Jarenlang hevigi rheumatiek Til kan we< Red. Buitenleed: Mr. H. Geise. Leiden; Red. Stmd en Sport M. Zonderop, Leiden; Red. OmgevingL. Rooien, Leiden Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders. Leiden: verant woordelijk voor de advertentiën C. de Heiden, Leiden Zon onder 4.30 Dinsdagavond. Zon op 8.30 Woensdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. Dinsd. 1.12 Maan 13.43 onder (L.kw.). Woensd. 2.12 Maan 0.58 op, 14.07 onder. Donderd.: 3.12 Maan 2.08 op, 14.30 ond. DISTRIBUTIE VAN ZEEP. Tot en met 31 December 1942 geven de volgende bonnen recht op het koo- pen van de daarachter vermelde hoe veelheden zeep. De met „algemeen 452'' gemerkte bon van de bonkaart voor voedings middelen en de met „P eenheidszeep" gemerkte bon van de aan kinderen beneden den leeftijd van acht jaar uit gereikte kaarten geven recht: hetzij op het koopen van een stukje van 24 1/1 of 28 gram luchtgevulde eenheidstoiletzeep 40 of 57 pet.; hetzij op het koopen van een stukje van 70 of 75 gram eenheidstoiletzeep 14. 15 of 21 pet.; hetzij op het doen wasschen van vijf kilogram droge vuile wasch. De met „algemeen 453" gemerkte bon en met „P waschpoeder" gemerk te bon van de aan kinderen beneden den leeftijd van acht jaar uitgereikte kaarten geven recht hetzij op het koo pen van 250 gram waschpoeder of zeeppoeder oude of nieuwe samenstel ling), hetzij op het doen wasschen van negen kilogram droge vuile wasch. De met „P toiletzeep" gemerkte bon van de aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar uitgereikte kaar ten geeft recht op het koopen van 1 stuk van 50 gram of voorzoover nog voorradig 75 gram toiletzeep (oude samenstelling). De kaarten, waarop de bonnen „P eenheidszeep", „P waschpoeder*' en „P toiletzeep" voorkomen, zullen de distributiediensten in den loop der maand December aan betrokkenen uit reiken. Tevens is de geldigheidsduur van de voor eenheidszeep aangewezen bon nen „algemeen 412, „algemeen 431", „N eenheidszeep" en „O eenheids zeep" van de voor waschpoeder aan gewezen bonnen „algemeen 412", „al gemeen 432", „N waschpoeder" en „O waschpoeder" en van de bonnen „N toiletzeep" en „O toiletzeep" verlengd tto en met 31 December 1942. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat n a 31 December 1942 de geldigheidsduur van geen enkele zeepbon meer verlengd zal worden, terwijl na dien datum ook zooals al in het vorige persbericht gemeld' de aflevering van onderscheidenlijk zeep, waschpoeder en toiletzeep op de bij den winkelier ingeleverde bonnen „algemeen 335", „algemeen 370", „L zeep", „M eenheidszeep", „algemeen J36", „algemeen 371", „M waschpoe- ier*', „L toiletzeep" en „M toiletzeep" niet meer geoorloofd zal zijn. Een uit zondering zal slechts gemaakt kunnen worden voor de bon 453, alsmede, we gens de uitgifte hiervan eerst in den loop van December, voor de bonnen „P eenheidszeep", „P waschpoeder" en „P toiletzeep". AIAE TEXTIELKAARTEN VOLLEDIG GELDIG. Met ingang van 1 December 1942 kunnen van alle textielkaarten, welke per 1 November 1941 zijn uitgegeven, ook de punten 1 tot en met 20 voor den aankoop van textielproducten worden gebruikt. Zooals reeds bekend werd gemaakt, zijn de textielkaarten voor kinderen beneden den leeftijd van 1 jaar reeds volledig geldig, ongeacht het tijdstip van uitgifte. NIEUWE BURGEMEESTERS. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsohe gebied heeft B. Th. W. van Slobbe na verstrijking van zijn ambtsperiode herbenoemd tot burge meester van Breda. Verder heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlands che gebied dien vroegeren burgemeester van H i 1- 1 e g o m, legion-obersiturrnfuehrer mr. D F. Pont benoemd tot burgemeester van Apeldoorn. DE ZIEKTE VAN DEN AARTSBISSCHOP. De vicaris-generaal van het Aartsbis dom mgr. D. Huurdeman heeft in een schrijven, dat Zondag in de kerken van het Aartsbisdom is voorgelezen/1 dat in de gezondheidstoestand van den Aartsbisschop een verbetering is getre den. Mgr. dankt voor de gebeden en schrijft dan verder, „dat de uiterst moeilijke tijdsomstandigheden, die voor een niet gering deel de oorzaak zijn geweest van zijn plotselinge in zinking. nu ook de voornaamste be lemmering zullen vormen voor een spoedig en algeheel herstel. Daarom vraag ik u met aandrang om veel en vurig te blijven bidden voor het be houd van onzen beminden en hoogver- eerden Aartsbisschop. Moge de bede van den H. Vader verhoord worden, die heeft toegezegd dat hij niet zal op houden hem deemoedig aan God aan te bevelen, opdat Hij hem bekleede met kracht uit den hooge, hem met Zijn rechterhand bescherme en hem rijkelijk met inwendige vertroostin gen vervulle". BOEREN UIT HUN BEDRIJF ONTZET. Overheid maakt gebruik van bijzondere bevoegdheden. In Juli van dit jaar zijn den secre taris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij bijzondere be voegdheden toegekend ten behoeve van de voedselvoorziening. Deze be voegdheden zijn gericht tegen boeren, die schromelijk tekort schieten bij de vervulling van hun taak: medewer king aan de voedselvoorziening. Dat de overheid niet heeft geaarzeld van haar bijzondere bevoegdheden gebruik te maken, is reeds bij vele gelegenhe den gebleken. Zoo is sinds Juli aan een reeks veehouders, die veel te wei nig melk hebben afgeleverd of op be paalde wijze, b.v. door clandestienen verkoop, melk aan het normale distri butieproces hebben onttrokken, de plicht opgelegd tot inlevering van een niet gering deel van hun veestapel. In gevallen, waarin de boer zijn ver plichtingen tot in- of aflevering van producten niet of onvoldoende nakomt, kan hem namelijk op grond van het besluit, waarbij de bijzondere bevoegd heden werden toegekend, inlevering van andere producten worden opge legd. Het besluit heeft tevens de mogelijk heid geopend tot nog strengere maat regelen. De secretaris-generaal kan landbouwers of veehouders, die zich aan zeer ernstige overtredingen schul dig hebben gemaakt, of wel hun bedrijf zoo slecht voeren, dat zij niet langer tot deelneming aan de verzorging van de voedselvoorziening kunnen worden toegelaten, het gebruik van hun gron den of bedrijf ontzeggen. De tallooze waarschuwingen, in den vorm van strenge straffen van de tuchtrechters en van het opleggen van leverings plicht, zijn blijkbaar nog niet voldoen de geweest. De overheid heeft dan ook thans voor de eerste maal gebruik ge maakt van haar bevoegdheden, die nog verder gaan dan het opleggen van de verplichting tot inlevering van een deel van den veestapel. Bij beschikking van den secretjris-generaal zijn thans twee boeren in de provincie Noord- Brabant, die zich aan zeer ernstige overtredingen hebben schuldig ge maakt, uit hun bedrijf ontzet. Dat de onderhavige gevallen, waarin de voorschriften ten behoeve van de voelselvoorziening schromelijk zijn overtreden, inderdaad van ernstigen aard zijn, moge blijken uit een korte opsomming van de daden der betrok kenen. In het eene geval heeft de on dernemer, die niet minder dan tien tuchtrechtelijke uitspraken op zijn re kening heeft, onjuiste opgave gedaan bij de inventarisatie van vee, van erw ten en rogge, hij heeft onrechtmatig haver geteeld en clandestien aardap pelen geleverd, hij hield te veel pluim vee aan, zijn administratie was niet bijgehouden en bovendien is gebleken, dat hij belangrijke hoeveelheden melk heeft achtergehouden. Hoewel het be drijf 11 melkkoeien telt, had de man slechts twee dieren aan de zuivelfa briek opgegeven. De melkleverantie aan de fabriek was naar verhouding, 's Mans slechte reputatie en zijn tegen werking bij controle mogen bij deze opsomming niet ontbreken. In het tweede geval, waarin tot ont zetting uit het bedrijf is besloten, is sprake van een ondernemer, die be kend staat als smokkelaar en zich naar deze reputatie gedragen heeft. De op brengst van rogge, haver en erwten van zijn bedrijf was zoo laag, dat clan destiene aflevering zeker geacht moet worden. Frauduleus dorschen van erw ten, het niet ter beschikking houden van rogge, het niet inleveren van rog ge en haver, het achterhouden van be langrijke hoeveelheden melk en het onbevoegd voorhanden hebben van een karn, die kwalijk te rijmen vallen met een juiste opvatting van de taak, die het bedrijf voor de voedselvoorzie ning heeft te vervullen. De overheid is zich er van bewust, dat deze maatregel heel zwaar is. Men kan er uit concludeeren, in het bijzon der degenen, die zich aan knoeierijen schuldig maken, dat het haar ernst is met de zorg voor de naleving van de bepalingen en voor een goede uitvoe ring der maatregelen ten behoeve van de voedselvoorziening. Dat de betrokkenen uit hun bedrijf zijn ontzet, wil niet zeggen, dat de be drijven thans verlaten worden. Er zijn natuurlijk maatregelen getroffen, wel ke de bedrijfsvoering in andere han den leggen, die een beter gebruik van de mogelijkheden, die de bedrijven bie den, zullen maken. Zoo is b.v. in het eene geval het beheer van het bedrijf aan de Heidemaatschappij overgedra gen. In gevallen, die zich daartoe lee- nen, kan de exploitatie ook aan andere boeren worden opgedragen, waarvoor in de eerste plaats die boeren in aan merking komen, die tengevolge van de huidige omstandigheden, in het bij zonder door maatregelen van de Duit- sche weermacht, hun land verloren hebben. De Nederlandsche Landstand zal hierbij worden ingeschakeld. ONS DAGELIJKSCH BROOD. De keuring van kwaliteit en gewicht. Het dagelij ksch brood ligt den ver bruiker vooral in dezen tijd van rant soeneering bizonder na aan het hart en het is dan ook alleszins begrijpe lijk, dat men meer dan voorheen be langstelling betoont voor het verkrij gen van brood, dat zijn juiste gewicht ■heeft. In dit opzicht nu is de consu ment geheel afhankelijk van de orga nen, wier taak bestaat in het toezicht houden op kwaliteit en gewicht van dit zoo bij uitstek belangrijke voedings middel. Wel geeft onze rantsoenbon ons recht op het ontvangen van een bepaald gewicht, maar in de practijk kunnen zich hierbij onvermijdelijke afwijkingen voordoen, waarvoor den verkooper geen blaam treft en waarin de klant dus heeft te berusten. Zelfs de beste oven bakt niet overal geheel gelijkmatig, met als gevolg, dat het eene brood wat meer doorbakken zal zijn dan het andere, hetgeen uiteraard verschil in gewicht geeft. Ook loopt het vochtgehalte van de verschillende broodsoorten uiteen. Daarom wordt een meer zuivere methode gevolgd om vast te stellen of een brood aan rede lijke eischen beantwoordt. Het brood- besluit bepaalt namelijk, dat hiervoor moet worden uitgegaan van de hoe veelheid droge stof, die het brood bevat. De keuringsdiensten houden uiteraard rekening met de moeilijkheden, waar- voor de bakkers zich zien gesteld, maar voor welbewuste knoeiers kennen zij geen pardon. HET AANTAL DIPHTHERIE- GEVALLEN IN NEDERLAND. Blijkens de geregeld verschijnende opgaven van" besmettelijke ziekten in ons ladn komt de diphtherie den laat- sten tijd in stijgende mate voor, en wel zoodanig, dat de verbreiding ab normaal genoemd kan worden. Het A. N. P. heeft te bevoegder plaatse geïnformeerd naar deze om standigheid, die het staatstoezicht op de volksgezondheid wel eenige zorg baart. Naar de oorzaak van deze stij ging is men nog aan het zoeken. Het zou voor de hand liggen, de oorlogs omstandigheden ook hier den schuld te geven, maar met dergelijke conclu sies dient men wel uiterst voorzichtig te zijn. Dit -leeft men o.a. gezien bij een beschouwing van de zuigelingen sterfte. Het jaar 1941 gaf in dit op zicht een zeer verhoogd sterftecij fer te zien, welke zich voornamelijk afteekende in de maanden Januari tot De Heer C. C. te 1 schrijft, ci.d. 19-11*4» loopen en dikwijls al leen met behulp van een stok. Ovaaltje hielpen mij zoo goed, dat ik reeds na enkel tabletten weer gaan kon en nu ook we« mijn beroep kan uitoefen:n Ik ben nu liee lemaal gezond, maar heb steeds Ovaaltjes bi de hand en kan ze iederen lijder aanbevelen.' Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoudheid griep, zenuw-en hoofdpijn helpen do Ovaal tjes van het Trineral Agentschap. Dezi hebben geen schadelijken invloed op har; maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechti 60 cent. In alle apotheken en drogisterijei verkrijgbaar. 330! T rineral Agentschap, Nassaukade 373, A'dam en met April. De aanvankelijke con clusie luidde, dat de oorlog met daar-, naast de strenge winter en de slech tere voeding hier de schuldigen waren. Echter gaf 1942 een nog veel slechte-; ren winter te zien en de voeding was zeker ook achteruitgegaan. Verschil lende andere ongunstige factoren kwa men daar nog bij, doch de maanden JanuariMei van dit jaar leverden plotseling een aanmerkelijk lager sterf tecijfer op dan de eerste maanden van 1941. Het is dus vooralsnog goed van een onbekende oorzaak te spreken. Tegenover rond 250 gevallen van diphtherie per week in Augustus ko men er eind October rond 650 gevallen per week voor. In alle provinciën kwamen in October twee- tot driemaal zooveel gevallen voor als in Augustus, met uitzondering van de provincies Friesland, Groningen en Drente, wel ke ongeveer gelijk bleven. De sterkste stijging vertoonden Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht. Opmerkelijk is, dat de stijging van de laatste maanden minder groot is in Noord- Brabant, Gelderland en Limburg, d. w.z. in de drie provinciën waar sinds lang diphtherie voorkomt en van waar uit de ziekte zich over het land heeft verspreid. Ook kan nog opgemerkt worden, dat het aantal voorkomende gevallen zich eenigermate verplaatst heeft naar een wat ouderen leeftijd. Het zal duidelijk zijn, dat in deze om standigheden allen ouders niet genoeg op het hart kai. worden gedrukt, hun kinderen boven l.et jaar (tot 14 jaar) te doen inenten; een behandeling, die volkomen ongevaarlijk en onschade lijk is. Vele gemeenten gaan daarbij voor. In 394 van de 1034 gemeenten is of wordt dit jaar de jeugd t;gen diph therie gevaccineerd. Hef dragen van insignes van de Win terhulp en den Nederlandschen Volks- dienst door Overheidspersoneel. De secretaris-generaal van het dieparte- ment van Binnenlaradisohe Zaken heeft het volgende bepaald: be De speldjes van de collecten voor de Winterhulp mogen op de diagen, waarop de inza meling plaats vindt, door het overheids personeel in diensit of bij gekleed gaan in uniform gedragen worden; 2e. het algemeen insigne van de Winterhulp (het zigm. „Klaverbladlinsigne"), zoome de het insigne van den Nederlandschen Volksdienst, mogen door het Over heidspersoneel in dienst in burgerklee- dinig gedragen worden, het dragen van deze beide insignes in uniform is echter niet geoorloofd. N.A.D. offert voor Winterhulp. Dat de zinrijke kenspreuk „lek dien" voor den Arbeidsdienst geen woordenspel is, maar werkelijkheid, bewijst de som van 7039,48, die naast andere belangrijke bedragen een dezer dagen door Win terhulp werd ontvangen en afkomstig bleek te zijn van de mannen van den Arbeidsdienst. Dit voorbeeld van dienst aan ons volk zal on,getwijfeld bij ande re instellingen goede navolging vinden.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2