Anti-Komintern Pact KATERDAG 28 NOVEMBER 1942 34STE JAARGANG N°- 10418 Bureaux; Papengracht 32 - Giro 103303 Telefoon: Redactie 20015, Adinin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th, Wilmer, Hoofdredacteur. Deze week of om precies te zijn, ip Woensdag 25 dezer was het ees aren geleden, dat de Duitsch-Japan- che overeenkomst werd onderteekend pr bestrijding van de communistische internationale. Deze overeenkomst is federtdien bekend geworden als het inti- Komintern Pact. Het werd geslo- en voor vijf jaren. Het pact is niet be merkt gebleven tot deze twee mogend- Leden, doch verscheidene staten heb- ;en zich later aangesloten, zooals Ita lië, dat onder den titel van oorspron glijken onderteekenaar toe trad, en toorts Mandsjoekwo en Spanje. Zijn [rooiste uitbreiding kreeg het pact rerleden jaar, toen het weer voor 5 aren werd verlengd. Toen traden Bul- rarije, China, Denemarken, Finland, Croatië, Roemenië en Slowakije toe jn ae herdenking van het 5-jarig be- Itaan, zoowel als de verlenging met veer 5 jaren en de toetreding van ze- ren nieuwe landen werd gevierd in een plechtige bijéénkomst in de nieuwe Rijkskanselarij te Berlijn. In een herdenkingsartikel schreef liet tijdschrift „BerlinRomTokio" >.a: „De overeenkomst ontstond uit pet inzicht, dat het doel van de com- jnunistische internationale .is, de on dermijning en overweldiging van de bestaande landen, en ook uit de over tuiging, dat de inmenging der Kom intern in de binnenlandsche verhou dingen der landen niet alleen een be- ïre.'gmg vormt voor hun vreedzaam iiestaan en hun socialen bloei, doch pok voor den vereldvrede in het al gemeen. Het sprak daarom vanzelf, Rat de toetreding tot de Duitscli-Ja- pansche overeenkomst van het begin lf aan open stond voor alle landen, Sic zxh door de ondermijnende actie ban de Komintern evenzeer bedreigd gevoelden en bereid waren dezelfde ifweermaatregelen te nemen." En ferder: „Dë invoering van het beginsel van Wereldbeschouwing in het anti-Kom- Internpact, leidde niet tot politieke hulpeloosheid, zooals sommige knappe iieden meenden te kunnen voorspel len, zij was ook geen uiting van poli tieke hysterie of vrees voor spoken, Roch zij kwam uitsluitend voort uit de peer reëele politieke behoefte om de politieketoekomst te verkennen. Die taak heeft het pact op uitstekende wij- ze vervuld. Later kreeg zijn wereld- beschouwende inhoud een definitieven vorip in het Driemogendhedenpact en over de practische waarde daar van behoeft niets verder gezegd te Worden." I Inderdaad de waarde van dit pact is in den loop van den tijd gebleken en thans, na 6 jaar, nu de wereldbeschou wingen in openlijken strijd op leven en Rood zijn gewikkeld, treedt maar al te duidelijk aan het licht, hoe noodzake lijk het was positie te kiezen tegen de groeiende kracht van 't communisme. TOULON DOOR DUITSCHE TROEPEN BEZET HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachtsbericht van gisteren luidde: „Aan het front in Cyrenaica werden verkenningsaanvallen van aanzienlij ke vijandelijke strijdkrachten ver ijdeld. In Tunis eindigde een botsing tusschen pantserwagens in het voor deel der Spilstrijdkrachten, die talrij ke pantserwagens vernielden. Afdee- lingen van de luchtmacht herhaalden met zichtbaar succes haar bom- fen mi- trailleura vallen op vijandelijke troe pen, die op weg of in rust waren in twee sectoren. Bij gevechten schoten Duitsche jagers vijf Britsche vliegtui gen neer. Een gisteravond ondernomen lucht aanval op de omgeving van Catania veroorzaakte beperkte schade. Er zijn geen verliezen onder de burgerbevol king gemeld". Onbetrouwbare contingenten der Fransche weermacht gedemobiliseerd BUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Sovjet-Russische cavalerie-Divisie vernietigd. Het Duitsche weermachtsberidhit van gisternamiddag luidt: I-n het Kalmukkenig-ebied wend het gros van een Sow jet-Russische cavale rie divisie door Duitsche en Roemeen- schie troepen vernietigd of uiteen-gesla gen. Verscheidene batterijen werden daarbij vernield, verscheidene honder den gevangenen en talrijke buit werd binnengebracht. Alle pan tser- en inf an ter ieaan-vallen van den vijand in het Wolga-Don-ge- bied mislukten ook gisteren weer door den voor tref fe lijken strijdgeest van de troepen. 55 Sowjetpantsere werden ver nietigd. Aanvallen van formaties duik bommenwerpers troffen den vijand met vernietigende uitwerking Troepen van het leger brachten op de Wolga bij Sta lingrad twee motorbooten tot zinken. Ook in het centrum van het Oostelijk front zette de vijand zijn aanvallen met sterke strijdkrachten voort. Deze stort ten na verbitterde gevechten onder zware verliezen voor den vijand ineen, 192 pantserwagens werden kapotge schoten, waarvan 34 alleen door een pantserdivisie. Gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers vielen pantser- oonoentraties, marcheerende colonnes en troepenschuilplaatsen met goede uitwerking aan, Duitsche troepen vernietigden op de Newa tij-denis het afslaan van een vij andelijke poging om over de rivier te trekken, 22 booten. In de Cyrenaica werden sterke vijan delijke verkenningstroepen afgeslagen. Ook in Tunesië kwam het tot succes volle gevechten, waarbij de vijand een vrij groot aantal pantserwagens verloor. Duitsche en Italiaansche formaties der luchtmacht vielen vijandelijke stellin gen, marcheerende colonnes en aohter- waartsche verbindingen aan. Duits-ohe jagers schoten in het Mid del landsche- Zeegebied vijf Britsche jachtvliegtuigen neer, waarbij zij zelf twee toestellen verloren. Bovendien verloor de Briitsche lucht macht in de wateren rond Engeland en aan de kust van de bezette gebieden in het Westen zes vliegtuigen. Zooals in een extra bericht is mede gedeeld, hebben Duitsche duikbooten in het operatiegebied van de Noordelij ke IJszee tot aan den toegang tot den Indiscben Oceaan in hardnekkige ge vechten tegen in konvooi en alleen va rende schepen 19 schepen met een ge- zamenlijken inhoud van 123.000 ton tot zinken gebracht. Door deze successen is vooral het vijandelijke ravitaillee- ringsverkeer naar de Noordelijke Sow- jethavens -en het Midden-Oosten ge voelig getroffen. De Fuehrer heeft den commandant der ziesde Roemeensohe divisie infan terie, luitenant-generaal Lascar, als blijk van waardeering voor zijn succes volle leiding en de dappere houding der onder zijn bevel staande troepen het eikenloof bij het ridderkruis van het IJzeren Kruis- verleend. Voorts deelt het opperbevel der weer macht mede: Na den overval van Britsch-Ameri- kaansche strijdkrachten op het Fran sche koloniale gebied rukten Duitsche en Italiaansche troepen in het tevoren onbezette Frankrijk binnen, om dit ge meenschappelijk met de Fransche weer macht te beschermen tegen nieuwe overvallen der Britsch-Amerikaansche aanvallers. Nadat Fransche leger- en vlootcommandanten zich op eerewoord verplicht hadden, zich met hun afdee- lingen te voegen in het kader der to tale verdediging, werd volgens den wil van den Fuehrer de Fransche weer macht niet slechts onaangetast gelaten, doch ten deele ook versterkt en uitge rust, terwijl de buitengewoon belang rijke vesting-sector Toulon met de Fransche Middellandsche-zeevloot aan de zelfstandige Fransche verdediging werd overgelaten. Ditusschen hebben zich de gevallen van eerewoord-breuk en ontvluchtings pogingen door hooge Fransche offici- cieren opgestapeld. Etenzoo werd het duidelijk, dat een systematische ophit sing van de Fransche weermacht, die tot samenwerking bereid was, door An gelsaksische invloeden steeds verder om zich heen greep en de laatste dagen ook ingang vond bij de vloot te Touion. Begrijpende, dat deze politieke split sing der Fransche weermacht in toe nemende mate de veiligheid der Duit sche en Italiaansche bezettingstroepen in gevaar bracht en het gezag der Fransche staatsleiding ondermijnde, hebben Fuehrer en Duce in den afge- loopen nacht bevel gegeven de vesting Toulon te bezetten, te verhinderen, dat de Fransche Middellandsche Zeevloot haar voorgenomen vertrek kon vol brengen en de onbetrouwbare contin genten der Fransche weermacht te de- mobiliseeren. Duitsche en Italiaansche troepen hebben dit bevel bliksemsnel opgevolgd, het verzet van door Angel- saksischen invloed opgehitste elemen ten, dat op enkele plaatsen zich voor deed, in de kiem gesmoord en in enke le uren het gestelde doel bereikt. Stad en haven van Toulon zijn sedert den vroegen ochtend hecht in handen van onze troepen. Een deel der Fransche vloot heeft zich ondanks het tegenbevel LUISTERT Op Zondag 29 November, Hilversum 1 van 11.3011.45 uur naar „De stem der SS" onderwerp: Ras en wereld beschouwing. DE VORDERING VAN KLOKKEN. De inspecteur van de kunstbescher ming Sweelinckplein 84 te 's-Graven- hage deelt mede, dat hij geen vrijheid heeft andere klokken tegen vordering te vrijwaren, dan die, welke daarvoor reeds zijn aangewezen en gemerkt werden met een hoofdletter M. Het heeft dus geen zin, desbetreffende ver zoeken tot hem te richten. BINNENKORT RUNDVET OP BOTERBON 63. Op de bonnen „boter 63" van de bon kaart voor voedingsmiddelen, welke geldig zullen zijn gedurende het tijd vak van Vrijdag 18 December tot en met Dinsdag 29 December 1942, zal des- gewenscht rundvet verkrijgbaar zijn. Per tweetal bonnen zal men 200 gram rundvet kunnen betrekken. Zij, die rundvet wenschen te ont vangen, dienen de genoemde bonnen bij hun slager in te leveren, desge- wenscht tegen ontvangstbewijs, in het tijdvak van Woensdag 2 tot en met Za terdag 5december 1942. Zij, die ge durende bovengenoemd tijdvak bon 63 niet bij hun slager hebben ingele verd, kunnen daarop geen rundvet be trekken, doch uitsluitend de artikelen ter verkrijging waarvan deze bon na der zal worden aangewezen. Uiteraard mag eerst een begin worden gemaakt met de aflevering van het rundvet op 18 December a.s. Bij verstandig gebruik kan men met weinig gas veel doen der Fransche regeering tot zinken ge bracht. De demobilisatie der door op hitsing ondermijnde Fransche afdeelin- gen is gaande en zal weldra voltooid zijn. COMMUNIQUE VAN VICHY. Te Vichy is gisteravond het volgen die officieele communiqué uitgegeven: „Onize vloot heeft sinds Juni 1940 vele smartelijke beproevingen door staan. Onze schepen zijn bij Mers el Kebir verslagen, andere zijn te Alexan- drië geblokkeerd en weer andere op verschillende punten der wereld door de Engelsohen buitgemaakt. Ten slotte zijn nog andere 14 dagen geleden door de Amerikanen aan de kusten van Al gerije en Marokko getroffen. De 27e November is een nieuwe rouwdag voor de Fransche marine. Niet zonder inner lijke ontroering kan men aan de fiere schepen denken, die de trots van onze zëestrijdkrachten geweest zijn en die thans nog slechts weerlooze wrakken vormen. De Franschen, die trotsch wa ren op hun marine en hun mariniers, wier heldenmoed steeds door allen werd erkend, lijdien ondier dezen nieu wen slag die hen getroffen hee£t.> Voor de Franschen is deze slag des te smar telijker daar hij het gevolg is van de onwaardige houding van bepaalde aan- voeders, die gelijktijdig hun vaderland verraden en hun eed gebroken hebben. Naast degenen, die zoo dwaas waren ons in dén oorlog te storten, zijn dezen het, die jegens bet land de verant woordelijkheid dragen voor het ver dwijnen van een marine, die de be scherming beteekende van ons impe rium. Ook zij, die marine, is het slacht offer van dezelfde misdaden, en zij was het symbool van de beste traditie van eer en roem van. otns land". De demobilisatie van het Fransche leger. Het Fransche ministerie van voor lichting deelt het volgende mede: „De maatregelen tot demobilisatie van het Fransche leger, welke maatre gelen rijkskanselier Hitler in zijn schrij ven aan den maarschalk van Frankrijk en het staatshoofd heeft aangekondigd en waarmede in. den loop van den nacht HOEDT U VOOR RANTSOEN- OVERSCHRIJDING! De onlangs afgekondigde regeling, volgens welke degenen, die de hun toegemeten rantsoenen gas en electri- citeit overschrijden, zullen worden bestraft, is niet mis. Het „zwaard" van de afsnijding zweeft boven de hoofden dergenen, die zich aan overtreding schuldig maken. De overheid heeft helaas tot dezen drastischen maatre gel moeten overgaan, omdat de be schikbare hoeveelheid kolen in geen geval toelaat, dat men meer Verbruikt dan zijn rantsoen. Er zit dus niets an ders op dan nog Euiniger met die rantsoenen om te gaan dan in het al gemeen gebeurt, en met een beetje goeden wil zal zulks in vele gevallen mogelijk zijn, al ontkennen wij niet dat men zich dan enkele gemakken zal moeten ontzeggen. De gasfabrieken verbruiken jaarlijks verscheidene ton nen Steenkolen om den verbruikers gas te verschaffen, dat voor de berei ding van de maaltijden en de verwar ming van de woning noodig is. Het vergassingsproces van steenkolen le vert nog andere onmisbare producten, zooals cokes en teer enz. op. Reden waarom dan ook steeds een deel der gedolven steenkolen voor gasproduc tie beschikbaar moet worden gesteld. Hierop kan echter bespaard worden, indien de verbruikers in de woningen zoo spaarzaam mogelijk met het gas omgaan, d.w.z. bij zuinig gebruik er zooveel mogelijk profijt van trekken. Hoedt n voor rantsoenoverschrij ding. Het is in uw eigen belang en de straffen op niet naleving van dit voorschrift zijn zwaar. een begin is gemaakt, verloopen zon der incidenten. De regeering verzoekt de bevolking de grootste kalmte te be waren. Er zullen geregeld inlichtingen over den toestand gegeven wordien". Na een rapport van den minister van justitie, Barthelemy, heeft de Fransche ministerraad als eersten maatregel be sloten aan admiraal Darlan en generaal Giraud het Fransche staatsburgerschap te ontnemen.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1