J RIJDAG 27 NOVEMBER 1942 34STK JAARGANG N°- 10417 Gebruikt Uw gas- en stroomrantsoen met overleg. Dan bewandelt U den juisten weg. MOMENTJE S)e Ccui&clieSoii/ïa/iit reaux: Papengracht 32 - Giro 103003 lefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. HET FRONT DANKT n brief van den kommandeur van t Vrijwilligerslegioen „Nederland". h April en Juni van dit jaar zond t Vrijwilligerslegioen Nederland, artoe in staat gesteld door duizenden 1de geefsters en gevers, verscheide- kisten met geschenken voor onze le ien-strijders aan het Oostfront. Het is de hand van het thuisfront, die kte tot in de bunkers en kazematten n de frontlijn, waar onze jongens zij zij met de strijders der Germaan- "tie volken op de bres staan ter be- •iliging van Europa tegen de barbarij n het bolsjewisme en ter bestendi- ïg van kuituur en beschaving van t avondland. Dnze kleine gaven brachten vreugde de harten van die geharde frontstrij- rs. Vreugde niet zoozeer om de waarde er gaven als wel door het gebaar van t thuisfront, dat daarmee bewees zijn nen .aan het front, die alles offeren it zij te offeren hebben, niet te ver ten. En nu ligt hier voor ons een brief n den kommandeur van het Vrijwil- [erslegioen, SS-Ober-Sturmbannfueh- Fitzthum aan luitenant-generaal yffardt, commandant van het Vrij- illigerslegioen in Nederland, waarin met trots getuigt van de prestaties r Nederlandsche strijders. Doch la- wij SS-Obersturmbahnfuehrer tzthum zelf aan het woord: Eer geachte generaal, Uit naam van het legioen bevestig ik .ermee de ontvangst van de in April 'gezonden tien kisten en van de in jni afgezonden 2691 geschenkenkist- S en 16 groote kisten met geschenken lor de soldaten. De groote vertraging is blijkbaar jor transportmoeilijkheden veroor- (akt. De zendingen bleven langen tijd Bérlijn, Dantzig en Riga liggen. De ihoud heeft er echter niet onder te jden gehad. De mannen waren er zeer lij mee. Uit de ingesloten bijlagen unt u, zeer geachte generaal, zien,, op felke wijze de gaven onder de solda- in zijn verdeeld. Ik mag wel aanne men, dat zoowel u zelf als ook de ge- grs de getroffen regeling goedkeuren. Uit naam van alle mannen van het 'rijwilligerslegioen Nederland dank ik 1 zeer geachte generaal, en ook alle evers van ganscher harte, voor deze do royale en welkome geschenken oor den troep. Het legioen voelt als en weldaad de erkentelijkheid van fet eigen vaderland voor houding en restaties, die in deze actie tot uitdruk ing is gebracht. Ik mag u er dan nog wel van ver- tkeren, dat de lof, die u den troep in w voor jaarsgroet uitspreekt, geheel n al gerechtvaardigd is. Onophoude- ijk spannen de mannen zich onverdro- en in om hun harden en moeilijken licht in den strijd tegen de bolsjewis- ische pest der menschheid te vervul- en, Taai en verbeten, en, terwijl er agelijks bewijzen van groote dapper- jeid worden geleverd, staan zij hier op le bres voor hun overtuiging, aange- poord door het lichtende ideaal, van en groot en voor altijd beveiligd Ger- naansch rijk in een vereenigd Europa. Ik groet u, zeer geachte generaal, als le verzorger van het legioen hartelijk in oprecht. Heil Hitier. W. G. FITZTHUM. SS-Obersturmbannfuehrer U Kommandeur. Moskou's offensieven IN HET CENTRUM EN BIJ STALINGRAD. Mededeelingen van militairen correspondent. De militaire correspondent van het D.N.B. hield zich gisteren bezig met (e gebeurtenissen aan het Oostelijke [ront. Hij schrijft o.a. het volgende: „De storm is gisteren ook losgebro ken op de plaats, waar hij door de Duitsche leiding werd verwacht op grond van nauwkeurige luchtverken- ning. Echter kan men van dit tweede bolsjewistische offensief zeggen, dat het oorspronkelijk door Stalin bepaal de tijdstip door de bolsjewistische ge neraals niet in acht genomen kon wor den, want de hier in den strijd gewor pen Duitsche luchtvloot heeft als ge volg van de zware bombardementen op de gereedstaande vijandelijke troe pen en op de verkeerswegen in het vijandelijke opmarschgebied strikt ge nomen dit tijdstip zelf voorgeschre ven". Omtrent het offensief bij Stalingrad schrijft hij: „Na den zevenden dag van de bolsje wistische operaties blijkt uit den over vloed van berichten, dat de bolsjewis ten hun groote offensief in dit gebied van vier hoofdcentra uit begonnen zijn en nog voortzetten: 1. Van de Kalmukkensteppe uit in Noord- en Noordwestelijke richting. Dezen aanval kan men over het alge meen als tot staan gebracht beschou wen. 2. Vanuit het achterland ten Noor den van Stalingrad met aanvalswiggen naar de bocht in den Don en de vor ming van een zwaartepunt in dezen sector van het offensief. Alle aanwij zingen duiden er reeds op, dat ook dit mislukt is. 3. Vanuit het terrein, dat onmiddel lijk ten Noorden van de Duitsche gren delstelling voor Stalingrad tusschen Don en Wolga ligt. Hier worden op het oogenblik gevechten gevoerd met een zoodanige hardnekkigheid en bij een dusdanig onoverzichtelijk verloop van het front, dat hier voor beide partijen nog geen overzicht kan worden gege ven. 4. Van den smallen Noordelijken sec tor van Stalingrad zelf uit. Deze ope ratie is strategisch gezien zonder eeni- ge beteekenis en wordt alleen volle digheidshalve opgesomd. Welke verwachtingen de bolsjewis ten van hun groote offensief in dit ge bied koesteren, blijkt alleen reeds uit het feit, dat zij steeds weer nieuwe troe pencontingenten in den strijd werpen". Verzwakking van Russische aanvals- kracht. De A.N.P.-correspondent meldt uit Berlijn: De eerste stoot der bolsjewistische pantsertroepen in het centrale front- deel heeft geen resultaat gehad, in zoo verre dat slechts op enkele plaatsen Sowjet-Russische pantserwagens een eindweegs de Duitsche afweerstellin- gen konden binnendringen. Een door braak hebben zij evenwel niet kunnen forceeren en de eerste aanvallen zijn dan ook op de Duitsche stellingen dood- geloopen. In het gebied van de Don-bocht heb ben de bolsjewisten niet verder terrein kunnen winnen en de aanvallen heb ben niet meer die kracht als bij het be gin van het offensief. Reeds eerder heeft men bij dergelij ke Russische offensieven kunnen con- stateeren, dat zij na enkele dagen in kracht verzwakten. Als een der oorza ken hiervan beschouwen militaire krin gen in de Duitsche hoofdstad de ge brekkige leiding van het middenkader. Bolsjewistische divisie- en regiments commandanten missen doorgaans de bekwaamheid, uit eigen beweging be sluiten te kunnen nemen om den door een overwicht van pantserwagens be haalde successen uit te buiten. Vaak ook zijn zij hiertoe niet in staat, daar zij, als gevolg van een gebrekkig func- tioneeren van den berichtendienst, elk overzicht van de situatie missen. Steeds weer vertoont het verloop van de bolsjewistische offensieven hetzelfde beeld: de naar voren gedrongen pant- serafdeelingen blijven staan, zonder te weten, wat zij moeten doen. Iets der gelijks is ook thans weer waar te ne men. De krijgsoperaties in Noord-Afrika ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT Het Ital. weermachtsbericht van gis teren luitd als volgt: De militaire be drijvigheid is gisteren toegenomen in Cyrenaica en vcoral in Tunis. Tijdens gevechten van snelle formaties heb ben wij eenige vrachtauto's buitge maakt en eenige gevangenen gemaakt. Ondanks de ongunstige weersomstandig heden hebben Italiaansche en Duitsche gevechtsvliegtuigen marcheerende vij andelijke colonnes aangevallen. Duit sche jagers hebben zes vijandelijke toe stellen neergeschoten tijdens luchtge vechten, een ander toestel stortte, ge troffen door afweervuur, op den grond. Aanvallen op Palermo en an dere plaatsen op Sicilië hadden geener lei gevolg. Een Britsch toestel vloog, getroffen door afweerbatterijen, in brand en viel bij Gela in zee: de over levende bestuurder werd gevangen genomen. De Italiaansche consulaire ambtenaren in Algiers. Naar van welingelichte zijde wordt meegedeeld, zijn de Italiaansche con sul en de overige leden van het Ita liaansche consulaat in Algiers, die na het sluiten van de wapenstilstands overeenkomst als gevolg van het ver- brekén der diplomatieke betrekkingen tusschen Italië en Frankrijk benoemd waren tot vertegenwoordigers van de Italiaansche wapenstilstandscommissie, door de Amerikaansche bezettingsauto riteiten gearresteerd. De Italiaansche consulaire ambtenaren in Algiers wor den door de Amerikanen als krijgsge vangenen behandeld. RADIOTOESPRAAK VAN DEN PAUS. Ter gelegenheid van de sluitings plechtigheid van het eerste Eucharisti sche Congres in San Salvador heeft Z. H. de Paus gisteren voor den zender van het Vaticaan een boodschap in de Spaansche taal gericht tot de deelne mers aan het Congres. De Paus zeide hierbij o.a.: „God moge het land zegenen, dat den naam van den Verlosser draagt". De Paus deed vervolgens een beroep op de bisschoppen van Midden-Amerika om met hem hun stem te verheffen en te bidden tot Jezus' H. Hart, opdat de met den dag bitterder en smartelijker wordende tragedie een einde moge vinden en de wereld gered worde. „God moge het menschdom zegenen en vooral den vrede schenken", zoo besloot de Paus zijn toespraak. Wat er van oud materiaal te maken is. In een referaat van den Rijksgevol machtigde voor de verwerking van oude materialen in het tijdschrift „Der Vierjahresplan" wordt voor het eerst een overzicht gegeven van de presta ties van het Duitsche volk op het ge bied van de beschikbaarstelling van oud materiaal. Alleen de inzameling van oude klee- ren en textielgoederen in 1942 heeft zooveel bruikbare kleedingstukken voor mannen en vrouwen opgeleverd, dat vier tot vijf millioen extra ar beidskrachten van arbeidskleeding konden worden voorzien. Alleen reeds in de laatste twee oorlogsjaren, waarin de S.A., de Technische Nothilfe, deN.S. Reichskriegerbund en andere organi saties verscheidene inzamelingen heb ben gehouden, is 562.000 ton schroot extra ter verwerking gekomen. De negenjarige kroonprins van Afghanistan .Mohammed Akbar Khan, is overleden. De conservatieve afgevaardigde sir Edward Grigg heeft in het Britsche PHELOSOPHIE DER VROOLIJKHEID. Een Oostersch geleerde heeft eens geschreven, dat wij Westerlingen het leven veel te ernstig opvatten en hij bedoelt daarmee niet ons te bekeeren tot het Oostersch fatalis me, wat wij het liefst zouden ver talen met Gods water maar over Gods akker te laten loopen, maar ons te overtuigen van de philoso- phie der vroolijkheid. Deze man heeft mijn hart en ik zou hem wel eens die menschen willen hooren weerleggen, die zich beroepen op hun sombere natuur als een ander tracht hen op te beuren uit hun droefgeestige stemming. En zij wa gen het dan nog den ander om diens zonnige natuur te benijden. Dat is onzin. Niemand is doorloopend som ber en, als hij somber is, kan hij zich toch, indien hij wil, de, zij het dan ook schaarsche, oogenblikken herin neren, waarin hij vroolijk en opge ruimd was. Voor die vroolijkheid heeft hij toen ernstige redenen ge had, maar in zijn somberheid wil hij de moeite niet doen de redenen en oorzaken van zijn laatste vroolijk heid na te speuren. Juist dan geeft hij zich in zijn somberheid over aan dat Oostersch fatalisme, dat hij ver afschuwt. Wij moeten de wijsheid der kennis eens gaan verwisselen met de wijsheid der dwaasheid, maar zulk een wijsheid noemen onze philosophen oppervlakkig heid en zij beseffen niet eens dat de belangrijkste wijsbegeerte die kunnen opvroolijken. Och, ik ben vandaag wat somber. Maar men schijnt sombere men schen slechts met somberheid te kunn enopvroolijken. Voordat wij lachen, moeten wij gehuild hebben. En voordat de vrede kan komen moet het nu eenmaal oorlog zijn. Lagerhuis aangeraden, terstond eei commissie te benoemen voor 'de ont wikkeling van de koloniën, waarin Gr Brittannië, de Britsche Dominions, de Ver. Staten en andere geallieerde naties vertegenwoordigd moeten zijn. Het NSFK geett een militaire vooroplei ding als boordtelegrafist bij het lucht- wapen aan vrijwilligers uit de rijen der Flieger-HJ en Stamm-HJ, waardoor d« latere opleidingstijd na de intrede in het luchtwapen aanmerkelijk bekort wordt Leeraren controleeren de morse- strooken Scherl-Fellinga-Pax Holt. m

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1