S)e Ccldócke (BoiVtant Gebruikt Uw gas- en stroomrantsoen met overleg. Dan bewandelt U den juisten weg. MOMENTJE ONDERDAG 26 NOVEMBER 1942 34STE JAARGANG N°- 10416 ureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 elefoon: Redactie 20015. Admin. 20035 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. grendel In het Oosten NIEUWE DUITSCHE WAPENS. en vlammenwerpers van groote kracht. militaire correspondent van. het E.N.B. schrijft in een beschouwing Sner den toestand aan het Oostelijke Jont, dat in die vijfmaal 24 uiur, die het ^jlsjewistische offensief ten Zuiden Stalingrad en ten Noordien hiervan kigen de groote bocht in den Don reeds Sjurt, de bolsjewisten er niet in ge jaagd zijn hun strategisch doel te be- fciken, nl. het verbreken van den Duit- fthen grendel in het Zuidien. Tevens het in gebruik nemen van nieu- wapens gemeld. In de wereld zal Set electrische machinegeweer met een miursnelheid van 3.000 schoten per mi- Buut waarechijnlijk zeer de aandacht Dekken. Terwijl het totdusver dioor de ffruitsche en verbonden troepen ge bruikte machinegeweer zijn kogels verspreidde,1 liggen de pigels van het nieuwe wapen zoo dicht aast elkaar, dat hier indierdaad de uit werking van een slag met een zeis met pn straal van 180 graden is bereikt aarbij komt nog, dat dit wapen tij- ms iedere koude gebruikt kan wor- :n en geenszins zoo gevoelig is als am ine gecompliceerde constructies. Bo- ïndien is dit wapen gemakkelijk te irvoeren. Nieit minder verrassend is de Duit- "ie comsitxuctie van een gepantserden immenwerper. eerste stimulans voor het ontwer- n van dit nieuwe wapen kregen de v ctii vixt iuüuwu wcip-cii. nacgcii tuc BÉuitsche wapenconstructeurs en tech- tijdiens de gevechten om die Magi- Jotlie. Hieruit blijkt, dat. het hier niet jaat om een modiel, dat van vandaag ^Jp morgen wend ontworpen. De strijd m Sebastopol en de straat- en huizen- c '[evechten in Stalingrad schijnen de ^®atste technische vervolmaking be- poedigdl te hebben. Uit de bereikbare ~"pogte van den vuurstraal, welken de epaintserde vlammenwerper uitspuwt ti die gemakkelijk boven eien wolken- rabher uitkomt, kan men ook de reik- rijdte van den doodenden straal in ho- izontale richting berekenen. Het front oernt dit nieuwe wapen „vuurspuwen- e kachel". Het zal bij het veroveren an hindernissen en in straatgevechten oortaan een beslissende rol spelen. kan het front in N.-Afrika iOG GEEN GROOTE GEVECHTEN. Het Italiaansche weermachtbericht ;an gistermiddag meldt: In Cyrenaica beperkte het slechte keer aan beide kanten de bedrijvig- leid te land en in de lucht. In den sec- _or Tunis nam de activiteit der pa- rouilles toe. Italiaansche jagers scho ten in een gevecht een Spitfire neer. In de Algerijnsche wateren brachten onze formaties torpedovliegtuigen, die in achtereenvolgende golven een vijan delijk convooi aanvielen, een transat lantisch vaartuig van 20.000 ton, een vrachtschip van 6000 ton en een derde schip van middelmatige tonnage tot zinken. Twee van onze vliegtuigen keerden van hun verschillende op drachten niet op hun steunpunten te rug. Een Italiaansche duikboot heeft, na tot de reede van Bougie te zijn doorge drongen, op korten afstand drie torpe do's afgevuurd op een torpedojager, waarvan het voorschip onder water verdween. Een andere duikboot ving ter hoogte van Cap de Fer (Algiers) een vijandelijke formatie op en torpe deerde een vaartuig van groote tonna ge, dat zonk. Gisteren hebben vijandelijke vlieg tuigen laat in den avond boven Trapa- ni gevlogen: de batterijen luchtdoelar- lillerie, die snel in aqtie kwam, brach ten een Blenheim ten val. Twee leden der bemanning werden gevangen ge nomen. In aanvulling op het Duitsche weer machtbericht verneemt het D.N.B.: In den toestand in Tunesië is de laatste 24 uur geen verandering gekomen. Tot gevechtshandelingen van grooteren omvang is het nog steeds niet geko men. De opmarsch der Britsche en Amerikaansche troepen gaat door het dagelijks sterker wordende optreden van Duitsche en Italiaansche bommen werpers en jachtvliegtuigen langza mer. Het ononderbroken optreden van Duitsche en Italiaansche duikbooten en gevechtsvliegtuigen tegen de vijande lijke ravitailleeringswegen doet den aanvoer van vliegtuigen, luchtdoelar tillerie, zware wapens, munitie en ben zine op moeilijkheden stuiten. In de Cyrenaica heeft de Engelsche aanval geen verder terrein gewonnen. Generaal Alexander schijnt nog steeds geen uitweg te hebben gevonden om zijn ïavitailleeringszorgen te boven te komen, te meer daar door de voortdu rende luchtaanvallen de haveninstalla ties in het ontruimde gebied nog niet konden worden hersteld. Het Duitsch- Italiaansche pantserleger heeft intus- schen nieuwe ravitailleeringswegen ge organiseerd en kan zich kalm o~p nieu we gevechtstaken voorbereiden. Eden over den strijd in Noord-Afrika. Naar Reuter meldt heeft de Britsche minister van buitenlandsche zaken, Eden, gisteren in het lagerhuis ver klaard: „De slag in Noord-Afrika be vindt zich in een buitengewoon critiek stadium". Met betrekking tot het uitstellen van de radiorede van den leider der strij- VERZENDING VAN KERST PAKKETJES VOOR DE WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN. Het SS-Ersaitkommando Nederland deelt ons mede: Pakjes voor vrijwilligers in de Waf- fen-SS en het Legioen, die een veld postnummer hebben, mogen alleen verzonden worden met de speciaal voor Kerstpakketten verstrekte zegels, z.g. Zulassungs-marken. Deze zegels worden aan de soldaten uitgereikt en door hen aan hun fami lieleden toegezonden. Zij zijn dus ner gens anders verkrijgbaar. Door middel van deze zegels is het mogelijk om Kerstpakketjes aan de vrijwilligers te zenden van 1000 gram of 2000 gram. Voor 1000 gram moet men dus één ze gel en voor 2000 gram twee zegels op plakken. Voor de vrijwilligers, die een adres hebben, dus geen veldpost nummer, zijn geen zegels noodig en kunnen de pakjes zonder ze gels verzonden worden. Het is van het grootste belang, dat de Kerst pakketten voor 30 November ajs. aan de post ter verzending afge geven zijn. .Tot 25 December 1942 is het niet mogelijk, pakketten te versturen zonder zegels, welke (zwaarder zijn dan 20 gram. Door deze regeling is er voor gezorgd, dat alle kameraden ook werkelijk met Kerstmis uw gave ontvangen. De pakjes moeten als volgt geadres seerd worden: An das SS-Ersatzkommando Neder land, Den Haag, Stadhouderslaan 132, te zenden aan: rang:naam: Veldpostnummer of adres: Het SS-Ersatzkommando verzoekt de Nederlandsche bevolking, zich precies aan deze regels te houden, daar, gezien het groote aantal Nederlandsche vrij willigers, alleen op deze wijze een ge regeld Kerstpakkettenverkeer moge lijk is. dende Franschen, generaal de Gaulle, welke rede 21 November zou worden uitgesproken, zeide Eden: „Het is thans niet het geschikte oogenblik, overeen komsten, die in Noord-Afrika tusschen generaal Eisenhouer en de Fransche autoriteiten aldaar zijn getroffen, te bespreken". Voorts verklaarde Eden, dat de on derneming in Afrika een „gemeen schappelijke onderneming" is en dat net voor de geallieerden geen reden tot klagen mag zijn, indien de moeilijkhe den grooter zijn geworden. SIGAREN. Daar heb je 't nu weer. Ik rook sigarettenpeukjes en kampioen- kauwataven en een heer maakt in de krarnt wereldkundig, dat hij nog echite, onvervalschte, ouiderwetscbe peuken heeft. Blue band. Burgers hoort! „Ik heb een kistje sigaren, 50 stuks, oude kwaliteit, merk Willem II, extra, senoritas en wil die ruilen tegen anderhalf pond goede rook tabak". Deze heer wil ruilen. Ik ook. Ik wil wel weer eens een fijn ouder- websch blue bandje rooken op de komende feestdagen. Maar wie ruilt er iets van zij®, voorraad tegen mijn Momentjes. Niemand! En die zijn toch ook van oude samenstelling. Oude sigaren heb ik niet, maar ta bak evenmin én toch zou ik graag ■"eens schrijven op de advertentie van dien sigarenkoning, onder nummer zooveel bur. v. d. blad. En ik moet dus iets einders aanbieden dan rook tabak, die ik niet heb en Momentjes, die ik wel heb. Maar ik heb nog an dere zaken, sigarenbezitter, die wel licht in staat zijd uw begeerte naar het bezit ervan te prikkelen. Wat denkt u van een goed uitgeluchite gestroomlijnde kinderwagen met oriigineele Indische rutoberbandjes, kogellagers en riemveeren. Vindt u nergens meer. O, is uw jongste al 34. Nou, dat is niets. Ik heb ook nog voor u een prachtige grijs gevlekte geëmailleerde koekenpan, die gega randeerd alle pannenkoeken los laat of een streepjesbroek van oude sa menstelling met versterkt zitvlak. Geen interesse? Ja, ik moet toch op d'e een of andlere wijze die peuken van, u zien te bemachtigen. Een prachtige Duitsche pijp dan? U weet wel: zoo'n mooie lange van gedraaid ivoor met een beschilderde kop. Ik rook er toch niet meer uilt. Ook niiet? Dat zit er niets andere op, dan dat u uw sigaren bewaart en wij vrien den worden. Dan kom ik er zoo nu en dan eens een opsteken. Vw J „MOEDER HEEFT IETS TEGEN DEN JEUGDSTORM". Hedenavond spreekt Max Blokzijl om 19.00 uur voor den zender Hilver sum I in zijn serie „brandende kwes ties" over het onderwerp „Moeder heeft iets tegen den Jeugdstorm". ppen^ij onze vrijwilligers. Bij een deel van den oorlogsbuit, door onze mannen tijdens de jongste gevechten gemaakt, bevonden zich ook kameelen. Andere p--toto's hebben ons getoond, dat de mannen uitstekend van deze dieren ge- druilt weten te maken. SS PK Alstadt-O H-P H m In het kader der troepenverzorging bezocht de Rijkscommissaris, Rijks minister dr. Seyss-Inquart een herstellingsoord van de Waffen-SS in Neder land. SS-FritzStapf-Pax Holland m

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1