Alle pijn verdwenen! Red. Buitenland: Mr. H. Geise. Leiden; Red. Stad en Sport M. Zonderop, Leiden; Red. OmgevingL. Roozen. Leiden Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Leiden; verant woordelijk voor de advertentiënC. de Heiden, Leiden Zon onder 4.36 Woensdagavond. Zon op 8.19 Donderdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. Woensd. 25.11 Maan 10.14 ond., 18.53 op: Dond. 26.11 Maan 11.02 ond., 19.47 op. Vrijd. 27.11 Maan 11.44 ond., 20.43 op. Zaterd. 28.11 Maan 12.20 ond., 21.43 op. TWEEJARIG BESTAAN DEPARTE MENT VAN VOLKSVOORLICHTING EN KUNSTEN. Tal van autoriteiten waren gister middag vereeniigd in het rijksmuseum te Amsterdam, waar het departement van Volksvoorlichting en Kunsten een bijeenkomst had georganiseerd ter ge tegenheid vain het tweejarig bestaan van dlit departement. De secretaris-ge neraal van het departement, prof. dr. T. Goedewaagen, hield een redie over cul tuurpolitiek en Volksvoorlichting. Wij vieren diezer dagen, aldus spr., twee verjaardagen; het departement van V. en K. werd op 25 Novemiber 1940 opge richt en de Nederlandecbe Kultuurka mer aanschouwde op 25 November 1941 het levenslicht. Spr. zeide, zijn terrein drieledig te zien: a. het verheffen der kuituur; b. het propageeren der kui tuur; c. de zorg voor den kuituurwer ker. De eerste beide werkzaamheden vallen ondier het departement, de laat ste is zaak dier kuituurkamer. Spr. ging nader iin op de werkzaamheden op elk dezer drie terreinen. Zoo staan wij, zoo vervolgde spr., dan aan den aanvang van een derde levens jaar voor het departement en een twee de jaar voor de Kultuurkamer. Meer dian ooit moeten wij ons van onze ver antwoordelijkheid in dep. en Kultuur kamer bewust zijn. De Europeeschie lotsgemeenschap groeit en wordt met lotsgemeenschap groeit en wordt met bloed in het Oosten, op den Atlanti- echen Oceaan en in Afrika bezegeld. Waar men aan de fronten het bloed en het leven eischt, mogen wij ons afvra gen, wat van ons geëisoht wordt. Wij moeten ons volk winnen voor het Na tionaal Socialisme. Wij moeten ons volk overtuigen van de waarheid der ideeën, die ons leven bezielen. Hoe overtuigt men iemand het meest? Door zijn houding meer dan door woorden, en zeker niet, wanneer men z;ch door gevoelens van ressentiment of wraak zucht of zelfs door dreigementen laat leiden. Wij, Nederlanders, heibben lange ervaring door die eeuwen heen. De Fuehrer kent onze waarde en wil die ervaring inschakelen ten bate van net' Germaanscbe geheel. Van ons natio naal socialisten in Nedrelanid verwacht hij, dat wij ons volk zullen winnen voor de idiee, die hem en ons bezielt. De heer de Ranitz wees er vervolgens op, dat het departement van Volks voorlichting en Kunsten het geheelc geestelijke leven van het Nederland- sebe volk omspant, met uitzondering van dat gedeelte, hetwelk aaa de zorg van het departement van Onderwijs, Wetenschap en Kuituurbescherming is toevertrouwd, wat spr. nader uiteen zet. Hierna gaf de heer de Ranitz, ter inleidtinig van het tentoonstellingbezoek, eer. kort overzicht van. hetgeen op de tentoonstelling te zien is. Tenslotte .voerde mr. Otto, algemeen bestuurder van de Nederlandsche Kul tuurkamer het woord over het thema: de organisatorische opbouw van de N. K. K. Tenslotte maakten de aanwezigen, onder leiding van den heer Max Blok zijl een rondgang over de interessante tentoonstelling „Herlevend Nederland" AANVULLENDE DISTRIBUTIE. Voor verwanten van Frontstrijders. In een verordening heeft de Rijks commissaris bekend gemaakt, dat er een aanvullende distributie van le vensmiddelen, genotmiddelen en kolen is bepaald voor verwanten van perso nen, die deel uitmaken of tenminste 6 maanden deel hebben uitgemaakt van de Duitsehe weermacht, de Waffen SS, het Vrijwilligers Legioen Nederland: het N.S.K.K. of den R.A.D., die ge sneuveld of vermist zijn, die gewond of ziek werden, terwijl zij deel uit maakten van een der genoemde for maties en met een militaire invalidi- teitsverklaring hieruit werden ontsla gen. Onder verwanten worden begre pen de echtgenoote, wettige, erkende en geadopteerde kinderen, alsmede stiefkinderen; voorts ouders, broers en zusters, indien zij met iemand, die van een der hierboven genoemde formaties deel uitmaakt, in gezinsverband heb ben geleefd of in wier onderhoud deze vóór zijn deel uitmaken van deze for matie geheel of ten deele heeft voor zien. De Rijkscommissaris kan op verzoek een bewijs van berechtiging ook uitrei ken aan een persoon of aan den ver want van een persoon, die niet hierbo ven is genoemd, voor het geval dit we gens bijzondere redenen billijk voor komt. Voor een bewijs van aanspraak moe ten verwanten van hen, die be- hoor(d)en tot de Waffen S.S. of het Vrijwilligerlegioen zich wenden tot dë Fuehrsorgestelle der Waffen S.S., 's-Hertogenbosch, Zoniusstraat 3. In alle andere gevallen moet men zich voor Den Haag wenden tot de Amtliche Deutsche Beratungsstelle in den Niederlanden, Plein 1813, 4. Bijengif een middel tegen rheuma- tiek. De persdienst van den Neder landsehen omroep meldt: Donderdag middag 26 Nov. zullen de luisteraars om 12.30 uur over zender Hilversum 2 kunin-en hooren, hoe men er toe geko men is, bij-engif te gebruiken als genees middel tegen rheumatiek, aan welke ziekite in o<ns land zeer veel geleden wordt. Doodelijke ongelukken. Het school gaande dochtertje van den landbouwer Koerkamp, wonende in de Buurtschap Broekland onder Raalte, is al spelende tegen een greep opgeloopen, waarme de een tweewielige kipkar in even wicht werd gehouden. De kar dompte, het kind geraakte onder het voertuig en was vrijwel op slag dood. Bij het dorschen geraakte de 13-jarige A. Marijnissen te Made met zijn beide beenen in de dorschmachi- ne. Het eene been werd hierbij afge rukt en het andere geheel verbrijzeld. Het slachtoffer is kort na het ongeluk door bloedverlies overleden. Oude man doodgeslagen. De 17- jarige C. A. uit Linne, die verdacht werd Vrijdagavond j.l. aldaar den 76- jarigen Krijn van het leven te hebben beroofd, heeft een bekentenis afgelegd. Of hier van roofmoord sprake is, is nog niet uitgemaakt. Wel heeft verdachte een portemonnaie met ruim 100 gulden van zijn slachtoffer weggenomen. „Tel." Annie van Ees van trap gevallen. Te Amsterdam is bij het Gemeentelijk Theaterbedrijf de première gegaan van Madame Capet, een stuk van de Fran- sche schrijfster Marcelle Maurette, waarin het leven van Koningin Marie Antoinette is gedramatiseerd. De derde voorstelling van Zondag avond leidde tot een incident, dat dank zij de tegenwoordigheid van geest en de „hardheid" (om een sportterm te gebruiken) van Annie van Ees nog zonder algemeene opschudding of con sternatie afgeloopen is, lezen wij in „Het Volk". Het laatste tafereel voor de pauze is een scène bij een monu mentale trap in hef park van St. Cloud. Marie Antoinette moet boven op een hooge en breede statietrap verschijnen en afdalende, de voorstellen van den revolutionnairen volkstribuun Mira- beau aanhooren. Of het nu lag aan een oneffenheid aan de decortrap of aan de lange sleep van het costuum, valt moeilijk te zeggen, maar zeker is, dat Marie Antoinette bij haar entree op een noodlottige wijze struikelde en de trap een eindweegs afrolde tot Annie van Ees zich door een handige bewe ging tot stilstand wist te brengen. Een kreet van schrik ging in den schouw burg op, maar werd oogenblikkelijk onderdrukt, toen men zag, dat de actri ce, die even doodstil bleef liggen, een kleine beweging met de hand maakte. Even verbeet Annie van Ees" de pijn en den schrik van den val en terwijl John Gobau (Mirabeau) met dezelfde tegenwoordigheid van geest afwachtte, kon de actrice weldra van uit haar on gewone houding beginnen met haar spel. Een en ander verliep zoo snel en werd zoo koelbloedig behandeld, dat menigeen in den waan geraakte, dat deze vreemde val „er bij hoorde". RECHTSZAKEN ECONOMISCH GERECHTSHOF. P. de Ligny teKoudekerk had van dien Econ. rechter 3 maanden ge vangenisstraf gekregen wegenis het af leveren van clandestien vleesch. Voor het Hof ontkende hij zulks, maar twee getuigen zeiden, dat de L. wel degelijk vleesch afgeleverd had. De eiscih werd dan ook bevestiging. Vonnis over 14 d. VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER. H. Bolleboom te Zoetermeer was op heeterdaad betrapt in zijn wo ning hij het clandestien slachten. Eiisch 8 mand. gevang. Vonnis conform met verbeurdverklaring en gevangenne ming. Schoen winkelier verkocht liever zonder bon. De inspecteui van de prijsbeheersehing te 's-Hertogenbosch heeft den schoenwinkelier A. T. uit Roosendaal veroordeeld tot een boete van 15-00.en een duizendtal paren schoenen verbeurd verklaard. Deze winkelier weigerde te verkoopen op bon tegen normalen prijs, doch ver kocht liever, ook zonder bon, tegen abnormaal hoogen prijs. Moeders, die haar kinderen in den steek laten. „Wat deze vro-uw heeft gedaain, is op zichzelf al een heel ern stig feit, maar nog veel ernstiger is het, dat zij niet alleen staat. In den laatsten tijd komit het n-am-elijk herhaaldelijk voor, dat moeders haar kinderen verla ten. Tegen een dergelijken on-natuur- lijken en maatschappelijk niet te dul den wantoestand moet scherp worden opgetreden. Ik weet wel, dat in dit ge val ook de man, die dezie vrouw met haar vier kinderen in dein steek liet, niet vrij uit gaat, maar dat neemt niet weg, dat zij toch allerminst geacht mag «orden, een moeder voor haar kinderen te zijn. Daaroon eisch ik zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis. Zoo luidde het requisitoir, dat de officier van justitie van de Utrec-htsche rechtbank gisteren uitsprak tegen een 31 jarige Utrecht- sche vrouw, die haar vier kinderen had verlaten. De politierechter te Zutphen heeft een ongehuwde moeder u-it Lochen, die haar kind had verlaten, veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. SPORT BOKSEN. Lagrand wint. In Rot terdam hebben eenige Belgische bok sers partij gegeven aan Rotterdam mers. Arnold Lagrand, vedergewicht 53 kg. bokste de hoofdpartij tegen den kampioen der beide Vlaanderen in hetzelfde gewicht, A. Declercq 57.3 kg. Reeds in de eerste ronde bleek La grand sterker. In de 2de ronde redde de gong den Belg nog van de neder laag, maar, nadat hij in de volgende ronde ook verscheidene malen was neergeweest, werd hij uitgeteld. La grand won dus door K.O. BRIDGE. Viertallencompetitie „De Sleutels". Op dien neigenden avond van de viertallencompetitie zijin de vol gende uitslagen verkregen: Hoofdklas se: team Prins wint van team Van Wingien met 25 match-punten; team van Helvert wint van team Verboog Sr. met 44 m.p. De wedstrijd tusschen teaim Van. Weizen en team La-ken is niet doorgegaan, terwijl inzake den wed strijd tusschen team Thoolen en team v-an der Staay (door team Thoolen met 35 m.p. gewonnen) door de wedstrijd- commissie nader een beslissing zal worden genomen. Eerste klasse A: team Van Alphen speelt gelijk tegen team van Doom (m.p. ten gunste van team van Alphen); team Wakka wint van team Pamonijak met 22 m.p.; team Siem Lie wint van team Piela- nen met 59 m.p... team Wijnmobel wint van team van Nooit met 24 m.p. Eerste klasse B: team de Graaf wint van team Sleibois met 49 m.p.; team Smittenaar wint van team van Luy- ken met 13 m.p.; team Rijnibende wint van team Leujes met 44 m.p.; team Staal wint van team Bl-euzé met 22 m.p. Tweede klasse: team v. d. Heu vel wiint van team Beninema met 10 m.p.; team mevr. Slebos wint van team Key met 30 m.p.; team v. Berge Hene gouwen wint van team Zandbergen met 23 m.p.; team Bieen wint van team Doing (matohpunit-en niet vastgesteld). Ik gevoelde mij als herboren. De Heer O. M. te K. schrijft, d.d. 23-l-'4l: „Met mijn 83 jaren leed ik aan een buitengewoon pijnlijken aanval van ischias. Niets hielp, zoo dat ik tenslotte alleen nog kromgebogen, leu nende op een stok, rond kroop. Van slapen was geen sprake. Toen nam ik Uw Ovaaljes: reeds den eersten dag verminderden de pijnen en sliep ik 6 uren. Ik gevoelde mij den volgenden morgen als herboren en reeds na 8 dagen bemerkte ik niets meer. Uit voorzorg neem ik ook verder nog Ovaal- tjes en beveel deze iedereen ten zeerste aan," Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoudheid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het Trineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar Trineral Agentschap, Nassaukade 373, A'dam STADSNIEUWS Jaarvergadering van de Leidsche IJsclub. In „De Harmonie" kwam gisteravond de Lei-dsche IJsculb bijeen, onder voorzitterschap van den heer J. W. Heniny. Uit de rekening en ver antwoording van den pemingmeester den beer H. Coehergh, bleek, dat het afgaloopen boekjaar een batig saldo opleverde van 284,18. Het ledenaan tal bedroeg meer dan 1300. De aftre dende bestuursleden, de heeren J. Plainj er en S. J. Koop-mans, werden bij acclamatie herkozen. De voorzitter deed eenige mededeelingen met be trekking tot h-eit a.s. seizoen. Het be stuur stelt zich voor, ingeval van. eventueel voorkomende moeilijkheden, bij het verkrijgen van schaatsen hulp te verleenen, waartoe den leden wordt verzocht, overbodige schaatsen ter be schikking te willen stellen. Ter op lossing van Sine-euwmoeilijkheden krijgt de IJsclub -dit jaar die beschikking over een sneeuwploeg. De reeds eer der opgevatte plannen tot het geven van onderricht in het hardrijden zou den verwezenlijkt kunnen worden in dien daarvoor voldoende animo hlijfct te bestaan; belangstellenden kunnen zich bij het bestuur aanmelden, even als zij, die prijs stellen op beoefening van ijshockey. Op het programma voor den komenden winter staat in ■de eerste plaats de wedstrijd om de provinciale kampioenschappen in het hardrijden voor Zuid-Holland, terwijl daarnaast ook de mogelijkheid bestaat van demonstraties kunstrijden en ijs hockey. Bij de rondvraag werd de mo gelijkheid geopend, om met financiee- len steun van de geïnteresseerde leden te komen tot onderricht in het kunst- rijden. Mej. Gree Demmenie slaagde aan het Rijiksc-oniservatorium voor Muziek te Den Haag voor het onidierwijsdipki- ma piano. Gehore n:. Nicolaas, zin. van. J. T. van Du-uren en H. C. Rijnaarts; Erna Liesbeth Marleen, dr. van B. Gorthiuis en W. Keereweer; Emilie Fhilomène Gemma, dr. van J. A. E. Aal-diers en E. M. A. v. D-e-ene. Ondertrouwd: A. D-aalmeijer j-m. 27 j. en H. Wories, jd 25 j.; D. A.Cornet jm. 27 j. M. Meijer jd. 20 j.; M. Nieuwenhurg jim. 22 j. en M. v. d. Lelie jd. 21 j.; A. F. M. v. d. Reep jm. en G. ter Haak jd. Overleden: C. Zwaan m. 80 j. Wilt U iets weten? Vraag: Zijn een werkster, die 4 dagen werkt, en een werkster, die 2 da gen werkt verplicht verzekerd. Antwoord: Neen, zij valt niet on der de jongste regeling van het Huis personeel. Marktberichten WOERDEN, 25 Nov. Kaas. Prijzen: met rijksm. Ie kw. 6262.50 en 2e kw. 6061 p. 50 kg. Handel vlug. Laat hen niet wachten! Legt reeds NU Uw offer gereed voor de collecte van Winterhulp! Giro 5553.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2