Gebruikt Uw gas- en stroomrantsoen met overleg. Dan bewandelt U den juisten weg. MOMENTJE. WOENSDAG 25 NOVEMBER 1942 34STE JAARGANG N°- 10415 Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Het Sovjet-otfensief aan het Donfront TEGENMAATREGELEN ZIJN AAN DEN GANG. De ontwikkeling der dingen dient afgewacht te worden. De A.N.P.-correspondent meldt uit Berlijn: Omtrent het verloop van den hevi- gen afweerstrijd, die de Duitsche en verbonden troepen op het oogenblik aan het Don-front voeren, verklaart men in militaire kringen nog weinig te kunnen mededeelen. De operaties zijn nog in vollen gang en het zal nog wel enkele dagen duren voor het ver loop van den strijd zch duidelijker af- teekent. Dergelijke afweergevechten dragen, naar men reeds herhaaldelijk heeft kunnen zien, een zeer wisselval lig karakter. De bolsjewisten vallen aan met sterke afdeelingen pantserwa gens, met het doel, wiggen in de ver dediging te drijven, waarin zij blijkens het weermachtsbericht inderdaad ge slaagd zijn. Het gaat er thans om, of zij deze wiggen kunnen vergrooten, dan wel of de plaats van de doorbraak door de Duitsche en verbonden troepen wordt afgegrendeld, en de binnenge drongen pantserafdeelingen, die zoo doende omsingeld zijn, vernietigd wor den. Militaire kringen wijzen erop, dat een doorbraak van pantserwagens bij het aan het Oostelijk front gevolgde systeem van steunpunten voor de ver dediging altijd mogelijk is. De pantser wagens moeten echter, wil zulk een doorbraak blijvend succes hebben, door voldoende infanterie en artillerie ge volgd worden. Het is den bolsjewisten evenwel niet gelukt, op deze wijze het aanvankelijke succes te consolideeren; Reeds zijn tegenmaatregelen aan den gang, die ten doel hebben het Sovjet- Russische offensief in een Sovjet-Rus sische nederlaag te doen verkeeren. De kracht van de bolsjewistische aanval len is, naar van militaire zijde wordt' meegedeeld, reeds merkbaar verzwakt. De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft: Na de Engelsch-Ameri- kaansche legerleiding, gebruikt thans de bolsjewistische legerleiding een zeer krachtig propagandistisch kruit. Reeds de feiten op zichzelf spreken echter een taal, welke niet in overeenstem ming is met datgene, wat de vijandelij ke zijde niet moede wordt te beweren. 31/4 jaar oorlog met overwinningen van zeer grooten omvang maken het de Spil gemakkelijk de ontwikkeling der dingen af te wachten. De tijd werkt voor diengene, die tijdens militaire ope raties alles in veiligheid heeft weten te stellen, wat hij voor de oorlogvoe ring noodig heeft, n.l. gebied, vrucht baren grond, steenkolen, ijzer, benzine en onaantastbare posities. Men zal er dus goed aan doen de ont wikkeling der dingen af te wachten. Ongetwijfeld snelt deze ontwikkeling met een tot dusver ongekende snelheid haar hoogtepunt tegemoet. Stalin zet weer eens alles op één kaart. Zijn groo- te offensief ten Zuiden van Stalingrad vanuit het gebied der Kalmukkenstep- pe en de beweging van de tang ten Noorden van Stalingrad gericht op de groote bocht in den Don, vormen een conentratie van krachten onder geheel andere voorteekens dan het groote of fensief van den winter. Nu moet blijken of de bolsjewisten nog over voldoende keurtroepen be schikken en of zij in den zomer vol doende tijd hebben gehad om hun voor den winteroorlog opgeroepen reserves zoo op te leiden, dat zij superieus zijn aan de Europeesche opleiding en Euro- peesche wapens. Dit kan gevoegelijk betwijfeld worden. Stel niet uit tot morgen, wat gij he den doen kunt. Maak reeds NU een ruim bedrag over aan Winterhulp. Giro 5553. Aan het Afrikaansche front DE AS-TROEPEN BEREIDEN ZICH ZICH VOOR OP DEN STRIJD. Stilte vóór en na den storm. De A.N.P.-correspondenit meldt uit Berlijn: Aan bet Noord-Afrikaansche front beperkt--, de activiteit zich nog steeds tot het optreden van verkenningsaf- deelingen en tot grootere gevechtshan delingen is het nog niet gekomen. Voor de Duitsch-Italiaanische troepen in de Libysche woestijn biedt dieze betrek kelijke rust na de achter hen liggende afweergevedhten ongetwijfeld een wel kome gelegenheid, zich in de thans be trokken nieuwe stellingen grondig voor te bereiden op dien te verwachten strijd. Terwijl men hier kan spreken van een stilte n a den storm, kan men zeg gen, dat aan de andere zijde van het front, aan de grens tussöhen Algerije en Tunis, de stilte vóór den storm heerscht. Afgezien van de activiteit van de luchtstrijdkrachten, vooral van die van de As, die ook volgens den tegen stander zeer sterk zijn, en zonder op houden het vijandelijke ravitaillee- rinigsverkeer aanvallen, hebben zich hier nog geen gevechten op groote schaal ontwikkeld. Beide partijen ruk ken neg op naar de gunstigste strate gische posities. Hierbij richten de Duit sche Stuka's vooral onder de in den strijd nog onervaren Amerikaansehe soldaten, groote verwarring aan. Politieke kringen te Berlijn wijzen op het feit, dat de Engelschen en Ame rikanen in het door hen bezette gebied in Noordwest-Afrika van verschillende zijden verzet ontmoeten. Zoo beschikt men over berichten, volgens welke zich Fransche troepen naar het Zuiden in het Atlasgebergte hebben teruggetrok ken; omdat zij zich niet wilden richten naar de bevelen van Darlan. Ook bij tal van Fransobe marine-officieren schijnt de door de hoogere officieren, die met de Engelschen en Amerikanen samen werken, gevolgde gedragslijn op verzet te stuiten. Verder ziet men in het be vel tot inlevering van wapens door de burgerbevolking een teeken, dat deze niet betrouwbaar geacht wordt. Omtrent de krachtverhouding in de lucht aan het front in Noord-Afrika dieelt men van militaire zijde mede, dat de luchtstrijdkrachten van de As door hiun voortdurende aanvallen op Britsch- Amerikaaneche schepen, transsportco- lonnes en troepenconcentraties reeds groote schade hebben aangericht. De aanvallen op vliegvelden hebben de Engelschen en Amerikanen zelfs ge noodzaakt, deze meer naar het binnen land te verleggen- Daarentegen wor den de Duitseh-Italiaansche operaties nau welij ks door lucht aanvallen van de tegenpartij belemmerd. Dakar. De gisteren gemelde bezetting van Dakar door Araglo-Amerikaansche troe pen wordt in Romeinsche politieke kringen slecths beschouwd ais een nieu we daad van openlijke schending van de neutraliteit van een land, dat zich op het oogenblik in den toestand van wapenstilstand bevindt. Van militair en politiek standpunt uit hecht men aan deze gebeurtenis te Rome geen beteekenis. Het bezit nemen van Dakar door Engelschen en Amerikanen betee- kent, naar men verklaart, in geen en kel opzicht een verandering van den sedert den Enigelsc'h-Amerikaanschen overval op Fransch Noord-Afrika ont- stanen toestand. Men acht het derhalve niet noodzakelijk, dat de Spilmogend- heden zakelijk positie kiezen met be trekking tot het toevoegen van Dakar aan door Engelschen en Amerikanen met geweld bezet Fransch koloniaal ge bied'. De houding van Boisson. In bevoegde Fransche kringen schijnt men 'omtrent de gebeurtenissen in Fransch West-Afrika nog geen andere 'berichten te hebben dan de door Ra dio Algiers verspreide. Tot op dit oogenblik is nog geen officieele mede- deeling van Boisson ontvangen, dat hij zich bij Darlan aansluit. Boisson moet zijn voornemen om zich ter beschikking te stellen van dien hooge commissaris voor Fransch-Afrika over den zender Dakar hebben verspreid. MACDONALD OVER HET DUIKBOOTGEVAAR. De Canadeesche minister van mari ne, MacDonald, heeft verklaard, dat het duikbootgevaar op den Atlanti- schen Oceaan nog altijd zeer ernstig is. Dit jaar zijn er in de Sint-Laurens twintig schepen tot zinken gebracht. Oorlogs winterhulp in Duitschland. De derde „Opfersonntag" van de Oor logswinterhulp in Duitschland heeft als voorloopig resultaat een opbrengst van 43. 149. 867,7 R.M. Dit is, vergele ken met de overeenkomstige opbrengst van verleden jaar een stijging van 10.829.051 R.M., d.w.z. 33,5 pet. meer dan verleden jaar. BINNENLAND WAAR NIET IS, VERLIEST DE GEBRUIKER ZIJN RECHT. Besparing op het verbruik van gas en electriciteit is in de tegen woordige omstandigheden dringen de noodzaak geworden. Het behoeft nauwelijks te worden aangestipt, dat voor fabricage van gas en de opwek king van electriciteit kolen noodig zijn en het gas- en electriciteitsrant- soen, dat den verbruiker is toege staan, rauw verband houdt met het beschikbare quantum kolen. Het rant soen zou dan ook stellig hooger zijn dan het is, indien dit met het oog op de huidige kolenpositie mogelijk ware. Het behoeft geen betoog, dat de directies der gas. en electriciteits- bedrijven niets liever zouden doen, dan de verzoeken om een hooger rantsoen in te willigen. In het alge meen is zulks echter helaas niet mo gelijk. Er zullen zelfs zooals men dezer dagen heeft kunnen lezen straffere maatregelen genomen wor den tegen degenen, die het hun toe gestane rantsoen gas en electriciteit overschrijden. Jammer genoeg zijn er nog verbruikers, die den reden en dus de noodzakelijkheid der rantsoe neering niet kunnen of willen inzien. Anderen, die overigens niet van in zicht zijn ontbloot, putten zich uit in het ontdekken van motieven, waar op speciaal voor hen een hooger rantsoen zou moeten worden vastge steld. Meestentijds ervaren deze ver zoekers, dat hun verzoek niet kan worden ingewilligd. Dit behoeft niet zoo heel erg te verbazen. De verzoe ken mogen redelijk zijn, de kolenpo sitie laat niet toe, dat het rantsoen wordt verhoogd. Een ieder, die meent aanspraak te kunnen of moe ten maken op meer dan hij heeft, be denke, dat waar niet is zelfs de ge bruiker zijn recht verliest. Burgemeesters ontslagen. Ontslag is verleend aan mr. dr. J. Wytema als burgemeester van Beilen en aan H. v. Alphen als burgemeester van Zand- voort. Burgemeesters benoemd. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Generalkommissar fuer Verwaltung und Justiz heeft tot burgemeesters be noemd: de afdeelingsleider G, A. A. M; Jacob in Vught tot burgemeester van Vlijmen en den sportleeraar Th. Heeg in ter Apel tot burgemeester van Nieuwe Pekela. ULO Filo is een aardig meisje. Zij heeft lachende oogen, een bru- 'tale neus en Purmerend-wave, zoodat zij er zeer presentabel, ja zelfs bekoorlijk uitziet Ais Filo haar dagelijksohen arbeid verricht, legt zij eerst wat rose op haar maagdelijke wangen en verft vervolgens haar lippen rood als rijpe kersen. Daarna doet zij een coquet schortje voor met een kantje van boven en een strikje van achteren en dan voelt zij zich fit genoeg om vriendelijk en lachend haar klanten te ont vangen. Maar dan komen de klanten en die maken het Filo lastig. Filo is de rechterhand van den koekoloog uit de Boter- straat, soms ook zijn linkerhand en dan bromt de koekoloog, en het is opmerkelijk hoeveel man nen er bij haar aan den anderen kant van den toonbank verschij nen. Dat koont door de distribu tie en Filo's vroolijke oogen. Maar de moeilijkheid is, dat Filo soms honderd gebakjes heeft voor tweehonderd mannen en al die tweehonderd mannen denken, dat hun mannelijke aharme wel zooveel indruk maakt op Filo's ontvankelijk hart, dat zij ieder voor zich het gewenschte deel van die honderd taartjes uit Fi lo's slanke vingeren zullen ont vangen. Geen enkele van die mannen accepteert een deceptie. Het gemis der taartjes zou min der erg zijn dan het falen van bun charme. Zoo zijn mannen. Maar Filo wordt er onwillig van als een jong veulen. Ik heb nu eenmaal een zwak voor mannen zegt zij en dat maakt het zoo moeilijk. Het is niet zoo moeilijk, Filo. Ik doe eenvoudig zoo. Ik zorg er voor de eerste te zijn. Zoo krijig ik altijd je taartjes en bespaar mij een ontgoocheling. Het Deutsche Theater in den Nieder- landen. Gisterenavond gaf het Deut sche Theater in den Niederlanden te 's-Gravenhage de eerste voorstelling van zijn tooneelafdeeling. Hiertoe had men „Maria Stuart" gekozen, het be kende drama van Schiller, welke voor stelling een groot succes is geworden. Hoestpastilles niet meer op den bon. Met ingang van 25 November 1942 mogen hoestpastilles, d.w.z. menthol- bonbons, mentholpitten, mentholtablet- ten, eucalyptisbonbons, eucalyptista- bletten en eucalyptispitten, alsmede cal- ciumpepermunt, anijsmelktabletten en anijsmelkblokken, worden gekocht en afgeleverd, zonder dat daarvoor een bon van de versnaperingenkaart be hoeft te worden afgegeven. Betreffende verkoop en aflevering van deze artike len aan den handel zal de Nederland- sche Meelcentrale nadere regelen stel len. De prijs van sigaretten. In de Ne- derlandsche Staatscourant van 23 Nov j.l. is opgenomen het prijsvoorechrift 1942, calculatie sigaretten, waarbij aan fabrikanten voorschriften worden ge geven voor de kostprijsberekening van sigaretten. Hierdoor zal worden be reikt, dat de prijs niet hooger zal wor den dan in verband met den inkoops prijs van de ruwe tabak en de werke lijke kosten plus toegestane winst noo dig zal zijn. Het voorschrift treedt 1 Januari 1943 in werking.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1