z Sto\d&z\vi (Soii/tont DINSDAG 24 NOVEMBER 1942 34STE JAARGANG N°- 10414 {nreaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. BERICHT Te beginnen met deze week moet de apietbezuiniging verder doorgevoerd lorden. Ons blad mag in totaal 16 pa- ina's per week tellen. Wij zullen derhal- l nog minder nieuws in de courant kun- >n plaatsen. Om de ons toegemeten ruimte zoo fordeelig mogelijk te benutten hebben q gemeend, onze pagina's te moeten «rkleinen en hier en daar ook een klei- lettertype te gebruiken. Ook onze advertentieformaten zijn ge- ijzigd. Onze administratie geeit daar- jer gaarne de noodige inlichtingen. Moeilijkheden zijn er om overwonnen I worden. Onzen lezers verzoeken wij ds daarbij te willen helpen. DE DIRECTIE. Kleine krant [De papierschaarschte heeft al reeds snigen tijd de overheid genoopt, om en omvang van de kranten te beper- en en dezelfde omstandigheden drin- en nu, om in deze beperking nog ver- er te gaan. De lezers hebben getoond, begrip te ebben voor alle moeielijkheden, raarin directies en redacties van dag laden verkeeren. Speciaal ook wat [>e Leidsche Courant" betreft, mogen jij dankbaar constateeren, dat het ertrouwen in en de sympathie voor ttn dagblad bij de duizenden lezers in eiden en omgeving sterk en trouw is leken! Wij vragen nu onzen lezers ons hun tmoedige vriendschap te blijven nen; en wij vragen dit, terwijl wij in onaangenamen toestand verkee- zèlf wéér minder te kunnen ge- Wij zullen, ook bij den beperkten om- ang, trachten, onzen lezers zoo veel O-gelijk van dienst te zijn en te bewa- hi het eigen cachet, het eigen karak- fr van ons dagblad, voorzoover de rnstandigneden ons dat mogelijk ma- en. Offers zullen wij en onze lezers ech- !r moéten brengen. Onder die offer» alt ook „Bubbeltje en Knor"; de ver- jachting van onze jonge lezers (en iet van hen alléén), hoe 't geval zal floopen, moet nu eenigen tijd gespan en blijven. Wij zijn tot een kleiner bladformaat vergegaan, waardoor wij, tegelijk met en zuiniger en voor elk woord ver- ntwoorde inhoud en opmaak, er naar treven, onze lezers een zoo goed mo- elijke verzorgde courant aan te bie- jen. [Moge de instanties, die hierin beslis te, spoedig in de gelegenheid zijn, ons teer wat ruimeren armslag te geven! KEURING VOOR DE WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waf- fen-SS en het Legioen zich op onder staande» datum bij het geuoemde adres kunnen vervoegen teneinde ge keurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om BflET ZU3® STROOM KEET ZU1KIG IS, ZBT WELDRA lïï DE DUiSTERKIS! dienst te nemen in een speciaal wacht- I bataljon. De opleiding vindt in Neder- land plaats, terwijl de inzet van dit ba- taljon ook in Nederland blijven zal. j Tijdens de keuring voor de Waffen- SS en het Legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaan- sche-SS in Nederland willen toetreden. 25.11.42 10.00 uur Den Haag, Café j den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Bij onze vrijwilligers. Het middagmaal In een bergstelling. Het zachte klimaat veroorlooft een luchtiae Weederdracht SS PK Altstadt-O H-P H m rankrijks Afrikaansctie bezittingen In een door Radio-Dakar verspreide jespraak van den gouverneur-gene- aal van Fransch West-Afrika heeft eze aan de bevolking meegedeeld, dat ij Fransch West-Afrika v onder het be- rel geplaatst heeft van admiraal Dar- an. Volgens een bericht uit Washington eeft Cordell Huil Haandag omtrent ie overeenkomst nopens de Fransche «zittingen op het Westelijk halfrond a. verklaard, dat deze gesloten met admiraal Robert, den. Fran- hen opperbevelhebber van Marti- ique, volledig onafhankelijk van de ransche regeering te Vichy. Naar de Engelsche nieuwsdienst oorts meldt, wordt te Washington angenomen, dat de Fransche marine eneutraliseerd zal worden. ZWAARTEPUNT VAN DEN OORLOG LIGT IN HET OOSTEN Hevige alweergevecbien san den Don STRIJD IN OMGEVING VAN AGEDABIA. Het Duitsche weermaohtóberichit van, Maandiagmiidid-aig luidt: „De gevechtsactie in bet Kaukasus- gebiedi -bleef tot plaatselijke oraderne- miingen beperkt. In het gebied ten Zuiden van Sta lingrad en in de groote bocht van den Don zijn de Duitsche en Roemeensche formaties in samenwerking met ster ke formaties vliegende artillerie nog steeds in hevige afweerge-vechten ge wikkeld. Tijdiens eert tijdelijke verbetering van -het w-eer in den Central-en sector van het Oostelijk front werden gevechts vliegtuigen en diuik-bommeniwerpers ge bruikt voor aanvallen op vijandelijke artilleriestellingen en troepen-verblijif- pi-aatsen. Ten Zuid-Oosten van het Iknen- me-er wendien herhaalde door pantser wagens gesteu-nidie aanvallen dier Sow- jets afgeslagen. In de omgeving van Agedabia werden aanvallen van vrij sterke Britsche ver- kenniirgsafriiaeüngien bij de Duitschrlta- liaarasche stellingen teruggeslagen. De luchitimacht viel concentraties pantser wagens, autoookmnies en barakkenkam pen in de Cyren-aica aan en bracht dien vijand belangrijke verliezen toe. Voor Algiers veroorzaakten gievechts- vlie-gers in den afgeloopen nacht brand i-n een koopvaardijschip van 7000 brt, een torpedojager en een groot koop vaardijschip werden beschadigd. De haven en lu-ch-fsteunpunten in het kust gebied werden veelvuldig met bo-mmen •bestookt en ernstige schade veroorzaakt sche bommenwerpers in den afgeloopen nacht eenige plaatsen in Zuid-west- Duitscfaland aan. Er ontstond in hoofd zaak brandschade o.a. iin Stuttgart. Nachtjagers, luChtdtoelartillerie eter luchtmacht en marine schoten ten d-eeie reeds aian. de kust van het Kan-aal en boven Fransch gebied tien vlieg tuigen, van. welke verscheidene vier motorige, neer". DE GRENDEL IN TUNIS. Duitsche en ItaKaansche diuikibooten en luchtstrijdkrachten werken verlam mend) op dfe beweging van de Britsche en Amerilra-ansche troepen in Noord- Af rika, zoo verneemt -het D.N.B. in aan vulling op het weermachtberi-cht. De strijdkrachten der Spil zijn in Noord- Tunesie als een grendel, die de vijan delijke ravitaille-eóng beperkt tot de havens aan de Maro-kkaansche en Al- gerij-nsche kust. Het groote doel van de Britsch-Amerikaansche leiding, o-m de operaties in Fransch-Noordl-Afrika en in Egypte tot een tangbeweging te laten uitgroeien gericht tegen (het Duitsdh- Italiaainsche pantserleger, is niet be reikt. Doordat de Spilmogendth-edien fcdj— tij-ds hebben ingegrepen, is de groote operatie op die twee fronten, di-e bijna 1500 km. van elkaar \erwijderd liggen, gelocaliöeerd. Totdiusver zijn nog geen krijgsopera ties gevoerd. Botsingen van gemotori seerde veikeninimgsiafdeelinig'en laten de gebrekkige oorlogservaring van de Amerikaansöhe troepen steeds duidelij ker aan den.dag treden, die wat betreft camouflage, benutting van het terrein, gevedhtso-nitwikkelinig en luchtafweer groote gebreken too-nen. Voor de vlotte penetratie van het door dé Spiltroepen bezette Tunesische -gebied is ook het feit vain doorslagge vende beteekenis, dat een hoc-g pe-rceiv MOMENTJE KLEINE KRANT. Wat zegt u van zoo'n krantje? Gezellig vindt u niet? U zult ons vragen waarom dat gebeurd is! Ach wij vragen zoo dikwijls naar het waarom in deze dagen? Een mensch is een redelijk dier en heeft daarom voortdurend de on hebbelijkheid te vragen naar het waarom van vele dingen. Maar de redenen van den omvang van dit blad zijn vele. En ik wil u dit nu eens oprecht uit de doeken doen. Vooreerst is daar de verduiste ring. Wij zaten tot nu toe des avonds met zoo'n onhandig dub bel opengeslagen blad en wij wis ten geen raad met die vierkante meters, 't Is eigenlijk idioot, dat wij dit niet eerder hebben inge zien en onze abonné's zoo lang hebben laten worstelen met ellen pa-pier als Laokoon met zijn slan gen. Dat er nou precies een oor log voor noodig was om daar een eind aan te ma-ken! Want de ver duister big maakt het nog moeilij ker. Wij zitten nu te lezen bij een schemerlampje en lezen in de eerste kolom wat er in Stalingrad gebeurd is, terwijl de derde kolom in het duister is gehuld, zoodat wij eerst de lamp moeten ver plaatsen voordat w-ij verder kun nen lezen. Dat kon zoo niet langer. En daarom ontvangt u nu deze ver kleinde krant. Het zal u wat moei lijkheden geven met het aanma ken van de kachel en het afdek ken van de aardappelen, maar de band tusschen u en ons is er in tiemer d-oor geworden, 't Is net erf u nu 's avonds een brief van ons ontvangt, die wij voor u alleen geschreven hebben. En ik beloof u, als de krant nóg meer beperkt wordt, verzenden wij haar voort aan in een enveloppe. Met uw adres er op. Wat zal het dan knus en gezellig worden! Na een militair zonder uitwerking i tage van de bevolking uit Italianen be- blij-venda vlucht van. een enkel vijan delijk vliegtuig maar het grensgebied van Noordwest-Duitsdhlanid1 viel-en Brit- staat, terwijl aan den anderen kant de Engelsche en Ameri-kaahsche troepen deels met openlijk, deels met heimelijk verziet van de Frainshce en kilandsefce v-olksdeelen te kampen hebben. In tegenstelling met de Angelsaksi sche agitatie, dié in verband mat dien. overval op Noord-Afrika en de daarop gevolgde militaire maatregelen van de Spil spreekt van een „nieuwen toe stand!" of zelfs vam een „keerpunt in den oorlog", dat de tegenstanders der Spil dichter bij de overwinning brengt, verklaart Hel-miuit Suendermann in. een opstel in de National Sozialistische Kor- r-esponderiz, dat in werkelijkheid bet zwaartepunt van den tegemwoorddgen grooten oorlog onveranderlijk in het Oosten ligt. Alle N-oond- Afrik a ansche gebeurte- -r assen, hoe belangrijk zij ook mogen zijn, treden op den ach tergrond, verge leken bij don geweldigen succes vollen opmarsch van dezen zomer, die den Scwjets de meest geweldige grondsterf- fen, gebieden ontnam en ze voor de Spilmogen-dfosden openlegde. In bet Oosten, zoo schrijft Suendiermarm woordelijk, woidit de levensstrijd van ■ons volk, de strijd: om het lot van ows continent, «die groote beslissing van o-nae eeuiw uitgevochten. Geen Casablanca, geen Oran brengt het bolsjewisme bet verlorene terug, geen Noord-Afrikaan- sohie oorlogsgebeurtenis verandert de voor de toekomst van Europa beslissen de situat ie in het Oosten. Suend-erm a-run noemt den droom der tegenstanders, n.L het Italiaansche volk d-oor de landing in Noord-Afrika te kunnen intimidieeren, te plom-p en dwaas om ernstig besproken te worden.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1