DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN gen Momentje ZATERDAG 7 NOVEMBER 1942 34ste Jaargang No. 10400 3)c CcidbclreSoii/ïa/ivt Bureaux: Papengracht 32 Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 G. M. van Hamcnivcld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. De veldslag ln Egypte. VAN STELLINGOORLOG TOT BEWEGINGSOORLOG. „Rommel is evenals voorheen vry in het nemen van operatieve beslissingen". Met deze woorden kenschetste men gistermiddag in militaire kringen te Berlijn den huidi- gen stand van den slagrin Egypte. Men legt in dit verband den nadruk op het feit, dat maarschalk Rommel erin ge slaagd is zijn troepen van den vijand los te maken en op een nieuwe voorbereide verdedigingslinie terug te trekken. Duit- •che miltaireo verklaren naar aanleiding hiervan, dat maarschalk Rommel thans niet alleen zijn krachten beter kan opstellen, doch dat hij' daarmede ook de vijandelijke ravitailleeringslinies heeft verlengd, ter wijl zijn eigen ravitailleeringslinie tegelij kertijd verkort is. Ook thans verklaren bevoegde Berlijn- sche instanties inzake de gevechten in Egyp te, dat de aanvallende Britten nog steeds niet een operatief doel hebben bereikt, ten zij het doel van hun offensief geweest is 90 kilometer woestijnzand in handen te krij gen. De offers, die de Engelschen hiervoor hebben gebracht, noemt men in militaire, kringen te Berlijn onevenredig hoog, waar bij men den nadruk legt op het feit, dat de oorlog in Noord-Afrika ongeveer ter hoogte van Foeka thans weer het ka rakter van een bewegingsoorlog begint aan te nemen, een oorlog waar maarschalk Rommel van houdt en waarin hij een onbe streden meester is. Berlijnsche deskundigen wijzen bij het bespreken van den slag in Egypte vooral erop, dat hoe meer troepen in den woestijn oorlog in den strijd worden geworpen, des te moeilijker ook het vraagstuk van hun ravitailleering wordt. Dit is ook de reden, waarom maarschalk Rommel in Noord-Afri ka steeds slechts met een betrekkelijk klein keurleger zijn operaties heeft uitgevoerd, zoodat hij er b.v. bij El Agheila in slaagde met slechts een zeer gering aantal tanks een beslissing te bereiken. Men ontkent in de Wilhelmstrasse geenszins,, dat de huidige gevechten zwaar zijn, waarbij, naar men verklaart, naast de Duitsche de Italiaansche troepen zich bij zonder dapper hebben geweerd. Evenwel echter, zoo verklaart men tenslotte, na er op geweezn te hebben, dat maarschalk Rommel zoowel over een reusachtig opera tiegebied als ook over alle belangrijke Noord-Afrikaansche havens beschikt, is het den Engelschen ondanks hun strijdmacht nog niet gelukt den oorlog op het gebied van Libye over te brengen en wordt er, evenals voorheen, nog steeds in Egypte ge streden. Aan het Oostellfk front. NIEUWE SUCCESSEN AAN TEREK EN ILMENMEER. Omtrent de gevechten aan het Oostelij ke front meldt het opperbevel van de Duit sche weermacht, dat de Duitsche troepen op 5 November aan den bovenloop van de Terek en ten Zuidoosten van het Ilmenmeer nieuwe successen hebben behaald. Hoewel - de bolsjewieken in het geheele gebied van den Ossetischen en Georgischen heirweg het terrein versperd hadden met kazemat ten, veldstellingen en mijnvelden, en ver- sche Zuid-Kaukasische troepen deze ves tingwerken verdedigen, kwamen de Duit sche troepen vooruit. Zij bereikten verbin dingswegen, die voor den vijand van beslis send belang zijn, waardoor deze zijn bewe gingsvrijheid kwijtraakte en niet meer in staat is zijn troepen te zenden naar plaat sen aan het front, die sterk bedreigd wor den. Ook de successen van formaties der Waffen-SS hadden hetzelfde resultaat, zoo dat de vijand thans gedwongen is voor zijn troepenverplaatsingen gebruik te maken van de rthuwelyks berijdbare bergpaden, terwijl de Duitsche aanvoer kan voort rollen over de breede verkeerswegen. De vijandelijke colonnes stuwen zich op de zij wegen op, waar zij door onze duikbommen werpers doeltreffend worden aangevallen. Vijandelijke troepen op het hoofdstation van Ordsjonikidse ondergingen een verras senden aanval van de Duitsche luchtmacht. Onder bommenlast stortten stationshallen en verscheidene gebouwen in elkaar en In groeven honderden bolsjewisten onder hét puin. Groote hoeveelheden materiaal gin gen in vlammen op. Tijdens hevige lucht gevechten schoten de Duitsche jagers 32 bolsjewistische vliegtuigen omlaag. Andere successen behaalden de Duitsche troepen in het moeras- en boschgebied ten Zuidoosten van het Ilmenmeer, waar de bolsjewieken feilen tegenstand boden aan de Duitsche aanvallen, maar tenslotte een belangrijk steunpunt verloren. De vijand leed zware verliezen aan gevangenen en dooden, alsmede aan oorlogsmateriaal. De Duitsche luchtmacht drong diep in het vijandelijke achterland door en vernietig de daar groote hoeveelheden rollend mate riaal. Zonder dat zij een enkel Duitsch vliegtuig konden neerschieten verloren de bolsjewieken in dien sector acht machines. STALIN EÏSCHT WEER EEN TWEEDE FRONT. Stalin heeft gisteren, naar Radio Moskou meldt, naar aanleiding van den 25sten ver jaardag van de bolsjewistische revolutie in een rede gesproken over de noodzake lijkheid van het tweede front. Naar zijn meening zijn de successen van de Duitsche troepen een gevolg van het ontbreken van het tweede front. Een twee de front, zoo zeide Stalin, is absoluut nood zakelijk, omdat het ontbreken hiervan „tot een fatalen afloop" kan leiden. Als program der Sow jets en de bondgenooten noemde Stalin: „uitroeiing van de raciale exclusiviteit, territoriale onaantastbaar heid en bevrijding van de onderdrukte volken". Het hevige vuren der Britsche lucht doelartillerie en een door sterke formaties Britsche jagers gevormde versperring kon den Donderdag in den loop van den dag niet verhinderen, dat Duitsche gevechts vliegtuigen uitgebreide aanvallen deden op militaire doelen en op voor den oorlog belangrijke installaties in het Zuiden van Groot-Brittann ie. Donderdagmiddag doorbraken Duitsche gevechtsvliegtuigen in scheervlucht den Britschen afweer en wierpen zij vanuit een hoogte van ongeveer vijftig meter bommen op militaire installaties in de stad Sandwich. In Brighton stortten na een aan val in scheervlucht verscheidene huizen blokken ineen. In den loop van den mid dag waren Britsche troepenkampen in Zuid-Engeland het doelwit van Duitsche gevechtsvliegtuigen. Verscheidene tamelijk groote barakken, die door zware bommen wenden getroffen, werden vernield. Ten Oosten van het tToepenkamp Lonmoore- Camp schoten onze vliegtuigen de hangars van een vliegveld in brand. Ook de instal laties van het vliegveld in Ramster liepen door welgericht vuur van de boord wapens beschadigingen op. Te Vichy is een officieel communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat na twee maanden van fel verzet de vijande lijkheden op Madagascar zijn opstaakt De Fransche radiozender op het eiland zendt niet meer uit. Op 5 November om 15 uur 10 heeft hij als laatste mededeeling de vol gende boodschap uitgezonden: „De gebeur tenissen ontwikkelen zich met verrassen de snelheid. Wij breken de verbinding af". Eenige uren tevoren had de gouverneur- generaal nog verslag uitgebracht over de hopelooze positie der verdediging. Amba- lavao had acht dagen lang verzet geboden en in den nacht van 3 op 4 Nov. moest het stadje onder den druk van 2.000 aanvallen de Engelschen capituleeren. De opperbe velhebber der Fransche strijdkrachten op Madagascar had van toen af nog slechts 27 Europeesche soldaten ter beschikking. In overleg met dfe regeering en wegens het nuttelooze van verder verzet heeft hij der halve op 5 Nov. met den vijand onderhan delingen geopend om de vijandelijkheden te staken. DE KRIJGSGEVANGENEN IN JAPAN. De Japansche minister van buitenland- sche zaken, Tai, heeft de volgende verkla ring afgelegd: „De Japansche regeering, die door de Duitsche in kennis is gesteld van de menschonwaardige behandeling der Duit sche krijgsgevangenen door de Britsche autoriteiten en van het Britsche voornemen tot uitbreiding der represailles over Itali aansche krijgsgevangenen, kan deze ont wikkeling niet overschillig gadeslaan. De Japansche regeering vestigt de aan dacht der Britsche autoriteiten op het feit, dat, ingeval de Britsche regeering haar houding in deze aangelegenheid, niet wij zigt, de Japansche regeering genoodzaakt zou zijn in overeenstemming met de ver geldingsmaatregelen der Duitsche negee ring nieuwe stappen te overwegen, om een verandering van de houding der Britsche regeering te bewerken. En wel zou de Ja pansche regeering de behandeling, welke tot dusverre aan de Britsche gevangenen irt. haar handen wordt toegestaan, met be trekking tot de menschelijkheid herzien, zooals geëischt wordt door de vriendschap met de verbonden landen". 0E HOOI KIST IS UW SPAARPOT BINNENLAND DE HOOÏKIST IS UW SPAARPOT. Bezuiniging op gas en elcctriciteit bij het koken is even noodzakelijk als besparing op het verbruik van kolen. Dit wil zeggen, dat elke huisvrouw met overleg dient te werk te gaan, zoowel in de kame^ als in de keuken. Onwillekeurig gaan bij velen de gedachten terug naar de vorige mobili satieperiode en er zweeft hun een hooikist voor oogen, waarvan zij de kwaliteiten in alle opzichten hadden leeren waardeeren, ook al mag gezegd worden, dat zij dikwijls vooral in klein behuisde gezinnen een „sta-in-de-weg" vormde. Het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat dit gebruiks voorwerp in den loop der jaren, toen de noodzakelijkheid er van steeds minder werd, op den achtergrond is geraakt. Nu de uiterste zuinigheid echter wederom moet worden betracht, kan het welhaast niet anders of aan de hooikist wordt op nieuw de plaats ingeruimd, welke haar toe komt. Dat wil zeggen: de verstandige huis vrouw doet zulks. In deze periode, waarin het ieders belang is zoo zuinig mogelijk met gas en electriciteit om te gaan indien men geen gevar wil loopen straks door afsnijding van den toevoer geheel „zonder" te zitten zal de hooikist een uitkomst beteekenen. Dit geldt zeker voor dogenen, die tot nog toe hebben verzuimd dit huis houdelijk voorwerp oen eereplaats in de keuken te geven. Door haa# echter elk uur te gebruiken voorkomt men overschrijding van het toegewezen rantsoen gas en electri citeit. Nuttigheid gaat in dezen tijd boven gemak. Brengt dus voortaan het eten slechts aan de kook, om het daarna meteen in de hooikist te zetten. Breekt met de oude sleur en past u aan by de eischen des tyds. Wikkelt, wanneer u de spijzen warm wilt houden, enkele oude kranten om de pan nen. Het is een eenvoudig, maar probaat middel. En wat meer zegt: het bespaart u het ongemak van een eventueele afsnijding BEKANNTMACHUNG Musterung der Geburtsjahrgaenge 1904 und 1905. „Alle maennlichen Reichsdcutschen der Geburtsjahraenge 1904 und 1905 auch diejenigen, die bereik* vor oder waehrend des Kriegcs gedient haben, oder durch Wehrersatdienststellen der Heimat er- fasst, gemustert, unabkoemmlich, bereitge- stellt oder zurueckgestellt worden sind haben slch zur Musterung wie folgt zu melden: a) aus dén Provinzen Suedholland und Seeland in Den Haag, Schule, Frcderikstr. 28 am 9.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben AJ; am 10.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben KS; am 11.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben TZ; b) aus der Provinz Nordholland in Amsterdam-O., Schule, Iepcnwcg 13: am 12.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben AJ; am 13.11.1942 vorm., 8.30 Uhr die Buch- staben KQ; am 14.11.1942 vorm. 8.30 Uhr dei Buch- staben RZ; c) aus den Provinzen Friesland, Gronin gen. Drente und Overijssel bei der Wehrmachtkommandantur Zwolle, Ro- jensingel 13: am 16.11.1942 vorm. 8.30 Uhr de Buch- staben AO; am 17.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben PZ; d) aus den Provinzen Gelderland, Utrecht und Nordbrabant in Eindhoven, Schule, Don Boscostr. 18: am 19.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben AH; am 20.11.1942 vorm. 8.30 Uhr,die Buch- staben IR; am 21.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben SZ; e) aus der Provinz Limburg bei der Wehrmachtkommandantur Maastricht, Martensport 2. am 23.11.1942 vorm, 8.30 Uhr die Buch- staben AE; am 24.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben FH: am 25.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben IL; am 26.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben MP; am 27.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben QS; am 28.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben TZ. Die Meldepflichtigen haben Ausweispa- piere und 3 Passbilder 3752 mm in buer- gerlieher Kleidung, ohnc Kopfbedeckung, Brillentraeger das Brillcnrezept mitzubrin- gcn. Juden haben nicht zu erscheinen. Den Meldepflichtingcn wird das Fahr- geld 3. Klasse gegen vorzeigen der Fahr- karte bei der Meldung zurueckerstattet. Sie erhalten ferner bei einer Abwesenheit vom Wohnort von mehr als 8 Stunden ein Zehr- geld. .Den Haag, den 26. Oktober 1942. Der Reichskommissar fucr die bcsetzten Niederlaendischcn Gobiete Der Generalkommissar fuer das Sicherheitswesen gez. RAUTER, SS-Gruppenfuehrer und Generalleutnant der Polizei. van den toevoer. De bezuiniging op het verbruik van gas en electriciteit voor kook- doeleinden, voor verlichting en voor ver warming is een dringende noodzakelijkheid, waaraan geen enkele huisvrouw zich in haar eigen belang mag onttrekken. Juist daarom moet men de hooikist thans in eere houden. Zy bespaart stroom en gas. DE AMATEUR DANS- EN AMUSEMENTSORKESTEN. In aansluiting op het bericht omtrent de vergunning voor amateur dans- en amu- semantsorkesten, dieelt het departement van Volksvoorlichting cn Kunsten nog mede, dat dit besluit in werking treedt op 19 November a.s. Verzoeken tot het verkrijgen van een vergunning moeten schriftelijk worden ingediend bij dat departement en bevatten: 1. Den naam van het dans- of amuse mentsorkest, voor het optreden waarvan vergunning wordt gevraagd 2. den naam en het adres van dengeem, die met de hiding van het orkest is belast; 3. de namen cn de adressen van de leden van het orkest. Het besluit is niet van toepassing op dans- en amusementsorkesten, waarvan alle leden uitsluitend het beroep van amu sementsmusicus uitoefenen. VLEESCH OP RANTSOENBON VLEESCHWAREN. In den vervolge kan men op den bon „één rantsoen vleeschwaren" behalve een rantsoen vleeschwaren, ook 100 gram vleesch, been inbegrepen, of 150 gram paardevleesch, been inbegrepen, verkrij- Gevoelige straffen voor groenteboeren. Van de ver over de duizend tuchtbeschik- kingen, die de inspecteur voor de prysbe- heersching tg 's-Gravenhage in do maand October togen prijsovertreders in de pro vincies Zuid-Holland en Zeeland heeft ge wezen, komt ongeveer een zevende deel voor rekening van den Haagschen groente en fruithandel, hetgeen betcekont. dat er in de vorige maand meer dan vyftlg Haag- sche groenteboeren wegens overtreding der prijsvoorschriftcn zyn veroordeeld. De ver oordeelde groentehandelaren hebben in die maand gezamenlyk een bedra'g van meer dan tienduizend gulden aan boete moeten betalen. In verscheidene gevallen heeft de inspecteur, behalve een gevoelige geldstraf, ook publicatie van het vonnis of wel slui- DE N.S.B. IN DEN KOMENDEN TIJD. De persdienst van de N. S. B. meldt: In>Volk en Vaderland" van deze week komt een belangwekkend artikel voor van de hand van den leider der N. S. B.. on der den titel „Gelooven, trouw blyven, doorzetten." Na een opsomming te hebben gegeven in hetgeen zich gedurende de mobilisatie in 1939 en 1940, alsmede in de Meidagen van 1940 heeft afgespeeld, zegt de leider o.m.: „Sindsdien zijn 2 1/2 jaar voorbijgegaan en in dien tijd is het met ons volk nog steeds bergafwaarts gegaan, hollend. Wat da 0 vlychte regaarlng nJat aan goud naar Amerika had verscheept of zelf medegeno men, werd door Duitschland gevorderd. De voorraden verdwenen sis sneeuw voor de zon door gecontroleerde cn oncontroleer bare aanknopen. Veel van wat moeizaam in „reeksen van jaren was opgebouwd, ging te gronde. Geest en lichaam, het hart en de maag, zy werden hunkerend. Toen werd aan het volk de grootste slag toegebracht, dien het ooit moest aanvaar den, n.l. de oorlogsverklaring aan Japan, die in korten tyd de bezetting van geheel Indië tengevolge had. Dat was te danken aan de „activiteit" van de gevluchte hce- ren in Londen Hoeveel duizenden van ons volk daarby te gronde zyn gegaan, weet nu nog nie mand onzer. Van het Nederlandsche impe rium, met inbegrip van het moederland, is sinsdien geen vierkante K.M. meer onbe zet. Dan voert Duitschland de arbeidsdienst plicht in voor alle bezette gebieden en tien duizenden en nogmaals tienduizenden wor den gedwongen hun gezin, hun vaderland te verlaten, om in den vreemde te werken." Na er dan op gewezen te hebben, dat de Duitsche weermacht rekening moei hou den met de mogelykheid van een Engel schen inval, vervolgt Musscrt: ,.Het Duitsche bestuur kan zich beper ken tot het in verdediging brengen van de kuststrook cn zich niet bekommeren om de bevolking, die daar woont. Die bevolking zou dan tusschen de strydende partijen komen en vernietigd worden. Om dit te voorkomen, daarom zyn nu maatregelen van evacuatie beraamd door de Duitsche bezettingsoverheid in samenwerking met da burgérUJke cutoriUltan, Natuurlijk sit v n 1" (de zijden de wil voor om deze klei ne volksverhuizing zoo min mogeiyk on aangenaam te doen zyn. Niettemin zal dit voor tienduizenden een groot leed en een groote opoffering zyn. Dit staat nu weer als nieuwe beproeving, tegelyk met den zeer moeiiyken winter ons volk te wach ten Wat wy te doen hebben.... Wat wij te doen hebben is dit: ons niet van de wijs laten brengen, ons nationaal- socialisme trouw blyven, zooals wy dit op leven en dood waren tot Mei 1940; wat ons kwetst en dat is heel wal, en wat ons hin dert en dat is nog meer, beschouwen als iets dat overgaat, dat wy ook nog mede moeten nemen in onzen zwaren bultzak en bovenal trouw en eerlyk met elkander staan als een geheel in de N.S.B., de eenige strydformatie waarop volk en vaderland rekenen kunnen. Wie de N.S.B. verzwakt, valt het vaderland in den rug hjjn, wie de N.S.B. versterkt, doet het beste wat een goed vaderlander doen kon. Zoo is het, ook al begrypen honderdduizenden dit nog niet, al denken zU dikwyls het tegendeel. Er zyn vele Nederlanders, die meenen, dat een overwinnend Duitschland een Duitschland zal zyn, dat andere volkeren en speciaal die welke tot de Gcrmaansche volkorenfamilie behooren, wil knechten. Ik geloof, wat do Führcr my geschreven heeft, n.l dat het zyn wensch is dat de geest van my cn mync kameraden zou vaardig worden over het geheele volk en de geest van my en mijne kameraden ligt auidelyk en klaar in onze bronnen en in den tekst van mijn redevoering op/den Goudsberg, die zoo juist in brochure ver schenen is. Ik geloof, dat de Führer en de Duce, na het bolsjewisme eft het Amerika nisme te hebben overwonnen, hier een rechtvaardig Europa zullen maken, waar in ieder volk in vrijheid zal kunnen leven tot heil van allen, die het belang van het algemeen stellen boven het belang der on derdeden. Wy behouden het geloof: wij blyven trouw: wij werken door onverstoorbaar, stoer. Hot nationaal-socialismc is toch de eenige mogelykheid tot herryzenis van ons volk in een nieuw en beter Europa." ting van de betrokken zaak als bijkomende straf opgelegd. Ook veel Wassenaarschc groentehandelaren berekenden hun klan ten bedragen, welke soms veertig tot hon derd procent boven dan maximum prys voor de beste kwaliteiten liggen. Bij een j.L Zaterdagmiddag in Wassenaar gehouden byzondere controle werden binnen enkele uren ongeveer twintig processen-verbaal opgemaakt wegens prijsovertreding. De in specteur van de prysbcheersching heeft de bij die controle geverbaliseerde overtreders gisteren reeds verhoord en veroordeeld. By de boetebepaling hield hij rekening met het gewettigde vermoeden, dat de Wasscnaar- sche groentehandelaren gedurende gcrui- men tijd extra winst hadden gemaakt. De boeten varieerden van 150 tot 300 gulden. In bijna alle gevallen werd publicatie van het vonnis bevolen. Tot 200 gulden en zes maanden sluiting werd veroordeeld de Was- senaarsche groentehandelaar A. C. Brcdc- rode, van Zuylcn ,van Nyevcltstraat 247. WIJN. Volgens een officieel bericht in het Weekblad voor den handel in gedistilleerd is de wynoogst in Hongarije 6 a 7 millioen Hecto liter, dot is dus 0 i 7 maal zoo groot als verleden jaar. Het is nu alles mondjesmaat, Wat ons het leven geeft, Wij hebben vroeger nooit gedacht. Dat daarop kon geleefd. Voor velen was het soms een toer Daar vroolyk bij te r.yn. Maar deze zorg is nu voorbij, Want daarvoor zorgt de wyn. De boterham is afgeteld, De boter afgepast, En by wat er op tafel komt Wordt zorgzaam toegetast. Wy malen onze etenswaar Nu allen eens zoo fUn, Maar wees verheugd, straks krygen wy Een vat Hongnareche wyn. Wy eten nu een bordje pop Van taptemelk of zoo. Soms met wat wnter uit de kraan, Dfkt krygen wy cadeau. En door de kunst der huisvrouw is, Dat vocd/aam f.nn.s <;n firn, Maar liever dan zoo'n bordje pap Heb ik Hongaarache wyn. Wie nu al nanr den drfinkman gaat* Dat heet distillateur, En daar om ouwe klare gaat, Die stelt zich wlf teleur, Die hoort: o, neen, in 't basisjaar Was Uw rantsoen te klein, Wees dus getroost; straks drinken wy Een vracht Honganrschc wyn. Zoo wordt zelfs in dit barre ty Het leven toch weer goed, Wellicht komt hier ook iets van dien Hongaarschen overvloed. En wijn is hemel, wijn is zon, Dus drinken wij den wyn, Van zon en hemel mag een mensch Doorloopend dronken zijn. R£CHTZAKEN CONTROLEERT UW GAS- EN ELECTRICITEITS-VERBRUIK GEREGELD. VOOR DEN VREDERECHTER. Burger Het N.S.B.'er arrestecren. Voor den Ha&gschen vrederechter stond Woensdag een 4ö-Jarlge electrotechniker uit Alphen aan den Rijn terecht, die 13 Mei 1940 in de omgeving van Leiden een lid van de N. S. B. aari een officier heeft aangewezen, tengevolge waarvan do N. S. B.-cr georresteerd werd en drie da gen heeft moeten Verbiyvcn in „Filmstad". De officier, een reserve-luitenant, die als getuige werd gehoord, verklaarde, dat hy opdracht had gekregen, voor zoover moge lijk, N.S.B.-crs te arresteeren en wel in het byzonder N. S. B.-functionarissen. Op een der oorlogsdagen was hy uungesproken door een burger, die hem een zekeren B. nl* lid en functionaris van de N. S. B. aanwees. Na een ondervraging, liet de luitenant den aangewezene per auto wegvoeren. Verdachte, die gemeenteraadslid Is ge weest, voerde aan, dat een beroep gedaan was op de bevolking om hen, van wie men kon vermoeden, dat zy dingen zouden doen, die niet in het belang van het land waren, in het oog te houden. „U hoeft dus op eigen houtje voor de tective gespeeld?' aldus de vrederechter. „Dat was niet noodig geweest". Verdachte: Dat vindt U nu. Naar de officier van justitie opmerkte, was verdachte na Mei 1040 al tweemaal in aanraking geweest met do politie. Het be troffen bolerdlgingszaken, waurin echter, by gebrek aan bewys, geen veroordeelIngen volgden. Verdachte: Er zyn menschen, die probec- ren my een hak te zetten. Dat is hun nu tweemaal mislukt. Misschien lukt het van daag. Vrederechter: Waarom zoeken zy u? Verdachte: Omdat Ik met die menschen niets te maken wil hebben. Ik negeer zo. De officier was van meening, dat ver dachte het te goeder trouw uitvoeren van een opdracht, die een wederrechtelijke handeling inhield, In dc hand heeft ge werkt. Hij is, aldus «pr„ schuldig ingevolge artikel 283 van het Welhoek van Strafrecht. Het is immers aan hem te wijten, dat B. wederrechteiyk van z.yn vrijheid is beroofd. Hij was er de oorzaak van, dat de aandacht van het militair gezag op B. viel. Overeenkomstig den eisch werd verdach te tot twee maanden hochtenisstrnf veroor deeld. Bclecdiging. Mej. F. J. W. uit den Haag had zich te verantwoorden wegens bcleedi ging. Iemand uit W a ss c n a a r droeg in de tram het N.S.B.-insigne en toen de Juffrouw de tram verliet zou zy gezegd hebben: „Bah viezerik". Toen ze daarna langs den tramwagen liep, waarin de bclcedigde zat, had zy haar hand demonstratief langs haar keel gehaald en een gebaar gemaakt van iemand een kopje kleiner maken. De bc lcedigde was daarop uitgestapt en verdach te was aangehouden. Ze ontkende het woord „viezerik" gebezigd tc hebben. Wat de hand aan haar keel aanging zei ze, dat ze het koud had gevonden en daarom de kraag van haar mantel had dichtgedaan. De Officier achtte niet bewezen, dat er beleedigendc woorden gebezigd waren, maar het gebaar, dat verdachte gemaakt had, v.-a.. wl d«-g«dyk <l;,'" :.d ri daar voor eischtc hy een geldboete van 15 sub*. 15 dag' n. De Vrederechter was het met dezen eisch niet <^ens. Het moet maar een* uit zyn met dat 'spcculcercn op „byitjcadog"' was de meening van den vrederechter en «hy ver oordeelde verdachte tot een gcldbóete van i 50 *ube. 50 dagen hechtenis.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1