VRIJDAG 6 NOVEMBER 1942 DE LEIDSCHE COURANT T Wh voo* d. •dvtfUalHai C <U Hdd.a. Lddoa. WKEHBUUCBT Zon onder 5.03 uur Vrijdagavond- Zon op 7.46 uur Zaterdagochtend. 7 November: De maan komt Zaterdag ochtend om 5.47 uur op en gaat Zaterdag middag otn 4.59 uur onder. 8 November: De maan komt Zondag ochtend om 7.05 uur op en gaat Zondag avond om 5.28 uur onder. (Nieuwe maan). 9 November: De maan komt Maandag ochtend oyj 8.25 uur op en gaat Maandag- ivnnd om 6.04 uur onder. 10 November: De maan komt Dinadag- morgen om 0.42 uur op en gaat Dinsdag avond om 6.48 uur onder. 11 November: De maan komt Woenadag- morgen om 10 54 uur op en gaat Woe na- dagavond om 7.41 uur onder. HUNNENLAND VERZEKERING HUISPERSONEEL Het lezen van wetten, verordeningen en bepalingen ia voor het publiek niet altijd •yen gemakkelijk. Men kan zich echter niet beroepen op zjjn onkunde, want een ieder wordt geacht de wet te kennen. Dus ie het zaak zich tijdig op de hoogte te etel- len. De verordening, waarbij ia bepaald, dat het huispersoneel onder de Ziektewet valt en die 1 November in werking ia getreden, brengt, ook de huisvrouw in h^t nauwst© f oontnet met „wet en recht". Het is ons ge- i bleken, dat nog vele damea niet nauwkeu rig op de hoogte zjjn van de plichten, die zij in dit opzicht moeten vervullen. Wij hebben ons daarom gewend tot den voor zitter van den Raad van Arbeid* te Amster dam, mr. O. Snoeck Henkemans. die zoo welwillend was een kort en zakelijk ©ver licht te geven. Het huispersoneel valt thans onder de bepalingen van de Ziektewet, waardoor dit personeel ook onder de verplichte verzeke ring Ingevolge het Zie ken fondsbes luit komt te vallen. Dc bedoeling van hot onder brengen van deze groote groep menschen onder dc ziektewet is dus deze, dat het huispersoneel bU ziekte riet langer afhan kelijk is van den werkgever, maar recht heeft gekregen op uitkecring gedurende t«n hoogste 6 maanden van 80 procent van het loon, dat door den werkgever nog «eni gen tijd moet worden aangevuld tot 100 procent en bovendien op vrije genees- en heelkundige behandeling. Natuurlijk zijn de kweten van dezen nieu wen socialen maatregel, die naar schatting 200.000 personen omvat, niet gering; zij worden deels gedragen door den werkge ver, deels door den werknemer. In totaal moet bij den Raad van Arbeid 5.7 procent van hot loon als premie worden betaald, zijnde 4 pet. voor hot Zlekenfondsenbesluit en 1,7 pet. voor de Ziektewet. Wat verstaat men nu onder „loon" van het personeel? lp de eerste plaats het loon in natura, 'bestaande uit vrije inwoning en /of vrijen kost. Voor de berekening hiervan zijn do gemeenten in drie klassen verdeeld: If l! l i i! *1 >8 Gemeenten le kl. 200 100 350 460 Gemeenten 2e kl. 150 75 825 400 Gemeenten 8e kl. 100 50 300 350 Tot d© gemeenten le klasse behooren Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam, tot de 2e klasse behooren: A lik aar, Almelo, Amersfoort, Arnhem, Assen, Breda, Delft Deventer, Dordrecht, Eindhoven, Ensche de, Gouda, Groningen, Haarlem, Heerlen, Hengelo, 's-HcrtogenboschKerkrade, Leeuwarden, Leiden, Maastricht, Middel burg, Nijmegen, Oldenzaal, Schiedam, Sit- tard, Utrecht ^fageningen. Woerden, Zut- phen en Zwolle. Tot de gemeenten 3e klas se behooren de overige gemeenten. Do waard© van. een middagmaal wordt gerekend d© helft van de waurde van vrijen kost te bedragen; de waarde van een vtIJ ontbijt of koffiemaaltijd 1/4, d# waarde v«ji een vry ontbijt en koffiem. aal tijd de helft van de waarde van vrijen kost De werkgever, die na ontvangst van een premienota de geheele premie moet beta len, is zijnerzijds verplioht voor het Zie kenfonds 2 procent op hot totale loon van zijn personeel te korten; bovendien ia hij nog bevoegd 0,85 pot. te korten voor de ziekteverzekering. Hij betaalt practiach gesproken, voorloopig zijn premie door het 'koopen van couponboekjes. Het goedkoop ste couponboekje, waarin zich tien week- coupons bevinden, kost 5; deze boekjes zijn te krijgen bij den Raad van AribWd en de postkantoren. Iedere week moet de werkgever bij het uitbetalen vun het loon een van deze coupons aan zijn personeel afgeven, waarop de datum, waarop de week eindigt en naam en woonplaats van den werkgever moeten worden ingevuld. Bij betaling van het loon per maand blijft de handeling van den werkgever dezelfde; hij geeft dan zooveel coujxms als er Zater dagen in de maand zijn. Het schutblad van het couponboekje moet zuinig worden be waard, wamt dat vormt het geld, waarmee later de premie-aanslag betaald kan wor den. Ia de premie hooger dan de waarde van het schutblad, dan moet men bijbe talen; is de premie lager, dan krijgt men, wanneer na ontvangst der premie-nota hert schutblad wordt ingezonden, geld terug. Welke handelingen moot de werkgever nu achtereenvolgens verrichtenT 1*. Nog deze weck bij den Raad van Arbeid een aangifte indienen van het huispersoneel, dat mèn in" dienst heeft, (onder huispersoneel most hier war den verstaan alle mannelijk zoowel als vrouwelijk huispersoneel, dat men ten minste op vijf dagen per week m dienst heeft. Indien men dus vijf ochtenden of middagen per week een dienstbode heeft, moet men deze dienst bode wel degelijk opgeven. Het aangif tebiljet is verkrijgbaar bij de Raden van Arbeid en do postkantoren. Ook die workgevere, die aangesloten zijn bjj een bedrijfsveneeniging, moeten een aangifteformulier insturen. De formu lieren moeten door den werkgever. LEIDEN DOOR DIENEN Een volk heeft de rege«ring, die het verdient Wel zelden in de geschiede nis is dit zoo duidelijk aan den dag ge treden, als in het achter ons liggende tijdperk. Wat moeten we denken van volkeren, die willens of onwillens hun bestaansfuncties leggen in handen van hen, die daarop geen aanspraak kun nen maken, dan dat ze door toevallige, onperaoonlyke omstandigheden in staat waren het tot de hoogste, ja allerhoog ste posten te brengen? Of openden maatschappelijke wel stand, afkomst en uitgebreide relaties in het verleden niet al te vaak den weg tot deze posten? Wij hebben als volk een harden les fchad en onze toekomst zou er don- er uitzien, ware er niet een licht punt. Er groeit in onze jeugd het be sef, dat andere waarden als geld en stand, sluwe berekening en baantjes- jagerij het hoogste in ons leven vor men. Bewust of onbewust dragen zij in zich het besef, dat zU niet als wil lekeurige enkelipgen gezamenlijk eens later een maatschappij zullen vormen ter behartiging van hun persoonlijke belangen, doch dat vóór alles zU door afstamming en bloedverwantschap tot een gemeenschap zijn verbonden. Een gemeenschap, die hun slechts dan den waarborg geeft, zich als enkeling te kunnen ontplooien, als ze al hun krach ten in haar dienst stellen. Dit besef, dat tientallen Jaren door valsche leerstellingen werd over- heerscht, breekt in deze dagen brui send baan. Wij zien het in onzen Jeugdstorm en in onzen Arbeidsdienst, aan onze vrijwilligers ann het Oost front. Wij merken het bij die andere duizenden, die in stil verlangen nog aan den kant moeten blijven staan, omdat de omstandigheden hen weer houden. Wij zien het ook aan onze eer ste Nederlandsche Langemarck-stu- denten. Gedreven door het verlangen zich in te zetten voor de gemeenschap, hebben zU zich aangemeld. Over en kele Jaren komen zÖ terug als men schen, die, wat hun vakkennis betreft, in staat zijn, elke leidende positie op hun gebied te bekleeden. Dan zullen z{j voorgaan, niet in woorden, doch met de daad. Niet het persoonlijk belang, doch het volksbelang zal hen het hoog ste zijn. Niet door hun vakkennis of weten schappelijke prestaties, doch slechts door deze bereidheid tot dienen zullen zij zich het recht verwerven ons volk te leiden. Jonge mannen tusschen 16 en 22 Jaar, die meenen voor deze Lange- marck-opleiding geschikt te zijn, kun nen inlichtingen aanvragen bij het Langemarck-atudium, Waalsdorperweg 12, den Haag. het hoofd van het gezin, worden onder- teckend. De werkgever krijgt naar aan leiding van zijn aangifte een loonlijst toegestuurd; deze loonlijst moet nauw-., keurig worden bijgehouden'. 2e. Een couponboekje koopen. 3o. Coupons aan zijn huispersoneel ter hand «tellen. 4e. 2 pet. of 2,85 pot. van het loon in houden. 5e. Het formulier, dat van de zijde van het personeel aan een ziekenfonds moert worden ingestuurd, mede onder teekenen. Wat is nu de taak van het personeel? le. Een dienstbode bijv. moet deze week bij een ziekenfonds oök al ia zij reeds bij een fonds ingeschreven een formulier halen, invullen, door het hoofd van het gezin mede laten onder teekenen en vervolgens insturen bij een ziekenfonds. 2e. De ooupona, welke zij van haar werkgever ontvangt, den bode van het Ziekenfond» ter hand «tellen. 3e. Wanneer zij 'ziek wordt, genees kundige hulp inroepen en van haar ziekte onmiddellijk kennis geven aan het orgaan, waarbij haar werkgever is aangesloten, den Raad van Arbeid of eon bedrij fis vereen iging. Is de werkge ver aangesloten bij den Raad van Ar beid, zoo moet de ziektemelding ge schieden middels een ziekmeldingsfor mulier, dat bij de postkantoren of de kantoren van den Raad van Arbeid te verkrijgen is. NEDERLANDSCHE KULTUURKAMER. Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten deelt mede: Herhaaldelijk is gebleken, dat personeh, die zich hebben aangemeld voor het lid maatschap van de Kultuurkamer, op een zeer ongewenachte wijze reclame maken met dit lidmaatschap. Veelal geschiedt dit door op het briefpapier de aanduiding te stellen: „lid van de Nederlandsche- Kul tuurkamer". Deze mededeeling is op de eerste plaats onjuist, aangezien geen der aangemelden nog als lid is toegelaten. Nie mand is derhalve vooralsnog gerechtigd, zich als lid uit te geven. Bovendien is de vermelding van het lidmaatschap overbo dig: allen, die werkzaam zijn op het door de Nederlandsche Kultuurkamer bestreken gebied, zullen immers lid van deze organi satie moeten zijn. Het lidmaatschap der Kultuurkamer is derhalve voorwaarde voor de uitoefening van het beroep der betrok kenen, weshalve de speciale aanduiding zin loos is en slechts ten doel kan hebben, het publiek te misleiden. Het is immers dui delijk. dat men, apeculeerend op de onwe tendheid van het publiek, tracht met de vermelding van het lidmaatschap een bij zondere hoedanigheid voor te wenden. De Nederlandsche Kultuurkamer acht het ge signaleerde misbruik u itermate onge- wenscht en zal niet aarzelen zoo noodlg met kracht tegen de betrokkenen op te treden. Directeur van postkantoor te Breds be noemd tot inspecteur der P.T.T. Met in gang van 1 Januari a.s. is de heer Chr. van der Meer, directeur van het postkantoor te Breda, benoemd tot inspecteur der P.T.T. bij de inspectie Middelburg. Op dien datum zal de inspectie Middelburg naar Breda verplaatst worden. De heer v. d. Meer be kleedt zijn huidige functie sedert vorig Jaar. Voor elk optreden een vergunning vereischt In de Ned. Staatscourant is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, betreffende de amateur dans- en amusements-orkesten. Hierin wordt o.m bepaald, dat deze, al dan niet tegen beta ling of vergoeding, slechts in het openbaar mogen optreden wanneer zy daarvoor ver gunning hebben gekregen van genoemden secretarisgeneraal. Iederoptreden wordt als openbaar beschouwd, tenzij in huise lijk en kring, by gewoond door hoogstens twintig personen, de leden van het orkest inbegrepen. Niet-nakomen van deze voorschriften wordt beschouwd al» overtreding. Optre den zonder vergunning kan worden gestraft met een geldboete van ten hoogste 1000.— of hechtenis van ten hoogste zes maanden, en optreden zonder nakomen van de by de vergunning gestelde voorwaarden met ern geldboete yan ten hoogste 500.— of hech tenis v«n ten hoogste drie maanden. W. A. M. WESTEROUWEN VAN MEETEREN OVERLEDEN. Gisternacht is na een kortstondige ziekte op 54-jarigen leeftijd te 's-Gravenhage over leden de heer W. A. M. Westerouwen van Meetoren, een der directeuren van den Ne derlandechen Toeristenbond A.N.W.B. Voor den Nederlandschen Toeristenbond beteekent zijn heengaan een geVoelig ver lies. GEMENGDE BERICHTEN Verdronken. Zekere P. uit Swalmen is in de Molenbeek te Horst gevallen en ver dronken. Gisteravond is de zestienjarige M. M., wonende in de Scheldestraat te 's-Graven hagc, door de duisternis misleid in het wa ter langs het Groenewegje geloopen en ver dronken. Het stoffelyk overschot werd met een dreg opgehaald en overgebracht naar •het ziekenhuis aan den Zuidwal. Arbeider verongelukt De arbeider C. 8. uit Rotterdam is J^y, werkzaamheden aan boord van een schip-te Hoek van Holland in het ruim gevallen. De man was op slag dood. Complot van handelaars in persoonsbe wijzen ontmaskerd. De centrale recher che is erin geslaagd te Amsterdam een complot, bestaande uit een kapper, een winkelierster, een metselaar, een timmer man, een fabrieksarbeider en een los werk man, te ontmaskeren, dat handel dreef in vervalechte persoonsbewijzen. Deze bewij zen, meerendeel van diefstal afkomstig, werden tegen hooge prijzen van de hand gedaan. Een huiszoeking, bij de winkelierster le verde slechts één persoonsbewijs op. Een zestal andere, welke nog kort te voren aan wezig waren .had dé vrouw, volgens haar verklaring, vernietigd. Ontmaskering van bonnenhandelaars- complot. Door een onaanzienlijk dief stalletje, waarvan aangifte werd gedaan, is de Ossche politie erin geslaagd opnieuw een complot van bonnenhandelaars van ge weldigen omvang te ontmaskeren. Reeds lang werd een groote groep inwoners, die bij de politie geen al te beste faam genoot, in het oog gehouden, temeer daar deze lie den bij feestelijkheden met lapjes van dui zend smeten, waarvan de herkomst twijfel achtig was. Tengevolge van een diefstal van een dis tributiekaart bij een Ossche familie, waar in het 15-jarig dochtertje des huizes zelf de hand bleek te hebben, heeft de politie een waardevollen draad in handen gekregen, die reeds tot talrijke arrestaties heeft ge leid. Het meisje bleek de kaart n.l. aan een opkooper te Osa verkocht te hebben, die gearresteerd werd. Enkele andere personen, die men er ook van verdacht in deze zaak betrokken te zijn, werden aangehouden en bleken bi) fouilleoring hun zakken vol te hebben met bonnen. Tevens kwamen zeer groote geld bedragen voor den dag. Uit het onderzoek bleek, dat de heeren bonnen opkochten voor afnemers In Maastricht, die geweldige prij zen ervoor betaalden. In deze zaak bleken alras tientallen mannen en vrouwen be trokken te zijn, die Pveneens werden gear resteerd. Ook verscheidene personen in Maastricht zijn reeds aangehouden. Het on derzoek wordt met kracht voortgezet en het aantal aanhoudingen groeit regelmatig. Naar is gebleken zijn enorme partijen bon nen van eiken aard op deze wijze verhan deld. SPORT VOETBAL Het N.V.B.-programma voor a.s. Zondag. - Het wedstrijdprogromma voor a.s. Zon dag is door de wedstrijden voor den Tech- nischen Dag zeer beperkt geworden. De wedstrijd RoodenburgLFC, welke voor de 3e klasse A was vastgesteld, is af gelast, wijl keeper Duffels van LFC in het Leidsch N.V.B.-elftal te Gouda speelt. Het programma bestaat nu slechts uit twee vierde klasse wedstrijden: Docos Tona en VogelLisse. Programma Afd. Lelden van den N.V.B.: voor Zaterdag 7 Nov. 1942. le kl. Kou dekerk 1Rijnsb. B. 1, 3.30 uur, v. Tuyl; GWS 1RCL 1. 3.30 uur, Haverkom. 2e kl. A: Noordwijk 3—Quick B. 3. 3.30 uur, Nevenkamp; CNV 1RCL 2, 3.30 uur, Spaanderman- 2e kl. B: Ttönsb. B. 3—GWS 2, 3.30 uur, uur, v. d. Ven. E. J. Hillebrand; RCL 3—Ter Leede 2, 3.30 3e kl.: ASV 2Leiden 2, 3.30 uur, Arends Quick B. 5Teer Leejje 3, 3.30 uur, Klink. Adspir.: Alphia—Noordwijk 4 uur. Dise- raad; Quick B. (b)Ter Leede 4.15 uur (bijterr.), Neuteboom; Quick B (c)Rijnsb. B. 3 uur (bijterr.), SÜKgers. Zondag 8 Nov.: le kl. A: Leimulden 1 Nicolaas B. 1. 2 uur, Akerboom: UVO 1 Alphen 8, 2 uur, Schrama; Lisse 2LDWS 2, 2.15 uur, v. d. Klauw. le kl. B: Leidsch e B. 1Meerburg 2, 2 uur, v. d. Meijden; Morschkw. 1Docos 2, 2 uur, de Groot; VVSB 2—Foreholte 1, 2 u. (hoofdterr.), Stavleu; Lugd. 3Lisse 3, 2 uur (le terr.), A. Hillebrand. 2e kl. A: Alphen 4—ASC 4, 2 uur (bij terr.), Angevaare; Alph. Boys 2Rooden burg 3. 2 uur. Boom. 2e kl. B: Lugd. 5Docos 3. 2 uur (2e ter rein), v. Oosten; UVS 5—WLV 2, 12.30 u. JONG EUROPA IN HET BRANDPUNT DER BELANGSTELLING HET EUROPEESCH JEUGDVERBOND. Op de wekelijksehe persconferentie voor sportjournalisten op het departement van Volksvoorlichting en Kunsten te 's-Gra venhage hield de heer H. A. Goedhart, leider van het bureau persreorganisatie van de afdeelirg pens wezen van het departe ment van V. en K. een interessante inlei ding over het Europeesch Jeugd verbond. In zijn functie van kompaan bij den na- tionalen jeugdstorm heeft de heer Goed hart als vertegenwoordiger van Nederland op de verleden week in Rome gehouden eerste bijeenkomst van de werkgemeen schap pers, film en radio van dit jeugd verbond deelgenomen aan de verschillende besprekingen en brachit hierover thans eenige nadere mededeelingen. Jong Europa staat thans, aldus de heer Goedhart, in het brandpunt der belang stelling. Groote Europeesche personen spreken over de jeugd en haar toekomst, terwijl het Europeesch Jeugd verbond op verschillende manieren van zich laat hoe ren en een groote activiteit op velerlei ter reinen aan den dag legt. De jeugd van Europa heeft zich ingezet voor de nieuwe orde en bewijst dit zoowel aan de fronten als thuis. Het is verheugend, dat ook in Nederland groote belangstelling bestaat voor de' jeugd en dit onderwerp vele persorganen bezig houdt. In de houding van de jeugd zien wij een. toevoer van frissche kracht, die het oude Europa sneller zal doen voortgaan op den weg naar aaneensluiting. Deze samenwer king zal de Europeesche volksgemeenschap ten goede komen. Op 14 September j.l. werd te Weenen 'het Europeesche Jeugdverbond opgericht en het is volkamen juist, dart de jeugd van Europa thans reeds de ouderen voorbij is gesneld om den band van kameraadschap, eensgezindheid, waardeering, te smeden. Van 24 tot 27 September 1942 Wapper- den in Milaan de vlaggen van Europa. De jeugd uit bijna alle landen was daar teza men gekomen om te strijden om het kam- Sioenschap van de Europeesche jeugd. De ederlandflche Jeugd heeft gevochten ala leeuwen en de resultarten hiervan zijn u allen bekend. De nationale jeugdstorm heeft laten zien, dat er in de toekomst met de jeugd van Nederland terdege rekening gehouden moet worden. Thans eindigde Nederland in het landenklaasement ala 7de. Maar het volgende jaar, wanneer de wed strijden te Breslau rullen worden gehou den, dan kan geen genoegen meer worden genomen met de 7de plaats. Het i« uw taak om dit de jeugd van Ne derland duidelijk te maken. Alle uitblin kers op sportgebied, zoowel jongen» ala meisjes, moeten zich aansluiten bij den jeugdstorm, want alleen door den jeugd storm zal het mogelijk zijn zich te meten met d» beaten van geheel Europa. Nu kwam eefl deel der Nederlandsche jeugd bijeen, het volgend jaar zal de geheele jeugd vertegenwoordigd moeten zijn. Over de activiteit van het Europeesche Jeugdverbond, deelde »pr. uit eigen erva ring het een en ander mede. De vorige week waren de Europeesche landen te Rome aanwezig. De werkgemeen schap pers, film en radio, welke gemeen schap staart onder leiding van Italië spr. herinnerde eraan, dat Nederland het on derdeel kuituur behandelt heeft in Ro me de mogelijkheden besproken om te ko men tot een gecombineerde internationale Jeugd propaganda. Spr. zelde zeer voldaan te zijn over hetgeen daar werd bereikt Met alle belangen der Europeesche landen werd rekening gehouden en de wijze,} waarop de werkzaamheden geschieden, kenmerkten zich door een rechrt hartelijke kameraad schap. De Italianen hadden niet» ongemoeid gelaten om het verblijf in Rome voor de vertegenwoordigers der verschillende lan den zoo aangenaam mogelijk te maken. Dit begon al direct aan den Brenner, Waar een hartelijke begroeting plaat» vond en den gasten een lunch werd aangeboden. Het congres werd officieel geopend door den vioe-commandant ven de G.I.L., Bona- miot In rijn warm begroetingrwoord wees hij op de verstrekkende verantwoordelijk heid van de taak der vertegenwoordiger». Nadat de deelnemers aan den vice-com mandant BonamJci waren voorgesteld en de officieele groeten waren overgebracht, werd de leiding der bijeenkomst opgedra gen aan prof. Eugenio Canepo. Prof. Cane- po is een bekend persoon in het jeugdleven •van Italië. Hy toonde zich een uitstekend leider; daarnaast was hy een echte gast heer, want hy combineerde de besprekin gen met bezoeken aan Cine-Citta, het zend station Rom a en de belangrijkste instellin gen van de G. I. L., alsmede de grootach» cultuurwerken van de 'eeuwige stad, welke door het fascisme sterker op den voorgipnd zyn getreden. De eerste dag werd besteed aan de be spreking van het Europeesche jeugdtijd schrift: „Nieuw Europa". Dit blad zal om de twee maanden verschijnen en hieraan zulle alle landen hun medewerking ver- leenen. Een belangrijk besluit is. dat het blad in alle talen van het continent zal verschijnen, dus ook in het Nederlandsch. De inhoud zal zoo zijn, dat het blad niet alleen voor de jeugdlieders, maar voor ge heel Jong Europa bestemd is, dus voor al len, die zich jong voelen. Reeds thans is men met de eerste redac- tioneel-techfiische zaken begonnen, zoodat de verschijningsdatum niet ver meer is. Verder is besloten, dat door een interna tionale persuitwisseling, welke reeds bin nen enkele weken ter hand zal worden ge nomen, in de verschillende landen een be ter begrip voor elkander zal komen. Op het gebied van de radio heeft het Europeesche Jeugdverbond een speciaal radio uitwisselingsprogramma uitgewerkt en aangenomen, hetwelk den radio-omroepen zal worden aangeboden. In dit radiopro gramma zijn alle Europeesche landen in gedeeld. In de practijk zal het dus hierop neerkomen, dat Nederland op bepaalde tij den Duitsche, Italiaansche, Spaansche en andere programma's voor de jeugd uit zendt, terwijl daarnaast die landen Neder landsche programma's zullen geven. Ook ten aanzien van de filnj is besloten te ko men tot een uitwisseling. Men achtte het technisch nog niet uitvoerbaar om een soort Europeesche Wochenschau te maken over de jeugd, doch wel is het mogelijk geble ken, documentaire films van eigen pro ductie uit te wisselen. Deze uitwisseling heeft o.m. ten doel de ervaringen, die ieder land over de verschillende arbeidsonder- deelen heeft opgedaan, ter kennis van de andere landen te brengén. De slotbijeenkomst te Rome werd bijge woond door den eere-presidemt van het Europeesche Jeugdverbond, den secretaris der fascistische partij, Viduasoni. Uit deze korte opsomming bleek dat de werkgemeenschap pers, film en radio in .Rome goede resultaten heeft bereikt, re sultaten, welke mede zullen leiden tot de vereen iging van „Jong Europa". Het euvel van Invallers bij voetbal wedstrijden. Vervolgens werd het woord gegeven aan ir. A. van Emmer.es, hoofdredacteur van de Sportkroniek, het officieel orgaan van den N.V.B., die zijn standpunt uiteenzette ten aanzien van het probleem, eenigen tijd geleden in de Sportkroniek gepubliceerd onder den titel: „Het euvel van invallers". Spreker gaf een uitvoerige uiteenzetting aan de hand van de hierover bestaande spelregels en merkte hierbij op, dat hij het standpunt van hen, die van oordeel zyn, aat door de vereenigingsbesturen hier en daar vry onsportief wordt gehandeld bij de toepassing van het reglement, niet kon dee- Len. Persoonlijk had spreker dit seizoen nog niet ondervonden, dat onsportief werd gehandeld, waarbij spelers z.g. geblesseerd het veld verlieten om zich door frissche •krachten te laten vervangen. Wanneer in derdaad van dergelijke handelwijze sprake zal blijken te zijn, dan is er steeds dé scheidsrechter, die geval voor geval zal kunnen ingrijpen en het bondsbestuur zal ook nog die maatregelen weten te troffen, die noodig zyn om dergelijke onjuiste toe standen voor de toekomst te verhinderen. Aan het einde van zijn betoog vond een geanimeerde gedachten wisseling plaat». (gr. bijterr.), de al Riei Rouwkoop 2WSB 3, 2 uur, Speel. 2e kl. C: LFC 4ZLC 2, 2 uur, de Vogel; Teylingen 2—UVS 6, 2 Uur, Platteel. 3e kl. A: ASC 6Rouwkoop 3, 11 uur (Kempenaerstr.), Overvliet; AZL 2WLV 3, 2 uur, Franse; DSB 2Lugd. 6, 11 uur, de Mol. 3e kl. B: LFC 5—ASC 7, 10 uur, Pont; Lisse 4Roodenburg 4, 12.30 uur, Dool; WSB 5Kagia 2, 12 uur, v. Beelen. 8e kl. C: Meerburg 3Roodenburg 5, 2 uur, Sliggers; Foreholte 2Lugd. 7, 2 uur, v. Roon; ASC 8VVSB 8, 2 uur (Kempe naerstr.), Nanninga. 4e kl.: Alphen 5DSB 3, 12 uur (by terr.) Sassen; Roodenburg 6Docos 5, 12 uur, Klinkhamer; VVSB 7—AZL 3, 2 uur, Wol vers; UVS 7—ASC 9, 10.30 uur (gr. bijterr.) Rietkerken. Juniores: AOVDocos 12.30 uur, v. d. Water; Tona—Alph. Boys, 2 uur, v. Duuren; Lugd.Roodenburg (A), 10.30 uur, (2e terrein), C. v. Leeuwen; Roodenburg (B) UVs (A). 3 uur (bijterr.), v. d. Valk; UVS (B)ASC, 12 uur (kl. bijterr.), Filippo. Adspir. A: Lugd.Alphen, 12 uur (2e terrein), C. v. Leeuwen; AOV (a)ASC (b) 11 uur, v. d. WateT; LFC (a)Teylingen, 12.15 uur, Verwoerd; Roodenburg (a) ASC (a), 1.30 uur (bijterr.), Homan; Roo denburg (b)UVS (a), 12 uur (bijterr.), Homan; Rouwkoop—WSB, 12.45 uur, v. d. Werf. Adspir. B: Leidsche B.Roodenburg (d), 12 uur, le Maitre; ForeholteRoodenburg (e), 12.30 uur, v. Gylswyk; WLVASC (c), 12.30 uur, Hoogduin; UVS (b)—LFC (b), 10.30 uur (kl. bijterr.), Filippo; Meer burg—Roodenburg (c), 12.30 uur, Bouw meester. BOKSEN Mediwhe sportkeuring voor boksers ver plicht Het hoofdbestuur van den Neder landschen Boksbond heeft besloten van 1 Januari 1943 af de medische sportkeuring verplicht te stellen voor alle wedstrydbok- aers, zoowel profs als amateurs. Bovendien blyft de keuring van de deelnemers op den wedstrijddag gehandhaafd. SCHAKEN Kampioenschap van Oegstgeest. Gis teravond rou in „De Wijnstok" te Oegst geest de prijsuitreiking plaats vinden. In een geestige toespraak deelde de voorzit ter, de heer J. Oudegeest mede, dat alleen Alle pijn verdwenen! Ik gevoelde mtf als herboren. „Met mijo 83 jireo leed ik aan een buitenge- i pijnlijken aanval van ischias. Niets hielp, zoodat ik tenslotte al leen nog kromgebogen, leunende op een stok, rondkroop. Van slapen waa geen sprake. Toen nara ik Uw Ovaaltjcst reeds den eersten dag ver minderden de pijnen en aliep ik 6 uren. Ik ge voelde mij den volgenden morgen als herboren en reeds na 8 dagen bemerkte ik niets meer. Uit voorzorg neem ik ook verder nog Ovaaltjet en beveel deze iedereen ten zeerste aan." Bij rbeumatiek, ischias, spit, verkoudheid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het Trineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef I Originecle verpakking van 20 tabletten slechfl 60 as. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trineral Agentschap, Natiaukade 373, Amsterdam. de derde prijs kon uitgereikt worden aan den heer A. G. de Kier, danr de tweede be slissingspartij nu door Modderman was ge wonnen. beide prijswinnaars dus 1 punt hadden gemaakt en nu nog eena om de le en 2e plaata moesten kampen, n.l. Midder- man en Van der Graaf. Hij bracht hulde aan den heer J. Brochen voor de leiding en aan de spelers. Daarna gaf da heer Bosscha de aange kondigde simultaanvoorstelling. Het slechte weer was van invloed op de opkomst. 19 leden van Oegstgeest en Schaakgenoegen namen er aan deel. Het resultaat na 3 uur was ala volgt: 11 gew., 6 verL, 2 remise; winnaars waren de heeren W. L. Groene vel d, J. Oudegeest, Th. v. d. Berg, V. v. d. Linden, Th. Dofferhof en J. Broekstra, re mise makten de heeren: J. Zwaan en C. J. Hakemulder. Het was fie 75e keer, dat de heer Bosscha simultaan speelde. Leidsche Schaakbond. Voor de compe titie 2o kl. Zaterdagmi groep won Alphen II met groot verschil 8 3^ 1X van Zwammer- dam. Uitgesteld werd de wedstrijd Gymn. I—Htzersw. I en voor de avondgroepen Me kl.: PoL I—A.G.8. L

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2