DAGBLAD VOOR LEIPEN pN OMSTREKEN Mementje GELDIGE BONNEN VRIJDAG 6 NOVEMBER 1942 .e Jaargang No. 10399 S)c £cicl^h^Soi4/ta/iit Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 G. M. Tan ilamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. V Uil den gilden-Ujd In „De Schouw" wydt R. H. Buys een zeer waardeerende bespreking aan het onlangs verschenen boek „Gedachten in Steen" (De kathedrale St. Jansbasiliek te 's Hertogen bosch, fotografisch gezien door Martin Cop- pens met inleidende beschouwing van P. Concordius van Goirle O.F.M. Cap., uitg. N.V. Spaarkas voor belegging van R.K. Kerkelijke leeningen te Utrecht, met hon derd foto's). „Wij in onzen tijd", aldus R.JEI. Buys „waarin het individualisme alle verbin dingen verbrak en uiteenrukte'en het libe ralisme de waarde van den meqschelijken arbeid verlaagde ver beneden het product en het geld, kunnen ons niet voorstellen de corporatieve verbondenheid der standen in die dagen, de primeur, welke de arbeid als cultureel en economisch verschijnsel ge noot, en ook de synthetische krachten, wel ke hierdoor werden ontwikkeld". Wy hebben deze week in een paar arti keltjes eveneens gewezen op de ontwaar ding van den arbeid. En wij zijn het er me de eens, dat de eer, welken de arbeid ge noot als .cultureel en economisch ver schijnsel" in het gilden-tijdperk radicaal uit de samenleving is weggerukt in het tijdperk van individualisme en liberalisme, van kapitalisme en mammonisme! De Bossche kathedraal, aldus R. H. Buys „ontstond uit de kracht van het bloei tijdperk der gildeij, die er ook uitwendig aan verkoppeld waren". „Moge dit gemeenschapsleven, zij het misschien in nieuwe vormen, in de bouw- herstellers en geheel het Brabantsch volk herleven"-zegt P. Concordius van Goirle in „Gedachten in Steen", en hy haalt aan woorden van Rodin: „Het volk naar zijn kathedrale brengen, is het brengen naar zijn eigen huis, naar de citadel van zijn kracht". In hetzelfde nummer van „De Schouw beschouwt W. J. Wiers in een apart arti kel „De (middeleeuwsche) Gilden" die hij vergelijkt met de huidige Gilden van den Kultuurkamer welke beschouwing hij aldus besluit: „Aan den nieuwen tijd de taak heb oude in hernieuwden vorm aan onze' volksge meenschap dienstbaar te maken". Moge'inderdaad de nieuwe tijd zich wete te spiegelen aan den ouden gilden-tijd en moge hij dan de gilden bezien niet slechts onder één of meer hunner aspecten maar in hun geheel, in hun totale opzet en strek king. Dit zeu zegenrijk zijn. Onze collega, de „Nieuwe Delftsche Courant" besloot gisteren een hoofdartikel: „Wij moeten nieuwe „Middeleeuwers" worden, die leven in de bovennatuur en gebroken hebben met stofvergoding en mammondienst". DISTRIBUTIE KINDERVOEDSEL Het is van groot belang, dat voedingsmid delen, die speciaal voor kleine kinderen geschikt zijn, ook werkelijk alleen aan kleuters en zuigelingen ten goede komen. Tot dusver waren verschillende specifie ke voedingsproducten voor kinderen nog „vrij", hetgeen langzamerhand is gaan be- teekenen, dat ze dikwijls niet te verkrijgen waren en wel eens een minder gewenschte bestemming kregen. Menige moeder zal daarom met voldoening vernemen, dat de hieronder genoemde voedingsproducten voortaan uitsluitend verkrijgbaar zullen zijn op melk-, beschuit- en/of rijstbonnen. Hetgeen voortaan op beschuitbon verkrijgbaar is: Volgens bekendmaking van het departe ment van Landbouw en Visscherij zal men met ingang van 8 November a.s. tegen in levering van beschuitbonnen behalve de artikelen, die men daarop reeds verkrijgen kon, per bon hetzij 100 gram melksuiker, hetzij 100 gram voedingssuiker in poeder- vorm, hetzij 125 gram voedingssuiker in vloeibaren vorm kunnen koopen. Daflniaast zal men in den vervolge de z.g. .kinder biscuits" ook uitsluitend op beschuitbonnen kunnen verkrijgen en wel 75 gram per bon. Deze speciale „kinderbiscuits" zijn in verband hiermede niet meer op de brood- en bloembonnen verkrijgbaar. Voorts zal men tegen inlevering van twee beschuitbonnen tezamen met een melkbon kunnen verkrijgen 1,4 liter gecondenseerde karnemelk met bloem en suiker, of 1,4 li ter gecondenseerde karnemelk met bloem zonder suiker of 1,4 liter gecondenseerde karnemelk met voedingssuiker of 1,4 liter gecondenseerde karnemelk „D" of 1 liter eiwitmelk. Tenslotte zal men kindermeel, behalve op den rijstbon, zooals tot dusver het geval was, ook kunnen koopeiT tegen inlevering van beschuitbonnen, met dien verstande, dat men op drie beschuitbonnen 250 gram kindermeel zal kunnen koopen. Hetgeen voortaan op rijstbon en melkbon verkrijgbaar is: Op één rijstbon, tezamen met één melk bon kan men 350 gram farine lactee be trekken. Voorts zullen in den vervolge de verschillende «oorten kindermelk en baby- yoghurt, welke t?>t nu toe zonder bon ver krijgbar waren, uitsluitend gekocht mogen worden tegen inlevering van melkbonnen, met"dien verstande, dat men IX liter kin dermelk of yoghurt zal kunnen koopen te gen inlevering van één melkbon. Ten slotte kan men per melkbon een bus van 225 gram karnemelkpoeder betrekken. Op rijstbon te verkrijgen m ai zen azui vere tarwebloem of als kindervoedsel be reide gerstebloem. Met ingang van bovengenoemden datum zal het voorts niet meer mogelijk zijn mai- zena (maiszetmeel). te koopen op den voor maizena of vermicelli aangewezen bon. Op dezen bon zal men derhalve uitsluitend puddingpoeder en zetmeelproducten, als mede vermicelli e.d. kunnen verkrijgen. Maizena zal men daarentegen in den ver volge uitsluitend op den voor rijst aange wezen bon kunnen verkrijgen en wel 250 gram per bon. Voorts zal men op den rijst- Het oorlogstooneel van Egypte OVERSCHADUWT DE SUCCESSEN AAN HET OOSTFRONT. De succesvolle vorderingen van de Duitsche aanvallen aai^, alle bewegelijke sectoren van het front m het Oosten wor den op het oogenblik overschaduwd door de gebeurtenissen op het Egyptische oor logstooneel. Steeds opnieuw vallen de Engelschen met superieure middelen aan troepen, tafiks en vliegtuigen aan, behalen hier en daar terreinwinst ondanks het held haftige verzet van de Duitsch-Italiaansche verdedigers, zonder echter het operatieve doel van hun aanval totdusver bereikt te hebben. Wanneer het Duitsche opperbevel meldt, dat de troepen van het Duitsch-Italiaan sche pantserleger in .enkele sectoren vol gens de plannen op de voorbereide tweede verdedigingsstellingen zijn teruggetrokken, dan beteekent dit met het oog op de erva ringen van vroegere offensieven op dit corlogstooneel geenszins een beslissing ten gunste van de Engelschen. De leiding van het Duitsch-Italiaansche pantserleger kan weliswaar niet overal plaatselijke partieele successen van Britsche tanks verhinderen, doch zij heeft vanzelfsprekend met de huidige activiteit van den vijand in haar eigen operatieve plannen rekening te hou den en is totaal vrij in haar besluiten. Bij een der Britsche pantseraanvallen aldus het D. N. B. brachten zij op een smal gebied meer dan 100 zware tanks in het gevecht. Om dezen aanval af te slaan, stormde ridderkruisdrager generaal HUter von Thoma aan het hoofd van zijn tanks naar voren voor een tegenaanval. In de verbitterde worsteling werd generaal Ritter von Thoma met zijp commandowa gen, die diep in de vijandelijke formaties was doorgedrongen, afgesneden en geraakte in de walm van stofwolken van het strijd gewoel van zijn tanks ongemerkt in ge vangenschap. De Duitsche tanks, die den generaal waren gevolgd, sloegen den Brit- schen- tankaanval af. HET BIJZONDERE KARAKTER VAN DEN WOESTIJNOORLOG. De AN.P. -correspondent meldt uit Ber lijn: De strijd om Egypte, want als zoodanig kan men de gevechten, die op het oogen blik aan het Noord-Afrikaansche front aan den gang zijn, wel beschouwen, woedt met onverminderde hevigheid voort. Nadat de positie in zooverre een wijzi ging had ondergaan, dat op den Noorde lijken vleugel, waartegen het zwaartepunt der Engelsche aanvallen was gericht, de gevechten plaats vonden binnen de Duitsch-Italiaansche verdedigingsstellin gen, waar de Engelsche tanks in afzonder lijke gevechten den strijd» hadden aan te binden met Duitsche pantserwagens, heeft maarschalk Rommel thans zijn strijdkrach ten op een van te voren in gereedheid ge brachte tweede linie teruggetrokken. Naar militaire kringen te Berlijn ver klaren, beteekent dit niet, dat de door braakpogingen der Engelschen zijn gelukt. In verband hiermede zij gewezen op het zeer bijzondere karakter van den strijd in Noord-Afrika, een strijdtooneel, zooals tot dusver in de geschiedenis nog nooit is voorgekomen. Reeds eerder is gewezen op de overeenkomst, die de oorlog in de woe stijn met haar eindelooze, nagenoeg glad- Me vlakte, vertoont met den strijd ter zee. De pantserlegers op deze wijde vlakte* zijn te vergelijken met vloten, en evenals bij het :*egevecht is de plaats, waar de strijd zich afspeelt, van ondergeschikt be lang. Het tooneel van den strijd kan voort durend wisselen, van belang is alleen, wel ke party er bij de krachtmeting het gun stigste zal afkomen. Dit is het typische kenmerk van den pantserstrijd in de woe stijn en het terugtrekken op een andere linie zegt dan ook weinig. Omtrent het verloop van den strijd, natuurlijk zoolang niet een belangrijke ravitaillecringsbesis van bezitter verwisselt Pas aan het einde van den slag evenals bij den strijd ter zee kan <k uitslag worden vastgesteld, doch zoover is het nog niet. De Engelschen zijn, wat troepen, pantserwagens en vlieg tuigen betreft, numeriek in de meerderheid en het terugtrekken van een deel der Duitsch-Italiaansche troepen kan dan ook": als tactische manoeuvre worden gezien. In deze strategie heeft Rommel zich altijd een ware meester getoond. Ook de Engel schen weten dit en in hun verklaringen omtrent het verloop van den strijd schij nen zjj dan ook nog aeer voorzichtig te zijn. Waar de tweede verdedigingslinie pre cies ligt, is natuurlijk een militair geheim. Een -feit van belang is, dat de positie van Rommel veel gunstiger is dan bij vorige gelegenheden, op grond van het achter hem liggende gebied, waar hij kan steunen op verschillende goede verdedigingslinies, zooals die van Mersa Matroe en de Hal- fayapas, terwijl ook de voorwaarden voor een vloot verloop van de ravitailleering daar zijn. Een factor, die een belangrijke rol speelt bij de gevechten in Egypte is de groote doeltreffendheid van de Duitsche pantser- afweerwapens, zoo meldt de A.N.P. cor respondent verder. De Engelschen mogen, wat het aantal pantserwagens betreft, in de meerderheid zijn, de zwaarste pantse ring hunner tanks is echter niet bestand tegen de granaten van het Duitsche pant- serafweergeschut, dat reeds talrijke pant- bon, behalve de artikelen, die men ook voordien reeds op dien bon kon betrekken, ook kunnen koopen: of wel 250 gram zui vere tarwebloem, of wel 250 gram speciaal als kindervoedsel bereide gersteblóem. In verband hiermede wordt er op gewezen, dat zuivere tarwebloem niet op de bloem bonnen verkrijgbaar zal zijn. serwagens van den tegenstander buiten ge vecht heeft gesteld. Dit pantserafweergeschut is niet nieuw, hoewel uiteraard voortdurend naar verbe tering wordt gestreefd. Reeds den vorigen herfst is men met de vervaardiging in se rie ervan begonnen en het was dan ook geen ydele phrase toer Adolf Hitler het vorig jaar in een *c-do verklaarde, dat voortaan de Duitsche soldaat in den strijd tegen de bolsjewisten over de Ijcste wa pens zou kuhnen beschikken. Voordien wa ren de pantserwagens, waarmede de bol sjewisten hun massale aanvallen onderna men, een moeilijk te bestrijden wapen. Vooral de T. 34, het middelzware type der bolsjewisten, kenmerkte zich door oen moeilijk te doordringen bepantsering. Noodzaak deed de behoefte ontstaan aan krachtiger afweermiddelen en inderdaad slaagde men erin. afweergeschut te ver vaardigen, dat tanks met de zwaarste be pantsering het hoofd kan bieden. Dit heb ben de bolsjewisten tot hun verrassing gemerkt.'rtoen zij in het begin van dezen zomer, vertrouwende op hun T. 34 hun massale pantseraanvallen herhaalden. Heilige gevechten ln het Oosten IN DEN WESTELIJKEN KAUKASUS. In den Westelijken Kaukasus leefden bij zonnig warm najaarsweer de gevechtshan delingen op sommige plaatsen aan het front weer sterker op. Volgens de bij het opper bevel van de Duitsclré'weermacht ontvan gen berichten ondernamen Roemeensche troepen succesvolle adnvallen, waardoo^ zij hun stellingen verbeterden. De Roemenen vernielden twaalf bolsjewistische gevechts stellingen en brachten den vijand zware ver liezen toe. Ten Noorden van Toeapse is de Duitsche infanterie in den aanval. Na den afweer van vrij sterke tegenaanvallen ach tervolgden zij de terugtrekkende bolsjewie ken. De luchtmacht ondersteunde de ge vechten boor bomaanvallen op vijandelijke kazematten in de rotsen. Verscheidene goed gecamoufleerde bolsjewistische batterijen werden door voltreffers buiten gevecht ge steld. Andere aanvallen van Duitsche ge vechtsvliegtuigen waren gericht op de ha ven v^n Toeapse. Verscheidene voltreffers vernielden het havenhoofd, terwijl magazij nen en opslagplaatsen in brand vingen. Drie in de haven liggende koopvaardijschepen van tezamen 5000 brt. werden door treffers tot zinken gebracht. In luchtgevechten wer den zes bolsjewistische vliegtuigen neer geschoten. Twee andere vijandelijke machi nes werden door het luchtdoelgeschut neer gehaald. In den Terek-sector konden de Duitsche troepen in felle gevechten terrein winnen ondanks het krachtiger verzet van den vijand, die nieuwe reserves in den strijd wierp. IN HET INDUSTRIEGEBIED VAN STALINGRAD. Naar het opperbevel van de Duitsche weermacht meedeelt, bracht de vierde No vember in het industriegebied van Stalin grad levendige gevechten tusschen stoot troepen. In het ruïneveld hadden de bolsje wieken een vry groot steunpunt gemaakt. In felle gevechten kon deze belangrijke stelling genomen worden. De bolsjewieken ondernamen daarop talrijke tegenaanvallen om het verloren steunpunt te heroveren, doch deze aanvallen werden afgeslagen. De Duitsche artillerie nam op verrassende wij ze de plek aan den Oostelijken oever van de Wolga onder vuur, vanwaar de vijand de laatste dagen zijn landingspogingen had ondernomen. Een Wolgasleepboot van 300 ton werd getroffen en verdween terstond in de diepte. Duitsche duikbommenwerpers be stookten de concentraties vijandelijke auto mobielen op beide oevers van de Wolga. Voltreffers vernielden |plrijke automobielen en groote hoeveelheden oorlogsmateriaal. Inmiddels deden torpedovliegtuigen aan vallen op het verkeer tusschen de beide oevers, en wel zoo intensief, dat slechts ge ringe strijdkrachten van den vijand de ri vier konden oversteken. Andere gevechts vliegtuigen bewaakten het transportver- keer op de spoorlijnen aan den beneden loop van de Wolga en vernietigden daarbij vier groote transporttreinen. RUSSEN STELLEN DUITSCHERS ALS VOORBEELD. In een Russische frontkrant van 10 Octo ber hebben de Russen een oproep aan hun troepen gepubliceerd, waarin zij de dap perheid der Duitsche soldaten ten voorbeeld stellen. Deze oproep luidt: In den frontsector van Leningrad hebben dapperheid en taaiheid van een fascistische divisie onzen opmarsch belet. Kameraden, soldaten van het Roode Leger, neemt een voorbeeld aan deze fascisten. BOLSJEWISTEN GF.BRUTKEN DUMDUM- PROJFCTIELEN. In den sector der 223e Duitsche divisie aan het Oostelijk front is aan de hand van verwondingen vastgesteld, dat de bolsje wisten dumdum-projectielen gebruiken. Een buitgemaakte kist met dumdum-muni- tie droeg als blijk van herkomst het toeken van een Britsche munitiefabriek. DUITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN ENGELAND. Naar Reuter meldt, heeft het Britsche ministerie van luchtvaart toegegeven,-dat cr Donderdagochtend op twee plaatsen ®an ce Zuid-Oostkust en des middags op twee plaatsen in het Zuiden van Engeland door bommen „eenige schade" veroorzaakt is. DE AMERIKAANSCUE VERKIEZINGEN. Volgens berichten uit Washington ,zijn thans voor het Huis van Afgevaardigden 218 democraten 'en 205 republikeinen ge- kozeh. Voor 8 zetels is het resultaat nog niet bekend. Volgens de totdusverre be kende uitslagen bestaat de Senaat uit 56 democraten, 37 republikeinen en één onaf hankelijke. Twee zetels moeten nog wor den toegewezen. BELANGRIJK VERZENDING VAN KERSTPAKKETJES VOOR DE WAFFEN-S.S. EN HET LEGIOEN. Het SS-Ersatzkommando Nederland deelt ons mede: Pakjes voor vrijwilligers in de Waffen- SS en het Legioen, die een veldpostnummer hebben, mogen alleen verzonden worden met de speciaal voor Kerstpakketten ver strekte zegels, z.g. Zulassungs-marken. r Deze zegels worden aan de soldaten uit-' gereikt en door hen aan hun familieleden toegezonden. Zy zyn dus nergens anders verkrijgbaar. Door middel van deze zegels is het mogelijk om Kerstpakketjes aan de vrijwilligers te zenden van 1000 gram of 2000 gram. Voor 1000 gram moet men dus één zegel en voor 2000 gram twee zegels opplakken- Voor de vrijwilligers, die een adres hebben, dus geen veldpostuummer. zijn geen zegels noodig en kunnen de pakjes zonder zegels verzonden worden. Het is van het grootste belang, dat de Kerst pakketten vóór 30 November a.s. aan de post ter verzending afgegeven zijn. Van 10 November tot 25 December 1942 is het niet mogelijk, pakketjes te ver sturen zonder zegels, welke zwaarder zijn dan 20 gram. Voor 10 November cn na 25 December 1942 kunnen pakjes zonder zegels tot 100 gram verzonden worden. Door deze regeling is er voor gezorgd, dat alle kameraden ook werkelijk met Kerstmis uw gave ontvangen. De pakjes moeten als volgt geadresseerd worden: An das SS-Ersatzkommando Nederland, den Haag, Stadhouderslaan 132, te zenden aan: rang naam: Veldpostnummer of adres: Het SS-Ersatzkommando.verzoekt de Ne- derlandschc bevolking, zich precies aan deze regels tc houden, daar, gezien het groo te aantal Ncderlandsche vrywilliger*, al leen op deze wijze een geregeld Kerstpak ketten verkeer mogelijk is. Op een desbetreffende vraag naar aanlei ding van een bericht uit Londen, volgens hetwelk vertegenwoordigers van Engelund, die naar Tsjoengking onderweg zijn, voor den duur van den oorlog een interimaire overeenkomst omtrent de afschaffing van de Engelsche exterritorialiteit in China zou den voorstellen, verklaarde de woofcvocr- der van de Engelsche ambassade, dat de Engelsche ambassade noch van een reis vaft zoodanige vertegenwoordigers, noch van een voorstel inzake een interimaire over eenkomst iets afweet. Een feit ia evenwel, dat de Engelsche ambassadeur aan de re geering van Tsjoengking een verdragsont- werp omtrent de afschaffing van de exterri toriale rechten van Engeland in China als mede over de regeling van daarmede ver band houdende kwesties heeft voorgelegd. De regeering van Tsjoengking heeft dit ontwerp thans in beraad. Men verwacht, dat de desbetreffende onderhandelingen binnenkort zullen beginnen. (Onder exterritorialiteit wordt verstaan het recht van de in China wonende onder danen van bepaalde buitenlandschc mo gendheden, in het onderhavige geval der halve van Engeland, dat zij niet onderwor pen zijn aan de rechtsmacht van China, doch aan die van de rechters en rechtban ken die hun eigen land voor het Chineeache grondgebied heeft ingesteld. Het Engelsche voorstel aan Tsjoengking heeft uiteraard uitsluitend betrekking op het Chineesche grondgebied, dat bestuurd wordt door de regeering van Tsjang-Kai-Sjek, die te Tsjoengking haar zetel heeft). Na een geheime zitting van 5 uur heeft de inter-Amerikaanschc defensiecommissie het memorandum bekend gemaakt, dat de Ver. Staten eind Juli aan de Chilcen- sche regeering hebben toegezonden over de beweerde spionnagc van burgers der Asmogendhcden. In dit memorandum wordt beweerd, dat in Amerika opgevangen radioberichten het bewijs hebben geleverd, dat jn Chili een geheime Duitsche organisatie bestaat. Deze organisatie voorziet Duitachland van berichten ten nadccle van de Ver, Staten en van de Ibero-Amerikaanache lan den De publicatie van dit memorandum heeft zeer groot opzien gebaard. In het bijzonder wordt erop gewezen, dnt Associated Press in dit verband verklaart, dat de Ver. Staten met het oog op do neu trale houding van Chili cn Argentinië tot een „meer agressieve diplomatieke taal" willen overgaan. De voormalige Chilccn- schc minister van buitenlandschc zaken Bafros Jarpa heeft ln een communiqué aan de pers zijn afkeuring uitgesproken over deze nieuwe politieke schaakzet der Ver. Staten. REDE VAN STAFFORD CRIPPS. De Engelsche lordzegelbewaarder, sir Stafford Cripps, heeft Donderdag in een rede in ccn bewapeningsfabriek verklaard, dat het dc Dritschc rcgocring duidelijk is, dat een offensieve actie beslist noodzake lijk is. Wij behoeven niet te worden aan gespoord, wij zijn echter niet van plan de kans op een overwinning te verliezen door onbezonnen cn overijlde acties. Gij, zoo richtte zich Cripps tot zijn toehoorders, kunt ons offensief aanmerkelijk meer be vorderen door de productie van de be langrijke wapenen te bespoedigen dan door het gepraat over een tweede front, dat de regeering maar aL te graag wil oprichten zcodra onze voorbereidingen geëindigd zijn. NOBELPRIJS. De Zwcedsche Kroonraad heeft be sloten dit Jaar den Nobelprijs niet te verdeelen. Daar zitten wij nu met ons gowos- schcn gezicht. Eerlijk gezegd, had ik in verband met deze Momentjes een klein beetje gerekend op den Nobelprijs voor litteratuur, welke, als ik het wel hob, 75.000 bedraagt. Lieve hemel, wat zou ik daarmee allemaal hebben gedaan? Ik zou, ik zou.... Maar als ik goed nadenk, zou ik met die ƒ75.000 er even slecht aan toe zijn ais nu. Want ik zou geen schoenen kunnen koopen zonder bonnen, geen omelette met ham en geen Russische eieren. Ik zou geen nieuw costuum, noch een wollen deken, noch een vloer kleed kunnen koopen zonder vergun ning en geen land, omdat ik geen boer ben. Ik zou evenals dit voorjnnr, on danks de 75.000 in mijn vestzak, het volgend jaar opnieuw mijn klompen moeten aanschieten om bruine boonen, sla en andijvie, aardappelen en bleten tc planten. En al dat gewas zal er geen sikkepit om geven of ik ƒ75 000 of 2 zinken stuivers op zak heb. Het zou er niks harder om opschieten, zoodnt ik maar zeggen wil, dat geld ook al niks is, want dc natuur is dc beste toets steen. En bovendien zeggen de men- •chcn toch iederen dag, dat het geld niks meer waard is. Ik begrijp alleen niet, waarom zij zich dan 'nog zoo druk erom maken. Och, laat mij mijn klompen en mijn pootaardnppeltjes manr en lant de Zweedsche Kroonraad zyn Nobelprijs. CONTROLEERT UW C.A8- EN KLF.C- TRICITEITS VERBRUIK GEREGELD. trr- geeft recht op het koopen van: 8 Nov. tot en met 14 November: 57-A Brood 57-B Brood 57 Beschuit 57-A Vlecsch 57-B Vlee.vh 57-A Anrdapp. 57-B Anrdapp. 57 Melk 57 Taptemelk 57 Tabak 4 "nU Wo"cl «ch"k 1 rants, beach, br. of gen K "nu vl vl w.«n 2 kg. aatdnppelen 1 Kg. aardappelen 1 X liter melk 1 y4 liter taptemelk I rants, tobnk. 1 Nov. tot en met 28 November: 417 algemeen 418 algemeen 427, 428, 429, 430 algemeen 4-86, 4-67 ros. 419 algemeen 420 algemeen 421 algemeen 422 fljT"" 423 algemeen 424, 425, 426 alg 1 kg. suiker 500 gr. Jnm. 1 rants, bloem, brood of gohak 2-60 gram rijst 125 gram nou!vruchten 125 grnm havermout 125 gram gort 125 gram gemengd me<4 100 gram vermicelli ot maizena 100 gram kaas 1 Nov. tot en met 12 December: 56, 57 I 100 gram chocolade 58, 59 I ICO gram suikerwerk 4 Oct. tot en met 28 Nov.: 400 algemeen I 250 gram koffleaurrogaat 31 Oct. tot en met 11 November: 56 Boter I X rantsoen Boter 13 September tot en met 11 November; 2-61, 2-62 res. I X rantsoen boter 3-61, 3-62 res. y, rantsoen boter 4-61 reserve X rantsoen boter Verlengd tot en met 30 November: 412, ^13 algem. I (Zeep) N Ecnheiusz Waschpoedcr, Toiletzeep. I Sept. tot .en met 31 Dec.: M Textiel I 45 gram scheerzeep. II Mel tot en met 31 December: 01 tot en met 06 B.V. brandst. 1 eenh. 16 Oct. tot en met 28 Februari: Bonnen die afloopen Na Zaterdag 7 November: 56 Brood, Beschuit, Vlee*-ch, Aard appelen, Melk, Taptemelk, R-9 Tabak, Sigaretten. BONNEN BKTEKKENEN VOEDSEL MITS ER GELD IS! ZORGT VOOR GELD! STEUNT WINTERHULP! GIRO 5553. DE NIEUWE WEEKBONNEN. Voor de volgende week zullen de gebrui kelijke rantsoenen brood, beschuit, vlecsch, aardappelen, melk, taptemelk en tabak (thans weer twee rantsoenen) verkrijgbaar zt)n op de bonnen nr. 57.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1