WOENSDAG 4 NOVEMBER 1942 DE LEIDSCHE COURANT 2 M. Zocdvof,. L.uUa t'«L Omyt ving tUd. LrtUrta ra K»m«i Pf. ScW <W L tak »oo» d* advarus (MaC 6a liddca. wnamictT Zon ontffr 5,06 uur Woensdagavond- Zon op 7.42 uur Donderdagmorgen. Tm»cben dese tijden moet worden tot- 5 November: De maan komt Donderdag nacht om 3.18 uur op en gaat Donderdag- namiddag om 4.03 onder. 6 November: De maan komt Vrijdag ochtend om 4.30 uur op en gaat Vrijdag namiddag om 4.30 uur onder. 7 Novèmbcr: De maan komt Zaterdag ochtend om 5.47 uur op en gaat Zaterdag middag om 4.59 uur onder. 8 November: De maan komt Zondag ochtend om 7.05 uur op en gaat Zondag avond om 5.28 uur onder. (Nieuwe maan). E. PAOLI OVERLEDEN. Gisteren is te Amsterdam na een langdu rig ziekbed in den ouderdom van 50 jaar overleden de heer II. A. Paauwe, die in de kringen van vuriöté, revue en cabaret on der zijn pseudoftiem E. Paoli als auteur en telepaat een groote vermaardheid genoot. Na een opleiding, die zeer zeker niet was bedoeld voor een loopbaan in de wereld der romantiek, betrad hij tijdens den vorigen oorlog in Rotterdam de planken als dich- ter-zanger van het levenslied. Zijn toenma lige directeur vond Paauwe geen geschikte tooneelnaam, mankte er voor zijn reclame ontwerp Paull van, hetgeen een eigenzin nig drukker nog eens veranderde in Paoli. Zoo is het gebleven. In die jonge Jaren zong hij als „de politieke zweep", in suggestief gewaad gekleed, fel-rcalistische liederen van eigen hand,,waarin hij op striemende wijze de maatschappelijke misstanden he kelde en de profiteurs hiervan niet spaarde. Door het groote succes, dat hij met deze liederen oogstte, werd hij spoedig erkend als een zeer productieven auteur. Hij was leverancier van repertoires voor zeer vele Nederlandsche woord-artisten, schreef tal- looze liedjes, volksschetsen, revue's, too- neelstukken, enz. Een tiental jaren geleden werd hU door •en slecpende ziekte, die hem uiteindelijk zou sloopen, op het ziekbed geworpen. Doch zijn groote vitaliteit en bruisende levens lust hielpen hem weer op de been. HU her vatte zUn werk, maakte een tournee van drie jaren als telepaat door België, keerde terug in Nederland, waar hij zUn veelzijdig heid weder ten toon spreidde, zqolang zijn steeds minderende krnehten dit toelieten. De begrafenis zal geschiedon Donderdag 5 November te ongeveer 12 uur op de R.K. begraafplaats Buitenveldert, Amstelveen- scheweg, Amsterdam. Kantonrechter te Haarlem. BU besluit van den secretaris-generaal van het depar tement van Justitie is benoemd tot kanton rechter te Haarlem jhr. mr. dr. B. van den Brandclcr, thans kantonrechter te Hoorn. Jarenlang rhcumatiek en ischias. Thans weer nor maal aan't werk. De Heer E. R. te D. schrijft, dd. 27-3-'40t „Sedert jaren leed ilc aan de linkerzijde van mijn lichaam zoo hevig aan rhcumatiek en iichiaa, dat ik ateeda in den herfit en het voorjaar met werken moest ophou< en. Dit jaar probeerde ik Uw Ovaahjes en kon reedl na enkele dagen weer normaal mijn werk doen. Allen,die dergelijke pijnen hebben, kan ik de Ovaaltjes ten zeerste aanbevelen." rhcumatiek, iachias, spit, verkoudheid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het TrineraW Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineel© verpakking van 20 tabletten slechta 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Triner^ Agentschap, Nassaukade 373, Amsterdam. RECHTZAKEN GEMENGDE BERICHTEN Oude dame onder train. De 84-jarige mevr. V. N. S.D. B. te Lpchem is gister middag op den Nieuwcweg door een tram gegrepen en over een grooten afstand mee gesleurd. Niemand bemerkte iets van het ongeluk, ook de mnchinist van de tram niet. Later vond men het verminkte lyk langs de rails. Luk geïdentificeerd. Een lyk, dat de rivierpolitie te Rotterdam van een onbe kende vrouw heeft gevfecht, is (hans ge ïdentificeerd als dat van de 71-jarige vrouw J. Remkos uit Krimpen a. d. IJasel. Zij is Zaterdagavond door de duisternis misleid in de rivier geraakt en verdronken. VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER. Rondom een pakje vet. J. J. Mak te Leiden had in Hoogmade een pakje vet gekocht van vUf pond hetgeen hem 50 gekost had. Dit onwettige handeltje was prompt uitgekomen en nu kostte het hem nog veel meer, want, nadat de Officier een geldboete van 150 had geëlscht, werd hij veroordeeld tot een geldboete van 80 subs. 40 dagen hechtenis. - Dit zelfde pakje vet was afgegeven door de huisvrouw J. A. v. d. Pouw te Hoog made, voor welke handeling de Officier een geldboete eischte van 60 subs. 30 da gen. Zij zeide niet geweten te hebben, wat er in het pakje was toen zc het afgaf. De Economische rechter geloofde dat niet en veroordeelde haar tot een geldboete van 30 subs. 10 dagen. J. A. v. d. Pouw-Kraan te Hoogmade had bemiddeling verleend bij het tot stand komen van dezen vethandel. Na den eisch van 60, werd het vonnis f 20 subs. 10 da gen. C. P. Borst te Hoogmade zou de le verancier van het vet geweest zijn. v. d. Pauw had aan de ambtenaar verteld, dat hU het vet by Borst uphaald had, maar B. ontkende dit alles. v. xl. Pouw kwam thans op zijn verklaring terug en zeide, dat niet B., maar een onbekende het hem had gele verd. Zijn echtgenoote had in eerste Instan tie verklaard, dat de kinderen van B. het pakje des morgens gebracht hadden, maar thans zei ze weer, dat ze niet wist wie het gebracht had. Deze beide getuigen werd ernstig gewezen op het gevaar van een meineed, De Economische rechter hield de zaak aan om de verbalisanten te hooren. Het was geen geschenk. De vorige maal had J. P. C. Sentel te Oegstgeest ontkend, dat de vier Kg. vet, die verpakt in een vrachtauto waren aangetroffen en waarop het adres van verdachte voorkwam, voor hem bestemd waren. Het kwam ver moedelijk van iemand, die hem eens wilde verrassen. Maar de controleurs kwamen thans verklaren, dat verdachte tegen hen gezegd had, dat hij het vet voor f 7.50 per half Kg. gekocht tyad. Daarmede was de ontkentenis van verdachte van de baan en de Officier eischte een geldboete van f 200. Het vonnis werd een geldboete van 150 subs, een maand hechtenis. De verkeerde manier. A. Ouwerkerk, afkomstig uit Leiden, had clandestien een schaap geslacht. Hij had dit gedaan om aan wat geld te komen, dat hü dringend noodig had. Dat dit een heel verkeerde ma nier is om aan geld te komen moest hij on dervinden toen de Officier acht maanden gevangenisstraf eischte. De uitspraak werd zes maanden gevangenisstraf. De afnemers, Mej. J. Haasbeek te Leiden had twee Kg. van het schapen- vleesch gekocht en zU kreeg daarvoor f 20 boete. Mej. J. van Schoondcrwoerd den Bezemer» te Leiden had vier Kg. vleesch gekocht en tegen haar luidde het vonnis een .geld boete van /30 subs. 30 dagen. Als laatste afnemer had zich te verant woorden C. van Amsterdam te Leiden. Hier werd de uitspraak een geldboete van 20 subs.20 dagen. HIJ wist ervan. W. Oosterlee te Val kenburg had geweten, dat het vleesch, dat hU vervoerde van een clandestien ge slachte koe afkomstig was. En aangezien hU zich ook nog had bezig gehouden met het verhandelen van vleesch werd de eisch twee maanden gevangenisstraf. Uitspraak veertien dagen gevangenisstraf. HAAOSCH GERECHTSHOF. Oneerlijk rangeerder. J. T. te L e i- d e n rangeerder bU de N. S. was veroor deeld tot vier maanden gevangenisstraf wegens diefstal van levensmiddelen. In hooger beroep vond de P.-G. het gebeur de een ernstig feil Wel waren de gevol gen voor verdachte erg geweest, zooals ont slag en pensioen kwijt, maar toch eischte spr. bevestiging van het vonnis. Uitspraak over 14 dagen. HAAGSCHE^RECHTBANK. Chineesche incasseermethode. In de volgende zaak was een groot aantal Chineezen gedagvaard. Houan Tai Chong, koopman te Leiden had een speelschuld te betalen aan de Hsien Siang Chang, Wu Chik Tbeng en Tschien Yo Pio, dllen kooplieden te Lei den en vanaf Maart gedetineerd in hét Huis van Bewaring. Nu spraken Hsien Siang Chang Wu Chih Tseng en Tschien Yo Pio geen woord Hollandsch, zoodat Sing Wong Sing en Sjen Psoe Wing er als tolken bijgehaald waren. De benadeelde Houan Tai Chong en Ting Chan Wang, Ceng Jong Zeus en Chu Yao Kwai plus nog een aantal Chineezen waren als getui gen gedagvaard. Uit al deze verklaringen kon het volgende gedistilleerd worden. Toen Houan Tai Chong zijn speelschuld niet wilde betalen, hadden de drie ver dachten hem door een valsch bericht in hun huis aan de Oude Rijn te Leiden we ten te krijgen. Toen hU daar eenmaal was had men hem op een Stoel gezet en hem vastgebonden. Vervolgens had men hem een prop in den mond gestopt en zijn por tefeuille met f 250 uit zijn zak gehaald- Daarna was hij ontdaan van zijn horloge en ring, maar dit alles was nog niet toe reikend om de schuld te voldoen. Daarom was men met de sleutels van het slacht offer naar diens woning gegaan en had daar een koffer manufacturen meegenomen ten bedrage van 500, terwijl er in die koffer ook nog een bedrag van 300 was. Dat is in het kort het gebeurde, waarbij dan nog kwam. dat de verdachten hun slachtoffer beloofd hadden bem zoolang in de kelder te stoppen en hem dan in het water te laten zakken. Nu klöpten om te beginnen de verklaringen absoluut niet met elkaar. Met een onbewogen gezicht werden de meest uiteenloopende verhalen verteld' en dit alles onder een vloed van Chineesche klanken. Vlug als water gin gen de zinnen over en weer en er werd druk met handen gezwaaid. Er waren ge tuigen, die gewoon het tegenovergestelde verklaarden van wat ze vroeger en pas even geleden gedaan hadden en dat even onverstoorbaar. Het gevaar van een mein eed legden ze laconiek naast zich neer. Zoo begreep de president maar niet waar om het slachtoffer na afloop van de „ope ratie" gezellig was blijven zitten praten en waarom hij, als hU dan heelemaal geen speelschuld had, het op een accoordje van 40 pet. had gegooid. Hoe langer men er over praatte hoe hopeloozer het werd en alle Chineezen bleven maar even kalm en glimlachten. Na een urenlang verhoor vond de officier, dat er vast stond, dat er een speelschuld bestond. Men had dit onder ling op Chineesche manier geregeld of be ter gezegd afgeperst. Het innen Van schul den gaat blijkbaar in China anders dan hier. De officier achtte diefstal, vooral ge gaan door geweldpleging bewezen en eisch te zeven maanden gevangenisstraf me' aftrek van het voorarrest. Na het pleidooi gfhg de rechtbank in. raadkamer en acht te daarna het ten laste hiet bewezen, sprak de verdachten vrij en gelastte hun onmiddellijke invrijheidstelling. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Overtreding vestigingswet. Th. C. P. L. te Leiden had vanaf 1 April een kruide nierswinkel gedreven, in de Groenesteeg te Leiden, zonder toestemming van de K. van K. Wel had hy een vergunning aange vraagd, maar deze was hem geweigerd, om dat hij geen examen gedaan had en dus geen diploma kon vertoonen. Verdachte' voerde aan, dat hy een bestaande zaak had overgenomen en> voortgezet. Binnenkort zal hy examen kunnen "doen, want hij volgt nu een cursus. Het O.M. Ajegreep niet waarom verdachte een winkel Degonnen was, terwijl hy wist, dat hij geweigerd zou worden. De eisch werd een geldboete van f 10 subs. 5 jjagen. Uitspraak 6 subs. 3 dagen. DE MOORD TE DRIEBERGEN. Hedenmorgen heeft de Utrechtsche recht bank uitspraak gedaan in de zaak-Horn- kamp (Moord te Driebergen). De drie da ders, die in de maand September van het vorig jaar den Utrechtschen jongeman Hornkamp in een bosch te Driébergen heb ben vermoord, door hem onder voorwend sel, dat zU met een vliegtuig raar Engeland zouden vluchten, op een stille plek te lok ken om hem daarna te wurgen, de hersens in te slaan en den polsslagader door te snij den, zijn veroordeeld tot de volgende straf fen: de 27-jarige Daniel Slagboom, 12 jaar, eisch: 20 jaar; de 23-jarige Gijsbert van der Neut, 1 jaar 6 maanden, eisch: 5 jaar; de 22-jarige Theo Montijn, 5 jaar, eisch 8 jaar. Alle straffen met aftrek van voorloopiger hechtenis. De verdachten hoorden hun vont- nis onbewogen aan. De publieke tribune was tot op laatste.plaats bezet. Plaatsvervangend voedsel commissar Ls stal geld. Voor de Utrechtsche rechtbank stond gisterenmiddag terecht de 34-jarige plaatsvervangende voedsel commissaris van de provincie Utrecht, die in Jan. 1940 zich een bedrag van J2".500 gulden heeft toege ëigend, dat in de kas van het bureau van den voedselcommissaris hoorde te zijn. Verd. erkende het hem ten laste gelegde feit en zeide eerst f 7.000 en daarna 5.500 te hebben verdusterd. Voor deze sommen .ytelds had verd. huizen gekocht. Er bleek verder weinig of geen controle «op het bu reau geweest te zijn. Voor andere onregel matigheden was verd. al door den Duit- schen rechter gestraft met een jaar ge vangenisstraf. De officier van Justitie mr. Alberda achtte het feit wettig en overtui gend bewezen en eischte een straf van drie maanden, rekening houdend met de straf van een jaar. welke verd. heeft uitgezeten in een Duitsche gevangenis. Uitspraak over 14 dagen. £jiwiqit. DONDERDAG 5 Nov. Mis v. d. 5en dag onder het Allerhelllgenoctaaf: Gaudeamus. Gloria. 2e gebed tot den H. Geest; 3e voor .Kerk of Paus; 4e voor den vrede. Credo. "Gewone Prefatie. Kleur: Wit. Bisdom, behalve: In de kerken van de E.E. P.P. Franciscanen. DONDERDAG. Feest v. <L heilige reli- kwiën, welke in de kerken van de Orde be waard worden. Mis: Multae tribulationes. 2e gebed v. h. Allerheiligen-octaaf; 3e voor den vrede. Kleur: Rood. RAAD VOOR DE VOLKS- GEZONDHEID „Als aRes behouden bleef, behalve de- volksgezondheid, is alles verloren. Als alles verloren ging, behalve de volksgezondheid, is alles nog aanwezig Voor den wederopbouw". Met deze woorden verklaarde de leider der Nationaal-Socialistische Beweging dr. K. Weyer der Nederlanden dezer dagen den Raad voor de Volksgezondheid voor ge ïnstalleerd, Wat is leiding van de volksgezondheid in nationaal-socialistischen zin? De doelstelling is, aldus de leider: 1. Zorgen voor de zuiverheid van het ras. 2. Zorgdragen voor een gezond ras door het instellen van'een jeugdcontrole in pro- phylactischen zin, die reeds begint voor de geboorte en eindigt na de vervulling van den dienstplicht. 3. Een geneeskundig apparaat scheppen, dat in de toekomst dusdanig werkt, dat ar beidskracht zoo lang mogelijk in stand wordt gehouden en na ziekte of ongeval met alle ons ten dienste staande middelen zoo snel mogelijk valide wordt gemaakt. Al die maatregelen treffen die, indi rect noodig en van invloed zijn op de volksgezondheid om een lichamelijk en pore" verwezenlijkt. De uitwerking van dit programma dient te geschieden als boven werd aangeduid: ih nationaal-socialistischen zin. Wat wil dat in de eerste plaats zeggen? Voorloopig: bundeling van alle krachten op geneeskundig gebied, die zich voor dat doel willen inzetten. Daarnaast door op voeding de jeugd in dezen zin groot brengen, om dit arbeidsapparaat te kun nen uitbreiden en voor de toekomst van den geheelen inzet van alles geneeskundi ge arbeidskrachten tot dit doel verzekerd te zyn. Ten tweede: dient deze arbeid verricht te worden onder respecteering van de in- dividueele vrijheid, zoolang de belangen van de gemeenschap daar niet door ge schaad worden. Ik wijs hier met nadruk op, omdat hier het groote principieele ver schil ligt met het communisme. Als derde *hationaal-socialistisch principe, wyrdt aan iedereen zoo veel mogelijk de gelegenheid gegeven, om zich zoodanig te ontwikkelen, als zijn aard dat aangeeft en hem op die plaats in de maatschappelijke samenleving te helpen komen, waar hij krachtens zijn capaciteiten en aanleg be hoort. Kom ik nu op den directen aanvangs- arbeid, die voor ons ligt, dan zou ik als eerste punt op hot agenda willen plaatsen en uw advies willen inwinnen oVer de wij ze, waarop in te richten is de jeugdcontrole in prophylactischen zin, die zich uitstrekt van voor de geboorte tot na het vervullen van den dienstplicht. Het tijdperk van afwachtend uitzien, of liever gezegd van practischc werkloos heid, wat de erkenning van het verband tusschen voeding en volksgezondheid be treft, is voorbij. Het voorlichtingsbureau van den voedingsraad zal zyn actie moe ten richten op: 1. Het verzekeren van het zoo doeltref fend mogelijk gebruik van de beschikbare levensmiddelen met het drieledig doel: a. De volkskracht ongerept in stand te houden. b. Verspillen te voorkomen en c. Een harmonischeen bouw van, onze volkshuishouding te steunen. 2. Een stelselmatige voorlichting en pro paganda, die de voedingsgewoonten van de bevolking zoodanig beirA-loedt, dat daar door ook in de verdere toekomst een zoo volwaardig mogelijke voeding verzekerd blijft. Bijzondere aandacht willen we besteden aan de mijnwerkers, die dan ook door rijksmaarschalk Göring als de menschen worden beschouwd, die den zwaarst denk baren arbeid verrichten en die dan ook onze bijzondere zorg behoeven. Even belangrijk is de grondige -rheuma- bestrijding, welke niet alleen primaire "menschenplicht (dus sociaal) is, doch ook economisch van groot belang. Tot slot wil ik een korte opmerking ma ken over de huidige ontwikkeling van het fondswezen, welke in lijnrechte tegenstel ling staat tot wat het nationaal-soeialisme in werkelijkheid beoogt. Men kan dit aan duiden als een voortzeting van het oude marxisme, uit het vorige demoliberale stel- '£N°/4 Heeft een afdeiling „Boekhouding voor Cliënten". 2771 sel, hetwelk leidt tot communisme en amb tenarenstaal maar dat met het nationaal- soeialisme niets te maken heeft, hetwelk riet alleen eischt een behoorlijke behar tiging van de volksgezondheid, maar daar naast den nadruk legt op de waarde van het individu in maatschappelijken zin. De taak van den wetgever is zeer te recht, zooveel menschen als mogeiyk is, te gen alle ziekte-risico's te verzekeren. Maar hierbij vindt dan ook zyn taak haar begren zing. De garantie voor een behoorlijke behartiging van de volksgezondheid kan slechts is medische handen berusten. SPORT VOETBAL Uitslagen afd. Leiden NVB Zaterdag; 31 Oct. le kl.: Noordwijk 2Quick B 2, 1—3. 2e kl. A: Quick B. 3—ASV 1, 1—5; Koudekerk 2—CNV 1, 1—5. Adspir.: Quick B. (6)Alphia 01. Zondag 1 Nov. le kl. A: Alphen- 3— Meerburg 1, 0—2; LDWS 2—Leimuiden 1, 13; LFC 3Roodenburg 2, 42. le kl. B: Docos 2—VVSB 2, 3—1; Foroholfe 1— Leid sche B. 1, Leidsche Boys niet opgekomen. 2e kl. A: Alphen 4Rooden burg 3, 05; AZL 1—AOV 1, 83; Alph. Bqys 2Lugd. 4, 07. 2e kl. B: BerestijnLugd. 5, 1—4; WSB 3—Docos 3, 2—0. 3e kl. B: VVSB 5 Rocxlenburg 4, 1—3. 3e kL C.: Rooden burg 5—VVSB 6, 7—0. 4e. kl.: AZL 3—Al phen 5, 39. Juniores: Alph. BoysASC 14; DocosRoodenburg (B), 120; Roo- denburg (A)—TONA 4—1. Adspir. A: VVSBRoodenburg (a) 80. Adspir. B: LFC (b)Leidsche B. 22; Roodenburg (c)Roodenburg (e) 8-^0. SCHAKEN Leidsche Schaakbond. De wedstrijd Oegstgeest IEn Passant 1, le kl., werd in gelijken stand afgebroken nl. 3.5—3.5 en 3 afgebroken partijen. Deze zijn uitgespeeld en alle 3 door Oegstgeest gewonnen, dat dus de competitie met een 6.53.5 over winning is begonnen. Het kampioenschap van Oegstgeest. v. d. Graaf wint de eerste party. In een 5.ciliaanscne verdediging, door v. d. Graaf niet te best behandeld, kreeg Modderman weldra voordeel en won een pion. Later zette v. d. Graaf echter een koningsaanval cp en deze gelukte. Bij den 29en zet werd Modderman mat gezet. v. d. Graaf heeft nu. een mooie kans om het kampioenschap te winnen. Aan remise heeft hij reeds vol doende. RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 5 NOVEMBER 1942. HILVERSUM L 415.5 M.: Het program ma is alleen te beluisteren via de radio centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 7.15 Gram.; 7.30 B. N. O.: Nieuws; 7.40 Gram.; 8.30 BNO: Nieuws; 3.40 „Deze wondere wereld", voor dracht; 8.50 Gram.; (9.30 Spiegel van den dag); 10.00 Gerard van^Krevelen en «zijn orkest (10.30 Tooneelherinneringen); 11.15 Mozart-Haydn-concert (gr.); 12.00 Alma nak; 12,05 Klaas van Beeck en zijn orkest; 12.'45 BNO: Nieuws; 13.00 Amusementsor kest; 14.00 Gram.; 15.00 „Rood wild op de Veluwe", vertelling; 15.15 Concertgebouw orkest; 16.00 Kamermuziek (gr.); 16.45 BNO: Nieuws; 17.00 Dick Willebrants en zijn dansorkest; 17.30 Cabaret Cameleon; 18 15 In de schaduw van den Kasbek, beel denreeks; 19.00 Brandende kwesties; 19.15 Marschen; 19.30 BNO: Nieuws; 111.50 Theo Uden M asm an en zijn dansorkest; 20.15 Com ponistenspiegel; 20.30 Omroep-symphonie- orkest; 21.20 Zang met piano; 21.45 BNO: Nieuws: 22.00 Gram. HILVERSUM H 301.5 M.: 7*15—740 Zie Hilversum I; 7.40 Ochtendgymn.; 7.50 B. N. O.: Binnenl. overzicht; 8.00 Wat is en doet de boerensehool te Rys, reportage;. 8.15 Gram.; 8.30 BNO: Nieuws; 8.40 Gram.; (9.15 Voor de huisvrouw); 10.00 Godsd. Uitzending; 10.30 Zang met piano; 11.00 Ge_ sprekken tusschen man en vrouw; 11.20 Cram.; 11.30 Orkest Rentmeester; 12.35 Gram.; 12.45 BNO: Nieuws; 13.00 Kleine tuinbouw: 13.15 Strijkorkest (gr.);. 14.00 Godsd. uitzending; 14.30 Melodisten; 15.30 Gram.: 16.00 Zang met piano; 16.30 Gram.; 16.45 BNO: Nieuws; 17.00 Het kinderkoor; 17 30 Gram.; 18.00 Korfbalpraatje; 18.15 Gram.; 18.30 BNO: Nieuws: 18.40 Spiegel J van den dag:: 18.50 BNO: Wat Nederland '^schrijft; 19.00 Brandende kwesties: 19.15 Omroep-symphonie-orkèst. Vanaf 20,15 al leen voor de radio-Centrales, 20.15 Ott<f Hendriks en zijn orkest; 21.45 BNO: Nieuws 22 10 Avondwijding; 22.2024.00 Zie Hil versum L GEM. RADIODISTRIBUTIEBEDRIJF. 2e ProgTamma: 7.3022,15 Hilversum II 22.1524.00 Buitenl. Programma. 3e Programma: 7.0024.00 Buitenl. Progr. 4e ProgTamma: 7.0024.00 Buitenl. Progr. FEUILLETON HET KEERPUNT Oorspronkelijke roman door MIES VAN VELSEN. 52) Mark scheen hem niet meer te hooren. Hij staarde door 1 kleine venster naar bui ten, verloren in gedachten. Pas toen dokter van El ten opstond om heen te gaan, keerde hij tot de werkelijk heid terug. „Nog één vraag, dokter, wat raadt u my te doen?" „Breng haar als je kunt In een andere omgeving, liefst een paar weken een flin ke vacantie is dringend noodig en vooral: hoe eerder hoe beter." Mark stond verslagen. Werktuigelijk staarde hy. de vertrekkende gestalte na. Hoe kwam hU aan geld? Het kon nog maanden duren eer hij het hqporarium voor zijn boek ontving, pén oogenblifc van hevige tweestrijd, dan rende hij dokter van Elten na en haalde hem voor de brug in. „Heeft uw zoontje nog altijd idee in een viool? Ik meen iets naar z'n zin ontdekt te hebben. Als u hem soms morgen wilt stu ren." „Werkelijk? Nu heel graag, dat zal hem pleizier doen". Dr. van Elten lachte. „HU had er nog naar gevraagd vóór ik heen ging." Attent van die Sanders, dacht hy, er toch werk van te maken. Langzaam liep Mark terug naar de sqhuur. Daar op de bank stond de viool kist. Met bevende hand nam hy het instru ment er uit. 't Was of hy aan een trouw vriend verraad gepleegd had. „Alles naar uw zin?" Gaby zag rond. „Ja fcuster. dank u. Al leen had ik de bloemen, die mevrouw van Elten gebracht heeft, graag in deze ka mer." „Dat was ik by na vergeten". Vlug vol deed zU aan het verzoek, trok dan de gor- dUnen wat dicht, tegen de füle zon. „Doe nu uw best een paar uurtjes te slapen. Tot morgen, mevrouwtje." „Tot morgen, zuster." Gaby verschikte nog even een paar bloe men in de vaas. die onder haar bereik stond. Mevrouw van Elten zou nooit kun nen begrijpen wat een schat, die rozen voor haar beteekenden. Lief van haar om twee maal in de week met Marjanneke te ko men. Gaby sloot vermoeid de oogen. Vandaag behoefde ze op geen bezoek te rekenen, of 't moest de dokter zyn. Maar goed ook. ze had behoefte aan rust. Hoe kon ze nu Zaterdag verhuizen, als ze geen vinger mocht uitsteken? Gelukkig, dat ze Mark nog niet geschreven had. Zooals den laatsten tyd, overviel haar een gevoel van twyfel, of ze wel ooit weer ten volle aan z'n verwachtingen zou voldoen. „God", smeekte ze, .help me toch, laat niet alles vergeefs geweest zijn. De bit tere verwijten van Nijhoff heb ik verdra gen, z'n honende spot. U weet hoe dikwyls de eenzaamheid me kwelt en 't verlangen naar mijn kind. Ik zal niet klagen, maar spaar my voor dat eene: ooit weer de te leurstelling te moeten zien in Mark's blik, als hy terugkomt". Telkens opnnieuw herhaalde zy die bede tot ze insliep. Voetstappen in de gang wekten haar. Zou dr. van Elten ^r zyn? Ze trok de sprei wat recht, 't Geluid kwam nader, ja, hy was het. Ze richtte zich iets meer op. De deur ging open. „Mark!" Haar stem had haar verraden, dit eene woord loste voor hem elke twij fel op. „Lieveling". Z'n arm lag om haar heen in veilige beschutting. De schok was zoo on verwacht, dat ze snikkend haar gezicht in z'n jasje verborg. Ontroerd boog hy zich over 't blonde hoofd. „Lieveling, kijk my nu eens aan." Haar oogen nat van tranen, blikte in de zijne, die straalden van een diep geluk kige glans. „Dat ik je nu zóó moet ontvangen". „Het eenige wat er op aan komt. is dat ik m'n vroutwje weer bij my heb." „Meen je dat echt? Ze nam z'n hoofd tusschen haar handen. „Hoe kun je daar nog aan twijfelen, Gaby." ,.Je hebt me zoo lang laten wachten". Dit zacht verwijt trof hem dieper dan de hevigste verwijten zoudeft gedaan heb ben. HU kuste haar bevende lippen. „Als je eens wist, hoeveel zelfbeheersching me dat gekost heeft, „gelukkig is dat alles hu voorbij." „Je hebt dus de oplossing gevonden?" Ernstig zag hy haar aan. „Voor zoover ik kan ja -v de rest deed Jü". „Hoe weet je dat? Ik heb je nog niets verteld." „Dat behoefde ook niet, één woord was voldoende." HU drukte haar vaster tegen zich aan. „En Zaterdag gaan we terug naar „De Heidehut". Ik had het huis zoo graag in orde gebracht vóór je kwam. maar nu ik. m'n voet verstuikt heb, was uat onmo gelijk". „Des te beter, dan doen we het samen, bovendien heeft 't geen haast." „O. maar ik verlang zoo hier weg te ko men en de huur is tegen het einde van de week opgezegd." „Daarom gaan we eerst vacantie hou den!" „Vacantie?" Verbaasd zag ze hem aan. „Waarheen?" „Dat blijft nog een verrassing." „Weet je wel, dat ik niet eens behoorRjk loopen kan." „Geen bezwaar, zoolang we uit zijn, doe je maar alsof ik plotseling millionair ge worden ben. Bedenk alvast h«t «en en an der. waarmee ik je pleizier kan doen en wat we op reis kunnen gebruflrem. Straks ga ik naar de stad." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2