Duitsche duikbooten in Indischen Oceaan Momentje MAANDAG 2 NOVEMBER 1942 34ste Jaargang No. 10395 S)e £ei£beh£0oi4/fca/nt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN O. M. van UimAiveld, Directeur. Th. Wllmer, Hoofdredacteur. Duitschland wint voor Europa op alle fronten Bureaux: Papengracht 32 Uiro 103003 Telefoon: Redactie 20015. Admlnlstr. 20935 Zij boekten nieuwe successen EXTRA-BERICHTEN DER DUITSCHE WEERMACHT. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Zaterdag in een extra-bericht be kend: Duitsche duikbooten hebben on danks de aanhoudende hevige herfststor men hun operaties tegen vijandelijke kon vooien op den Atlantischen Oceaan voort gezet. Gisteren heeft een groep Duitsche on derzeeërs ter hoogte van de Canarische eilanden kans gezien contact te krijgen met een vijandelijk konvooi, dat van het Zuiden naar Engeland voer. Bij het invallen der duisternis vielen onze booten het krachtig beveiligde konvooi concentrisch aan en ver nietigden tot het ochtendgrauwen 14 sche pen van 101.000 ton in totaal, geladen met waardevolle stoffen uit Afrika. Zondag volgde het volgende extra-be richt: Bij de jacht op vijandelijke trans portschepen zijn Duitsche duikbooten voor de eerste maal vanuit den Atlantischen Oceaan doorgedrongen in de randwateren van den Indischen Oceaan. Ver ten Oosten van Kaap Agulhas, de Zuidelijke landtop van Afrika, evenals in de wateren voor Kaapstad hebben zij acht schepen met in totaal 52.518 b.r.t. in den grond geboord. De restanten van het in den nacht van 30 op 31 October ter hoogte van de Canarische eilanden zwaar getroffen convooi zijn ook verder het doelwit geweest van onze duik booten, die van de volledig uiteengeslagen formatie nog vier schepen met een inhoud van 30.131 b.r.t. wegschoten, zoodat het to tale succes, bij dit convooi alleen bereikt, stijgt tot 18 schepen met een inhoud van 131.131 b.r.t. Daarmede hebben onze duik booten den vijand weer een schade toege bracht van 82.649 b.r.t. scheepsruimte der koopvaardij en in de laatste zes dagen op ververtakte operatiegebieden 41 schepen met ruim een kwart millioen b.r.t. van de Engelsch-Amerikaansche koopvaardij ver nietigd. In het gebied van Toeapse Het opperbèvel van de Duitsche weer macht maakte Zondag bekend: In het gevechtsgebied van Toeapse is het gelukt in vera:heidene vijandelijke stellin gen door te dringen. Tegenaanvallen van den Vijand werden afgeslagen. Voor Toe apse werd een koopvaardijschip der Sov jets van 3.000 b.r.t. door borntreffers tot zinken gebracht. Ten Westen van de Terek liepen onze- aanvalstroepen, op voortreffelijke wijze door de luchtmacht gesteund, de stellingen van den vijand omver en wierpen dezen ver terug, waarbij zij verscheidene rivie ren overtrokken. Twee pantsertreinen wer den door leger en luchtmacht vernietigd. Op de Kaspische Zee werden wederom negen vrij groofe transport- en vrachtsche pen, onder welke vier tankschepen in brand geworpen of tot zinken gebracht Ten Zuiden van Stalingrad hernam de vijand zonder eenig succes zijn tegenaan vallen. Een poging om ten Noorden van de stad met verscheidene Sovjetbataljona over de Wolga te trekken, misulkte volkomen. Een aantal groote booten werd tot .zinken gebracht, het gros der vijandelijke strijd krachten vernietigd of gevangen genomen. De artilleriestellingen van den vijand aan den Oostelijken oever van de Wolga wer den met bommen en boordwapens bestookt. Ten Noorden van Astrakan werden dertien transporttreinen door bommen getroffen. Een petroleumtrein brandde uit. Aan het front van den Don sloegen Ita- Ihansche troepen opqieuw vijandelijke po gingen af om troepen over de rivier te zetten. Hongaarsche jachtvliegers schoten tijdens begeleidende bescherming van eigen gevechtsvliegtuigen vier Sovjetvliegtuigen neer. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer stort ten tegenaanvallen van den vijand onder het effect van het in den strijd brengen van formaties van het leger en van de luchtmacht ineen. Op het Ladogameer ver loor de vijand een vrachtschip en een sleep boot door borntreffers. Een motortorpedo boot werd beschadigd. Moermansk werd opnieuw overdag en des nachts uit de lucht aangevallen. In Egypte ging de vijand opnieuw met sterke pantser- en infanteriestrijdkrachten tot den aanval over. Hij werd na zware gevechten door tegenaanvallen tot staan gebracht. De slag duurt voort. Duitsche en Italiaansche duikbommenwerpers en lichte gevechtsvliegtuigen brachten den Britten in onverbiddelijke aanvallen groote ver liezen toe. 9P de MiddelJandsche Zee bradrt een duikboot een transport-zeilschip tot zinken Een gering aantal Britsche vliegtuigen drong onder bescherming van het wol km- dok overdag in de bezette gebieden in het Westen, in do Duitsche Bocht en tot aan de Noordwestelijke grens van Frankrrk door. Door uitgeworpen bommen ontstond od eenige olaatsen materieele schade. Zeven vliegtuigen worden neergeschoten. In den strijd tegen Groot-Brittannië on dernam de luchtmacht gisteren en in den afgeloonen nacht in verscheidene golven vergeldmgsaanvallen op de stad Canter bury De ten deele in scheervlucht uitge worpen bommen veroorzaakten belangrijke vernielingen door brisant- en brandeffoct. Jachteskaders dor begeleidende bescher ming «ohoton drie Britsche vliegtuigen neer. Andere gevechtsvliegtuigen bombar deerden militaire doelen op verscheidene plaatsen in het Zuidoosten van het eiland, onder welke Dover. Zooals door een extfa-bericht Is medege deeld, hebben Duitsche duikbooten ondanks de aanhoudende hevige herfststormen hun operaties tegen vijandelijke konvooien op den Atlantischen Oceaan voortgezet. Gisteren heeft een groep Duitsche onder zeeërs ter hoogte van de Canarische eilan den kans gezien contact te krijgen met een vijandelijk konvooi, dat van het Zuiden naar Engeland voer. Bij het invallen van de duisternis vielen onze booten het krachtig beveiligd konvooi concentrisch aan en ver nietigden tot het ochtendgrauwen 14 sche pen van 101.000 b.r.t. in totaal, geladen met waardevolle grondstoffen uit Afrika. Verder is in een extra-bericht medege deeld: Bij de jacht op vijandelijke transport schepen zijn Duitsche duikbooten voor de eerste maal vanuit dan Atlantischen Oce aan doorgedrongen in de randwateren van den Indischen Oceaan. Ver ten Oosten van Kaap Agulbas. de zuidelijkste landtop van Afrika, evenals in de wateren van Kaap stad, hebben zy acht schepen met in totaal 52.518 b.r.t. in den grond geboord. De res tanten van het in den nacht van 30 op 31 October ter hoogte van de Canarische eilan den zwaar getroffen convooi zijn ook ver der het doelwit geweest van onze duik booten, die van de volledig uiteen gesla gen formatie nog vier schepen met een in houd van 30.131 b.r.t. wegschoten, zoodat het totale succes, bij dit convooi alleen be reikt, stijgt tot 18 schepen met een inhoud van 131.131 b.r.t. Daarmede hebben onze duikbooten den vijand weer een schade toegebracht van 82.649 b.r.t. scheepsruimte der koopvaardij en in de laatste z?s dagen op ververtakte operatiegebieden '41 scher pen met ruim een kwart millioen b.r.t. van de Engelsch-Amerikaansche koopvaardij vloot vernietigd. In den strijd tegen de Engelsch-Ameri kaansche transport vloot heeft de marine ln de maand October 111 schepen van in to taal 720.575 b.r.t. tot zinken gebracht. Dit succes is in de eerste plaats te danken aan den onvermoeibaren strijd der duikbooten. Tien schepen werden door torpedotreffers beschadigd. De luchtmacht bracht twee koopvaardijschepen van tezamen 10.000 b. r.t. tot zinken en beschadigde een groot koopvaardijschip en een drijvend dok. De Engelsche oorlogsvloot verloor in den zelfden tijd een torpedojager, twee bewa kingsvaartuigen, zeven motortorpedobooten en door luchtaanvallen twaalf landingsboo ten. Vorderingen bl| Nallsjik Het opperbevel van de Duitsche weer macht heeft Zaterdag bekend gemaakt: ,,Bij Naltsjik hebben Duitsche en Roe- meensche troepen den verstrooiden vijand vernietigd en een belangrijken rivierover gang geforceerd. Te Stalingrad is door acties van storm troepen nieuw terréin gewonnen. De vijand heeft tengevolge van zijn groote verliezen den aanval ten Zuiden van de stad gestaakt. Formaties gevechtsvliegtuigen hebben opnieuw een aanval gedaan op de spoor lijnen ten Noorden van Astrakan. Italiaan sche en Hongaarsche troepen sloegen aan de Don pogingen van den vyand om de rivier over te steken, af. Aan de rest van het Oostelijke front is de situatie ongewijzigd. Eigen stormtroepen verwoestten een vrij groot aantal kazematten en gevechtsstel lingen der bolsjewieken en maakten ge vangenen. De luchtmacht bestreed in het bronnen gebied van de Wolga concentraties, transportbewegingen, opslagplaatsen van den etappedienst en industrieele installa ties, die ver in het achterland van den vijand waren gelegen. Op het Ladogameer zijn 4 vrij groote schepen, bestemd voor de voorziening van Leningrad, door bommen tot zinken ge bracht en 3 vrachtscheepjes beschadigd. Bomaanvallen op Leningrad veroorzaakten branden. De luchtaanvallen op Moermansk zijn dag en nacht voortgezet. De bolsjewieken verloren 29 en 30 October 134 vjiegtuigen. Aan dit succes hadden Roemeensche en Hongaarsche jachtvliegers deel. Acht eigen torstellen keerden niet terug. In Egypte heeft de vijand gisteren zijn grootscheqpsche aanvallen niet voortgezet. Een plaatselijke Britsche aanval mislukte. De Duitsche en Italiaansche luchtmacht be streed gemotoriseerde strijdkrachten en re servecolonnes van den vijand. Acht Brit sche vliegtuigen werden neergeschoten. Zooals bij extra-bericht bekend gemaakt, heeft een groep Duitsche duikbooten in het Noordelijke deel van den AÜantischen Oceaan onder de zwaarste weersmnstandig- heden een aanval gedaan op een naar En geland varend volgeladen konvooi en on danks den sterken afweer in hardnekkige herhaalde aanvallen overdag en des nachts negen schepen met tezamen 68.500 b.r.t. tot zinken gebracht. Andere schepen werden door drie torpedotreffers beschadigd. Voorts brachten onze duikbooten op de toevoer- wegen naar Engeland en Amerika zes sche pen met tezamen 32.425 b.r.t. tot zinken. Daarmede verloor de vijandelijke ravitail- leeringsschecpvaart weer 15 schepen met tezamen 100 925 b.r.t. Operaties tegen an dere konvooien zijn aan den gang. het italiaansche weermachtsbericht DE STRIJD IN EGYPTE. Het Italiaansche weermachtbericht van Zaterdag ïuicjt als volgt: „Aan het Egyptische front trad Vrijdag een pauze in den slag op. Gevechten tus- schen afdeelingen verkenners en artillerie- duels kenmerkten den dag. Enkele lichte pantservoertuigen, die een aanval op onze achterhoede probeerden te ondernemen, werden terstond gesignaleerd en vernietigd- Formaties jagers van de Spil traden krachtig op tegen de bedrijvigheid der vijandelijke luchtmacht en schoten ln den atryd 7 Britsche toestellen neer. Een ander vijandelijk vliegtuig stortte neer, getrof fen door luchtafweergeschut. De spoorlij nen tusschen El Alamein en Hamman wer den met succes door een onzer formaties gebombardeerd. In het Oostelijk deel der Middellandsche Zee hebben »Italiaansche vliegtuigen een aanval gedaan op twee zeilschepen met hulpmotorvermogen, waarvan er een tot zinken werd gebracht. Opnieuw felle gevechten. Zondag luidde het Italiaansche weer machtbericht: Felle gevechten zijn opnieuw begonnen in den Noordelijken sector van het Egypti sche front, waar de tegenstander nieuwe aanvallen tot ontwikkeling bracht met uit- gebreiden steun van gepantserde afdeelin- gen. De terstond bedwongen Britsche actie werd vervolgens gebroken door een ener gieken tegenaanval. Talrijke tanks worden vernield en 200 gevangenen werden bi:%-.en- eebracht Het aantal krijgsgevangenen, dat tijdens den huidigen sing in onze handen is gevallen, bedraagt 2000. Italiaansche en Duitsche formaties duik bommenwerpers en gevechtsvliegtuigen hebben den tegenstander zware verliezen toegebracht door zonder ophouden concen traties van troepen en strijdmiddelen te bombardeeren en herhaalde malen aanval len te richten op de centra achter het front Tijdens luchtgevechten hebben Duitsche jagers zeven toestellen neefgeschoten en een achtste gedwongen binnen onze linies te landen, De bemanning werd gevangen genomen. Een regende vijandelijke machine viel, getroffen door het afweergeschut, brandend neer. Roode-Kruis-vlIegtulgen beschoten BRITSCHE SCHENDING V*N DE GENEEFSCHF. CONVENTIE. Het Internationale Informatiebureau meldt uit Berlijn: De ernstige Britsche schendingen van de Geneefsche Conventie duren voort. Nadat reeds herhaaldelijk berichten zijn gegeven over aanvallen op Duitsche Roode Kruis- toestellen, centrale vexbandplaatsen, laza retten en andere onder bescherming van het Roode Krüis staande inrichtingen, ver nemen wij thans een nieuwen ernstigen in breuk op het volkenrecht. Dp 15 October 1942 ia een tweetal Duitsche Roode Kruis- yliegtuigen door ongeveer acht tweemoto- rige Britsche vliegtuigen, waarschijnlijk jachtkruisers van het type Bcaufightcr, bo ven de Middellandsche Zee aangevallen. Het betreft de beide Roode Kruistoestellen met de kenmerken C.I.O.T. en V.D.Z.A. Deze Roode Kruistoestellen droegen dui delijk zichtbaar de kenmerken van de Ge neefsche Conventie aan weerszijden van den romp, aan den boven- en den onder kant van de vleugels en aan beide kanten van de stuurvlakken. Ztf vlogen zonder eenige begeleidende bescherming van Afrika naar Kreta. By een aanval in vyf malen op de C.I.O.T. kreeg het toestel zware treffers. De piloot verloor zijn lin kerhand. zoodat het toestel, zwaar bescha digd, slechts ternauwernood de Zuidkust van Kreta kon bereiken en daar een nood landing moest maken. Van het andere toe stel, de V.D.Z.A., ontbreekt sedert het oogenblik van den eersten aanval der Brit sche jachtkruisers ieder spoor. Alle naspeu ringen zijn vergeefs geweest. Op 16 Octo ber meldde de onder Britsche controle staande zender van Cairo in het door Reu ter verspreide communiqué uit het Mid den Oosten wóordelyk: „Onze jagers scho ten een Ju 52 neer boven zee ten Zuiden van Kreta". Aangezien volgens het inge stelde onderzoek op 15 October 1942 gee nerlei andere aanvallen op Duitsche trans portvliegtuigen zijn gedaan en ook op 15 October 1942 geen enkele Ju 52, behalve het Roode Kruistoestel, vermist wordt, be vestigt het officieele Britsche communiqué dezen ernstigen inbreuk op de Geneefsche Conventie door de Britsche luchtmacht. Aanval op Italiaansch veldlazaret. In den ochtend van 13 October hebben, naar Stefani meldt, Britsche luchtstrijd krachten een aanval met bommen en mi- trailleurvuur van geringt hoogte gericht op een Italiaansch veldlazaret in den cen- tralen sector van het front in Afrika, of schoon het lazaret ver achter de gevechts linies lag en duidelijk het kentecken van het Roode Kruis droeg. Twee gewonde sol daten werden gedood, drie soldaten, die juist behandeld waren, werden gewond. De operatietent van een andr r veldlazaret werd eveneens door een Britschen lucht aanval vernield. DE ZEESLAG IN HET ZUIDEN VAN DEN STILLEN OCEAAN. De woordvoerder der Japansche regee ring heeft met betrekking tot een zeeslag in het Zuiden van den Stillen Oceaan ver klaard, dat de eerste grootsch opgezette po ging tot een offensief der V.S. fec-n Japan jammerlijk is mislukt. De V.S. hebben voor dit offensief niet alleen uitgebreide voorbe reidingen getroffen, doch ook bijna alle be schikbare hulpmiddelen gebruikt. Het helpt Roosevelt niet, dat hij verklaart, dat de af loop van dezen zeeslag nog niet duidelijk is. Het verloop»van dezen slag is volkomen ondubbelzinnig: hjj heeft geleid tot een vernietigende slag voor de Amerikaansche strijdkrachten. De Amerikaansche oorlogs schepen zijn „als verraste eenden" ontdekt en doodelyk? getroffen. TOESPRAAK VAN DEN PAUS VOOR PORTUGAL. Z.H. Paus Pius XH heeft Zaterdagavond voor den zender van het Vaticaan een toe» spraak in het Portugeeach gehouden ter ge legenheid van den 25sten verjaardag der verschijning van da H. Madonna van Fa- een uit stalins garderegiment „Jefimowitach Grcgorow, oud 35 Jaar, geboren 17.8 1907 te Lenin grad. monteur by de Kirowfabrie ken aldaar, gehuwd". In den nacht van 28 op 29 September meldde hy zich by onze voorposter, die aan de Newa de wacht houden. Geen nacht gaat voorbij, of er melden zich overloopers! Dan een» tien, maar som mige nachten over de honderd Uit welke overwegingen? De motieven zUn zeer uiteenloopend. Er zijn er en dat is verreweg het gros die zóó mtuw zyn geworden, door ons artillerievuur, door onze granaatwerpers, door onze lichte en zware machinegeweren en vóóf alles door de vernietigende en demoraliseeren- de Stuka-aanvallen, dat ze, J>et hopelooze van den stryd inziende, hun stellingen by nacht verlaten om den riskanten tocht door niemandsland het gebied tusachen de beide fronten te ondernemen. Dat overloqpen is een uiterst gevaarlijke onderneming. Zij, die het wagen, loopen de kans van twee zijden onder vuur ge nomen te worden. In het duister kan men niet zien of het vriend of vyand is en de roep „Heil Hitler" is reeds meerdere ma len door de Sowjets misbruikt om een laffen overval te pleger.. Anderen loopen over, omcla'. ze dagen lang niets te eten hadden. Ook zyn er, d e zich niet langer als vee willen laten dryven door de politieke oommlssarissen, die dag en nacht gereed staan om het fa tale nekschot te lossen op iederen man, die hun op de een of andere manier als „on betrouwbaar" of „verdacht" voorkomt. De belangrykste groep is wel die, waar toe zy behooren, die niet meer gclooven kunnen in de leugens van hun leiders, om dat zy zien dat de werkciykheid zoo ge heel anders is. Wel vertellen him „Front- kranten" over groote overwinningen, over ry-ken bait, over heele legercorpsen, die vernietigd zouden zijn,over bataljons, die zich overgegeven zouden hebben. Vertellen met vetgedrukte koppen, dat de Duitsche legers aan het einde van hun krachten zyn, dat er daar hongersnood zou wezen, dat de Sowjetluchtmacht het luchtruim be- hearscht. Maar de werkelykheid ondervin den zy dag en nacht aan den ïyve. Zy wp- ten, dat tot nog toe de overwinningen niet aan hun, maar deze ryde geboekt werdeq. Zy weten dat de Germaansche legeracharcn steeds verder naar het Oosten dringen; dat de hcchtste bolwerken: Woronesj, Rostow, Sebastopol verloren gingen. Zy weten, dat de Germaansche soldaat tot ln den Kauka- sus is doorgedrongen en dat ook het laat ste bolwerk in het Noorden, Leningrad, mot de sterke vestingwerken van Kron- stad ten ondergang zyn gedoemd. En met haar het systeem, het systeem dat vyf en twintig Jaar land bloed en tranen, nameloos leed. armoede en terreur, barba rij en slavernij gebracht heeft, een systeem dat den heilstaat beloofde, maar tot een bittere ontgoocheling heeft geleld. Ook voor Jefimowitach Gregorow; sens onderofficier in Stal ins garderegiment; een uitgelezen schaar, samengesteld uit ver knochte partijmannen. Met z'n vyftienen zhn ze ln den nacht van Maandag op Dinsdag gevlucht, in het duister van een maanloozen nacht. Nu worden ze verhoord door den tolk. Interessante mededeel ingen. Van de ruim drie en een half millioen inwoners, welk» Leningrad eens telde, zyn er nog slechts 600.000 over. De overigen, by na drie millioen, zyn in den afgeloopen winter, geëvacueerd. Eigenlijk is dat een zacht woord voor massamoord, die hier achter verscholen gaat. De voedselpositie was zoo hachelijk geworden, dat hongers nood voor de deur stond, Weken en weken duurde de uittocht over dc bevroren vlakte van het Ladoga-meer. Bij duizendenen tienduizenden zyn ze om gekomen, de burgers van Leningrad, die geloofden dat er tijdens het transport voor hen gezorgd zou worden. Gregorows vrouw, moeder van zes kin- tima. In deze toespraak liet de Paus voor al het licht vallen op drie punten: Hy ver maande allereerst alle Portugeezen dank baar te zijn jegens de Madonna, waaraan het land zooveel weldaden dankt, n.l. het herstel van de orde in Portugal, de uit schakeling van het roode gevaar en niet in de laatste plaats het behoud van den vdede. Vervolgens riep de Psus zyn toe hoorders op de Madonna te biyvcn ver trouwen. Ten slotte deed de Paus bij den aanvang van dit vierde oorlogsjaar voor alle mcnschen een beroep op het moeder hart van de Madonna om voor de mcnschen het groote g«-*chcnk van den vrede te be houden, welke het herstel van het Rijk van Christus op aarde, gebouwd op gerechtig heid, waarheid en barmhartigheid, bespoe digt. IN EEN PAAR REGE1.S Een viermotorig Amerikaansch vlieg- tuing van het type „Liberator" is in Gibral tar neergestort, waarby 26 dooden te be treuren zijn. Kort voor de landing stortte het toestel in zee, waarbij zich slechts 12 In zittenden konden redden. Dc toestand van den Deenschen koning is de laatste dagen steeds beter geworden. Zijn krachten en ook zyn eetlust nemen gelijkmatig toe. Ludwlg Siebert. minister-president van Beieren en president der Duitsche aca demie, is op 68-jarigen leeftyd overleden. Koning Boris van Bulgarye heeft gis teren voor het eerst een bezoek aan het door Bulgarije herkregen deel van de De- broedsja gebracht. Zijn bezoek gold garni zoensplaatsen en bestuursinstellingen. Het aantal dooden bij den Britschen luchaanval op Milaan is gestegen tot 143, waarbij zich tien niet-gcïdentlficeerde slachtoffers bevinden. Ook twee buitenlan ders werden gedood. LEENING De Staat der Nederlanden gaat by ons leenen. Bg U, by mij en by onze buren Eén milliard. Prettig ls dat, sis je dat zoo maar doen kunt. Eeriyk gezegd: by my hoaft de Staat der Ne derlanden niet aan te komen. Momen tjes zyn jammer genoeg nog geen Staatspapieren. Maar is het wel eer* lijk, dat de Staat der Nederlanden wel by ons aanklopt en nogal hardhan dig klopt, zoo ongeveer op de wyxe van Kn-Je-weg-of-ik-neem-Jc weg en dat wy niet terug kunnen klopjWn. Want als wy eens in de labbcrcnte zitten, behoeven wy het heuach niet ln ons hoofd te halen by meneer Rost van Tonningen op het Rokln in Am sterdam binnen te stappen met het verzoek: Och, kameraad, ik zit momenteel wat slecht in mijn k!. in geld. leen mij eens even een half mil liard je met een looptyd van 20 jaar. Ik vermoed, dat ik spoedig WM> het Rokln zou staan, wel met een loop tyd van 20 Jaar, maar zonder contan ten. Overigens behoef ik my hier over geen zorg t* maken, omdat mijn vermogen Juist een paar centen bene den de 20 mille biyft Nu geldt dit alleen voor natuurlyke- personen, staat er in de krant en het is dus maar de vraag of ik een natuuriyk persoon ben. rk bctwyfel het wel eens. Maar een N V. ben Ik zeker niet en een mantschappy, fonds of Instel ling ook niet. Ik val er dus in ieder geval buiten. Maar ik zou willen, dat ik er in viel. V „OUDERS, KINDEREN EN DE NIEUWE TIJD". Hedenavond amwkt Max Hlr.kzyi vin den zender llilveBrum 2 van 19.00 tot 19.16 in hel politiek weckpraatje over het on derwerp: „Ouders, kinderen en de n.qpwe tyd". deren, behoefde den tocht niet te onderne men. Haar was een ander lot besehoren. Zy v.yrd ln een der vier vrmrw en bataljons, die in Leningrad mee ingezet worden, op genomen. Moeders van groote gezinnenhet mocht wat! „Wie zal voor de kinderen zorgen?" dul* zendmaal heeft Gregorow zich de«* vraag gesteld, ofschoon hij het antwoord weet. Sterven zullen ze van den hosu'er, niemand zal er zicli om lickommercn. Wat telt een leven ln dit land, dat nooit anders dan den knoet, de deportatie, dan moord en terreur^ gez.ien heeft? Twaalf Jaren droeg Gregorow het party insigne, hij kent het beu lava k door en door. Nu is hy zelf het slachtoffer geworden, nu het te laat is. Ontgoocheld, verbitterd; één van de vele milllornen die gehoopt had den, het avondland te kunnen overweldi gen, te kunnen rooven en plunderen, te kunnen moorden naar hartelust. En het zou ook gelukt zijn, wanneer de Germaansche soldaat niet op het aller laatste moment was aangetreden, Om Euro pa voor den ondergang te bewaren. SS-Oorlogsverslaggever C. VAN DER HEYDEN. allerzielen 'k Heb zot) menigmaal gegaan waar de wilgen treuren staan, bulten stad, naar 't doodcnveld. 'k Heb bij woeste windgcweld t geel gebladcrt dwarren zien en onwetend op de knien neerreznkt en nagedacht dat de dood met 't menschdom lacht ïyk de wind met 't dorre blad. kranke menschdom, sta hier wat by de graven, 't wormgekrtel knaagt aan 't lichaam; maar de ziel, waar m zy? En lUdt *iJ niet 'K snoerend vagevuur*verdriet, waar zy naar verlossing wacht? Allerzielen! Bededag dien ik niet vergeten mag..,. Allerzielen! Vader weent. moeder kermet zoo vereend Vrouw of man of wie het ia roepen ons om lav en is. GUIDO OZZTLLE Bfl d«n harden strijd om Stalingrad. DuiUche Inlanterliten voor hun grond- bunkert In da ttad PK Hain»-TranfO-F-P H ra

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1