ZATERDAG 31 OCTOBER 1942 DE LEIDSCHE COURANT 2 r 4» mdvvUnUlM, C <U Htfcka. Uultm. Zon onder 0.12 uur Zaterdagavond. Zon op 8.3«é uur Zondagmorgen. Zon onder 0.10 uur Zondagavond. Zon op 7.30 uur Maandagmorgen. TuMlicn dCM tijden moet werden rer- 31 October: De maan komt Zaterdag avond om 11.54 uur op en gaat Zondagmid dag om 3.18 uur onder. (Laatste kwartier). 2 November: De maan kom*. Maandag nacht om 0.55 uur op en gaat Maandagmid dag om 2.48 uur onder. 3 November: I*e maan komt Dinsdag nacht om 1 uur op en gaat Dinsdagmiddag om 3.14 uur onder. Naar de Londonsche correspondent van Stockholm Tidningen meldt, zijn de geal- liaeerde troeepn op Guadalcanar samenge dreven op een 10 K.M. lange en 5 K.M. breede landstrook en reeds van drie kanten door Japanache troepen omsingeld. De Ja panners, die bij de operaties van de zwaar ste wapens gebruik maken, bcheerschen het luchtruim boven de zuidelijke Salomons eilanden. Steeds nieuwe massale landingen van Japanners op Guadalcanar duiden er op, dat zij ook de zee in dit gebied beheer- achen. Mac Arthur doet wat hij kan om den druk der Japanners weg te nemen. Het persbureau „Corrispondencia", dat nauwe betrekkingen onderhoudt met het Vatlcaan, houdt zich in een opzienbarend artikel onder het opschrift „Waarom da Westminster Abdij en de St. Pauls-kathe- draal er nog staan" bozig luchtaanvallen op kerken. De Duitschers, zoo wordt in dit artikel gezegd, hebben zich altijd moeite gegeven, kathedralen te ontzien, ook wanneer deze gelegen waren in het centrum van het oor logsgebeuren. Voorbeelden hiervan zijn Rouaan en Amiens. Waar de Duitschers zich genoodzaakt gezien hebberi vergeldings maatregelen tegen Engelsche steden als b.v. Canterbury te nemen, zijn de kathedralen gespaard gebleven. Heel anders daarente gen zijn de Engeldche methoden van oor logvoering in de lucht, zooals bewezen wordt door de Engelsche nachtelijke aan vallen op Duitschlnnd en Italië. In het stre ven, den Ver. Staten en de Sowjet-Unle be wijzen te leveren voor zijn militaire activi teit, verlaagt Engeland zich ertoe, tot ter reur over te gaan, daar het met eerlijke wapens geen succeaaen kan behalen. Maar de Am heeft een woordje mee te praten en 1 wanneer zij toealaat, slaat zij hard. Gr.-Brit- tannië heeft een bondgenootschap gesloten met mogendheden buiten Europa, de Ver. Staten en de Sowjet-Unie, tegen de eigen beschaving. Engeland heeft zich aangeboden als steunpunt en wapen voor de terreur, die door zün bondgenooten gewenscht wordt. Engeland echter, en niet Noord-Amerlka, zal de gevolgen van deze gehoorzaamheid aan de bevelen vën zijn bondgenooten te bespeuren krijgen. Zoet Ittiggehrootl GEBR. TEN HOEVE BINNENLAND VERLAGING VERSNAPERINGS RANTSOEN EXTRA VERSNAPERINGENRANTSOEN VOOR KINDEREN MET SINT NICOL AAS. AFZONDERLIJKE BON VOOR GEMENGD MEEL. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt in verband met de aanwijzing der nieuwe bonnen voor voedings- en genotmiddelen voor het tijdvak, van 1 tot en met 28 No vember as. het volgende bekend: Tegelijk met het tabaksrantsoen onder gaat ook het versnaperingenrantsoen een verlaging. Deze verlafftng wordt bereikt, doordat men met de op de thana aangewe zen bonnen 50. 57, 58 en 59 verkrijgbaar gestelde hoeveelheid van 400 gram niet vier weken doch zes weken moet toekomen. De geldigheidsduur van genoemde bonnen loopt derhalve niet, zooals in de gepubli ceerde bonnenltfst is vermeld, tot en met 28 November a.s., doch tot en met 12 De cember os. Nadien zullen voor het tijdvak van 13 tot en met 26 December a s., die is dus voor een periode van twee weken, twee bonnen, elk rechtgevende op 100 gram ver snaperingen, geldig worden verklaard. Een en ander betcekent dus, dat het versnape ringenrantsoen voor het tijdvak vai) 1 No vember tot en met 20 December, dit is dus sen periode van acht weken, wordt terug gebracht van 800 gram op 600 gram. Voorts kan thans reeds worden medege deeld. dat voor kinderen van 0 tot 14 jaar Ut gelegenheid van Sint Nlcolaas, op na der aan te wijzen bonnen een extra rant- aoen van 200 gram versnaperingen beschik baar zal worden gesteid. Evenals vorige maaPzijn wederom afzon derlijke bonnen aangewezen, ter verkrij ging van havermout en peulvruchten. Bon algemeen 419 geeft recht op het koopen van 125 gram peulvruchten, en bon alge meen 420 geeft recht op het koopen van 125 gram havermout. Tenslotte is naast een bon voor gort e.d. een bon aangewezen, waarop uitsluitend ge mengd meel mag worden afgeleverd. In verband hiermede geeft bon algemeen 421 recht op het koopen van 125 gram gort, gortmout, gortbloem, grutten, gemengd meel. aardappel-tapioca of aardappelmeel- vlokkan, terwijl bon algemeen 422 uitslui tend recht geeft op het koopen van 125 gram gemengd meel. Heden hier, morgen daar! Oorlogsschade ken ook Uw eigendommen treffen. Ver zekert U daarom bij de „Onderlinge Nederlandsche", de Meetscheppij met de groots risicospreiding. De voorschoth effing bedraagt par halfjaar slecJbts 60 cent per f. 1000.— Thsne zijn reeds ingeschreven circa 100.000 objecten. Hï Vraagt inlichtingen I Kantoor Amsterdam: Keizersgracht 399 Tal. 3031 3 ONDERLINGE NEDERLANDSCHE MOLESTVEftZEKERING MIJ. gevestigd te Sneeb I- Actieve ogenten gevroogdl Gedurende het tijdvak van 1 November 1942 tot en met 30 April 1943 geeft de met „05 kf' gemerkte bon der Dzijkaart voor vaste brandstoffen voor kookdoeleinden, recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen met uitzondering van anthra- ciet. De verbruikers zullen met de op dezen bon aan te schaffen brandstoffen toekomen tot 1 Februari 1943, aangezien eerst op de zen datum een nieuwe bon zal worden aan gewezen. BD&NENKORT .RUNDVET OP BON 58. Op bon 58 vande boterkaart, welke geldig 2al zijn gedurende het tijdvak van Dinsdag 24 November 1942 tot en met Zaterdag 5 December 1942, zal des- gewenscht rund-vet verkrijgbaar zijn. Per tweetal -bonnen zal men 200 gram rund- vet kunnen betrekken. Zij, die rund vet wenachen te ontvan gen, dienen de genoemde bonnen bij hun slager in te leveren, des gewenscht tegen ontvangstbewijs, in het tijdvak van Woensdag 4 tot en met Zaterdag 7 No vember 1942. Zij die gedurende bovengenoemd) tijd vak bon 58 niet1 bij hun «lager hébben in geleverd, 'kuinnen daarop geen rundvet ^betrekken, doch uitsluitend de artikelen ter verkrijging waarvan deze bon nader aal worden aangewezen. Uiteraard mag eerst een aanvan-g wor den gemaakt met de aflevering van het rundvet op 24 November 1942. Voor de periode van 1 tot en met 30 November 1942 wordt op bon no. I van de voederkeart voor honden volgen» dezelf de normen als voor de voorgaande perio de hondenbrood -.verkrijgbaar gesteld. Op bon no. 1 van de voeder kaart voor hondenbrood (groep k) wordt voor de periode van 1 tot en met 30 November ,42 11/2 kg. kattenbrood verkrijgbaar ge steld. GENERATOR A NTH RACIET- EN BAG- GERTURFBONNEN VOOR NOV. 1942. Gedurende het tijdvak van 1 November 1942 tot en met 30 November 1942 geeft elk der met de woorden „generator-anthra- ciet elfde periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van een hectoliter (max. 75 kg.) anthracietnootjes 4 of 5 (rom.), tefwijl gedurende hetzelfdé tijdvak elk der met de woorden „generator-turf tien de periode" gemerkte bonnen reqjit geeft op het koopen van 50 stuks baggerturf. UITREIKING- .DISTRIBUTIE BESCHEIDEN. De plaatselijke distributiediensten zul len op nader te bepalen tijdstippen ge durende het tijdvak van 8 tot en met 28 November as. tegen overlegging van de distributieatamkaart en tegen in ont vangstneming van een bon van het ipleg vel. bonkaarden „voedingsmiddelen 13e periode 1942", alsmede nieuwe aardappel- kaarten uitreiken. Ook ditmaal zal weer onderscheid gemaakt worden tusschen stad' en landkaarten. Aangezien evenwel met Ingang van 29 November a.a. een wij ziging gebracht in de verdeeling in stads en landgebied zal het in sommige ge meenten kunnen voorkomen, dat men in- plaats van stadkaarten landkaarten of in plaats van landkaarten stadkaarten ont vangt. De diensten sullen uitreiken: aan houders van een inlegvel k 1 of 1 1 een bonkaart k 110 en twee aardapp^- kaarten n 110; aan houdeTs van een inlegvel k 2 of 1 2 een bonkaart k 210 en drie aardappel- kaarten n 110; aan houders van een inlegvel k 3 of 1 3 een bonkaart k 310 en twee aardappel- kaarten n. 110; aan houders von een inlegvel k 4 of 1 4 een bonkaart .k 410 en een aardappel- kaart n 110; Houders van 1-inlegvellen ontvangen bovendien een toeslagkaart voor aard appelen n 210. Zij, die geboren zijn tusschen 1 en 28 November van de jaren 1921, 1928 en 1938 moeten hun inlegvellen ruilen, alvorens hun bonkaarten in ontvangt, te nemen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat men zijn kaarten uitsluitend kan afhalen bij den distributiedienst der gemeente, waar men in het bevolkingsregister is op genomen. Een uitzondering kan slechts worden gemaakt voor schippers, woonwa- genfoewonen, gedetacheerde marechaus see'», de vaste bevolking van kostscholen e.a. en voor hen, die ten gevolge van oor- logsofnstandigheden tijdelijk elders ver blijven. Voorts wordt er op gewezen, dat bij uit reiking van de bonkaarten het vdkje k 6 van de distributiestamkaart zal worden ef gek ruist, terwijl van het. inlegvel die bon verwijderd zal worden, waarvan het nummer overeenstemt met het nummer der uitgereikte bonkaart voor voedings middelen. Het verdient aanbeveling, terstond bij in ontvangst nemen der kaarten na te gaan, of men alle bescheiden, waarop men recht heeft, inderdaad ontvangen heeft, aangezien latere reclames uiteraard niet in behandeling kunnen worden genomen. VOORZIENING VASTE BRANDSTOFFEN VOOR DEGENEN, DIE MOETEN EVACUEEREN. De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat de volgende rege ling is getroffen ten «aanzien van de vcror- ziening met vaste brandstoffen voor dege nen, die moeten evacueeren. Bij evacuatie buiten de woongemeente kunnen de brandstoffen, die in het bezit van de te evacueeren personen zijn, niet worden meegenomen, doch moeten deze worden achtergelaten in het huis, dat men verlaat, behoudens in de gevallen voorzien in de laatste alinea van deze mededeeling. De geëvacueerden zullen evenwel in hun nieuwe woonplaats opnieuw worden be voorraad. Hierbij wordt een onderscheid gemaakt voor de bevoorrading op de bon nen 01 BV t/m 05 BV., die reeds langen tijd geldig zijn en waarop vrijwel iedereen brandstoffen heeft ontvangen en de bon nen 00 BV t/m 08 BV waar zulks in het al gemeen niet het geval is. In verband hiermee zullen de distributie- diensten van de gemeenten, waar men na evacuatie is ondergebracht, aan iederen ge- evacueerden houder van een brandstoffen- kaart ter vervanging van de bonnen 01 BV t/ra 05 BV rontsoenbonnen, elk voor een eenheid vaste brandstoffen, verstrekken. Hierbij zal voor aanvragen, die uiterlijk 30 November zijn ingediend 5 bonnen, voor aanvragen ingediend van 30 November t/m 31 December drie bonnen en voor aanvra gen na 31 December 1 bon worden ver strekt. Dit houdt verband met de omstan digheid, dat door het vorderen van het stookseizoen uiteraard met minder brand stof kan worden volstaan. Wat de bonnen 00 BV t/m 08 BV betreft geldt het volgende. In vele gevallen zullen de verbruikers dez^ bonnen nog niet bij hun kolenhandelaar hebben ingeleverd en beschikken zij dus nog over deze bonnen. Zij kunnen dan op deze bonnen in de ge meente, waarheen zij worden geëvacueerd, de vaste brandstoffen betrekken, zoodat het niet noodig is en dit geval speciale maatre gelen te treffen. Indien de verbruiker even wel de bonnen 00 BV t/m 08 BV dan wel een gedeelte hiervan bij zijn kolenhande laar heeft ingeleverd, doch hierop nog geen brandstof heeft ontvangen, dient hij aan zijn handelaar hiervan een verklaring te vragen. Met deze verklaring dient de ver bruiker zich te wenden tot den distributie- dienst van zijn oorspronkelijke woonge meente. Deze dienst zal dan rantso.enbon- nen, elk voor 1 eenheid vaste brandstoffen, afgeven voor ieder der bonnen 06 BV t/m 08 BV, die de verbruiker reeds aan zijn hande laar had afgegeven. Voor degenen, die geëvacueerd worden en die op kamers of in pensions woonden en dus niet iri het bezit van een BV-kaart voor brandstoffen ziin, geldt de regeling, dat zij bij den distributedienst van de gemeente, waarheen zij worden gcëevacueerd een bon voor den laatsten maand kunnen verkrij gen. Bovenstaande regeWng is niet van toepas sing voor de gevallen, waarin het een nor maft verhuizing betreft, of waarin bij eva cuatie het vervoer van den geheelen inboe del van het te verlaten huis is toegestaan. In deze gevallen is het meenemen van de brandstof n.L' ook geoorloofd. DE VERPLICHTE OPENSTELLING VAN WINKELS IN DE KOMENDE WINTERMAANDEN. In verband met het vervallen, op 2 No vember 1942, van den zomertijd, is met betrekking tot de regeling inzake de ver plichte openstelling van winkels de moge lijkheid in het leven geroepen om wegens bijzondere bezwaren, uit de naleving 4er verduisteringsvoorschriften voortvloeien de. ontheffing van bedoelde verplichtingen te verkrijgen voor de werkdagen, vallende in het tijdvak van 2 November 1942 tot 1 Februari 1943. Deze ontheffing, welke door den burgemeester kan worden ver leend. kan ten hoogste op het tijdvak van 16 tot 17 uur betrekking hebben, doch kan ook. naar gelang van bet tijdstip van zons ondergang, tot een kleiner tijdvak worden beperkt. Het ligt evenwel in de bedoeling, dat de ontheffing slechts in geval van werkelijk groote bezwaren, als hierboven bedoeld, zal worden verleend. Voorts wordt er nog eens met nadruk op gewezen, dat bij dé laatstvoorgaande wij ziging van de regeling inzake de ver plichte openstelling van winkels de z.g. middagpauze is komen te vervallen. Ten zij zulks door den burgemeester, in geval van bijzondere omstandigheden, is toege staan, is het dus (behoudens de bestaande vrijstelling voor den Maandagmorgen voor andere dan levensmiddelenwinkels) v o 1- strekt ongeoorloofd een winkel tusschen 10 en 17 uur voor het publiek gesloten te hebben. INKRIMPING BRIEFPOSTBESTELLING. Van 2 November af in 's-Gravenhage; geleidelijk ln het fcheele land. Van 2 November a s. af zal in Den Haag slechts tweemaal per dag briefpostbestel ling plaats vinden, een in den morgen en een in den middag. De morgenpost zal men er wgt later ontvangen. De nieuwe middag post in Den Haag komt tusschen de vroe gere middag- en avondbestelling in, zoo dat er op de meeste kantoren nog juist kennis van genomen zal kunnen worden. Geleidelijk zal over het geheele land, daar, waar tihans 3 bestellingen van brief post per dag plaats vinden, dit aantal met een worden verminderd. Overal waar twee bijitenbestellingen wprden uitgevoerd, wor den deze tót een teruggebracht. Het uur, Pijnen in de ledematen verdwenen. Ik kan weer wan delen als vroeger. Mevroi^w M.. L te W. schrijft, d d. 25-l-'40: „Sedert jaren leed ik aan scheuten in de ledematen en pijn in de kniege wrichten, x66 hevig, dat ik af en toe een atok gebruiken moest. Reeds na het gebruik van enkele Ovaaltjei kon ik des nachts weer alapen en thans na eenige maanden zijn de pijnen heelemaaJ ver dwenen en kao ik ondanks mijn 62 jaren en 106 Kg. lichaamsgewicht weer loopen als vroeger." Bij rhcumatick, ischias, spit, verkoudheid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het Trineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen Neem direct de proef I Originecle verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trineral Agentschap, Nassaukade 373, Amsterdam BIJDRAGEN WINTERHULP. Door Winterhulp Nederland is in het tijdyak van 19 October t.m. 24 October j.l. een totaalbedrag ontvangen van 1 120.752.67 waarop de overgebleven bestellingen zul len uitgaan, zal plaatselijk zoo gekozen worden, dat zooveel mogelijk met de be langen der geadresseerden wordt rekening gehouden. De redenen, die tot dezen maat regel hebben geleid, zijn o.a. een tekort aan geschoold personeel; de verkecrsmoeilijk- reden in het winterduister; welke dwingen tot een vereenvoudiging van der*, dienst. Men zal begrijpen, dat P.T.T. niet dan in uiterste noodzaak tot deze inkrim ping is overgegaan. Vertrouwd wordt, dat het Dubliek ook bij dezen nieuwen maat regel begrip zal toonen voor de bijzondere moeilijkheden, waarmede het P,jVly-be- drijf in dezen tijd te kampen BjjAeMeqmq. LUITENANT-GEN ER A/f^* H. A. SEYFFARDT 70 JAK. Op Zondag 1 November a.s., zal luite nant-generaal H. A. Seyffardt, commandant van het Nederlandsche Vrijwillige'rs Le gioen, den 70-jarigen leeftijd bereiken. Aan een levensbeschrijving gegeven door het A. N. P..ontleenen wij het volgende: Luitenant-generaal H. A. Seyffardt, ge boren 1 November 1872 te Breda, stamt uit een militair geslacht, afkomstig uit Duitschland. Na zijn lagere- en middelbare schoolop leiding werd H. A. Seyffardt in 1888 cadet der artillerie aan de Koninklijke Militaire j Academie. In 1892 benoemd tot 2e luite- nant der vesting-artillerie, diende hij daar na achtereenvplgens als instructeur aan de artillerie-schiètschool en als leeraar in de artillerie-wetenschap aan de K. M. A. Na van 1905 tot 1908 als leerling te zijn gede tacheerd bij de Hoogere Krijgsschool, dien de hij daarna afwiselend bij de veld-artil- lerie en in den generalen staf tot zijn be noeming in 1926 tot kolonel-commandant der le artillerie-brigade. Als kapitein was hij in 1920-'21 gedurende een jaar gedeta cheerd geweest bij de Fransche artillerie eh had daarna als majooh een hoogere tac- tisch-artilleristische cursus gevolgd te Metx. In 1928 benoemd tot gencraal-ma- joor, commandant der le divisie, trad hij een jaar later op als chef van den gene ralen staf. werd in 1930 luitenant-generaal en in 1934 gepensionneerd. Na zijn pensioneering trad hij in de ja ren 1934 en 1935 in tal van belangrijke plaatsen op in de vergaderingen van het Verbond voor Nationaal Herstel om de noodzakelijkheid te betoogen, de Neder landsche weermacht uit haar verval op te heffen en om te protesteeren tegen de nog steeds voortdurende afbraak van het leger door de ministers Colijri en Deckers. Ook kwam hij als voorzitter van de afdeeling Den Haag van dat Verbond in een verga dering in October 1935 met kracht op tegen de onverantwoordelijke daad van onze re geering om zich aft haantje de voorste aan te sluiten bij de sancties tegen Italië In Juli 1941 nam hij op verzoek van Rijks- -commissaris dr. Seyss-Inquart de taak op zich tot het vormen van een Nedcrlandsch Vrijwilligerslegioen voor den strijd tegen het bolsjewisme. REORGANISATIE POLITIEVER- EENIGINGEN. De commissaris voor niet-commercieele vereenigingen en stichtingen imaakt be kend: Dat krachtens een door hem op grond van de verordening 41/1941 van den Rijks commissaris voor het bezette Nederland sche gebied tot herordening van de niet commercieele vereenigingen en stichtin gen van 28 Februari 1941 genomen be- sluit alle vereenigingen, lichamen, in- sellingen, stichtingen, fondsten, enz. in Nederland, onafhankelijk van hun rechts vorm en rechtspersoonlijkheid, voor zoo ver zij werkzaam zijn ter behartiging van de belangen van allen, die behooren of geacht worden te behooren tot de Neder landsche politie, 'hieronder begrepen het administratief personeel, en voor zoover zij geenopenbaar lichaam zijn, met in gang van 1 November 1942 zijn aangeslo ten bij den kameraadschapsbond der Ne derlandsche politie', terwijl haar werk zaamheden vanaf dien daum onder toezicht zijn gesteld van den bondsleider van den kameraadschapsbond. De besturen van vorenbedoelde veree nigingen enz. zijn verplicht voor aanmel ding hunner vereenigingen enz. bij den kameraadschapsbond der Nederlandsche politie. Koninginnegracht 104 te 's Gra- venhage zorg te dragen, onder toezen ding van een afschrift aan den c&mmissa- ris voor niet-commercieele vereenigingen en stichtingen, afdeeling 1, Waaldorper- weg 72, te 's Gravenhago. BUREAU AFVOER BURGERBEVOLKING Met ingang van Maandtlg 2 November 1912 is het bureau afvoer burgerbevolking (het Centrale Evacuatiebureau) verplaatst van Jan van Nassarstraat 80 naar Oranje straat 10 en Pafkstraat J8. telefoonnum mer 117580 en het Evacuatie Bureau Zuid- Holland vart Javastraat 11 naar Jan van «Nassaustraat 80. door prof. P.Stnmmeyer 88« week 17 November. In' de volgende twee hoofdstukken spreekt Johannes ovgr het Rijk, het Ko ninkrijk Gods en toont ons in Jesus' woor den het diepe geheim der wedergeboorte. Verder in het evangelie vinden we het zelfde aangeduid als het „eeuwig leven" of eenvoudig als „het leven", hetzelfde vonden we bij Paulus uitgedrukt als de „rechtvaardiging". Het zijn verschillende uitdrukkingen om weer te geven de kost bare uitwerking van de genade van Chris tus, de inherlijke heiliging, welke de Jood- sche Wet niet brengen kon. Een waar Israëliet, die oprecht het Rijk Gods zocht, was Nik odemus. Gewoonlijk wordt het nachtelijk uur van dit onder houd aangegeven ais een bewijs voor de vrees van Nikodemus, doch dit stemt niet overeen met zijn dapper optreden, ver meid in 7:5051. Een heel eenvo^ige ver klaring is deze, dat het nachtelijk uur het meest geschikt was om Jesus alleen te tref fen. Men verwart hier te veel met de me dedeeling van 19:38 over Josef van Ari- matea. Nikodemus behoorde waarschijn lijk tot hen, die nog zonder innerlijke overtuiging toch in Jesus geloofden om wille van zijn wonderen, (zie 2:23). Maar Jesus had vertrouwen in hem, omdat hij oprecht van hart was. „Het koninkrijk Gods aanschouwen" (3:3) beteekent „deel hebben aan het rijk". Door zijn voorstel ling van de onmogelijkheid van een „her boren worden" vraagt Nikodemus om een uitleg. Het gaat niet over een wederge boorte naar het vleesch, maar over het aannemen van een ander en hooger leven door de kracht van „water en Geest", waarbij het water van den Geest een kracht» ontvangt, welke het op zich niet heeft. Johannes de Dooper stelt ook de twee doopsels tegenover elkaar: het zijne met water, dat van Christus „met den H. Geest" (1:31 en 33); het doopsel van Jo hannes was slechts een uiterlijk teeken van boetvaardigheid, dat van Christus be werkt innerlijke heiliging. Met de verge lijking van 3:8 wordt vooral aangegeven, dat de verschijnselen van het bovennatuur lijk leven aan onze waarneming ontsnap pen; wanneer in sommige gevallen iets van het bovennatuurlijke zich openbaart, dan ontgaat ons nog, hoe dat in werking gaat. Wij aanvaarden het bovennatuurlijke op gezag van Hem, Die het weet en gezien heeft, In 3:12 rekent Christus het doopsel onder de aardsche dingen, omdat het op aarde wordt toegediend en verdwijnen zal aan het einde der wereld. Christus stelt zich in dit gedeelte voor als Middelaar: in 3:113 om de openbaring te brengen en in 3:15—21 om de wereld te verlossen. In dit laatste gedeelte komt ook duidelijk uit, dat het ware geloof in Christus tevens om vat een leven overeenkomstig dat geloof: juist die consequentie is oorzaak, dat velen de waarheid niet willen erkennen. In 3: 24 wijst Johannes op het verschil van zijn verhaal met de andere evangeliën: er is werkelijk sprake van een gelijktijdig op treden van Christus en Zijn Voorlooper, voordat deze werd gevangen genomen. De opmerking over ,t doopen in 3:26 hebben we wel zoo te verstaan, dat Jesus dit deed door Zijn leerlingen; zie daartoe 4:2. In 3:2730 geeft de Dooper een getuigenis vol nederigheid: hij is slechts de weg bereider en zoekt het succes van Christus: dit tegenover de leerlingen van Johannes, die jaloersch waren op het succes van Jezus, optreden. In 3.36 geeft de evangelist, zooa'.s op meerdere andere plaatsen, te ken- nen, dat we in de heiligmakende genatte het eeuwig leven reeds bezitten: dit zal tot volle uitbloei komen in het hiernamaals. De ontmoeting van Christus met de Sama- ritaansche Vrouw toont duidelijk, dat een eenvoudig, zü 't ook zwak en zondig hart gemakkelijker* openstaat voor de waarheid van Christus, dan een ontwikkelde geest (zie ook Matt. 21:31). Johannes geeft van deze ontmoeting een breede beschrijving, omdat hij de nadruk wil leggen op de leer van Christus. In 4:1 krijgen we de eerste aanwijzing van de vijandschap met de Farizeën, welke we bij Johannes lang zamerhand tot ontwikkeling zien komen, naarmate Jesus' grootheid zich meer open baart. De kortste en meest gebruikte' weg van Judea naar Galilea gaat door Samaria, de langere weg langs de Jordaan: Christus neemt de eerste (4:4). Terwijl Johannes vooral de Godheid van Christus benadrukt, benut hij telkens de gelegenheid om te laten zien, dat Hij ook waarlijk mensch is, zooals hier in 4:6. Het ongewone uur der ontmoeting de vrouwen kwamen 's mor gens vroeg of 's avonds laat water putten doet ons de leiding der Voorzienigheid erkennen: nu is de vrouw alleen met Jesus. Evenmin als Nikodemus begrijpt deze vrouw het woord van 4:10 en daarom geeft zij haar verwondering te kennen (4:11 12). De bron van water, dat opborrelt ten eeuwigen leven, is Me Tieiligmakende ge nade; zie ook Apoc. 7:1617. De vrouw be grijpt waarschijnlijk slechts weinig van Jesus' woorden, maar vraagt om Zijn gave. Jesus geeft nu a&n het gesprek een wen ding om haar te kunnen openbaren, dat Hij de Messias is. Waarschijnlijk heeft Jesus haar meer gezegd dan het medegedeelde in 4:17—18, tenminste dit wordt gesugge reerd door 4:29. In 4:22 duidt Jesus aan, dat de Samaritanen door slechts de 5 boeken van Moses te aanvaarden de openbaring# van God niet volledig bezitten, de Joden daarentegen wel. Het aanbidden „in geest en waarheid" staat in tegenstelling met een louter vormendienst, welke slechts uiterlijkheden geeft en een aanbidding, die slechts schaduw of voorafbeelding is van de ware aanbidding. De opmerking van Jesus in 4:48 duidt op het onvolmaakt^ geloof van den hof beambte, die de aanwezigheid van Jesus noodig acht om zijn zoon te kunnen ge nezen: hierin zien we precies het verschil met het geloof van den hoofdman bij Matt. 8:8. Bijbellezing voor de volgende week Zondag Joh. 3: 110 Maandag Joh. 3:1121 Dinsdag Joh. 3:2236 Woensdag Joh. 4: 115 Donderdag Joh. 4:16—30 Vrijdag Joh. 4:3142 Zaterdag Joh. 4:4354

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2