DUITSCHLAND Momentje ZATERDAG 31 OCTOBER 1942 34ste Jaargang No. 10394 ^eGcid^clieSoii/ïomt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ft*™——.»— Th. WHmer, Hoofdredacteur. Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Admlnlstr. 20935 DE REALITEIT Men beweert graag, dat zin voor reali teit een der meest in het oog loopende ken merken is van den modernen mensch. De moderne mensch is realist, zegt men, en men bedoelt ermee, dat hij alleen maar »anneemt, wat hij met eigen oogen gezien heeft. Hij zweert by het tastbare, het con crete, het berekenbare: hij spreekt alleen van wetenschap, wanneer de resultaten van het onderzoek in wiskundige formules Wer den vastgelegd of in controleerbare feiten werden uitgedrukt. De wereld van het bo venzinnelijke, het onzichtbare, de wereld van de metaphysica en bovenal de wereld van het Geloof, ze hebben voor hem hun zin verloren: hij meesmuilt hoogstens iets over een lieve, oude legende, maar waarmee hy mannelijk heeft afgedaan: hy zal zich met dit leven, met het aardsche tevreden stel len. De mensch, die er zoo over denkt, ziet geheel voorbij, dat hij op deze wijze de rea liteit niet aanvaardt, maar haar, integen deel, verminkt. Slechts jammerlijke kort zichtigheid, gebrek aan denkkracht, gebrek aan eenvoudige logica kan iemand ertoe brengen, de wereld der geestelijke realitei ten te ontkennen. De mensch heeft nu een maal niet enkel vijf zintuigen, zij behooren nog maar tot zijn lager deel, hij heeft bo venal een denkenden geest, hij werd met redeneerkracht toegerust hij heeft ver stand. Het loutere verstand voert hem al tot de erkenning van een hoogere, een boven zinnelijke, bovenstoffelyke wereld: maar oneindig veel verder dringt hij door, wan neer dat verstand bevrucht wordt met God's ei§en Licht, wanneer het bestraald wordt door het Geloof. Dat is het alles beschamende voorrecht van den christen: voor hem blijft de reali teit niet tot deze zoo wonderschoone, maar toch ook zoo begrensde wereld beperkt: hij overschrijdt de grenzen van dit tranen dal, om op te stijgen tot in het land der on geziene realiteit: de hemelen gaan open, hij wordt opgevoerd tot voor het mysterie van de zalige Drie, die in hun volstrekte een heid eeuwig en grenzeloos gelukkig zijn en de onuitputtelijke bron van alle geluk en tot voor den troon van het Lam". Deze opstijging geschiedt niet door inge wikkelde studies of uitgesponnen redenee ringen: hij voltrekt ze heel eenvoudig door zijn Geloof. En zij verkrijgt bijzondere glans en warmte door het Geloof in de ge meenschap der heiligen. Voor den christen is de gemeenschap der heiligen een reali teit, een geweldige, een zoete, een troosten de realiteit. Morgen richten wij onze gedachten en onze harten naar boven, waar de broeders en zusters zijn, diè tot het Licht van God's glorie werden toegelaten. Geen oog heeft het gezien, geen oor gehoord en in geen menschenverstand is het opgekomen, wat God hen heeft toebereid. Wij weten alleen, dat zij gelukkig zijn, grenzeloos gelukkig in God. Maar hun geluk heeft hen niet voor de nooden van ons, die achterbleven, geslo ten en ongevoelig gemaakt. Wij roepen tot hen en zij zien vol teeder medeleven op ons neer en zijn onze goede, broederlijke voor sprekers voor den troon van God's almach tige heerlijkheid. En overmorgen gaan we met onze vrome aandacht en onze barmhartige liefde naar dat andere oord, dat over de grenzen van dit aardsche bestaan ligt en waar de broe ders en zusters zijn, „die ons zijn voorgegaan met het teeken van het Geloof en sluimeren in de slaap van den vrede", maar die nog niet geheel gelouterd zijn en daarom nog niet konden ingaan in God's zaligende aan wezigheid. Opk zij zijn een realiteit voor ons, in al hun lijden een troostende reali teit. Wij weten, dat ze niet voorgoed zijn heengegaan en dat we hen nog kunnen hel pen: we'gieten balsem in hun wonden en doen het uur der verlossing sneller ko men. Zoo bereiden we ons voor op dat groot- sche, huiveringwekkende en toch eigenlijk, als alles goed is, zoo begeerenswaardige oogenblik, waarop ook voor ons de eigen lijke realiteit, de volle werkelijkheid begin nen zal. Als ook wij de mysterieuze grens zullen overschrijden en mogen binnengaan, voorgoed, in God's Licht en God's Liefde. Dr. HENRI VAN ROOIJEN, Kruisheer. Generaloberst Von Kluge vierde Vrijdag 30 October zijn 60ste* verjaardag HoWmann-Stapf-Pa* Holland m VEEL OFFERENDE HANDEN MAKEN HET WINTERHULPWERK LICHT. GIRO 5553. Duitschland wint voor Europa op alle fronten EXTRA BERICHT. Ruim honderdduizend Ion lot zinken gebracht Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Een groep Duitsche duikbooten heeft in het noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan onder de zwaarste weersomstandig heden een aanval gedaan op een naar En geland varend volgeladen konvooi en on danks den sterken afweer in hardnekkige herhaalde aanvallen overdag en des nachts negen schepen met tezamen 68.500 b.r.t. tot zinken gebracht. Andere schepen werden door drie torpedotreffers beschadigd. Ver der brachten onze duikbooten op de toe voerwegen naar Engeland en Amerika zes schepen met tezamen 32.425 b.r.t. tot zin ken Daarmede verloor de vijandelijke ra- vitailleeringsscheepvaart weer 15 schepen met tezamen 100.925 b.r.t. Operatiestegen andere konvooien zijn aan den gang. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt in aanvulling op het extra-bericht van heden inzake een nieuw groot succes van Duitsche duikbooten mede, dat zich onder de vijftien tot zinken gebrachte sche pen e^n groote tweepijper van meer dan 12.000 b.r.t, bevond, die ontplofte na een torpedotrëffer. Het stoomschip, dat Zbnk, nadatj^>g eenige hevige ontploffingen had den mmts gehad, had oorlogsmateriaal aan boord/vMt andere duikboot kreeg voor de Amerifcansche kust het stoomschip „West Kebar"voor de lanceerbuizen. Dit schip had een lading mangaanerts aan boord en was van Takoradi aan de Afrikaansche goudkust naar Neyv York onderweg. Het mat 5.620 b.r.t. en zonk binnen enkele mi nuten. -Het stoomschip „Primrose Hill", dat van Engeland naar Freetown aan de kust van West-Afrika voer, be zatte vliegtuigen, die langs dezen grooten omweg naar het front in Noord-Afrika moesten wordten ge bracht. Het was zwaar bewapend, mat 7 600 b r.t. en maakte reedc na de eerste torpedo- treffers zware slagzij. Na een nieuwen aan val stak het achterschip hoog boven water en spoedig verdween de koopvaarder in de golven. STRIJDT VOOR EUROPA Britsche aanval In Egypte gisteren mislukt Het Duitsche weermachtsbericht van gis-' teern juidt: In de bergen ten noorden en zuiden van den weg naar Toeapse zijn tegenaanvallen van den vyand afgeweerd. Vijandelijke strijdkrachten in den Tereksector, welker ravitailleeringswegen door den aanval der Duitsche en Roemeensche troepen verbro ken waren, hebben tevergeefs getracht naar het oosten door te breken. In Stalingrad is de aanval met steun van duikbommenwerpers voortgezet en het in de laatste gevechten veroverde terrein-ge zuiverd. Vele booten van den vijand op de Wol- ga lagen onder doeltreffend vuur onzer ar tillerie. Ten Zuiden van de stad zyn ook gisteren door tanks gesteunde ontlastingsaanvallen voor de eigen linies ineengestort in het vuur van alle wapens en onder de bomaanvallen van het luchtwapen. Op de Kaspische Zee heeft het luchtwapen in den afgeloopen nachr negen vijandelijke transportschepen vernietigd, waaronder ze ven tankschepen. Aan het front langs den Don hebben Roe meensche troepen een vijandelijken aanval uiteengeslagen en een aantal gevangenen binnengebracht. In het gebied ten zuiden van Ostasjkof heeft het luchtwapen troepenconcentraties en transportbewegingen van den vijand be streden. Twaalf met troepen en materiaal ywaar bezette plaatsen werden voor het grootste deel vernield. In het hooge noorden zyn zware luchtaan vallen gericht op vijandelijke troepenkam pen en op stad en haven van Moermansk. Aan het Egyptische front is ook gisteren de Britsche aanval mislukt die na een he- vigen artillerie- en pantserslag met sterke infanteriestrijdkrachten den doorbraak trachtte te bevechten. Tijdelijke inbraken werden door de verbeten strijdende Duitsch-Italiaansche troepen opgeheven. 39 tanks van den vijand werden vernietigd. EeS Duitsch bataillon grenadiers, dat den voornaamsten last van den strijd droeg, schoot 13 van de 39 Britsche tanks kapot. Een op twee plaatsen ten uitvoer gelegde landingspoging in het gebied, van Mersa Matroe is door afweergeschut en duikbom menwerpers verijdeld. In den nacht van 28 op 29 October heb ben Duitsche beveiligingsstrijdkrachten met Britsdie motortorpedobooten een gevecht geleverd in het Kanaal, in den loop waar van drie vyaridelijke booten door artillerie- treffers beschadigd werden. Bij aanvallen overdag van zwakke strijd krachten vaVi het Britsche luchtwapen op de kust der bezette westelijke gebieden en in de Duitsche Bocht, benevens bij nachte lijke storingsaanvallen boven het Duitsche kustgebied zijn vier vijandelijke bommen werpers neergeschoten. NIEUWE ENGELSCHE AANVALLEN OP MADAGASCAR. Omtrent den strijd op Madagascar wordt gemeld, dat de Engelschen met aanzienlij ke versterkingen nieuwe aanvallen hebben geopend. De vele hindernissen en de talrij ke afzonderlijke gevechten hebben deze ac tie echter niet tot volle ontplooiing laten komen. De omsingelingsmanoeuvre van een gemotoriseerde Engelsche colonne is mis lukt. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT Het Italiaansche weermachtbericht van gisteren luidt als volgt: De vijand heeft wederom onze stellingen aan het Egyptische front aangevallen met belangrijke pantserstrijdkrachten zonder eenig resultaat tc behalen. Eenige aanvan kelijke infiltraties werden snel ingedijkt en opgeheven door de dappere troepen der Spil, die, na verbeten gevechten, 39 tanks vernielden, waarvan er 13 verwoest wer den door een Duitsch bataillon, dat zich bij zonder heeft onderscheiden. De luchtmacht dof Spil heeft herhaalde malen de ontplooi ing van den vijand aangevallen en bommen en mitrailleurvuur gericht op groepen strijdmiddelen cn troepenconcentraties. Duitsche) jagers hebben drie toestellen neer geschoten tijdens gevechten. Een dubbele ontschepingspoging by Mersa Matroe werd te niet gedaan, dank zy de onmiddellijke tusschenkomst der defensie en luchtforma- ties. De vijand Jeed aanzienlijke verliezen. De strijd In Sovjet-Rusland ERNSTIGE BOLSJEWISTISCHE VERLIEZEN IN STALINGRAD. De bolsjewistische verliezen te Stalingrad zijn de laatste dagen ongelooflijk hoog. Op een dag zijn de laatste week herhaaldelijk meer dan 6000 gesneuvelde bolsjewisten in verwoeste fabrieken geteld. De eigenlijke verliezen zijn evenwel pas te overzien bij het opruimen van puinho pen en muurresten, want vele duizenden bolsjewistische verdedigers zijn omgeko men in stellingen onder gebouwen, die door de kracht der Duitsche bommen in stortten. In tegenstelling hiertoe zijn de Duitsche verliezen gedurende zes dagen straatge vechten opmerkelijk laag geweest en wor den dagelijks geringer naarmate het ter rein van den aanval ineenschrompelt. De strijd «in Egypte De A.N.P.-correspondent meldt: Hoewol het Engelsche offensief in Egyp te reeds zes dagen aan den gang is, zyn de Engelschen nagenoeg nog even ver van hun doel verwijderd als bij het begin, c-n zooals zij zelf toegeven, Ls het eerste sta dium van den strijd nog niet eens ten einde. Ondanks de hevigheid hunner aanvallen, die de laatste dagen in het'bizonder op den noordelyken yleugel van de stelling van El Alamein waren gericht, zijn zij op geen enkel punt verder gekomen dan het voor terrein. waar zij zich door de mijnenvelden en prikkeldraadversperringen moeten wer ken en voortdurend door artillerie bestookt worden. Wat zich op het oogenblik in Egypte af speelt, is een doorbraakslag, die in betee- kenis kan worden vergeleken met de groot ste doorbraakpogingen in dezen oorlog, zooals de strijd om dc Maginotlinie, die om de Metaxas-linie, en, om een recent voor beeld te noemen, de doorbraak door de verdedigingswerken van Stalingrad, De Engelschen zelf spreken van een der geweldigste krachtsinspanningen van het Empire en aan Duitsche zijde onderschat men de sterkte van den tegenstander dan ook geenszins. Men beseft hier volkomen, dat er Enge land veel aan gelegen is Noord-Afrika in handen te .krijgen, ongetwijfeld om ven draruit het tweede front te kunnen openen. Zoolang de strijd nog volkomen onbeslist is, toont het Duitsche opperbevel zich, ge trouw aan zijn tactiek, uitent zwijgzaam en waagt zich niet, zooals de Engelschen gaarne doen, aan optimistische voorspel lingen. Juist deze beknoptheid der Duitsche me- dedeelingen heeft bij de Engelschen een onmiskenbare ongerustheid doen ontstaan, temeer daar dezen de juistheid ervan niet hebben kunnen tegenspreken. Reeds begint men van Engelsche zijde het volk voor te bereiden op een langen duur van dc ge vechten. Het is echter duidelijk, dat de Engel schen hun aanvallen, die zijn nu eens op dit, da" weer op dakpunt van de verdedi gingslinie herhalen en wel met een tot dusver onverminderde hevigheid, niet tot in het oneindige kunnen herhalen. I Het is aan te nemen, dat voor de bestor ming der Duitsch-Italiaansche stellingen de beste troepen bijeengebracht zijn. Hun valt de zwaarste taak toe, een bres te slaan in de verdedigingslinie. Indien echter deze troepen steeds met bebloede koppen worden teruggeslagen, moet het ofepsief op den duur geleidelijk aan kracht verliezen, temeer daar het ra- vitailleeringsvraagstuk met het verstrij ken van den tijd een steeds belangrijker rol gsat spelenv Omtrent <h? reserves, die de Engelschen tyders de langdurige voorbereiding bijeen hebben weten te brengen, is natuurlijk weinig te zegegen, doch hoewel aangeno men kan worden, dat zij voor gêruimen tijd toereikend zijn, stellen zij voor den tijds duur van het offensief zekere grenzen. De verdedigingslinie is geen aaneenge sloten front, doch zij bestaat uit een stelsel, van steunpunten, waarvan het geschut vol gens eet) bepaald vuurplan alle dceelen van de verdedigingszone bestrijkt. Overal <^ordt gebruik gemaakt van flankeerend vuur, zoodat een doorbraak den aanvaller vaak geen voordeel brengt, doch hem inte gendeel van de overige troepen afsnijdt. Rommel laat de Engelschen aanstormen op een linie van vuurspuwende verdedi gingswerken. hetgecr zij doen met de aan hun aard eigen verbetenheid. Tot dusver echter met het eenige gevolg, dat zij in he* hevige vuur van den afweerbatterijen zware verliezen hefcben geleden. BEKANNTMACHUNG Musterung der Geburtsjahrgaenge 1904 und 1905. Alle maennlichen Reischsdcutschen der Ge burtsjahrgaenge 1904 und 1905 auch die- jenigen, die bereits durch Wehrersatzdienst- stellen der Heimat erfasst, gemustert, unab- kvemmlich oder zurueckgestellt worden sind haben sich zur Muaterung wie folgt zu melden: a) aus den Provinzen Suedholland und Seeland in Den Haag, Schule, Froderikstr. 28 am 9.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben AJ; am 10.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Bucb- itabpn KS; am 11.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staix.n TZ; b) aus der Provinz Nordholland in Amsterdam-O., Schule, Iepenweg 13: am 12.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben AJ; am 13.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben KQ; am 14.11.1942 vorm. 8.30 Uhr dei Buch- staben RZ; c) aus den Provinzen Friesland, Gronin gen, Drente und Overijssel bei der Wehrmachtkommandantur Zwolle, Ro- jensingel 13: am 16.11.1942 vorm. 8.30 Uhr de Buch- staben AO; am 17.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben P—Z; d) aus den Provinzen Gelderland, Utrecht und Nordbrabant in Eindhoven, Schule, Don Boscostr. 18: am 19.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben AH; am 20.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben IR; am 21-11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben S— Z; e) aus der Provinz Limburg bei der Wehrmachtkommandantur»Maastricht, Martensport 2. am 23.11.1942 vo*m. 8.30 Uhr die Buch- staben AE; am 24.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben FH; am 25.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die* Buch- staben IL; am 26.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben MP; am 27.11.1942 vorm. 8.30/Uhr die Buch- stabcn QS; am 28.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben TZ. Die Meldepflichtigen haben Ausweispa- pirre und 3 Passbilder 3752 mm in buer- gerlicher Kleidung, ohne Kopfbedeckung, Brillentraeger das Brillenrezept mitzubrln- gen. Juden habon nicht zu erscheinen. Den Meldepflichtingen wird das Fahr- gcld 3 Klasse gogen vorzeigen der Fahr- karto bei der Moldung zurucckerstattet. Sie crhalten femer bei einer Abwcscnheit vom Wohnort von mehr als 8 Stundcn ein Zehr- geld. Den HSag, den 26. Oktober 1942. Der Rcichskommissar fuer die besotzten Niederlaendischen Gebiete Der Gencralfcommissar fuer das Sicherhcitswcscn: gez. RAUTER, SS-Gruppenfuehrer und Generalloutnant der PolizeL NEDERLANDSCHE VROUWEN EN MEISJES! De Germanisehe freiwilligcn Leit- stelle, Dienststelle Niederlnnde, deelt ons mede: De mogelijkheid bestaat er thans ook voor Nedorlandsche vrou wen* en meisjes om zich als verpleeg ster in te zetten. In aanmerking komen: verpleeg sters, hulpverpleegsters en leerling- verpleegsters. Voor een uitstekende opleiding wordt zorg gedragen, ter wijl de voorwaarden van dienstne ming uiterst gunstig zijn. Zij, die hiervoor in aanmerking wen- schen te komen, dienen zich schrifte lijk of persoonlijk te melden bij het S.S.-Ersatzkommando Nederland, Stad houderslaan 132, Den Haag. Rede van Eden Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, heeft de Engelsche minister van buiten- landachc zaken, Eden, op sen conferentie der Schotsche vokvcroenigingsleiders gen rede gehouden, waarin hij onder meer zei- de, dat de oorlog op het punt staat een nieuw karakter aan te nemen. Het Britsche rijk kan zich niet terugtrekken uit zijn po sitie als wereldmogendhcid. Het Engelsche volk heeft een groote ervaring in het regec- ren en een zeer ontwikkelden zin „voor menschelijke en stoffelijke waarden". De bevolking van het Britsche rijjc moet haar bijdrage leveren tot de schepping van een wereldorganisatie, die dc wereld in de toe komst moet helpen. De geschiedenis en de ligging van Engeland geven het Engelsche volk het recht, aldus ttweorde L^cn, een -v.creldmogendhe'd te blijven. Het is ook in het belang der wereld, dat Engeland de wereld bebeerscht. Engeland heeft gedurende cn na den oor log een belangrijke rol te spelen. Wanneer het Engelsche volk aan den vrede denkt, mag het zich niet alleen een periode van uitrusten en ontspanning voorstellen. Er moet een practische en doeltreffende orga nisatie voor het behoud van den vrede in het leven worden geroepen. Het ergste aller problemen, waarmede Engeland te kampen heeft, noemde Eden Duitschland. Hij verklaarde, dat het natio- naalsocialistische Duitschland geen toeval is maar een symptoom. Geen Engclschman mag dit na den oorlog vergeten. Ook als het nationaal-socialisme niet meer bestond, zou Engeland zich nog steeds voor het ROOKRANTSOEN. Minder op de rookersknart om lan ger toe te komen, heb ik gisteren in de krant gelezen en ik begrijp niet goed hoe dat in zyn v^rk zou moeten gaan. Ik kan mU voorstellen, dat je méér krijgt om langer toe te komen, mnnr dat je minder krijgt met de speciale bedoeling om meer te kunnen rooken gaat mijn simpel begrip te boven. In- tussehen begrijp ik er wel zooveel van dat nu om de week ons rantsoen wordt gehalveerd en dat wjj dus om do week met vijf papieren sigaren moeten trachten rond te komen en ik voorzie daarin een nationale of minstens wat even erg is een huiselijke ramp. Laatst bracht ik mijn trouwe leve rancierster mijn wekelijksch bezoek en ik dacht eraan, dat het nu mijn derde lustrum in haar winkel was en dat dus de trouw hoofdznkrlijk van mijn kant was gekomen. Fn daar stond een juffrouw met tranen in de oogen te smeeken om pruimtabak, waarop haar huwelijk dreigde te stranden. Meneer zei zij tegen mij er is niets met die kerel vnn mij te be ginnen nou die niet pruimen kon. Dat ia dus een koninkrijk voor een pruim zei ik. maar dat begreep zij niet. Maar intusschcn ging daar vanwege een pruim een huwelijk te gronde. Een goede vriend van mij varzamalt sinds maanden sigaren- en sigaretten peukjes. Een onsmakelijk bedrijf, maar hij rookt en het ls toch eigen lijk net zoo Iets als het destructlebe- drnf in i het rooken eraan te zullen geven als er papier in de sigaren zou komen en het eenige dat ik nu nog beweer is. dat men beter doet niets meer te be weren. Maar nu moeten wij gemiddeld tieji dagen met ons rantsoen doen, terwijl de sigaren even lang blijven. WIJ zou den kunnen beginnen met eens wat langzamer te trekken. Maar waarom maken onze sigarenfa brikanten om ons terwllle te zijn de sigaren niet eens zoo' lang? V „Duitsche probleem" geplaatst zien. Het Duitsche en het Europccsche probleem kun nen allen worden opgelost, indien Engeland daaraan den noodigon tijd on de noodigc aandacht wijdt. Het zou het toppunt vnn krankzinnigheid zijn, aldus verklaarde Eden, wanneer wij ons in dit opzicht illu sie» zouden mnken, zooals wij na den vorl- gen oorlog deden. Na den oorlog moet het Duitsche probleem behandeld worden, tot eïn volledige oplossing bereikt ls. DE BEESTMENSCH. Een dezer dagen ls een brochure versche nen, getiteld „de beestmcnsch". In deze brochure vindt men foto's van de gruwe lijke misdaden, die tijdens de ;,regeering" van Stalin en zijn moordbende gepleegd werden. Beestmenschen, inderdaad, dit blij-' ken do Sovjets te zijn. De gruweldaden welke zij onder aanvoering vnn de jood- scho commissarissen bedreven, zijn meer daft afschuwelijk. Landgenoot, bekijk deze brochure win dachtig en begrijp don waarom het Dult- achc leger en zijn bondgenooten niet zullen rusten voordat zij het bolsjewisme totaal hebben uitgeroeid. Deze brochure zal u te vens duidelijk mnken v^öt WU te danken hebben aan onze eigen Nedorlandsche vrij willigers en waarom wij telkens weer uw steun vrftgen voor ons fonds, bestudeer de brochure ,,de becstmensch" en stort daar na een flirk bedrag op girorekening 432100 t.n.,van Vrijwilligerslegioen „Nederland",/ Kdninglnnegrncht 22 te 's-Grnvenhage. DE KLOK EEN UUR TERUG. ER WORDT AAN HF/RINNERD, DAT IN DEN'NACHT VAN ZONDAG OP MAAN DAG DE KLOKKEN EEN UUR MOETEN WORDEN TERUGGEZET. I* den nacht van Zondag 1 November op Maandag 2 November zal de Wok een uur worden achteruit gezet, waar mede de boeren en plattelandbewoners zeer gebaat zijn. Een Walcherensche boerin zet de Idok een uur terug VNP-Zeijlemeker-Pex Holland m

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1