DUITSCHLAND Aiomentje DONDERDAG 29 OCTOBER 1942 34ste Jaargang No. 10392 S)e CcicbclieSoii^aitt Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015. Administr. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Haraersveld, Directeur'. Th. Wllmer. Hoofdredacteur. V Een echt levensgeluk Er zijn mensdien, die, gelukkig vaak onbewust, praten en oordeelen, alsof ze de Goddelijke bedoelingen met al het aardsche gebeuren kennen, alsof ze bekend zijn met wat men noemt: de Raadsbeslui ten Gods. Enkele voorbeelden. Als er een ongeluk gebeurt, waarbij iemand wordt getroffen, die hun niet sym pathiek is, dan durven ze zoo vermetel zijn, om te verklaren, dat men hierin moet zien den „vinger Gods", die zulk een persoon om zijn levensopvatting op deze wijze straft. Als een of ander, die in het maat schappelijke leven optreedt op een wijze, welke hun niet zint, door tegenslag wordt teruggedrongen, dan is het volgens hen duidelijk, hoe hier de wraak Gods den schuldige treft. Zy zien steeds „God6 vinger" als wij het zoo mogen zeggen als 't in hun kraam te pas komt; zij wijzen steeds aan een oordeel Gods, als zij meenen daar mede hun eigen meening in het oog van anderen te kunnen rechtvaardigen of ver heerlijkenDat is een hoogmoedige of kortzichtige mentaliteit. Zeker, er is veel in het wereldgebeu ren, waarin men mag, waarin men móet zien een oordeel Gods. Maar men zij in concrete gevallen voor zichtig, opdat men niet als oordeel Gods ga beschouwen wat niets anders is dan eigen personlijke, meestal om de een of andere reden graag aanvaarde meening. En tóch willen wij vandaag opwekken, om altijd, en vooral in een moeilijken tijd van het leven, zoo mogelijk Gods kijk op de dingen te hebben. Gods kijk op de dingen! Wij citeeren nu uit het boekje „De blijde kijk" van dr. de Vreese: Men kan aan veel dingen, en aan veel menschen vaak weinig veran deren. En daarom is 't een stevig blok levens wijsheid om van jongsaf te leeren: de dingen te nemen, zooals ze komen; want ze komen van God; de menschen nemen, zooals ze zijn; want God maakte ze zoo; of altthans, zelfs God verdraagt ze, zooals ze zijn. We kunnen aan menschen en dingen vaak niet veel veranderen. Maar we kunnen heel dikwijls zeer Sterk veranderen: onze kijk op de din gen; en op de personen. Elk ding is een teeken van God; en heeft ons namens God iets te leeren. Elk mensch is een beeld en gelijkenis van God; en we moeten dus altijd trek ken van die Godsgelijkeniss kunnen terugvinden. Het kan soms wel eens aardig diep verborgen en verscholen zitten! Maar dan heeft het nog altijd het aantrekke lijke van het zoekplaatje! We zien het schadelijke tvild wel; maar waar zit de jager? Dan is het de kwestie, die ingewik kelde prent van Alle kanten te bekij ken, te wenden en te draaien, de juiste kijk er op te krijgen, zoo mogelijk Gods kijk er o_p te krijgen. Gods kijk op de dingen hebben, d. w. z. de dingen zien in hun werkelijke waarde, in htm ware verhoudingen; d. w. z. de din gen zien in het licht van de eeuwigheid. En zulk een kijk, Gods kijk op de din gen is een blijde kijk. Er komt een glans ook over de donkere, dé droevige dingen. De glans, die in ons is. De glans, welken de Kerk iederen morgen de priester laat af- smeeken in het morgengebed van het bre vier: „En moge de glans van den Heer on zen God over ons zijn"! Die glans te heb ben in zichzelf en dan over zichzelf en over het leven te spreiden dèt is een echt le vensgeluk. Kerstpakketten voor de SS-mannen aan het Oostfront Honderden pakketten gaan van hand tot hand, vrachtauto na vrachtauto wordt volgeladen. De kistjes zullen de mannen aan het Oostfront eenige blijde oogenblikken bezorgen Polygoon-Meljer-Pax Holland m STRIJDT VOOR EUROPA Zware gevechten bl| Noworosslsk Het Duitsche weermachtsbericht van gis termiddag luidt: Ten Zuid-Oosten van Nöworossisk heb ben Duitsche troepen na dagenlange zware gevechten een domineerende hoogte ver overd. In het gevechtsgebied ten Oosten van Toeapse werd een bergstelling stor menderhand genomen, die door talrijke kazematten was versterkt en hardnekkig \erdedigd werd. Alle tegenaanvallen van den vijand werden bloedig afgeslagen. In hetzelfde gevechtsgebied bestreed de lucht macht de stellingen-van den vijand, als mede stad- en havengebied van Toeapse. Een kodpvaardijschip van 6000 brt. werd c'oor bomtreffers beschadigd. Ten Westen van de Terek maakte de eigen aanval ook 'gisteren goede vorderingen en leidde tot cmsingeling van vijandelijke strijdkrachten. Te Stalingrad drong de Duitsche aanval ten Oosten van de broodfabriek tot aan de Wolga door en bracht daarmede een vrij groot huizengebied, dat door den vijand sterk bezet was. ten val. Formaties van de luchtmacht grepen met goede uitwerking in deze gevechten in. Ten Zuiden van de stad sloeg de infanterie in zware gevechten her haalde ontlastingsaanvallen van de Sov jets af. Op spoorlijnen en aan de Kaspische Zee leed de vijand door de Duitsche luchtaan vallen zware verliezen. Elf transporttrei nen werden vernietigd. Drie koopvaardij schepen met een gezamenlijken inhoud van 3000 brt werden tot zinken gebracht, epn tankboot. een koopvaarder en twee be wakingsvaartuigen werden in brand ge worpen. resp. beschadigd. Aan het front van de Dor. sloegen Roe- meensche troepen, door hun eigen gevecht-s vliegtuigen goed ondersteund, den vijand naar de Donvlakte terug. De hevige, maar succesvolle afweerge- vechten in de stelling van El Alamein du ren voort. Vooral in den Noordejijken sec tor leidden de wederzijdsche aanvallen en tegenaanvallen tot een verbitterden strijd van de infanterie en pantserformaties, waarbij een bijzonder fel omstreden be langrijk hoogtepunt uiteindelijk in eigen handen bleef. De vijand verloor daarbij cpnieuw 53 pantserwagens. In hevige lucht gevechten schoten Duitsche en Italiaan- sche jachtvliegers 21 Britsche vliegtuigen omlaag. Een toestel werd door de lucht doel-artillerie neergehaald. Bij vluchten boven de kust van .West- Frankrijk werden gisteren drie Britsche vliegtuigen in luchtdoel gevechten neerge schoten. Op den avond van 27 October vlo gen eenige lichte bommenwerpers onder bescherming van het sterk mistige weer het Noord-Duitsche kustgebied binnen en veroorzaakten eenige verliezen onder de bevolking. Overigens ontstond er slechts geringe schade aan.gebouwen en materieele schade. De zender Londen heeft gisteravond be kend gemaakt, dat de Duitschers door be middeling van het Roode Kruis het voor stel gedaan zouden hebben voor een wa penstilstand te Stalingrad van vier dagen. De onderhandelingen zouden echter mis lukt zijn. Het opperbevel van de weer macht verklaart* hieromtrent, dat deze be wering een der gebruikelijke leugens van de' Britsche regeering is. waaimede zij de niet te stuiten ineenstorting der verdedi ging van Stalingrad zoekt te verdoezelen. Hel Br'tsctie offensief ln Egypte MAARSCHALK ROMMEL LIET ZICH NIET VERRASSEN. De A.N.P.-correspondent meldt uit Ber lijn: De Engelschen zijn er tot dusver niet in geslaagd in den strijd om de stelling van El Alamein ©enig voordeel te behalen, dat van beslissenden invloed is op het verdere verloop der gevechten. De berichten uit Egypte maken uitsluitend gewag van fron tale aanvallen op de stelling van El Ala mein en tot dusver wordt niets vernomen omtrent operaties, die erop wijzen, dat de Engelschen door omtrekkende bewegingen willen trachten, de Duitsche en Italiaan- sche troepen van verschillende kanten aan te vallen. Deze frontale aanvallen spelen zich nog steeds af in het voorterrein van de hoofd verdedigingslinie, die zelf nog niet bereikt is. In dit voorterrein trachten de Engel schen moeizaam zich een weg te banen, hetgeen hun op groote verliezen komt te staan, getuige het feit, dat zij in de eerste vier dagen van den strijd reeds meer dan 300 pantserwagens hébben verloren. Deze verliezen tellen voor de Engelschen des te zwaarder, daar de aanvoer van nieuw materiaal den langen weg om de Kaap moet volgen, terwijl maarschalk Rommel het voordeed heeft van de kortere ravitail- leeringslinie over de Middellandsche Zee. Zoo de Engelschen al op een snelle door braak door de stelling van El Alamein had den gehoopt de groote troepenmacht, die zij voor het offensief bijeen hebben gelfracht, maakt dit waarschijnlijk dan kan reeds thans gezegd worden, dat deze opzet is mislukt. De troepen van Rommel hebben den eersten stoot opgevangen en tot dusver goed stand weten te houden. Zoo er al op grond van de laatste berich ten van dit gevechtsterrein van eenige wij ziging gesproken kan worden, dan is deze volgens militaire kringen eerder in het voordeel van de Duitsch-Italiaansche troe pen dan in die van hun tegenstanders. De oorlog als sociale revolutie ARTIKEL VAN GOEBBELS. In „Das Reich" publiceert minister dr. Goebbels een hoofdartikel onder het op schrift: „De oorlog als sociale revolutie". De minister beginf met te verwijzen naar de recente zitting van beide huizen van het parlement te Londen, waar Smuts een rede hield, en merkt op, dat het wel wonderlijk moet hebber; gewerkt, toen deze het >had over een sociale revolutie, die aan het slot van dezen oorlog zou komen. Smuts zou niet eens ongelijk hebben, indien hij in een dergelijke revolutie niet het slot, maar den oorsprong van deze reusachtige wor steling zou z^en. De tegenwoordige oorlog heeft sedert lang de nem door zijn aanstichters toege dachte dimensies cn grenzen overschreden. Een Londensch blad heeft daaromtrent zeer terecht opgemerkt, dat DuitschJand zijn revolutie reeds achter den rug heeft, maar zij Engeland nog te wachten stqgt. Engeland heeft geen idee, die het leidt hij den strijd. Het roemt in zijn materieele kracht, zijn rijkdom en zijn uitgebreide hulpmiddelen, maar vergeet volkomen, dat dc- oorlog hoofdzakelijk wordt gewonnen door den geest, die de wapens hanteert. Deze oorlog is de sociale revolutie, waarin wij reeds lang verkeeren. Zij strijdt r.iet meer voor de belangen van verarmde en geproletariseerde klassen, maar voor volken het levenshonger. Zij moet en ,zal tot het doel voeren als er althans eenmaal vrede onder de naties zal zijn. Terwijl dc plutocratisch georiënteerde imperia langzaam afbrokkelen, worden nieuwe wereldrijken gevormd, die het re sultaat der sociaal-revolutionnaire bewe gingen der jonge volken zullen zijn. Daar voor strijden de soldaten der Almogend heden aan alle fronten, in de lucht en op zee. Deze strijd is een sociale revolutie, die een ouden vijandige wereld in puin legt, maar achter haar rookslierten verheft zich reeds een nieuwe betere wereld. Dat is de wereld, waarvoor thans duizenden sterven, cpdat npg in de verste toekomst ongetelde millioeren er kunnen leven. De verjaardag van den opmarsch naar Rome GELUKWEN8CHTELEGRAMMEN VAN DEN FUEHRER. Ter gelegenheid van den 20sten verjaar dag van den marsch naar Rome heeft de Fuehrer <Jen koning en keizer Victor Em manuel en den Duoe in hartelijke woorden gestelde gelukwenschtelegrammen gezon den. Het telegram aan den koning en kei zer luidt: „Uwe majesteit zend ik op den huidigen herdenkingsdag met mijn harte lijkste groeten mijn oprechte wenschen voor de roemrijke toekomst van het ver bonden Italië en voor uw persoonlijk wel zijn". Het telegram aan den Duce luidt: „Op den verjaardag van den marsch naar Rome gedenkt ik uw unieke historische prestatie in trouwste vriendschap en ver bondenheid. Met mij heeft het geheele nat. socialistische Duitsche volk diep inner lijk deel aan den terugkeer van den dag van de triomf der fascistische revolutie. Wat gij, Duce, en uw strijders sindsdien hebt volbracht, doet de toenmalige opstand worden tot een keerpunt der menschel ij ke historie. Thans strijden onze beide volks revoluties in nauwste wapenbroederschap gemeenschappelijk tegen dezelfde krach ten, die het fascisme in Italië en het na- tionaal-socialisme in Duitschland eens in het binnenland zonder succes tegemoet wa ren getreden. Jodendom, plutocratie en bolsjewisme zullen derhalve dezen strijd juist zoo verliezen, als zij hem eens reeds verloren hebben. In dit stellige vertrouwen poet ik u, Duce ten hartelijkste en zend ik u en uw zwarthemden mijn kameraad schappelijke groeten en die van het Duit sche volk". HET TWEEDE FRONT. De Amerikaansche senator Norris heeft verklaard, dat hij het niet eens kon zijn met Wilkie, wanneer deze verklaart, dat het tweede front onmiddellijk gevormd dient te worden. Niets zou mij meer ver heugen dan de vorming van een tweede front, zoo zeide Norris, Wij zijn echter niet in staat op het huidige tijdstip een poging daartoe te doen. DE KOEPEL VAN DE SINT PIETER. Z.H. de Paus heeft goedkeuring gehecht aan het voorstel van professor Nicolosi, den bouwmeester, die belast is met het toe zicht op dc Sint Pieker, om den koepel van de Sint Pieterskerk te voltooien volgens het door Michelangelo ontworpen plan. De werkzaamheden volgens het oorspronke lijke bouwplan van Michelangelo, die na den oorlog ter hand zullen worden geno men, zullen worden uitgevoerd door het kerkelijke bouwbedrijf van de St. Pieter. Voor de 16 door Michelangelo vastgestelde profetenfiguren zal een prijsvraag worden uitgeschreven. BINNENLAND IN EEN PAAR REGELS De cultureele overeenkomst tus- schen Japan en Thailand, die sedert gerui- rnen tijd was voorbereid, is gisteren in Tokio onderteekepd. De Britsche borich ten dienst spreekt het bericht omtrent het vliegongeval van generaal Alexander aan het Egyptische frunt tegen. De nieuwe staatsleening De geruchten, welke de laatste dagen omtrent een nieuwe staatsieening hard nekkig den kop opstaken, zijn thans be waarheid geworden. De voorwaarden, waarop de nieuwe leening zal worden uit gegeven, zijn in groote trekken bereids door ons vermeld. Hoewel de schatkist, wanneer het om op te nemen gelden gaat. voor de financiering van de loopende behoeften, geen groote moeite heeft met het onderbrengen vah schatkistpanier, welke methode, in het licht van de noteeringen op de geldmarkt, geenszins duur kan worden g'.noemd, is de vlottende schuld geleidelijk aan toch tot een groote hoogte gestegen en volgens de laatste cijfers, weergevende den stand van 's Rijks kas, opgeloopen tot 2.957.396.000. waarvan 251.000.000 rechtstreeks bij de Nederlandschc Bank is ondergebracht. Wanneer hierbij wordt ge voegd 128.801.000 aan zilverbons in om loop, dan komt men tot een totale vlot tende schuld van ruim drie milliard gul den. Nu is de ruimte op de geldmarkt nog altijd groot en bovendien wordt deze ruim te vrijwel gestadig in de hand gewerkt door de toenemende vorderingen op het buitenland. Maar het was toch niet onge- wenscht geworden een gedeelte van de vlottende schuld te consolideeren, terwijl een groote leening eveneens niet ondien stig is aan het tijdelijk binden van een flinke hoeveelheid geld. Wat de aflossing oj^de vlottende schuld aangaat, zoo kan meft zich dienaangaande tooii geen geweldige voorstellingen vor men, althans niet wat de sommen betreft, welke op de open markt geplaatst zijn. Het bij de bank ondergebrachte schatkistpa pier ten beloope van omstreeks een ƒ250.000.000 wordt natuurlijk afgelost, evenals de daggelden welke tusschcn de aankondiging van en de storting op de nieu we ieening .waarschijnlijk door het agent schap van het ministerie van financiën vzullen worden opgenomen. Hierbij kan worden opgemerkt, dat verleden jaar hangende de 3 1/2 pet. leaning, waarvoor de storting op 15 November moest ge schieden het bedrag aan opgenomen dag- geldleeningen althans volgens de cijfers per 7 November 1941, niet minder don 255.950.000 beliep. Wanneer thans met een overeenkomstige som rekening wordt gehouden, dan zou uit de opbrengst van een nieuwe Ieening van ƒ1.000.000.000 niet veel meer dan de helft overblijven voor aflossing van het in de open markt ge plaatste schatkistpapier, dat thans ƒ2.706.396.000 bedraagt. De voorwaarden voor het onderbrengen van een grootscheepsche leening z^n ove rigens niet slacht. Zeer groote kapitalen toch liggen nog braak. Hierbij dient ln aan merking te worden genomen, dat sinds lan gen tijd aan de beleggingsmarkt geen nieuw materiaal in den vorm van leeningen is toegevoerd. Daartegenover zijn nu en dan wc! enorme bedragen afgelost, in welk verband slechts behoeft te worden gewe zen op de verplichte aflossing op do be staande s'taatsleeningen. Men mag dan ook veronderstellen, dat voor de gelden, wel ke van de groote en de kleine beleggers te zamen zullen worden gevraagd, genoeg zaam middelen beschikbaar zijn. Dit klemt temeer, omdat de diverse bepalingen en voorschriften ten aanzien van dc beurs de aandeelenmarkt, alles by elkander, niet aantrekkelijker hébben gemaakt. MUZIEK. Er is eens iemand geweest, die na drukkelijk heeft beweerd, dat ieder mensch goed kon worden, zgn en blij ven, wanneer hij maar met de juiste muziek wordt opgevoed. De muzikale lieden onder u meenen niet daaruit tot de conclusie te moeten komen, dat zij de voortreffelijkste menschen zijn, want wie zegt, dat zij met de juisto muziek zijn opgevoed. Mengelberg heeft het nu getroffen, maar wie weet, zou hij nict%acht als een lam en goedhartig als een St. Bernard gewor den zijn, als hij in de orgeldraaierU terecht was gekomen. Maar dat ia tot daaraan toe. Ik vind maar, indien dit zoo is, dat het hoog tijd wordt, dat wij maatregelen nemen om het menschdom muzikaal te verbeteren, want deze theorie harmonieert prach tig met het „Mm tfsucbn hnben kcine Lioder" on ik ben ton volle ge neigd er aan te gelooven. Maar waar om maakt men Henk Badinga don geen directeur van de Caauaristrnnt en Mengelberg opperhoofd in Schevenin- gen? Zoo z*jn er meer baantjes te ver doelen en het emplooi voor onze mu sici zou benijdenswaardig rijn. In Leeuwarden en in dc Ihiraplule te Haarlem een paar aardige kameror- chesten en een aardig draaiorgeltje hier en daar in de open lucht. WU zouden ln ieder geval direct kunnen beginnen met het lied: „Alle Men schen werden Brlider" en voor ona thuiszitters „Irgcndwo in weiter Fer- ne". Wunt wij zijn ook zulke brave jongens niet. Maar het ls tooh spijtig te be denken, dat alle» zon in de soep goloopen is, alleen omdat wij niet bij tijds een moppie hebben geblazen. „EEN PASTOOR UIT BRABANT SCHRIJFT". Hedenavond om 19.00 uur spreekt Max Blokzijl, via don zender Hilversum 1, ln de eerie brandende kwesties over het onder werp: „Een pastoor uit Brabant séhrljft". NED. BANK GEEFT I 1,1 TON AAN wurii—ult. ^>e Nedcrlardsche Bank heeft aan Win terhulp een bedrag van ƒ150.000 ter be schikking géstald als bijdrage tot het wel slagen van het winterhulpwerk ln de ko mende maanden. Het reeds aanzienlijke bedrag van 100.000.dat Winterhulp het vorig Jaar van de Nederlandschc Bank mocht ont vangen, werd dus dit Jaar met 50.000. verhoogd, een verheugend voorbeeld, dat goede navolging moge vinden. HET UNILEVER-CONCKRN. Naar wij vernemen, heeft de gevol machtigde van den Rijkscommissaris voor het Unilever-concern, met gebruikmaking van de bij art. 19 van het invoeringebc- sluit Vennootschapebelasting 1942 verleen de bevoegdheid, de statuairc dividendper centages der preferente aandeelen met één vijfde verlaagd en mitsdien het dividend over 1941 op de 7 pet., 6 pet. en 5 pet. cum.- pref. aandeelen bepaald op onderscheiden lijk 5 0 pet., 4.8 pet. en 4 pet. Deze divi denden zullen betaalbaar zijn van 4 No vember a.s. af. Op de gewone aandeden wordt geen di vidend uitgekeerd. Voorts heeft da gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor het Unilever-con cern, waartoe van den Bergh's en Jurgens' fabrieken N.V. behoort, dc vaste statuaire dividendpercentages der preferente aandee len en der gewone aandeelen A met één vijfde verlaagd en mitsdien bepaald, dat als dividend over 1941 zal worden uit gekeerd op de 5 1/2 pet. cum.-pref. aandee len 4.4 pet., op de 8 pet. cum.-pref. winstd. aandeelen A en B. 4 8 pet. en op de gewo ne aandeelen A 6 pet. De verlaging van het winstaandeel der gewone aandeelen A mot één vijfde wordt geheel in mindering ge bracht van de op de liquidatierekening ge wone aandeelen A te crediteeren som. De dividenden zullen betaalbaar zijn van 4 November a.s. af. Op de gewone aandeelen B. wordt geen dividend uitgekeerd. HET GEBRUIK VAN KUNST- EN PERA- STOFFEN IN DE INDUSTRIE. Te allen tijde, zoolang de menschen hun strijd om het bestaan voeren, is het steeds zoo geweest, dat de menschel ij ke geest mogelijk leden en wegen uitdacht en vond, waar afl^natuur zelve hom hulp voor zijn levensonderhoud weigerde of waar de natuurlijke hulpbronnen op een goeden dag opdroogden. Deze noodzakelijkheid om de natuur steeds weer nieuwe geheimen te ontfutselen, nieuw© krachten te mobi- liaeeren en nieuwe hulpbronnen te ontslui ten. is wel nooit ernstiger en dringender geweest dan in ons tijc!-y?rk der t" ik. De grondstoffen, die voor den techniachen aibeid nu eenmaal de bases leveren, zijn j daar moeten wij ons bij neerleggen slechts in beperkten omvang in den grond aanwezig. Taak van den technicus is het j derhalve, wanneer hij zich in hooge mate bewust is van zijn verantwoordelijkheid tegenover zijn tijd en de toekomst, om het gébruik van deze grondstoffen en vooral van de zeldzame metalen aldus te lelden, dat met het gefingste verbruik de grootst mogelijke prestaties «worden bereikt Een belangrijke hulp bij het bezuinigen op deze schaarsche metalen heeft do che- mf#us en technicus geleverd door de crea tie en ontwikkeling van*de kunst- en pers- stoffen. Hoe jong dit nieuwe gebied der techniek ook nog is, zoo groot en belang rijk zijn de successen, die reeds konden worden bereikt. Het gaat er thans echter om, niet te blijven staan op den oenmasl Ingeslagen weg. Het is de plicht van den technicus, iedere mogelijkheid om nieuw© gedachten en inspiraties ln zich op te ne men, ook uit te buiten en zelf nieuwe we gen voor de verdere ontwikkeling te *>0- Een dergelijke gelegenheid om nieuwe ervaringen te hooren en voor zijp beroep ten nutte te maken, wordt voor iederen technicus en ingenieur geboden op Vrijdag a.s. 30 October, waar In een bijeenkomst der N.S.B.D.T. des middags om 14.30 in de Tivolizoal te Utrecht, Kruisstraat 1, Dr. Ing. Kraemer van het Rijksmini - steric voor Bewapening en Munitie te Berlijn aan (ft hand van lichtbeelden zal spreken over het thema: „Het technisch gebruik vso kunst- en perustoffen". Met de lezing gaat een. kleine expositie gepaard van technische producten op het gebied van de kunst- en persstoffen. Alle technici en ingenieurs in Nederland worden voor deze betoogipg uitgenoodigd. De reorganise tiegcvolmachtigdon der Ne derlandschc Industrie rullen hier gelegen heid hebben zich grondig te verdiepen in de gebruiksmogelijkheden der kunst- en perse tof fen in dc practijk. SIGARENINDUSTRIE KAN VOORLOOPIG DOORWERKEN. Naar het „Nationale Dagblad" uit be trouwbare bron vernoemt, zal dc Neder landschc sigarenindustric, mede door nieu we import van tabak, o.a. uit Polen, voor- loopig nog kunnen doorwerken. Zooals men weet, gingen den laataten tijd geruchten, als zouden per einde De cember dc Nederlandschc sigarenfabrieken haar werk moeten staken, waarvan thans echter geen sprake behoeft te zijn.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1