DUITSCHLAND DINSDAG 27 OCTOBER 1942 OE LEIDSCHE COURANT PAG. 3 STADSNIEUWS PAROCHIE O. L. V. HEMELVAART EN ST. JOSEPH. Katholieke' Actie voor Jongemannen. Aanstaanden Zondag houden we onze ge bruikelijke driemaandelijksche recollectie in de parochiezaal aan de Maria-Gyzen- steeg. We verwachten alle deelnemers in de H. Mis van half acht. (Voor het ontbijt zelf boterhammen meebrengen). Geef je voor Donderdagavond nog even op by S. Klein, Heerensingel 8. Handelsregister K. v. K. Nieuweinschry vingen; 9366 Firma J. P. van Berge Henegouwen. (B.P.) Leiden. Alamarkt 12. Radiotechniek, handel in radiotoestellen en onderdeelen. Venn.;* Wed. M. H. van Berge Henegouwen-Jansen en L. A. van Berge Henegouwen, Leiden. W ij z i gi n g e n: 7912. Da Vereenigde Nedarl. Makelaarsbur. Eigen Haard. Oegst- geest, Boonstraat 11. N. Venn.: A. E, Wit- mans. Oegstgeest. 7839. G. Wagemaker. Leiden, Hooge Morschweg 57. Commissiehandel in aard appelen. De zaak is dd. 1 Jan 1942 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam-. Firma Cent Wagemaker en Zoon. (B.P.). Venn.; C. Wagemajcer en C. Wage maker jr., Leiden. 9221. Textielgoedeten Handel „de Ka- toenbaal" voorheen N. Kloots. Leiden, Haarlemmerstraat 45. De zaak is dd. 1 Sept. 1942 omgezet in een vennootschap en commandite onder den naany C. V. Tex- tielgoederen Handel Maatschappij „De Ka toenbaai" v.h. N. Kloots. Beh. Venn.: A. J. F. Eichhom, Leiden. Aant. venn.: b.w.v. geldsch.: één. 9280. Gebroeders van Hoeken's Hout handel. Leiden, Waard 7. De heer L. van Hoeken heeft met ingang van 1 Juli 1942 opgehouden beheerend vennoot te zijn, blij vende hij echter voor het geheel aanspra kelijk firmant. Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 24 October 20 uur tot Zaterdag 31 October 3 uur waargenomen door: de Apotheek Kok Rapenburg 9, Tel. 24807 en de Apotheek .,Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, Tel. 21060. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminaparlc 8, Tel. 26274. HET MOSSELENSEIZOEN IS BEGONNEN. Waardevol voedingsproduct met hoog èiwitpercentage. Het mosselenseizoen is weer begonnen en daarmee komt een waardevol voedingspro duct, met een' hoog percentage aan eiwit en een niet te verwaarloozen hoeveelheid vet, ter beschikking van den consument. De mossel is altijd door haar lagen prijs een volksvocdsel geweest. Het is- daarom niet te verwonderen, dat reeds aan het einde van de 18e eeuw werd geschreven, dat de lhos- sel moest worden beschouwd als „de oester voor den gewonen man". Tegenwoordig gaat de verbruiker zich steeds meer interesseeren voor de omstan digheden, waaronder het door hem gebruik te artikel wordt geproduceerd. Een der oor zaken hiervan is gelegéh in het feit, dat men zich speciaal op het gebied van de voedselvoorziening meer dan vroeger afhan kelijk gevoelt van de bftmnen van voort brenging en daarover iets meer wil weten. Zoo is het ook met het kweeken van mis- selen. De mossel, die voornamelijk voorkomt in de Zeeuwsche stroomen en op de Wadden zee, brengt eieren voort, waaruit zich mos selzaad ontwikkelt, dat zich in de gebieden langs de kust en in zee-armen op den bo dem of aan uitstekende voorwerpen of zee weringen vasthecht. Vooral dé Waddenzee is een gebied, waar veel mosselzaad voor- kemt. Jn het éflgemeep onderscheidt men twee soorten mosselen: de z.g. „wilde mosselen", welke uit mosselzaad tot volwassen exem plaren opgroeien zonder ingrijpen van den mensch, en de mosselen van perceelen. Per- ceelen komen vrijwel uitsluitend in Zeeland voor en gedeelten van de stroomen, waarop het elders gevischte mosselzaad wederom wordt uitgezaaid. Nadat zij eerst in ondiepe gedeelten zijn uitgezaaid en daar tot halfwas mosselen zijn opgegroeid, worden ze weer opgevischt, om tenslotte op diepere gedeelten te wor- oeQ, uitgezaaid en daar de grootte van con sumptiemossel te bereiken. De mossel is in drie jaar als volwassen te beschouwen. De mosselkwcekerij is een tamelijk een voudig bedrijf; de visscher bepaalt zich slechts tot het brengen en verleggen van mosselzaad en halfwas-mosselen naar plaat sen, waar zij de gunstigste levensvoorwaar den hebben. Daartoe zijn noodig een vaar tuig met motor en vischtuig, de z.g. mos- selkor. De meeste vaartuigen visschen met twee. de grootere met vier mosselkorren. Wilde mosselen werden in hoofdzaak als pluimveevoeder gebruikti nog geen half millioen kg. kwam daarv^k voor den oor log als menschelijk voedsel in den handel. Van de Zeeuwsche mosselen werd het grootste gedeelte uitgevoera, voornamelijk naar België en Frankrijk, waar de mossel altijd zeer populair fs geweest. De in Nederland afgezette hoeveelheden waren klein ten opzichte van den uitvoer; slechts enkele plaatsen, zooals Rotterdam, dat zeer gunstig voor den aanvoer van Zeeuwsche mosselen lag, hadden een aan zienlijk gebruik. Toch was er den laatsten tijd een stijging van de binnenlandsche con sumptie waar te nemen, welke in hoofdzaak is toe te schrijven aan de werkzaamheden van het door de Overheid in 1935 opgerich te „Centraal Verkoopkantoor van mosse len" te Bergen op Zoom. Deze instelling werd opgericht in verband met de sterke prijsdaling in de jaren vóór 1935 op de Bel gische markt, waardoor de mosselkwee kers ten zeerste werden gedupeerd. Zij kreeg het uitsluitende recht de door mos selkweekers of mosselvisschers gevischte of gekweekte mosselen te verkoopen en heeft daardoor een beslissenden invloed op den prijs gekregen. Thans ziin voor mosselen maximumprijzen vastgesteld. Op het oogenblik is er uiteraard geen en kele moeilijkheid om voor de mossel een afzetgebied te vinden. Veel grootere hoe veelheden dan in de afgeloopen jaren in ons land geconsumeerd zijn, vinden nu gre tig aftrek. DE VOEDINGSWAARDE EN HET GEWICHT VAN ONS BROOD. Sinds jaar en dag wordt in ons land brood afgeleverd in eenheidsstukken van 400 en 800 gram, halve en heele brooden. Aange zien een rantsoen brood onder de huidige distributiebepalingen officieel vastgesteld is op 100 gram, komt de broodverbruiker tot de conclusie, dat hij voor bonnen die recht geven op 400 gram brood ook in derdaad een brood moet ontvangen, dat 400 gram weegt. In deze opvatting ligt evenwel een bron van narigheid met den bakker, want het is n i e t zoo, dat men voor een half brood 400 en voor een heel brood 800 gram aan gewicht kan eischen. Voor beantwoording van de vraag of de. consu ment „aan zijn trek" komt, is namelijk niet het gewicht beslissend, maar de hoeveelheid van de droge stof, die in het brood is verwerkt. Eerst als een onderzoek naar de samenstelling van het brood uitwijst, dat de bakker den brood- verbruiker aan droge stof (dat zijn dus alle vaste stoffen in het brood, behalve water) te kort heeft gedaan, is er reden voor be klag van den consument en tot optreden jegens den bakker. De voedingswaarde. De droge stof in het algemeen dus het meel bepaalt de voedingswaarde van het brood; droge stof en water samen bepalen het gewicht. Men zal zich dus wel kunnen voorstellen, dat een half brood ongeveer 400 gram moet wegen en een heel brood ongeveer 800 gram, omdat het vocht gehalte in de samenstelling van het brood kan en mag schommelen, al naar er meer of minder vocht in het brood is verwerkt. Natuurlijk wil dat niet zeggen, dat het mag voorkomen, dat voor 400 gram aan bonnen een brood van b.v. 300 gram mag worden geleverd. Dat verschil is al te groot! Maar hét is wèl zoo, dat afwijkingen van den norm van 400 gram niet altijd overtredin gen van de wettelijke bepalingen omtrent de samenstelling van het brood beteekenen. Men zou het ook zoo kunnen zeggen: Een brood van mindo)» dan 400 gram kan aan de eischen van voedingswaarde voldoeq, een brood van meer dan 400 gram biedt geen zekerheid, dat de bakker aan de voorschrif ten heeft voldaan. Taak der deskundigen. Beoórdeelmg van de samenstelling van het brood en daarmede bepaling van het gehalte aan droge stof, liggen buiten het vermogen van den broodverbruiker-leek. Dat is een taak, die ligt op het terrein van de deskundigen, met name van de contro leurs van den Keuringsdienst vanl Waren. Deze zijn belast met de zorg voor de na leving van de in de Warenwet-1919 (en het daarop berustende Broodbesluit-1925) ge stelde regelen omtrent de samenstelling van het brood. Wettelijke bepalingen en con trole samen beschermen den broodverbrui ker. Aan de officieele instanties en haar vertegenwoordigers moet de broodverbrui ker, het overlaten, te waken voor de voe dingswaarde van het brood. Hij zelf kan er alleen op toezien, dat hij onge veer zijn gewicht aan 400 of 800 gram brood ontvangt. Dat de consument daar naast kan toezien op de kwaliteit van het brood (gescheurd, te nat, verbrand) is zon der meer duidelijk. DE WEDEROPBOUW IN FINLAND. Europapress meldt uit Helsinki: Van des kundige zijde wordt geraamd, dat voor den wederopbouw van de Finsche gebieden, welke onder Sovjetbeheer hebben gestaan, een bedrag van ongeveer 7 milliard Fin sche mark noodig zal zijn. Hierbij komt nog, dat in de overige deelen van Finland, in de grootere plaatsen, een bedrag van on geveer 3 milliard Finsche mark noodig zal zijn voor woningbouw, zoodat Finland in totaal ongeveer 10 milliard noodig zal heb ben voor investeeringen, wat voor een klein land zeer zeker hoog genoemd mag worden. De oorlogsomstandigheden brengen met zich mede, dat momenteel de financieele zijde van het opbouwprogramma op de tweede plaats komt. De openbare meening en de deskundigen houden zich veel meer bezig met de noodzakelijkheid van het goed organiseeeren der opbouwwerkzaamheden en de situatie aan te passen aan de nood zakelijkheden welke voortvloeien uit den oorlog met de Sovjet-Unie. De Finnen, zijn op organisatorisch gebied een begaafd volk, zoodat zij erin zyn geslaagd de oorlogs- en opbouwnoodzakejijkheden op elkaar af te stemmen. Tot dusver zijn reeds ruim 200.000 menschen in de heroverdè gebieden teruggekeerd, dus goed de helft van het aantal, dat destijds Karelië heeft verlaten. Op zichzelf is dit reeds een zeer goede pres tatie, gezien den korten tijdsduur, welke sinds de herovering is verstreken. Men moet niet uit het oog verliezen dat in deze pro vincies streken zijn, welke nog niet weer rijp zijn voor kolonisatie. Terugkeer van de vroegere inwoners al leen beteekent nog geen oplossing van het wederopbouwvraagstuk. Vol trots stellen de Finnen vast, dat in de gezinnen, waar van vader of broer aan het front staan, de grootouders, de echtgenoote en de kinderen ermede zijn begonnen de huizen weer op te bouwen en weer orde te brengen in de landerijen. Vooral noodig zijn bouwmate riaal, huishoudelijke voorwerpen en land bouwgereedschappen. In oorlogstijd kan men bij dezen wederopbouw niet over on beperkte voorraden beschikken en moet men zich beperkingen opleggen. De dap pere bevolking werkt en toont een groote vindingrijkheid, waardoor ook bij beperk te materiaaltoewijzing veel goeds wordt verticht. Het woningprobleem staat op den voorgrond en vooreerst moet met beschei den kwartieren genoegen worden genomen, doch met onwrikbaar zelfvertrouwen en groote vastberadenheid verricht men op- ruimingswerk en bewerkt men weer den bodem. Bijzonder goede vorderingen wor den uit Hangö gemeld, waar winkels reeds weer goederen verkoopen en waar dage lijks een eigen krant verschijnt. Ook de banken, welke zulk eene belangrijke plaats innemen in het bedrijfsleven, zijn weer ge opend. Vervoerverbod Interlocaal Meubel- en Huisraadtransport. Met het oog op de omstandigheid, dat met de beschikbare brandstof in de eer ste plaats steenkool en levensmiddelen vervoerd moeten worden, is het interlo- cale transport van meubelen en huisraad In de provincies Noord- en Zuid-Holland tot nader order verboden. Voor het geval eener evacuatie uit het kustgebied is een eigen organisatie gescha pen, die de noodige voertuigen voor de ver huizing van het geheele huisraad ter be schikking stelt. SPORT VOETBAL R.KSV Leimuiden. Leimuiden speelde tegen Alphen III en wist op 't kantje af te winnen. De voorhoede was goed cp dreef, de backs iets minder en de midden Unie en de doelverdediger nog minder. Voor de rust was het 'n vurig spel met de thuis club iets meer in de aanval. De rust ging in met 54. Na de rust werd er toen ge streden om de leiding die Leimuiden steeds nam waarna Alphen steeds gelijk maakte. Nog enkele minuten waren er te .spelen toen de stand 88 was, waarna da midden voor van Leimuiden met 'n pracht schot het laatste doelpunt maakte dus 98 voor Leimuiden. LisseVVSB 12. Het is den rood- witten mogen gelukken, Lisse op eigen ter rein de tweede aederlaag toe te brengen. Reeds direct in het begin heeft VVSB suc ces-door goed werk van den midvoor (1 0), welke stand bleef tot aan de rust. Na de rust wist Lisse gelijk te maken, waarna VVSB sterk in de meerderheid kwam en dit wist uit te drukken in het winnende doelpunt. Verdere uitslagen zijn: WSR2Lisse 3 6—0; VVSB 3—Rouwkoop 2 5-^1; LFC 5— VVSB 5 2—7; VVSB adsp.—UVS a adsp. 9—1. ZWEMMEN Ragnhild nveger naar Weenen. Naar aanleiding van een uitnoodiging van de eerste Weensche Amateur Zwemclub heeft Ragnhild Hveger medegedeeld, dat zij gaarne in de eerste helft van December weder naar Weenen zal komen en voorts, dat zij ook aan wedstrijden in Linz, Inns- brueck en Muenchen zal deelnemfh. WIELRENNEN Nederlanders stellen teleur in Antwer pen. -Ongeveer tienduizend toeschou wers .woonden Zondagmiddag de wieler wedstrijden by in het sportpalies te Ant werpen. Het hoofdnummer van het prd gramma vermelde een internationale kop pelwedstrijd over 100 k.m., waaraan ook onze landgenooten Schulte-Boeyenf Felle naers-van der Voort en Braapenninx-van Amsterdam deelnamen. De Nederlandsche koppels lieten zich ditmaal niet van hun beste zyde zien, zoodat zij minder goed werden geplaatst. Vooral van Schulte- Boeyen en Pellenaers-van der Voort had men betere prestaties verwacht; zij waren geen oogenblik gevaarlijk voor de Vlaam- sche favorieten. De uitslag luidde: 1. Kaers- Bruneel in 2 uur 2 min. 55 sec. 2. op 1 ron de; Debruycker-Dekuysscher, 3. Lapebie- Breuskin, 4. van den Meerschaut-Labrosse. Als zevende op 2 ronden volgden Schulte- Boeyen, 9. Braspenninx-van Amsterdam en 13 Pellenaers-van der Voort. DAMMEN Nederlaag wedstrijd A.D.C. Alphen. In deze nederlaagwedstrijd tegen Amicitia van Loosduinen heeft A.D.C. zich goed ge weerd, daar zij nog met 4 invallers uit kwam, die over het algemeen zeer goed speelde. Na een goed uur spelen hadden de gasten een 73 voorsprong, doch daarna kwam de spanning. Ruytenburg maakte er 75 van en Oosterom 77. De laatste drie partijen verliepen onder groote'spanning remise, zoodat de einduitslag 1010 werd. WINTERSPORT. De Europeesche winterspelen. De win terspelen der Europeesche jeugd zullen de zen winter in Italië worden georganiseerd. Als plaats van uitvoering is gekozen Cor tina d'Ampezzo en Cervinia. -Waarschijn lijk zullen de spelen ln het eerste gedeel te gedeelje van Februari as. worden ge houden. £ituAqie. WOENSDAG 28 Oct. Feestdag v. d. H.H. S>imon en Judas, Apostelen. Mis: Mihi autcm. Gloria. 2e gebed voor den vrede. Credo. Prefatie v. d; Apostelen. Kleur: Rood. OMGEVING LEIDSCHENDAM Vitamine D-tabletten. Evenalajiet vo rige jaar zullen aan alle kinderen van 3 maanden tot 3 jaar gedurende de winter maanden vitamine D worden verstrekt. Be schikbaar wordt gesteld 1 tablet per kind per week. Op vertoon van het daarvoor af gegeven kaartje kunnen eiken 2en Don derdag van de maand de tabletten worden afgehaald op de navolgende plaatsen en uren. Voor de bewoners van Westvlietweg, Park Leeuwenbergh en Virulylaan aan 'co O.L.-school aan de Westvlietweg tusschen 10 en 11 uur. Voor Kniplaan, Meer en Gcer- weg, Meerlaan, Meeslouwerweg, Dr. van Noortstraat, Oosteinde, Oostvlietweg no. 40 en hooger, Stompwijkscheweg no. 33 en hooger en Westeinderweg aan het gymnas tieklokaal der R.K. Jongensschool, Dr. van Noortstraat tusschen 2 en 3 uur n.m. Voor alle overige inwoners op afdeeling III der gemeentesecretarie tusschen 10 en 12 uur v.m. en 2 en 3 uur n.m. De tabletten moe ten worden afgehaald op 12 No vera oer, 10 STRIJDT VOOR EUROPA Nieuwe vorderingen bl| Toeapse HOOFKWARTIER VAN* DEN FUEH- RER, 27 October. (D. N. B.) Het opper bevel der Duitsche weermacht maakt be kend: In het gebied van Novorossiisk hebben Duitsche formaties infanterie na verbitter de gevechten een tankgrachtstelling der bolsjewieken bestormd. Bij de gevechten in de bergen ten Noord-Oosten van Toeap se is een vijandelijke hoogtestelling geno men en daarbij een ingesloten bolsjewis tisch regiment* voor het grootste deel ver nietigd. In den Rector van den Terek hebben Duitsche en Roemcensche troepen gesteund door sterke formaties van het luchtwapen, aangevallen en reeds in de eerste twee do gen ruimtelijk en tactisch belangrijke suc cessen behaald. In Stalingrad gaan de hardnekkige straat- en huizengevechten met succes ver der. Ten Zuiden van de s'. .1 heeft de vijand zijn vcrgecfsche ontlastingsaanval- len herhaald, waarbij hü zware, bloedige verliezen leed. Transportbewegingen der bolsjewieken op spoorlijnen, wegen en waterwegen zijn ook des nachts doeltreffend gebombar deerd. Verscheidene transporttreinen wer den vernield en in het Westelijke deel van de Kaspische Zee werden een tankschip en acht koopvaarders in brand geworpen, re8p. zwaar beschadigd. Op 26 October verloor het Sovjetlucht- Wapen in felle luchtgevechten en door af weergeschut van het luchtwapen 60 vlieg tuigen, 4 eigen toestellen worden vermist. e slag in Egypte heeft met onverminder de felheid voortgang. Met gebruikmaking van nieuwe, sterke strijdkrachten trachtte "de vijand tevergeefs door de stelling van het uitsch-Ituliaansche pantserleger heen te breken. Hij verloor weer 111 tanks en 38 verkenningspantserwagens. Duitach-Ita- liaansche luchtstrijdkrachten .vielen in steeds sterker zich herhalende vluchten de vijandelijke achterwaartschc verbindingen aan. Tijdens luchtgevechten schoten Duit sche en Italiaansche jagers boven Noord- Affika en boven de Middellandsche Zee 14 vijandelijke vliegtuigen neer. Boven Zuid-Engeland heeft het Duitsche luchtwapen gisteren uitgebreide aanvallen op industrie- en werfterreinen ten uitvoer gelegd. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT ROME, 27 Oct. (Stefani). In zün weer- machtsbericht No. 885 maakt het Italiaan- sche opperbevel het volgende bekend: Ook gisteren heeft de veldslag in volle hevigheid gewoed aan het front van El Alamein, waar de vijand nieuwe aanzien lijke strijdkrachten in het veld bracht om te probeeren onze krachtsontplooiing te hieken. Weer werden 111 vijandelijke pant serwagens en 38 gevechtsauto's vernield. Tijdens de gevechten van 25 October heeft het derde bataljon van het 61e regiment infanterie „Trento" zich onderschelden door zyn vasthoudendheid cn dapperheid. De luchtmacht van de As ontplooide een groote activiteit door herhaaldelijk aan vallen te ondernemen op de centra der ach ter waar tsche verbindingen van de En- gelschen. Vijftien vliegtuigen wertion ver nield door Ttaliaanschc en Duitsche jagers. Luchtgevechten boven de Middellanid- sche Zee eindigden ook in het voordeel van onze jachttoestellen, die zeven machines neerschoten. Ben van onze verkennings machines is niet teruggekeerd. Van onze duikbooten is er één niet op haar basis te ruggekeerd. De familieleden van de opva renden werden op de hoogte gesteld. Een van onze eenheden onder bevel van den corvetkapitein Carlo Brancia di Apricena heeft een vijandelijken onderzeeër tot zin ken gebracht. December, 14 Januari, 11 Februari, 11 Maart, 8 April en 13 Mei 1943. Het reeds in ieders bezit zijnde kaartje moet worden medegebracht. Voor a.s. moeders kunnen de tabletten worden afgehaald aan het dis tributiekantoor. VOORSCHOTEN Diefstal. Ten nadcele van den heer J. C. de R. alhier zijn uit den schuur gesto len, een paar knielaarzen, 2 p. werkschoe nen, en 2 paar oliepüpen. Waarschijnlijk heeft de dief zich latcir insluiten, daar geen enkel teeken van inbraak aanweiig was. RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN „Groene Kruis". In het wijk gebouw werd de jaarvergadering gehouden van de afd. Alphen van het „Groene Kruis" onder voorzitterschap van den heer J. A. v. d. Lee. Uit het jaarverslag van den secr. over 1941 bleek dat de financieele toestand der afd. niet onbevredigend was. Het ledental was van 1522 tot 1334 gestegen; het ma teriaal bevindt zich in goede toestand. Niet minder dan 1499 keer word het materiaal uitgereikt. Bij het consultatiebureau waren 168 stuks kinderen ingeschreven met ruim 1300 consulten. Het bestuur brachi dank aan de vele en goede prestaties van de zusters der chr. wijkverpleging. Het jaar verslag van den penningmeester gaf aan als ontvangsten 4146.67, uitgaven 4J39.08, batig slot aldus 7.09. Deze rc kening werd goedgekeurd en var. 1 gesteld met dank aan den penningmeester voor zijn beheer. De begrooting van 1943 weed vast gesteld met een geraamd batig slot van 70.Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de aftredenen dr. F. C. Nieuwen - huyzen, W. Brader cn K. Tolk allerf herko zen. Tot afgevaardigden naar de alg. ver gadering \\erden benoemd Zuster Sand- wück, mevr. v. d. Meer en als plv. den heer J. P. Liefhebber. Dank werd gebracht in het verslag van de ma ter ia al com missie aan de magazijnmccsteres voor de keurige verzorg mg van het materiaal. Hierna slui ting. OORLOGSGEWONDEN ZIJN EERE BURGERS VAN HET VOLK. Minister dr. Goebbels heeft in een rede voor leiders van bureaux voor oorlogs slachtoffers der N S D.A.P. de gedachten- gang uiteengezet, die de nationaal-socialis- tlsche staat aanleiding heeft gegeven tot de nieuwe wetten inzake de zorg voor oor- logsgewonden. Het op een nieuwen grond slag plaatsen van de wetgeving voor de oorlogswonden kan slechts worden gezien als delging van een materleclc schuld van dankbaarheid en moreele verplichting. Het begrip, dat oorlogsgewonden „eereburgers van het volk" z(jn, moet vooral tot uitdruk king komen in een gevoel van grootAhoog- achting voor de offers van deze reusachtige worsteling om ons volksbestaan. LAATSTE BERICHTEN TWEEDE JAARVERGADERING VAN HET TECHNISCH GILDE. De tweede jaarvergadering van het tech nisch gilde in Nederland, welke aanvanke lijk was bepaald op '6 December n s. in Utrecht, is verschoven naar Zaterdug 12 December as, De plaats van samenkomst is thans het gebouw „Tivoli". De leiding van .het technisch gilde roept de medewerking van alle werkgevers in, bij wie leden van het technisch gifcic werk zaam zijn, door aan die leden voor dien morgen vrijaf te geven, opdat zij niet al leen do algemeene vergadering, welke des middags gehouden wordt, maar ook de sect ie-vergaderingen ln den -ochtend kunnen bijwonen. Directeur „Mastreechter Staar" doet ern stige» val. De 79-jarige heer P. Gielen, de bekende oud-directeur van de zangver- eeniging „Mastreechter Staar", is bU het verlaten van een kerk in Mnnstricht ernstig gevallen. Met een sohedelbnsisfractuur is hij naar het ziekenhuis „Calvariënbcrg" overgebracht. Zijn toestand is zorgwek kend. DE AANVALLEN OP ENGELAND. BERLIJN, 27 Oct. (D.N.B.). De Brit- sche Zuid- en Zuidwestkust is, naur het D.N.B. verneemt, op 20 October door uit gestrekte aanvallen overdag van Duitsche gevechtsvliegtuigen in hevige mate ver ontrust. Ofschoon de Britache luchtdoelar tillerie in actie kwam en jachtvliegtuigen voor den afweer ln den strijd werden ge worpen, troffen de Duitsche gevechtsvlieg tuigen herhaaldelijk voor den oorlog be langrijke en militaire installaties in ver scheidene ateden met zware bommen. Alle Dultache gevechtsvliegtuigen keerden van him succesvolle aanvallen terug. JOODSCHE VERMOGENS IN NOORWEGEN IN BESLAG GENOMEN. OSLO, 27 October D.N.B.)) Door een wet worden de Joodschc vermogena ten gunste van den staat ln beslag genomen. Onder deze wet vallen zoowel Joden van Noorsche nationaliteit als Joden, die geen nationaliteit bezitten cn zich in Noorwe gen ophouden. „Aftoroposlcn" wijst er op, dat deze nieuwe wet uitgevaardigd is in overeenstemming met de Noorsche grond wet van 1814, waarin gezegd wordt, dat aan Joden de toegang naar Noorwegen ia verboden. Dene grond wetsbepaling dlo in 1851 is opgeheven, is sedert den aanvang van dit jaar in den oorapronkelljken vorm van 18'4 weer geldig. KONING CHR1STIAANR KRACHTEN NEMEN AF. KOPENHAGEN, 27 October. (D. N. B Omtrent den toestand van den koning, waarin gisteren in den loop van den dag geen veranderingen van beteiskcnl* zijn ontstaan, is hedenochtend het volgende bulletin uitgegeven. „De koning heeft weer een min of meer onrustigen nacht gehnd. De tcekenen voor een longonsteking zijn onveranderd. Hoe wel de hnrtworking bevredigend is, ls de vermoeidheid grooter en beginnen de krachten van den koning af te nemen. De temperatuur bedroeg 38.9. De polsslag ls 72 regelmatig." WILT U IETS WETEN? Vraag: Sinds 2 jaar huur ik 'n sla tuintje doch nu heeft de eigenaar de huur hiervan opgezegd en teven.% 10 cent per roe meer huur gevraagd. Is hij hiertoe gerech tigd? Antwoord: Opzeggen kan hij wel, den huurprijs verhoogen niet. Vraag: Mijn zoon wordt met Novem ber 14 Jaar. Kan hij nu ln verband met het 8ste leerjaar de school verlaten? Antwoord: VoIg«-ns de jongste be palingen, kan hij bij het bereiken van den leeftijd van 14 Jaar de school verlaten, in dien hij op dat tijdstip het 0c leerjaar nog niet heef4 bereikt. Heeft hij het 6e leer jaar wel bereikt, dan kan hij pas aan het einde van het leerjaar, waarin hij den leef tijd van 15 jaar heeft bereikt.de school ver laten. Wegens de moeilijkheid om op kor ten termijn een 8e leerjaar in te voeren, kan vrijstelling vcrle<4kl worden. Wend u tot het hoofd der school, om te vernbmen of voor die school vrijstelling vers4rckt ia. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 27 October. Vee. He den werden ter veemarkt aangevoerd 1929 dieren, waaronder 129 paarden, 39 veu lens, 111 schapen, 95<- runderen, 244 nuch tere kalveren, 112 graskalvcrcn, 48 biggen, 246 bokken en geiten. Prijzen per stuk: melkkoeien 745—630—525. Kalfkoeicn 740 620 .Vlo Vr, 950- 400- 340. Vaarzen 490—370—240. Pinken 300—230— 190. Graskalveren 200—100—90. Aanvoer van graskalvcrcn korter met vlottca han del cn, hoogerc prijzen. Melk- en kalf koeicn aanvoer iets kleiner met kalmcn handel en iet" hoogerc prüzcn. Vare* koeien aanvoer korter met redelükon han del en stijgende prijzen. Varekocicn aan voer korter met redelijken handel en stij gende prijzen. Vaarzen en pinken aanvoer iets kleiner met tragen handel cn dc vaarzen iets duurder. Pinken onveranderd.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 3