gevaar ONDERLINGE NEDERLANDSCHE DINSDAG 27 OCTOBER 1942 DE LEIDSCHE COURANT 2 t ia •dvcstcaufa, C <U Had**. Lrtiam. Abonnementsprijs voor Lelden 20 cent per weck, /2.63 per kwartaal. Bd onze agenten 21 cent per week, ƒ2.73 per kwartaal. Franco per post ƒ3.10 per kwartaal. Losse nummers 8 cent. Advertentiën 115 m.M. 1 2.30. elke m.M. meer 15 cent. Ingezonden mede- declingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden: Dienstaanbie dingen en dienstaanvragen 0.60 per plaatsing, alle andere 0.72 bij voor uitbetaling alléén Woensdag en Zater dag. Zon onder 6.23 'uur Maandagavond. Zon op 8.24 uur Dinsdagochtend. Toseehen d«M tijden moet worden vee- 27 October: De maan komt Dinsdagavond om 8.39 uur op en gaat Woensdagmiddag om 12.28 uur onder. 28 October: De maan komt Woensdag avond om 9.19 uur op en gaat Donderdag middag om 1.10 uur onder. 29 October: De maan komt Donderdag avond om 10.05 uur op en gaat Vrijdag middag om 2.05 uur onder. 30 October: De maan komt Vrijdagavond om 10.58 uur op en gaat Zaterdagmiddag om 2.44 uur onder. 31 October: De maan komt Zaterdag avond om 11.54 uur pp $n gaat Zondagmid dag om 3.18 uur onder. (Laatste kwartier). DE SCHEPfeN, DIE NAAR DEN KELDER GINGEN. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt omtrent de 104.000 t. vijandelijke •cheeperuimte, die volgena het extra be richt van Zondag in den grond geboord is, ter aanvulling mee, dat zich hieronder ver scheiden groote, snelvarende schepen be vonden, 7X>oals de „Waroonga" (9365 t) uit Plymouth van de British India Steaim Na vigation Company, het voormalige Noor- ache motorschip „Trafalgar" (5542 t) met een laadvermogen van 7790 t. Dit schip was pas in 1938 gebouwd en bezat een snel heid van 17 zeemijlen. De „Steel Navigator" (5719 t) met een laadcapacitcit van 9200 t. viel eveneens op den Atlantiscnen Oceaan ten offer van een chiikbootaanval. In de Noordelijke .wateren van Zuid- Amerika werden de „Reuiben Tipton" (0870 t) en de „Halm Park" (5780 t) tot zin ken gebracht. De „Reuiben Tipton" was een modern Amerlkaansch turbineschip, dat pa* in 1940 van stapel geloopen was. IN EEN PAAR REGE1.S In de buurt der Salomonseilanden is, die AmorikaansChe torpedojager „Pozter" tot ziruken gebracht en een vliegtulgmoe- derschip zwaar beschadigd. Het Ameri'kaansche ministerie van ma rine heeft Maandag medegedeeld, dat een Amerikaansch koopvaardijschip van ge middelde grodtte door een vijandelijke duikboot in de tweede helft van Augustus op den Atlantisohen Oceaan aan de Noord kust van Zuld-Amerika tot zinken Is ge bracht. Uit Montreal wordt gemeld, dat een vliegtuig dor Brètsche luchtmacht neer gestort is. Daarbij kwamen zestien per sonen om het leven, onder wie twee leden der bemanning. Volgens de definitieve telling van het aantal slachtoffers van den Engelschen luchtaanval op Genua bedraagt het aan tal dooden 354. voor het meerendeel ouden van dagen en kinderen. MOORDEND, ROOVEND. DRINKEND. Zoo hadden de bolsjewisten zich voor gesteld, Europa te kunnen veroveren en onder het juk van Stalin te kunnen bren gen. Het is aan den vooruitzienden blik van den Fuehrer en aan de dapperheid van het Duitsche leger en zijn bondgenoo- ten te danken, dat de roode horden zijn teruggeworpen tot achter de Wolga. Landgenoot, denkt U, zich eens in, welk een rampspoed ook over ons larftl gekomen zou zijn, zonder de Oostfrontstrijders. De, strijders waaronder ook die Nederland- eche dapperen zijn, waarvoor wy dag-in dag-uit uwe medewerking vragen in den vorm van een bijdrage voor ons Verzor gingsfonds. U herinnert zich dit fonds? Het verzorgt de pakketten voor onze Ne- derlandsche Vrijwilligers in het Oosten en het gironummer is 432100 t.n. Verzorgings- fonds Vrijwilligers legioen Nederland, Ko ninginnegracht 22, te 's-Gravenhage. BINNENLAND BURGEMEESTERS. Bij besluit van den rijkscommissaris zijn ontslagen J. Ruin als burgemeester van Hoogezand en mr. A. J. J. M. van Hellen- berg Hubar als burgemeester van Box meer. Met ingang van 15 October is aan mr. dr. J. van Walre de Bordes op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als burgemeester van Middelburg. Tot waarnemend burgemeester ia door den waal-nemend commissaris der provincie Zeeland, zoolang de vacature on vervuld zal blijven, met goedkeuring van den Rijkscommissaris, benoemd mr. A. Meerkamp van Embden, rijksarchivaris in Zeeland te Middelburg. Op 73-jarige leeftijd is te Maastricht Za terdag overleden de architect Jos. van Groe- nendael, een bekend kerkenbouwer vooral in Brabant en Limburg. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal Woensdag plaats hebben in zijn geboorteplaats Nunhem. HAUPTDIENSTLEITER SCHMIDT OVER NEDERLANDS TAAK Mobilijafte van alle arbeidskrachten Jeugd en Arbeidsdienst VORMINGSDAG VAN NSDAP EN NSB. Ongeveer 1400 mannen en vrouwén uit de ryen van NSDAP en NSB, die het lei derscorps der districten Overrijssel en Gel derland vormen, waren Zondagochtend in „De Vereeniging" te Nijmegen in een vor mingsbijeenkomst bijeen. Aan een verslag^ van het ANP over deze bijeenkomst is het volgende ontleend: Kreisleiter Weibeler opende de bijeen komst met een herdenking van de beide leidende partijgenooten in het Arbeitsbe- reich, die in het Oosten gevallen zijn, Sieg fried Sommer en Hermann Ljndenburger. Ook herdacht hy den in Gent overleden leider van de Vlaamsche nationaal-socialls- ten, Staf de Clercq. In groote lijnen schet ste daarna de plaatsvervangende vormings leider van het Arbeitsberelch, Kuilmann, don strijd van Europa tegen de Aziatische steppenvolken, om uit de ontzaglijke kracht welke de Germaansche volken in deze woe steling getoond hebben, het vertrouwen af te leiden, dat men met de oplossing der kwestie van het oosten zal slagen. De les sen, welke de geschiedenis ons leert, ster ken ons in het geloof, aldus spr., dat het Duitsche Ryk geroepen is om Europa een nieuwen vorm te geven. Indien het nat.- socialisme in de plaats van het wereldcco- nomische denken het recht van het volk op leefruimte gesteldi heeft, geldt dit inzicht ook voor Nederland, nq de koloniën verlo ren zijn gegaan. In het geloof, dat wij de ordenende mogendheid in Europa zijn, die met de andere volken van dit continent het Oosten moeten ontsluiten, wijden wij ons aan de organisatie en den opbouw-van een duizendjarig rijk, aldus Kuilmann. De leider der hoofdafdeeling vorming van de NSB, Van Genechten, zeide uit de grooto verrichtingen, waarop het Neder- landsche volk in het verleden Van wijzen, de zekerheid te putten, dat het ook«bij de volbrenging der nieuwe taak niet zal falen. Hun, die in dit land nog steeds hopen op een overwinning van'Engeland* hield spr. voor, dat een overwinning van Engeland, niet alleen het einde van Duitschland, maar ook dat van Nederland zou b»- teekenen, dat in zijn welvaart bauw met Duitschland verbonden is. Bij de opkomst van groote continenten kan Europa zich alleen als aaneengesloten werelddeel hand haven. Wie treurt om de zoogenaamde sou- vereinitqjt, moet begrijpen, aldus spr.. dat souvereiniteit voor een land. dat zichzelf niet kan voeden en verdedigen, slechts een holle fraze is. Een dringende noodzaak voor het volbrengen van de taak, die in het Oosten wacht, noemde spr. een hoog ge boortecijfer, opdat er voldoende menschen zijn voor den opbouw, alsmede het volledig gebruik der kolonisatiecapaciteiten, welke het Nederlandsche volk in de geschiedenis heeft bewezen te bezitten. Wanneer Müssert verklaard heeft, dat het Nederlandsche volk slechts de keus blijft soldaat of slaaf te zijn, kunnen de nat.-socialisten antwoprden, dat zij reeds gekozen hebben. Van Genechten besloot zijn rede met den oproep de rijen der be weging te sluiten en den leider Mussert discipline, gehoorzaamheid en trouw te béwljzen. Schmidt aan het woord. Terwijl het parool „koers oost" in de beides.eerste voordrachten der bijeenkomst gemotiveerd was op grond van de histori sche ontwikkeling, schetste de leider van het Arbeitsberelch, Hauptdienstleiter Schmidt, In duidelijke en ondubbelzinnige woorden den elsch, wélke uit dit parool volgt voor onze generatie, en wel voor Duitschers zoowel als voor Nederlanders. Hij herinnerde eraan, dat het denkbeeld om het gemeenschappelijke vormingswerk van dezen winter aan de vraagstukken van het oosten te wyden, is uitgegaan van den kameraad Sommer, die intussqhen op het veld van eer is gevallen. Sommer, die zelf uit Oost-Pruisen kwam en als oud natio» naal-socialist heeft gestreden, heeft nog in zijn laatste publicatie getuigd, dat de weg naar het oosten, die eens door de jonge nat.- socialisten werd ingeslagen, de juiste is en dat men dien moet blijven volgen. Deze weg moet bevochten worden, zoo als ook in- het verleden de strijd den weg van het Duitsche yolk kenmerkte. Zoolang in deze wprstelirig arbeiders, boeren en soldaten een front vormen is de orde in 't Duitsche land verzekerd. Thans roepen wij allen Germanen, ja allen Europeanen toe: „Vormt de groote lptsgemeenschap en beveiligt het gebied voor onze» kinderen". In Adolf Hitler als den eersten arbeider en soldaat bezitten wij den waarborg voor de toekomst van ons land. Onder de plichten, welke voor het Neder landsche volk uit den tegenwoordigen toe- J stand voortkomen, noemde Hauptdienstlei ter Schmidt het volledige; gebruik der ar beidskracht in den vrijheidsstrijd van Euro pa. ,.Ik geloof, dat het een gerechtvaardig de cisch is, dat, wanneer de Duitsche ar beider, de Duitsche boer het zwaard op neemt, marcheert en vecht, de Nederland sche arbeider en de Nederlandsche boer hun plicht doen en de plaat» innemen, die vrij geworden is door den Duitschen sol daat. Zoo zal een onoverwinlijke marsch- colonne ontstaan, die van het westen naar het oosten oprukt en hecht samenhangt als een keten. Het oude Nederlandsche lied: „Naar Oostland willen wy rijden" moet derhalve eens weerklinken van den Atlan- tischen Oceaan tot aan de Wolga. Al is die weg moeilijk, onze kameraden, die aan het front staan, verrichten een nog moeilyker taak". Bij de taak, die in het oosten wacht, gaat het niet om een kolonlseeren in den ouden zin van het woord, niet om een on derdrukken, maar om het vormen van een groote werk- en prest^tiegemeenschap met de daar levende volken, waarby echter zui ver houden van het ras hoogste gebod is. Wy willen, aldus dr. Schmidt, immers geen Pan-Europeanen, maar wij willen den mensch behouden, zooals- hij geschapen is. De leider van het Arbeitsbereich liet er geen twijfel over bestaan, dat hij als last hebber van den General-Bevollmëchtigte für dgn Arbeitseinsatz in het bezette Neder landsche gebied alle beschikbare werk krachten zal mobiliseeren. Hy verklaarde Hauptdienstleiter Schmidt heeft aangekondigd, dat op 1 Januari as. een vierde deel van een geheele lich ting der jeugd tot den Xederlandschen Arbeidsdienst zal aantreden. onder luiden byval: „Het spreekt vanzelf, dat ik er voor zal zorgen, dat ook de jeugd die nog nooit' een schop in handen heeft gehad, aan het werk komt". In dit verband kondigde Hauptdienstleiter Schmidt aan, dat op 1 Januari 1943 een vierde deel van een geheele lichting der Nederlandsche jeugd tot den Arbeidsdienst zal aantreden. Voor het pionierswerk, dat de jeugd storm en de W.A. by de organisatie van den Nederlandschen Arbeidsdienst gepresteerd heeft, vond hy woorden van 'hartelijken dank. Déngenen, die vreezen voor de chris telijke opvoeding van hun kinderen, hield spreker het positieve christendom voor oogen, dat tot uiting komt in de offervaar digheid voor de gemeenschap, bijvoorbeeld steeds weer in de hulpverleening bij Engcl- sohe luchtaanvallen. Als lichtend voorbeeld noemde spr. hier de schitterende gemeen schapsprestatie b^j den laatsten Engelschen piratenaanval in het zuiden van het bezet te Nederlandsche gebied. Men behoeft niet bezorgd te zijn: de jongens, die uit den ar beidsdienst of van werk in Duitschland tc- rugkeeren, hebben niets slechts geleerd, veeleer hebben zij hun armen gestaald en zijn zij sterk en gezond geworden. De aanmatigende houding van Engelsche kringen, die zeggen, dat zij Duitsche man nen ter verantwoording willen roepen, laakte Hauptdienstleiter Schmidt in scher pe bewoordingen, welke, zooals uit den stormachtigen byval bleek, zjjn Duitschen en Nederlandschen toehoorders uit het hart waren gegrepen. Voor de lichtzinnige stryd- methode der Engelschen, die hun bommen lukraak op de weerlooze burgerbevolking werpen, stelde hij de Duitsche vergelding in het vooruitzicht: „De tijd zal komen, dat ieder, die bommen op de burgerbevolking heeft geworpen, ter verantwoording wordt geroepen". Wanneer de oorlog harder wordt naar mate hü langer duurt, dan is het Duitsche. volk den Flihrer dankbaar, dat hy geen" twyfel heeft laten bestaan aan ons vast be sluit de amadelyke behandeling onzer krygsgevangenen te vergelden. „De tyd zal komen, dat wy tegenover iederen Engelsch- man zullen optreden met dezelfde hardheid en meedoogenloosheid, waarmee een Duitsch krijgsgevangene werd behandeld, onverschillig of hij zich in krijgsgevangen- schap bevindt by de Bolsjewieken dan wel by de Westelyke plutocraten. lrAls thans de Westwall tot den Atlanti- schen' Oceaan vooruitgeschoven is, moeten de volken, die onder bescherming van dien wal leven, beseffen, dat de Duitsche solda ten, die daar de wacht betrokken hebben, de eenige garanten van hun'leven zijn. Het oogenblik zal komen, waarop ook de Neder landsche jeugd een volledige bydrage tot den grooten strijd zal moeten leveren". Hautpdiénstleiter Schmidt besloot met ge tuigenis af te leggen van de Duitsch-Neder- landsche gemeenschap, die gebaseerd is op de nat.-socialistische gedachte. Door deze gemeenschap zal het groote Germaansche ryk verwezenlijkt worden, dat ieder arbeid en brood geeft Rede v. Geelkerken. Van Geelkerken, noemde het groeien van een Europeesch saamhoorigheidsgevoel, zooals dat op het Jeugdcongres te Weenen tot uitdrukking is gekomen, een der opmer- kelykste successen van den stryd, dien Adftlf Hitier voor Europa voert. De door Hauptdienstleiter Schmidt uitgesproken ge dachte, dat de muur aan den Atlantisöhen Oceaan een bescherming voor de volken van Europa beteekent, breidde hy uit met te constateeren, dat ook het Nederlandsche volk den Führer dankbaarheid verschul digd is. Indien hy niet gekomen zou zyn, aldus spr., zou Nederland thans het slag veld van Europa worden, waarvan de En gelschen zonder bedenken een puinhoop zouden gemaakt hebben. Zyn kameraden, die thans nog een zwa- ren stryd voeren, hield spr. het .voorbeeld der oude Nederlandsche vryheidsstryders voor oogen, die eens met een wanhopige minderheid tegenover den koning van Spanje stonden. Met klem wees spr. er op, dat de mannen van Mussert in ieder op zicht een voorbeeld moeten.zyn en niet mogen ophouden te stryden om de ziel van hun volk. Het kernvraagstuk, dat den Ne derlandschen nat.-socialisten ter oplossing is gegeven, definieerde spr. met de dulde- ïyke formule: het is niet onze eerste taak de macht in Nederland over te nemen, maar de negen millioen menschen in dit land met hart en ziel te verbinden aan de geweldige worsteling onzer dagen. HU noemde de gedachte ondraaglijk, dat hier negen millioen menschen zich afzUdlg en onverschillig houden, terwyi aan de over zijde van de grens negentig millioen men schen voor de toekomst van Europa alle lasten op zich nemen. BIJ deze gelegenheid kwam hij ook te spreken over de laatste groote redevoering van den Rijksmaar schalk en zelde slechts te willen hopen, dat alle nation aal-socialisten ln Nederland te genover de gemeenschap hun plicht hadden gedaan. De Rijksmaarschalk is eohter verant- woordelyk. voor 90 millioen en heeft den zwarten handel in de bezette gebieden aan de kaak gesteld. De nationaal-socialisten mogen derhalve niet nalaten ook ln deze kwestie een voorbeeld te geven en den Ne derlandschen boer in-zijn strijd om het brood te ondersteunen. Van Geelkerken waarschuwde de Nederlanders er voor, zich nog Illusies te maken over Nederlandsch- Tndlë. Nu daar geen werkkrachten m'eer haar weg kunnen vinden is het de plicht van de tegenwoordige generaties, voor de komende geslachten een nieuwe leefruimte in het oosten van Europa te ontsluiten. Deze toekomst geldt den strlld der Neder landsche nat.-socialisten. ..Wanneer wij voor het allerlaatste worden opgeroepen zyn wij bereid en staan wy op de bres voor een nieuw Europa, waartegen niemand ter wereld Iets kan uitrichten". Als eer en gelofte weerklonk het drie voudige Sieg-Heil op den Führer aller Ger manen. waarna de volksliederen werden gezongen. voor U en de H Uweni ■H Dekt U daarom op gunatiga voorwaarden tegen de gel- ■l5 gevolgen van een persoonlijk onge- nS val door het oorlogsgeweld UITKEERINGi A. - bij dood. f 2500.-, B. - bij levenslange invaliditeit f 5000.C. - bij verpleging in het ziekenhuia f 500.-. Verzekering voor hoo- gere bedragen ia mogelijk. VOORSCHOTHEFFING: f 4.- per halfjaar. Vraagt inlichtingen aan onze agenten of aan het Kantoor AMSTERDAM Keizaraar. 399 10315 AAK A MOLESTVERZEKERING MIJ. gevestigd te.Sneek GEMENGDE BERICHTEN ECHTPAAR DOOR KOLENDAMP GESTIKT. Zaterdagmiddag J.l. wilde de gehuwde zoon van een echtpaar, wonende in de van Houweningenstraat te Amsterdam, een be zoek aan zyn ouders brengen. Toen hy geen gehoor kreeg en de burert, desgevraagd, vertelden, dat de beide bewoners zich dien dag tegen hun gewoonte in nog niet hadden laten zien, terwyl daarenboven eenige rooklucht in het perceel was waar genomen, verschafte de man, die zelf lid van het politiecorps is, zich met behulp van een collega, toegang tot de woning. Daar vond men de echtelieden de man is 66, de vrouw 64 jaar bedwelmd door ko lendamp. Een onmiddeUyk ter hulp geroe pen geneesheer kon slechts den dood con stateeren. Jongeman onder trein geraakt. Op het station te Geleen is gisteren de 17 jarige glazenwassoher J. G. wonende aan den Rijksweg te Geleen, uit een nog rydenden trein gesprongen en er onder geraakt. Hy was vrij wel op slag dood. Tweemaal in sigarenwinkel ingebroken. Nadat kort geleden was ingebroken ln een sigarenmagazyn aan de Brinklaan te Bussum waarbij een bedraè van 800.— en wat rookery werd meegenomen, hebben in brekers thans voor den tweeden weer den zelfden sigarenwinkel met een nachtelyk bezoek vereerd. Door verbreking van een ruit heeft men uit den winkel 300 pakjes sigaretten en een aantal pakjes shag-tabak meegenomen. Clandestiene slachtingen. De politie te Diemen ontving dezer dagen telefonisch mededeeling, dat met een uit Kortenhoef naar Amsterdam rydende vrachtauto van een wasschery vleesch van frauduleuze slachtingen werd vervoerd. De auto werd aangehouden en inderdaad werd in enkele waschmanden ruim honderd kilo ossen- en schapenvleesch aangetroffen. Het vleesch bleek afkomstig van te Kortenhoef ge pleegde frauduleuze slachtingen. Het on derzoek door de politie leidde tot de arres tatie van negen personen, wonend te Kor- tenhoèf, 'sGraveland, Hilversum en Bus sum. De betrokkenen zullen worden over gebracht naar Den Haag, waar zy ter be schikking worden gesteld van de ryksre- cherchecentrale. RECHTZAKEN VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER. Schapendiefstal. M. Tuunter en J. Hee neman uit den Haag, thans ged. hadden on der de gemeente Leidschendam scha pen uit een weide gestolen, voor welk feit de Officier tegen elk twee jaar gevangenis straf eischte. Uitspraak tegen elk een jaar gevangenisstraf. Koe gestolen. A. v. d. Lubbe te Leid schendam had met een kennis afge sproken samen een koe te stelen. Toen het echter zoo ver was had de kennis het v. d. Lubbe alleen op laten knappen. De Officier eischte tegen hem twee jaar gevangenis straf. Gezien zyn jeugdigen leeftyd werd het vonnis tien maanden gevangenisstraf. Kolen zonder bon. J. W. Harteveld te Leiden had kolen zonder bon gekocht en kreeg daarvoor een boete van ƒ20 subs. 20 dagen met verbeurdverklaring. Kaas gemaakt L. A. v. d. Zon te L i s- s e had kaas gemaakt zonder vergunning. Hy zeide er toe gedwongen te zyn, want hy had van de fabriek geen melkbussen ont vangen. De melk zou anders bedorven zyn. Nu is alles weer in orde. De Officier wees er op, dat het hier om 73 pond-kaas ging en eischte een geldboete van f 150 subs. 75 da gen. Uitspraak ƒ50 subs. 25 dagen. Buiten de veiling. W. Bouwman te Nootdorp had een voorraad groenten buiten de veiling om in handen ter waarde van. ƒ300, w.o. kisten komkommers en peen. Hy kreeg een geldboete van f 25 subs. 25 Gemeentel. Aankondiging OFFICIEELE KENNISGEVING. Voortzetting der zand distributie Woensdag 28 October Wyk IV, blokken E. F. G. H. E^nderdag^29 October Wyk V, blokken Vrijdag 30 October Wfjk V, blokken F. G. Maandag 2 November Wyk V, blok L. Wyk VI, blokken A. B. C. D. Leiden. 20 October 1942. Plaatselijk Luchtbeschenningsleider, De Burgemeester, STEVENINCK. „PROEFALARM". Op Donderdag den 29 October aa. zullen de luchtbeschermingssirenes in den loop van den middag by wyze van proef in wer king worden gesteld. Daarby zal het sig naal „luchtalarm geëindigd" (één minuut gelykmatige toon) gegeven worden. Voor het geval deze proefneming om by- zondere redenen niet zou door gaan, volgt voor het eerstvolgende proefalarm een nieu we fcekendmrking. De Burgemeester, Plaatselijk Luchtbeschermingsleider, Mr. R. N. DE RUYTER VAN 2598 STEVENINCK. „PROBEBETRIEB" des Luftschutz-Alarmgerats (Sirenen) fin- det am Donnerstag den 29sten Oktober 1942 im Laufe%es Nachmittags statt. Er wird c!er lange Dauertori (Entwarnungssig- nal) einmal (eine Minute) zu hören^sein. Findet der Probebetrieb aus besonderen Gründen nicht statt, so erfolgt neue Be- kantgabe. Der Oertliche Luftschutzleiter, Mr. R. N. DE RUYTER VAN STEVENINCK. dagen, terwyl al het in beslag genomene verbeurd werd verklaard. Garnalen. J. B. Cramer, C. Plug en D. Duyndam, allen te Noordwyk, hadden garnalen aangevoerd buiten de afslag om. Zy kregen elk f 10 boete. VOOR DEN POLITIERECHTER. Militair jasje. Volgens J. H. E. te Leidschendam was hij er in gevlogen toen hy een militair jasje had gekocht van een kameraad, met wien hy al dertien jaar omgang had. Hy had nooit gedacht, dat het jasje van diefstal afkomstig was. De eisch werd een geldboete van ƒ40 subs. 20 da gen* Uitspraak 20.subs. 20 dagen. Slordige damesstudenten. Mej. H. M. M. te Leiden had als werkster in een damesstudentenhuis kans gezien twee jaar lang van alles te stelen. Zy zei, dat de ver leiding zoo groot was geweest, want de in woonsters waren zoo slordig en lieten alles slingeren. „Het was byna een warenhuis wat je ge stolen hebt", vond de Politierechter. Drie maanden gevangenisstraf, waarvan voor twee gratie aangevraagd zal kunnen worden eischte de Officier. Drie maanden met kans op gratie werd het vonnis. Distributiebonnen gestolen. De schil lenboer A. B. te L e i d e n was met een val- sche sleutel een huis binnen gegaan en had, eenmaal binnen zynde, de distributiebon nen meegenomen. Het geld, dat hij er voor „gemaakt" had, had hy versnoept. Een zeer ernstig feit, noemde de Officier het gebeur de en eischte drie maanden gevangenisstraf. Het vonnis werd vier maanden gevangenis straf. Ging even wisselen. J. O. te Leiden moest voor iemand even een bankbiljet van 20 gaan wisselen. Hij was niet meer terug gekomen, maar had het geld opgemaakt. Eisch en uitspraak een maand gevange nisstraf. Eigen schuld. De Politierechter vond het eigen schuld van L. J. B. E. dat hy thans drie maanden gevangenisstraf kreeg. Het betrof diefstal meermalen gepleegd te Wassenaar, waarvoor hij thans terecht stond. Maar buitendien had hij niet alleen het vermogen van zich en zijn vrouw ver dronken, maar was hy ook zijn betrekking kwyt geraakt. Daarom achtte de Poitierech- ter 3 maanden alleszins verdiend. De eigenwijze kreeg een bloedneus. A. den H. te H i 11 e g o m was zyn gasgenera tor aan het schoonspuiten en gebruikte daarvoor een tuinslang, die over den weg lag, netjes beschermd door eenige planken. Behalve een halve meter, die open en bloot lag. En daar moest een eigenwyze oude heer nu juist met zijn fiets overheen gaan hobbelen en toen er een aanmerking over gemaakt werd, had hy het om te p.nog eens gedaan met als waardeering voor zijn bravourstukje een hevige watjekou. welke den H. hem cadeau ^fed en welke een bloederige neus mitsgaders ^enige uren suf figheid plus dokters belangstelling ten ge volge had. De uitdeeler van de mep kreeg ƒ25 boete. Diverse veroordeelingen. W. L. v. d. B. te Leidschendam kreeg wegens diefstal van betonhout een geldboete van 5 subs. 14 dagen. J. van D. te Leiden wegens diefstal van kolen en kousen een geldboete van 25 subs. 16 dagen. P. C. N. H. te Oegstgeest wegens diefstal van palen een geldboete van 25 subs. 14 dagen en C. H. S. te Leidschendam wegens poging tot houtdiefstal een geldboe te van 10 subs. 10 dagen. KANTONGERECÏÏT TE LEIDEN. Onbewaakte overweg. Op 15 Augus tus was de vrachtrijder L. F. G. van H. uit Waspik met zyn „Malle Jan" juist midden op den onbewaakten overweg naby den Duivenbodeweg te Voorschoten, toen met volle vaart een electrische trein na derde. Doordat de bestuurder van den trein goed had uitgekeken, kon hy het gevaarte tydig tot stilstand brengen en kon een vreeseiyk ongeluk worden voorkomen. „Je mag nog biy zyn, dat je hier nog levend staat", merkte de ambtenaar op te gen verdachte, die terecht stond wegens hét in gevaar brengen van het verkeer. De eisch werd een geldboete van 15^sub». 10 dagen hechtenis. Uitspraak conform. Besmeurd vleesch. De slager W. H. H. te Leiderdorp, had by het slachten van een koe door slordigheid het vleesch bevuild. Eisch ƒ10.— subs. 5 dagen. Uit spraak 7.50 subs. 3 dagen.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2