DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Mementje DINSDAG 27 OCTOBER 1942 34ste Jaargang No. 10390 S)e CeidóefoeGou/tai/nt Bureaux: Pa pen gracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015. AdminLstr. 20935 C. M. van HamersveJd, Directeur. Th. Wllmer, Hoofdredacteur. V Levenswi|sheld Het is wel eigenaardig gezien de nog geenszins geheel en al uitgevochten strijd vraag of al dan niet Thomas van Kempen (en wie dan wel) de schrijver is van de Na volging van Christus dat de auteur zelf het bekende woord neerschreef: „Vraag niet wie iets gezegd heeft, maar wat er ge zegd is". Bij den schrijver van het wereldberoemde boek was dit een aansporing om bij het le zen waarheid en nuttigheid te zoeken. Maar ongetwijfeld houdt het ook verband met de nederigheid van den schrijver, die het „ama nesciri" (bemin het, onbekend te blijven) als een zijner levensregels koos. Aldus de „Nieuwe Tilb. Crt."', die in een artikel de aandacht zijner lezers vestigt op het „geheim van het in ze^ln of acht dui- duizend oplagen en millioenen en nog eens millioenen exemplaren verspreide boek je". Dit kleine boekje „De Navolging van Christus'', waarvan de schrijver niet met zekerheid bekend is volgens den Ny- meegschen hoogleeraar van Ginneken is het niet Thomas Hemerken van Kempen maar Geert Groot van Deventer noemt ge noemde hoogleeraar „het beste en het grootste, dat Nederland ooit aan de wereld gaf'". Even willen wij vandaag ook onzen le zers aan dat kostbare boekje herinneren. Wie het bezit, sla het open, hij leze en hij zal een gedachte vinden, die hem treft, een gedachte van actueele waarde. Wij slaan het boekje nu open en lezen in hoofd stuk XI: „Om niets ter wereld en ter liefde van geen enkel mensch mag iets kwaads gedaan worden; maar ten bate van wie hulp noodig heeft, kan toch somwijlen een goed werk vrij worden onderbrd- ken, of zelfs door een beter vervangen. Want met zoo te handelen wordt het goede werk niet vernietigd, maar tegen een beter omgewisseld. Zonder liefde is het uiterlijke werk van geqn nut; wat daarentegén uit lief de geschiedt, hoe klein 'f ook moge wezen en ongeacht, wordt geheel en al winstgevend gemaakt. God weegt immers meer, uit hoe goe de stemming men handelt, dan hoeveel men afdoet. Veel doet hij, die veel liefde heeft. Veel doet hij, die eene zaak wèl doet. Wèl doet hij, die meer de gemeen schap dan zijn eigen wil ten dienste staat". Is het niet alsof dit tot den mensch van vandaag, tot ons is gericht? „Dit werk van Thomas a Kempis is een onuitsprekelijke bron van levenswijsheid, van bemoediging en troost"! (R. Bouman S.J.). BELANGRIJKE MEDEDEELING VERZENDING VAN KERSTPAKKETTEN VOOR DE WAFFEN SS EN HET LEGIOEN. Het SS-Ersatzkommando Nederland deelt ons mede: Pakjes voor vrijwilligers in de Waffen- SS en het legioen, die een veldpostnummer hebben, mogen alleen verzonden worden met de speciaal voor Kerstpakketten ver- strekte zegels, z.g. Zulassungsmarken. Deze zegels worden aan de soldaten uitgereikt en door hen aan hun familieleden toege zonden. Zij zijn dus nergens anders ver krijgbaar. Door middel van deze zegels is het mogelijk om Kerstpakketten aan vrijwilligers te zenden van 1.000 gram of 2.000 gram. Voor 1 000 gram moet men dus één zegel en voor 2.000 gram twee zegels opplakken. Voor de vrijwilligers, die een adres heb ben, dus geen veldpostnummer, zijn geen zegels noodig en kunnen de pakjes zonder zegels verzonden worden. Het is van het grootste belang, dat de Kerstpaketten vóór 30 November a.s. aan de post ter verzec- ding afgegeven zijn. Van 10 November tot 25 December 1942 is het niet mogelijk, pak ketjes te versturen zonder zegels, welke zwaarder zijn dan 20 gram. Vóór 10 November en na 25 December 1942 kunnen pakjes zonder zegels tot 100 gram verzonden worden. Door deze regeling is er voor gezorgd, dat alle kameraden ook werkelijk met Kerst mis uw gave ontvangen. De pakjes moeten als volgt geadresseerd worden An das SS-Ersatzkommando Nederland Den Haag, Stadhouderslaan 132 te zenden aan: Rang: Naam: Veldpostnummer of adres: Het SS-Ersatzskommando verzoekt de Ne- derlandsche-bevo'king, zich precies aan deze regels te houden, daar, gezien het groote aantal Nederlandsche vrijwilligers, alleen op deze wijze een geregeld Kerstpak- kettenverkeer mogelijk is. AAN WINTERHULP GEGEVEN IS GOED GEGEVEN. GIRO 5553. BELOFTEN EN DAD E N De oorlog is een uiterst middel om een onhoudbaar geachte situatie te forceeren. Het is een geweldmaatregel en bij iedere toepassing van geweld dreigen de harts tochten uit te breken buiten de omheinen de controle van het verstand. Dan is het niet langer een „eerlijke" strijd, niet lan ger een wedkamp, waarin de wederzijd- sche krachten worden gemeten een ele ment, dat ook in iederen oorlog schuilt maar een blinde moordpartij, welke even zinneloos als onmenschelijk is. Het moost eigenlijk niet noodig zyn; de strijdende partijen, althans hun aanvoerders en lei ders. moesten oneerlijke. onmensAelyke methoden uit eigen aandrang en geweten verafschuwen en mijden; doch omdat de practyk uitwees, dat maar al te vaak lage en gemeene hulpmiddelen te baat werden genomen, die dan op hun beurt weer re presailles van den tegenstander uitlokten, is men internationaal overeengekomen, alles uit de oorlogvoering te weren. #wat algemeen voor noodeloo6 wreed en on menschelijk werd gehouden. Dat was de conventie van Genève. Wie verwacht had, dat de kwestie daar mee was afgedaan, ziet zich in dezen we reldoorlog deerlyk bedrogen. Wanneer wy de krijgstactiek, of liever de moordprac- tyken van de bolsjewisten, maar geheel buiten beschouwing laten, blijkt uit de be richten, welke ons bereiken, dat zelfs bi.i de strijders, die prat gaan op hun humani teit,. nog altijd methoden voorkomen, die terecht de verontwaardiging opwekken van allen, die nog niet elk gevoel voor men- schelijke waardigheid hebben verloren. Het beschieten van weerlooze burgers door Engelsche piloten, het onder vuur nemen van duidelijk met het Roode Kruis ge merkte hospitalen en veldlazaretten, waar van de weermachtsberichten telkens moe ten gewag maken, vormen een door niets te rechtvaardigen en nimmer goed te pro ten inbreuk op het Volkenrecht. Tegen over Japan schijnen de Amerikaansche vliegers zich alle mogelijke vrijheden van hetgeen al of niet geoorloofd is te hebben voorbehouden, althans uit de berichtge- vin van dat verre werelddeel blijkt, dat Japan het besluit genomen heeft, eiken ge vangen genomen Amerikaanschen vlieger, die zich aan misdadige handelingen heeft schuldig gemaakt, als een misdadiger te behandelen, voor een militair gerecht te dagen en zwaar te straffen. Stimson, de staatssecretaris van buiten- landsche zaken der Ver. Staten verschuilt zich thans achter de Geneefsche conven tie en verklaart, dat de Verecnigde Sta ten zich streng aan de bepalingen van deze conventie houden. Daarentegen wijst men er evenwel op, dat de Amerikaansche inbreuken op het Volkenrecht ree<js begonnen zijn met het boeien van Duitsche, uit Canada ont vluchte, vliegerofficieren in de toentertijd nog formeel neutrale Ver. Staten en dat deze methodische schending van het Vol kenrecht zijn hoogtepunt vindt in de ver heerlijking van gemeene misdaden by de oorlogvoering door Amerikaansche „ma gazines" en tijdschriften. Dat alles wijst op een mentaliteit, wel ke o.a. onder woorden gebracht is door den 23-jarigen Amerikaanschen vlieger William Farlow, die, in krijgsgevangen schap geraakt, de volgende verklaring af legde: „Ik zag schoolkinderen spelen bij een gebouw, dat er als een lagere school uitzag en dacht: ik kon den Japanschen kinderen 'n voorproefje geven van wat ko gels beteekenen, als het van- mij afhing. Ik ging dus in duikvlucht over en beschoot ze met mijn machinegeweer. Het speet me voor ze, maar wat weerlicht, waren het geen vijandelijke kinderen?" Ook de bekende kwestie van het boeien der krijgsgevangenen wyst er op. dat men zich van de Geneefsche conventie weinig meer'aantrekt. Wanneer dergelijke daden voorkomen, is het plicht ze te signaleeren en te veroordeelen, teneinde te voorkomen, dat de menschheid ze gaat aanvaarden als onvermijdelijk. DE LUCHTAANVALLEN OP ENGELAND. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Zondag naar het D.N.B. aanvullend ver neemt, de haveninstallaties van Torquay aan den Westelijken oever van de Lyme- baai doeltreffend bestookt. Waargenomen kon worden, dat verscheidene opslagplaat sen instortten en een fabrieksistallatie zwaar werd beschadigd. Des middags be gonnen Ju-68 machines srtoringsvluchten te ondernemen. Door zware bewolking konden zij overgaan tot aanvallen in scheervluchten en wierpen hun bommen van een hoogte van 30 M. op kazernes bij Seaford. In de nabijheid gelegen inrichtin gen, die voor den oorlog van belang waren, kregen eveneens zware treffers. Bij een aanval op Eastbourne, werden voltreffers waargenomen in het Westely'k deel der stad. die een omvangrijken brand veroor zaakten. Zonder verliezen keerden de Duit sche toestellen terug. Er werden geen Brit- sche jagers ontmoet. Het Japansche hoofdkwartier maakt be kend dat Japansche legervliegtuigen Zon dagmiddag een verrassenden aanval ge daan hebben op de vijandelijke luchtbases van Tinsoekia en Chittagong in Britsch- Indië. Tijdens dezen aanval werden vier vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. 39 andere vijandelijke machines, waaronder 18 groote toestellen, werden op den be- ganen grond vernield. Een Japansche ma chine ging verloren. Tinsoekia ligt in het Noordoosten van Saam, ongeveer '80 mijl ten Noorden van Mand al ay. Ohittagor.g ligt in Bengalen, aan de Golf van Bengalen, ongeveer 270 mijl ten Westen van Mandelay. Het Britsche ottensiel In Egypte De groote Engelsche aanval in Egypte en de gelijktijdige luchtaanvallen op steden in Noord-Italië toonen aan, dat de Engel- schen hun oude lievelingsplan weer ter hand hebben genomen, n.l. een beslissing van den Europeeschen oorlog van het Mid- dellandsche Zee-front uit te probeeren. Dat is de indruk, dien men in Duitsche poli tieke kringen kan constateeren. Nu de Britsche landingspogingen in Noord-West Europa mislukt en en de Engelsche ter- reuraanvallen op Noord- en West-Duitsch- land zonder eenig materieel en moreel re sultaat zijn gebleven, zien de Engelschen thans geen anderen uitweg meer dan hun strijdmiddelen weer tegen Italië te beproe ven. Doch reeds de eerste gevechtsdagen hebben aangetoond, dat deze inspanningen even vergeefsch zullen zijn als alle vroe gere pogingen, die de Engelschen in den sector van de Middellandsche Zee hebben ondernomen. Het fre-1 van de As in Noord- Afrika staat even r :g o s het Italiaan- sche thuisfront, waar de Britsche luchtter- reur zonder uitwerking gebleven is. De bevolking van Milaan. Genua en Savona heeft een houding aan den dag gelegd, die gelijk is aan de houding der bevolking van Keulen. Luebeck, Hamburg: Bremen. Ros tock, Muenster en andere Duitsche steden. In Berlijnsche kringen acht men het bij zonder opmerkelijk, dat evenals by de terreur-aanvallen op Duitschland. de Brit sche terreur-aanvailen op Noord-Italië geen kerken en ziekenhuizen gespaard hebben. In dit verband wordt ook op het feit ge wezen, dat de Britsche vliegers ouderge woonte hun doel genaderd zijn onder be scherming van het neutrale ZwitserlandT Britsche eskaders bommenwerpers vliegen tegenwoordig boven Zwitserland als ging het om de natuurlijkste zaak van de we reld. Een neutraal land wordt daarmede zoo behandeld alsof het het opmarschge- bied van Britsche luchtvloten is. óp het protest van de Zwitsersche regeering in Londen tegen de nieuwe schending der neutraliteit en souvereiniteit is van Engel sche zyde met de gebruikelijke uitvluchten geantwoord. In Berlijnsche politieke Jcrin- gen vraagt men zich af, of de bevoegde Zwitsersche instanties het by dit ant woord zullen laten. De A.N.P.-correspondent meldt uit Ber lijn: De Engelschen hebben in Egypte hun of fensief want als zoodanig moet inder daad de actie, die de vorige week is begon nen. worden beschouwd ingezet met ren sterke troepenmacht, voornamelijk bestaan de uit Canadeezen, Nieuw-Zcelanders, Zuid-Afrikanen, Polen, Grieken en Gaul listen. Het is najuurlijk moeilijk te zeggen of de door de Engelschen zelf genoemde cijfers omtrent de door hen in den strijd geworpen manschappen en pantserwagens juist zijn, doch het is mogelijk, dat hun strijdkrach ten na de vernietigende nederlaag, die het achtste leger indertijd heeft geleden, aan zienlijk versterkt zijn. Daartegenover staat, dat ook maarschalk Rommel allen tijd heeft gehad om zijn stellingen te verster ken. De stelling van El Alamein, die naar men weet van de kust in Zuidelyke richting naar de Catarra-vallei loopt en omstreeks zestig kilometer breed is. is over een groote diepte met veldfortificaties ver sterkt en de strijd, die thans aan den gang is, verschilt in zooverre van dien, welke zich bij vroegere offensieven in de Libysche woestijn afspeelde, dat toen de gevechten zich heen en weer bewogen en talryke om trekkende bewegingen werden gemaakt, waarmede soms weken verliepen, terwyl thans de Engelschen met sterke pantser strijdkrachten op de Duitsch-Italiaansche stellingen aanstormen, waarbij van druk op een bepaald punt der linies niet kan worden gesproken, daar het zwaartepunt van den strijd nu. eens in het J^oorden, dan weer in het jnidden of in het Zuiden ligt. De situatie kan als het ware van uur tot uur verwisselen. Men heeft echter te Berlijn groot ver trouwen in de veldheerseigenschappen van Rommel, van wien bekend is, dat hij er niet van houdt, zich aan een star operatie plan te houden, doch in moeilijke situaties bliksemsnel weet te handelen en te impro- viseeren. Den ding kan echter omtrent de gebeur tenissen in Egypte gezegd worden en dat is, dat de verrassing, die in dezen oorlog zulk een groote rol speelt, den Engelschen niet gelukt is. Ook de poging der Engelschen. te Marsa Matroe in den rug van Duitsch-Italiaan sche troepen te landen, waarbij zij ge bruik maakten van motortorpedobooten, die de Engelschen als ..vestzakoorlogsschepen" betitelen, is mislukt door het snelle ingrij pen der vliegtuigen van de As, die de sche pen dwongen, nog vóór het bereiken van hun doel, de wijk te nemen. De opmarsch naar Rome VIERING VAN DEN TWINTIGSTEN VERJAARDAG. De twintigste verjaardag van den marsch naar Rome is Zondag in heel Italië plechtig gevierd. Leden van de regeering en van den grooten fascistischen raad, de chef van den staf der militie en talryke leden van den nationalen raad der fascistische kamer van corporaties hielden in de steden toe spraken tot de bevolking, die door een tal rijke menigte werden aangehoord. Op het San Marco-plein in Venetië sprak in tegen woordigheid van den hertog van Genua onderstaatssecretaris Janelli, die den 28en October 1922 bestempelde als het uitgangs punt van de alle volkeren omvattende be weging voor een ware gerechtigheid in de wereld. Op bevel van den Fuehrer zal zich naar aanleiding van den twintigsten verjaardag Veranderingen in de Strategie EEN ARTIKEL VAN RIJKSPERCHEF DIETRICH. Onder het opschrift ..Veranderingen in de strategie" publiceert de „Voclkischer Beobachter" een nieuw artikel van Rijks perschef dr. Dietrich, waarin ter inleiding gezegd wordt, dat het wereldburgerdom der democratie niet in staat is den werkc- üjken oorlogstoestand te begrijpen. Het ziet over het hoofd, of wil niet zien, dat door een revolutionnaire ontwikkeling nieuwe krachten zijn opgekomen, nieuwe technische mogelijkheden en fundamen teel veranderde organisaties van ruimtelij ke grootheden op den» voorgrond zijn getre den, die de perspectieven van den oorlog volkomen veranderd hebben. In het ge brek aan algemeen geldige begrippen voor het begrijpen van het specifieke van de zen oorlog is de laatste motiveering gele gen voor de verwarring der geesten, die thans in de internationale discussie over het verloop van dezen oorlog haar orgieën viert en het den geallieerden mogelijk maakt met onserieuze berichtgeving de on verschillige massa's te misleiden. Dr. Dietrich wyst er op, dat de tenden tie der tegenstanders van Duitschland er naar uitgaat te verklaren, dat alles zal ko men als in 19141918, en schryft. Hier zien wij ons geplaatst tegenover de eerste der denkfouten, die uitgaande van verkeer de voorstelKngen over den aard van dezen oorlog^ leiden tot bedrieglijke conclusies omtrent zyn einde. In den wereldoorlog bleek de wijde ruim te de best^ bondgenoot te zijn van onzen tegenstander. Toen kon hy bijna ongestoord uit reusachtige ruimten en over bijna alle zeeën de hulpmiddelen der wereld tegen ons mobiliseeren. In dezen oorlog echter, die Duitschland door de ruimtegrypende overwinning zijner wapenen, door de po sitie van Italië in de Middellandsche Zee cn door de deelneming van Japan aan den oorlog uit zijn nauwheid te voorschijn heeft gebracht, blykt de wijde ruimte vijan dig voor de geallieerden. Uit dezelfde wij de ruimte, die in 19141918 de bron was van hun kracht, .vloeien thans voor Brit- tannië en de V.S. alle zorgen hunner oor logvoering voort. Reeds de volledige ineenstorting hunner blokkadeverwachtingen, zoo gaat 'de Rijks- perschef voort, bewijst, dat de ruimtelijke en verkeersstrategische perspectieven funda menteel anders zijn dan zij geloofden. Thans hebben de militaire behecrschlng van het continent en zijn Westeslyke kus ten. van de IJszee tot aan do Golf van Bis- eaje niet slechts de blokkade van Duitsch land geschrapt van de kaarten van den ge neraion staf der Britsche zeelords, maar den Spilmogendheden de mogelijkheid gegeven de kracht van haar continentaal Europce- sche positie in de waagschaal hunner we reldwijde strategie te werpen. Daarbij komt Japan's overheerschcnde en onaan tastbare positie in de Oost-Aziatische ruim te. Duitschland, Italië en Japan, met hun strijdkrachten onder en op het water, zijn in staat de vitale zeeverbindingen van hun tegenstanders door te snijden. Zij kunnen en zullen hun dan de wet van het hande lende optreden voor altijd ontnemen. De Rijksperschef maakt er opmerkzaam op. dat de Spilmogendheden weten.^wclke groote militaire beteekenis de ruimtelijke uitbreiding van de continetnale oorlogstoo- nceien geeft aan hun transport- en ver keersmiddelen. die door het voordeel der blnnenlinic. doohr de dichtheid van het spoorwegnet en het aaneengesloten ver- keersnet van continentaal Eqropa beveiligd Zijn, terwijl in tegenstelling daarmede de verbindingswegen der geallieerden over den Oceaan over de geheele wereld uiteen getrokken liggen en blootgesteld zijn aan de voortdurende bedreiging der Spilmogend heden. Dr. Dietrich wyst er vervolgens op, dat niet slechts de ruimte als de dimensionale krachtbron van den totalen oorlog, maar ook de tyd aan den kant van de Spilmo gendheden staat. Het kernstuk van de An gelsaksische strategie bestaat in de opvat ting. dat de zeeheerschappij van Engeln- en de industrieele kracht der V.S. de slissende «factoren zyn voor het beha' van de overwinning. Maar reeds het ver loop tot dusver van den oorlog heeft be wezen, dat deze conceptie verouderd en foutief is. „Wij zien", zoo besluit dr. Die trich, „dat de Spilmogendheden en hun bondgenooten op het schaakbord van het spel der krachten- beschikken over goede posities voor den eindstrijd." van den marsch naar Rome een bijzondere delegatie der nationaal-sociallstische partij naar Rome begeven, die onder -leiding staat van Rcifchsorganisationleiter dr. Ley. Verder maken o.a. de Rijksjeugdlelder Ax- mann en de Rijksstudentenleider dr. Scheel deel uit van deze delegatie. Eerherstel voor de Vlaamsche activisten SLOTZITTING DER COMMISSIE. In hetzelfde parlementsgebouw te Brus sel, waar vier cn twintig jaar geleden in November 1918, in strijd met wet en recht het sein werd gegeven tot de activixtenver- volging, hield Zondagmiddag de „commissie voor eer- en rechtsherstel" haar plechtige slotzitting. x Opgericht by de verordening van 8 Sep tember 1940 en bekleed met de bevoegd heid van een souverein rechtscollege, waar tegen geen beroep bestaat, had de commis sie gedurende de afgeloopen twee jaren in eer en geweten, volgens recht en billijk heid, te beslissen over de maatregelen, wel ke de zedelijke en materieele schade der onrechtmatig vervolgde activisten moeten goedmaken. Geen amnestie in den zin van ZUURKOOL n. Zuurkool doceert myn vriend d« kockoloog uit de Boterstrant, die even deskundig is in de edele kookkunst nis in de meer beperkte koekologie ik herzeg: zuurkool heeft do hand noo dig van den meester. HU komt Juist op tyd met zUn college over zuurkool. WU staan immers aan het begin der zuurkool periode en zuurkool is edeler en smakelijker spijs dan brandnetel- koppen en wortellof, wnt de vitami- nenkunstenaars ook mogen beweren'. Men beweert wel eens nldus vervolgde dc koekoloog zijn voor dracht dat zuurkool oen burgorspUa is en alleen voor de tafels der een- voudigen. Mis.! Luister naar de stem der grooten op dit gebied en zU zul len u, verzekeren, dat zuurkool een klassidke spijs is, een spijs, die aan dacht vraagt. De mÉnschon denken, dat zuurkool geen water verdraagt. Alweer fout, het ipoet gcwasschcn worden in stroomen waters, vier. vUf, zesmaal cn eerst dan begint de eigen lijke achoonheidsbehandeling. Zuur kool vraagt vet, liefst van de gans, die de foie gras oplevert, beweert mUn vriend de koekoloog. Giet ar vervol gens een flcsch <jrogc witte wUn over uit. Doe er spek by, maar wees niet tevreden met ieder spek, het moet zuurkoolspek zUn. Rasp er voorts een zure appel en drie of vier rauwe aard appelen in. Voorts een tiental peper korrels, diverse worstsoorten, ham en carbonadex. Wat champignons en een gesnipperd truffeltje is mede niet on gepast. Wie zóó zuurkool eet.... Toen heb ik gezegd: ik zal het mUn lezeressen voorleggen bn de eerste, die aldus de zuurkool toebereidt mag mU uitnoodigen. Ik zal mee" juich en met het heele gezin. een „vergeten", mocht hierby het doel zUn, doch integendeel: herstel van het vertrapte recht en de geschonden eer. Dat een rechtscollege in het openbaar verslag uitbrengt over zijn werkzaamhe- dén, mag op zichzelf reeds een novum hee- ten en ond«-rstrn pt m dit geval het bijzon der karakter van zUn statuut, dat in de verantwoording tegenover de diepste noo- den en rechten van het volk zUn oorsprong vond. Deze plechtige slotzitting in de zaal van den senaat had bovendien nog een andere beteekenis, zU stelde de innige betrekkin gen tusschen Vlaanderen en Duitschland in het volle licht. Zij leverde nogmanls het bewys, dat het Reich van Adolf Hitler die genen niet verlaat, die Duitschland in tU- den van nood ter zUde stonden. Vóór den aanvang der plechtigheid werd op verzoek van dr. Borms door alle aan wezigen een korte stilte waargenomen ter nagedachtenis van Staf de Clercq. Daarna wordt de vergadering geopend onder de tonen van het Wilhelmus. Dr. Borms herinnert in zijn openingsrede vooreerst aan de omstandigheden, waaron der het net ivi' im •-:» werd Torn het duidelijk was geworden, dat de in 1914 uit geweken Belgische regeering den oorlog wilde misbruiken om ons Vlaamsche va derland te knechten, hebben wij uit een drang r.oar zelfbehoud alles gedaan, wat ons volk kon redden: de Gentsche hooge- school vernederlandscht, de bestuurlijke scheiding Ingevoerd, de politieke zelfstan digheid voorbereid. Aangehitst door een hardvochtige troon rede en gedekt door het rondschrUven van den eersten magistraat van het openbaar ministerie, die waarschuwde tegen iedere „scrupule de legalité", is toen na den wa penstilstand de wilde activistenjacht be gonnen, die zoo eindeloos leed over ontel bare gezinnen heeft gebracht. Eerst dtmr de Duitsche overwinning werd eer- en rechtsherstel mogeiyk. De commis sie wordt niet opgeheven, zij zal OBdM een summieren vorm doch met de volheid harer machtsbevoegdheid, blyven voortbe staan tot het uitoefenen van toezicht op de uitvoering der principieel genomen beslis singen. AMERIKAANSCHE VLIEGTUIG- MOEDERSCniP „WASP" GEZONKEN. Het Amerikaansche ministerie van ma rine heeft Maandag medegedeeld, dirt het Amerikaansche vlicgtuigmqederachlp „Wasp" verloren ix gegaan. De „Wosp" liep in 1939 van stapel cn mat 14 200 ton. Het vliegtuigmooderxehip werd op 15 Sep tember in het Zuidelyke deel van den Stil len Oceaan na een voorafgaanden aanval door een Japansche duiki- lol ÉÉH gebracht. Negentig percent van de beman ning zou gered zijn. In het officiecle communiqué wordt ge zegd: Het vliegtuigmoederschip bleef nog vUf uur na den aanval mct'alagzU liggen en zonlt op een tydstip, waarop geen vyan- deiyke strijdkrachten meer in de buurt wa ren. Om deze reden bleef de publicatie van het verlies zoolang achterweg», daar de mogelijkheid bestond, dat de vUand nog niets wist van het verlies. De „Wasp" had tezamen met de in het Zuidelijke doel van den Stillen Oceaan aanwezige vlootstrUd- krachten tot taak de troepen versterkingen en de ravitailleering naar Guadalganar te beschermen. Het communiqué voegt hier aan nog toe, dat drie torpedo's de ,,Wasp" in de buurt van de kruitkamer en van de petroleumtanks troffen, waardoor zware branden ontstonden. Toen na vyf uur alle hoop op redding van het schip moest worden opgegeven, heeft een Amerikaan sche torpedojager het vliegtuigmoeder- icbip door torpedotreffers tot zinken ge bracht.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1