DUITSCHLAND Momentje .J MAANDAG 26 OCTOBER 1942 34ste Jaargang No. 10389 S)e £cld&cfi£(Boi4/fca/nt Bureaux: Fapengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. V Christus' Rijk De Katholieke Kerk vierde gisteren het jaarlijksch feest van Christus Koning. En de Kerk heeft gebeden om de uitbrei ding van Christus' Rijk over heel de wereld. Wat is Christus' Ryk? Men kan op deze vraag, van de aller hoogste beteeken is, in vele vormen ant woorden. De kerkelijke liturgie van gisteren geeft een antwoord, diep en vol van inhoud. In de praefatie van de heilige Mis bezong de Kerk het Rijk van Christus als: „een rijk van waarheid en leven, een rijk van hei ligheid en genade, een rijk van gerechtig heid, liefde en vrede''. Hier wordt in kernachtige uitdrukking het Rijk van Christus geschetst in zijn grondslagen en in zyn uitwerkselen. Hier wordt geschetst het Rijk van Chris tus, zooals ieder onzer dat in eigen per soonlijk leven kan vestigenEn hier wordt dus herinnerd aan onze ontzagwek kende roeping en verantwoordelijkheid! Mochten wy nu eens besluiten, dat wy lang genoeg ach en wee hebben geroepen over een booze wereld, die zich aan Chris tus' heerschappij wil onttrekken; en dat wy tè weinig zélf hebben gearbeid aan het werk, dat ten slotte niemand ons beletten en verhinderen kan: de vestiging van Chris tus' Rijk in onszelf! Midden in de on rust van den tijd willen wy rustig deze ge dachte uit de viering van het feest van Christus' Koningschap overwegen, hopend, dat die viering zóó voor ons wezenlijke, blijvende waarde hebbe.... Stook volgens den thermometer niet volgens den kalender Voorbarigheid kan U in Februari en Maart opbreken In 't ingewand der aarden, zwart en zwaar geboren, diepe en duistere kolenwaar, hoe dankbaar durve ik u, bij 't vier gebakerd, heetén een goddelijk geschenk, dat te evenaren niet den koninklijken goude en is, daar menig menschenkind ik, al zijn levensdagen, zie om zweeten. Dit gedicht van den Vlaamschen volk- schen dichter Guido Gezelle zou geschre ven kunnen zijn speciaal in en voor dezen winter, omdatwij in dezen winter on zen voorraad kolen moeten beschouwen en behandelen als een zéér kostbare schat! Wij zouden allen den dringenden raad willen geven: ga nu nog niet stoken, om dat het herfst is, maar wacht er mede, tot dat het werkelijk koud is, zóó koud, dat ge niet buiten verwarming kunt. Als ge nu stookt, om wat aangenamer temperatuur te verkrijgen, dan kan het straks, in Fe bruari b.v., gebeuren, dat ge niet meer kunt stoken, terwijl ge er dan veel meer behoef te aan zult hebben, dan nu bij dit betrek kelijk zachte weer! Ook op overheidsinstellingen dient men de zuinigheid en aldus de wijsheid te be trachten en aldus een voorbeeld te geven aan de bevolking. Gemeld wordt, dat de bekende filmdiva Josephine Baker in een hospitaal te Casa blanca gestorven is, uitgeput door de tering. Het laatste optreden van Josephine Ba ker had plaats, in de lente van 1940, te Lis sabon en Porto in Portugal. Doch toen reeds was zy gegrepen door de ziekte die haar naar het graf zou sleepen en was haar suc ces zeer klein. Zij, die eens de lievelinge was van een zeker internationaal publiek, is ge storven in de grootste ellende en armoede. In een tijd dat „swing" en „zazoe"' furore maken, is het berichtje gekomen en den dood en 't roemloos einde van de uitvind ster van den „Charleston". Op 4 Juli 1906 is ze te St. Louis geboren. In Parijs ver drong ze Mistinguet met haar „Charleston". Baker werd de lievelingsartiste van een „voornaam'' publiek. Minder voornaam ge droegen zich de Finsche gastheeren, die haar in 1933 te Helsingfors op stinkbommen onthaalden. Josephine heeft haar „mémoi res" geschreven: „Mijn reizen en avontu ren''. DE OPVOLGER VAN STAF DECLERCQ. De opvolger van Staf Declercq mr. H. Elias is geboren te Mechelen (Brabant), 12 Juni 1902. Na zijn humanoria te Vilvoor de te hebben doorloopen, volgde hij de Van 1923 tot 1926 was hij leeraar aan het promoveerde er in 1923 tot doctor in de wijsbegeerte, afdeeling geschiedenis. In 1929 promoveerde hy aan de universiteit van Gent als doctor in de rechten. Van 1923 tot 1926 was hij leeraar aan het Atheneum te Brugge (Waalsche sectie), van 1925 tot 1928 verbleef hy in het buiten land en volgde er leergangen aan de uni versiteiten van Parys, Luxemburg, Rome en Bonn. In 1928 werd hy tot leeraar be noemd aan het Atheneum van Gent (Waal sche sectie), in 1931 vestigde hij zich als advocaat te Gent. In 1932 trad hij in het parlement als volksvertegenwoordiger. In 1941 werd hy tot-commissaris-burgemeester en burgemeester der stad Gent aangesteld. STRIJDT VOOR EUROPA De strijd In Stalingrad vordert. Het Duitsche weermachtsbericht van Zon dagmiddag luidt: In bet Westen van den Kaukasus hebben Duitsche en Roemeensche troepen met doeitrelfenden steun der luchtmacht nieu we bergruggen stormenderhand ingenomen. Tegenaanvallen van den vijand werden on der bloedige verliezen afgeslagen. In den strijd om Stalingrad zijn in hard nekkige afzonderlijke gevechten op een hal na, alle overgebleven gebouwen der fabriek Roode October, uitgebreide stellingen en huizenblokken en de Noordelijke voorstad Spartakofka op enkele afzonderlijke huizen na ingenomen. Het stedelijke en fabrieks terrein, dat den vorigen dag was veroverd, werd van vijandelijke overblijfselen gezui verd. Ontlastingsaanvallen bezweken. De zware luchtaanvallen op de vijandelijke steunpunten te Stalingrad en de Sowjet- étappe ten Oosten van de Wolga gingen met onverminderde kracht voort. Aan het front van de Don hebben Roe meensche troepen verscheiden vijandelyke aanvallen afgeslagen. Roemeensche lucht strijdkrachten richtten haar -aanvallen op vijandelijke stellingen en treinen. Op het Ladogameer heeft in den nacht van 21 op 22 October een formatie Duitsche en Italiaansche oorlogsvaartuigen onder es corte van de Duitsche en Finsche lucht macht een plaatselijke actie uitgevoerd te gen de door de bolsjewisten bezette kust. Een landingsaf^eeling vernielde een vuur toren en maakte gevangenen. Op de terug reis werden onder voortdurende gevechten met vijandelijke kanonneerbooten felle luchtaanvallen afgeweerd en door jagers en luchtdoelgeschut 21 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In Egypte is de vijand over een breed front na hevige voorbereiding door de ar tillerie met sterke formaties infanterie en tanks en met medewerking van tal van vliegtuigen tot den verwachten groot- scheepschen aanval overgegaan. Op het oogenblik zyn verbitterde gevechten aan den gang. De vijand heeft tot nu toe 20 vliegtuigen en talrijke tanks verloren. Op Malta hebben lichte Duitsche ge vechtsvliegtuigen weer talrijke bommen geplaatst op de vliegveldinstallaties van Lucca en la Venezia. Bij vluchten naar de bezette Westelijke gebieden en bij de heen- en terugreis naar Noord-Italië heeft de Britsche luchtmacht door den Duitschen afweer 11 vliegtuigen verloren, waarvan meer dan de helft vier motorige bommenwerpers. In den afgeloopen nacht heeft de Duit sche luchtmacht bomaanvallen gedaan op voor den oorlog belangrijke installaties in eenige steden van Oost-Engeland. Alle toe stellen keerden op hun basis terug. Zooals bekend gemaakt bij extra bericht, hebben Duitsche duikbooten, ofschoon nog steeds herfststormen de operaties bemoei lijken. in zware gevechten, uit krachtig be veiligde konvooien cn in hardnekkige af zonderlijke achtervolging in 't Noorden van den Atlantischen Oceaan, in de Noordelijke IJszee, bij de Canadeesche kust, bij Trini dad, voor den Congomond en bij Kaapstad 16 schepen van 104.000 t. en een torpedoja ger tot zinken gebracht. Drie andere sche pen en een andere torpedobootjager wer den door torpedotreffers beschadigd. Nieuwe terreinwinst In den Kaukasus. Zaterdag maakte het opperbevel van de Duitsche weermacht bekend: In den Westelijken Kaukasus wint de aanval van Duitsche en Roemeensche troe pen in moeilijke boschgevechten steeds ver der terrein. Ten Noordoosten van Toeapse werd een domineerende berg genomen en in weerwil van vijandelijke aanvallen ge houden. Twee bolsjewistische koopvaardij schepen werden voor de kust van den Kau kasus door bommen zwaar beschadigd. Kustartillerie van het leger vernietigde aan de Zuidkust van de Krim een motor torpedoboot van den vijand. Duitsche mo- tortorpedobooten vielen de haven van Toeapse aan, plaatsten in den nacht van 22 op 23 October twee torpedotreffers op een door torpedojagers beschermd, binnenva rend vijandelijk oorlogsschip en beschadig de de haveninstallaties. Na een gevecht met vijandelijke motortorpedobooten keerden de eigen booten onbeschadigd in hun steun punt terug. In Stalingrad gingen formaties infanterie en pantserwagens opnieuw tot den aanval over en wierpen den vijand in hevige hui zengevechten uit verschillende reeksen stra ten, veroverden het grootste deel van de fabriek Roode October en drongen tot de Wolga door. De vijandelijke stellingen la gen onder den bommenhagel van de onaf gebroken aanvallende gevechtsvliegtuigen en Stuka's, die bovendien overdag en 's nachts vijandelijke artilleriestellingen op de eilanden in de Wolga en ten Oosten van den stroom bestookten. In het Noorden der stad mislukten vry zwakke vijandelijke ontlastingsaanvallen. Ten Zuid-Westen van Kaloega stortte een plaatselijke aanval der bolsjewisten in het geconcentreerde afweervuur met bloedi ge verliezen ineen. Aan de overige deelen van het Oostelijke front succesrijke eigen stoottroepacties. Zware luchtaanvallen werden in den cen- tralen sector van het front gedaan op vijan delijke troepen, welke gereed stonden, trarsportbewegingen en het ontladen van bolsjewistische troepen. Aan het Egyptische front nog steeds le vendige activiteit in de lucht. De vyand ver loor tien vliegtuigen. Door gebruik te maken van de weersom standigheden herhaalde de Britsche lucht macht gisteren met enkele vliegtuigen haar storingsaanvallen op Noord-West-Duitsch gebied. De bevolking leed verliezen. De ma- terieele schade was gering. Bij het naderen van de kust der bezette gebieden verloor de vyand overdag en in den afgeloopen nacht vier vliegtuigen. De Duitsche luchtmacht bestookte overdag mi litaire doelen en voor den oorlog belangrij ke installaties in Zuid-Engeland. Britsche aanval In Egypte begonnen. HEVIGE GEVECHTEN BIJ EL ALAMEIN. Het Italiaansche weermachtsbericht van Zondag luidt als volgt: Na een hevige voorbereiding door de ar tillerie heeft de vijand de sectoren ten Noorden en ten Zuiden van het front van El Alamein met sterke gepantserde en in- fanteriestrijdkrachten aanbevallen. De te genstander, die overal wem teruggeslagen, leed zware verliezen, vooral aan pantser voertuigen, waarvan er tot dusver al 47 zijn vernietigd. De slag duurt voort. De Britsche luchtmacht steunde de actie te land met sterke formaties, maar stuitte overal op de luchtmacht der Spil, die 15 vij andelijke vliegtuigen neerschoot, welke in brand geraakten. Vier andere stortten neer, getroffen door luchtdoelart^llerie. LUCHTAANVALLEN OP ITALIAANSCHE STEDEN. Voorts wordt in de Italiaansche weer- machtsberichten melding gemaakt van En- gelsche luchtaanvallen op Noord-Italiaan- sche steden. Zoo werd Zaterdagnamiddag gemeld: Vijandelijke vliegtuigen vlogen in den afgeloopen nacht boven enkele streken van Piemont, Ligurie en Lombardije en lie ten brisant- en brandbommen vallen boven Turyn, Genua en Savona. Zij veroorzaak ten niet ernstige materieele schade in de beide eerstgenoemde steden, doch ernstiger in de laatste. De tot nu toe bekend gewor den slachtoffers onder de burgerbevolking zijn: een doode en tien gewonden in Turijn, dertien dooden en 46 gewonden te Savona en Vado in Ligurië. Het aantal slachtoffers van den laatsten aanval op Genua bedraagt 21 dooden en 121 gewonden. Dezen nacht heeft de vijandelijke aanval op Genua geen slachtoffers geëischt, doch er zijn er wel een aantal gevallen als gevolg van het ge drang aan den ingang van een schuilplaats. Voorts werd Zondag gemeld: Nieuwe aanvallen zijn gistermiddag en in den af geloopen nacht ondernomen op enkele min of meer belangrijke centra in Lombardije en Piemont en vooral op Milaan, Monza en Novara. Aanzienlijke schade werd aange richt, vooral als gevolg der brandbommen, aan hulzen in de buurt van Milaan, waar onder de bevolking 48 personen werden ge dood en 254 gewond. Te Novara geen doo den en 10 gewonden. Tijdens den aanval op Savona vielen 35 dooden en 67 gewon den. De slachtoffers van den eersten aanval op Genua beliepen 34 dooden en 120 ge wonden, voor het grootste deel niet ernstig. De brandweer deed overal wonderen bij de vervulling van haar plicht. Drie vijande lijke bommenwerpers werden neergescho ten in de buurt van Milaan en vier viermo torige zijn in den aanval van den voor- gaanden nacht op Genua vernield. Het ge drag der bevolking van Milaan en de an dere centra was kalm en gedisciplineerd. Bij een luchtduel boven Malta is een Spit fire getroffen eft brandend neergestort. LUCHTAANVALLEN OP ENGELAND. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn Duitsche gevechtsvliegtuigen, naar het D.N.B. verneemt, doorgedrongen naar Oost- Engeland, in het gebied tusschen The Wash en de monding van de Humber. Zij bombar deerden voor den oorlog belangrijke instal laties in verscheidene steden. Vooral de knooppunten van verscheidene spoorlijnen en voor het verkeer NoordZuid in Oost- Engeland. Belangrijke wegen werden door talrijke brisant- en brandbommen getrof fen. Ook de dockinstallatics aan de mon ding van de Humber werden bestookt. De aanvallers vlogen niet in formatie, doch afzonderlijk. Zonder verliezen keerden zij op hun bases terug. GÖBBELS OVER DUITSCHLANDS JEUGD Minister dr. Göbbels heeft Zondag ter ge legenheid van de jaarlykschc opening van het filmuurtje voor de jeugd per radio tot de Duitsche jeugd en de ouders gesproken. Hij wees o.a. op het heldhaftige optreden der Hitlerjugend in de door luchtaanvallen bedreigde gebieden. Eerst kort geleden was Göbbels bezocht door een groep jongens uit de gebombar deerde steden. Zij waren allen tusschen de 14 en 17 jaar en droegen zonder uitzonde ring het ijzeren kruis of het kruis van oor- logsverdienste. Twee hunner hadden in een bommennacht elk een Engelsch ge vechtsvliegtuig neergeschoten. Nu moet men mij niet tegenwerpen, al dus Göbbels, dat dit toch een uitzondering of een toeval is. Jongens en meisjes, die zich precies zoo dapper hebben gehouden als dezen, zyn er in de bedreigde provin cies van ons vaderland bij duizenden. ADMIRAAL DARLAN IN WEST-AFRIKA. De opperbevelhebber dec Fransche strijd krachten admiraal Darlan heeft Vrijdag middag Dakar verlaten en is per vliegtuig naar Rabat vertrokken. Bij zijn verblijf in Rabat is admiraal Darlan Zaterdag door den sultan van Marokko ontvangeti. Hij voerde diepgaande besprekingen met hem over den todstand. Frankrijk rekent op hulp en steun van Marokko. De sultan ant woordde, dat maarschalk Pétain zich kon verlaten op de absolute trouw van de pro- tectoratasbevolking. In gezelschap van ge neraal Nogues heeft admiraal Darlan Zon dag een bezoek gebracht aan Casablanca, waar een troependefilé werd gehouden. Verdeeling der grondstoffen. DR. DIETRICH OVER DE GUNSTIGE POSITIE VAN DE LANDEN VAN II KT PACT VAN DRIE. De strategische en oeconomische oorlogs problemen vormen het onderwerp van een serie artikelen van den rykspreschef, dr. Dietrich, waarin hy o.a. een indrukwek kend overzicht geeft van de productiemoge lijkheden by de spilmogendheden en de ge allieerden. Hij schrijft: De grondstof van alle industrieele pro ductie is de steenkool. Vóór den oorlog bc- heerschten de spilmogendheden 27 pet. van de steenkoolvoorradcn der wereld. TTians is dit 53 pet. Met de kolenproductie van Japan en de bezette Sovjet-gebieden evenaren de landen van het Pact van Drie tegenwoordig op zijn minst gonomen hun tegenstanders, indien zij hen niet overtreffen. Van het ijzererts beheerschen de spilmo gendheden tegenwoordig 46 pet. tegenover 6 pet. voor den oorlog. In dc Ver. Staten heerscht een niet aan te vullen tekort aan veredelingsstoffen, die het staal eerst bruik baar maken voor de wapening en aan het noodige schroot. Daartegenover hebben de spilmogendheden op de slagvelden van Europa een geweldige hoeveelheid schroot buitgemaakt. Volgens onze tegenstanders beschikken wij Jhans over 67 pet. van het bauxiet, 74 pet. van het tinerts, 60 pet. van het wol fram, 30 pet. van het chroom, 49 pet. der magnesiumproductio en 35 pet. van het mangaan ter wereld. Aan koper hebben de Ver. Staten voor 194^,een tekort bij de wa penproductie van ten minste 30 pet. De rubbervoorziening der Ver. Staten is cata- strophaal, daar de mogendheden van het pact van drie 91 pet. der totale productie gebieden in handen hebben. Behalve het chronische tekort der geal lieerden aan grondstoffen is de voor het productieprogram noodzakelijke hoeveel heid werkkrachten een onverbiddelijke grens voor de verwezenlijking van de wa peningsfantasieën van Roosevelt gebleken. Beslissend is het gebrek aan vakarbei ders. Uit de Amerikaansche vakpers blijkt, dat voor 100 arbeiders in de wapenfabrie ken 24 ongeschoolde, 41 halfgeschoolde en 35 geschoolde noodig zyn. Dat wil dus zeg gen, dat onder de 80 millioen werkkrach ten, waarover de wapenfabriekeen voor de uitvoering van Roosevelt program moeten beschikken, meer dan 10 millioen geschool de vakarbeiders moeten zijn. die niet be schikbaar zijn en evenmin binnen afzien- baren tijd komen. Daartegenover staat het mensch en reser voir van het pact van drie, dat na het uit breken van den oorlog ls verdrievoudigd en veel moer vakarbeiders telt dan de ge allieerden. Uiterst belangrijk is de kwaliteit der ge produceerde wapens. Uit Amerikaansche persstemmen blijkt, dat men ook danr in ziet, dat de spil hier een voorsprong heeft. Hierbij komt dan nog het transportpro bleem, want het bezit van wapens is niet voldoende, ze moeten ook nog gebracht worden op de plaats, waar ze noodig zijn. Zaterdagavond is te Kopenhagen het volgende communiqué gepubliceerd: Nadat de toestand van den koning den geheelen dag was gekenmerkt door groote vermoeid heid, trad om 19 uur een achteruitgang in, gepaard met snelle, onregelmatige werk zaamheid van het hart. Na een krachtig stimuleerende behandeling viel tegen mid dernacht een geringe verbetering waar te nemen. Maar de toestand blyft ernstig. De verbetering in den toestand van den koping, die Zaterdagavond tegen 12 uur in trad, is 's nachts blijven bestaan. De och- tendtemperatuur bedroeg 39,1. Met de koorts ls een betrekkelijk lichte longont steking opgetreden. IN EEN PAAR REGELS De geheime staatsraad te Tokio heeft Zaterdag de voorstellen der regeering over de vorming van een ministerie voor Groot- Oost-Azië en over de algemeene bestuurs- hervorming goedgekeurd. Het ministerie zal binnenkort zijn werkzaamheden aanvan gen. Port Darwin is door 12 Japansche vliegtuigen aangevallen. De aanval duurde twee uur. Mevrouw Roosevelt, die momenteel te Londen vertoeft, zou naar „Svenska Dag- bladet" uit Londen verneemt, twee brieven van den Amerü^anschen president hebben meegebracht, de eene voor den Engclschen koning en de andere voor den Engclschen minister-president, Roosevelt zou den wensch te kennen hebben gegeven binnen kort zelf een bezoek aan Londen te bren gen. BINNENLAND NIEUWE BURGEMEESTER VAN SU8TEREN. De Commissaris-Generaal van Bestuur en Justitie heeft benoemd tot burgemeester van de gemeente Susteren, den heer M. H. Keiler. De heer M. H. Keiler werd geboren te Leiden 17 Mei 1909. Hij behaalde eind examen Gymnasium. Daarna was hij werk zaam als ondcr-dirccteur van een autobe drijf. Sedert 1933 is hij lid van dc N.S.B. Op den 18dcn October van dit jaar was het honderd jaar geleden, dat de wet bp het notarisambt in werking trad. Ter her denking van dit feit, Jiecft Rolandinus Pos- seggcri, de notarieele afdeeling van de ju ridische faculteit der Amsterdamsche stu denten, Zaterdag een byeenkomst in de Agnietenkapel belegd. De heer J. Verkade, voorzitter der ver- ZUURKOOL. Er is verschil van meening dndcr de geleerden over de bereiding van zuur kool. Ik bedoel nu vooreerst over de wijze, waarop zuurkool wordt gefabri ceerd en daarna pas over de manier waarop het wordt toebereid. Zuurkool groeit nairielijk niet," zoonls sommige menschen denken, op dezelfde wijze als gras. dat gemaaid wordt cn daarna als augurkjes in azijn zou worden gelogd. Zuurkool is een nieuwe naam voor witte kool en juist in die witte kool zit de groote moeilykhcid. De eene hoog leeraar in de kookkunst beweert dat de zuurkool' moet stammen van witte kool en van witte kool al leen, de andere huldigt de thesis, dat zuurkool ontstaat uit een kruising van witte- cn savoyekool. En laat ik u nu aanstonds zeggen, dat wy hier in deze gezonde, weidevette contreien geen verstand hebben van zuur kool. Mijn groente-deskundige zegt: als wy zelf zuurkool inmaken, wordt het rood en zuurkool moet blank zijn. Je kunt de zuurkool beter laten komen uit Noord-Holland, het zuurkoolland bij uitnemendheid. Ja, ja, laat maar eens komen tegenwoordig! Het is mij bekend, dat Marie Antoinette haar zuurkool speciaal uit Oostenrijk liet komen, maar ik ben Marie Antoinette niet. Ik heb dus witte kool In de pot gedaan. En nu maar hopen, dat er zuur kool uit komt. Rose of blank. Maar zuurkool. V. MAX BLOKZIJL VOOR DE RADIO. Hedenavond om 19.00 uur spreekt Max Blokzijl, via Hilversum I, in zijn politiek weekpraatje over het onderwerp: „De roo de bus en ik." eeniging, opende de bijeenkomst met een kort woord. Vervolgens trad nis spreker op mr. A. Pitlo, lector voor het notariaat aan de gemeente-universiteit van Amsterdam. Mr. Pitlo schelste in z^n rede o.m. de wij zigingen, die de notariswet in de afgeloo pen honderd jnren heeft ondergaan. Na afloop der rede begaven dc aanwezi gen zich naar de universiteitsbibliotheek, waar een tentoonstelling is ingericht van boeken, akten en curiosa, die op de nota rieele wetenschap betrekking hebben. De heer H. A. Warmelink, notaris te Amster dam, hield danr een causerie over de no- tarieeïe bibliografie. De tentoonstelling blijft veertien dagen voor het publiek ge opend, DE OOGST VAN DUIZENDEN AMATEUR-TABAKKEKS IS BINNEN Nu de oogst van tabak dit seizoen op de zg. „diven" na vrijwel weer ton einde is, ia het moment aangebroken van de broeiing of fermentatie, hetgeen dit jaar in het oude Maas en Wnnl.sche tabakacentrum Drtiten In nog veel grooteren omvang zal geschie den dan vorig jaar reeds het geval was. Behalve de tabak van de beroepstelen» welke verplicht aan de overheid moet wor den afgeleverd, en de nlcotinetnbnk. die dit janr voor het eerst op meer uitgebreide schaal werd verbouwd, begint thans ook de stroom van amateurstabak binnon te vloeien. Specionl de fermentatie van het door duizenden amateurs in don lande zelfgeteeld product eischt uiteraard heel wat organi satie vooraf. Maar, naar de heer P. J. M Albers die ook dit jaar de vele ama teurs we«»r zooveel mogelijk Ut wille zal zijn ons verzekerde, zijn zoodanige maat regelen genomen, dat d<- stroom van bin nenkomende amateurstabak, die de ko mende weken te wachten staat, niet te machtig zal worden. Nadat de ingekomen tabak is gewogen en dé aanwezige bosjes zijn geteld, worden deze gegevens nauwkeurig geregistreerd. Zij, die individueel naar Druten inzenden, ontvangen terstond een ontvangstbewijs; nieuwe amateurs, die om practLschc rede- men tot kringen of groepen verrenigd zijn en collectief inzenden ontvangen dit via hun resp. kring- of groepleiders. In een volgende afdeeling wordt de ta bak. indien deze te nat blijkt te zijn, nog eenigen tijd te drogen gehangen, in het andere geval wordt deze in afwachting van de fermentatie in z,g. „putten" geplaatst. Door deze putten, klcuir- stapels met ope ningen in het midden, wordt voorbrociïng voorkomen, welke aan de tabak afbreuk zou doen. Zoodra er voldoende tabak bij een is wordt de tabak in een andere afdee ling gedeponeerd, waar de begin sta pel wordt opgezet. Het fermcntatieprocies is hiermede begonnen. Verschillende kleine stapels worden later weer tot een groote ren stapel verecnigd. Momenteel zijn de eerste bcginstnpcls van amoteurHtabnk reeds opgezet. Het behoefte geen betoog, dat voor dit doel bij den te verwachten toevloed van tabak, welke beduidend groo- ter is dan vorig Jaar, in Druten verschil lende gebouwen zijn gcrcquircerd. Wat de kwaliteit van de ingezonden ta bak betreft, voorzoover deze hu reeds kan worden beoordeeld, deelde de heer Albers nns mede, dat deze ook dit jaar niet bevre digend ls. Er zijn natuurlQk uitzonderin gen, naargelang de zorg aan dc eigen teelt besteed. Dc tabak van dc „tweede of derde jaari", die dus vorig seizoen al wat erva ring hebben opgedaan, is uiteraard beter dan van nieuwelingen, zeker wanneer de tr-eltmcthode van ir. Slits z.oo goed moge lijk is gevolgd. Maar er zijn onder de ge bruikte variëteiten nog te veel rustica's, welke ten cenenmale ongeschikt zijn. Het is tc wijten aan het slechte tabakszaad en aan de minderwaardige plantjes, welke in den handel werden gebracht. De heer Albers deelde nog mode, dat het kerven van dc amateurstabak, waarnaar vele amateurs reikhalzend hebben uitge zien. dit jaar onder bepaalde voorwaarden vrij zeker weer zal worden toegestaan.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1