DINSDAG 20 OCTOBER 1942 DE LEIDSCHE COURANT 2 Zon onder 6.37 uur Dinsdagavond. Zon op 8.14 uur Woensdagochtend. Tusschen dese tijden moet worden ver- 20 October: De maan komt Dinsdagna middag om 5.26 uur op en gaat Woensdag morgen om 4.43 uur onder. 21 October: De maan komt Woensdag om 5.51 uur op en gaat Donderdagochtend om 5.55 uur onder. 22 October: De maan komt Donderdag avond om 6.16 uur op en gaat Vrijdagoch tend om 8.06 uur onder. (Volle maan). 23 October: De maan komt Vrijdagavond om 6.41 uur op en gaat Zaterdagochtend om 8.15 uur onder. 24 October: De maan komt Zaterdagavond om 7.06 uur op en gaat Zondagochtend om 9.22 uur onder. 25 October: De maan komt Zondagavond om 7.33 uur op en gaat Maandagochtend om 10.27 uur onder 26 October: De maan komt Maandag avond om 8.04 uur op en gaat Dinsdagoch tend om 11.30 uur onder. IN EEN PAAR REGELS Dertien Europeesche landen t w. Al banië, Bulgarije, Denemarken, Duitsch- Slowakije en Hongarije, hebben de overeen- land, Noorwegen, Roemenië, San Marino, Slowakije en Hongarije, hebben le overeen komst onderteekend over de opriohting van een Europeesche P. T. T.-vereeniging. Het telefoonverkeer tusschen Kroatië en Noorwegen wordt 1 November openge steld. Bij regeeringsbesluit wordt met in gang van 2 November a.s. de gewone Mid- del-Europeesche tijd in Slowakije weer in gevoerd. Een Turksch schip, dat op weg van Zongoeldak naar Istanboel in de Turksche territoriale wateren voer, werd gedurende eenigen tijd begeleid door een Sovjetduik boot. Op een radioboodschap verschenen drie Turksche vliegtuigen, waarna de duik boot onderdook en zich verwijderde. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft het Amerikaansche ministerie van oorlogsarbeid bekend gemaakt, dat door stakingen in September 318.892 ar beidsdagen verloren zijn gegaan, vergele ken met 266.353 arbeidsdagen in Augustus. BINNENLAND Lofwaardig initiatief. Een groot aantal meisjes, leerlingen van de hoogste klassen der lagere school, brach ten gisteren een bezoek aan een overhem- denfabriek te Haarlem. De kinderen luis terden met belangstelling naar een een voudige uiteenzetting van den bedrijfslei der en maakten daarna een rondgang door de fabriek, waar zij het ontwikkelingspro ces van lap tot overhemd konden volgen. De aandacht, die zij toonden, bewees dui delijk, dat de meisjes belang stelden in den arbeid, die in deze industrie verricht wordt. Dat is ook de bedoeling van het Neder- landsch Arbeidsfront, dat sinds kort bezoe ken van de schooljeugd aan verschillende industrieën organiseert en dat ook hier de meisjes had samengebracht. Er is te weinig belangstelling voor den arbeid, zoo redeneert de leiding van het NAF. Men ziet te weinig den arbeid als ideaal. Het is dus noodig werkers te vor men, die met hart en ziel hun beroep kie zen en het als een soort roeping beschou wen. Dat zal het gemakkelijkst geschieden, wanneer de jeugd in contact wordt ge bracht met het beroep. Daarom heeft de hoofdafdeeling beroepsvorming en bedrijfs leiding van het Nederlandsch Arbeidsfront onder leiding van dr. ir. G. de Gelder een plan ontworpen, waarvan de practische uitvoering geschiedt in samenwerking met de afdeeling jeugd. Er is contact gevonden met de onder- wijs-autoriteiten in verschillende gemeen ten, die gaarne medewerking verleenen en regelmatig brengen jongens en meisjes nu bezoeken aan uiteenloopende bedrijfsgroe pen, zooals metaal-, houtbewerking- en textielfabrieken, bouwvakken en grafische en papierverwerkende industrieën. Om de aandacht te vestigen op de huishoudelijke roeping van de vrouw, brengen de meisjes speciaal nog bezoeken aan centrale keu kens en keukens van ziekenhuizen en an dere groote inrichtingen. Zoo leer en de kin deren dus iets van den arbeid in de prac- tjjk zien en zoo zijn ze ook min of meer ge richt, wanneer zij bij beroepskeuze komen. Dat deze bezoeken overigens van nut zijn bemerkt men al spoedig aan de belangstel ling. die de kinderen toonen en die steeds weer verschillend is. Want degene die bij voorbeeld een en al aandacht is voor de houtbewerking interesseert zich vaak in het geheel niet voor de metaalindustrie of omgekeerd. Daaruit leert men reeds be grijpen, welke richting de kinderen uit willen. De taak van de beroepskeuze wordt op deze wijze belangrijk verlicht. Onge twijfeld is dit initiatief van het N.A.F. dan ook van beteekenis, zoowel voor het be drijf als voor de jeugd, die in het beroep een levensvervulling moet vinden en dit alleen kan wanneer het beroep de volle liefde van den jeugdigen werker heeft. Het is derhalve te hopen, dat de onder- wijsautoriteiten in gemeenten, waar nog geen contact met de organiseerende hoofd afdeeling van het N.A.F. bestaat, zich in verbinding zullen stellen met deze afdee ling, welke gevestigd is: P. C. Hooftstraat 180 te Amsterdam. De jeugd zal er by ge baat zijn. CLANDESTIEN GESLACHT VEE: EEN GEVAAR VOOR DE VOLKS GEZONDHEID. Het was in de tachtiger jaren, dat in ons land de. eerste schreden werden gezet op het pad van de vleeschkeuring. Rotterdam was in 3 884 de eerste stad m ons land, die de vleeschkeuring waar naast natuurlijk ook centralisatie van aan- 1 NIEUWE PERSPECTIEVEN. Het trieste feit dat Indië voor ons verlo ren ging, dat de rampspoed waarvoor ja renlang gewaarschuwd is, daarmede gebo ren werd, doen onze gedachten gaan naar de nieuwe mogelijkheden, de wyde pers pectieven, die voor ons volk geopend wor den door het ontsluiten van de Oostgebie- den. Landgenooten, dat ook ons volk in deze Oostgebieden een groot en rijk arbeidster rein vinden zal, dat danken wii aan het feit, dat nu duizenden Nederlandsche man nen het bolsjewisme vernietigen en zoo doende voor ons een nieuwe toekomst bou wen. Nieuwe perspectieven danken wij aan deze dappere Oostfrontstrijders. Daarom zorgen wij voor deze mannen zooveel als in ons vermogen ligt, daarom versterken wij bet verzorgingsfonds. Landgenoot, helpt dit fonds sterk maken. Zendt uw bijdrage op girorekening 432100 t. n. verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen „Nederland", Koningin negracht 22, te 's-Gravenhage, voer en slachting noodzakelijk was in voerde. Amsterdam volgde in 1387 met zijn centrale veemarkt en abattoir en langzamerhand werd dit goede voorbeeld door tal van andere gemeenten nagevolgd. Vooral in de steden, waar dikwijls ziek vee dat men op het platteland niet kwijt kon, aan ondeskundige slager verkocht werd, breidde 't keuringsstelsel zich uit. Toch zou het nog tot 1921 duren, eer deze materie in de vleeschkeuringswet landelijk geregeld werd. Wanneer men de groote frissche hallen van de verschillende abattoirs beziet, waar met behulp van stoom, warm en koud wa ter een zeer hooge mate van hygiëne wordt betracht, vraagt men zich met verbazing af, hoe er menschen kunnen zijn, die door het min of meer regelmatig gebruik van vleesch, afkomstig van clandestien geslacht vee, medewerken aan toestanden, die daar mee de schrilste tegenstelling vormen en een aanfluiting zijn van de meest elemen taire begrippen van hygiëne. Eenerzijds het abattoir, waar het afge keurde vleesch in den destructor vernietigd wordt en zelfs het vleesch, dat niet vol komen aan de eischen voldoet, door steri lisatie bacterievrij wordt gemaakt, alvo rens voor consumptie te worden vrijgege ven, anderzijds de clandestiene slacht plaats, waar temidden van faecaliën, afval en andere vergane en rottende soffen, van stank en vuil, menschelijk voedsel wordt gereed gemaakt. Het is zelfs een leek vol komen duidelijk, dat dit een spotten is niet alleen met de eigen gezondheid van den consument, maar ook met de volksge zondheid in het algemeen. Degenen, die desondanks nog niet overtuigd zijn van hun even onverstandige als onverantwoor delijke handelwijze, moesten eens een kijkje nemen in het laboratorium van het abattoir, waar een verzameling praepara- ten staat opgesteld van allerhande ziekelij ke afwijkingen, in den loop der jaren bij het geslachte vee geconstateerd, waarbij o.a. ook voor den mensch zeer gevaarlijke infectieziekten. Wanneer men dan bedenkt, dat de op het abattoir aangevoerde dieren over het alge meen niet de slechtste zijn en dat men met het oog op geldelijk voordeel vaak zal trachten, het vleesch van zieke of een natuurlijken dood gestorven dieren, clan destien te verkoopen, is het duidelijk, dat de verbruiker van dit vleesch een dubbel groot risico loopt. Daarom past hier slechts één conclusie: cladestien vleesch? dat nooit! DE BESTRIJDING VAN PARATUBER- CULOSE BIJ HET RUNDVEE. Op 25 Augustus 1942 is door den Direc teur van den Veeartsenijkundigen Dienst de paratuberculosecommissie geinstaileerd, bestaande uit de heeren: Dr. B. J. C. te Hennepe, Directeur va.i den Veeartsenijkundigen Dienst; P. J. 't Hooft, Inspecteur van den Vee artsenijkundigen Dienst, in algemeenen Diensct; Dr. M. J. J. Houthuis, Directeur Openbaar Slachthuis te Rotterdam; Dr. C. J. dq Gier, Directeur der Rijksse- luminrichting te Rotterdam; Dr. A. J. Winkel, Bacterioloog Rijksse- ruminchting te Rotterdam; Dr. J. J. Siebenga, Bacterioloog-practicus Rijksseruminrichting te Rotterdam; P. Sjollema, Directeur van den Gezond heidsdienst Voor Vee in de provincie Fries land. De commissie stelt zich ten doel de para- tuberculose bij het rundvee te bestudeeren en de bestrijding ervan zoo spoedig moge lijk, op grond van de huidige gegevens der wetenschap, op uitgebreide schaal te doen organiseeren. Paratuberculose is een besmettelijke, zeer slepend verloopende ziekte van het rund, die een hoogst enkele maal ook by scha pen en geiten wordt waargenomen. In een verder gevorderd stadium kenmerkt de ziekte zich door' diarrhee en sterke verma gering. De besmettting vindt veelal plaats in de prille jeugd en het duurt wel heel lang voordat de eerste zichtbare verschijn selen optreden, meestal pas na de geboorte Van het eerste kalf. Intusschen wordt de smetstof regelmatig met de ontlasting uit gescheiden, waardoor' weer andere jonge dieren besmet kunnen worden. Het is dus wel een verraderlijke ziekte. Besmette die ren, die nog geen ziekteverschynsèlen ver- toonen, worden her- en derwaarts ver plaatst en dragen er zoo toe bij om de ziekte te verspreiden. Aangezien het lijden ongeneeslijk is, hoewel soms gedurende eenigen tyd oogenschijnlijk beterschap kan intreden, gaan de patiënten onherroepelijk te gronde aan totale uitputting; men be grijpt, dat bij de vermagerde dieren het productievermogen sterk gestoord is, zoo dat de schade, door het lijden veroorzaakt groot is. Er dient dan ook paal en perk gesteld te worden aan de verdere uitbreiding; dat na te streven is het doel van bovengenoemde commissie. De praktiseerende dierenarts zal bij dit streven ingeschakeld worden; hij kan met bepaalde hulpmiddelen (waarnaar de com missie ook een verder onderzoek zal in stellen) evenals bij de gewone tuberculose, de besmetting aantoonen; de besmette die ren zullen niet meer mogen worden verhan deld,- ze dienen bestemd te worden voor df) slachtbank. De bedryven, waaruit ze wor den verwijderd, dienen te worden ontsmet en het jongvee dient hierin smetstofvry te worden opgefokt, dit alles volgens aanwij zingen van den praktiseerenden dieren arts. Het spreekt vanzelf, dat bij de toepas sing dezer maatregelen de medewerking van den veehouder niet kan worden gemist. Bij voorbaat doet de commissie hierop reeds een beroep. In het kort geformuleerd, komen de maatregelen ten aanzien van besmette en van besmetting verdachte bedrijven neer op het volgende: 1. regelmatig onderzoek door den dieren arts ter opsporing van besmette dieren; 2 afmaken der besmette dieren; 3. ontsmettingsmaatregelen; 4. smetstofvrije opfok der jonge" dieren. Men ziet, een bestrijdingswijze in den trant der tuberculosebestrijding. Om resul taat te bereiken, is het van belang, dat zoo mogelijk de eigenaren van besmette en van verdachte bedrijven zich aaneen sluiten om georganiseerd deze schadelijke vee ziekte te bestrijden. Aantrekkelijke schildjes en speldjes. Voorzoover de ontvangstcijfers een beeld geven van de sympathie, waarin de Win terhulp- en Volksdienstorganisatie zich mag verheugen, is in vergelijking tot het eerste jaar de belangstelling in het tweede jaar harer werkzaamheid voor dit doel met veertig procent gestegen, zooals men uit de rede van den directeur-generaal dezer da gen heeft kunnen vernemen. Omtrent de plannen voor het nieuwe seizoen, dat in deze maand met een lijstencollecte is be gonnen, waarop de eerste straatcollecte op 17 en 19 October zal volgen, is reeds ge meld, dat als speldjes hiervoor weder licht gevende molentjes zullen worden gebruikt, van hetzelfde model als die, welke bij een vorige winterhulp-inzameling al eens dienst hebben gedaan. Het A.N.P. vernam nu over de verdere plannen het volgende: In het geheel zullen wederom twaalf collectes worden gehouden, namelijk zes lijsten- en zes straat-inzame lingen. De tweede lijstencollecte wordt van eind October tot en met 2 November ge houden, de derde in de eerste week van December, de vierde omstreeks Nieuwjaar, de vyfde in de eerste week van Februari en de laatsten lijstencollecte in het begin van Maart. De straatcollecten zijn als volgt vastgesteld: 17 en 19 October, 14 en 16 No vember, 22 en 23 December, 16 en 18 Ja nuari, 20 en 22 Februari en 27 en 28 Maart. Zeer aantrekkelijk zien de schildjes eruit, die bij de straatcollecte van half Novem- bere zullen worden aangeboden: houten rechthoekjes van 5.5 bij 2.3 centimeter, waarop een vrouwen- of mannenfiguurtje is Ingebrand met kleederdracht in kleuren en met vermelding van de streek waar deze thuisbehoort. In deze serie ontmoetten we: Scheveninigen, Volendam, Hindeloopen, Brabant, Overijsel, Drente, Walcheren en Axel. Bij de collecte op 22 en' 23 December zullen herfstfiguurtjes worden gebezigd, bij de Januari-inzameling vogelfiguren, in Fe bruari zullen houten schildjes van 3K cm in het vierkant worden aangeboden, waar op figuren van den dierenriem met ver melding van het betreffende tijdperk zijn ingebrand, een vlinderserie zal in Maart het winterhulp-inzamelwerk besluiten. Nog vernemen we, dat de eerste lijsten- fcollecte, die dezer dagen werd gehouden, een bevredigenden opbrengst heeft opgele verd. BOERENLEIDER VOOR ZUID-HOLLAND VERTREKT NAAR OOSTLAND. In tegenwoordigheid van boerenleider E. J. Roskam Hzn., heeft boer A. de Waard, provinciaal boerenleider voor Zuid-Hol land, in de vergadering van streekleiders, gehouden op Maandag 19 October in het provinciaal kantoor van den Landstand te Den Haag, afscheid genomen van zyn naaste medewerkers, in verband met zijn vertrek naar de Oekraine. Daarby heeft allereerst de pl.v. boeren leider voor Zuid-Holland, de heer J. Rij laarsdam Jzn. het woord gevoerd. Hij zeide in -boer de Waard den aangewezen man te zien om ginds in Oostland leiding te ge ven aan de vijftig boeren, die met hem meegaan. Boerenleider Roskam schetste den arbeid, welke door hem zelf is ver richt, om den boer op de plaats te bren gen, waar hij thuishoort. In korte trekken gaf boerenleider Roskam weer, wat boer de Waard gedaan heeft voor de boeren en tuinders in Zuid-Holland en hij sprak den wensch uit, dat het den boerenleider voor Zuid-Holltnd in de Oekraine gelukken zal, de taak, welke hy vry willig op zich heeft genomen, tot een goed einde te brengen. De vertrekkende boerenleider bracht ten slotte dank uit aan zijn vele trouwe mede werkers voor de wijze, waarop zij hem steeds hebben bijgestaan in zijn werk voor de vrijmaking van den boer. Met de woor den: „ik zal van de Oekraine maken, wat er van te maken is'' eindigde hij zijn korte rede. TOEPASSING VAC ANTIEBEPALINGEN Blijkens bij het college van Rijksbemid delaars ingediende vragen, schijnt er mis verstand te bestaan omtrent de toepassing van de gebruikelijke vacantiebepaling in desbetreffende regelingen, welke door het college bindend zijn vastgesteld. Het Man daarom nuttig zijn mede te deelen; dat uit de redactie van evenbedoel- de bepaling volgt, dat aan de arbeiders, ip wie deze reglingen van toepassing zijn, overeenkomstig het bepaalde in het vacan- tie-artikel, zooveel mogelijk nog dit jaar vacantie of vacantievergoeding moet wor den ^erleend, berekend naar den daarvoor in a'anmerking komenden duur van het dienstverband vóór het in werking treden van de desbetreffende regeling. De opvatting, dat voor de bepaling van het tijdstip en den duur der vacantie, resp. van het bedrag der vacantievergoeding, slechts rekening behoeft te worden gehou den met den diensttijd, vallende na het in werking treden der regeling, is derhalve onjuist. Burgemeester ontslagen. Bij besluit van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied is met ingang van 10 October 1942 ontslagen als burgemeester van Deil mr. W. M. Kolff. GEMENGDE BERICHTEN Lijk drijvende gevonden. Gistermid dag is uit het water van de Handelskade nabij loods A. A. te Amsterdam, het lyk opgehaald van J. V., wonende in de Van der Pekstraat De man, die reeds een week geleden werd vermist, is vermoedelijk in het duister te water geraakt. Botsing tusschen twee trams. Gis termiddag heeft dicht bij het station Ro den een botsing plaats gehad tusschen een rangeerende goederentram van de Dracht ster tram en een van Groningen komende passagierstram. Beide locomotieven de7 railleerden en kantelden. Ook een goede renwagen geraakte uit de rails. Het machi- nepersoneel kon tijdig van de locomotie ven springen. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. De materieele schade is vry groot. SPORT HOCKEY Zuidwfjck. Ned. Hockey Bond 4e klasse Heeren: Zuidwyck 1HHLJC 5—1; Dames: VCL 2Zuidwyck 1 0—10; Onderafd. Z.H., Heeren: Groen-Geel 8—Zuidwijck 3 4—1; Dames: Zuidwijck 2—RBC 4 5—1; Zuid wyck 3—GMHC 1—5; Groen Geel 4— Zuidwyck 4 41. DAMMEN Jubileumwedstrijd ADC Zaterdag middag hièld de ADC een jubileum- wedstrijd van het tegenwoordig ADC tegen oud-leden van ADC. Het was een spannen de strijd, want de oude leden schenen het nog niet verleerd te hebben. Vooral de oud-leden Godthelp, Verkade, Bivaart en de geroutineerde H. Zwerus lieten zich van hun beste zijde zien. Zwerus speelde tegen den Alphenschen kampioen de Knyff met als resultaat remise; Godthelp wist van den goed spelenden Ruijtenburg te winnen, even ais Verkade, die J. van Of- wegen aan den dijk zette. Bivaart gaf den zeer jeugdigen Jesse een lesje. Rijken speelde remise G. Verschuur. Verder ver* loor J. van Berkel van G. Zijlstra. G. Ooms van W. J. van Berkel, P. van Veen van G. Past, M. Davelaar van J. Verschuur en F. van Berkel van G. Verschuur. De totaal uitslag was 1210 voor het tegenwoordige ADC. RECHTZAKEN VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER. Hoe kwam het vleesch in de schuur. Het was met de zaak van J. Ch. van Pa- rera te Noordwykerhout een eigen aardig geval. Een ding stond wel vast en wel, dat er in de schuur van verdachte een aantal stukken rundvleesch gevonden waren. Verdachte hield stug en stijf vol, dat hy niet wist hoe het vleesch in zijn schuur kwam, Want van hem was het in [een geval. Zijn lezing was, dat een van de buren het er in gebracht had, want aan weerszijden van hem woonde een slager, terwijl ook aan de overzijde nog een sla ger woont. De Officier had de burensla- gers, A. J. Dolk en J. J, van Wieringen uit Noordwykerhout als getuigen laten ko men, en deze verklaarden onder eede, dat zij geen vleesch in verdachles schuurtje hadden gebracht. De Officier was dus van mecning, dat het vleesch van verdachte was geweest. Hij kon het tegendeel niet bewijzen en de eisch werd een geldboete van 150 subs. 75 dagen. De economische rechter vond, dat verdachte verantwoorde lijk is, voor wat er in zijn schuur wordt aangetroffen en hij werd veroordeeld tot een geldboete van f 50— subs. 25 dagen hechtenis. De huisbaas wachtte op de huur. Mej. J. Fasseur huisvr. van D. Klein te Lei den had van een onbekende een stukje schapenvleesch gekocht voor 1.50. Het was zoo Verleidelijk, want het was zoo goedkoop, vertelde ze. Maar geld voor een geldboete had ze niet, voegde ze er aan toe. De Officier vond dat ongerijmd, want ze had wel geld om clandestien vleesch te koopen. Toen kwam het hooge woord er uit, ze had de huisbaas maar een week geen huur gegeven. Gezien haar omstan digheden kwam zij er af met een geldboete van 5 subs. 2 dagen. Wist van niets. Er werd ergens in Ne derland een vrachtauto aangehouden. In deze auto bevond zich een doos en in die doos was rundvet. En de doos was geadres seerd aan J. P. C. Sentel te Oegstgeest. De controleurs toen naar S. Die zeide van geen et af te weten want hy had niets gekocht. Volgens verdachte was het zoo. Op een feestje bij hem thuis waren een paar ken nissen geweest. Het gesprek was over vet gekomen en verdachte had gezegd, dat hij best wat vet kon gebruiken. Aan de ambte naren had hij het evenwel een beetje an ders verteld en gezegd, dat hij het gekocht had voor 7.50 per pond. De economische rechter hield de zaak veertien dagen aan om de ambtenaren als getuigen te hooren. Aardappelen vervoer. De bloemen- koopman A. v. d. Ree uit Den Haag, was naar de bloemenveling te Rijnshurig gegaan om bloemen te koopen. Hij had geen bloemen, maar wel 140 kg. aardappe len gekocht en was aangehouden bij het vervoeren er van. De Officier eischte tegen hem een maand.gevangenisstraf. Het von nis werd egn geldboete van f 80.subs. 40 dagen. Mej. Z. Eiler uit Den Haag was naar K a t w ij k gegaan om 5 kg. aai'dappelen te koopen en had deze in Den Haag inge voerd. Eisch en uitspraak 5 subs. 2 dagen. Gemeentel. Aankondiging PRAKTISEERENDE ARTSEN, MEDISCHE STUDENTEN, VROEDVROUWEN. Praktiseerende artsen, kunnen van 2 tot en met 6 November op mijn kantoor, Steen- schuur 15, 6 bonnen „één rantsoen toilet zeep" ontvangen, indien zij ten genoegen ■"■an den Distributiedienst kunnen aantoo nen, dat zy tot bovengenoemde groep be lmoren. Medische Studenten, die practisch werk zaam zijn in de anatomie en co-assistenten, kunnen 3 bonnen „één rantsoen toiletzeep" ontvangen, de eerstgenoemden tegen inleve ring van een verklaring van den Hoog- ïeeraar-directeur, co-assisten tegen inleve ring van een verklaring van den Directeur- Geneesheer. Vroedvrouwen kunnen op vertoon van hun diploma eveneens 3 bonnen „één rant soen toiletzeep" ontvangen. ZEEP VOOR KAPPERS. Van 21 tot en met 23 October kunnen aan mijn kantoor Rapenburg "12 formulieren worden afgehaald, door kappers die voor hun bedrijf zeep wensohen te ontvangen, De formulieren moeten voor 27 October 1942 weer aan bovengenoemd kantoor zyn ingeleverd. Leiden, 20 October 1942. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Gewogen en te licht bevonden. De bakker H. C. V. te L e i d e n had op 22 Juli brood verkocht, dat te weinig droge stof bevatte. Het broodje woog maar 360 gram. Verdachte erkende het feit maar voegde er aan toe, dat dit broodje nu te licht was, maar anderen zijn soms wel 80 gram te zifraar. Het O.M. wees er op, dat verdachte in 1939 reeds f 30 boete en een jaar later INENTING TEGEN POKKEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat op Woensdag 28 Oc tober a.s. des namiddags van 2 tot 3 uur, aan het Bureau van den Geneeskundigen Dienst, Mare 13a, gelegenheid wordt gege ven tot kostelooze inenting tegen pokken. Het trouwboekje moet worden meege bracht. 2451 De Burgemeester, STEVENINCK. De Gemeente-Secretaris, VAN STRIJEN. Z ANDDISTRIBUTIE. Met ingang van Woensdag 21 October a.s zal worden aangevangen met de zand- distributie, tegen inlevering van de op de Distributiekantoren gekochte of op Maat schappelijk Hulpbetoon gratis verstrekte bonnen. Zij geschiedt overeenkomstig de Wijk- en Blokindeeling van de Luchtbe scherming. Het is noodzakelijk, dat ieder belanghebbende zorg draagt: a. te weten in welk Wijk en blok hij woont. Zie perceelskaart. b. bonnen gereed te houden. Zonder bon wordt geen zand verstrekt. Ze zyn niet by de wagens verkrijgbaar. c. voorwerpen (b.v. kistjes, kartonnen doozen e. d.) ten einde het zand in ont vangst te kunnen nemen, bij de hand te hebben. De distributie vangt iederen dag te 9 uur voormiddag aan: Aangezien onmogelijk het uur kan wor den opgegeven, waarop de zandwagens in bepaalde straten zullen aanwezig zijn, die nen belanghebbenden maatregelen te tref fen, dat het zand op den dag van de dis tributie in ontvangst wordt genomen. Vanwege den Luchtbescherming|sdienst zal ongeveer 15 minuten te voren aan de huizen worden kennis gegeven, dat de zand- v/agen op komst is. Woensdag 21 Oct. Wijk I blokken A, B, C D. Donderdag 22 October Wijk I blokken E, F, G. Vrijdag 23 October Wijk I blokken H. I., Wijk n blokken A, B. Maandag 26 October Wijk II blokken C, D, E, Wijk III blok A. Dinsdag 27 October Wijk in blokken B, C, D, E, F. 2450 Leiden, 19 October 1942. De Burgemeester, Plaatselijk Luchtbeschermingsleider, STEVENINCK. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Irene, d. v. A.J. Sta verman en C.J.H. Pekelder; Johannes Cornelis, z. v. C. Vrisekoop en P. C. Zirkzee; Frederik, z. v. J. Hölper en G.E. Kanbier; Wilhelmus Henri Cornelis z. v. H.J. v. Diest en W. v.d. Berk; Jan Willem, z. v. J. Dubbeldam en E. Nijeboer; Jacobus Cornelis, z. v. A. Maaskant en M.C. v. Blippoel; Johannes Pieter Jacobus, z. v. P.M. Heijmans en J.G. Beijk; Irene Catbarina d. v. W. Potters en C. Jong. Ondertrouwd: C. Spierenburg, wedn 37 j. en J. Siljee, jd. 41 j. Getrouwd: M. I. de Groot, jm. en I. A. Sonder, jd.; E. Kok, jm. en J.T.M. Wer- ter, jd.; D. Nieuwenburg, jm., en M. Schou ten, jd.; H.G. Wittenaar, jm. A. Sieval, jd. Overleden: J.B. van Amsterdam, z., 24 j.; K.J. Haasnoot, d., 3 j.; A. de Langen, vr., 68 j.; K. Brasker, m., 53 j. i 50 boete had gehad voor dergelijke fei ten. Thans voor de derde maal terecht staand achtte de ambtenaar een boete van 150 subs, een maand op haar plaats. Het vonnis werd een geldboete van f 75 subs. 25 dagen. Op kousenvoeten. W. J. v. d. W. te Leiden was op 3 September in de Tey- lingerlaan te Sassenheim aangehouden, toen hij zich daar des nachts om drie uur op straat bevond. Verdachte had nog iemand bij zich. Het vreemde van het geval wfis, dat beiden zich op hun kousen; bevonden en him schoenen ergens verstopt hadden. Bovendien had de mede kousenlooper nog inbrekerswerktuigen bij zich. Wegens het 's nachts op straat loopen kreeg v. d. W. een geldboete van 10 subs. 5 dagen. De fantast. L. den B. uit den Haag had op den Stationsweg te Leiden van een agent een stopteeken gekregen toen de spoorboomen dicht waren. Hij had zich niet achter de file willen opstellen en toen de agent hem een verbaal wilde geven had hij een hooge borst opgezet en gezegd, dat hij Rijks-Duitscher was verbonden aan een der allerhoogste instanties in Nederland. Hij was meegenomen naar het bureau en daar bleek alles op fantasie te berusten. Zeer onbehoorlijk vond de kantonrechter het optreden van verdachte en hij veroor deelde verdachte tot 10 boete.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2