ZATERDAG 17 OCTOBER 1942 34ste Jaargang No. 10382 DUITSCHLAND fMomentje Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 DAGBLAD VOOR LEID EN EN OMSTREKEN STRIJDT VOOR EUROPA Succes in Stalingrad Het Duitsche weermachtsbericht van gis termiddag luidt: De gevechtshandelingen ten zuidoosten van Noworossisk hebben opnieuw geleid tot de omsingeling en vernietiging van vij andelijke strijdkrachten. In de richting van Toeapse hebben Duitsche troepen nieuwe heuvelstellingen stormenderhand genomen, die voor de voortzetting van den aanval van bijzondere beteekenis zijn. Te Stalingrad drong een pantserdivisie in een koenen nachtelijken aanval tot aan de Wolga door en veroverde vervolgens te zamen met formaties infanterie in hard nekkige huizen- en straatgevechten het noordelijke deel van de fabrieksvoorstad met de groote tractorenfabriek Dzjer- zjinskjr. Sterke luchtstrijdkrachten brachten den verbeten vechtenden vijand vernietigende slagen toe, terwijl formaties jachtvliegtui gen elke tegenwerking van de vijandelijke luchtmacht verhinderden. Aan het front van den Don verijdelden Hongaarsche troepen alle pogingen van den vijand om de rivier over te steken. In den centralen en noordelijken frontsector be streed de luchtmacht de achterwaartsche verbindingen der Sovjets. Aan het front van Moermansk sloegen bergtroepen ver scheidene vijandelijke aanvallen, ten deele in tegenaanvallen, op bloedige wijze af. De vijand trok zich, met achterlating van tal rijke gesneuvelden, op zijn uitgangsstellin gen terug. De vliegvelden op Malta werden overdag en des nachts door Duitsche en Italiaan- sche luchtstrijdkrachten aangevallen. Acht vijandelijke vliegtuigen werden neergescho ten, waarvan twee in gevechfen met Duit sche gevechtsmachines. De Britsche luchtmacht ondernam van nacht storingsaanvallen op het Rijnland.,. De bevolking leed verliezen. In verschei dene plaatsen ontstonden branden en-scha de aan gebouwen. Nachtjagers en lucht doelartillerie schoten 22 vijandelijke bom menwerpers neer. Bovendien werden over dag bij aanvalspogingen op Noord-Duitsch en Fransch kustgebied drie Britsche vlieg tuigen vernietigd. HET NIEUWE DUITSCHE SUCCES IN STALINGRAD. Het opperbevel der weermacht deelt om trent het nieuwe succes van onze divisies infanterie en tanks te Stalingrad nader mede: De Duitsche troepen gingen in den nacht van 14 op 15 October tot hun aanval op het Noorden der stad over. De drie hiernaast elkaar gelegen groote wapenfabrieken, de tractor- en tankfabriek Dzjerzjinsky, de machinefabriek Roode Barricade en de hoogoven Roode October, waren na hun verbouwing tot defensiewerken de belang rijkste bastions van Stalingrad geworden. Ofschoon de bolsjewieken den Duitschen aanval verwachtten en daaraan de kracht probeerden te ontnemen door wapens en troepen in massa in den strijd te werpen, drong de krachtige Duitsche stormloop tus- schen de noordelijkste tractorfabriek en de ten zuiden daarvan gelegen fabriek Roode October door. De Duitsche infanteristen en pantser voertuigen bereikten na verbitterde straat gevechten den Wolga-oever en veroverden de aldaar gelegen baksteenfabriek stor menderhand. Ten noorden daarvan dron gen andere aanvalsgroepen de installaties der tractorfabriek binnen en bereikten ook daar naderhand de Wolga. Tegen den middag consolideerden de Duitsche troepen hun succes bij de tractor fabriek door bestorming van de ten westen daarvan gelegen blokken huizen. 's Middags werd het veroverde gevechts terrein nog gezuiverd van verspreide haar den van verzet, zoodat op den avond van den 15den dit belangrijke noordelijke bas tion definitief aan de vesting Stalingrad was ontnomen. Slechts hier en daar ontstonden luchtge vechten, toen gevechtsformaties den vijan- delijken etappedienst op wegen en spoor lijnen aan de beneden Wolga opnieuw aan vielen en daarbij een benzine-opslagplaats en talrijke goederenwagens vernietigden. Bij deze gelegenheid werden zeven bolsje wistische vliegtuigen omlaaggeschoten. DE GEVECHTEN IN HET KOEBAN- GEBIED. Van militaire zijde wordt medegedeeld: Op den weg naar Toeapse duren de hard nekkige gevechten in het brongebied van de Psjisj, een zijrivier van de Koeban voort. Duitsche troepen hebben daar het knooppunt van verscheidene verbindings wegen en eenige heuvelruggen, die voor de verdere oorlogvoering an dit front buiten gewoon belangrijk zijn. veroverd. Hevige luchtaanvallen van-Duitsche duikbommen werpers waren op bolsjewistische batterijen op de hellingen der diepe dalen gericht. Den vorigen dag hadden bergjagers daar reeds een geheele artilleriestaf en een voor uitgeschoven waarnemingspost buiten ge vecht gesteld. ONDERHOUD VAN STALIN MET BRITSCHEN AMBASSADEUR? In buitenlandsche kringen te Istanboel doen berichten de ronde uit Koeibysjef volgens welke Stalin na zijn opzienbarend interview met den Moskouschen vertegen woordiger van Associated Press een onder houd gehad zou hebben met den Brit- schen ambassadeur te Moskou, sir Clark Kerr. Hierbij zou Stalin opnieuw zijn on tevredenheid betuigd hebben over het ver zuim der Anglo-Amerikanen aan het Sov jet-leger op bevredigende wijze na te ko men. Stalin zou er hierbij op gewezen heb ben, dat de verdedigers van Stalingrad geen Engelsch of Amerikaansch oor'c^smata riaal bezitten, ook niet na hun taai verzet van verscheidene 'weken. Stalin zou hierbij opmieuw den eisch naar de vervulling van de Engelsche en Amerikaansche beloften wat betreft de vorming van een tweede front gesteld heb ben en zelfs gewezen hebben op moeilijk heden, welke zouden ontstaan voor de po sitie der Sovjet-Unie voor het geval deze beloften niet nagekomen zouden worden. Ambassadeur Kerr, zoo wordt in deze be richten verder gezegd, heeft daarop aan Londen toestemming gevraagd om naar En geland te kunnen vliegen om persoonlijk aan Churchill rapport uit te brengen. DE BOLSJEWISTISCHE VLIEGTUIG- VERLIEZEN. Van militaire zijde wordt medegedeeld, dat Duitsche jagers sedert 12 October 1093 bolsjewistische vliegtuigen hebben neerge schoten en dat daarbij slechts 75 Duitsche toestellen verloren zijn gegaan. TOT DUSVER RUIM 21 MILLIOEN TON TOT ZINKEN GEBRACHT. Duitsche duikbooten, andere zeestrijd krachten en eenheden van de luchtmacht hebben tot einde September 1942 rond 21.3 millioen b.r.t. vijandelijke scheepsruimte tot zinken gebracht. De Italiaansche strijd krachten hadden tot half Mei van dit jaar ruim 1.3 millioen b.r.t. tot zinken gebracht en Japan meldde in Juli ongeveer 2 mil lioen b.r.t. tot zinken gebrachte, buitge maakte of beschadigde vijandelijke scheeps ruimte. Dit is tezamen 24.6 milioen b.r.t. Hierin zijn niet begrepen de resultaten van den mijnoorlog en andere niet waargeno men resultaten. Voorts moet ook rekening gehouden worden met het groote aantal beschadigde schepen, die het vijandelijke scheepsverkeer althans tijdelijk gevoelig verzwakken en de schepswerven verhinde ren over te gaan tot den nieuwen aanbouw van oorlogs- en koopvaardijschepen. Deze gegevens zijn verstrekt door be voegde Duitsche instanties met het oog op beweringen van den Londenschen nieuws dienst, dat van Duitsche zijde het torpe- deeringscijfer is opgegeven als 12 millioen b.r.t. geallieerde scheepsruimte. Men ken merkt hier deze* beweringen van de Brit sche agitatie als „kinderlijke pogingen tot verdoezelen" met het doel, de gruwelijke werkelijkheid der Engelsche scheepsverlie zen tegenover de eigen openbare meening te camoufleeren. DE AANVALLEN OP ENGELAND. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben, naar het D.N.B. van militaire zijde ver neemt, in den afgeloopen nacht de belang rijke haven en overslagplaats in Noord- oost-Engeland met succes aangevallen. Alle Duitsche vliegtuigen keerden op hun steun punt terug. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT Het Italiaansche weermachtsbericht No. 873 luidt als volgt: Van het front bij El Alamein niets van beteekenis te melden. Een vijandelijke luchtaanval op Tpbroek veroorzaakte geen schade. De luchtdoel artillerie van de vesting schoot een vijan delijk vliegtuig neer. Krachtige formaties van onze lucht macht hebben de vliegvelden op Malta in opeenvolgende golven gebombardeerd. Jachtvliegtuigen, die de bommenwerpers op doeltreffende wijze beschermden, scho ten in luchtgevechten Britsche vliegtui gen neer. DE LUCHTAANVALLEN OP MALTA. Naar DNB van militaire zijde verneemt gaan de luchtaanvallen op Malta dag en nacht onverminderd fel voort. Op ieder uur van den dag vliegen Duitsche en Ita liaansche gevechtsvliegtuigen en jagers over de kusten van Malta. Het feit, dat de jagersorgenisaties der Spil de heerschappij in de lucht hebben verworven en hun tac tische superioriteit op den vijand hebben bewezen blijkt reeds uit het feit, dat de Britten sedert 11 October boven Malta tot dusverre 72 vliegtuigen hebben 'verloren, terwijl de verliezen der Spilmogendheden 23 machines bedragen. DE STRIJD OP MADAGASCAR. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, hebben Britsche troepen de stad Amborit- sa op hef eiland Madagascar bezet, gele gen op dertig K.M. ten Zuiden van Ta nanarive. Bij de hevige gevechten om Stalingrad. Duitsche troepen in de straten der stad PK Heine-Trans-R-P H m HET BOEIEN VAN KRIJGS GEVANGENEN L Het opperbevel der weermacht heeft een communiqué gepubliceerd naar aanleiding van den overvloed van verklaringen, die de laatste dagen zijn afgelegd door de Britsche regeering of den Britschen premier In het eerste gedeelte van dit communi que dat wij heden publiceeren, wordt het Engelsche operatiebevel, dat bij Dieppe in handen der Duitsche weermacht is geval len, voor de z.g. jubilee action gepubli ceerd. Dit bevel heeft een aanhangsel, waarvan afdeeling 4 ten 2e luidt: zooveel mogelijk worden de handen der gevange nen geboeid, opdat zij hun papieren niet kunnen vernietigen. Het communiqué wijst er op, dat in de verklaring der Engelsche regeering van 10 dezer het bestaan van dit bevel niet wordt ontkend, maar gezegd wordt, dat het zon der bevoegdheid is uitgevaardigd. Daaromtrent wordt in het communiqué verklaard; een even domme als ongeloof waardige uitleg, daar niet valt aan te en- men, dat bevelen voor een actie, waar van de Britsche regeering- zelf liet bekend maken, dat tien maanden lang daartoe voorbereidingen waren getroffen, niet zou den zijn bekend geweest aan het Britsche ministerie van oorlog én dus aan de Brit sche regeering. Het communiqué herhaalt dan de ver klaring van het opperbevel der weer macht van 2 September j.l. over dit buit gemaakte bevel en publiceert dan het standpunt van het Britsche ministerie van oorlog van 2 September 's avonds, dat o.a. behelsde, met nadruk wordt ontkend, dat van eenigen Duitschen gevangenene de handen zijn geboeid. Ieder bevel van dien aard zal, voor het geval het mocht zijn uit gevaardigd, worden herroepen. Het communiqué wijst er op, dat in ver trouwen op de oprechtheid van deze ver klaring het opperbevel der weermacht de maatregelen tegen de Britschp krijgsge vangenen voor hun tenuitvoerlegging had opgeheven. 10 October j.l. had de Engel sche regeering toen verklaard, dat geen be wijs gevonden was, dat van een der ge vangenen, die meegebracht waren van Dieppe, de handen waren geboeid. Echter is het bestaan van het betrokken voor schrift aan het licht gpkomen en dit is in getrokken. Het Britsche ministerie van oorlog had 7 October verklaard: Alle Duitsche krijgs gevangenen, die in het Vereenigde Konink rijk waren gebracht, zijn verhoord en heb ben eenstemmig verklaard, dat hun han den niet gemoeid en dat zij fatsoenlijk be handeld zijn. Het bewijs, dat de vijand heeft aangevoerd, berust op zijn niet-be- wezen bewering. Daaromtrent merkt het comuniqué op: beide verklaringen, zoowel die van het Britsche ministerie van oorlog als die van de Britsche regeering, voren een bewuste vervalsching van de inmiddels bewezen feiten. Het opperbevel der weermacht heeft in zijn bekendmaking van 7 October slechts verklaard, dat tijdelijk aan het strand van Dieppe door de Britten gevan gen genomen Duitsche soldaten en man schappen van de organisatie Todt, die na derhand werden bevrijd, geboeid zijn, en dat het de bewijzen daarvan bezit. Wat was geschied met de naar Engeland overgebrachte Duitsche gevangenen, ont trok zich aan de wetenschap van het op perbevel der weermacht, en er blijft slechts over dit te onderzoeken door be middeling van de beschermende mogend heid. Op verklaring van het Britsche ministe rie van oorlog van 2 September waarin dit met nadruk ontkende, dat van eenigen Duitschen gevangene de handen zijn ge bonden, was het opperbevel der weer macht bereid, het als vergeldingsmaatregel aangekondigde boeien van Britsche gevan genen niet ten uitvoer te leggen. Deze ver klaring van het Britsche ministerie van oorlog was evenwel een leugen. Het opperbevel der weermacht heeft in middels van de vele gevallen bij Dieppe, waarin de boeien werden aangelegd, niet slechts ontstellende foto's ontvangen van den kleermaker Starke der Organisatie- Todt, die nog geboeid dood werd aange troffen, maar ook talrijke naar behooren voor een krijgsraad afgelegde beëedigde getuigenverklaringen van soldaten en werksoldaten der Organisatie-Todt, die tus- schen de tien minuten en anderhalf uur gebogid waren geweest. Het communiqué publiceert vervolgens enkele van deze verklaringen: De gewe zen Obergefreiter, thans onderofficier, Kurt Huber, heeft verklaard: ik geraakte op het strand van Dieppe bij het Casino in Engelsche gevangenschap. Misschién was naar schatting ongeveer een half uur ver- loopen, toen de Engelsche ons begonnen te boeien. Mij werden de handen op den rug bijeengebonden, en wel dusdanig, dat de aangewezen. Voorts is het bedrag, dat op polsgewrichten kruiselings op elkaar wer den gelegd. Onderofficier Mueller werd ook ge boeid, ofschoon hij aan zijn eenen arm een lichte kwetsuur had. Dit boeien ge schiedde dusdanig, dat zijn beide duimen op den rug bijeengebonden werden. De an dere soldaten werden op dezelfde manier geboeid als ik. De verklaring van Obergefreiter Albert Doerr, luidt als volgt: Op het grasveld, waarheen wij gebracht werden, lagen ver scheidene manschappen van de Organisatie- Todt. Zij waren allen geboeid. De men- schen, die ik heb gezien, waren allen dus danig geboeid, dat de handen op den rug bijeen gebonden waren. Voor mij lag een man van de Organisatie-Todt. Van hem wa ren de handen op den rug dusdanig bijeen gebonden, dat de beide duimen aan elkaar vast zaten. Van de geboeide handen liep een lus naar den hals en wel zoodanig, dat deze lus voor om den hals werd gelegd, aan de achterzijde over den rug liep en daai vastzat aan de handen. Het gevolg van deze wijze van boeien was, dat bij het moe A-orden van handen en armen het om den Bij onze vrijwilligers. Sport staalt spieren. Oefeningen, waarbij het op goede samenwerking aankomt, bevorderen de kameraadschap. Aan de lichamelijke ontwikkeling van de mannen van de Waffen-SS en het Legioen Nederland, wordt groote zorg besteed SS PK Wagner-O-H-P H m KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN. Het SS-Ersatzkommando deelt ons me de, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en 't Legioen op onderstaande data zich bij de genoemde adressen kunnen vervoegen ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op geves tigd en wel speciaal voor hen, die er be zwaar tegen hebben hun dienst buiten Ne derland te vervullen, dat thans de moge lijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataillon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataillon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS Ne derland (Nederlandsche SS) willen toe treden. 18.10.42 14.00 uur Venlo, Deutsches Haus, Emmastraat. 19.10.42 11.00 uur Eindhoven, Huis Ma ria, Kruisstraat. 20.10.42 11.00 uur Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 21.10.42 10.00 uur Tilburg, Werklieden vereniging, Tuinstr. 68. 21.10.42 17.00 uur Rotterdam, Deutsches Haus. 22.10.42 10.00 uur Amsterdam, school Iepen weg 13. 22.10.42 17.00 uur Utrecht Wehrmacht- heim, Mariaplein. 23.10.42 10.00 uur Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. 24.10.42 11.00 uur Amersfoort, dienstge bouw Kapelweg. hals gelegde touw naar beneden werd ge troffen en daardoor den geboeide de adem werd afgesneden. Volkomen op dezelfde wijze was ook de infanterist Johann Schulz geboeid. Met Schulz heeft, nadat hij weer bevrijd was, genschap geraakt. Het tweetal had elkaar evenwel naderhand uit het oog verloren. Schulz heeft, nadat hij weer bevrijw was, zooals hij onder eede heeft verklaard, den volgenden dag infanterist Meier geboeid op het strand aangetroffen. Hij was dood. Hij had ook een lus om den hals, die ver bonden was met de op den rug geboeide handen. Hij was precies zoo geboeid als ik. Het communiqué publiceert vervolgens de verklaringen van den werksoldaat der Organisatie-Todt, Fritz Garrecht, die sa men met de Ot-manschappen Andreas Mathaess en Jakob Moster gevangen ge nomen was. Garrecht verklaarde: wij moes ten knielen. Toen werden onze handen van voren zoodanig gebied, dat de duimen, mid delvingers en pinken van beide handen aan elkaar zaten en het touw vervolgens om het polsgewricht werd bevestigd. Zoo ben ik ongeveer 1 of 2 uur gebied geble ven. De Ot-man Mathaess heeft o.a. onder eede verklaard: toen wij met den gewonden En- gelschman terugkeerden, zag ik onze kleer maker dood langs den weg liggen. Zijn han den waren losjes geboeid. Hij had onder aan zijn kin een wond, waarvan ik aannam, dat zij van een steek afkomstig was. Ik kan dit echter natuurlijk niet met zekerheid beweren. Behalve Mathaess en enkele andere Ot- manschappen heeft ook de werksoldaat der Organisatie-Todt Josef Buellinger den doo- den kleermaker Starke der Organisatie- Todt gezien. Buellinger heeft hiervoor on der eede het volgende verklaard: den 19en Augustus j.l. tegen den avond moesten wij kleermaker Starke halen, die boven aan den weg lag. Toen wij bij hem kwamen, vonden wij hem dood aan den weg liggen. Zijn handen waren van voren geboeid. De vuisten zaten in elkaar gekrampt, hij had aan zijn lichaam een tamelijke wond, of het een schotwond dan wel een steekwond was, kan ik niet zeggen. Aan den anderen kant van zijn buik had hij eveneens een wond, voorts had hij een kwetsuur aan den onderkant van zijn kin, die leek op een steekwond. In het communiqué wordt voorts ge zegd: ajt de Engelsche regeering tot dus verre meent de noodige bewijzen voor de Duitsche beweringen omtrent het boeien bij Dieppe te hebben gemist, moeten de hier gepubliceerde gerechtelijke verhooren op zichzelf wel voldoende zijn. De Duit- aanwezige getuigenverklaringen door be middeling van de beschermende mogend heid docr nieuwe verhooren der betrokke nen te 'aten controleeren. De Er- ?he rp^-rmg heeft in haar ver- BALLADE VAN DEN OOGST Ik heb weer de wuivende halmen gezien, Die dragen ons dagelijksch brood; En hoog in de lucht vloog een vliegmachien Beladen met droefheid en dood. Zij schoten omhoog en zij waren nog groen En de zon rijpte het tot het graan, En die wuivende halmen beloofden reeds toen Als ons brood op de tafel te staan. Toen sneden de menschen de halmen af En de grond schikte zich in dien roof En al wat de aarde den menschen gaf Werd de weelde van schoof bij schoof Er kwam toen een ploeg met sterk schonkig paard En die ploegde den duisteren grond, Toen lag daar opnieuw weer de glanzende aard Te wachten: vet, glanzend en rond. En weer viel er zaad uit een zaaiende hand In den moederlijk milden schoot Der aarde, die eigen krachten verbrandt Voor der menschen dagelijksch brood. En 't graan werd geladen op wagens heel hoog En die waggelden naar de schuur, Daar wachtte de tarwe, de korrel -• goed droog, Op het eigen verlossende uur. Het wacht daar nu op den begeerigen mond Der menschen en op hun geweld, Waarvoor het geschoten is hoog uit den grond, Dan wordt het in zakken geteld. Maar ik heb gestaan tusschen 't wuivende graan, Dat de aarde mijn lippen bood En toen ben ik langzaam heen gegaan En heb ik gezegd: God is groot! i OP BON 53 BOTER OF RUNDVET. Gedurende het tijdvak van 19 tot en met 30 October 1942 geeft elke der met „Bo ter 53" gemerkte bonnen van de bon kaart voor voedingsmiddelen recht op het koopen van 125 gram boter. Zij, die gedurende het tijdvak van 7 tot en met 10 October j.l. de bonnen „Bo ter 53" bij den slager hebben ingeleverd, ontvangen gedurende bovengenoemd tijd vak per bon 100 gram rundvet. GOED NIEUWS VOOR DE ROOKERS. Sigarenfabricage met 3 maanden verlengd. Naar het Brabantsch Nieuwsblad uit goe de bron verneemt, is er in de tabaksposi- tie van Nederland onverwacht een verbe tering gekomen, als gevolg waarvan de sigarenfabricage, welke aanvankelijk op 21 December zou worden stopgezet, met nog ongeveer drie maanden kan worden ver lengd. ARBEIDSVOORWAARDEN LAND- EN TUINBOUW. Blijkens de Staatscourant van 16 Octo ber 1942 heeft het college van Rijksbemid delaars de beschikking d.d. 1 September 1942, houdende een landelijke regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden voor den land- en tuinbouw, aangevuld. Vast gesteld is n.l. een vergoeding voor over uren in de provincies Groningen, Overijs sel, Nooro-Brabant en Friesland. De oor spronkelijke, regeling gaf hieromtrent geen bepalingen. Deze beschikking gaat in op 17 October 1942. TERUGBETALING BIJ DEN RIJKSPOSTSPAARBANK. Bij besluit van den secr. gen. van het dtp. van Binnenlandsche Zaken is een wij ziging gebracht in het Postspaarbankbe- sluit welke 15 October in werking is ge treden. Daarbij is bepaald, dat de directeur van de Rijkspostspaarbank bevoegd is rechtsstreeksche terugbetalingen van de spaarbankboekjes te doen geschieden tot een door hem vast te stellen gezamenlijk bedrag van ten hoogste 100 gulden in ze ven dagen door of vanwege alle andere •kantoren dan op het spaarbankboekje is het boekje moet blijven staan, verlaagd van 1 gulden tot 25 cents. klaring van 10 dezer beweerd, dat het des tijds vcor Dieppe gegeven voorschrift om trent het boeien van gevangénen op grond van het destijds ingestelde onderzoek is ingetrokken. Deze verklaring kan, daar de actie van Dieppe sinds lang beëindigd was, slechts zin hebben als zij betrekking heeft op de toekomst. HET ENGELSCHE PROTEST INZAKE DE KRIJGSGEVANGENEN In de Wilhelmstrasse wordt bevestigd, dat Engeland door bemiddeling van de be schermende mogendheid, Zwitserland, in de kwestie van het boeien der krijgsgevan genen een protestnota in Berlijn heeft laten overhandigen. Of op dit protest een antwoord zal ge geven worden, is tot dusver niet bekend. Uit bepaalde uitlatingen valt op te maken, dat een principieel Duitsch standpunt ten aanzien van dit vraagstuk niet buiten het bereik der mogelijkheden ligt.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1