Rede van den Rijkscommissaris Rijksminister dr. Seyss Inquart. LEIDSCHE SCHOUWBURG MAANDAG 12 OCTOBER 1942 DE LE1DSCHE COURANT PAG. 3 STADSNIEUWS MUZIKALE REVUE. In de Stadsgehoorzaal werd Zaterdag en Zondagavond een Muzikale Revue ten gehoore gebracht, waarvóór de belangstel ling miniem was. Medewerking verleende daarby in de eerste plaats het Residentie-dansorkest, dat verschillende jazz-nummers ten gehoo re bracht, welke bij het publiek zeer in den smaak vielen. De chansonnière Joke Suers zong daarna eerst een Zuid-Afrikaansch liedje en vervolgde met eenige Fransche chansons. Het verband tusschen de num mers werd verzorgd door Jan Kok, die eveneens eenige liedjes vertolkte en daar na de Ma-u-i-eilanders aankondigde, die eenige uitstekende nummers uit hun reper toire ten beste gaven. Het rumba-orkest „Los Trovatores" oogstte wel het grootste succes van dezen avond, wat gebleken is door het overweldigend applaus. In een groote finale traden alle medewerkers te zamen op en vertolkten op buitengewone wijze een fantasie op het nummer „De Dag breekt aan" die voor verschillende instru menten apart bewerkt was. M. Zonderop. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g 538. N. V. Drukkerij P. J. Jansen, Leiden, Aalmarkt 3. N.Dir.: M. Jansen, Leiden. 2397. A. Schipper, Leiden, Hyacin- thenstraat 28, handel in melk, boter,, kaas, melkvervoer. De zaak is d.d. 15 Sept. 1942 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: Melkhandel A. Schipper en Zoon. Venn.: A. Schipper en J. Schip per, Leiden. 7298. De Rustkliniek, Oegstgeest, Ko- r.inginnelaan 9. Rusthuis. De exploitatie van bovengenoemde zaak is door door me vrouw M. M. Noordam met ingang van 1 April 1942 beëindigd; het bedrijf is sinds dien in andere handen overgegaan. 10.40. C. van der Lelie, Leiden, Leven daal 90. Grossierderij in rookartikelen. De zaak is d.d. 1 Oct. 1942 omgezet in een ven nootschap onder firma onder den naam: Fa. C. van der Lelie en Zoon. (B.P.). Venn.: C. van der Lelie Sr. en C. van der Lelie Jr. Leiden. Opheffing: Bureau voor Organisa tie en Efficiency, Voorschoten, Narcis straat 19. Nieuwe inschrijving: 9332. Ne- derlandsche Onderlinge Verzekering Mij. voor Boeren en Tuinders, (fr), Leiden, Rijnsburgerweg 193, hoofdz.: 's-Gravenhage Sweelinckplein 6. Beh. fil.: „Het Assuran tiekantoor voor Land- en Tuinbouw", ge vestigd te Leiden, waarvan de heer N. van Ommen, te Leiden mede-vennoot is. Aan de Groningsche universiteit is ge slaagd voor het candidaatsexamen rechten de heer H. J. Suermondt, alhier. Wij .vragen aandacht voor de publicatie in ons blad van Zaterdag betreffende het aanwezig moeten zijn van zand in de wo- n:ngen. Gemeentel. Aankondiging NUMMERING OPPLAKVELLEN. Met ingang van heden dienen detaillis ten en grossiers de opplakvellen, welke door hen bij den Distributiedienst worden ingeleverd in den rechter bovenhoek van het voorgeschreven volgnummer te voor zien. 2288 Leiden, 12 October 1942. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. RECHTZAKEN VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER. De vrouw kreeg de schuld. In de zaak van M. Roggeveen te Nieuwkoop vond de waarnemende economische rechter, dat het op diens boerderij een janboel was ge weest, nadat hij het verhaal van den con troleur J. W. Tuk, had gehoord. Zoo was o.a. geconstateerd, dat er eenige malen kaas zonder bon was afgeleverd, dat verdachte boter maakte, dat hij acht koeien bezat, waarvan hij in het geheel geen melk afle verde en ten slotte, dat hij melk zonder bonnen had verkocht. Alle feiten werden door verdachte, die gedetineerd is, ont kend. De kaas had zijn vrouw verkocht, de koeien waren wel ingeteekend, doch waren bijna „droog". De melk werd niet clandes tien verkocht, maar aan de kalveren ge voerd, aangezien die het zoo hard noodig hadden. De Officier geloofde niets van die ontkentenis en eischte dan ook zeven maan den gevangenisstraf. De verdediger weer er op, dat niet de man, maar zijn vrouw de kazen had verkocht en dat zulks niet ten laste was gelegd, zoodat verdacht moest worden vrijgesproken. De rechter sprak verdachte vrij en ge lastte zijn onmiddellijke in vrijheid stel ling, maar maakte tevens de opmerking, dat de vrouw van verdachte wel vervolgd zal worden. Stier voorhanden gehad. G. C. Kraan te Koudekerk had, zonder de vereisch- te vergunning een stier ter waarde van ongeveer 800 voor handen gehad, voor welk feit de Officier een geldboete van 25 subs. 25 dagen eischte met verbeurd verklaring van den stier. De uitspraak werd een geldboete van 50 subs. 50 da gen. zonder verbeurdverklaring van den stier. Zelf gekarnd. A. Schuurman te H i 1- 1 e g o m moest zich verantwoorden omdat hij boter voorhanden had, die hij zelf ge karnd had. Het was maar een kleine hoe veelheid van 5 K.G. geweest en daarvan had hij nog wat verkocht op boterbonnen. De officier eischte een geldboete van 350 subs. 50 dagen hechtenis. Het vonnis werd een geldboete van ƒ200.subs. 25 dagen hechtenis. Distributiekaarten verkocht. C. Vogel te Sassenheim, had zich schuldig ge maakt aan het verhandelen van aardappe len- en melkkaarten, voor welk misdrijf de officier een gevangenisstraf van drie maanden eischte. Uitspraak een maand ge vangenisstraf. Aardappelen vervoerd. C. .Zwaan te K a t w ij k had 30 K.G. aardappelen clan destien laten vervoeren, hetgeen hem te staan kwam op ean eisch van 7.50 subs. 3 dagen. Uitspraak 5.subs. 5 dagen. Met de oprichting van het Arbeitsbereich der N. S. D. A. P. in Nederland, welke in October 1940 in een plechtige bijeenkomst te Utrecht voltrokken werd, werden aan de in dit land wonende Duitsche volksge- nooten nieuwe plichten van verantwoor delijkheid opgelegd, die de Rijkscommis saris, Rijles-minister Seyss-Inquart, des tijds samenvoegde in het gebod: een voor beeld te zijn van de Nationaal-Socialisti- sche volksgemeenschap in de Germaansche levensruimte. Dat deze oproep niet onbe antwoord is gebleven, doch tot richtsnoer geworden is van denken en handelen der partijgenooten, werd aan het Arbeitsbereich der N. S. D. A. P. uit bevoegden mond be vestigd, toen het gisteren naar aanleiding van den tweeden verjaardag der oprich ting-van het Arbeitsbereich, te Arnhem op een werkconferentie bijeenkwam. In een grootsch opgesteld overzicht van de ge weldige gebeurtenissen onzer dagen wees de Rijkscommissaris op de plichten der in Nederland wonende Duitsohers, waarbij hij aan de dankbetuiging voor het tot dus ver verrichte werk de aanmaning ver bond om op den ingeslagen weg voort te gaan. Openingswoord Hauptdienstleiter Schmidt Het bruine kleed van den Nationaal-So- cialistischen strijder, dat ook naar buiten getuigenis aflegt van de saamhoorigheid der volgelingen van Adolf Hitler, be- heeifcchte het beeld van de zaal in „Musis Sacrum", terwijl op de tribunes naast de laden der organisaties en afdeelingen ook de leden der N. S. Frauenschaft hadden plaats genomen. De bijeenkomst werd ge opend met een herdenking der dooden. De leider van het Arbeitsbereich der N. S. D. A. P., Hauptdienstleiter Schmidt sprak de openings worden, waarbij hij o.a. zeide: „Twee jaren zijn er verloopen, sinds de Fuehrer het bevel gaf tot oprichting van het Arbeitsbereich der N. S. D. A. P. in Nederland. Op 27 October 1940 nam u, mijn heer de Rijksminister, uit handen van gouwleider Bohle de buitenlandsche orga nisatie in Nederland over en gaf u aan wijzingen tot inrichting van het Arbeits bereich. Ik heb'die opdracht op mij geno- i en heb daarbij den steun ondervonden van de mannelijke en vrouwelijke partij- genooten, en ik geloof thans na 2 jaren te kunnen constateeren: De Nationaal-So- cialisten, de Duitsche volksgenooten in Ne derland zijn tot een eenheid saamgesmeed. Nadat het jaar 1939-40 een der zwaarste voor de Duitschers in Nederland geweest vvas, kwam de tijd, waarop opnieuw voor oen strijd moest worden aangetreden. Wij weten thans, hoe noodzakelijk het was, dat wij juist dien eersten tijd goed hebben be steed. Immers reeds het jaar 1941 zag ons voor de groote beslissing geplaatst. Toen moest de Rijkscommissaris de Nederlan ders toeroepen, vóór ons of tegen ons te zijn. Thans lcunnèn wij zeggen, dat onze or ganisatie hecht gegrond is. De Winterhilfe, de N. S. V., de Frauenschaft, de Dienst- gruppen, het Arbeitsfront, de Hitlerjugend vooral, overal zijn de organisaties zoo ste vig gevestigd, dat elke taak, waarvoor de Rijkscommissaris ons plaatst, kan worden vervuld. Wij hebben destijds de opdracht gekre gen, hier in het bezette Nederlandsche ge bied een voorbeeld te zijn van Nationaal- Socialisme. Dat hebben wij gedaan. In alle dorpen en steden van Nederland zijn de Duitsche Nationaal-Socialisten aangetre den en hebben zich overal voorbeeldig ter beschikking gesteld. REDE VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS RIJKSMINISTER DR. SEYS-INQUART. Vervolgens richte de Rijkscommissaris, in een grootsch opgestelde redevoering, den blik op den grooten samenhang van het gebeuren van onzen tijd, om daaruit de consequenties te trekken voor de Duitsche houding in het Nederlandsche gebied. Aller eerst maakte hij de moeilijkheden duidelijk, die in den weg staan aan de oplossing der taken in 'dit land. Zonder in het kader der partij organisatie van Duitschland te staan, waar de verantwoordelijkheid jegens het yolk gegeven is op grond van de aanspraak op de totale leiding, dragen de partijgenoo- len in Nederland toch de verantwoordelijk heid voor alles, wat in dit land gebeurt, niet alleen jegens Duitschland, maar ook ten aanzien van de menschen in dit land, aangezien wij te doen hebben met een bio logisch en naar het ras tot ons behoorend volk, dat wij een nieuw volksch Europa willen binnenleiden. Tot dit doel moeten de politieke krachten gewekt worden, die de grondslagen moeten vormen Voor den nieuwen opbouw, waarbij echter de voor naamste taak der bezettingsmacht, zorg te dragen voor de orde en rust in de bezette gebieden, niet mag worden geschaad. Ook al staat men nog in breede kringen van dit iand vreemd en afwijzend tegenover de Nationaal-Sccialistische gedachtenwereld, ie verplichting blijft toch bestaan om deze kringen onder alle omstandigheden te win nen en de krachten van dit land te mobi- liseeren. Het door harde oorlogsnoodzake lijkheden gedwongen ingrijpen hi de Ne derlandsche levensfeer bemoeilijkt jonze taak om de bewoners van dit land Dij te brengen, wat het Nationaal-Socialisme be- teekent en w=t het wil. Uit de bekrompenheid der kleinzielige beschouwing, waarin de Duitsch-Neder- landsche verhouding blootgesteld is aan den last van goedkoope verdachtmakin gen, bracht de Rijkscommissaris de tus schen beide landen ontstane spanning op het niveau van de groote politieke ont wikkeling, door, zonder verwijten te wil len uitspreken, te constateeren, dat Ne derland profijt trok uit de situatie, waar onder het Duitsche volk in het nauw ge dreven en bedrukt, geleden heeft, dat Nederland politiek en economisch gezien aan den anderen kant van de barricade heeft gestaan en dat de geheele nood van het Duitsche volk sedert tientallen van jaren, niej pas van den wereldoorlog af, het Nederlandsche volk als profijttrek- kende ten goede is gekomen. Immers, zelfs de Duitsche arbeider moest naar de Rijkscommissaris als voorbeeld verklaarde, ertoe bijdragen de rente voor de Nederlanders te garandeeren, doordat hij gedwongen was de in de Nederlandsche koloniën met goedkoope arbeidskrachten vervaardigde producten met prestatie van hooge waarde te betalen. In aansluiting hierop herinnerde de Rijkscommissaris aan den vorigen zwaren oorlogswinter, dien hij een beproeving van het Duitsche volk noemde, een beproeving, die slechts hem ten deel valt, die door de geschiedenis tot iets groots is uitverkoren. In den strijd met het Oostelijk ge bied zijn er twee persoonlijkheden ge weest met geniale plannen, die reeds eenmaal deze zaken ter hand hebben genomen. Zij zijn beiden gestrand. De eene was Karei XII, die ten tijde van Peter den Grooten den Russischen winter met zijn leger niet heeft door staan en die bij Poltawa verslagen is. De tweede was Napoleon, wiens lot bekend is. De derde, dien het lot op dezen weg geplaatst heeft, is Adolf Hitler met het Duitsche volk. Hij en de Duitsche soldaat hebben den winter doorstaan. Als voorbeeld voor de offervaardigheid, die een hechten band heeft gesmeed tus schen front en vaderland, noemde de Rijks commissaris het wolgeschenk. Voor deze offervaardigheid zeide hij allen Duitschen volksgenooten in Nederland dank. In het bijzonder zeide hij dank aan den leider van het Arbeitsbereich, Hauptdienstleiter Schmidt, dien de Rijksminister den besten man noemde, dien men zich kon wenschen. „Wanneer ik in het Arbeitsbereich", zoo zeide de Rijkscommissaris, „mijn belang rijkste corps medewerkers zie, dat de Führer mij gegeven heeft, dan zijt gij, partijgenoot Schmidt, mijn belangrijkste medewerker bij het bereiken der doelstel lingen, die de Führer ons gegeven heeft en bovenendien zijt gij mijn goede vriend geworden". Voorts bracht de Rijkscommis saris. dank aan het corps politieke leiders, wien hij de erkentelijkheid van den Führer overbracht, waarbij hij uitdrukking gaf aan zijn vertrouwen, dat allen zullen volharden op de plaats, waarop zij gesteld zijn. In dit verband zeide de Rijkscommissaris dank aan de kameraden in de Limburgsche steenkolenmijnen, die daar een voorbeeld geven. Hij stelde in het vooruitzicht, dat de verbeteringen, die toegestaan zijn aan den Duitschen mijnwerker, in de sociale voorziening eens ook uitgebreid zullen worden tot de in Nederland werkende mijnwerkers, zoowel Duitschers als Neder landers. Betreffende de kwestie van de levens middelenvoorziening in Nederland merkte de Rijkscommissaris op, dat het vroeger opgestelde beginsel, dat de Nederlanders evenzoo behandeld moeten worden als de Duitschers, thans moet achterstaan bij het gezichtspunt van de prestatie. Rechtsgelijk heid eischt gelijke prestatie, gelijke ver plichting en gelijke verantwoordelijkheid. Wanneer thans de Duitsche arbeider in Duitschland niet slechts een plus aan ar beid presteert, maar bovendien zijn bloed op het spel zet, heefti hij een vergoeding noodig. Het is derhalve slechts recht en billijk wanneer men den Duitschen volks genoot in Duitschland, die deze prestatie levert, die vereffening geeft, Wanneer de Nederlander óp geen andere wijze bij draagt tot het groote gebeuren onzer dagen, dan dat hij iets minder te eten en minder kolen krijgt, dan is da^ nog steeds een bescheiden bijdrage, gezien de grootte der prestaties, die thans door het Duitsche volk worden volbracht. In dit verband ver klaarde de Rijkscommissaris, dat de thans in Nederland geldende rantsoenen tot de volgende oogst gehandhaafd kunnen wor den. Voor de Duitschers in dit land betee- kent dit weliswaar een afstand doen, ver geleken met hun volksgenooten in Duitsch land, wanneer zij onderworpen worden aan dezelfde rantsoeneeringsvoorschriften als de Nederlanders, maar dit afstand doen moet gedragen worden in het bewustzijn van de lotsgemeenschap van beide volken. Om recht te doen wedervaren aan het prestatiebeginsel in de distributie van levensmiddelen en steenkolen deelde de Rijkscommissaris mede, dat de bloedver wanten van hen, die in het Oosten staan, ook Nederlanders, gelijkgesteld zullen wor den aan de Duitsche volksgenooten in Duitschland. Ten aanzien van de verzorging der Rijks- duitschers in Nederland deelde de Rijks commissaris mede, dat huwelijksleeningen worden ingevoerd, kinder- en opvoedings- toeslagen uit middelen van het Duitsche Rijk, met terugwerkende kracht van 1 October af. „Een ding wil ik nog kort vermelden" zoo ging de Rijkscommissaris verder. „Gij weet, dat wij thans de kerk klokken wegnemen. Dat is een vol komen natuurlijke maatregel. Het is steeds zoo geweest, dus reeds voor eeuwen, wellicht zelfs 1000 jaar ge leden, dat men in goede tijden de schatten in de kerken geplaatst heeft. Wanneer dan oorlogen kwamen, wer den de kelken en monstransen wegge nomen en als oorlogsschat gebruikt, om het vaderland te beschermen. Daar toe kan men dus op zijn minst ook de kerkklokken rekenen, die naar onze begrippen nog lang niet behooren tot zulke godsdienstige voorwerpen als een monstrans of een kelk. Het spreekt vanzelf, dat wij hier iedere gram koper, tin enz. mobiliseeren. Wanneer thans van eenigerlei zijde, zij het ook een geestelijke, tot mij de vraag gericht wordt, hoe ik dat kan doen, zou ik hem hier willen antwoorden: Mijnheer, ik verwonder mij zeer, dat gij niet vrij willig gekomen zijt, om den Duitschen soldaat dit koper aan te bieden, opdat hij het Bolsjewisme van uw grenzen zal afhouden". Evenals de Rijkscommissaris in zijn rede met de vijanden en tegenstrevers van het Nationaal-socialisme afrekende en geen twijfel liet bestaan aan de vastbesloten heid om iederen tegenstand, van buiten of van binnen, te bréken, wees hij de partij- genooten aan den anderen kant op den weg naar degenen, die in dit land voor dezelfde idee strijden. Hij richtte een drin gend beroep op het leiderscorps der partij om de nauwste kameraadschap met de NSB te betrachten. Hij wees op de ver plichting om voor de Nederlandsche Na tionaal-Socialisten, die in een zwaren strijd hun vuurproef doormaken, onverbrekelij ke kameraadschap te behouden en bij hen het gevoel te weken in één front te staan. Met een uiteenzetting van het wereld historische gebeuren, dat onze tijd beleeft, eindigde spreker zijn rede. In het Oqsten hec continentale Europa, aan de overzijde het Atlantische Engeland, dat is de beslis sing, die thans gesteld wordt. Alleen de Germaansche volken hebben tot dusverre bewezen, dat zij in staat zijn stand te hou den tegen het aanstormen der vreemde vol ken in het Oosten. Het beginsel, waarop het continentale Europa moet worden opge bouwd, is het beginsel der volksche ge meenschap. Het gaat erom de geestelijke basis voor dit nieuwe Europa te winnen. Nadat de tegenpartij niet slechts gebieden met groote massa's menschen maar ook met rijke grondstoffen verloren heeft, kunnen wij vol vertrouwen in de toekomst kijken, zij het ook op voorwaarde van uiterste vastbeslotenheid om te houden wat wij heb ben. In deze beslissing, waarin het niet gaat om overwinning of nederlaag, maar ook om overwinning of vernietiging, staat voor ons een man, die in zijn hand het lot van de geheele wereld vormt. „Voorwaarts naar de overwinirtg met Adolf Hitler", met deze door de partijge- nooten geestdriftig overgenomen woorden, besloot de Rijkscommissaris zijn rede, die grooten bijval oogstte. De leider van het Arbeitsbereich, Haupt dienstleiter Schmidt, gaf in hartelijke be woordingen uitdrukking aan den dank van het leiderscorps. In den zin van den op roep van den Rijkscommissaris om eens gezind te zijn zeide hij: „Trouw staan wij naast de Nederlandsche Nationaal-Socialis- tische kameraden en wij zullen dezen weg verder gaan. Wij denken niet aan ons zelf, maar aan de groote gemeenschap, waarin wij het Nederlandsche volk mede opne men". De verklaring van den Rijksminis ter betreffende de vastbeslotenheid en hardheid van Adolf Hitler stelde Haupt dienstleiter Schmidt in het licht door een beschrijving te geven van den indruk van de jongste ontvangst bij den Fuehrer. „De Fuehrer vertoont hetzelfde uiterlijk als in 1932, toen de binnenlandsche politieke overwinning voor de deur stond. Hij had het oude Nationaal-Socialistische strijdge- zicht". Tegenover den Rijkscommissaris beloofde de leider van het Arbeitsbereich een totaal gebruik van alle krachten, ook in de toekomst. Met den groet aan den Fuehrer werd de werkconferentie besloten. OMGEVING OEGSTGEEST Begrafenis H. A. v. Ingen Schenau. Zaterdagmiddag vond op de begraafplaats „Het Groene Kerkje" de begrafenis plaats van wijlen den heer H. A. v. Ingen Sche- r.au, die vorige week op 84-jarigen leeftijd overleed. Onder de aanwezigen merkten merkten wij o.a. op de heer A. W. Borger- hoff Mulder, voorzitter van Poelmeer en andere bestuursleden, de heeren H. H. Poelman, gepensioneerd overste uit Am sterdam, C. Bakker uit Oegstgeest, commis sarissen van het „Witte Huis" en vele kennissen van den overledene. Toen de kist, welke met een groot aantal kransen was gedekt, o.a. van de zwemvereeniging „Poelmeer", de Leidsche Schouwburgver- ceniging enz., in de aula was geplaatst, trad allereerst naar voren de oudste zoon van den overledene, de heer A. v. Ingen Sche nau, uit Oegstgeest, die een woord van af scheid sprak. De volgende spreker, dr. A. W. Borgerhoff Mulder, sprak als voorzit ter van Poelmeer woorden van groote waardeering ten opzichte van den over ledene. Hierna werd het stoffelijk over schot grafwaarts gedragen, waarna bloe men in het graf werden gestrooid. KATWIJK Mijn en dijn. Wegens diefstal uit de geldlade bij J. H. uit de Voorstraat is door de politie alhier aangehouden J. B. wonende aan den Sluisweg. Aangehouden. C. K. uit de Waal-Male- fijtstraat alhier is door de politie aangehou den ter zake van diefstal van huishoudelij ke artikelen ten nadeele van mevT. S. aan den Duinlustweg te Wassenaar. LAATSTE BERICHTEN Dr. W. F. de Groot, directeur van de Dal ton H.B.S. te 's-Gravenhage, die zooals gemeld is benoemd tot wethouder van onderwijs te Den Haag, als opvolger van prof. van der Bilt, \frerd 7 November 1885 te Rotterdam geboren. Hij ging, na staats examen, in 1904 aan de Rijksuniversiteit te Leiden studeeren, welke studie hij in 1910 voltooide. In laatstgenoemd jaar werd hij benoemd tot leeraar in de wis- en na tuurkunde aan het instituut Wullimgs te Voorschoten. In 1914 werd dr. de Groot benoemd tot leeraar in de wiskunde aan het eerste ste delijke gymnasium (Laan van Meerder- voort) te 's-Gravenhage, welke functie hij tot 1930 bekleedde, toen hij tot directeur van de Dalton-H.B.S. werd benoemd. Dr. de Groot is hoofd van de afdeeling M.O. van het Opvoedersgilde. Toen in 1940 het desbetreffende ambtenarenverbod, werd opgeheven is da", de Groot lid gewor den van de nationaal-socialistische bewe ging. Mr. G. L. A. van Dijk, de nieuwe Haag- sche wethouder van financiën is een in 1891 geboren Hagenaar. Hij studeerde aan de Leidsche Universiteit in de rechten en werd eenigen tijd na zijn promotie in 1916 benoemd bij den dienst der rijksbe lastingen, waarbij hij den rang van ad junct-inspecteur verkreeg en welk ambt hij tot 1919 bleef vervullen. Daarna leidde hij te Rotterdam een kantoor voor advoca tuur en belasting-adviezen. In Juni 1934 trad mr, van Dijk als lid van de N.S.B. toe, in welke beweging hy de functie van hoofd van dienst bij de af deeling bestuurszaken vervult. OOSTFRONT EN VADERLAND. Tijdens den Frontzorgavond, Zaterdag in den Haagschen Dierentuin, is een inzame ling gehouden, wellje bijna 1200.ten behoeve van het doel van dien avond heeft opgebracht. STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. HOOFDPRIJZEN. 1000: 1939 8932 14339. 400: 7178 11824 14625 18261. 200: 9085 12428 13339 16993 20814. 100: 1964 5632 6134 7628 8110 10773 12305 14109 14385 17234 17967 18485 19073 19840 21270. Offic ieele Mededeelingen NON-FERRO METALEN VOOR UITVOERING DUITSCHE ORDERS. De directie van het Rijksbureau voor non-ferro metalen maakt bekend, dat de geldigheid van de „Metalldeckungsbeschei- de", die zijn gedateerd op 31 Maart 1942 of eerder, verlengd is tot 30 November 1942. Koopvergunningen en „Beschaffungs- bestr.eiigungen" kunnen derhalve op deze „Metalldeckungsbescheide" nog worden aangevraagd tot 30 November 1942. ZELFVERZORGING VOOR MELK. De Voedselcommissaris voor Zuid-Hol land maakt bekend, dat melkveehouders, inwonend- en niet-inwonend personeel en him gezinnen in aanmerking komen voor zelfverzorging van melk. Deze regeling treedt 1 November a.s. in werking. Melkveehouder is hij, die één of meer melkkoeien of vier of meer geiten houdt. Met nadruk wordt er op gewezen, dat onder personeel wordt verstaan zij, die hun hoofdinkomen hebben uit het bedryf van den melkveehouder. De melkveehouder moet zich met alle stamkaarten van degenen, die voor zelf verzorging voor melk in aanmerking ko men, melden op het Distributiekantoor, waaronder hij ressorteert, teneinde daar op te laten aanteekenen, dat zij zelfverzor- ger voor melk zijn. De melkveehouder moet daarby een schriftelijke verklaring overleggen, waarin vermeld staat, dat de door hem opgegeven personen inderdaad behooren tot het gezin van het bij hem werkzaam zynde personeel. Mochten aan deze personen reeds melk kaarten zyn uitgereikt, dan dient de melk veehouder deze melkkaarten op het Distri butiekantoor in te leveren. De normen zijn als volgt vastgesteld: Melkveehouders-zelfverzorgers, alsmede hun gezinsleden (volwassenen en kinde ren) en inwonend personeel ten hoogste 1 liter per persoon per dag. Niet-inwonend personeel van melkvee houders-zelfverzorgers alsmede hun gezins leden (volwassenen en kinderen): ten hoogste 1/2 liter per persoon per dag. ELECTROTECHNISCHE WINKEL BEDRIJVEN. Voor aanvragen van electrotechnische winkelbedrijven (d.w.z. kleinhandelaren in electrotechnische artikelen, die niet als in stallateur bij zijn bureau zijn ingeschre ven) kan voor installatiemateriaal en snoer in den vervolge geen gebruik meer wor den gemaakt van een aanvraagformulier AKk Toewijzingen voor deze artikelen voor de genoemde winkelbedrijven zullen voort aan, voor zoover de grondstoffenpositie dit toelaat, in den vorm van driemaandelijk- sche koopvergunningen worden verstrekt. Ten einde voor zulk een driemaandelijk- sche toewijzing in aanmerking te komen, dient men daarvoor bij het bureau voor de metalen-verwerkende industrie een aan vraag te doen door middel van een formu lier akd. Dit formulier akd is uitsluitend te verkrygen bij het bureau voor de meta len-verwerkende industrie en wordt op verzoek gratis toegezonden. Het formu lier akd moet, volledig ingevuld en onder teekend, vóór 21 October t 942 bij het bu reau worden ingediend. Formulieren, wel ke na dezen datum binnenkomen, worden terzijde gelegd. HALVEEREN VAN PAKJES BOTER. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd maakt bekend, dat het, in afwijking van het bepaalde ten aan zien van het uitspitten van boter alsmede den verkoop en de aflevering van dit arti kel zonder merk. aan detaillisten is toege staan een hoeveelheid boter van 125 gram af te geven en daartoe een pakje van 250 gram door te snijden in die gevallen waar in zulks, in verband met het aantal bonnen, dat de afnemer kan overleggen, onvermij delijk is. Daarbij dient er op te worden ge let, dat nimmer meer dan een half pakje boter in den winkel aanwezig mag zijn. ZEEPTOEWIJZINGEN. In de betreffende publicatie is onlangs abusievelijk bon „algemeen 378" venmeid in plaats van bon „algemeen 412". Handelaren kunnen derhalve gedurende het tijdvak van 12 tot en met 16 October 1942 de nog in hun bezit zijnde zeepbon- nen bij den plaatselijken distributiedienst inleveren ter verkrijging van toewijzin gen, met uitzondering van de bonnen „al gemeen 412" en „N eenheidszeep". STROOREGELIN. RAYONNEERING. Onder verwijzing naar de reeds vooraf gaande publicaties deelt de Provinciale Inkoopcentrale van Akkerbouwproducten voor Zuid-Holland mede, dat de gemeenten Barendrecht en Heerjansdam toegewezen ziin aan de detaillist Wed D.. de Jong, Lin- d- rian 20 te Zwijndrecht. De telers van stroogewassen in boven genoemde gemeenten zijn verplicht him stroo te verkoopen aan dezen handelaar. Onder de.verplicht te verkoopen hoeveel heid valt niet, het kwantum, dat zij uit eigen oogst toegewezen hebben gekregen en ook niet datgene, waarvoor zij van de P. I. C. A. toestemming hebben ontvangen om het te verhandelen van boer tot boer. De betaling van het afgenomen stroo moet geschieden tegen overgave van een kwintantie van het Bedrijfschap voor Hooi, Stroo en Ruwvoeder te 's-Gravenhage. De telers kunnen van den him toegewe zen handelaar bij levering vooruit betaling eischen. VOORSTELLING VAN HEDENAVOND UITGESTELD WEGENS ZIEKTE tot een nader vast te stellen datum.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 3