DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DUITSCHLAND Mamentje MAANDAG 12 OCTOBER 1942 34ste Jaargang No. 10377 S)e £cicl6clie(2oii^<vnt Bureaux: Papen gracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. STRIJDT VOOR EUROPA Duitsche bergtroepen in den Kaukasus. Het Duitsche weenmadhts bericht van Zondagmiddag luidt: „In het Noordwesten van den Kaukasus hébben Duitsche bergtroepen met steun van formaties der luchtmacht den vijand uit nieuwe hooggelegen stellingen verdre ven. De als ingesloten gemelde groep vij andelijke strijdkrachten is na vergeefsche uitbraakpogingen op een zeer beperkt ge bied opeengedrongen. Haar vernietiging is aanstaande. Aan de Terek zijn sterke vijandelijke tegenaanvallen afgeslagen. Geconcentreer- dle, 's nachts voortgezette aanvallen van sterke luchtstrijdkrachten op Gronzy, van belang voor de bolsjewistische petroleum- winning, veroorzaakten zeer zware ver woestingen en geweldige branden. Te Stalingrad zijn onder voortdurende glevechtsbedrijivigheid cor/centraties van den vijand' door doeltreffend kanonvuur uiteengedreven. Gntlastingsaanvallen der bolsjewieken ten Noorden van de stad mislukten. Aan het Donfront zijn bij een plaatse lijke actie talrijke vijandelijke gevechts stellingen verwoest, gevangenen gemaakt en wapens als buit binnengehaald. In de periode van 29 September tot 9 October zijn 356 Sowjetvliegtu ig en in luchtgevechten, 66 door luchtdoelgeschut der luchtmacht en 19 door formaties van het leger neergeschoten, voorts 18 op den grond vernield, zoodat de totale verliezen 459 vliegtuigen bedragen. lp dezelfde pe riode gingen aan het Oostelijk front 36 eigen toestellen verloren. In Zuidoost-Engeland zijn overdag mili taire installaties en voorzieningsbedrijven aangevallen met bommen van zwaar kali ber. De Britsche luchtmacht verloor van 1 tot 10 October 127 vliegtuigen, waarvan 54 boven de Middellandsche Zee en in Noord-Afrika. In hetzelfde tijdsbestek gin gen in den strijd tegen Groot-Brittannie 23 eigen vliegtuigen verloren. By het bruggehoofd Woronesj heeft zich bij de succesvolle defensieve gevechten der laatste weken het tweede bataljon van een Meckienburgsoh regiment infanterie bijzonder onderscheiden^' Sterke bolsjewistische gevechtsgroep ingesloten. Het Duitsche weermachtsbericht van Za terdagnamiddag meldt het volgende; In het Kauikasusgébiedi werd aan den pasweg naar Toeapse een sterke gevechts groep van den vijand ingesloten en 47 ge vechtsstellingen genomen. In den strijd om Stalingrad bracht artillerie van het leger twee vijandelijke kanonmeerbooten op de Wolga tot zinken en beschadigde een an dere zwaar. Stoottroepen lieten in het stadsgebied een hoog huis in de lucht vlie gen. Formaties duikbommenwerpers zetten de aanvallen tot murw maken van de vij andelijke haarden van verzet en vertserkte huizenblokken voort. Gevechtsvliegers zet ten de vernieling van ravitailleeringswe- gen en haveninstallaties in het gebied van den benedenloop van den Wolga voort. Ontlastingsaanvallen der Sowjets op het Noordelijke afgrendelingsfront bleven zon der succes. In den centralen en Noordelijken sector werden succesvolle acties door eigen stoot troepen ondernomen. In het hooge Noorden vielen Duitsche gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht vijandelijke vliegvelden aan de Kola- baai aan. In Noord-Afrika viel de luchtmacht ge motoriseerde formaties, batterijstellingen en 'tentkampen der Britten in het midden van het Alameinfront alsmede haven- en dokinstallaties van Alexandrië met goede trefferwerking aan. Tot begeleidende be scherming gebruikte Duitsche jagers scho ten in luchtgevechten 2es Britsche vlieg tuigen neer, zonder zelf verliezen te lijden. Tijdens aanvallen van een sterke gemeng de vliegtuigformatie op eigen vliegterreinen te velde verloren de Britten door den ge- concenteerden afweer van Duitsche en Italiaansóhe jagers en door luchtdoelartil lerie 48 bommenwerpers en jachtvliegtui gen. In deze luchtgevechten ging slechts één eigen jachtvliegtuig verloren, terwijl de vlieger zich met de parachute in veilig heid kon brengen. Tijdens aanvallen overdag van gemengde vijandelijke vliegtuigformaties op Noord- Fransoh en Belgisch gebied ontwikkelden zich hevige luchtgevechten waarin een vrij groot aantal meermotorige bommen werpers, waaronder van Amerikaanschen afkomst, werd neergeschoten. Slechts één eigen toestel ging verloren. De Fransohe burgerbevolking leed verliezen aan diooden en gewonden. De door brisantbommen ver oorzaakte materieele schade is gering. Aan de Zuidkust van Enigeland brachten lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen tijdens aanvallen overdag zes Britsche landings booten tot zinken en beschadigden twee andere zwaar". Hierna volgt het elders gepubliceerde extrabericht. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT Het Italiaansche weermachtsbericht van Zaterdag meldde, dat de luchtmacht der Spilmogendheden aan het Egyptische front schitterende successen heeft behaald. Krachtige formaties vijandelijke bommen werpers, die vergezeld werden door tal rijke jachtvliegtuigen en zich gereed maak ten om onze stellingen aan te vallen, wer den opgevangen. Tijdens verscheidene hevige luchtgevechten schoten Italiaansche jagers twintig vliegtuigen neer, terwijl Duitsche jagers 25 toestellen neerschoten. Opnieuw 22 schepen tol zinken gebracht. EXTRA-BERICHT VAN DE DUITSCHE WEERMACHT. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Zaterdag in een extra-be richt bekend: Duitsche duikbooten hebben het Britsch- Amerikaansche scheepvaartverkeer voor Zuid-Afrika zwaar getroffen. Zij hebben vlak voor de haven van Kaapstad door bliksemsnelle verrassende aanvallen twaalf koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 74.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Andere duikbooten hebben aan de West kust van Afrika voor het Britsch-Ameri- kaansche vlootsteunpunt Freetown, voor de Zuid-Afrikaansche kust, in de St. Laurens Golf en tijdens zwaren storm op het Noor delijk deel van den Atlantischen Oceaan tien schepen met een gezamenlijken inhoud van 57.000 b.r.t tot zinken gebracht. Daaronder bevond zich het 15.000 b.r.t. metende Brit- cshe koelschip „Andalucia Star", dat met lading waardevolle levensmiddelen, vooral bevroren vleesch, naar Engeland onderweg was. Hiermede hebben onze duikbooten we derom op ver uit elkaar liggende oorlogs- tooneelen 22 schepen met een gezamenlij ken inhoud van 141.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Negen andere vliegtuigen werden door de luchtdoelartillerie vernietigd. In het Italiaansche legerbericht van Zondagmiddag wordt voorts nog gemeld: „Een onzer Atlantische duikbooten onder bevel van luitenant ter zee Guido Saccar- do heeft den Engelschen Oceaanvaarder „Oronsayde" van 20.000 t. getorpedeerd en tot zinken gebracht en eveneens door tor pedo's den Oceaanvaarder „Hea Hellas", de vroegere „Tuscania", van 17.000 t. zwaar getroffen". Gevangenen in boeien. EEN OFFICIEELE ENGELSCHE UITEENZETTING. De „Evening Standard" meldt, dat in Canada 107 Duitsche officieren en 1269 manschappen de boeien aangekregen heb ben. De Britsehe regeering heeft voorts op 10 October ten aanzien van de kwestie der ge boeide krijgsgevangenen een officieele ver klaring uitgegeven, dat de volgende Engel- sche uiteenzetting der gebeurtenissen be helst: „Bij den aanval op Dieppe WL .-d bevoegd een bevel uitgegeven, inhoudende, dat de handen van gevangenen, waar dat slechts mogelijk was, gebonden moesten worden, opdat zij hun papieren niet konden vernie tigen. Op de klachten van de Duitsche re geering gaf het Britsche ministerie van oorlog terstond, voordait er nog tijd ge weest was tot een onderzoek, een verkla ring uit, volgens welke een dergelijke last geving, wanneer zij mocht zijn gegeven, in getrokken zou worden, aangezien de regee ring van opvatting was, dat men uit een dergelijke lastgeving zou kunnen lezen, dat zonder rekening te houden met de bestaan de omstandigheden de handen van krijgs gevangenen gebonden moesten worden. Na het instellen van een onderzoek is er geen bewijs voor gevonden, dat welken gevan gene ook, die uit Dieppe meegebracht werd, de handen gebonden waren. Wel kwam echter het bestaan van de betrokken last geving aan het licht en zij werd ingetrok- keh. „De aanval op Sercq is ten uitvoer ge legd door tien officieren en manschappen. Zeven man van den troep namen vijf Duit- sóhers gevangen. De handen der Duitschers werden gebonden, opdat de mannen, die de gevangenneming ten uitvoer legden, hen door hen onder den arm te nemen, konden wegleiden. Geen schriftelijke lastgeving of andere instructie werd uitgegeven. De ge vangenen moesten n.l. op weg naar de boo ten langs de door de Duitschers bezette ka zernes geleid worden en voorzichtigheids maatregelen waren noodig. Toch braken vier van de Duitsche krijgsgevangenen on der luid geroep los en moesten neergescho ten worden, ten einde te verhoeden, dat zij alarm zouden slaan". Duitsch commentaar. Naar het Duitsche nieuwsbureau in dit verband verneemt, zal het opperbevel der weermacht binnenkort een samenvattende uiteenzetting geven van de behandeling van Duitsche krijgsgevangenen door Engelschen. Ongeécht deze te verwachten documentai re publicatie van het opperbevel der weer macht constateert het D.N.B. ten aanzien van de bovengenoemde officieele verklaring der Britsche regeering het volgende; De Britsche regeering geeft met de bo vengenoemde verklaring voor de eerste maal toe, dat metterdaad een Britsch mili tair bevel tot boeien van Duitsche krijgs gevangenen bestond, nauwkeurig formu- leerd, zooals indertijd door het opperbevel der weermacht is weergegeven. De Britsche verklaring, dat niet een van de gevangenen, die van Dieppe meegenomen werden, de handen geboeid waren^ is zonder belang, aangezien iets dergelijks van Duitsche zijde nooit beweerd is. In feite zijn echter, naar door het opperbevel der weermacht op 7 October met naüwkeurige bijzonderheden bekend gemaakt werd, een aantal Duitsche soldaten, die tijdelijk in Engelsche handen gevallen waren, tijdens hun gevangenschap geboeid. Hieromtrent zijn de protocolaire verklaringen van de betrokken Duitsche soldaten aanwezig. Bovendien zijn aanwezig fotographische opnamen betreffende een bij Dieppe in Engelsche gevangenschap ge raakten arbeidssoldaat der organisatie Todt, die in geboeidën toestand den dood heeft gevonden. Afgezien van deze on weerlegbare bewijsstukken zal het Engel sche ministerie van oorlog ook wel nauwe lijks aannemelijk willen maken, dat een door dit ministerie als bestaand toegegeven bevel van een militaire commando-instan tie in feite door de ondergeschikte officie ren en soldaten niet zou zijn uitgevoerd. Ten aanzien van den aanval op Sercq geeft de Britsche officieele verklaring eveneens toe, dat de daar gevangen geno men vijf Duitsche soldaten geboeid zijn. Wat de Britsche opmerking betreft, dat vier Duitsche gevangenen losgebroken zijh en doodgeschoten moesten worden om te verhoeden, dat zij alarm zouden slaan, wordt van Duitsche zijde verklaard: De gevangen genomen Duitsche soldaten waren op het oogenblik hunner gevangenneming voor een deel barrevoets of in kousen en slechts met een hemd gekleed. Het is der halve bepaald belachelijk wanneer de En gelschen verklaren, dat zij ze bij hun po ging om los te breken, hadden moeten doodschieten, opdat zij geen alarm zouden maken. Het doodschieten heeft ongetwijfeld een veel grooter rumoer veroorzaakt. De Engelschen vergissen zich echter, wanneer zij beweren, dat zij van de vijf Duitsche sol daten er vier hebben doodgeschoten. In feite hebben zij er slechts twee doodgescho ten. Een soldaat, die gewond werd en een tweede zijn hun ontkomen. Deze beide sol daten zijn thans door een gelukkige om standigheid de eenige overlevende oogge tuigen van dit barbaarsche Engelsche optre den tegen weerlooze krijgsgevangenen. Hun verklaringen zijn protocolair voor een gerecht vastgelegd. Taak van dichter en schrifver. REDE VAN MINISTER GöBBELS Ter gelegenheid van de opening van de week van het Duitsche boek in het oor logsjaar 1942 heeft minister dr. Göbbels zich in zijn openingsrede met enkele- prin- cipieele uiteenzettingen gewend tot het geestelijke Duitschland van heden. In dezen oorlog strijdt Duitschland niet slechts voor zijn stoffelijke maar ook voor zijn geestelijke bestaan, waarin hetgeen ook de tegenstanders zeer wel weten de eigenlijke wortel gelegen is van de nationale kracht, die zich steeds vernieuwt Omtrent den arbeid van den dichter en schrijver merkte Göbbels op, dat de nationaal-socialistische staat dezen lieden een taak heeft toegewezen, die ver uitgaat boven hun vroegere werk, dat op zuiver individualistische overwegingen berustte. De hedendaagsche Duitsche literatuur, aldus de minister, is een actieve kracht in ons volk geworden. Zij heeft na de over neming van de macht en de afschaffing van de joodsch-bolsjewistische literatuur van het verval voldoende ruimte gekregen voor vrije ontplooiing. Nadat de minister de groote werken der Duitsche literatuur met waardeering had besproken, betoogde hij, dat een literatuur en vooral een epiek van dezen tijd nood zakelijk is. Mede de belangrijkste taak van de leiding der Duitsche literatuur is het den moed jegens het heden te versterken. Derhalve zal voortaan nog meer dan tot dusver worden gezorgd, dat de aanvaar ding van den tijd in de litteratuur niet wordt verlamd door enghartigheid, klein geestigheid en schoolmeesterij van buitenaf Sir Stafford Cripps zou het voornemen koesteren zijn portefeuille ter beschikking te stellen en uit de Britsche regeering te treden. Aldus meldt, volgens Zweedsche pers berichten uit Londen, het Communistische Engelsche blad „Daily Worker". Het blad voegt hieraan toe, dat de ontwikkeling on betwistbaar in velerlei opzicht tegen de politiek van Cripps gaat. In verband met het door den Führer in zijn jongste groote rede verkondigde be ginsel, dat „in de nationaal-socialistische weermacht ieder den maarschalkstaf in den ransel draagt", heeft het opperbevel van de Duitsche weermacht een communi qué uitgegeven over nieuwe voorwaarden voor de candidaten voor de officiersloop baan. Volgens dit communiqué is met on- middellijken ingang voor alle drie weer- machtsonderd^elen het diploma en het be zoek van een bepaalde school bij de aan melding als candidaat voor de actieve officiersloopbaan niet vereischt. Om te kunnen worden toegelaten tot de loopbaan van actief officier moet o.a. aan de volgende voorwaarden worden voldaan: De bereidheid om zich voor het natio naal-socialistische Duitschland en zijn Führer in den strijd te werpen, idealisme voor het officiersberoep, op den voorgrond tredende karaktereigenschappen, aanleg voor het vervullen van een leidende functie, bevattelijkheid en geschiktheid tot verdere ontwikkeling alsmede lichamelijke geschiktheid en arische bloedzuiverheid. Bij onze vrijwilligers. Sport is een be langrijk onderdeel tijdens de opleiding. Alle mogelijke sporten wordien beoefend. CSS P.K. Altstadt-Ba-H-P.H. m) KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN. Het SS-Ersatzkommando deelt ons me de, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en 't Legioen op onderstaande data zich bij de genoemde adressen kunnen vervoegen ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op geves tigd en wel speciaal voor hen, die er be zwaar tegen hebben hun dienst buiten Ne derland te vervullen, dat thans de moge lijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaalwachtbataillon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataillon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS Ne derland (Nederfandsche SS) willen toe treden. 13.10.42 14.00 uur Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstr. 14.10.42 10 uur Groningen, Concerthuis, Poelestr. 14.10.42 16.00 uur Assen, dienstgebouw vaart, Zuidzijde. 15.10.42 11.00 uur Zwolle, school Turf markt. 16.10.42 11.00 uur Deventer, NSDAP, Parkweg 2. 17.10.42 11.00 uur Arnhem, Weverstr. 16b. 18.10.42 14.00 uur Venlo, Deutsches Haus, Emmastraat. 19.10.42 11.00 uur Eindhoven, Huis Ma ria, Kruisstraat. 20.10.42 11.00 uur Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 21.10.42 10.00 uur Tilburg, Werklieden- vereeniging, Tuinstr. 68. 21.10.42 17.00 uur Rotterdam, Deutsches Haus. 22.10.42 10.00 uur Amsterdam, school ïepenweg 13. 22.10.42 17.00 uur Utrecht Wehrmacht- heim, Mariaplein. 23.10.42 10.00 uur Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. 24.10.42 11.00 uur Amersfoort, dienstge bouw Kapelweg. IN EEN PAAR REGELS Op het Engelsche politiebureau te Belfast is Zaterdag opnieuw een bom aanslag gepleegd, waarbij verscheidene Engelsche agenten gewond werden. Na de ontploffing kwam het tot schietpartijen tusschen Iersche nationalisten en de politie. Op uitnoodiging van den Duitschen Rijkspost" zal van 12 tot 24 October te Weenen een Europeesch postcongres wor den gehouden. Behalve Duitschland en Italië zullen Bulgarije, Denemarken, Fin land, Kroatië, Nederland, Noorwegen, Roemenië, San Marino, Slowakije en Hon garije delegaties zenden. Ook Japan, Zwit serland, Turkije en Vaticaanstad zullen op het congres vertegenwoordigd zijn. Volgens deh Engelschen nieuwsdienst zal president Roosevelt 13 dezer voor de radio over binnenlandsche en buitenland- sche aangelegenheden spreken. De uitzen ding zal de gedaante van een „ongedwon gen praatje" hebben. DE HANDEL VAN DUITSCHLAND MET DE LANDEN VAN EUROF^A. Practisch over de geheele linie sterk toegenomen. De Bank van Internationale Betalingen geeft een overzicht van de ontwikkeling van de handel van de Europeescbe landen met Duitschland, waaruit blijkt, dat deze sinds 1938 sterft is toegenomen, wat uit on derstaande tabel blijkt (in pet. van den to talen handelsomzet) 1938 1941 Bulgarije 59 80 Denemarken 22 80 Finland 17 55 Nederland 19 62 Italië 23 meer dan 50 Noorwegen 17 63 Roemenië 31 65 Zweden 21 48 Slowakije 26 Spanje 27 22 Turkije 45 20 Hongarije 29 59 (Europapress). BINNENLAND SAMENWERKING TUSSCHEN VOLKSDIENST EN GROENE KRUIS. Met goeden wil is alles mogelijk. Wij hebben ons altijd onveranderd op het standpunt gesteld, dat wij arbeiden ip het belang van het geheele Nederlandsche volk, zonder daarbij te letten op politieke richting, confessie, rang of stand, aldus schrijft men ons van de zijde van den Ne- derlandschen Volksdienst. Wij zullen dit blijven doen, omdat al leen de belangen van ons volk ons voor oogen staan. De Vqlksdienst is immers niet gebonden aan groepeeringen. Daarom heeft deze instelling ook steeds gezocht naar sa menwerking met andere instellingen, die zich op een of andere wijze bewogen op een deel van een groot terrein, dat thans onafhankelijk van eenige binding met be paalde groepeeringen of groepsbelangen, door den volksdienst bestreken wordt. Dat het begrip voor het werk van den N. V. D. voor ons geheele volk hand over hand toeneemt, blijkt uit het steeds grooter aantal personen, dat tot den Volksdienst toetreedt. Dit blijkt ook in hooge mate uit het feit, dat dezer dagen een belangrijke SEunenwerking tot stand is gekomen tus schen het Groene Kruis in de provincie Gro- STOKEN. Wij hebben met de handen in onze broekzak naar de kachel gekeken en gevraagd: Zal ik je aanmaken? Of zal ik je niet aanmaken? Mijn rillerige kippenvel heeft ja geschud en ik heb mij visioenen voorgetooverd van dan sende vlammen in een vroolijk haard vuur en van den rooden gloed door die aardige, kleine ruitjes. Een heel klein schemerlampje aan vanwege de ver duistering en in zoo'n laag-bij-de- grondsoh stoeltje in eenigszins hori zontale houding ernaast. Neen, heeft de krant gezegd, niet doen. Laat de kolenkit leeg, zoo lang het niet werkelijk koud is. En: wie het laatst stookt, stookt het best. Nu kan men zijn kolenkit ook in de kachel leegen, maar dat bedoelt de krant natuurlijk niet. Wij moeten blij- van rillen tot het goed koud is en dan pas de kachel aanmaken, krachtens het adagium: het is beter te rillen, dan te bevriezen. Maar bij onze buren hebben de kin deren de mazelen en moet er op be vel van den dokter gestookt worden. En Engel, U kent ze nog wel, heeft voor de heele maand October nog maar zes kubieke meter gas tot haar be schikking. En daar zij een zeer se rieuze vrouw is, die het koste wat het kost de hand houdt aan wet en veror dening, kookt zij nu op de kachel. Want met haar kubieke metertjes moet zij uitkomen en met haar kolen heeft zij respijt tot aan de diepte van het kolenhok. Bovendien is het riskant nu kolen uit te sparen en te rillen. Het is toch best mogelijk, da.t over twee maanden de oorlog is afgeloopen en dan komen de kolen natuurlijk bij wagonladingen los. Stel je voor, dat wij dan onze kolen hebben gespaard. Dan hebben wij nu voor niks gerild MAX BLOKZIJL VOOR DE RADIO. Hedenavond om 19.00 uur spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum I in het politiek weekpraatje over het onderwerp: „Over onbehoorlijke propaganda". LANDGENOOTEN ANTWOORDEN, lederen dag weer geven honderden land- genooten uit het geheele land een spontaan anitwoord op onze vraag ons verzorgings fonds te steunen. Landgenooten antwoor den door middel van overschrijvingen en stortingen op onze girorekening. Het is een verheugend verschijnsel dat wij steeds meer van dergelijke klinkende antwoorden ontvangen, want dat bewijst ons, dat men zich ook in ons land er van bewust wordt, dat het onze plicht is den strijd van onze dappere vrijwilligers aan het Oostfront te steunen. Landgenoot, zendt ons uw antwoord in den vorm van een flinke overschrijving op ons gironummer 432100, t.n. Verzorgings fonds Vrijwilligerslegioen Nederland, Ko ninginnegracht 22, te 's-Gravenhage. ningen en den Volksdienst. Beide instellin gen hadden eenigen tijd geleden contact met elkaar gezocht en in onderling overleg heeft thans het Groene Kruis zijn gebouw te Hoogezand gratis ter beschikking gesteld van den N. V. D., die hier een advies-bu reau voor moeder en kind heeft ingericht. Hier zijn dus door een juiste verstandhou ding persoonlijke en groepsbelangen terzij de geschoven voor het algemeene belang tot heil van de geheele Nederlandsche vol ksgem eenschap. Verwacht kan woeden, dat deze samen werking tot meer resultaten zal leiden. Gedurende het tijdvak van 11 October 1942 tot en met 21 November 1942 geven de met „01 verlichting", „02 verlichting" en „03 verlichting" gemerkte bonnen der bonkaart S 108 en de met „25 verlichting" gemerkte bonnen der bonkaart S 208 elk recht op het koopen van 2 liter petroleum. Nieuwe wethouders te 's-Gravenhage. De burgemeester van 's-Gravenhage, prof. dr. H. Westra, heeft, op het door hen daar toe gedane verzoek, eervol ontslag verleend aan prof .ir. C. L. van der Bilt als wethou der van onderwijs, ir. L. J. M. Feber als wethouder van financiën, mr. dr. S. de Vries Czn. als wethouder van gemeentebe drijven en M. Vrijenboek als wethouder van stadsontwikkeling en volkshuisvesting, allen onder dankbetuiging voor de vele, ge durende tal van jaren door hen aan de ge meente bewezen diensten. Tot wethouder van onderwijs heeft de burgemeester benoemd dr. W. F. de Groot, directeur van de Dalton H.B.S. daar ter stede en tot wethouder van financiën mr. G. L. A. van Dijk, advocaat en belasting consulent, wonende te Wassenaar. In de beide overige vacatures zal 'binnenkort wor den i Opleiding beambten in het bauk- en effectenbedrijf. Door de hoofdgroep banken is ingesteld een te Amsterdam te geven cursus voor de opleiding van perso neel in het bank- en effectenbedrijf. Deze cursus heeft ten doel aan beambten, die reeds eenige jaren in het bedrijf werkzaam zijn en zich nog niet geheel gespecialiseerd hebben, een alzijdige kennis van het bank en effectenbedrijf te verschaffen. De mini mum-leeftijd voor de deelnemers zal circa 22 jaar bedragen. De deelnemers moeten een behoorlijke schoolopleiding hebben ge had. In het algemeen zal voor deelneming aan den cursus einddiploma H.B.S. of Han delsschool worden verlangd. Als docenten zullen optreden 19 directeuren en hoogere functionarissen uit het bedrijf. De duur van den geheelen cursus beloopt twee jaar.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1