DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DUITSCHLAND Momentje ZATERDAG 10 OCTOBER 1942 34ste Jaargang No. 10376 Ste Geiubeh^Soii/fcaut Bureaux: Papengracht 32 - Gir^ 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 C. Al. van Uamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. STRIJDT VOOR EUROPA HET DUITSCHE OFFENSIEF VORDERT. De kwestie der geboeide krijgsgevangenen. In het gebied van den Kaukasus zijn de aanvalstroepen strijdend opgedrongen en hebben in verbitterde boschgevechten nieu we reeksen hoogten genomen. Aan het front aan den Don hebben Roe- meensche en Italiaansche troepen aanval len van den vijand afgeslagen. In den centralen sector werden bij succes volle acties van stoottroepen talrijke bun kers en gevechtsposities met hun beman ningen vernield en is een aantal gevange nen binnengebracht. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer heb ben troepen van het leger, de Waffen-SS en veldeenheden van het luchtwapen, schit terend gesteund door vliegende formaties van het luchtwapen, in harde aanvalsge- vechten van verscheidene dagen een be langrijken terreinsector veroverd en daar bij vijf bolsjewistische divisies en twee bri gades Infanterie uiteengeslagen resp. ver nietigd. Sedert 27. September zijn 3288 ge vangenen binnengebracht, 13 tanks, 108 ka nonnen, 400 machinegeweren, 123 granaat werpers en talrijke andere infanterie wapens buitgemaakt of vernietigd. Ongeacht de overige zware, bloedige verliezen bedragen alleen de getelde dooden dér bolsjewieken meer dan het drievoudige van het aantal gevangenen. Na een vruchteloozen storingsaanval overdag van een Britsch vliegtuig boven gebied van den Saarpfalz zijn in den afge- loopen nacht enkele vijandelijke vliegtui gen naar de Duitsche bocht gevlogen. Een hunner werd neergeschoten. Een tweede bommenwerper werd hij een aanval op de kust van West-Frankrijk neergeschoten. In de ochtenduren van gisteren zijn eeni- ge vijandelijke vliegtuigen naar "West- Duitsch gebied gevlogen. Een gering aantal neergeworpen brisantbommen veroorzaak ten geen schade. Op de bekendmaking van het opperbevel der weermacht van 7 October 1942, waarin tegenmaatregelen waren aangekondigd te gen het boeien van Duitsche krijgsgevange nen aan het strand van Dieppe en op het eiland Sercq, heeft de Britsdie regeering slechts gebruik gemaakt van uitvluchten en zich beroepen op de verklaringen van Duit-" sche krijgsgevangenen, die niet geboeid wa ren, en verklaard, dat zij het boeien van krijgsgevangenen, die op het slagveld ge vangen genomen zijn, niet goedkeurt en niet zal goedkeuren. Op het feit, dat, on danks de vroegere en de huidige schijnhei lige verklaring van het Britsche ministerie van oorlog Duitsche krijgsgevangenen op ruwe wijze geboeid zijn, is de Britsche re geering niet ingegaan. Derhalve zijn op 8 October om 12 uur 107 ritsche officieren en 1269 Britsche onderof ficieren en manschappen, die bij Dieppe ge vangen genomen zijn, na bekendmaking der redenen, in de boeien geslagen. Niet ge boeid werden veldpredikanten, sanitair personeel, gewonden en zieken. Op 8 Octo ber des avonds heeft het Britsche ministe rie van oorlog bekend gemaakt, dat vanaf 10 October des middags hetzelfde aantal Duitsche krijgsgevangenen in handboeien en ketenen zal worden geslagen. Wanneer dat geschiedt zal het opperbevel der weer macht van af 10 October des middags het drievoudige aantal Britsche krijgsgevange nen in de boeien slaan. Gelijktijdig met de aanvallen tot ontzet ting van Leningrad van twee Sowjetrussi- sche legercorpsen, waarvan de vernietiging ten zuiden van het Ladogameer in het weer- machtbericht van den 3en October werd gemeld, hebben de bolsjewisten aan de Ne- wa herhaalde uitvalspogingen uit de inge sloten stad Leningrad ondernomen. Zesmaal werden de vijandelijke troepen met al hun pontons, veerbooten, en vlotten volledig uiteengeslagen. Den zevenden keer echter gelukte het den vijand door massaal gebruik van zijn zware wapens voet te krijgen aan den overkant van de Newa. Ondanks zeer zware verliezen door het Duitsche afweer- vuur zette hij nacht na nacht steeds weer nieuwe troepen over de rivier. Om verdere uitbreiding van dit bruggehoofd te voorko men werd in verbitterde gevechten de vijand afgegrendeld en steeds meer in het onoverzichtelijke boschterrein aan den oever teruggedrongen. Daarna greep de ar tillerie in. Door dit vuur leden de bolsje wisten zoo groote verliezen, dat zij zich ten slotte, ondanks telkens weer aangevoerde reserves, gedwongen zagen hun kleine restje landingstroepen terug te trekken. Het brug gehoofd werd met achterlating van talrijke dooden en gewonden ontruimd. DE TOESTAND AAN HET OOSTELIJKE FRONT. Aan het einde van de week meent men in militaire kringen te Berlijn te mogen vast stellen, dat de toestand op alle .brandpun ten aan het oostelijke front zich gewijzigd heeft in dien zin, dat het initiatief volstrekt bij de Duitsche leiding is en het thans, zij het vooreerst ook slechts tot plaatselijke aanvallen der Duitsche en verbonden troe pen op al deze punten is gekomen. O.m. zullen de cijfers over de operaties ten zuid oosten van het Ilmenmeer, welker publica tie verwacht kan worden, dit feit illustree- ren. De grendelstelling ten noorden van Stalingrad wordt nog steeds als het belang rijkste zwaartepunt beschouwd, terwijl het gat naar het zuiden, vooral het nauw tus- schen Don en Wolga ter hoogte van Stalin grad in zijn belang terstond door de leiding van het Duitsche offensief is ingezien. Het omzwaaien der krachten ten ,noorden van Stalingrad en de vorming der grendelstel ling was, naar men hier verklaart, de laat- ♦ste schakel in een frontmuur van Koersk via Woronesj langs den Don tot de Wolga. Het tweede zwaartepunt, waaraan men in Berlijnsche militaire kringen het grootste belang hecht, is het front aan de Terek. Uit de tot dusver verschenen publicaties kan men, naar deze kringen meenen, dui delijk lezen, dat hier volgens een bepaald plan systematisch opgetreden wordt, waar uit ook de vorderingen in dit gebied te ver klaren zijn. EENHOOFDIGE LEIDING IN HET ROODE LEGER. Radio-Moskou verspreidt een bericht, volgens hetwelk krachtens een bevel van Stalin de commissarissen en politruks van hun functies in het leger worden ontheven en als plaatsvervangende commandanten bij de troepenonderdeelen worden ge plaatst. Alle instituten en andere onderwijs inrichtingen voor commissarissen en po litruks worden opgeheven. Door dit bevel wordt, zoo wordt in het bericht gezegd, in het roode leger een ab soluut eenhoofdige leiding geschapen. Engeland en de oorlog. BRITSCHE LUCHTAANVAL OP BELGISCH EN FRANSCH KUSTGEBIED. In den loop van gisteren heeft de Brit sche luchtmacht met talrijke viermotorige gevechtsvliegtuigen, die begeleid werden door een groot aantal jachtvliegtuigen, aanvallen ondernomen op het Belgische en Noord-Fransche kustgebied. Op groote hoogte drongen de vijandelijke bommen werpers, waaronder ook vliegtuigen van Amerikaansch type waren, onder gebruik making van de sterke bewolking van het Westen uit het kustgebied binnen. Lucht doelartillerie der luchtmacht en van de marine verdreef de vijandelijke bommen werpers van voor den oorlog belangrijke installaties. Duitsche jagers, die onmiddel lijk gestart waren, deden vermetele aan vallen op de formaties Britsche jachtvlieg tuigen, die voortdurend in de nabijheid der viermotige gevechtsvliegtuigen bleven. Volgens tot nu toe door het opperbevel der weermacht ontvangen berichten werden in verbitterde luchtgevechten door de ja gers een aantal viermotorige bommenwer pers neergeschoten. Er bevonden zich en kele vliegende forten onder. Gezien de groote hoeveelheid toestellen door de Brit sche luchtmacht gebruikt staat de door de bommen aangerichte schade niet in ver houding tot de vijandelijke verliezen. Daar de meeste bommen woonhuizen in kleine plaatsjes troffen zijn er onder de Belgische en de Fransche burgerbevolking dooden en gewonden te betreuren. Volgens een extrabericht van den Brit sch en nieuwsdienst heeft het Britsche mi nisterie van marine medegedeeld, dat de kruiser Conventry tot zinken is gebracht. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, zijn in Engeland Canadeesche troepen aan gekomen, die de bij Dieppe geleden verlie zen moeten aanvullen. De Britsche berichtendienst meldt, dat te Bombay ruim 300 Indiërs, die verdacht werden van deelneming aan de onlusten van onlangs, gearresteerd zijn. Vrijdag heeft de politie te Ahmedabad op drie plaatsen het vuur op betoogingen geopend. Volgens den Britschen berichten dienst werd er niemand gewond. 1100 BRITTEN UIT OOST-AZIë TERUG. Naar de Engelsche nieuwsdienst in een extra-bericht bekend maakt, zijn gisteren 1100 Engelschen uit Japan en China in een Britsche haven aangekomen. De strijd in Egypte. Ter aanvulling op het Italiaansche weer- machtsbericht van gisteren wordt officieel het volgende meegedeeld: Op 7 October om 13 uur 45 min. namen vier Britsche jachtvliegtuigen van nauwe lijks 20 meter hoogte, zonder eenig risico te nemen, aangezien de lazaretten als zoo danig niet door luchtdoelgeschut be schermd zijn, de lazeretten der divisie Fol- gore onder vuur. De talrijke kenteekenen en de duide lijke ppsteiling van deze lazaretten op een verheffing van den bodem konden deze misdadige handeling niet verhinderen. On der de patiënten ontstonden drie dooden en 12 gewonden. Men kan thans niet meer aan ongewilde vergissingen gelooven, wanneer men deze nieuwe treurige episode met andere in ver band brengt, die zich onlangs hebben voor gedaan bij den Engelschen aanval op To- broek. De streng onderzochte en duidelijk bewezen feiten kunnen als volgt worden samengevat: Op 13 September drongen een officier en zes vliegers een onzer vooruit geschoven magazijnen een tiental kilome ters op een vrachtauto de woestijn in, om eenig materiaal te vervoeren. Toen zij een defect aan den motor wilden herstellen, werden zij door zes Engelschen uit het Zuiden komende omsingeld. Wegens de numerieke meerderheid en de gegevqn om standigheden er sprongen n.l. terstond een veertigtal Australiërs uit de wagens die voorzien waren van automatische wa pens was elke tegenstand onmogelijk. Onder de Australiërs bevond zich een En gelsche officier, die het bevel over de co lonne voerde. Na korten tijd openden de Australiërs koelbloedig het vuur op de ge vangenen. Zij overtuigden zich er van, dat de onzen dood of ten doode toe gewond waren en zetten hun tocht in Noordelijke richting voort. Een vlieger, die ongewond gebleven was en voor dood gehouden was, STALINGRAD—KAUKASUS. Ziehier namen die u geregeld leest in de berichten over den strijd van Europa tegen het bolsjewisme. Deze namen getuigen van een geweldigen strijd en van groote offers, die gebracht worden door dappere kerels die zich inzetten voor de toekomst van een nieuw Europa. Dat aan dezen strijd ook Nederlandsche mannen deelnemen en dat ook deze man nen offers weten te brengen, landgenoot, daarvoor zal ons geheele volk in de toe komst dankbaar zijn. De toekomst, ook van ons land, staat op het spel. Dappere Neder landers wagen iederen dag weer hun leven. Het is dus niet meer dan onze dure plicht, dat wij voor deze mannen van tijd tot tijd een aantal pakketten gereedmaken. Hoe u daarbij kunt helpen weet u. Het gironummer is 432100 t.n. Verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen Nederland, Koningin negracht 22, te 's-Gravenhage. kon later met een ernstig gewonden ka meraad een onzer vooruitgeschoven pos ten bereiken en rapport uitbrengen. In een operatiebevel wordt ten aanzien van den voorgenomen en niet uitgevoer den opmarsch in het landingsgebied ge zegd, dat een bepaalde afdeeling een be paalde kazemat moet aanvallen en al de^ genen die zich daarin bevinden moet do<> den. Het gaat hier dus om een bevel om den tegenstander van kant te maken. Tegenover deze houding, waar nog bij komen de hieraan voorafgegane aanvallen op Lazaretschepen en reddingsvliegtuigen, kan men stellen het optreden van onze commando's, toen zij, zooals reeds gemeld, een hulpcolonne beschikbaar stelden om vijandelijke gewonden die midden in de woestijn door hun eigen afdeelingen in den steek waren gelaten, in veiligheid te bren gen, of die aan de onder him bevel staan de troepen in de baai van Tobroék nog tijdens den strijd belastten met de redding van talrijke vijandelijke schipbreukelingen. Onze meer dan rechtvaardige repressaille, zoo besluit de officieele aanvulling op het Italiaansche weermachtsbericht, zal niet uitblijven. RIDDERKRUIS MET ZWAARDEN EN BRILJANTEN. De Fuehrer heeft den staffelkapitein in een jachteskader majoor Hermann Graf de hem na 202 overwinningen in de lucht als vijfden Duitsóhen soldaat verleende hoogste Duitsche onderscheiding voor dap perheid, het eikenloof met zwaarden en briljanten bij het ridderkruis van het ij zieren kruis, persoonlijk overhandigd. ENGELS OH -AMERIKAAN S C H VOORSTEL AAN TSJOENGKING. De Britsche berichtendienst meldt in een extrabericht, dat GrootBrittannië en de V.S. aan Tsjoenking-Ohina een ontwerp van een verdrag hébben aangeboden, waar in zij afstand doen van him exterritoriale rechten en privilegiën in China. VIER SCHEPEN VERLOREN GEGAAN. Naar het Amerikaansche departement van marine bekend maakt, zijn vier koop vaardijschepen in de Oostelijke wateren van de V.S. en in de Caraibische zee ver loren gegaan. Een dezer schepen, een Brit sche vrachtboot, werd reeds begin Sep tember in de Caraibische zee tot zinken gébracht. Alle vier schepen hadden ladin gen grondstoffen aan boord voor de Ame rikaansche bewapeningsindustrie. IN EEN PAAR REGELS In de provincie Murcia, bij het dorp Banos de Mula in Spanje, heeft men de resten ontdekt van een Romeinsche stad uit de tweede eeuw. Tot dusverre heeft men deelen van de muren en een voetpad vrij gelegd. Voors heeft men regels, mar meren voorwerpen, molensteenen en Ro meinsche zilveren munten gevonden. De rantsoeneering van brood en melk in Zwitserland) treedt op 16 October a.s. in werking. In het Westen van Belfast is een uit gaansverbod van 23 tot 6 uur uitgevaar- dig. De maquette van Nederland met zijn polders en dijken, welke destijds op de wereldtentoonstelling in Amerika heeft gestaan, is ondergebracht in het museum .De Cruqius" te Heemstede. Onder de maquette is een pompinstallatie aange bracht, welke het water over de lage landen doet stroomen, waarna men een beeld krijgt van de vele inpolderingen J. A. Stevens-Pax Holland m KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN. Het SS-Ersatzkommando deelt ons me de, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en 't Legioen op onderstaande data zich bij de genoemde adressen kunnen vervoegen ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op geves tigd en wel speciaal voor hen, die er be zwaar tegen hebben him dienst buiten Ne derland te vervullen, dat thans de moge lijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtibataillon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataillon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS Ne derland (Nederlandsche SS) Willen toe treden. 13.10.42 14.00 uur Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstr. 14.10.42 10 uur Groningen, Concerthuis, Poelestr. 14.10.42 16.00 uur Assen, dienstgebouw vaart, Zuidzijde. 15.10.42 11.00 uur Zwolle, school Turf markt. 16.10.42 11.00 uur Deventer, NSDAP, Parkweg 2. 17.10.42 11.00 uur Arnhem, Weverstr. 16b. 18.10.42 14.00 uur Vlenlo, Deutsches Haus, Emmastraat. 19.10.42 11.00 uur Eindhoven, Huis Mia- ria, Kruisstraat. 20.10.42 11.00 uur Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 21.10.42 10.00 uur Tilburg, Werklieden- vereeniging, Tuinstr. 68. 21.10.42 17.00 uur Rotterdam, Deutsches Haus. 22.10.42 10.00 uur Amsterdam, school Iepen weg 13. 22.10.42 17.00 uur Utrecht Wehrmacht- heim, Mariaplein. 23.10.42 10.00 uur Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. 24.10.42 11.00 uur Amersfoort, dienstge- bouw Kapelweg. AAN DE FAMILIELEDEN VAN DE NEDERLANDSCHE VRIJWILLIGERS IN DÉ WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede: Door de geweldige toename van vrijwilli gers voor de Waffen-SS en het Legioen Nederland wordt het aantal te verzenden brieven en pakjes steeds grooter. Dit is een verheugend teek en echter moet er ook voor gezorgd worden, dat de vrijwilligers inderdaad hun post zonder vertraging ont vangen. In het belang van een goede en jsnelle postverzending wordt dringend1 verzocht van het onderstaande goede nota te nemen: Pakjes moeten zoo goed mogelijk inge pakt worden, het liefst in ^evig carton. Verzend nooit arikelen, die aan bederf on derhevig zijn, b.v. fruit Ook niets wat breekbaar is, is, b.v. potten jam of glas werk. Bedenk, dat het pakket een lange reis heeft af te leggen. Schrijf vooral dui delijk naam en adres, doet men dit niet, dan is het gevolg dikwijls niet aankomen of in ieder geval veel vertraging. Brieven en pakjes moeten geadersseerd. worden als volgt: An das SS-Ersatzkommando, Neder land, Den Haag, Stadhouderslaan 132. te zenden aan rang: naam: veldpostnummer of adres: Indien u dezen weg volgt is dit een ga rantie, dat onze vrijwilligers hun post zoo snel mogelijk in hun bezit krijgen. DE TEXTIELKAART. NIEUWE PUNTEN GELDIG VERKLAARD Met ingang van 12 October 1942 kunnen van alle textielkaarten, welke per 1 No vember 1941 zijn uitgegeven, de punten 21 t/m 40 voor den aankoop van textielpro ducten worden gebruikt (zooals bekend zijn de textielkaarten voor kinderen bene den den leeftijd van 1 jaar reeds volledig geldig). Bovendien kunnen met ingang van 12 October, tegen gelijktijdige afgifte van het vereischte aantal punten, kousen en sokken worden gekocht op alle niet geldig ver klaarde kousenbonnen, welke bestemd zijn voor den aankoop van kousen en sokken, met uitzondering van skisokjes en van kou sen en sokjes voor kinderen beneden den leeftijd van 3 jaar. Skisokjes en kousen en sokjes voor kinderen beneden de 3 jaar moeten in alle kwaliteiten, welke voorra dig zijn, worden afgeleverd alleen op pun ten dooh zonder kousenbonnen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van' het departement van Opvoeding, Wetenschap en Kidtuuibescherming is be noemd tot gewoon hoogleeraar in de fal- culbeit der Wis- en Natuurkunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht om onderwijs te geven in dq proefondervindelijke natuur kunde: dr. J. M. W. Milatz, thans conser vator aan deze universiteit. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van binnenland- sche zaken is J. H. Visschers opnieuw be noemd tot burgemeester van de gemeente Meerssen. INNING CONTRIBUTIE AMUSEMENTS - EN ORKESTMUSICI EN INSTELLING VOORZIENINGSFONDS. De president der Nederlandsche kuituur- kamer heeft bepaald, dat op 11 October a.s. aan alle ontspannings- en orkestmusi ci, een voorloopig lidmaatsohapsbewijs zal worden uitgereikt, terwijl van dien datum af met de inning van dè voor deze groep kuituurwerkers vastgestelde contributie zal worden aangevangen. Tevens heeft de president ingesteld een voorzieningsfonds, DE VROUWEN EN WIJ. IV. En nu is in Frankrijk de vrouw het hoofd van het gezin geworden in plaats van den man. Om dit vonnis over de mannen te voltrekken heeft de Fran sche regeering te Vichy zelfs de huwe lijkswet gewijzigd en in deze nieuwe wet wordt de vrouw „moreel en mate rieel'' het hoofd van het gezin ge noemd. Maarschalk Pétain heeft waar schijnlijk geen kennis genomen van de drie voorafgaande Momentjes, waarin ik op overtuigende wijze aantoonde, dat leven en gezondheid van onze ge zinnen momenteel meer dan ooit in onze handen rust en wat wij te ver wachten hebben als de voedselvoorzie ning aan het initiatief van de vrouwen wordt overgelaten. Niets anders dan waterjus en tabaksplanten als groente. Soit, zij goochelen een beetje met de bonnen, maar moeten zij daarom het hoofd van het gezin worden genoemd? Ik beklaag waarlijk de Fransche man nen en de Fransche kindeern, die nu aan dit nieuwe gezinshoofd worden toevertrouwd. Zullen daar de vrou wen nu den grond omspitten en be mesten en er bloemkool, spruitjes en andere vitaminen aan ontworstelen? Zullen zij erop uitgaan om met zwoe gen en ploeteren het geld te verdie nen, dat noodig is voor het onderhoud van het gezin? Nog andere vragen wellen in mij op. Doen daar de mannen nu de kinder- wasah, koken zij, verzorgen zij de kin deren en doen zij wat der vrouw is? Misschien niet. Misschien is deze wij ziging in de Fransche huwelijkswet al leen tot stand gekomen, omdat een paar mannen, toevallig minister, abu sievelijk meenden, dat, nu schraalhans keukenmeester is, de toekomst van het volk rust in de zwakke panden der vrouwen, die echter het eten, dat op tafel komt, alleen maar opwarmen. Maar dan zijn die ministers man nen, die nooit den arbeid hebben ge kend, waarmee het voedsel aan den grond wordt ontworsteld. Dan zijn zij uitzonderingen en kennen zij het leven niet van ons, echte mannen. En daarom zeg ik tenslotte: stuur hen zes maanden naar een werkkamp en laat hen den grond bewerken. Dan zal na zes maanden de wetge ving weer veranderd worden en zal de man er weer het hoofd zijn van het gezin. Zooals wijf!!! met de uitvoering waarvan het hoofd, der afdeeling sociale zaken der Nederlandsche 'kuituurkamer is belast. Het doel van dit fonds zal zijn het verschaffen van uitkee- ring bij werkloosheid, ondersteuning in bij zondere gevallen, overlijdens- en begrafe- nisuitkeering, enz. die ontspannings- en orkestmusici worden automatisch lid van het voorzieningsfonds. Voor de leden van den voormaligm Ne- derlandschen toonkunstenaarsbond geldt het volgende: zij, die van den datum van opheffing van den Nederlandschen toon kunstenaarsbond, 29 Juni j.L tot 10 October 1942 geen contributie hebben voldaan, zul len op een daartoe gesteld verzoek alsnog in de gelegenheid worden gesteld, deze binnen een bepaalden termijn te voldoen, waarna zij hun rechten zullen behouden. Zij, die zich als lid van het N.A.F, heb ben doen inschrijven, zullen per 11 Octo ber 1942 door de Nederlandsche kuituur- kamer worden opgenomen. Ten aanzien van de uitreiking van de voorloopige lidmaatschapskaarten der Ne derlandsche kuituurkamer wordt er in het belang van. betrokkenen de aandacht op gevestigd, aat alle tot bovengenoemde groepen béhoorende musici, die op 17 Octo ber 1942 niet in het 'bezit gesteld zijr. van 'bedoeld bewijs, zich onmiddellijk dienen te wenden tot de Nederlandsche kuituur- kamer, afd. ledenregistratie, 2de van den Boschstraat 46, Den Haag. Bij uitoefening van het beroep zonder een op naam gesteld voorloopig lidmaat- schapsbewijs zal men zich aan een straf rechtelijke vervolging blootstellen Tijdens de hevige afweergevechten ten N.W. van Woronesj vernietigde de Obergefr. Kurt Schalldach met zijn pentserafweerkanon 13 vijandelijke pantserwagens door voltreffers en be schadigde er 5 zwaar. De dappere schutter werd daarvoor beloond met het ridderkruis en bevordering tot onder officier. Schalldach vertelt van zijn strijd P K Mr.lU- 0.7 c. n

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1