DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DUITSCHLAND Momentje, ZATERDAG 3 OCTOBER 1942 34ste Jaargang No. 10370 3)e Ccicbelie(5oii/tci/iit Bureaux: Papengracht 32 Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. V Levensvernieuwing Het zal herhaaldelijk gebeuren, dat wij, den Bijbel lezend, onder den indruk ko men, alsof een bepaalde passage speciaal voor dezen tijd en speciaal voor ons is ge schreven. Zoo is het 'opk met de liturgie der Zondagsmis, welke voor het grootste gedeelte aan den Bijbel is ontleend. De Zondagsmis van morgen negen tiende Zondag na Pinksteren is vol van heimwee naar Christus. En is 't niet reeds bij de Introitus, alsof die liturgie speciaal bestemd is voor de menschheid van dezen tijd', welke snakt naar redding uit zoo ve lerlei nood1: „Ik ben het behoud! van mijn volk, zegt de Heer: in iederen nood, waarin zij mij te hulp roepen, zal ik naar hen luis teren: Ik zal hun Heer zijn voor eeuwig. Mijn volk, neem mijn voorschriften ter harte, luister zorgvuldig naar het geen Ik u zeg". Verder in de H. Mis, in het Epistel, wordt nader op deze voorschriften gewe zen en wel zóó, alsof de Brief van Pau- lus, (geschreven voor de Ephesiërs, speciaal tot óns, menschen van 1942, is gericht. Het Epistel begint met ons voor te hou den, dat wij ons moeten vernieuwen: een nieuwen mensch moeten aantrekken; en hoe wij ons moeten vernieuwen. Broeders: Ge moet u vernieuwen naar den inwendigen geest; ge moet den nieu wen mensch aantrekken, die naar Gods beeld is geschapen in ware gerechtig heid en heiligheid. Legt daarom de leu gen af, en spreekt de waarheid tot den naaste, ieder voor zich; want ledematen zijn we van elkander. Wordt gp toornig, zondigt dan niet; de zon ga niet onder over uw toorn; geeft geen vrij spel aan den duivel. De dief mag voortaan niet meer stelen, maar moet liever aibeiden, om met eigen handen den kost te ver diénen, en iets over te houden, om het weg te schenken, aan wie er behoefte aan heeft. In zijn „Levenswijding door Zondags mis" (verschenen in 1935) schrijft deken de Korte bij dit Epistel: „Meer dan gewone aandacht verdient de laatste vermaning van dit Epistel. Het woord „dief" en het woord „stelen" klinken hard, we hooren in dezen tijd de begrippen zachter uitge drukt worden: men is nu „uitgeslapen", „berekend" of „handig" in het zakenleven. De beoefenaren van de bedoelde trucs mogen in dagen van econoischen nood den. raad, om hun bestwil, door het Evangel^ gepredikt, wel een keer overlezen". Zoo lang menschen menschen blijven met zwakheden en zonden, zullen er dieven blijven. Maar in een kapitalistisch stelsel, waarin winst alles is, en speciaal in bepaalde ook heden veel beoefende vor men van handel, wordt, zooals deken De 'Korte terecht opmerkt, diefstal goedge praat en zelfs geprezen. De dief „moet leeren arbeiden, om met eigen handen de kost te verdienen, en iets over te houden, om het weg te schenken, aan wie er be hoefte aan heeft". Ook de dieven van he den die, als zij zich christen en katho liek noemen, zoo veel ergernis geven! moge deze vermaning ter harte nemen! ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. In den nacht van 2 op 3 October hebben naar aan het D. N. B. wordt gemeld, Brit- sche vliegtuigen storingsaanvallen gedaan op West-Duitsch gebied. De neergeworpen bommen richtten eenige schade in woonwij ken aan. De vijand verloor bij dezen aan val een aantal vliegtuigen. Gevechtsstelling van een Duitseh jacht* eskader in Egypte PK Zwilling-DV*R*P H nu STRIJDT VOOR EUROPA Voorstad van Stalingrad ingenomen Het Duitsche weermachtsbericht van gis termiddag luidt: „In het Noord-Westelijk deel van den Kaukausus heeft de aanval der Duitsche troepen verder terrein gewonnen. Ten Noordwesten van Stalingrad werd de tot een sterk steunpunt gefortifieerde voorstad Orlowska bestormd en ten Wes ten van deze voorstad is een vrij sterke vijand ingesloten. Aan het Noordelijk afgrendelingsfront werden nieuwe ontlastingsaanvallen afge slagen. Het aantal hier op den vorigen dag vernielde tanks is gestegen tot 124. Lucht strijdkrachten voor den strijd op korten af stand steunden de divisies van het leger en dekten den afweerflank tusschen Don en Wolga. Duitsche en Roemeensche gevechts vliegtuigen zetten het vernielen van be langrijke spoorwegtrajeten in het gebied van den Beneden-Wolga voort. Aan het front aan den Don brachten Duitsch-Italiaansche en Hongaarsche lucht strijdkrachten den vijand zware verliezen aan zware wapens en rollend materiaal van allerlei aard toe. Ten Zuid-Oosten van het Dmenmeer werden eigen aanvalsondernemingen met succes ten uitvoer gelegd. Ten Zuiden van het Ladogameer nadert de vernietiging van de in de gevechten der laatste dagen inge sloten divisies van den vijand haar einde. Op het Ladogameer hebben vliegtuigen een bewakingsvaartuig tot zinken gebracht en een vrachtschip door het neerwerpen van bommen beschadigd. In Noord-Afrika hebben lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen aan het front van Ala- mein vijandelijke batterij stellingen bestre den evenals benzineopslagplaatsen. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht militair vruchtelooze aanvallen uitgevoerd op eenige plaatsen m het Noord-Duitsche kustgebied. De burger bevolking leed geringe verliezen. Twee en twintig der aanvallende vijandelijke bom menwerpers werden neergeschoten. Voor de Nederlandsche kust is het in den nacht op 1 October tot een Zeegevecht ge komen tusschen Duitsche beveiligings strijdkrachten - en een vrij groot aan tal Britsche motortorpedobooten, die een convooi trachtten aan te vallen. Van kor ten afstand werden vier Britsche motor torpedobooten tot zinken gebracht en twee andere zoo zwaar beschadigd, dat hun on dergang waarschijnlijk is. Een Duitsche patrouilleboot is gezonken. Het Britsche luchtwapen verloor in den tijd van 20 tot 30 September 95 vliegtui gen, waarvan 34 boven de Middellandsche Zee en in Noord-Afrika. In dienzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot Brittan- rië 18 eigen vliegtuigen verloren." t DE BETEEKENIS VAN ORLOWSKA. Ten aanzien van de huidige gevechten ten Noorden van Stalingrad verklaarde men gisteravond in Berlijnsche militaire kringen, dat met de inneming van Or lowska voor de Duitsche aanvallers gun stige voorwaarden geschapen zijn. In d.it verband wordt er te Berlijn voorts op ge wezen, dat thans ook de vijand in toene mende mate pessimistische berichten over den strijd om Stalingrad verspreidt. UITWISSELING VAN OORLOGS GEWONDEN. In de Wilhelmstrasse te Berlijn werd gis teren door buitenlandsche journalisten de vraag gesteld, hoe het staat met de Duitsch- Engelsche onderhandelingen over de uit wisseling van ernstige oorlogsgewonden. Hierop werd geantwoord, dat inderdaad sinds eenigen tyd de onderhandelingen weer op dreef gekomen zijp. Zij worden thans door bemiddeling .van Zwitserland gevoerd. Bij de eerste zonder succes verloo- pen pogingen in deze kwestie tot een ac- coord te geraken, waren de V,r. Staten in geschakeld, die zich toen nog niet in oor log bevonden. Reeds enkele maanden geleden is er van Duitsche zijde op gewezen, dat de destijds gevoerde onderhandelingen mislukt zijn door de omstandigheid, dat Engeland be paalde toezeggingen ten aanzien van de gelijktijdige uitwisseling van Duitsche ci viele geïnterneerden later niet heeft wil len handhaven. Of deze kwestie bij de huidige onderhandelingen eveneens een rol speelt, valt uit de verklaringen van de be voegde Duitsche kringen niet op te maken. Dezelfde kringen onthouden zich ook van een eindoordeel over het verloop van deze onderhandelingen en beperken zich er toe te verklaren, dat de resultaten daarvan nog niet beschikbaar zijn. VERBETERDE POSITIE VAN OORLOGS SLACHTOFFERS EN NAGELATEN BETREKKINGEN. Het opperbevel der Duitsche weer macht heeft met ingang van 1 dezer be langrijke veranderingen gebracht in de verzorging van oorlogsslachtoffers en na gelaten betrekkingen van militairen. Belangrijker dan de ten deele zeer aan zienlijke verhooging in de uitkeeringen is het principieele element in deze zeer voor uitstrevende regeling. Voor het eerst is men hier gekomen tot een methode, waarbij de positie - der oorlogsslachtoffers dusdanig wordt geregeld, dat zij niet uit hun maat schappelijke klasse behoeven weg te zak ken. Deze regeling geldt zoowel voor de slachtoffers en nagelaten betrekkingen uit dezen als voor die van den vorigen wereld oorlog. Mislukte uitïiongeringsplannen UITEENZETTING VAN STAATS SECRETARIS BACKE „Engelands uithongeringsplannen tegen over Duitschland en Europa kunnen thans als definitief mislukt beschouwd worden", zoo verklaarde staatssecretaris Backe ter gelegenheid van den Dankdag voor den oogst van 1942. De staatssecretaris gaf een overzicht van de prestaties van den Duitschen boer en wees erop, dat vooral de vetproductie een heel ander verloop genomen heeft dan Duitschlands vijanden verwachtten. Op dit gebied hebben de maatregelen, die sinds het overnemen van de macht ten aan zien van de zuivel genomen zijn hun nut bewezen. Vervolgens betoogde de staats secretaris, dat de capaciteiten van de zuivelindustrie aan het begin van het vierde oorlogsjaar nog die van het vorige jaar overtroffen hebben, daar de boter- productie den hoogsten stand bereikt heeft, die in Duitschland ooit verkregen is. Deze stabiliteit der Duitsche zuivelproductie zal eens als het „groote wonder" der Duitsche voeding in oorlogstijd bestempeld worden. Zij vormt tevens een duidelijk bewijs voor de nat.-socialistische stelling, dat de land bouwproductie en de productieve krachten van Europa door het Liberalisme zijn tegengehouden en dat dezen voor de toe komst nog buitengewoon gropte mogelijk heden tot stijging bieden. In het feit, dat de vleeschaanvoer uit de veevoorraden bij gelijktijdige instandhouding van deze voor raden stabiel gebleven is, ligt het grootste verschil tusschen den toestand aan het einde van het derde oorlogsjaar in den eersten wereldoorlog en thans. Toen kon den de aanzienlijk geringere vleeschrant- soenen slechts gewaarborgd worden door den zwaarsten inbreuk op de veevoorraden en daarmede op de mogelijkheden tot vet productie. Ook de aanvoer van broodgraan, zoo vervolgde staatssecretaris Backe, is vol komen gewaarborgd. Een uitgebreider aanvoer van groente zal mogelijk gemaakt worden door vergrooting van de bebouwde oppervlakte. Ook aardappelen staan in vol doende mate ter beschikking. Duitschland is het diepste punt op het gebied van zijn voedselvoorziening te boven gekomen. De stelselmatige uitbreiding van den land bouw in geheel Europa zal nieuwe be slissende stijgingen der productie voor de toekomst brengen. De Amerikaansche nieuwsdienst doet zijn best om de zware verliezen aan Ameri kaansche oorlogsschepen te verkleinen. Daartegenover wordt van officieele Japan- sche zijde het volgende gesteld: Sinds het begin der vijandelijkheden tusschen Japan en de Ver. Staten zijn in totaal 72 Amerikaansche oorlogsschepen in den grond geboord en wel o.a. 6 slag schepen, waarvan 2 van het type „Califor nia", 1 van het type „Maryland", 1 van het type „Arizona", 1 van het type „Oklahoma'" en 1 van het type „Utah", 7 vliegkampschepen resp. vliegtuigmoeder schepen, waaronder de vliegkampschepen „Lexington", „Saratoga", „Yorktown", 1 van het type „Enterprise", het vliegtuig moederschip „Longley" en 2 schepen van onbekend type; 14 kruisers, waaronder van de typen „Augusta", „Houston", „Marble- head", „Portland", „San Francisco", „Omaha" en „Wichita" elk 1, 5 van het type „Astoria"' en 2 van ongekend type. Voorts verloor de Amerikaansche marine 8 torpedojagers en tal van duikbooten en kleinere oorlogsschepen. GANDHTS VERJAARDAG. Onder het opschrift „Gandhi 73 jaar Kritieke toestand te Bombay" publiceert „Nya Dagligt Allehanda" een bericht van United Press uit Bombay. Naar aanleiding van Gandhi's 73en ver jaardag heeft de politie te Bombay om vangrijke veiligheidsmaatregelen genomen, aldus dit bericht. Op alle belangrijke pun ten zijn politieposten opgesteld. In den af geloopen nacht zijn razia's gehouden en een aantal busroutes werd omgelegd langs veiliger straten. Op vele plaatsen ziet men vlaggen in de Congreskleuren en er worden papiertjes uitgedeeld, waarop staat: „Verlaat Indië". Alle winkels zijn gesloten en de markthan- del werd gestaakt. De Europeesche Jeugdkampioenschap pen te Milaan. De Nederlandsche ploeg van den Nationalen Jeugdstorm marcheert op in de arena van Milaan Polygoon-fotodienst NJ.-Pax Holland m Hauptmann Hans Joachim Marseille, drager van de hoogste Duitsche onder scheiding voor dapperheid, heeft in Noord Afrika den heldendood gevonden Hoffmann-Stapf-Pax Holland m IN EEN PAAR REGELS De vermaarde Fransche staatsman Herriot, gewezen premier en burgemeester van Lyon, is op bevel der regeering gear resteerd. De admiraliteit der Ver. Staten heeft toegegeven, dat de beide groote Ameri kaansche transportschepen „George Elliott" en „Gregory" in de wateren van de Salo- mons-eilanden tot zinken gebracht zijn. Voorts werd het verlies van drie geallieer de koopvaarders gepubliceerd, die door duikbooten der Asmogendheden getorpe deerd zijn. Aan de kust by Oelesund zijn wrak stukken aangetroffen van een verdwenen Zv/eedsch militair vliegtuig, dat vijf man van de luchtmacht aan boord had. Men veronderstelt, dat zij zich in den romp van de toestel bevinden. De Britsch-Indische regeering maakt bekend, dat zij dit jaar geen pelgrimstoch ten naar Mekka overzee zal organiseeren, Een botsing tusschen een goederen en een personentrein is gisteren ontstaan nabij het station Tuecherz bij Biel op het traject BielNeuenburg. Het aantal doo- den van 't ongeluk bedraagt tot dusver 10. BINNENKORT RUNDVET OP BON 53 VAN DE BOTERKAART. Op de bonnen „53" van de boterkaart, welke geldig zullen zijn gedurende het tijd vak van Maandag 19 October 1942 tot en met Vrijdag 30 October 1942, zal desge- rundvet verkrijgbaar zijn. Per tweetal bonnen zal men 200 gram rundvet kunnen betrekken. r Zij, die rundvet wenschen te ontvan gen, dienen de genoemde bonn bij hun slager in te leveren, desgewensoht tegen ontvangstbewijs, in het tijdvak van Woensdag 7 tot en met Zaterdag 10 October 1942. Zij, die gedurende bovengenoemd' tijdvak lbon 53 niet bij hun slager helbben ingele verd, kunnen daarop geen rundvet betrek ken, doch uitsluitend de artikelen, ter ver krijging waarvan deze bon nader zal wor den aangewezen. Uiteraard mag eerst een aanvang wor den gemaakt met de aflevering van het rundvet op 19 October 1942. De aandacht wordt er op gevestigd, dat 'het in sommige gevallen, in verband met den 'korten bevoorradingstermijn, mogelijk kan zijn, dat niet onmiddellijk met ingang van 19 Octofbsr het vet kan worden afgele verd, doch dat dit eerst in den loop van de periode zal kunnen geschieden. KERKNIEUWS Z. H. Exc. Mgr. W. Mutsaerts, coadjutor van den Bisschop van 's-Hertogenlbosch., zal Woensdag 21 October in de abdijkerk te Heeswijk de H. Abswijding toedienen aan den nieuwgekozen abt der abdij van Berne, dien hoogwaardigen heer dr. M. J. Ondersteyn. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft op voordracht van den hoogeerw. pater-provinciaal der paters Capucijnen eervol ontslag verleend aan den weLeerw. pater A. J. M. Reyersberg ,(IJmuiden-Oost) en heeft 'benoemd tot kapelaan: te IJmui- den (Oost): den weleerw. pater J. J. A. Busse (p. Sictus); te Rotterdam (Charlois): den weleerw. pater F. M. Hutjes (p. Ca- pistranus). Z. H. Exc. die Bisschop van Haarlem heeft op voordracht van den hoogeerw. pater provinciaal der priesters van het H. Hart: eervol ontslag verleend aan de wel eerw. paters J. N. Roovers, Rotterdam (H. Marg. Maria) en J. A. Stierum (ibidem); en benoemd: tot kapelaan: te Rotterdam (H. Marg. Maria): den weleerw. pater M. J. Lemmens; tot assistent: de volgende weleerw. paters: te Schiedam (H. Hart): W. Th. G. M. Schoonebeek; (H. Joannes de Dooper): C. A. N. van Wunnik; te Amster dam (H. Gerardus Majella): J. W. van Hoek; (H. Willibrordus buiten de Veste): D. Blanken; (H. Ignatius): J. H. Wouters; (H. Anna): M. Hendrickx; (H.H. Petrus en Paulus): L. J. A. M. Jamar; te Rotterdam (H. Barbara): M. Bours; (H.H. Michael en Clemens): G. Weterman; (H. Antonius Abt): P. H. Renders; (H. Nicolaas): K. van Gisbergen; (H. Kruisvinding): W. A. ten Vaarwerk; (H.H. Martelaren van Gorcum) BAKKEN. Ik ontmoette mijn vriend den koe- koloog uit de Boterstraat met han gend hoofd èn ernstig gelaat, waaruit de zorgen spraken. Tegen zulk een ongewoon natuurverschijnsel was ik niet bestand en ik koerste de straat over om hem te wekken uit zijn droefgeestige overpeinzingen en zijn zorgen met hem te deelen. Hoe gaat 't ermee? begon ik. Hoe zal het met mij gaan? antwoordde hij vragend. Zwak maar gewillig. De koekologie is een moeilijk vak heden ten dage. Hoe zoo? vroeg ik. En ik ver volgde: Je hebt toch altijd je best ge daan om opgewekt de heerlijkste taarten te componeeren en je koekjes licht en bruin uit de oven te krijgen. Dat heb ik beaamde hy met veel overtuiging en mijn faam is er naar. Maar nu? Hoe kan ik mijn naam hooghouden zonder ingrediënten? Dat komt zei ik omdat je geen creatief kunstenaar bent zooals ik. Jij herschept hoogstens. Dat kan je nu noemen, zooals je dat wilt zei hij maar ik kan niet bakken zonder boter. Mijn vrouw kan dat wel zei ik. Kom maar eens pannekoek eten. Heerlijk en zonder boter. Hij haalde minachtend de schouders op en ging niet eens op mijn bewering in. De groote vraag, die mij met zorg vervult zei hij hoe bak ik zonder boter en zonder mijn eer en goeden naam aan te tasten. Hij keek mij eens aan en zei nadrukkelijk: ik zei bakken. Er staan anders heel aardige recepten in de krant zei ik Ja, ja was zijn antwoord jullie zijn reuze filantropen. Jullie weten precies wat je met komkom mers moet doen, je adviseert de spi nazie rauw te eten en straks zet je ons gras voor. Maar ik ben koekoloog. En over bakken zonder boter staat er niks in die krant van jou. Zet dan eens een vraag in de krant adviseerde ik. Wij hebben in de krant een heel aardige rubriek „Wilt U iets weten?" Laatst vroeg iemand zelfs hoe het toch komt, dat een meisje altijd haar oogen sluit, als je haar kust. En wat heb je toen geantwoord? vroeg hij. Dat hy zijn portret maar eens sturen moest. Dan zouden wy hem de oplossing wel kunnen geven. Morgen zet ik mijn vraag in de krant zei hij en van nieuwe hoop vervuld vertrok hij naar zijn atelier. Maar wat zullen wij antwoorden? Doodvonnissen voltrokken Officieel wordt bekend gemaakt: Het doodvonnis tegen de door het Deutsche Obergericht in het bezette Nederlandsche gebied op 5 September veroordeelde Franciscus Adolf Kolder, Klaas den Braven, Gerard Schuur- mann en Leendert Roodenburg is heden met den kogel voltrokken, daar de Rijkscommissaris geen gebruik had gemaakt van zijn recht van gratie. De genoemden hadden communisti sche actie gevoerd en getracht de Nederlandsche bevolking tegen de be zettingsmacht op te ruien. De HANDEL IN EFFECTEN. Van officieele zijde wijst men er ons op, dat in de toelichting op het besluit inzake den „handel in effecten" enkele onjuist heden zijn geslopen. In artikel 1 is slechts sprake van koop, verkoop, alsmede ruiling vtn aandeelen, van depotfractiebewijzen en van participatiebewijzen, zoodat pand brieven en obligatiën hier buiten vallen, riet aankoopen van pandbrieven recht streeks van de hypotheekbanken valt dus buiten dit besluit. Daartegenover staat, dat het overdragen van genoemde fondsen tus schen familieleden wel onder de bepalin gen van dit besluit vallen. A. Bosch; (O. L. Vrouw Onibevl. Ontv.): O. A. Qomes, die kapelaan was te Rotter dam (H. Marg. Maria): (H. Hildegardis): L. Weusten, die kapelaan was te Rotterdam (H. Marg. Maria). Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal op Dinsdag 6 October geen audiëntie ver- leenen. Onder de paters Franciscanen, die van daag jubileeren, behoort de bibliograaf van grooten naam pater dr. Bonaventura Kruid wagen, in het klooster te Vorden. De bui tengewone verdiensten vari dezen grooten geleerde, die een in nederigheid en so berheid levende religieus is werden in 1934 erkend door zijn benoeming tot doctor honaris causa aan de gemeentelijke univer siteit te Amsterdam. Velen zullen den Minderbroeder vandaag op diens gouden professiefeest met hoogachting en eerbied gedenken. Ook viert zijn gouden priesterfeest pater Dalmatius v. Heel O.F.M, De jubi laris, die uit Leiden geboortig is, is o.m. kapelaan geweest aan de St. Rosaliakerk te Rotterdam en pastoor aan de Mozes en Aaron te Amsterdam. Sedert 1935 is hij praeses van het klooster bij de onderwijs instellingen van de paters Franciscanen te Rotterdam. Pater v. Heel heeft zich ook bijzondere verdiensten verworven door zijn historische studies.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1