VOL VERTROUWEN MAANDAG 28 SEPTEMBER 1942 DE LEID3CHE COURANT PAG. 3 BINNENLAND DE „DAG VAN DEN OUDEN JEUGDSTORM". In Den Haag is de dag van den ouden Jeugdstorm Zaterdag begonnen met een herdenking van den Weerman Peter Ton op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen. Stamheer C. H. van Hamond, streekleider van den Jeugdstorm, heeft hier de jongens en meisjes toegesproken. Allen defileerden langs het graf, waarop bloemen waren ge legd. Behalve de moeder en de zuster van Peter Ton waren bij deze herdenking o.a. burgemeester prof. mr. dr. H. Westra, plaatselijk stamheer Reynders, gewestlei der van den Jeugdstorm en inspecteur Van Asperen namens het Rechtsfront, aanwe zig. Bijeenkomst op het Binnenhof te 's-Gravenhage. Tegen half drie Zaterdagmiddag kwamen de Haagsche jeugdstormers op het Binnen hof bijeen. Nadat vele autoriteiten, onder wie wij o.m. opmerkten den gemachtigde van den leider, J. W. baron van Haersolte van Haerst, den wnd. heerbancommandant der W.A. Banleider A. F. Henken, Gefolgschaft- fuehrer von Ilseman en Jungmaedel- Hauptgruppenfuehrerin Inge Ritter resp. namens Hitler-jugend en B.D.M., majoor Aperen, namens het rechtsfront en vrede rechter mr. Sluyters waren aangekomen verscheen de burgemeester van Den Haag, prof. mr. J. Westra in gezelschap van zijn adjudant den heer Schulp. Om kwart voor drie gaf stamheer van Hamond het commando „geef acht" en ver volgens nam burgemeester Westra het woord. Spreker zeide, zich te verheugen, dat hij den Jeugdstorm met zijn achtsten verjaardag kon gelukwenschen. Vervolgens reikte prof. Westra de ven- delvlaggen aan de plaatselijk leiders en leidsters uit. In afwachting van de rede van den rede van den hoofdstormer, die door de radio werd uitgezonden, werden eenige liederen gezongen. De heer C. van Geelkerken herinnerde ,in zijn rede er aan, dat acht jaren geleden Wie Nationale Jeugdstorm werd opgericht. Wij willen op dezen dag bly zijn, aldus de hoofdstormer, dat wij weer een jaar héb ben mogen werken voor de toekomst van ons volk met de jeugd van ons volk en wanneer wij dan terugzien en wij herinne ren ons de jaren, die achter ons liggen, dan willen wij ons in de eerste plaats in het geheugen terugroepen hen, die met ons marcheerden in deze jaren. Hen heeft de plicht geroepen in het onmetelijke Rus land. Wij werpen thans den blik vooruit, den blik, die ons nieuwe opgaven doet zien, nieuw werk en ook nieuwe moeilijk heden. Spr. wil allen leden van den Jeugdstorm op het hart durkken, in het bijzonder vandaag, dat zij in hun uniform en ook zonder uniform toch in de eerste plaats zich bewust zijn van de verplichting, die het lidmaatschap van den Nationalen Jeugdstorm hun geeft. Zelfrespect moet blijken uit hun woorden en uit hun daden, moet blijken uit het winnen van nieuwe leden, moet blijken uit hun gedrag op straat. Tot de ouders wil ik slechts dit zeg gen, aldus spr., dat ik hun dankbaar ben voor het vertrouwen, dat zij stellen in den Jeugdstorm, doordat zij ons htm kinderen geven. Aan allen, die ons een warm hart toedragen en die ons ook in dit jaar weer hebben gesteund, wil ik een woord van dank zeggen, omdat zonder dien steun, zonder dat medeleven, ons werk niet kan slagen. Voor het kader in den Nationalen Jeugdstorm, die op hun post staan en kin deren leiding moeten geven, zeg ik uit drukkelijk: weest U bewust van uw ver antwoordelijkheid. Tot allen, die den Jeugdstorm zien in de straten van ons va derland, wil ik den oproep doen uitgaan: Gaat met ons mede in dezen nieuwen tijd, zooals de Jeugdstorm gaat, vol vertrouwen en hoop. Na de rede van den heer van Geelker ken, die met het Wilhelmus werd besloten, had de uitreiking plaats van de eeredraag- teekens aan stormers en stormsters, die hiervoor in aanmerking kwamen. Ook reik te stamheer Hamond eeredraagteekens uit aan ouders van aan het front gevallen jeugdstormers. In aansluiting hierop had de herdenking van de gevallenen plaats. Hiermede was de plechtigheir op 't Bin nenhof beëindigd en trokken de jeugdstor mers de stad in voor colportage en mar- schen in verschillende wijken van Den Haag. Kranslegging op den Grebbeberg. Een van de hoogtepunten van de viering van het achtjarig bestaan van den Natio nalen Jeugdstorm, het z.g. feest van den ouden Jeugdstorm, was wel de kransleg ging op het heldenkerkhof, welke Zater dagmiddag o.a. in tegenwoordigheid van den commandant der W.A., mr. A. J. Zon dervan, den inspecteur-generaal der Rijks politie, luit. kol. J. Veenstra, den heer F. W. Bilderbeek, hoofd van de afd. financiën van het hoofdkwartier der N.S.B. en func tionarissen van den Jeugdstorm plaats vond. Aan deze plechtigheid namen contingen ten stormers en stormsters deel van stre ken uit 't gewest Nedersticht, in totaal plm. 700, met een muziekgroep, een vaandel- wacht en een Rotterdamsch spreekkoor en zangschaar. Omstreeks half drie marcheer den de groepen onder dof tromgeroffel, dat reeds van verre hoorbaar was, het kerkhof op, waar zij zich in een carré opstelden. Onder diepe stilte hield de staf leider Qui- spel een rede. Terwijl wij op dit helden kerkhof staan, zijn in het geheele land de scharen en vendels van den Jeugdstorm aangetreden en vieren feest. Daar staan aangetreden duizenden jongens en meis jes, in wier oogen een geloof blinkt in een nieuwe toekomst. Zij hébben een ideaal Spr. herinnerde aan het feit hoe acht jaar geleden de Jeugdstorm werd opge richt en door den hoofdstormer een vonk werd ontstoken in de harten van de eerste leden. Als -en klein groepje streden zij voort, gehoond, bespot, veracht, gehaat en zij streden een strijd waartoe velen den moed misten. Want, mogen wij vandaag feest, vieren en trotseh zijn op die jongens en meisjes, die het beste deel van ons volk uitmaken een deel van de Nederlandsche Jeugd, dat bewust zich ingezet heeft voor de grootheid van het Nederlandsche volk wij hébben dan tevens en vooral eerbiedig te herdenken, diegenen, die hun leven gaven in den strijd, welke het Nederland sche volk moest wakker schudden uit zijn zelfgenoegzaamheid. Spr. zeide, dat deze oorlog ons volk is opgedrongen door volks misleiders, die, slechts ziende hun eigen baat, het volk van Nederland misbruikten voor hun persoonlijke belangen. Die volks misleiders, die ons volk in oorlog brachten met het Duitsche broedervolk, dat, strij dend voor zijn eigen vaderland, genood zaakt was in deze broederoorlog harde sla gen toe te brengen. Moed, eer en trouw zijn de leuzen, waarvoor de vaderlanders aan wier graven wij staan, den dood zijn ingegaan. Terwijl men de arm strekte ten groet voor de offers, die gebracht werden voor de vrijmaking van de jeugd had de krans legging plaats. Wij beseffen, ging spr. daar na voort-, dat dit zwijgende heldenkerkhof een antwoord verlangt, dat wij samenvat ten in de belofte: nooit meer oorlog, nooit meer strijd tusschen het Nederlandsche en Duitsche broedervolk; in de belofte: te strijden om een Nederlandsche Jeugd, die nog de karaktereigenschappen in zich heeft, om een goed Nederlander te zijn; in de belofte: te strijden Voor een eensgezinde vrije Nederlandsche volksgemeenschap, die, wetend wat haar kracht is, deel uit kan maken van de Germaansche gemeenschap. Daarna herdacht een spreekkoor uit Rot terdam de 34 gevallen stormers, die hun leven gaven voor het vaderland in den strijd tegen het bolsjewisme, waarna de zangkoorsohaar zacht inzette: „Wilt heden nu treden" uit Valerius Gedenkklanck". De namen der gevallenen werden luide af geroepen en op treffende wijze weerklonk: „Ons is het vuur, aan ons de kracht" „Rijst, Nederland, uit donkeren nacht". Een diep tromgeroffel klonk tot besluit. kunt U zich wenden tot ons om het ECHTE Jiu jitsu en Judo te leeren. Vrij van alle ruwheid en kraohtgebruik. - Leeraar gediplomeerd v. d. Ned. Jiu-Jitsu-bond. EENI6 ALHIER! Doet als Uw sportvrien den en wordt óók een goed Jiu-Jitsuer. Inlichtingen 2—4 en 7— 9 behalve 's Woensdags en Zaterdags. 87-1954 Sportschool KOOREMAN BREESTRAAT ingang poort naast 145, Tel. 23728. De andere Kooreman-Jiu-Jitsu-Instituten zijn gevestigd te: Sohiodam, Delft, Vlaardingen, en: A'dam, Haarlem, Rotterdam,Dordrecht l.o. Allen gediplomeerde leerkrachten DEMONSTRATIE JIU JITSU. In de groote zaal van ,,'t Schuttershof" te Leiden heeft Zaterdagavond een demon stratie plaats gehad van Jiu-Jitsu onder lei ding van den heer W. Bodrij. Het werd aan gekondigd als Super-Jiu-Jitsu en waar dat super nu eigenlijk in schuilde is ons ten eenenmale ontgaan. Het was de Jiu Jitsu- sport, welke met meer of minder succes voor een flinke schare belangstellenden werd gedemonstreerd. Wat te zien werd ge geven werd vlot afgewerkt, maar was niet vrij van dilettantisme. Eerst verdedigings grepen door T. Snik en H. Lepelaar, daarna een serie aanvalsgrepen door H. Lepelaar en L. Mieremet, waarbij gede monstreerd werd hoe men iemand door druk op pols of pink, arm of oksel gemak kelijk kan meevoeren. De heeren T. van As en T. Snik demonstreerden hierna hoe een bokser steeds in het nadeel is tegenover ïemand, die het Jiu Jitsu beoefent door te laten zien, op hoeveel verschillende wijzen en linksche of rechtsche directe in de kiem an worden gesmoord. Het valbreken werd :toond door C. Kapaan, waarna mej. M. illard liet zien, hoe zij de aanvallen en vvenschte avances van den heer J. Ka- "handelde met een armverdraaing, "•n en een scboudenvorp. Zij oogstte hiermee luid applaus en kreeg bloemen van haar leeraar. Na de pauze was er eerst een spannende Judo-wedstrijd tusschen de heeren C. Vol kers en W. Mulder, waarbij de aanvalsgre pen en de afweer dus onmiddellijk toepas- ijng vond. Vervolgens matworpen bij zelf verdediging en aanval, resp. door de heeren J. Karei en L. Mieremet en C. Kapaan en T. Snik. Het hoogtepunt van den avond, het optreden van de 13-jarige Marietje Bo drij, kon geen doorgang vinden wegens een polsblessure. Tenslotte was er nog een Judo-wedstrijd van 3x2 ronden van 2 minuten tusschen A. Bakker, C. Volkers en D. Mulder, waar na de avond besloten werd met grepen en worpen door de heeren C. Kapaan en T. Snik. Wat Hawaian-muziek van een drietal jongelieden, bracht muzikale afwisseling. PAARDENSPORT Concours hippique te Waddinxveen. Het door de landelijke rijvereenigingen de Gouweruiters te Waddinxveen, de Schierui- ters te Overschie en Nassau te Ouderkerk a. d. IJsel georganiseerde concours hippique, dat Zaterdag j.l. te Waddinxveen is gehou den, heeft zich in een bijzondere groote deel neming en in een zeer groote publieke be langstelling mogen verheugen. De jury stelde de uitslagen vast, waarvan de voornaamste hier volgen: Individueele dressuurproef (amazone): 1. Mej. G. Goes, Badhoevedorp met Solan, 2. mej. J. B. Binnendijk Alphen a. d. Rijn. (Ruiter): le groep: 1. Koos Poot, Over schie, met Albert. 2. J. Lekkerkerk, Was senaar met Bruno. Dressuurproef voor viertallen: 1. L. R. Gouweruiters, Waddinxveen, 2. L. R. Beyart Alblasserdam. Tweespannen koudbloed voor oogstwa gens (merriën): 1. Jac. van Eijk, Benthui zen met Mina, 2. idem met Astrid. Concours voor tweespannen open klasse: 1. A. Stekhouwer, Dubbeldam met Zampa- Bayard, 2. Ph. v. d. Breggen, Waddinxveen, met Corata en G. J. Schilt, Zeist met Delty. Klavertje drie: 1. L. R. Gouweruiters, Waddinxveen, 2. L. R. Badhoeveruiters, Badhoevedorp. Tweespannen landbouwtuigpaarden, mer riën, aangespannen vdor boerenwagen: 1. M. P. Vrij, Nootdorp met Bellerette en Bo- retti, 2. C. Oskam, Bergambacht met Wuria en R. v. d. Berg, eBrgambacht met Corla. Springen in groepen: 1. L. R. Maasruiters 1. Maasland, 2. L. R. Gouweruiters III, Wad dinxveen. Een half jaar hinderlijke hoofdpijn. Na korten tijd ge heel verdwenen. De Heer J. R. te R. schrijft, dd. 4-10-'401 .„Gedurende 'n half jaar leed ik aan voortdurende hinderlijke hoofdpijn. Juni 1940 begon ik een kuur met Ovaaltjes. Reeds na korten tijd waren de pijnen geheel verdwenen. Ook thans heb ik geen pijn meer." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoudheid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het Trineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proefOrigineele ver pakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar Trineral Agentsch.,Nassaukade 373, Amsterdam 83-1929 HERSTEL NORMALE BEURSHANDEL. De Voorzitter van de Vereeniging voor den Effectenhandel (Bedrijfsgroep Effec tenhandel) deelt onder verwijzing naar de in de prijscourant van Zaterdag opgeno men maatregelen uit Verordeningenblad en Staatscourant mede, dat in beginsel de be perkende bepalingen, die voor handel en noteering sinds 11 September j.l. hebben gegolden, voor alle fondsen ingetrokken worden en dat de handel en de noteering volgens de reglementen met ingang van Maandag 28 September 1942 worden her steld. REGELING INZAKE HET GEOPEND ZIJN VAN WINKELS IN DE AANSTAANDE WINTERMAANDEN. In verband met velerlei misverstand om trent de tijden, op welke winkels geopend moeten zijn, volgt hierna een herhaling van wat wij Zaterdag reeds schreven, van wat m a g en wat moet, voor het komende win terhalfjaar (van 1 October tot 1 April). Winkels mogen geopend zijn op de eer ste vijf werkdagen per week van 5 tot 18 uur en op Zaterdag van 5 tot 19 uur. Winkels moeten geopend zijn alle werk dagen, ook des Zaterdags, van 10 tot 17 uur (een uitzondering geldt voor niet-levens- middelenzaken voor Maandagmorgen). Pensions met tien gasten of meer, alsme de pensions, waarin geen hoofdbewoner aanwezig is, kunnen een aanvrage voor een rantsoen vaste brandstoffen voor kookdoel- einden, voor het stookseizoen 1 October tot 1 Mei 1943 bij de distributiediensten indie nen per formulier Br. C. 250. Voorts kunnen ook pensions met 9 of minder gasten in bepaalde gevallen in aan merking komen voor een rantsoen kookko- len ten behoeve van hun bedrijf. Deze pen sions worden in twee groepen verdeeld. De eerste groep omvat die bedrijven, waar ten behoeve van het inwonende gezin van den pensionhouder een kookkaart D.Z. of E.A. is verstrekt. De exploitanten dienen zich ter verkrijging van de hiervoor uit te rei ken brandstoffenbonnen tot de distributie diensten te wenden. De afgifte der bonnen geschiedt na onderteekening van een ver klaring, welke door deze diensten beschik baar wordt gesteld. De tweede groep omvat die bedrijven, welke, hoewel beschikkende over een gas aansluiting of een electrische kookaansluiting, de maaltijden voor hun pensiongasten uitsluitend op een kookfor- nuis plegen te bereiden, in verband waar mede geen kookrantsoen in gas of electrici- teit voor bedrijfsdoeleinden is verstrekt. De betrokken exploitanten, kunnen een rantsoen kookkolen aanvragen met ge bruikmaking van formulier Br. C. 250. Toe wijzing geschiedt pas, nadat de brandst^J- fencommissie ter plaatse .een onderzoek heeft ingesteld. Ruim tweehonderd perceelen in den Haag afgesloten van licht. Nadat hedenmor gen 29 perceelen ingevolge de op Zater dag en Zondag gehouden controle op de naleving der verduisteringsvoorschriften voor drie dagen van het lichtnet zijn af gesneden, is het totaal der sinds 17 Septem ber afgesloten panden in den Haag geste gen tot 206. STADSNIEUWS GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Vanmorgen om half tien Is in de Harte- brug-kerk een plechtige H. Mis opgedragen ul„ dankbaarheid voor een vijftig-jarig hu welijk. Het gouden echtpaar, de heer Th. M. W. Bergers en mevr. H. G. Bergers-Cornelisse, had plaats genomen in het priesterkoor, waar zij vijftig jaar geleden hun huwelijk sloten. Het altaar schitterde in kaarsenlicht en zilverglans en bloementooi en de pries ters droegen gewaden van goud brokaat. De pastoor der parochie, de zeereerw. pater S. Smitz, celebreerde het Misoffer, geas sisteerd door de weleerw. paters Tesser en v. Harteveld. Kinderen en kleinkinderen, familie, vele vrienden en mede-parochianen woonden deze blijde plechtigheid bij. Het zangkoor zette de plechtigheid op waardige wijze nog bijzonderen luister bij; en het Ave Maria na de H. Mis was een treffende her innering aan den huwelijksdag. Vanmiddag was er ten huize van het gou den echtpaar een zeer drukke receptie. Ook te voren hadden vele corporaties en parti culieren door geschenken en bloemen uiting gegeven van hun hoogachting en vriend schap en ook van de dankbaarheid voor het vele goede, door de heer en mevr. Bergers geschonken niet alleen aan eigen gezin, maar ook aan de gemeenschap, aan sociaal- nuttige instellingen, aan particulieren aan Kerk en Maatschappij! FILMBIJEENKOMST N.S.D.A.P. In het Trianon-theater had gistermorgen een filmvoorstelling plaats van de Orts- gruppe Leiden der N.S.D.A.P., welke druk bezocht was. Voor den aanvang der voor stelling sprak Ortsgruppenleiter F. Grö- ning de aanwezigen toe. Hij zeide, dat men voor voorstelling de documentaire film „Rond om het Vrijheidsbeeld" gekozen had. Dit is geen Duitsche film, doch een door Amerika zelf opgenomen film, waarin Ame rika laat zien wat cultuur is volgens vrij- Duitschland wint voor Europa op alle fronten Amerlkaansch troepen transport grootendeels vernietigd 14 schepen tot zinken gebracht EXTRA BERICHT. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEH RER, 28 Sept. (D. N. BJ. Het Duitsche op perbevel van de weermacht maakt bekend: „In het Noordelijke deel van den Atlan- tischen Oceaan hebben Duitsche duikboo- ten een naar Engeland onderweg zijnd Amerikaansch troepentransport voor het grootste deel vernietigd. Zij vielen een snel vijandelijk convooi aan, bestaande uit slechts enkele groote passagierschepen, dat, krachtig beschermd, met troepen, munitie en oorlogsmateriaal geladen was. In dagen lange hevige aanvallen en achtervolgings gevechten brachten zij een grooten twee pijper van 19.000 brt. van het type Viceroy of India, dat na drie torpedotreffers kap seisde, een tweepijper van 17.000 brt. van het type Reina del Pacifico, die na twee torpedotreffers met een groote steekvlam in de lucht vloog, een transportschip van 11.000 brt. van het type Derbyshire en een torpedojager van de beveiligingsstrijdkrach ten van het convooi tot zinken. Twee an dere transportschepen werden door torpe dotreffers beschadigd. Met deze successen hebben onze duik- bcoten den vijand een zwaren slag toege bracht. De vijandelijke transportvloot heeft drie bijzonder waardevolle snelle eenheden met een totalen inhoud van 47.000 brt. ver- ioren, die gebruikt plegen te worden bij bijzonder belangrijke en dringende troe pentransporten. In andere zeegebieden van den Atlantl- schen Oceaan, van de Afrikaansche tot de Amerikaansche kust hebben duikbooten nog 11 andere schepen met een gezamen- lijken inhoud van 57.000 brt. tot zinken ge bracht, zoodat de totale verliezen van de vijandelijke scheepvaart in de laatste vier dagen 14 schepen met een gezamenlijken inhoud van 104.000 brt. bedragen." heidsopvatting. Bij het zien ervan vraagt men zieh af, of dat nu cultuur is en tevens hoe het mogelijk is, dat zulke onzin gege ven wordt. Men zal besluiten, aldus spr., trots te zijn, dat wij een andere cultuur bezitten. Spr.'s optreden hier, aldus vervolgde hij, beteekende tevens een afscheid, want ein delijk kon hij voldoen aan het verlangen om de grijze rok aan te trekken en voor den Führer te strijden. Spr. besloot met een dankwoord tot de leden der N.S.B., die hem steeds terzijde hadden gestaan. Na een Wochenschau van het strijdfront in Afrika en Europa volgde de vertooning vkn de film „In het land der Noorsche Fjorden", een cultuurfilm van de schoope westkust van Noorwegen, het sprookjes achtige bergland met daartusschendoor bergstroomen en meren. De film „Rond het Vrijheidsbeeld" liet daarna Amerika in zijn ware gedaante zien. De zoo dikwijls door Roosevelt gepredikte vrijheid ziet men hier in beeld gebracht door de stakingsonlusten, waarbij de poli tie met traangasbommen en vuurwapenen optreedt om de fabrieksarbeiders in be dwang te- houden. Deze vrijheid laat zien hoe melktransDort-auto's worden overval len en de melk over de straten wordt ge goten. De vrijheid ziet men gedemonstreerd in de danswoede, waarbij de dansmaniak- ken een wedstrijd houden totdat de deel nemers niet meer kunnen. Deze vrijheid ziet men tenslotte door eene zelfmoorddaad van eene jongen man, die zich uit de 17e verdieping van een huis op straat laat val ien, hetgeen door fotografen en operateurs in beeld gebracht wordt. Aan het slot van de voorstelling vroeg Ortsgruppenleiter F. GrÖning nogmaals wat cultuur is en hij voegde er aan toe. dat het een schande genoemd moet worden, dat Roosevelt, die dergelijke vrijheden voor staat, ons zijn wil als wet wil voorschrij ven. De tijd der afrekening zal echter ko men en dan zal men leeren wat cultuur is. Na de pauze had de heer Gröning nog medegedeeld, dat op Zondag 4 October het oogstdankfeest zal worden gehouden in de Stadsgehoorzaal of „Dsn Burcht". Met een driemaal „Sieg heil" werd de bijeenkomst gesloten. M. Zond erop. UITVOERING „VREUGDE EN ARBEID." Zaterdagavond vond in de Stadsgehoor zaal de seizoenopening plaats van „Vreug de en Arbeid". De plaatselijke leider van het N. A. F., de heer P. J. K. Determan, sprak een welkomstwoord ter inleiding tot deze specialistenvoorstelling, bracht dank aan degenen, die aan de voorbereiding tot dezen avond hadden medegewerkt en ves tigde tegelijkertijd de aandacht op de Ver schillende door het N. A. F. te organisee- ren cursussen, een avondschool voor vol wassenen en cursussen in Fransch, Duitsch, Italiaansch en Engelsch en Jiu-Jitsu. Voorts kondigde hij nog verdere V. en A.-avonden aan, waarbij een kameropera zal optreden en een radio-avond gegeven zal worden. Hierna werd met de afwerking van het met zorg samengestelde lijvige programma begonnen. Het groot orkest, onder leiding van Jan van Laar, opende het geheel en In revue-stijl werd het programma van dans, zang, acrobatiek enz. op vlotte wijze afgewerkt. De Majolita's openden met een dansnummer, de drie Votels gaven vervol gens een demonstratie van kracht, lenig heid en gratie als parterre-acrobaten en Chas Boulanger toonde zijn vlotheid op óangebied. Mr. Gordowni liet de aanwe zigen genieten van zijn geraffineerde goo chelkunst, de Majolita's vervolgden weer met «en dansnummer, waarbij de onster felijke Weensche wals gedanst werd en het eerste gedeelae van het programma werd besloten met luchtacrobatiek aan de tra peze door de Wiltons. Na de pauze volgde een heroptreden van alle medewerkenden in het eerste gedeelte maar met geheel andere nummers. Daarbij voegden zich nog de gebrs. Mullens, die hun groote be hendigheid en lenigheid demonstreerden door op éénwielige fietsen niet alleen te rijden, maar tevens te jongleeren. Deze acrobaten in het kwadraat zullen binnen kort een tournee door België maken. Verder ti„den nog op de Cyba's, die een rijwiel- Wegens overvloed van copie kan vandaag do feuilleton niet worden geplaatst en moe ten ook enkele berichten en verslagen tot morgen blijven liggen. FRONTZORG. In deze tijden van zorgen is er één zorg, die voor alles moet gaan, dat is de zorg voor onze strijders in het Oosten. Voor deze dappere mannen, die aan het Oostfront strijden tegen door de politieke commissarissen opgejaagde misdadigers, willen wij zorgen, zoo goed als in ons vermogen ligt. Deze frontzorg. landgenoot, is daarom zoo belangrijk, omdat zij onze strijders duidelijk maakt., dat wij in het vaderland met onze gedachten bij hen zijn, die ter- wille van ons volk en vaderland dag in dag uit hun leven wagen. Frontzorg. Daaraan kunt u meehelpen door ons verzorgingsfonds geregeld te ver sterken en dit kunt u doen door uw bij drage te storten op girorekening 432100 ten name Verzorgingsfonds Vrijwilligers legioen „Nederland", Koninginnegracht 22 te 's Gravenhage. luchtnummer ten beste gaven, dat het bloed in de aderen deed stollen. Alles bij een een keurig en vlot programma, waarvan een volle zaal tot het einde toe genoot. De burgemeester, mr. R. N. de Ruyter van Steveninck, en zijn echtgenoote, woonden mede de voorstelling bij. M. Zonderop. RESIDENTIE-ORKEST, lste Concert. Dirigent Schuurman werd harteliik be groet, toen hij het podium betrad. Hij gaf werken van Mozart, Voormolen en Ravel. Met de groote „Es-dur Symphonie" van Mozart werd begonnen. Evenals in al zijn werken een en èl frissche opgewekt heid, adeldom en lyrisch gevoelig. De zangrijkheid van de beide vlugge hoek- deelen is opvallend, evenals de belangrijk heid van de klarinet. Een niet gemakkelij ke opgaaf, dit begin. Technisch werd er ratuurlijkerwijze verzorgd gespeeld. en toch werden wij, niettegenstaande de dui delijk gepreciseerde leiding niet voldaan. Het cantabile in de allegro's, de lichtende toon, de élegance der zestienden figuur tjes! Het was er soms wel. bijv. het thema van het Andante, daar was de toon vol van het Mozartsche licht, maar over het ge heel misten wij nog een en ander, waarom wij Mozart zoo bewonderen. Na de pauze volgde het drie-deelige „Concert voor t\\tee hobo's" en orkest van Voormalen, opgedra gen aan Jaap Stotijn en zijn zoon Haakon. Dat deze boven allen lof hebben gecpeeld, behoeft niet betoogd te worden. Er ligt een sympathieke, boeiende en ontroerende sfeer in dit knappe, persoonlijke. Fransch georiënteerde werk, waarvan de gegevens en accenten zulk een bekoorlijk effect ma ken. Hoe prachtig in volmaakt samenspel hebben de twee Stotijns deze moderne mu ziek met haar lichtend karakter vertolkt, één en al nuance van licht, coloriet en poëzie. De samenwerking met het orkest, was voortreffelijk. Als een recht geheel was Schuurnians begeleiding, met het duo- spel der hoboïsten. Het succes was groot en verdiend, en de dirigent en het orkest wer den betrokken in de hulde. Het mooie pro gramma eindigde met de „Rapsodie Espag- nole" van Ravel, een muziekjuweel van den hcdendaagschen tijd, als daar is: „Prélude la nuit" (met het hardnekkig motief van vier tonen) geheimzinnig doorhuiverd, her innerend aan Debussy, „de Malaguena", met de betooverende chromatiek, de droo- merige „Habanera" en de wiegende en dan weer gepassioneerd uitdagende „Feria". De Uitvoering slaagde uitstekend. Welk een rijkdom van klanken en pracht van rhyth- men. Er werd enthousiast gemusiceerd, en fraai was het orkestcoloriet. De belangstel ling voor het werk was waarneembaar, de geestdrift groot, en aan het slot was er enthousiast waardeerend applaus. J. Kortmann. Geboren: Adrianus Cornelis Wolter, z. v. H. Brinks en G. Oomens; Gerardus Johannes Maria, z. v. G. T. J. A, v. Spaan- donk en M. M. Langezaal. Ondertrouwd: J. Bekker jm 30 j. en M. H. Petiet jd 23 j.: J. C. Coers jm 28 j. en M. J. v. Iterson jd 26 j.; G. Dongel- n.ans jm. 20 j. en J. Kruit jd 18 j.; J. W. v. Deventer jm 22 j. en J. Rietbergen jd 20 j.; N, Libochant jm 26 j. en J. M. Pouw jd 27 j.; J. v. d. Linden jm 22 j. en A. de Graaf jd 20 j.J. Ma rijt jm 24 j. en E. G. Kooreman jd 24 j.H. J. Peschier jm 22 j. en J. Teske jd 22 j.; J. de la Rie, jm 23 j. en J. Sloos jd 21 j.; C. P. Rozier jm 28 j. en C. D. C. Bot jd 28 j.N. Schipaanboord jm 26 j. en J. W. Boter jd 26 j.; C. Kiel jm 27 j. en J. M. Koolhaas jd 26 j.; S. v. Erkel jm 28 j. en J M. Guldemond jd 26 j. LAATSTE BERICHTEN NOG SLECHTS GEDEELTELIJK BEPERKENDE BEURSMAATREGELEN. De voorzitter van de Vereeniging voor den Effectenhandel (bedrijfsgroep effec tenhandel) deelt, in aansluiting aan zyn mededeeling in de prijscourant van Zater dag 26 dezer, mede, dat de handel in de volgende aandeelen: Lever Brothei's en Unilever (c. v. a), Philips gloeil, (gem. bez.), Kon. Petroleum (aand. en onder- 8and.), „Amsterdam" Rubber Maatschap pij, Handelsvereniging Amsterdam, op Maandag 28 September (en zoo noodig op volgende dagen) om technische redenen nog niet in open hoeken zal plaats vinden en dat deze aandeelen derhalve ook niet ir. tijdvakken zullen worden genoteerd. In deze aandeelen zal door de hoeklieden aan het einde van den beurstijd voor zoover zulks mogelijk zal bljjken slechts één noteering worden gegeven, waartegen de hun opgedragen orders geheel of ge deeltelijk zullen zijn uitgevoerd en welke noteering op zichzelf aan geen beperkingen onderhevig is. NED. STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. HOOFDPRIJZEN. 1500.— 6492 1000.— 6742 7904 8431 400.— 4101 200.— 2091 3263 4862 9870 14899 16569 100.— 1608 4207 5633 11532 14865 15996 15101

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 3