Castella^ MAANDAG 28 SEPTEMBER 1942 GE LEIDSCHE COURANT Red. Buitenland i Mr. H. Gelse. Lddem Red. Stad ca Sport; M. Zooderop. Lelden; Red. Omgeving i L. Rooien. Lelden Red. Letteren en Kuniti Fr. Schneiders. Lelden; verantwoorde lijk voor dl advertentltni G de Helden. Leiden. WEERBERICHT Zon onder 7.26 uur Maandagavond. Zon op 7.34 uur Dinsdagmorgen. 28 Sept. De maan komt Maandagavond om 9.34 uur op en gaat Dinsdagmiddag om 12.42 uur onder. 29 Sept.: De maan komt Dinsdagavond om 10.07 uur op en gaat Woensdagmiddag om 1.41 uur onder. 30 September: De maan komt Woensdag avond om 10.44 uur op en gaat Donderdag middag om 2.36 uur onder. 1 Oct.: De maan komt Donderdagavond om 11.26 uur op en gaat Vrijdagmiddag om 3.25 uur onder. (Laatste kwartier). WINTERHULP. In een groot gezin, waarvan de inkom sten f 24.per week bedragen en de vaste lasten, aan huur enz. 7,13, ontbrak het den laatsten tijd aan de allernoodzakelijk ste gebruiksvoorwerpen. Met geld van Winterhulp ontving de man een pak en de kinderen ondere- en boven- kleeding. Bovendien is hier drie maanden lang eene gezinshulp aangesteled. Ook is hier een ledikant voor een meisje van 12 jaar, dat geen eigen bed had, geschonken. Bedenkt dit, als straks de medewerkers van Winterhulp weer een beroep op u doen. Offert dan alsof het voor uw eigen gezin was. De strijd in den Kaukasus. Van militaire zijde verluidt: De aanvallen in het noordwestelijke deel van den Kauka sus en aan den Terek verloopen succesvol. Duitsche en verbonden troepen doorbraken verscheidene krachtig versterkte vijande lijke stellingen en wierpen den vijand ver der terug. Bolsjewistische vliegtuigverliezen. Het Duitsche luchtwapen heeft naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt in de eerste 24 dagen van September in totaal 2160 bolsjewistische vliegtuigen vernietigd. Bij dit aantal komen nog de toestellen die door de eenheden artillerie van leger en marine zijn vernield. Aan Duitsche zijde zijn in denzelfden tijd 157 vliegtuigen ver loren gegaan. Penzance gebombardeerd. Van militaire zijde verneemt het D.N.B., dat Duitsche gevechtsvliegtuigen Vrijdag nacht Penzance aan de Zuid-Westkust van Engeland hebben gebombardeerd. Talrijke brisant- en brandbommen werden neerge worpen. Vooral op het stationsterrein ont stond omvangrijke schade, talrijke groote branden werden in de stad veroorzaakt. De luchtaanval op Oslo. Omtrent den reeds gemelden Britschen luchtaanval op Oslo deelt het opperbevel van de Duitsche weermacht nog het vol gende mede: Even na 4 uur des middags vlogen vier Britsche bommenwerpers van het type Douglas-Boston onder de bescherming van het laag hangende wolkendek via Chris- tianssund op Oslo toe en wierpen eenige bommen op het stadsgebied. Er werd scha de berokkend aan huizen en vier Noren werden gedood. Nog eenige andere burgers werden gewond. Duitsche jagers achter volgden de Britsche vliegtuigen en dwon gen hen enkele minuten nadat zij de bom men hadden laten vallen tot een gevecht ten Westen van Oslo. Weldra werd de eer ste Boston neergeschoten en volkomen ver nietigd. Een minuut later stortte ook het tweede Britsche vliegtuig neer en brandde volkomen uit. De derde bommenwerper viel na enkele treffers brandend omlaag ten Westen van Oslo, zoodat slechts een enkel vliegtuig van dezen terreur-aanval op de Noorsche hoofdstad is overgebleven. Engelsche duikboot verloren geacht. Het Engelsche ministerie van marine heeft medegedeeld, dat de Britsche duik boot Thorn over tijd is en verloren geacht moet worden. Twaalf Britsche vliegtuigen neergeschoten. Volgens een mededeeling van het opper bevel van de weermacht heeft de Britsche luchtmacht Zaterdagavond bij een vergeef- schen aanval van jachtbommenwerpers en jagers op de Westkust van Frankrijk een zware nederlaag geleden. De uit 9 Spitfires en 3 jachtbommenwerpers bestaande forma tie werd in het gebied van Brest door de geconcentreerde actie van Duitsche jagers en afweergeschut verstrooid en volkomen vernietigd. Geen enkel der 12 vliegtuigen kon ontkomen. Eenige der piloten, die van hun valscherm gebruik hadden gemaakt, geraakten in Duitsche gevangenschap. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT Het Italiaansohe weermachfbericht van Zaterdag luidt als volgt: Levendige activiteit der artillerie over en weer in den Noordelijken sector van het Egyptische front. Vijandelijke patrouilles, die trachtten onze linies te naderen wer den op de vlucht gedreven. Duitsche ja gers hebben twee spitfires neergeschoten tijdens luchtgevechten boven Malta. Het weermachtbericht van Zondag luidt als volgt: Aan het Egyptische front heeft de artillerie doeltreffend geantwoord op het vijandelijke geschut. Gedurende den geheelen dag was de bedrijvigheid in de lucht groot. Duitsche formaties vielen met succes de oase Koefra aan, waarbij enkele toestellen op den grond werden vernield. De vijandelijke luchtmacht verloor in den strijd acht vliegtuigen. Een ander werd door de luchtdoelartillerie van Tobroek neergeschoten. Een Britsch verkenningsvliegtuig, dat in de nabijheid van Crotone door luchtafweer geschut was getroffen, is in zee gestort Na de acties van de beide laatste dagen is een vliegtuig niet op zijn basis teruggekeerd. Rede van Eden Eden, de Britsche minister van buiten landsche zaken heeft Zaterdag, naar het D.N.B. aan den Engelsohen nieuwsdienst ontleent, een rede gehouden in zijn kies district, Leamington. O.a. zei'hij, dat het een dringende plicht van Engeland is den Duitschen stedenslagen toe te brengen. Omtrent de buitenlandische betrekkin gen zei de minister, dat goede betrekkin gen vooral afhankelijk zijn van weder zij dsch begrip en vertrouwen. Engeland moet vertrouwen in zijn woorden en be doelingen doen ontstaan. Daartoe moet En geland evenwel om te beginnen aan zich zelf gelooven. Eden betoogde vervolgens: Als wij den •blik terugwenden, hebben wy aanleiding tot een gevoel van leedwezen, dat wij niet genoeg geloof bezaten. Ons ontbrak het geloof aan onszelf en aan de zaak, die wij voorstonden. Nergens trad dit duidelijker aan den dag dan op het terrein van onze buitenlandsche politiek. Onze wil tot het voeren van een vaste, consequente buiten landsche politiek werd tegengewerkt door onze begeerte naar gemak en een rustig leven, benevens door onze neiging op de lauweren van het verleden te rusten, voorts door den afkeer, gevolg van geeste lijke traagheid van ieder nieuw denkbeeld en vooral door onzen tegenzin in het bren gen van offers voor onze eigen verdediging en voor de zaak, waarvoor wy strijden. Eden verklaarde, dat na den oorlog slapheid en egoïsme weer om zich heen zullen gry'pen in Engeland. Als we na den oorlog opnieuw prabeeren, aldus spr., den goeden ouden tijd tfT doen terugkeren, die voor velen onder ons in het geheel niet zoo goed was, als wij ons verbeelden, dat alle controle afgeschaft kan worden of dat wij kunnen terugkeeren naar de economi sche anarchie van weleer, zullen wij ons zelf stellig niet alleen in discrediet bren gen, maar ook op de catastrophe afkoer sen en deze zal dan verdiend zijn. De bewindsman bracht, verder nog naar voren, dat deze mogendheden met wortel en tak moeten worden uitgeroeid. Men moet wet en orde in hare functies herstellen en de belangrijkste dienst instanties moeten weer worden ingericht. In de beginstadia moet deze arbeid onvermijdelijk onder mi litair toezicht geschieden. De straf moet snel en zeker zijn. Over de gedaante van de na-oorlogsche- wereLd merkte Eden op: wij zullen een in ternationale orde opbouwen, die overeen stemt met de natuurlijke tendenties van de Britsche cultuur en afhangt van de sa menwerking tusschen de geallieerden en vooral de groote mogendheden. Wij zijn be sloten het nauwste contact te onderhouden met de Ver. Staten en wij hebben evenzoo door het Engelsch-Russische verdrag zeer in het bijzonder de verplichting op ons ge nomen in vollen omvang met de Sowjet- unie mefe te werken aan den opbouw na den oorlog. Nadat Eden den Britschen pre mier, Churchill, had gekwalificeerd als groot menschenleider, besloot hij met de woorden: een leider als Churchill hebben wy zoowel in vredes- als in oorlogstijd no'odig. Naar Reuter uit Moskou meldt, heeft Wendell Willkie tegenover journalisten een verklaring afgelegd, volgens welke een tweede front in Europa van nut zou zyn, vooropgesteld, dat „onze militaire leiders dit besluit goedkeuren". Eenigen van de ze militaire leiders, zoo vervolgde Willkie, zal men wellicht openlijk een beetje moe ten aansporen. Overigens is het de wensch van de Sowjetunie, dat de Engelsche lucht macht eiken nacht luchtaanvallen op Duitschland onderheemt. Omtrent de eco nomische toestanden in de Sowjetunie ver klaarde Willkie, dat levensmiddelen in den komenden winter zeldzaam en zelfs wel licht nog erger dan zeldzaam zullen zijn. In millioenen Sovjetwoningen zal er dezen winter weinig stookmateriaal aanwezig zyn. Kleedingstukken zijn bijna niet voor radig. Onvoorwaardelijk noodzakelijke voorraden zijn er eenvoudig niet. DE STRIJD OP MADAGASCAR. Omtrent den strijd op Madagascar is Za terdag te Vichy het volgende officieele communiqué uitgegeven: Een Britsche afdeeling, die via Tananarive in Zuidelijke richting was opgetrokken, is op den ochtend van 25 September in con tact gekomen met Fransche vooruitgescho ven troepen in de buurt van Behinga, 40 km. ten Zuiden van de hoofdstad. Het mo reel der troepen blijft voortreffelijk. Voorts wordt officieel meegedeeld, dat aan het front bij Behinga, 40 kilometer ten Zuiden van de hoofdstad Tananarive, een levendige bedrijvigheid van patrouilles heerscht. Zaterdagochtend werden de Fran- sdhe stellingen na een hevig bombardement aangevallen. De Fransche strijdkrachten boden krachtigen tegenstand en maakten gevangenen. IN EEN PAAR REGELS Paus Pius XII heeft Zaterdag in af- soheidsaudiëntie den persoonlijken ambas sadeur van Roosevelt bij den H. Stoel, My- rofi Taylor ontvangen. Heden zou Taylor vertrekken, wanneer weersomstandigheden zijn vlucht niel vertragen. Hij was tijdens de audiëntie vergezeld van den -zaakgelas tigde, Tittman. Volgens den Engelschen nieuwsdienst is Willkie Zondag van Moskou naar China vertrokken. De minster van buitenlandsche zaken, Menemendzjogloe, is Zaterdag voor de tweede maal door prof. Sauerbruch en zijn assistenten geopereerd. Na de operatie werd meegedeeld, dat zijn toestand bevre digend is. De Fransche ministerraad, die Zater dag niet gehouden is, zal volgens den Pa ris Soir definitief aan het einde van de vol gende week bijeenkomen. WINTERHULP NEDERLAND LOTERIJ 1942 BETEEKENT OOK: „VOOR HET VOLK, DOOR HET VOLK". Gewone tandpasta's, hoe goed ook van samenstelling, vormen in den regel schuimbellen. die te groot zijn, om in de zeer kleine hollen van het gebit te kunnen dringen. Zij doen dan maar half werk Kies daarom den veiligen weg, en verzorg uw gebit met de speciale Cas tella Tandpasta. Castella bevat Perldon, waardoor ynicroscopisch-kleine schuim- belletjes worden gevormd, die in massa de kleinste holten en groefjes reinigend binnendringen I POETS MET SPORT VOETBAL De wedstrijden van gisteren. De strijd in District I spint zich toe. H.D.V.S, en de Volewyckers hadden rust, maar A.D.O. be wees tegen E.D.O., dat het toch van plan is den strijd om de eerste plaats nog niet 1e schuwen. Xerxes boekte haar eerste zege door H.B.S. met 42 te verslaan. D.F.C. speelde gelijk tegen Stormvogels en D.W.S. deelde de punten met Sparta. De groote ne derlaag der Spangensche club in den eer sten wedstrijd was blijkbaar toch wel een vergissing. In District II liet V.S.V. een veer tegen V.U.C. door een gelyk spel, wat wel nie mand verwacht zal hebben. Feijenoord versloeg Ajax met 3—2, wdardoor de Rot terdammers thans een punt voorsprong hebben op de Velsenaren. Blauw Wit klop te Haarlem met 41, R.F.C. bleef Emma met 40 de baas en 't Gooi versloeg D.H.C. met 10. De strijd tusschen de leiders van de 2de klasse A, Velox en Elinckwijk, is in een 43 zege van Velox geëindigd. U.V.S. bleef met slechts 4—2 de baas over B.M.T., maar kwam thans op de tweede plaats. In de 3e klasse A. liet A.S.C. zich door Westerkwartier kloppen. De roodzwarten tewezen daardoor opnieuw niet tot de kampioensgegadigden te zullen behooren. Aiphen daarentegen doet het beter. De Rijnbewoners handhaafden zich aan den kop der afdeeling door een 42 zege op L.F.C. Roodenburg verloor met 30 van Hillinen, Wassenaar versloeg Tonegido met dezelfde cijfers. De uitslagen. District I, le kl.t Xerxes HBS 4—2; DFC—Stormvogels 2—2; DWS— Spj&ta 1—1; ADO—EDO 4—3. District II, le kl.: HaarlemBlauw Wit 14; RFCEmma 40; 't GooiDHC 1—0; Ajax—Feijenoord 2—3; VSV—VUC 1—1. 2e kl. A.: Velox—Elinckwijk 4—3; UVS BMT 4—2; Quick—Vios 7—1; VDL Gouda 4—1; HW-UW 5—0. 3e kl. A.: TonegidoWassenaar 0—3; Hil linenRoodenburg 30; AlphenLFC 42; WesterkwartierASC 31; Blauw zwartLugdunum 32. 4e kl. A.: WSB—Teylingen 2—0; TONA Alphia 43; LisseHillegom 24; ZLC -DOCOS 2—1. 4e kl. B.: RKAW—Archipel 4—6; HDV Rouwkoop 22; WLVDe Jagers 62; CeleritasVDS 62; NaaldwykKranen burg 33. 4e kL E.: Oudew.Waddinxv. 50; DONKMoordr. 43GouderakBodegr. 72; Haastr.Schoonh. 21; Stolw.Am- me rstolsche SV 31. Res. 2e kl. A.: VUC 3Scheveningen 2 4—6; Laakkw. 2—Quick 2 2—1; HBS 2— HW 2 2—1, DHC 3—UVS 2 1—0; ADO 3 ONA 2 3—1. Res. 3e kl. A.: ASC 2—Laakkw. 3 2—1; Lugd. 2Alphen 2 42; Alphia 2UVS 3 0—4; Wassen. 2—HBS 3 2—4; LFC 2— HW 3 fr-1. Res. 3e'kl. B.: HW 4—VCS 2 1—4; RVC 2—Quick 3 1—3; BMT 2—Schev. 3 5—2. District HI, le kl.: TubantiaAGOW 31; PECQuick 13; NECEnschede 0—3: WageningenGo Ahead 1—2; Ensch. 3oysHeracles 11. District IV, le kl.: NAC—Picus 2—3; PSV NO AD 1—0; Eindh.—Roerm. 1—1; MVV— Spekh. 3—2; LONGA—Willem II 2—4; BW Mauri ts 131. District V, le kl.: HSC—Quick 2—4; VeendamLSC 01AchillesVelocitas 22; HeerenveenLeeuwarden 21; GVAV— Sneek 8—0. U. V. S.B. M. T. 42. In een pret tig gespeelden wedstrijd heeft U.V.S. een regelmatige overwinning behaald op het dezen keer goed spielende B.M.T. De ver dediging van U.V.S. was er dezen wedstrijd niet zoo goed in als anders. Na tien min. kreeg U.V.S. de zooveelste corner te ne men. Polanen zette keurig voor en P. Kantebeen zorgde met een kopbal voor het eerste doelpunt (10). Een minuut later ging het precies zoo. Weer plaatste Pola nen een cornerbal precies op het hoofd van Kantebeen en het was 20. Dan maak te, bij een B.M.T. aanval, Regeer de fout door niet voldoende den aanvallenden mid- voor af te houden, die deze fout dan ook prompt afstrafte (2—1). U.V.S. blijft ster- DE EUROPEESCHE JEUGDSPELEN. Zaterdag werden in Milaan de Europee- sche jeugdsportf eesten voortgezet met zwemwedstrijden in het Cozzibad. De uit slagen luiden: F~~ren: 100 m. crawl: 1. Bronslechi (It.) 1 1.8 sec.; 2. Milos-Lavio (Kroatië) 1 Gerritsen (Nederland) 1.3.4. ïeter crawl: Milos-Lavio (Kroatië) 5 2.2 sec,; 2. Manetti (It.) 5.12.7. 2uü meter 'schoolslag: 1. Köhne (D.) 2 min. 51.0 sec.; 2. Korte (D.) 2.52.1. 100 meter rugslag: 1. Geyer (D.) 1 min. 13.5 sec.; 2. Josza (Hongarije) 1.15.6. 4 x 100 meter estafette crawl: 1. Italië 4 min. 17.7; 2. Hongarije 4.19.9. 100 meter crawl: 1. Schaferkordt (D.) 1 min. 11.9 sec.; 2. Weber (D.) 1.13.3. 100 meter rugslag: 1. Novak (Hongarije) 1 min. 18.3 sec.; 2. Westhelle (D.) 1.19.3; 3. Berghuis (Nederland) 1.22.6; 5. Kaan (Nederland) 1.25.2. 200 meter schoolslag: 1. Schmidt (D.) 3 min. 4.2 sec.; 2. Grass (D.) 3.5.9; 3. Coby Kosters (Nederland) 3.10.8; 5. B. van Imperen (Nederland) 3.24.9. 4 x 100 meter estafette: 1. Duitschland 5 min. 41 sec.; 2. Hongarije 5.55.2; 3. Neder land. Athletiek: jongens: 110 meter horden: 1. Scheibner (D.) 14.6 sec.; 2. Dentis (It.) 14.7. Discuswerpen: 1. Kassai (Hongarije) 47.81 m.; 2. Delli Campagni (It.) 47.64 m. Polstokhoogspringen: 1. Conchi (It.) 3.50 m.; 2. Taragna (It.) 3.40 m. Verspringen: 1. Kiss (Hongarije) 6.81 m.; 2. Acerbi (It.) 6.69 m. Meisjes: Hoogspringen: 1. Leonhard (D.) 1.58 m.; 2. Pinnau (D.) 1.50 m.; 3. V a n Meurs (Nederland) 1.46 m. Speerwerpen: 1. Hillebrand (D.) 38.11 m.; 2. Ballaben (It.) 36.83 m. ker en na 36 min. maakte van Wanrooi er, wederom met een kopbal 3—1 van. Een rnin. daarna was de achterstand alweer ingeloopen, toen de rechtsbuiten vanaf de zijlijn een schitterend schot loste, dat doel trof (32). In de tweede helft wegen de partijen tamelijk tegen elkaar op, al bleef U.V.S. iets gevaarlijker. Eigenlijk viel de beslissing in de zeventiende minuut van de tweede helft, toen Van Wanrooi er 42 van maakte. De fut ging er bij B.M.T. uit. Wel waren er nog enkele oplevingen, maar doelpunten leverden deze niet op. U.V,S. nam het ook kalmer op er onveranderd kwam het einde. WesterkwartierA. S. C. 31. Geheel tegen de verwachting in heeft A.S.C. het in Den Haag tegen Westerkwartier niet kunnen bolwerken. De rood-zwarten wa ren nagenoeg geheel uit vorm. Slechts linksbinnen De Troye en linkshalf Sloos vermochten zich af en toe boven het zeer middelmatige spel uit te werken.' Ook de mid denlinie blijft als geheel nog beneden het peil, dat :ij het vorige jaar bereikte. Van Duyn en Rietbergen hadden dan ook vaak moeite met het watervlugge, enthousiaste Haagsche spel. In de voorhoede was Van Ni erop wederom buitengewoon zwak. De nieuweling De Roo op de backplaats heeft eveneens niet aan de verwachtingen vol daan, die men er van koesterde. Bij de rust was reeds de eindstand verkregen. Westerkwartier had in de eerste helft na een twintigtal minuten een 20 voorsprong waarna Snelleman voor A.S.C. de achter stand tot 21 reduceerde. Vlak voor tijd verhoogde Westerkwartier zelfs de stand, toen het wederom in de verdediging niet klopte. Onnoodig was het dat de wedstrijd tegen het einde een rommelig karakter kreeg. De leiding was hieraan echter niet vreemd. Z. L. C.Docos 21. Voor rust is Do- ens in de meerderheid maar tot doelpunten brachten zij het niet. Bij een snellen uit val van Z.L.C. kan de Docos-keeper het zeer harde schot wel stoppen maar hij kwam te vallen en de bal rolt over de doellyn (10). Na rust is Docos sterk in de meerderheid. Z.L.C. is geheel op eigen helft teruggedrongen, hierdoor is er een cpeenhooping van spelers voor het Z.L.C.- doel er er is voor de Docos-voorhoede geen doorkomen aan. Een kwartier na rust on dernam Z.L.C. weer zoo'n snellen uitval en brengt hieruit hun voorsprong op 20. Docos zette nu alles op den aanval en na een half uur spelen wist de Docos-midvoor met een mooien kopbal 21 te maken. Hoe Docos ook zwoegde om den gelijkma ker, doelpunten komen er niet meer, het aoel van Z.L.C. was door de opeenhooping van spelers totaal dicht, Verdere uitslagen zijn: Docos IIMorsch- kwartier 23; Docos IVASC VI 46; Docos Jun.Meerburg jun. 39. Dinsdagavond 7.30 uur indoortraining voor eerste en tweede elftalspelers in de zaal Potgieterslaan. „V. V. L. V." Gisteren hebben de elf tallen mooie successen geboekt. Van de 6 te behalen punten zijn er 5 binnen gekomen Het eerste won van de Jagers met 62. Het 2de was de gast van Lugdunum. Hoe wel er van VLW 2 spelers zonder afschrij ving weggebleven waren wisten zij toch gelijk spel te behalen (55). Het 3de was de gast van U.V.O. Ook dit elftal leverde een mooi resultaat op; het kwam met een 31 overwinning uit de Sleutelstad terug. Blauw ZwartLugdunum 32. In de eerste helft was Blauw Zwart voortdurend in den aanval. Na een kwartier gaf de midvoor van de thuisclub zijn club de lei ding (10). Vijf minuten later werd het door den linksbinnen 20. Spoedig na de hervatting scoorde de linksbinnen op nieuw (30). Toen Lugd. daarna een goe den aanval onderneefnt en een schot ge lost werd, liet de keeper den bal vallen en deze verdween in het doel (31). Even later bij een nieuwen Lugd.-aanval kreeg de rechtsback van Blauw Zwart den bal verkeerd op zijn voet en hy schoot in eigen doel (3—2). V. V. S, B.—Teylingen. Voor de rust nam V.V.S.B. de leiding door een schitte rend schot van den rechtshalf. Tot 10 mi nuten voor het eind bleef de stand onge wijzigd, totdat bij een der WSB-aanvallen de middenvoor met een mooi omhaalbal- letje den doelverdediger verrastte. Met dezen stand kwam bet einde. Verdere uitslagen: Foreholte 1WSB 2 16; WSB 3—DSB 1 7—4; VWSB 5— Leidsche Boys 2 102; Morschkwartier 2 —WSB 6 2—9; UVS 7—WSB 7 2—4. LisseHillegom 24. Er ontspon zich direct een vinnige en snelle partij voetbal, waarin Hillegom den boventoon voerde. Toch duurde het een half uur voor dat uit een snellen aanval de linksbuiten i VRAAGT TOEZENDING VAN I GRATIS BROCHURES OMTREN1 Het Nederlandsch Arbeidsfront 22-1622 van dichtbij wist te doelpunten (01). Wel zette Lisse hier enkele gevaarlijke aanval len tegenover, doch op het juiste moment ontbrak de doorzetter. Bij de gasten is het anders, want even later lag no. 2 in de touwen (02). Nog feller viel Lisse aan en toen de rechtsbuiten unfair werd ge- romen, werd de elfmeterschop in een doel punt omgezet (12). Na de rust was het spoedig 13, even later gevolgd door een mooi schot van links (41). Hierna kreeg Lisse weer een elfmeterschop en het is (2—4). KORFBAL Uitslagen N.K.B.: le kl. N.-H.: Sportief— Koog Zaandijk 46; WesterkwartierAr chipel 25; SwiftBlauw Wit 94; DED SVK 5—5. le kl. Z.-H.: Ons EibernestZuiden 32; HSVHKV 34; GymnasiastenAchilles 62; DKCDee tos 36. 2e kl. A: Vicus OrientisDie Haghe 44; ReadyOns Eibernest 2 62; Phoenix HSV 2 6—2. 3e kl. A: VeloxGymnasiasten 2 22; Die Haghe 2Emma 33. 3e kl. B: Fluks 2Olympiaan 33; Vicus Orientis 2Ready 2 30; HKV 2Alge- meene 2 30; Roöd WitAchilles 3 5—5. HOCKEY Uitslagen. Ned. Hockeybond. West. le kl.: HOCHilversum 13; AmsterdamBMHC 0—2; HDM—Laren 3—1. 2e kl. B.: HBS—HOC 6—0; TOGO 2— HLC 4—1; Leiden 2—Groen Geel 05; HOC 9Kievieten 10. 3e kl. C.: Leiden 3—LSV 3—6; BMHC 4- -HMIJC 5 3—4; HDS—HBS 2 6—2; HOC 4Alliance 14. 4e kl. D.: HLC 2—HHIJC 7 7—0; Gaud. Exc.Leiden 4 42; Leiden 5NO AD 0—15; HHIJC 6—Zuidwijck 0—13. ATHLETIEK Kampioenschap kogelslingeren. Zater dagmiddag werden op het P.S.V.-terrein te Findhoven de wedstrijden om het Ned. kampioenschap kogelslingeren gehouden. De geleverde prestaties bleven ver onder het Nederlandsche record, dat met 55.64 M. op naam van Houtzager staat. Hoewel hy ziek is geweest, zag de Nederlandsche recordhouder, die vanaf den eersten worp do leiding nam, zijn kampioenschap toch weer voor een jaar geprolongeerd. Hij werd nummer één met 48.08 M., terwijl zijn aerde worp toen hij 49.46 bereikte, wegens het komen buiten den ring werd geannu leerd. Zooals verwacht kon worden, was de Bruyn zyn eenige tegenstander. De uitslagen waren: 1. en Ned. kampioen: Houtzager (P.S.V.) 48.8 M.; 2. de Bruyn (Vlug en Lenig, Den Haag) 46.98 M.; 3. Visser (D.O.S. R'dam) 35.60 M. Dubbele overwinning van Holland te Gouda. Moest Holland de vorige week, door onvolledigheid van haar estafette ploeg, te Aiphen, met een tweede plaats achter het Haagsche Shot genoegen ne men, de Zaterdagmiddag te Gouda gehou den estafette „Dwars door Gouda" lever de een tweetal daverende overwinningen op uit een veld van 22 ploegen. De eefste ploeg zegevierde met niet minder dan 30 M. voorsprong op de Hagqnaars, terwijl de A.A.V. '36 uit Alphen derde werd. Stui- venberg startte op de eerste 800 M. en veroverde een royale 15 M. voorsprong bij de eerste wissel, welke echter door sterke tegenstand op de volgende afstanden Vis '400 M.), v. Tienhoven (200 M.) en Mieog (100 M?) te niet werd gedaan, zoodat Slijk huis met pl.m. 2 M. achterstand aan z'n 800 M begon. Op schitterende wijze heroverde hy weer een 25 M. voorsprong, waaraan nog 5 M. werden toegevoegd door de goed ioopende 400 M. man, de Water, zoodat de beide laatste loopers Kloos (200 M.) en Pont (100 M.) geen moeite meer hadden den verkregen voorsprong te behouden. De tweede ploeg, bestaande uit de loopers Van Noort, Blok, Christiaanse, Driessen, Ver hoek, Dopper, Warmerdam en Redell werd keurig le in de reserve-afdeeling „Docos" in Gouda. Bij densingelloop in Gouda wist de athletiekploeg van „Do cos" zich als eerste in de B.-afdeeling te plaatsen, daarmee de Leidsche successen in Gouda volmakend. De ploeg bestond uit: L van der Steen 800 M., P. Schouten 400 M., Th. Reizevoort 200 M., J. G. le Rutte 100 M.. J. van Heteren 800 M., N. Witte- man 800 M„ A. Gieske 200 M. en J. Dub- belaad 100 M. Alle Katholieke jongemannen, worden uitgenoodigd de trainingsavonden van de Athletiek-afdeeling bij te wonen. Vooral tot hen gaat deze uitnoodiging, die in eigen kring nu niet meer in de gelegenheid zijn, A.s. Vrijdagavond 8 uur wordt be gonnen in de Gymnastiekzaal Potgieter laan. Katholieke jongemannen stelt nu de daad. Ik dank jullie. Estafette „Dwars door Leiden". Deze zoo populaire 10 x 400 M. estafette (win naar 1941 Holland) zal Zaterdag 10 Octo ber weer gehouden worden op het bekende parcours. Vele vereenigingen zegden reeds toe, zoodat de deelname ditmaal een record beloofd te worden! SCHAKEN Om het nationaal kampioenschap. De beslissing is gevallen en dat reeds na 6 partijen. Na afloop van de eerste partij had niemand dit durven voorspellen, maar Euwe is in topvorm en heeft zijn jeugdi gen tegenstander daarna geen kans meer r.egeven. Het was Zaterdagmiddag overvol in het Nationaal Schaakgebouw toen de r.esde partij een aanvang nam. Tot verwon dering van velen koos v. d. Hoek de Span jaard, een opening, die Euwe wel kan droomen. Toen v. d. Hoek dan ook ver zuimde tijdig zijn paard op bl in het spel te betrekken maakte Euwe hier onmiddel lijk gebruik van. Tot overmaat van ramp verloor v. d. Hoek nog een kostbaar tem po, waarna de kampioen met een krachtij govoerden aanval wit tot overgave dwong. Een krachtig applaus beloonde deze fraaie prestatie. De stand luidt nu: dr. Euwe 5.5 punt, v. d. Hoek halve punt.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2