DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Verjaardag van het pact van drie Momentje Nieuwe vorderingen in Stalingrad MAANDAG 28 SEPTEMBER 1942 o.10365 S)e Ceicbcfo^Sow/fco/nt Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Gebreidelde winzucht „Sommigen zijn zóó ongevoelig geworden voor de prikkels van het geweten, dat ze tct de overtuiging zijn gekomen, dat ze op onverschillig welke manier hun win sten mogen vermeerderen. Door hun too- melooze speculatiezucht verhoogen of ver lagen zij voortdurend de goederenprijzen volgens hun eigen willekeur en winzucht, zóó dat ze de berekeningen van alle se- ïieuze ondernemers in de war sturen." Met deze woorden velt de Paus in de Encycliek Quadragesimo Anno het vonnis over de speculanten en hij geeft als één van de middelen, welke tegen hen te baat dienen te worden genomen, aan: een krach tig ingrijpen van de overheid. Hebben deze woorden hun gelding voor iederen tijd, waarin het euvel der specula tie-woede hoogtij viert, hoeveel te meer dienen zij ter harte genomen te worden in een tijd, waarin de oorlogseconomie haar stempel heeft gedrukt op het handelsver keer. In een tijd als deze, waarin de aan voer van grondstoffen stagneert en ver- bruiksgoederen steeds schaarscher worden, waarin dientengevolge groote geldssom- men zonder emplooi komen en de geldcir- cuplatie toeneemt, is het gevaar van infla tie uitermate dreigend. Wil men het infla tie-gevaar afwenden, dan is de overheid verplicht tot ingrijpende maatregelen. De pfijzen der nog voorradige goederen zou den tot een duizelingwekende hoogte ge stegen zijn, indien de overheid niet bijtijds de prijsbeheersching had ingevoerd. Ook de effectenbeurs kon op den duur niet vallen buiten het systeem van een ge leide economie en dat het daartoe komen moest, was duidelijk voor ieder, die eener- zijds de koersstijging van sommige fondsen zag en anderzijds de waarschuwingen hoor de, welke van overheidswege werden gege ven tegen de „pathologische speculatie-nei gingen" in die fondsen. Reeds werd eerder een verbod gegeven tot speculeeren op prolongatie met Indi sche fondsen, Olies en Scheepvaartwaarden: als onderpand, omdat het voornamelijk deze fondsen waren, welke koersstijgin gen te zien gaven, in geen verhouding tót- het rendement dier fondsen. Thans is een nieuwe ingrijpende maat regel ingevoerd door het vaststellen van een aangifteplicht. Deze plicht geldt, blij kens de Zaterdag jl. gepubliceerde beslui ten, alleen voor diegenen personen, zuowel als instellingen die door aan- koopen na 31 December 1941 him effec tenbezit hebben doen stijgen met meer dan 100.000. Indien zij het daarboven uit gaan de bezit niet voor 1 November a.s. heb ben afgestooten (de datum van het in werking treden van het eerste uitvoerings besluit) kan de Nederl. Bank hen gelasten tct verkoop over te gaan tegen een bepaal den koers eri de opbrengst te beleggen in Staatspapieren, waarover niet vrijelijk mag worden beschikt. Teneinde ontduikingen te gen te gaan heeft men zelfs niet geschroomd om het bankgeheim tenopzichte van deze transacties op te heffen, waarmede men een der meest gerespecteerde heilige huis jes van den vroegeren beurshandel heeft aangetast. Hiermede is een sterke breidel aange legd tegen het toomelooze voorthollen van de speculatie-zucht. Gezien het drempel bedrag van 100.000, is het duidelijk, dat de beursmaatregel op de eerste plaats de groote effectenbezitters wil treffen en wel degenen, die in den laatsten tijd hun aan knopen dermate hebben uitgebreid, dat zij in 1942 voor meer dan 100.000 hebben aangekocht. Zij loopen de kans, dat hun de mooie speculatieve fondsjes worden afge nomen en omgezet in muurvaste Staats obligaties. Zij loopen de kans.ni'et meer dan dat, want de regeling is soepel; het wordt aan het oordeel van den president van de Ned. Bank overgelaten of hij in een bepaald geval tot zulke scherpe sancties zal overgaan of niet. Wanneer het. regel matig beheer betreft, een belegging van overtollig geworden liquide middelen in fondsen, die niet, zooals de reeds genoem de, een al te uitgesproken speculatief ka rakter hebben gekregen in de laatste maanden, zal er geen aanleiding zijn tot toepassing van een maatregel, die zoo rigo- reus kan zijn in zijn gevolgen. Het wapen zal blijkens de toelichting van den secreta ris-generaal van financiën worden gehan teerd tégen de groot-speculanten met de ivtgesproken bedoeling om de „speculatie, die het scheppen van inkomen zonder ar beid ten doel heeft, den kop in te druk ken", daarentegen den kleinen bona-fide effectenbezitters te behoeden voor de mis leidende begoocheling der steeds stijgende koersen, en den beurshandel op gezonde basis in stand te houden. Wanneer het wapen aldus wordt gehan teerd, kan het een zegen zijn, daar aan het euvel, het door den Paus in zijn Encycliek zelfs zoo scherp gewraakte euvel van den speculatie-zucht, paal en werk wordt gesteld. Het is evenwel niet uitgesloten, dat de kleine bona-fide bezitters van ef fecten niet geheel en al buiten schot zul len blijven. Wij zullen de reactie van de beurs vandaag nu de handel weer ge opend is en verschillende tot nu toe gel dende beperkende bepalingen zijn wegge nomen en de volgende dagen moeten afwachten, doch de kans bestaat, dat ver schillende groote bezitters hun overschot aan effecten thans op de markt zullen wer pen, en een scherpe koersdaling zal intre den, welke ook van invloed is op het kleine effectenbezit. Hoe de reactie ter beurze zal zijn, is bezwaarlijk te voorspellen. Som migen verwachten direct een gevoeligen koersval, anderen meenen, dat het wel los zal loopen, althans gedurende de eerste dagen. Vooreerst heeit men voor het af- stooten van zijn bezit nog den tijd tot 1 November en velen zullen eerst de kat uit den boom willen kijken; en vervolgens zullen bij dalende koersen ook weer koo- pers aan de markt komen. Hrrv'ci^ koo- Rede van von Ribbentrop Von Ribbentrop, de Rijksminister van buitenlandsche zaken, heeft ter gelegen heid van den verjaardag van de ondertee- kening van het drie-mogendheden-pact Za terdagavond een receptie gegeven, waar aanwezig waren de Italiaansche ambassa deur, de Japansche ambassadeur, de Hon- gaarsche gezant, de Roemeensche gezant, de Kroatische gezant, de Bulgaarsche ge zant en de Slowaaksche zaakgelastigde, ge- neraal-veldmaarschalk Keitel, Reichspresse- chef dr. Dietrich, gouwleider Bohle en de leidende ambtenaren van het departement van buitenlandsche zaken, en de bij de uit voering van het drie-piogendheden-pact be trokken persoonlijkheden van staat én weermacht. De Rijksminister van buitenlandsche zaken hield een redevoering waarin hij zeide, dat het sluiten, van het drie-mo gendheden-pact vooral was geschied als waarschuwing voor de Vereenigde Staten van Amerika. Zin en doel van het bondgenootschap was dus zuiver defensief, n.l. te ver hinderen, dat de Europeesche oorlog door deelneming van de Vereenigde Staten een algemeene wereldoorlog zou worden en daarmede zou worden ver lengd. Roosevelt sloeg de waarschu wing in den wind en ging spoedig tot openlijke oorlogshandelingen over. Een jaar lang hebben de mogendheden van het pact zijn beleedigingen, uitdagin gen en vijandige handelingen aange zien in de hoop, dat het gezonde ver stand van het Amerikaansche volk nog zou spreken. Maar deze oorlog was het meest eigen werk van Roosevelt. Hij stelde Japan eischen, die zijn eer moes ten aantasten. Daarmede was de maat vol en Japan sloeg toe. Duitschland, Italië en Japan sloten zich nog nauwer aaneen in 'n bond op leven en dood en besloten de wapens niet eerder neer te leggen dan wanneer de toekomst van hun volken en de nieuwe wereldorde voor goed veilig was gesteld. Geweldige verliezen van de Sovjet-Unie. Voortgaande schetste de minister de ge beurtenissen sedert December 1941, de Ja pansche successen en de geweldige succes sen van Duitschland en zijn bondgenooten. Hij sprak over den thans reeds weken om Stalingrad woedenden slag. Wij allen, poli tici en soldaten weten, zoo zeide hij, en het heele Duitsche volk weet dat het bij dezen strijd om groote dingen gaat. Wij weten echter ook dat de heldenmoed en dapper heid van de Duitsche troepen ook den slag om Stalingrad zullen winnen. Wellicht zal men later eens dezen slag tot symbool ma ken van den vrijheidsstrijd van Europa. Want met de verovering van deze stad, die het groote verbindingscentrum is tusschen Noord- en Zuid-Rusland en die de voor naamste verkeersader van dit land, de Wolga, beheerscht, wordt aan onzen ge vaarlijksten tegenstander een slag toege bracht, waarvan hij zich niet meer zal her stellen. Na de reusachtige Sovjet-Russische ver liezen aan menschen en materiaal te heb ben geschetst, vervolgde de minister: Met de bezetting van de Oekraïne en de gebieden tusschen Donets en Don, tusschen Don en Wolga en de Krim benevens de tot dusver veroverde dee- len van den Kaukasus zijn de vrucht baarste gebieden van de Sovjet-Unie in Duitsche handen. Daarmede zijn twee derde deel van het broodgraan, ruim tweederde van de vleeschvoorziening en bijna de geheele voorziening van sui ker voor de Sovjet-Unie weggevallen. Niet minder rampspoedig zijn de ver liezen aan vitale grondstoffen, zooals ijzererts en steenkool tot 60 en 70 pro cent en mangaan tot 95 procent, waar door de vervaardiging van staal van hooge waarde dubieus is geworden. De Sovjet-Unie nadert derhalve zoowel ten aanzien van het menschenmateriaal als van levensmiddelen en grondstoffen voor de nog resteerende industrie de grens der uitputting. Als beslissende factor komt daarbij het uiterst groote gevaar voor ongeveer 90 procent der bolsjewistische olieproductie. Reeds thans is het vervoer van olie uit den Kaukasus doordat de Duitschers de Wolga beheerschen evenals de vitale spoor lijnen, nauwelijks nog mogelijk. Zonder voldoende olie echter wordt een modern leger en luchtwapen invalide. Er kan geen twijfel aan zijn dat een land met zulke ver liezen noodzakelijkerwijze vroeg of laat buiten adem moet geraken. De steunverleening. In dit verband behandelde de Rijksminis ter de kwestie van »de materieele onder steuning van Sovjet-Rusland door Enge land en de Vereenigde Staten. Hij is er van overtuigd dat de Angelsaksers met hun be loften slechts tot steeds nièu,we offers aan bloed trachten te bewegen, maar dat de Sovjet-Unie door dit standpunt weinig be vredigd zal zijn, aangezien alle konvooien naar de Sovjets tot dusver bijna geheel vernietigd zijn en in de toekomst eerst pers van ƒ1.vormen tenslotte dezelfde koopkracht als één van 100. Hoe het ook zy, in ieder geval mogen eventueel verontruste kleine effectenbe zitters ter harte nemen, dat het niet de be doeling is, om de beurs kapot te maken en den bona-fide handel te benadeelen. Ook te Berlijn zijn gelijksoortige maatregelen genomen en uit diverse uitlatingen mag worden afgeleid, dat men bij alle streven cm te komen tot een geleide economie op elk terrein toch de onmisbaarheid, van de-n beurshandel volkomen inziet en slechts de ongezonde uitwas der speculatie-zucht wil recht alles zal worden gedaan opdat geen toevoer van buiten de Sovjet-Unie meer zaly bereiken. Het feit, van het uitblijven van de beloofde materieele hulp heeft den Sovjets aanleiding gegeven energiek aan te dringen op een ontlasting door de Anglo- Amerikanen. Churchill heeft in Moskou ge sproken over het „tweede front*', waarop de onderneming van Aeppe in scène is ge zet. De Duitsche troepen zijn gereed voor verdere pogingen van dien aard. Men ver gist zich echter wanneer men aanneemt, dat daardoor een ontlasting voor Rusland zal ontstaan. Duitschland met zijn bondgenoo ten is thans zoo sterk dat pogingen tot op richting van een tweede, derde, vierde of hoeveelste front ook, waarmede Roosevelt bluft, het voortschrijdende verlammen van Sovjet-Rusland niet meer kunnen tegen houden. Het tonnage-verlies. Voortgaande sprak Von Ribbentrop over de successen in Europa en Afrika benevens de grootsche successen van marine en luchtwapen op zee. Hij achtte de ramingen betrouwbaar volgens welke de verbonden mogendheden in het afgeloopen jaar ten minste tweemaal zooveel, waarschijnlijk echter nog aanzienlijk meer koopvaardij- tonnage in den grond hebben geboord dan Engelschen en Amerikanen konden bou- Wat echter in de toekomst ook aan de andere zijde aan tonnage vervaar digd zal worden, de landen van het drie-mogendheden-pact zullen steeds in staat zijn veel meer koopvaardijton- nage in den grond te boren dan door de vijanden kan worden aangebouwd. Het transportvraagstuk moet noodzake lijkerwijze voor den tegenstander tot een steeds onoplosbaarder probleem worden. Zooals ook de vorming van gevechtsfron ten, die de landen van het pact van drie met de Engelschen en Amerikanen in voor den oorlog beslissende gevechten zouden kunnen verwikkelen waarschijnlijk reeds door het tonnagevraagstuk zal mislukken. De balans. De gevolgen van de militaire prestaties der landen van het pact van drie blijken thans reeds op alle gebieden. In dezelfde mate, waarin hun mogelijkheden op het ge bied van wapening en strategie beter wor den, verminderen zij aan den kant van den vijand. De Rijksminister vatte deze situatie samen in de volgende punten: 1. Het wellicht meest urgente probleem van Europa, het voedingsprobleem is defi nitief geregeld. Door de verovering van de Oekraine, het Don- en Koebangebied is niet alleen de voeding van Duitschland en Italië, maar van geheel Europa in de toe komst veilig gesteld. De levensmiddelenpo sitie kan van jaar tot jaar slechts beter worden. 2. Wat de grondstof fenpositie van de lan den van het pact van drie betreft, zij zijn, aangezien hun alle grondstoffen van Euro pa tot aan de beneden-Wolga toe en die van geheel Oost-Azië ter beschikking staan, thans in een positie, dat voor hun oorlogs behoefte op dit gebied geen moeilijkheid meer kan ontstaan. Ten aanzien van bewa peningscapaciteit zullen Duitschland en zijn bondgenooten stellig kwalitatief en wan neer men alle factoren overweegt ook kwantitatief de tegenstanders overtreffen. Dat geldt onder meer voor de arbeids krachten. Het betreft een voorsprong der landen van het drie-mogendheden-pact, die in dezen oorlog niet meer zal worden inge haald. Tegenover de rond 190 millioen men schen in Engeland en de Ver. Staten waar uit hun geschoolde arbeiders komen, waar bij dan de nog aanwezige maar sterk gede cimeerde geschoolde arbeiders der Sovjet- Unie komen, beschikken de landen van het drie-mogendheden-pact over een menschen reservoir van ongeveer 450 millioen men schen. De vergelijking wordt nog belang rijk gunstiger, wanneer men bedenkt, dat het percentage .geschoolde arbeiders in de Europeesche landen altijd veel grooter is geweest dan in Engeland en de Ver. Staten. Onder deze omstandigheden is de opvatting gerechtvaardigd, dat de landen van het drie mogeridheden-pact, steunende op de groot ste industrie en bewapeningscentra der wereld en op bijna alle werven in Europa en Azië tegen de bewapeningsproductie van den" tegenstander niet alleen zullen zijn opgewassen maar dien zullen over treffen. De strategische positie. 3. De strategische positie van tie landen van het drie-mogendheden-pact wordt ge kenmerkt door het feit, dat de verbondenen overal onneembare militaire posities heb ben veroverd, van waaruit zij den tegen stander het hoofd kunnen bieden of zelfs het initiatief kunnen nemen en hem uit verdere posities verdrijven. In het Oosten zullen de daar strijdende deelen van de Duitsche weermacht en hun bondgenooten steeds weer aanvallen en zoolang toeslaan tot ieder gevaar van het bolsjewisme voor Europa eens en voor altijd is verdwenen. Op de Middellandsche Zee en Afrika zul len de Duitsch-Italiaansche formaties den Engelschman niet tot Tust laten komen. In het Westen staat onze weermacht van Noord-Noorwegen tot de Spaansche grens in sterke stellingen en de in het achterland opgemarcheerde legers zijn bereid iedere landingspoging in de kiem te verstikken. Wat de bommenoorlog tegen de burger bevolking betreft, de toekomst zal leeren of deze meest eigen uitvinding van Chur chill een goede of slechte gedachte is ge weest. Iedere bom, ieder vernield huis en iedere doode maakt het Duitsche volk slechts harder en vastbeslotener in zijn wil om de Engelschen alles terug te be talen en er zorg voor te dragen, dat Europa eens en voor altijd rust heeft van Enge*:?*''!. P*-k - n van Europa denken er zoo over. Overi gens kan Churchill er zeker van zijn, dat de bommen geteld worden en dat de tijd zal komen, waarin wij ons met dit Engelsche vliegtuigmoederschip voor Europa zullen bezighouden. Behalve het bombardeeren van de Duit sche burgerbevolking heeft Churchill in de drie jaren van dezen oorlog nauwelijks een militair succes te boeken gehad. Het schijnt hem veeleer voorbehouden te zijn het eene deel van het Britsche rijk aan zijn vijan den, het andere aan zijn vriend en bond genoot de Vereenigde Staten te verliezen. Terwijl Roosevelt bij gebrek aan militaire prestaties een blufoffensief met astrono mische bewapeningscijfers onderneemt, om het Engelsche volk zand in de oogen te strooien, neemt hij in alle stilte de eene Engelsche bezitting na de andere over. Men vraagt zich vaak af, of de Engelsche regeer ders door misdadigheid dan wel door on- noozelheid hun volk in dezen toestand ge bracht hebben. Waarschijnlijk zal er eens een groote ontnuchtering komen. Vaak lijkt het, of de Engelsfhe regeerders nu al voor dat oogenblik van ontwaken bang zijn en daarom spreken van vergelding, straffen van vooraanstaande tegenstanders, als laat hun het slechte geweten geen rust. Het uur der vergelding. Men zou Churchill en Eden, die kort ge leden weer hebben gesproken over het uur der vergelding, kunnen antwoorden, dat men zich hunner zal herinneren op den dag der overwinning, omdat zij ongetwijfeld de grootste verantwoordelijkheid dragen voor de Engelsche oorlogverklaring aan Duitsch land. Doch men behoeft slechts te consta- teeren, dat zich in de landen van het pact van drie nog niemand heeft beziggehouden met de gedachte van de bestraffing der schuldigen in Engeland en de Vereenigde Staten, die tot dezen oorlog den stoot heb ben gegeven. Misschien is dat te verklaren door het feit, dat men er in deze landen van overtuigd is, dat de teleurgestelde en bedrogen volken van Engeland en de Ver eenigde Staten op zekeren dag zelf straf gericht over hun regeeringen zullen hou den. Von Ribbentrop geeselde in dit verband de „wereldheilfrazen" van menschen van dit genre en constateerde, dat zij bij de nieuwe ordening in het gebied van het pact van drie niets meer te zoeken hebben. Zoo wel in Oost-Azië als in Europa zullen de volken en hun leiders dat zelf doen. De nieuwe ordening in Europa zal komen en het nieuwe Europa zal beter zijn dan het vroegere. Elk volk zal daarin de plaats vin den waarop het aanspraak kan maken. Het is thans de tijd, dat de volken van dit we relddeel tot overeenstemming komen. Na uitschakeling van de bolsjewisten en den onruststoker Engeland zal dat mogelijk zijn, nu al is Europa goed op weg. Resumeerend zeide Von Ribbentrop: „De mogendheden van het pact van drie zijn aan het einde van het tweede jaar harer aaneensluiting in elke richting meester van den toestand. Een zware strijd kan nog voor ons liggen. Wij zijn daarop voorbereid, want de oorlog in de Sovjet-Unie heeft de ver bonden legers niet uitgeput, zooals onze vijanden zeggen, maar ze juist gehard. Op elk terrein beveiligd, hebben Europa en Oost-Azië een sterke positie betrokken. Zij wachten op Roosevelt, die deze beide we relden zonder schepen, zonder beproefde soldaten, zonder steunpunten, zonder erva- MERKWAARDIG. Onze zwerfzucht-per-as is de laat ste jaren wat ingeperkt en ingetoomd, zoodat wij nu meer tijd hebben, zij het dan toch per as, (pera) ad astra te ge raken. Een auto is een anti-dilu- viaansch verschijnsel geworden, waar van de banden momenteel misschien een grooter waarde vertegenwoordi gen dan alles wat zij medevoeren, in clusief de menschen. De trams moe ten het met minder electriciteit doen en, omdat het gebruik van lampjes als oliepitjes geen zoden aan den dijk zet, rijden ze tenminste 's Zondags zoo ongeveer om het uur en rijden dan alle haltes voorbij, omdat ze bij het beginpunt al vol zitten. En ik heb mij laten vertellen, dat dit eene gewel dige besparing beteekent, omdat het remmen en opnieuw aanzetten een massa electriciteit verslindt. En dus is -het maar goed, dat er menschen zijn, die de tram bezetten, en andere men schen, die thuis blijven. Overigens is zoon Zondag een heel merkwaardige Zondag. De kinderen spelen buiten in het najaarszonnetje en de Diesels rij den nog zoo nu en dan, evenals de goederentreinen en de voetballers. Die maken heele reizen met een rieten mandje om ergens anders tegen een bal te schoppen, wat zij thuis ook kun nen doen. Maar het merkwaardigst is deze Zondag, deze zeven en twintigste September van het jaar negentien honderd twee en veertig, omdat ik nu in het derde jaar van mijn optreden geen onderwerp heb kunnen vinden voor mijn Momentje. En dat hebt u natuurlijk al lang gemerkt. En omdat ik toch geen drie uur lang voor een blank velletje papier kon blijven zit ten (want ik voelde wel, dat er toch niets kwam) ben ik maar in het wilde weg gaan schrijven. Zoodoende heb ik geen drie uur verknoeid en is mijn Momentje er toch. Alzoo: een merkwaardige dag! ring en zonder tallooze andere dingen op een afstand van duizenden mijlen wil ver overen. Vaak kan men zich niet bevrijden van den indruk, dat niet het verstand maar de krankzinnigheid de vader dezer gedach ten was. De mogendheden van het pact van drie zijn tot alles bereid en besloten, voor iedere poging om onze werelden in het Noorden, Westen, Oosten of Zui den te na te komen zal de vijand met hekatomben van doodcn hebben te be talen. Duitschland, Italië en Japan met hun bondgenooten zullen hun vijanden steeds nieuwe slagen toebrengen, tot zij eindelijk er genoeg van hebben en zoo wel Engeland als de Vereenigde Staten zullen inzien, dat zij in Europa en Oost- Azië niets meer te zoeken hebben". Tenslotte gaf Von Ribbentrop uiting aan de rotsvaste overtuiging, dat de tijd thans definitief werkt voor de landen van het pact van drie. Luchtaanval op Oslo Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Zondag bekend: In het Noord-Westen van den Kaukasus en aan de Terek is de vijand ondanks taaien tegenstand uit diepe groepenstellingen ver dreven. Bij den afweer van een tegenaanval vernietigden Duitsche troepen aan den Te- rek twee vijandelijke bataljons en maakten vele honderden gevangenen. De luchtmacht bombardeerde de havens Toeapse en Chos- ta en beschadigde een vrachtboot met bom men. In het centrum van Stalingrad heeft in fanterie verscheiden kazemat-installaties en blokken huizen bestormd. Zij drong met steun van duikbommenwerpers op enkele nieuwe plaatsen tot de Wolga door. Ontlas- tingsaanvallen op het Noordelijke grendel front werden afgeslagen. Een tankdivisie vernietigde daarby 24 groote zware pant servoertuigen. Geconcentreerde luchtaan vallen berokkenden den bolsjewisten zware verliezen. Formaties Duitsche en Roemeen sche gevechtsvliegtuigen zetten de verlam ming van den vijandelijken etappedienst op de spoorwegen in het gebied van de be neden-Wolga voort. Aan het Don-front plaatselijke gevechts activiteit. Ten Noord-Westen van Woronezj mislukten weer verscheiden vijandelijke aanvallen. Bij Rzjew viel de vijand een sec tor van het front met sterke strijdkrachten, gesteund door pantservoertuigen en vlieg tuigen, opnieuw aan. Deze zware gevechten zijn nog gaande. Ten Zuiden van het Ladogameer zijn verscheiden vijandelijke aanvallen onder zware verliezen voor den vijand afgesla gen en nieuwe concentraties door gecombi neerd vuur van alle wapens onder deelne ming der luchtmacht uiteengedreven. Bij een poging van den vijand om over een breed front over de Newa te trekken zijn meer dan 260 booten vernietigd en een aantal gevangener\,^gemaakt. De bolsjewieken nebben gisteren 50 vlieg tuigen verloren. Drie eigen vliegtuigen worden vermist. In Noord-Afrika hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen Vrijdag een verrassenden aanval op het Britsche steunpunt in de oase Koefra gedaan. Bommen en schietwapens veroorzaakten vernielingen en brand in de versterkings- vliegveldinstallaties benevens in troepenbarakken. Duitsche jagers hebben Zaterdag als escorte en tijdens vrije jacht zonder ei "en verliezen ?cM i^gcrs rie bij Kairo werd in den afgeloopen nacht met bommen bestookt. Aan de Kanaalkust en bij nachtelijke stoorvluohten in de nabijheid van Noord en Oostzee zijn vier Britsche jagers neerge schoten. Kapitein Graf, escadrille-kapitein bij een jachteskader, heeft Zaterdag zijn 200ste tot 202de overwinning in de lucht behaald. Het legerbericht van Zaterdag. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Zaterdag bekend: Tn het Noord-Westelijke deel van den Kaukasus en aan den Terek zijn Duitsche en verbonden troepen met doeltreffenden steun van het luchtwapen dpor verscheidene sterk gefortifieerde vijandelijke stellingen heen gebroken. Voor de Kaukasische kust van de Zwarte Zee hebben Duitsche motor- torpedobooten een bolsjewistische tankboot van 2000 ton en een schip van 1500 brt. tot zinken gebracht. Een transportschip en een groot sleep- schip kregen bomtreffers. In den strijd om Stalingrad werden den vijand in de nabijheid van de Wolga lig gende partijgebouwen in zware gevechten ontrukt en ontlastingsaanvallen aan de Noordelijke grendelstelling onder vernieti ging van 31 tanks afgeslagen. Gevechts vliegtuigen wierpen bij nachtelijke aanval len stationsinstallaties en olieopslagplaatsen der stad Astrakan in brand. De gevechten bij Woronesj duren voort. In den centralen sector hebben formaties van het leger en de Waffen-SS, tegen vijandelijken tegenstand in,, verscheidene plaatsen genomen. Plaatselijke aanvallen van den vijand ten Z.O. van het Ilmenmeer ryislukten. Bij een militair zpnder effect gebleven aanval overdag op hét stedelijk gebied van Oslo hebben Duitsche jagers drie van de vier Britsche bommenwerpers neergescho ten. Het luchtwapen heeft vannacht een ha venstad in Zuid-West-Engeland met bri sant- en brandbommen bestreden. Nog meer woonwijken in Stalingrad veroverd. In Stalingrad zijn, naar het D.N.B. ver neemt, in verbitterde huizengevechten nog meer woonwijken veroverd en van vijande lijke strijdkrachten gezuiverd. Verscheidene ontlastingsaanvallen van den vijand op de noordelijke grendelstelling werden overal afgeslagen. De bolsiewisten vH^n b;->- fcij 31 tori^.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1