DUITSCHLAND WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1942 DE LEIDSCHE COURANT PAG. 3 STADSNIEUWS PAR. O. L. VR. HEMELV. en ST. JOSEF. Kath. Actie. Dat was jammer gisteravond, verbazend jammer. Jullie waren nog geen 5 minuten uit de kerk weg, of de Rector kwam aan gesneld; door omstandigheden buiten zijn schuld was hij te laat. Maar vanavond wordt de oefening voor de meisjes zeker door den Rector gehouden. Dat staat vast! Dus niemand blijve weg. Toont juist nu, zijn vergeefsche reis te beantwoorden met 'n daverende opkomst, zooals het ook Maan dag en Dinsdag was; dat zal hem dankbaar stemmen en voldoening geven. E. A. H. Paap pr. en W. J. A. Mulder pr. VERLOOFDENWEEK „HARTEBRUG". Hedenavond conferentie uitsluitend voor verloofde meisjes. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen. 4744. Naaml.. Venn. Bloembollenkweekerij en Handel voorhe.en H. Ravensbergen, Katwijk, Badstraat 22. De N.V. is d.d. 30 Juli 1942 in liquidatie getreden. Liq.: W. Ravensbergen, Katwijk aan Zee. 110. Alphensche Bank N.V., Alphen a. d. Rijn. Schoolstraat 2. De statuten zijn ge wijzigd. 9279. Wijnkooperjj de Globe, voorheen Leo Oudshoorn Co., Leiden, Doelensteeg 8. De zaak is d.d. 1 Aug. 1942 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: Wijnkooperij „De Globe" voorheen Leo Oudshoorn Co. Venn.: G. W. Zand- voort, 's-Gravenhage (H.V.) en G. W. Zandvoort Jr., 's-Gravenhage. Nieuwe inschrijvingen: 9288. Bloembollenkweekerij en -Handel Gebr. Teupel, Lisse, Heereweg 220. Venn.: H. Teupel en K. Topp, te Quedlinburg (Duitschland). 9287. Fa. Gebr. van der Voet Bloem- bollenbedrijf (B.P.), Warmond, Heerenweg A. 69. Venn.: H. van der Voet en J. van der Voet, Warmond. Geboren: Jannetje, d. v. J. J. Crama en J. C. v. Nieuwenhoven; Gemma Anto- nia Maria, d. van C. J. Bilderbeek en A. J. Berkhout; Benno, z. v. H. Spies en J. W. oe Tombe; Johannes Jacobus, z. v. C. L. de Reeper en E. P. v. d. Hof. Getrouwd: P. Barnljoorn jm. en A. Arnold us jd. Ondertrouwd: B. A. Harteveld jm 24 jaar en H. J. v. Iterson jd 23 jaar. Overleden: J. J. Cornet zn. 1 mnd, A. Stigter, m. 70 j.; W. v. Kuilenburg wed. van H. Guldemond 79 j.; J. G. Bouc- quaert, husvr. van Th. A. J. Sassen 54 jaar; E. Mieremet hsvr. van J. Gijzen 75 jaar. OMGEVING HILLEGOM Konijnen gestolen. Van den heer D. aan de Duinlaan zijn gisteravond een drietal konijnen gestolen. Ondanks #den helderen maanhemel is men met een schuitje ach terom gevaren en nam men de konijnen mee. De politie stelt een onderzoek in. LEIDSCHENDAM Verbod slachterijen. De burgemeester maakt bekend, dat door hem op 25 Juni 1942 is vastgesteld de verordening, houden de verbod tot het oprichten van. slachte rijen, penserijen, enz., zoodat het verboden is binnen de gemeente een slachterij, pen- serij, zouterij van dierlijke stoffen en een inrichting bestemd tot bewaring of verwer king van bloed en dierlijke afval op te richten, te hebben of te gebruiken. HET CONSERVEEREN VAN VISCH Het fileeren van visch en het verwerken van visscherijproducten in het algemeen heeft in den laatsten tijd tamelijk grooten opgang gemaakt. De vraag naar visch in verband met dé algemeene voedselvoorzie ning is grooter dan in normale tijden. Het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat teneinde aan die vraag te voldoen, de be reiding van bedoelde producten niet steeds op de daartoe meest geschikte wijze kon geschieden, Zulks 'temeer niet, omdat er geen bijzonder toezicht bestond, dat aan de vervaardiging zekere kwaliteitseischen 'stelde. Daarom heeft reeds aan het eind van het vorige jaar de overheid een com missie inzake conserveering van visch in gesteld, onder voorzitterschap van den di recteur van het Rijksinstituut voor che misch visscherijonderzoek. Deze commissie, waarin naast het ambtelijke element ook het vrije bedrijf is vertegenwoordigd, dient de Nederlandsche Visscherijcentrale van voorlichting. Sinds korten tijd zijn, met het oog op de hygiënische bereidingswijze van visch con serven, regelen gesteld, die ongetwijfeld aan de kwaliteit der producten ten goede zullen komen. Zoo is het bereiden en ver handelen' van vischworst tusschen 1 Augus tus en 1 October 1942 verboden, voor zoo ver zifniet op de fabriek re®ds is verpakt in azijn of in een azijnzuur-oplossing van bepaalde samenstelling. Op die wijze kan bederf zooveel mogelijk worden voorko men. Ook het bereiden van garnalanworst en gamalenpasto is sinds 1 Augustus j.l. verboden, tenzij men daartoe een speciale vergunning heeft verkregen van de Neder landsche Visscherijcentrale. Huisindustrie. Het fileeren van visch, dat, zooals ge zegd, in den laatsten tijd steeds meer werd toegepast, werd vooral in huisindustrie uitgeoefend, waardoor op goedkoope wijze kon worden gewerkt. Het spreekt vanzelf, dat de zorg voor de hygiëne daarbij wel eens het een en ander te wenschen liet. Het was waarlijk niet overbodig, dat de commissie inzake conserveering van visch een onderzoek instelde, dat leidde tot een conclusie, welke aan de bestaande practjj- ken geheel en al tegengesteld was. In plaats van in huisindustrie zou het fileeren van visch dienen 'e geschieden in speciale bedrijfsruimten. De Nederlandsche Vissche rijcentrale hééft op grond van dit advies niet geaarzeld om van 1 Augustus 1942 af het fileeren van visch en het verwerken van visscherijproducten in huisindustrie te verbieden. Daarbij heeft zij den houders - Neem een Verzamel- polis; alle verzekerin gen op één polis, dus ook alle premies op één kwitantie. - Bovendien aanmerkelijke korting 1 27-1818 van vischconservonvergunningen er spe ciaal op gewezen, dat tegen bederf tenge volge van onvoldoende verzorging streng zal worden opgetreden. Het pellen van garnalen. Het pellen van garnalen valt buiten deze regeling. In tegenstelling met het fileeren van visch, dat vojr ■'on oorlog vrywel niet voorkwam, is het pellen van garnalen een van ouds bekende hulsindustrie. De Waren wet bevat dan ook enkele voorschriften met betrekking tot het toezicht hierop. Men kan zich afvragen waarom tegen het fileeren van visch in huisindustrie bezwa ren bestaan en het pellen van garnalen op den ouden voet voortgang kan blijven vin den. De reden hiervan is, dat garnalen on den avond van denzelfden dag. waarop zij worden aangevoerd, gepeld moeten wor den, teneinde bederf te voorkomen. Het is dan ook gebruikelijk, dat alle leden van het gezin, die daartoe in staat zijn, er aan meewerken. Het is daardoor niet mogelijk voor te schrijven, dat het pellen in een fa- bTieks- of bedrijfsruimte moe' olaats heb ben. Afgezien van de snelheid, waarmee het pellen moet geschieden, zal geen en kele huismoeder onder de visschersgezin- nen er voor te vinden ziin haar werkzaam heden voor de "huishouding in den steek te laten om in een fabrieksruimte garnalen te pellen. Zij kan dit werk alleen verrichten in eigen huis. tegeleik met de overige leden van het gezin, waarin zij voor de huiselijke zorgen evenmin kan worden gemist. Speciale vergunning. De Nederlandsche Visscherijcentrale heeft echter gemeend het toezicht te moe ten verscherpen Binnenkort zal een rege ling verschijnen, volgens welke ieder gezin voor het pellen van garnalen in huisindus trie een speciale vergunning moet hebben, terwijl voorts wordt overwogen eiken pel ler aan een keuring te onderwerpen. Uit de door de Nederlandsche Visscherij centrale afgekondigde voorschriften betref fende de zorg voor vischconserven, stippen wij tenslotte aan. dat ook voor het rooken en zouten, zoowel ais voor het inpakken, aanwijzingen zijn gegeven, welke voorko ming van bederf beoogen. Het is n.l. ge bleken, dat men in de practijk hieraan niet genoeg aandacht besteedt. Bij nalatig heid kan de Visscherijcentrale thans echter de vergunning voor het bereiden van visch conserven intrekken. Ook consumotie-gar- nalen moeten, voor wat de bereiding be treft, aan bepaalde voorwaarden voldoen. LAATSTE BERICHTEN BURGEMEESTERSBENOEMINGEN. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Cammisaris-Generaal voor bestuur en justitie heeft de volgende personen tot burgemeester benoemd: Te Zevenbergen den fabrieksdirecteur Th. F. van Eijndhoven uit Roosendaal, te Schaesberg den burgemeester A. C. de Leij uit Posterholt, te Grevenbicht, Obbicht en Papenhoven, den burgemeester J. H. Schreurs uit Urmond, te Weert den bur gemeester J. RüssenerManz uit Cadier en Keer, de drie laatstgenoemden met ge lijktijdig eervol onts'lag uit hun vroeger burgemeesterambt, en te Cadier en Keer den heer J. C. H. Lardinois uit Margraten. Uit Raalte wordt omtrent het vinden van het lijk van den heer Sesink in de boerde rij van Klunder nabij het Heemskerkhof, in de buurtschap Mariehheem, in de ge meente Raalte gemeld, dat, naar uit offi cieuze aanwijzingen blijkt, het hier een ge val van doodslag betreft. Hoewel van offi- cieele zijde geen uitvoerige inlichtingen worden verstrekt, vernemen wij de volgen de bijzonderheden. De 23-jarige controleur Sesink, afkomstig uit Huissen, maar die de laatste jaren te Raalte woonde, is Dinsdag morgen ter uitoefening van zijn functie naar de boerderij van Klunder gegaan. Klunder, een ruim 30-jarige man. woont alleen op een boerderijtje, dat gelegen is aan een der wegen in de'buurtschap Ma- rienheem, niet ver buiten Raalte. Toen Dinsdagmiddag een inwoner van het dorp Raalte zich met een boodschap bij Klunder vervoegde, trof hem het vreemde gedrag van. den landbouwer. Deze wilde hem na melijk onder geen beding op zijn erf toe laten en de man vertrok onverrichterzake. Het vreemde optreden van Klunder werd hem echter later duidelijk, want hij kreeg thuis bezoek van Klunder, die hem vertel de, dat hij in de schuur bij zijn boerderij een controleur met een knuppel had neer geslagen en d'e man daar nog lag. De Raaltenaar begaf zich daarna naar de schuur en vond Sesink op den grond lig gen. Het bleek al spoedig, dat Sesink over leden was. Waarschijnlijk is het tot eèn twist tusschen den landbouwer en den controleur gekomen en heeft Klunder in een vlaag van drift Sesink neergeslagen. De inwoner van Raalte heeft toen de poli tie gewaarschuwd. KINDEREN IN ENGELSCH INTER- NEERINGSKAMP OMGEKOMEN. LISSABON, 23 Sept. (D. N. B.). Reu- Ier meldt uit Salisbury in Rhodesie, dat bij een brand die was uitgebroken in een interneeringskamp, acht geinterneerde kinderen uit Oost-Afrika in de vlammen zijn omgekomen en vier anderen ernstig gewond zijn. Met andere kinderen teza men bevonden zij zich in een metr stroo bedekt gebouw, dat in het interneerings kamp staat. Eenige kinderen slaagden er in, door het raam te ontkomen, maar den anderen werd de uitweg door de vlammen versperd. De verongelukte kinderen zijn van Duitsche en Italiaansche nationaliteit, hun identiteit kon echter nog niet wor den vastgesteld. Men heeft slechts hun verkoolde lijken gevonden. Toen de brand weer arriveerde was het stroodak reeds ingestort. STRIJDT VOOR EUROPA Hevige gevechten In Stalingrad IHOOFDKWARTIER VAN DEN FUEH- RER, 23 Sept. fD. N. B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In den Kaukausus werden ofize aanval len voortgezet, en werden sterke vijande lijke tegenaanvallen afgeslagen. Voor een haven van den Kaukasus werden een drijvend dok en een vrachtschip van mid delbare tonnage door bomtreffers bescha digd. De gevechten in en om Stalingrad gaan met onverminderde hevigheid ver der. In het centrum der stad werd on danks hardnekkig verzet weer terrein ge wonnen. Vijandelijke tegenaanvallen misluk ten. Ten Noord-Westen van Woronejs ver loor de vijand in felle afweergevechten 25 pantserwagens. In den centralen en Noordelijken front sector werden eigen plaatselijke aanvals- acties met succes uitgevoerd. Sterke for maties gevechtsvliegtuigen vielen overdag en des nacht opslagplaatsen en spoorlijnen der Sovjets in het gebied om Rzjef met vernietigende uitwerking aan. Aan de kust van het Visscrersschier eiland bombardeerden duikbommenwerpers een belangrijk steunpunt der Sovjets. In luchtgevechten schoten Duitsche en Fin- sche jagers in het hooge Noorden donder eigen verliezen 19 vijandelijke machines omlaag. Aan de kust van het Visschersschier- aanvallen van zwakke Britsche strijd krachten vier vijandelijke machines neer geschoten. In Zuid-Engeland bestookten lichte Duit sche gevechtsvliegtuigen overdag belang rijke militaire doelen met bommen van zwaar kaliber. Bij Dover werden drie ver sperringsballons neergeschoten. ENGELSCHE AANVALLEN OP STEDEN IN HET BEZETTE WESTEN. BERLIJN, 23 Sept. (D. N. B.). Afzon derlijke Britsche bommenwerpers hebben gisteren in den loop van den dag onder be scherming van laag hangende wolken aan vallen gedaan op steden in het bezette Wes telijke gebied. Daarbij leed de Nederland sche en de Fransche burgerbevolking ver liezen. Twee der aanvallende bommenwer pers werden neergeschoten en stortten aan de kust omlaag. DE AANVALLEN OP ENGELAND. BERLIJN. 23 September. (D.N.B.). Bij aanvallen overdag op de Britsche Zuid oostkust hebben lichte Duitsche gevechts vliegtuigen op 22 September militaire in stallaties in het gebied ten Oosten van Has tings met bommen bestookt. Volgens een mededeeling van het opperbevel van de weermacht kwamen de bommen tot ont ploffing in groote gebouwencomplexen, waardoor verscheidene huizen instortten. In de middaguren schoten Duitsche jagers 3 versperringsballons, welke voor de haven van Dover en boven de kust waren opge laten, in brand. Ook in de haven liggende motortorpedobooten werden in scheer- vluchten doeltreffend met de boordwapens bestookt. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT ROME. 23 Sept. IStefani). In zijn weer- machtbericht no. 849 maakt het Italiaan sche opperbevel het volgende bekend: Matige activiteit van de artillerie aan het Egyptische front. Duitsche jagers scho ten in luchtgevechten twee Britsche toe stellen neer. waarvan een in Afrika en een boven Kreta. Een vijandelijke aanval op Benghazi veroorzaakte eenige schade en maakte eenige slachtoffers. Onze formaties duikbommenwerpers vie len het vliegveld Halfar op Malta met bri sant- en brandbommen aan. Een van onze machines is niet teruggekeerd.. MOSKOU ONTEVREDEN OVER UITBLIJVEN VAN TWEEDE FRONT. LISSABON, 23 Sept. (D. N. B.). De Engc-ische nieuwsdienst meldt, dat de be richten uit Moskou zonder twijfel blijk ge ven van ernstige ongerustheid, welke ver oorzaakte wordt door het uitblijven van een doeltreffend tweede front in eenigerlei voim. Het Russiséhe volk ziet bovendien op tegen den naderenden winter met den daarmede gepaard gaanden hon ger en koude. Daar komt nog bij, dat er nauwelijks een gezin 'n 't land is, dat niet eenig verlies te betreuren heeft. De cor- despondenten schrijven: Men behoeft zich er niet over verbazen, dat de Russen zeer verbitterd zijn over het uitblijven van de toegezegde hulp en dat er anti-Engelsche gevoelens tot uiting komen. Men maakt er vooral ook bezwaar tegen, dat de Enget- sche politieke leiders hun militaire advi seurs vragen, of een tweede front mogelijk is, in plaats van aan hen te zeggen, dat het noodig is, en hun dan te vragen, welke we gen en middelen de militaire leiders kunnen voorstellen. WINTERHULP NEDERLAND LOTERIJ 1942 BETEEKENT: GROOTE KANS OP OP ééN DER TWEE MILLIOEN GELD PRIJZEN. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 23 Sept. Kaas. Aanvoer 102 partijen. Prijzen: le kw. f 62.0062.50 en 2e kw. 00—1 per 50 kg. Handel vlug. Officieele Mededeelingen HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN EN KEUKENGEREI. Ingevolge de bekendmaking in de Staats courant van 21 September 1942 is het koop-, verkoop- en afleveringsverbod voor metalen huishoudelijke artikelen of keu kengerei in dier voege gewijzigd, dat 1. fa brikanten, importeurs, grossiers en detail handelaren slechts de onder sub 2 genoem de geëmailleerd of gegalvaniseerd ijzeren of aluminium artikelen niet mogen koo- pen, verkoopen of afleveren zonder ver gunning van den directeur var het bureau voor de metalen verwerkende industrie. Dit beteekent, dat in tegenstelling met de bestaande regeling, artikelen, welke uit andere metalen b.v. blik zijn vervaardigd wel zonder vergunning kunnen worden ge kocht, verkocht of afgeleverd; 2. het aantal artikelen, waarvoor het ver bod geldt, wordt uitgebreid, zoodat het koopen, verkoopen of afleveren van de volgende artikelen in geëmailleerde, ge galvaniseerde of aluminium uitvoering zonder vergunning van den directeur van het bureau voor de metalen verwerkende •Industrie is verboden: afwasohbak'ken, bed- kruiken, bekers, borden, braadsleden, dek sels, drinkbussen, eetketels, emmers, etens dragers, inmaakketels, ketels (alle soor ten), koekepannen, koffiekannen, lepels (alle soorten), marmieten, melkkannen, melkkokers, pannen (alle soorten), scha len schotels, schuimspanen, steriliseerke- tels (met en zonder inzet), teilen, theepot ten, vergieten, waschketels (met en zon der rooster), waschketels (met en zonder zak), waterkannen, zeef ten voor wasch ketels. GELDIGHEIDSDUUR KAAS TOEWIJZINGEN. De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dst de geldigheidsduur van de toe wijzingen voor kaas met een vervaldatum gelegen in het tijdvak van 1 September tot en met 15 October 1942 is verlengd tot en en met 15 October 1942. CHEMISCHE PRODUCTEN. Aanmeldings- en opgaveplicht. De directeur van het Rijksbureau voor chemische producten maakt bekend, dat met ingang van 22 September 1942 zijn inge trokken de pyriet- en zwavelzuurbeschik king 1939 No. 1 en de beenderenbeschik- king 1939 No. 1. De op grond van deze be schikkingen getroffen regelingen blijven evenwel geldig doordat gelijktijdig zijn toegevoegd aan tabel a, behoorende bij de chemische productenbeschikking 1941 No. 1 pyriet (ongerooste ijzerkies); zwavel;, zink- bler.de; gasaarde (afgewerkte ijzeraarde); zwavelzuur (met inbegrip van oleum); zwaveligzuur, beenderen (zoowel geschoon de als ongeschoonde van eenhoevige die ren, runderen, schapen, geiten en varkens); horens; hoeven; lijmvleesch (met inbegrip van chroomschaafsel van eenhoevige die ren, runderen, schapen, geiten en varkens); beenderlijm (met inbegrip van vieesch- en vischlijm); gelateine; beenzwart;, textiel- hulpmiddelen (d.w.z. die stoffen, welke worden gebruikt als hulpmiddel bij de fa bricage'en veredeling van textielgoederen, waartoe o.m. behooren producten op basis van: a. oliën, vetten, vetzuren en derivaten daarvan; b. vetalcholen, synthetische vet zuren en derivaten daarvan; c. naphtaline, pyridine en afgeleide teerproducten; d. mi nerale oliën, wassen of vetten en derivaten daarvan; e. zetmeel en zetmeelderivaten; f. enzymen; g. dierlijke lijmen, gommen, caseine en derivaten daarvan; h. cellulose- derivaten en kunstharsen; i. combinaties van een of meer producten, genoemd onder a t/m h.; cosmetische producten; kunsthars- perspoeders, kunstharspersmassa's en kunst harsinjectiemassa's, onverschillig in wel ken vorm, voorts harslinnen en harspapier, waaronder te verstaan zijn materialen, op gebouwd uit weefsel- of papierbanen, sa mengebonden door een kunsthars; Arabi sche gom, uitgezonderd de kwaliteiten, wel ke voldoen aan de eischen, gesteld in de Nederlandsohe pharmacopee editie V; schel lak. Tezelfder tijd wordt aan tabel b, be hoorende bij de chemische productenbe schikking toegevoegd: silicofluoriden. Deze uitbreiding van de tabellen a en b en gelijktijdig in de chemische prcducten- beschikking 1941 No. 1 aangebrachte wij zigingen brengen o.m. de hieronder ver melde gevolgen mede- 1 Aanmeldingsplicht. Elke onderneming, die haar normaal be drijf maakt van het fabriceeren, bewerken, verwerken, importeeren, verhandelen of van het doen verrichten van deze hande lingen van goederen, waarvan hierboven is medegedeeld, dat zij zijn toegevoegd aan tabel a, is verplicht zich schriftelijk tot den direceur van het Rijksbureau voor chemi sche producten, Koningskade 15, 's-Gra venhage, te wenden tot het verkrijgen van aanmeldingsformulier, onder vermelding voor welke producten jnen wenscht te wor den ingeschreven en ongeacht of men reeds voor andere producten aan het R. C. P. is ingeschreven. Zij, die zich uitsluitend met den detail handel bezighouden, zijn van deze ver plichting vrijgesteld. De verplichting schrif telijk een aanmeldingsformulier als boven bedoeld aan te vragen rust ook op fabri kanten en importeurs van goederen, waar van hierboven is vermeld, dat deze zijn toegevoegd aan tabel b van de chemische productenbeschikking. 2 Opgaveplicht. Alle fabrikanten, bewerkers, verwerkers en importeurs van, en handelaren in op de tabmellen a en b der chemishe producten beschikking vermelde goederen zijn ver plicht binnen één week na dato dezes op en overeenkomstig door den directeur van het R.C.P. vast te stellen en op aanvraag te verstrekken formulieren volledige opgave te doen van deze bij hen in voorraad of voorhanden zijnde distributiegoederen, voorzoover zij dit niet reeds hebben ge daan. 3. Verbodsbepalingen en dispensaties. Van het verbod tot het voorhanden en in voorraad hebben van alle op de tabel a vermelde goederen geldt tot wederopzeg ging toe een algemeene dispensatie. Van het verbod tot het vervoeren en het doen vervoeren van de op de tabellen a en b voorkomende goederen geldt een alge meene dispensatie, behalve voor het ver voer ten uitvoer van de in de Staatscou rant van 27 en 28 Februari met name ge noemde goederen. Van het verbod tot het koopen, verkoo pen, afleveren, bewrke.n, verwerken, doen bewerken en doen verwerken van de bij de hierboven vermelde wijziging op de tabel a geplaatste goederen geldt tot wederopzeg ging een algemeene dispensatie met inacht neming van de hierna volgende uitzonde ringen, waarvoor dus de bovengenoemde verboden blijven bestasan: a. Textielhulpmiddelen. Gehandhaafd blijft het verbod tot hét koopen, verkoo pen en afleveren van na dato dezes hier te lande vervaardigde textielhulpmiddelen op basis van oliën, vetten, natuurlijke en synthetische vetzuren of vetalcoholen en derivaten daarvan. b. Horen en hoeven. Het koopen, ver koopen en afleveren van horens en hoe ven is uitsluitend toegestaan met schrifte lijke vergunning van den directeur van het R. C. P. c. Beenderlijm (met inbegrip van vieesch- en vischlijm), gelatine en been zwart. De dispbnsatie van het verbod tot het koopen van deze goederei geldt voor be- en verwerkerfs alleen als zij deze koo pen van handelaren en importeurs. De dispensatie van het verbod tot ver koopen en afleveren geldt voor handelaren alleen voorzoover zij per maand aan ieder hunner afnemers niet meer verkoopen en afleveren dan gelijk is aan een derde ge deelte van hetggeen zij aan die afnemers hebben verkocht en afgeleverd in de pe riode van 1 Mei 19421 Augustus 1942. De dispensatie van het verbod tot het of verwerken en tot het doen be- en ver werken van deze goederen geldt voor be en verwerkers alleen voorzoover zij per maand niet meer be- of verwerken (respec tievelijk doen be- en verwerken) dan een derde gedeelte van hetgeen Is be- of ver werkt in de periode van 1 Mei 1942—1 Augustus 1942. d. Pyriet en zinkblende. Ten aanzien van deze producten blijven alle verbodsbe palingen gehandhaafd met uitzondering van het verbod tot het be- of verwerken van pyriet of zinkblende door verwerkers. e. Zwadel. De dispensatie van eht ver bod tot het koopen van zwavel geldt al leen voor hoeveelheden van minder dan 1000 KG. Aan de dispensatie van het ver bod tot het verkoopen en afleveren is de voorwaarde verbonden, dat verkoop en af levering van hoeveelheden grooter dan 1000 KG. alleen geschiedt tegen inontvangstne- ming van een door den directeur van het R.C.r. afgegeven aankoopvergunning. f. Gasaarde. De dispensatie van het verbod tot het verkoopen en afleveren van gasaarde wordt aan fabrikanten slechts, verleend onder voorwaarde, dat zij uit sluitend verkoopen en afleveren aan door het Rijksbureau voor Chemische Produc ten aangewezen ondernomingen. g Zwavelzuur (met inbegrip van oleum) De dispensatie van alle verbodsbepalingen geldt slechts ten aanzien van hoeveelheden, die per maand niet grooter zijn dan een twaalfde van de hoeveelheid, die in 1939 zijn gekocht, verkocht, afgeleverd, bewerkt of verwerkt. De dispensatie van het verbod tot het verkoopen en afleveren van zwa velzuur geldt niet voor het verkoopen en afleveren aan ondernemingen, welke zwa velzuur verwerken voor de vervaardiging van superfosfaat en ensilagezuur of voor het beitsen van metalen. Voor deze laatste ondernemingen geldt evenmin de dispen satie van het verbod tot 't be- of verwer ken van zwavelzuur. h. Kunstharsperspoeders, kunsthars persmassa's en kunstharsinjectie-massa's. De dispensatie van het verbod tot het koo pen, be- of verwerken en doen be- of ver werken van kunstharspoeders, kunsthars persmassa's of kunstharsinjectiemassa's geldt niet voor be- en verwerkers van deze goederen. MAXIMUM GROSSIERS- EN DETAILLIS- TENPRIJZEN VOOR FRUIT. Bekendmaking No. 32b/1942. Deze prijslijst geldt van 23 Sept. 1942 af. FRUIT: p. 100 kg. p. kg. Appelen: Groep I Cox Oranje Pippin enz. Extra kwaliteit 58.50 0.73 lste kwaliteit 42.0.52 2de kwaliteit 25.0.32 Groep II. Goudreinette enz. Extra kwalitiet 42.0.52 lste kwaliteit 31.0.39 2de kwaliteit 19.50 0.25 Groep III. Brabantsche Bellefleur, enz. Extra kwaliteit 36.0.44 lste kwaliteit 27.50 0.35 2de kwaliteit 16.50 0.20 Groep IV. Jacques Lebel enz. lste kwaliteit 25.0.32 2de kwalitiet 16.50 0.20 Groep V. Overige soorten le kwaliteit 22.0.28 2de kwaliteit 14.0.18 Val van Goud- en Ster- reinetten, Yellow Trans parant en soprten uit Gr. I 16.50 0.20 Val van alle overige appelen 14.0.18 Kroetappelen (zuur) 120.15 Idem (zoet) 8.50 0.11 Peren: Groep I. Beurré d'Anjou enz. Extra kwaliteit 52.0.85 lste kwaliteit 35.50 0.44 2de kwaliteit 19.0.25 Groep II. Legipont enz Extra kwaliteit 41.50 0.52 lste kwaliteit 30.0.38 2de kwaliteit 13.50 0.17 Groep II A. Brederode enz. lste kwaliteit 30.0.38 2de kwaliteit 13.50 0.17 Groep III. Beurré de Mérode enz. lste kwaliteit 27.0.34 2de kwaliteit 13.50 0.17 Groep IV Overige soorten lste kwaliteit 19.0.25 2e kwaliteit 13.50 0.17 Kroet 8.— 0.10 Druiven: Groep I. Gros Collman, Golden Champion Mus- caat, West-Frisia, Leopold 70.0.34 Groep II, Frankenthaler 59.0.71 Groep III. Overige soorten 54.0.66 Meloenen: suiker en kl. gr. ananas 35.50 0.43 overige soorten 24.50 0.31 Amerikaansche Bramen 60.0.75 Walnoten (zonder bolster) „160.1.90 Voor bezorging van fruit, mag door de taillisten /0.01 per K.G. in rekening ge bracht worden boven den verkoopprijs af winkel. Voor de afwijkende qualiteit van boven genoemde prodücten, alsmede voor het 7g. uitschot, moeten prijzen berekend wor den die in redelijke verhouding staan tot de hierboven gepubliceerde maximumprij zen, welke gelden voor de beste kwaliteit. Bij inkoop tegen lagere dan de gepubli ceerde maximumprijzen moeten de ver koopprijzen dienovereenkomstig worden verlaagd. Voor de prijzen van pruimen wordt ver wezen nar publicatie No. 26 en voor de prijzen van perziken wordt verwezen naar publicatie No. 31. HET VRAGEN VAN HOOGERE PRIJZEN IS STRAFBAAR. Bewaar deze opgave en gebruik haar. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere on geldig maken.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 3