DUITSCHLAND fMomentje MAANDAG 21 SEPTEMBER 1942 33ste Jaargang No. 10359 ^egcid^clieSou^cmt Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STRIJDT VOOR EUROPA Doorbraak aan de Terek Het Duitsche weermachtsbericht van Za terdagmiddag luidt: Aan de Terek braken Duitsche troepen in hevige gevechten door krachtig ver sterkte en van landmijnen voorziene veld- versterkingen heen en wierpen den vijand uit verscheidene hoogtestellingen. De strijd om Stalingrad werd ondanks taai verzet met succes voortgezet. Een van het Noorden uit ondernomen on tlaswings- aanval van sterke vijandelijke infanterie- en pantserformaties op de Duitsche gren delstelling stortte onder zware verliezen ineen. In de eigen stellingen binnengedron gen vijandelijke strijdkrachten werden in schitterende samenwerking tusschen for maties van het leger en de luchtmacht in de pan gehakt. Er werden talrijke gevan genen gerpaakt en 120 tanks vernietigd. In luchtgevechten boven Stalingrad verloor de vijand gisteren overdag 77 vliegtuigen Aan den benedenloop van de Wolga wierpeh gevechtsvliegtuigen drie petro- leumschepen in brand en zetten de vernie ling van belangrijke spoorwegknooppunten met succes voort. Bij Woronesj werden voortgezette aan vallen van den vijand op het bruggehoofd in verbitterde gevechten, ten deele in een tegenaanval, afgeslagen. Formaties van de Duitsche en Italiaansche luchtmacht ont- lastten de troepen van het leger hierbij op doeltreffende wijze. In Noord-Afrika deed de Duitsche en Italiaansche luchtmacht voortdurende aan vallen met bommen en boordwapens op ge reedstaande Britsche tanks en gemotori seerde colonnes. Bij nachtelijke storingsvluchten van Brit sche bommenwerpers boven het kustgebied van de Oostzee werden twee vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Voor de Engelsche Zuidkust brachten gisteren lichte Duitsche gevechtsvliegtui gen een koopvaardijschip van 1500 b.r.t. tot zinken en beschadigden vier andere sche pen door bomtreffers. Onverminderde gevechten bif Stalingrad Het Duitsche weermachtsbericht van Zon dagmiddag maakt bekend: Aan de Terek hebben Duitsche troepen den vijand uit zijn versterkte stellingen verdreven. In het gebied van Stalingrad duren de gevechten met onverminderde hevigheid voort. Verlichtingsaanvallen van den vijand uit het Noorden zijn mislukt. Bij Woronesj werden vijandelijke aanval len ten deele in gevechten op korten af stand onder hooge bloedige verliezen afge slagen. In de Middellandsche Zee heeft een Duitsche duikboot een schip van 1200 b.r.t. en vier vrachtzeilbooten tot zinken ge bracht. Afzonderlijke Britsche vliegtuigen op- dernamen overdag ondoeltreffende sto ringsvluchten boven het Duitsche rijksge bied. Een vliegtuig werd neergehaald. Des nachts vlogen Britsche bommenwer pers naar Zuid-West- en Zuid-Duitschland. In eenige plaatsen, o.a. in de stad München, berokkenden brisant- en brandbommen schade, overwegend in woonwijken en aan openbare gebouwen. De burgerbevolking leed verliezen. Twaalf der aanvallende bommenwerpers werden ten deele door luchtdoelgeschut, ten deele door nachtja gers neergeschoten Na aanvallen op fabrieken aan de Brit sche Zuid-Oostkust bestookten Duitsche gevechtsvliegtuigen in den nacht van 19 op 20 September het industriegebied van Sun derland met bommen van zwaar kaliber. Zooals in een hiernevens gepubliceerd extra bericht. <s bekend gemaakt, is in de Noordelijke IJszee een groote konvooislag gewonnen. Voorts maakt het opperbevel van de weermacht bekend: De van officieele Sov jet-zijde verspreide en door het Reuterbu- reau overgenomen bewering, dat generaal- oberst von Kleist gesneuveld is, is onwaar. De Japansche opmarsch op N. Guinea 1 Men verneemt uit het Japansche hoofd kwartier, dat de Japanners, die op Nieuw Guinea strijden, zich nog op slechts 50 km. van Port Moresby bevinden. Voordat de Japansche troepen voet konden zetten in het Noorden der laatste belangrijke stad, die de Engelschen op Nieuw Guinea nog in handen hebben, moesten zij de bergpassen veroveren, die soms vierduizend meter hoog liggen en die voor Port Moresby een natuurlijke verdediging vormen. In een communiqué erkent generaal MacArthur zelf de wanhopige situatie, die voor de Australische brigade onder bevel vsn generaal Sydney Roweli uit dezen toe stand voortvloeit. Geisoleerde groepen de zer brigade leveren hardnekkige gevechten te Effogi op 70 km. afstand van Port Mo resby. De jongste landingen der Japanners vormen niet alleen een bedreiging voor Port Moresby doch ook voor alle Australi sche kuststeden en vooral voor Corktown en Townsville, bases voor de Amerikaan- sche vlooteenheden in den Stillen Oceaan. MYRON TAYLOR BIJ DEN PAUS. Z.H. de Paus heeft Zaterdagochtend den persoonlijken afgezant van Roosevelt bij den H. Stoel, Myron Taylor, in audiëntie ontvangen. Het onderhoud werd onder vier oogen gehouden en duurde anderhalf uur. WEER EEN KONVOOI VERNIETIGD In de Noordelijke IJszee EXTRA-BERICHT VAN DE DUITSCHE WEERMACHT. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren het volgende extra- bericht bekend: Na de volkomen vernietiging van een groot konvooi in de Noordelijke IJszee in den tijd van 2 tot 7 Juli 1942 werd op 13 September van Britsche zijde een nieuwe poging gedaan om een groot konvooi, dat door sterke vlooteenheden beschermd werd, over de Noordelijke IJszee naar een Sovjethaven te brengen. De zeer slechte weersomstandigheden en het feit, dat de ijsgrens een sterk Noordelijke koers moge lijk maakten, begunstigden dit plan. Duitsche formaties gevechtsvliegtuigen en duikbooten openden den aanval en vernie tigden in dagenlange moeilijke gevechten ook dit uit 45 koopvaardijschepen bestaan de konvooi. Onder omstandigheden die den strijd zeer bemoeilijkten, op groote afstan den, bij slecht weer en krachtigen vijande lijken afweer door luchtdoelgeschut en jachtvliegtuigen, brachten onze gevechts vliegtuigen van dit konvooi in totaal 25 koopvaardijschepen met een totalen in houd van 177.900 b.r.t. tot zinken. Acht an dere schepen werden zoo zwaar beschadigd, dat zij als verloren beschouwd moeten wor den. Bovendien vernietigde de luchtmacht van de bewakingsvaartuigen een torpedo- bootjager alsmede twee patrouillevaartui gen, terwijl een tweede torpedobootjager in brand geraakte. Onze duikbooten vernietigden in felle achtervolging vijf koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 29.000 b.r.t. en plaatsten torpedotreffers op twee Brit- cshe torpedobootjagers. Ds heerschende weersomstandigheden maakten het niet mo gelijk te constateeren, of de beide laatst genoemde vaartuigen vergingen. Daarmede leed de vijand een zijner zwaarste nederlagen in konvooigevechten. Hij verloor binnen zes dagen tijds 38 met oorlogsmateriaal van allerlei aard geladen koopvaardijschepen, waaronder ook tank booten met een totalen inhoud van 270.000 b.r.t. Daar komt nog bij het verlies van zes oorlogsschepen. Slechts resten van het convooi, ten deele aanzienlijk beschadigde schepen, konden ontkomen. IN DE CARAIBISCHE ZEE. In een extra-bericht kon het opperbevel van de Duitsche weermacht Zaterdag even eens een groot succes van het optreden der duikbooten mededeelen Duitsche duikbooten hebben in hevige gevechten in de Caraibische Zee, voor Afrika, in de St. Laurence-Golf en in de Noordelijke IJszee 19 schepen met een ge zamenlijken inhoud van 100.000 b.r.t. als mede een sleepboot tot zinken gebracht. Drie andere schepen werden getorpedeerd. ONTHULLINGEN VAN FRANSCH GENERAAL. De generaal der luchtmacht en voorma lig commandant van de Fransche lucht strijdkrachten in Syrië, Jauneaud heeft aan een vertegenwoordiger van Afip be langwekkende verklaringen afgelegd over het verraad van Engeland aan Frankrijk op het gebied van de luchtvaart. De Engelschen, zoo verklaarde Jauneaud o.a. hebben sinds 1918 heimelijk onze mili taire politiek te land en in de lucht gecon troleerd en hebben onze ministers van luchtvaart Cot, Vuillemin en Guy la Oham- bre tot hun werktuigen gemaakt. Enge- land's plan was om Europa door een langen oorlog tusschen Duitsehland en Frankrijk te vernielen om daarna uit de uitputting van beide mogendheden voordeel te trek ken. Het Fransche koloniale rijk was steeds een van hun meest begeerenswaardige ob jecten. De Britsche fout was de onder schatting van Duitschland's kracht en het feit, dat zij niet zagen, dat Frankrijk's kracht door de corruptie van het regime ondermijnd was. Vervolgens geeft Jauneaud een beeld van de Britsche pogingen om te voorko men, dat Frankrijk een luchtvloot ging bouwen, waarbij o.m. het volgende zegt: In 1923 deed Engeland een plan van gene raal Buat mislukken, door te beweren, dat Frankrijk geen offensieve luchtvloot noo- dig had, daar Engeland als zijn bondgenoot de bescherming in de lucht en op zee op zich zou nemen. De plannen, die ik zelf had, aldus Jauneaud, en in 1933 en 1936 heb ingediend, werden met dezelfde op merkingen afgedaan. Het lot van Frankrijk echter is, zoo zeide Jauneaud verder, op 15 Februari 1937 in de nationale verdedi gingscommissie beslist. Op dezen dag we zen Daladier, Cot, Gamelin en Jacomet mijn bewapeningsplan voor de luchtmacht, dat ik opnieuw had ingediend, van de hand. Op aandringen van Engeland werd ik ten slotte zelfs door mijn chef generaal Vuille min verlaten, die de opdracht had, mij on der alle omstandigheden uit te schakelen. Ik werd naar Syrië overgeplaatst en ont moette daar denzelfden hardnekkigen te genstand tegen mijn plan om het land'tot een Fransche luchtbasis in het Nabije Oosten te maken. Dit plan bedreigde na tuurlijk naar Engelsche opvatting, Palesti na en bovendien wilde Engeland Syrië hebben. BOLSJEWISTISCHE KAZEMATTEN VAN 15 METER DIEP. Bij de zware gevechten in den verdedi gingsgordel van Stalingrad heeft de opruk kende Duitsche infanterie op haar weg bols jewistische kazematten gevonden, welke vijftien meter diep* in den grond waren gebouwd. Zij waren van goed gecamou fleerde schietgaten voorzien en hadden geheime zig-zag loopende toegangen. Drie versterkte installaties waren zelfs vergroot tot kazematten met twee verdiepingen en BEKENDMAKING. 's-GRAVENHAGE, 21 Sept. Het Bu reau van den Weermachtsbevelhebber in Nederland deelt het volgende mede: Herhaaldelijk is geconstateerd, dat burgers de plaatsen naderen, waar vijandelijke vliegtuigen zijn neerge stort of waar vliegtuigonderdeelen verspreid liggen, om zich uitrustings stukken of voorwerpen toe te eige nen. Hiertegen wordt dringend gewaar schuwd. Wie zich nl. uitrustingsstukken van vijandelijke vliegers, of onderdeden of instrumenten van vijandelijke vlie gers toeeigent, en daardoor voorwer pen, die tot den in de lucht behaalden buit behooren, aan de Duitsche weer macht onttrekt, onverschillig, of er sprake is van zaken die als onbetee- kenend voorkomen, begunstigt hier door den vijand en kan met den dood gestraft worden. OVER DRIE MAANDEN.... Dan is het Kerstmis en dan moeten dui zenden Nederlandsche Oostfrontstrijders hun pakketten met sigaren, tabak, sigaret ten, pijp, kam, tandenborstel, scheermesjes, boeken, tijdschriften, schrijfpapier en nog vele andere nuttige verbruiksvoorwerpen en versnaperingen ontvangen. U hebt gelijk, daar is heel wat voor noo- dig, daar zijn vele moeilijkheden die over wonnen moeten worden, maarhet is voor onze dappere strijders tegen de bols jewisten en die moeten en zullen him pak ketten hebben. Landgenoot, u helpt toch mede? Neen, wij begrijpen dat u ons aan de artikelen niet kunt helpen, maar u hebt uw giro- boek. Pakt u dit boekje even en gireert, een flink bedrag op girorekening 432100, t.n. Verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, te 's-Gra- venhage. dienden tot gevechtsstand voor een bols jewistisch leger, dat door Duitsche infan terie werd verrast. De opperbevelhebber wist op het laatste oogenblik te ontsnap pen, doch de chef van zijn gen er alen staf, een kolonel, werd met alle officieren en hulpkrachten van het opperbevel over het leger door de Duitsche troepen gevangen genomen. VRIJWILLIGERSLEGIOEN ESTLAND OPGERICHT. Generaalcommissaris Litzman heeft ter gelegenheid van de herdenking van den dag der bevrijding van het bolsjewistische juk, een besluit van Adolf Hitler bekend gemaakt. Het is de wil van den Fuehrer, dat ook Estland met een eigen eenheid naast de legioenen en regimenten uit Zweden, Fin land, Noorwegen, Denemarken, Vlaande ren en Nederland in den gemeenschappe- lijken strijd voor een Nieuw Europa zal aantreden. Deze Estlandsche troepen zullen uit de beste vrijwilligers worden samengesteld. De dienstverplichting geldt voor den duur van den oorlog, terwijl alleen vrijwilligers van 17 tot hoogstens 25 jaar opgenomen wor den. Dit korps zal door de Waffen-S.S. worden opgeleid. Met zeer veel enthousiasme is deze be schikking van den Fuehrer door de Estland sche bevolking ontvangen want, zij hebben de weldaden van hst bolsjewisme aan den lijve ondervonden. IN EEN PAAR REGELS De Turksche pers meldt, dat koning Faroek van Egypte plotseling ziek gewor den is en zijn toestand aanleiding geeft tot ongerustheid. De Britsche Admiraliteit heeft bekend gemaakt, dat de duikboot „Urge" over tijd is en verloren geacht moet worden. Een Duitsche duikboot heeft Zater dag voor Kaap Espichel een Engelsch schip getorpedeerd. Een Portugeesche vis- schersboot heeft 27 man van de uit 45 kop pen bestaande bemanning gered. Een zware vliegtuigbom, die voor een bombardement op Stalingrad gebruikt zal worden, wordt door middel van een takel onder het vliegtuig gehangen PK Horster PBZ-R-P H m IR. MUSSERT OVER HET LOT VAN ONS VOLK Landdag van de N.S.B. te Rolde Duizenden uit de drie Noordelijke pro vincies hebben Zaterdag op de „Boerden- nen" te Rolde deelgenomen aan den groo- ten gewestelijken landdag van de N.S.B. Met veel enthousiasme werd Mussert met zjjn staf en met de Duitsche gasten verwelkomd. Onder de eeregasten bevonden zich commissaris-generaal Schmidt, de S.S. Obergruppenfuehrer Rauter. de Beauf- tragten voor Groningen,, Friesland en Drenthe, en vele vertegenwoordigers van de N.S.D.A.P. Van de Nederlandsche gas ten noemen wij den secretaris-generaal der N.S.B., ir. C. J. Huygen, het hoofd van de afdeeling algemeene zaken jhr. D. de Blocq van Scheltinga, de stafchef van de Ned. S.S., J. L. Jansonius, en vele andere hooge functionarissen van het hoofdkwar tier der N.S.B., verder de gemachtigde van den leider voor Groningen en Drente, J. Maarsingh, en de districtsleiders van Gro ningen, Friesland en Drente met hun naaste medewerkers, alsook de commissa ris van de provincie Groningen, Staar- gaard en vertegenwoordigers van den Landstand, den Volksdienst, het Ned. Ar beidsfront en den Arbeidsdienst. De districtsleider van Drente, G. Dieters, opende dezen landdag. Voordat de boerenleider E. J. Roskam, aan het woord kwam, werden keurige volksdansen uitgevoerd, die met groot enthousiasme werden gadegeslagen. Na de rede van den boerenleider die o.m. schetste de belangrijke rol van den boe renstand in het economische leven werd een sportdemonstratie van de jeugd gehouden. Vervolgens was het woord aan den lei der van het Ned. Arbeidsfront. H. J. Wou denberg, die o.m. weps op het verschil van het oude socialisme, dat haat predikte, en het nationaal-socialisme, dat de gemeen schap dient. Als intermezzo heeft hierna de Jeugd storm eenige strijdliederen gezongen en velddienstoefeningen gehouden. Toen was het groote moment aangebro ken, dat de leider zou spreken. Met een donderend houzee-geroep werd Mussert verwelkomd. Rede van ir. Mussert. Zijn rede aanvangende zeide Mussert, dat er wel veel menschen zijn op wier mond het woord „menschlievend" bestor ven ligt, maar vraagt men hun: wat doet gij voor uw vaderland, dan blijken zij geen tijd te hebben, want overdag moeten zij geld verdienen, zeggen zij, en 's avonds kankeren zij op den toestand. Wij, natio- naal-socialisten, hebben ons altijd ingezet en willen dat nu meer dan ooit voor het gansche volk. Spr. gaf een overzicht van den tijd sinds 1914. Spr. herinnerde o.m. aan de periode van de gebroken geweertjes en merkte op, dat, indien gebeurd zou zijn, wat men had gewild, n.l. geen man en geen cent voor het militairisme, voldaan zou zijn aan het parool van Moskou en het internationale Jodendom, dat gaarne zag, dat Europa zoo zwak mogelijk zou zijn géworden. Indien er geen nationaal-socialisme en fascisme was geweest, indien Hitler en Mussolini er niet waren, dan zouden de Russische hor den over Europa gekomen zijn. Dat staat muurvast. Mussert herinnerde verder aan 1933, toen men in ons land overal kon le zen: boycot de Duitsche waren en aan het jaar toen onze minister van buitenland- sche zaken naar Genève ging om sancties te eischen tegen Italië. Toen reeds stond vast, dat Engeland aan den kant van het communisme zou staan. Communisme en kapitalisme zijn immers loten van den zelfden stam. Vervolgens herinnerde de leider aan den eersten strijd van Finland tegen de Sow jet-Unie. Toen werden er voor Finland bidstonden gehouden. Waar zijn deze nu? Zij zijn er niet, omdat er geen politieke agitatie meer is. Na 1936 »zou onze weermacht met kunst- en vlieg werk omhoog gebracht worden. De N.S.B. werd uit alle ambten gestooten en nu heb ben wij gezien hoe alles uit die jaren leu gen en bedrog was. Wij waren uitgesloten van alle zeggenschap en daarom zijn zij, die na drie dagen oorlog in Mei 1940 zijn gevlucht, alleen verantwoordelijk voor datgene wat nu over ons is gekomen. Eerst is West-Indië uitgeleverd en toen verklaarde de gevluchte regeering in Lon den aan Japan den oorlog. Dit nu is de grootste misdaad, die men ons volk heeft kunnen aandoen. En thans is er geen vier kante meter grond, die niet bezet gebied is. Aan wie de schuld? Niet aan ons, maar aan hen, die vóór den oorlog ons volk op geraffineerde wijze hebben misleid. Nu bevinden wij ons in een dieptepunt en wie zal zeggen of dit nu werkelijk het diepste punt is? Wanneer wij van de af schuwelijke bombardementen hooren op West-Duitsche steden, wie geeft mij dan de verzekering dat over een tijdje bijv. den Haag, Amsterdam of Groningen niet hetzelfde lot zullen ondergaan? Wanneer het immers den Engelschen goed lijkt ook deze steden met bommen te bestrooien, dan zullen zij dit niet nalaten. Had men echter ons gevolgd, dan zouden wij ten eerste geen oorlog hebben gehad cn dan zouden wij nu samen met de Duitschers dat gedeelte van Europa, dat ons kustge bied bestrijkt, beschermen tegen aanval len van buiten Europa. Wü hebben elf jaar lang alles geprobeerd om ons volk tot een eenheid te brengen, doch het is ons niet gelukt en nog steeds is er een diepe kloof tusschen ons en de anderen. Het is onze taak, die anderen ziende te maken, en, al is de verscheurdheid in Ne derland op dit moment nog groot, eens zal hieraan een einde komen en dan zal ons volk hecht zijn als nooit tevoren. In derdaad. als Rusland zou winnen, dan zouden wij, nationaal-socialisten, het eer ste worden opgehangen. Maar beseft men wel, dat binnen een week de rest van ons volk zou volgen? De grootste ramp, welke ons land zou kunnen treffen zou zijn, als NIEUWSBERICHTEN. 't Is prettig weer eens iets gewoons uit het buitenland te hooren. Ik be doel: nu eens niets wat met den oor log, politiek of andere schrikwekken de gebeurtenissen verband houdt, waarop wü nu al sinds jaren met uit sluiting van ander nieuws worden vergast en krachtens het aloude ada gium, dat alle dagen bruine boonen ook zoo lekker niet is, (hadden wü maar een mudje!) moet ons dat toch langzamerhand een beetje gaan te genstaan. Wat afwisseling aan de gees- telüke nieuwsdisch ware dus ge- wenscht. En nu is daar dan eindelük het blüde bericht, dat Harry Piel van een olifant is gevallen. De eenige die het hiermee wellicht oneens zal zün is Harry Piel zelf, maar ons herinnert dit bericht temidden van al de opeen volgende oorlogsberichten der laagste jaren aan den tijd, dat Greta Garbo weer eens verloofd was, dat de prins van Wales van zijn paard viel, dat er een nieuwe spelling was uitgevonden en als het heel erg was, dat er een vliegtuig ergens in de bergen was neer gestort. Nu is gelukkig Harry Piel tenminste weer eens van een olifant gevallen en zulke dingen gebeuren niet veel meer, nu zelfs glazenwas- schers voorzichtiger schijnen te wor den. De val op zich spijt mij natuurlijk zeer voor den heer Piel, die nu in het ziekenhuis waarschijnlijk de zwaarte, de weerstand en het reactievermogen van olifanten ligt te overwegen. Ove rigens rust hij nu wat uit van zijn filmavonturen en de filmmaatschappü betaalt de onkosten. Ik zou dus zeg gen: laat hij, genezen zijnde, er nog eens afvallen. Ter afwisseling kan hij zich beter in zijn neus laten bijten door een krokodil of een ongelukkig partijtje boksen met een neushoorn. Iemand, die zelfs in oorlogstüd zóó voor de noodige afwisseling in de nieuwsberichten weet te zorgen, bul len wij gaarne eerelid maken van het Internationaal Journalistenverbond. V „ZINGENDE JEUGD". Hedenavond spreekt Max Blokzijl om 19.00 uur voor den zender Hilversum 1 in het politiek weekpraatje over „Zingende Jeugd". Nederland oorlogsgebied zou worden. Want geen vierkante meter zou worden prijsgegeven en de grootste verschrikkin gen zouden ons dan te wachten staan. Wij weten, dat wij in dezen strijd tusschen twee wereldbeschouwingen aan den goe den kant staan. Het nieuwe Europa komt en het is onze plicht, dat Europa te ver dedigen aan alle kanten. Er zal zijn een nationaal-socialistisch-fascistisch Europa of geen Europa. Vraag men ons nu of wij het prettig vinden dat wij bezet gebied zijn, dat er weinig te eten is, dat er weinig aan kleeding is en dat er arbeidskrachten van hier werden weggenomen, dan antwoorden wij. dat wij dat allerminst plezierig vinden. Er zijn in dezen tijd zoo veel din gen in strijd met het nationaal-socia lisme, maar ons is het duidelijk, dat dit er moet komen, wil het beter worden. Als Hitier er niet was, dan zou ik bevreesd zijn voor het lot van Europa, dus ook van ons land. maar nu hij er wel is, heb ik die vrees niet. Er is ook bij mij geen vrees voor imperialisme. Was Hitier Napoleon, dan zou het er anders voor staan, maar dat is hij niet. Mijn vrees is alleen deze, dat ons volk in zijn geheel zou weigeren een Euro- peesch land te worden. Negentig procent van het werk aan het Oostfront wordt door het Duitsche volk gedaan. Als het goed was, zouden daar niet duizenden maar tienduizen den van onze jongens moeten staan. Ik heb dit volk lief en als het mii ge geven is, zal ik ervoor zorgen, dat wij soldaten worden en geen slaven. Zoo alleen kunnen wij, in plaats van een kolonie, een waardige plaats in het nieuwe Europa krijgen. Spreker besloot zijn rede met een laat- sten raad om mee te werken voor de groo te Europeesche volkerengemeenschap in het wordende Europeesche continent. De rede van den leider werd stormach tig toegejuicht en kort hierop werd de landdag met een enkel woord en met het zingen van het zesde vers van het Wilhel mus geslot.en. HOOGE BOETE WEGENS HET NIET SCHEUREN VAN GRASLAND. Aan een landbouwer in de provincie Groningen was in het voorjaar van 1942 door d,en productiecommissaris voorge schreven om ruim 3.7 H.a. grasland te scheuren. By controle op'de naleving van dit voorschrift, welke omstereks 1 Juli j.l. plaats vond, bleek, dat de betrokkene niet had gescheurd, zoodat een tuchtrechtelijke verklaring werd opgemaakt. Op grond hiervan heeft de tuchtrechter den bewus- ten landbouwer thans tot een boete van 3000.veroordeeld. Deze uitspraak zy een waarschuwing voor hen, die mochten meenen, dat men het met het scheuren niet zoo nauw behoeft te nemen. Naast dé extra hooi-inlevering van 5000 kg., welke kan worden opgelegd per H.a. grasland ten aanzien waarvan men zün verplichting tot scheuren niet is nagekomen, dreigen hooge boeten. Bovendien zijn de productiecom missarissen thans gemachtigd om het gras land van hen, die aan hun scheurplicht uit het teeltjaar 1941/42 niet hebben voldaan, op kosten van de overtreders te doen scheu ren.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1