DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN fMomentje ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1942 33ste Jaargang No. 10358 C. M. van Hamersyeld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 De stri)d Ie Stalingrad In aansluiting op het weermachtsbericht verneemt het D.N.B. van militaire zijde, dat de Duitsche troepen er onder hevige gevechten in straten en huizen in geslaagd zijn, verder in de stad Stalingrad binnen te dringen. De Duitsche vleugels steunen aan weerszijden van de stad op de Wolga en naderen van beide zijden. Zij omsluiten de stad met een ijzeren ring. die den bolsje wisten geen bewegingsvrijheid laat. Dat de Sovjettroepen niettemin steeds weer trachten in woedende tegenaanvallen en met zware verliezen het opdringen der Duitsche troelen te stuiten, bewijst op nieuw, dat het Sovjetcommando voor geen offers terugschrikt om uit overwegingen van prestige de naderende beslissing voor korten tijd uit te stellen. Al melden-de beknopte Duitsche weer- machtsberichten ook niet dagelijks succes sen te Stalingrad, de aanval wordt toch met systematische nauwkeurigheid voortgezet, waarbij de Duitsche troepen hun krachten sparen. Stalingrad ligt in een lengte van onge veer 20 kilometer voornamelijk langs den westelijken oever van de Wolga; de stad is twee tot drie kilometer breed. Elk huis is voor de verdediging ingericht. Stations, watertorens, electrische centrales, monta gewerkplaatsen en ketelhuizen van fabrie ken zijn tot een groot verdedigingsstelsel gemaakt, waarin de Duitsche stoottroepen met steun van artillerie moeten binnen dringen. De eene straat na de andere moet gezuiverd worden. Bovendien heeft de re gen, die de laatste dagen gevallen is, on gunstige gevechtsvoorwaarden voor den aanvaller geschapen. Nog woedt de strijd in dit bolsjewistische zenuwcentrum, doch reeds beginnen de militaire en economische gevolgen zich langzaam af te teekenen. De Londensóbe bladen houden zich naar aanleiding van de berichten hunner corres pondenten uit Moskou bezig met de ver bitterde gevechten in Stalingrad. De Ti mes is van meening, dat het een groote dwaasheid zou zijn te verwachten dat het weer de sowjets misschien nog zou kun nen redden. De militaire correspondent van de Times schrijft, dat juist de Duitsche luchtmacht boven Stalingrad zich bijzon der superieur heeft getoond. De Moskousche correspondent van de Daily Telegraph verklaart, dat de militaire positie in Stalingrad in de laatste dagen van een ernstig stadium in een wanhopig stadium is geraakt. Wanneer thans Stalin grad valt, dan zien de Britsche en gealli eerde troepen zich in htm strijd om het Europeesdhe vasteland voor de zwaarste proef gesteld. Zelfs wanneer men tsMRich- tig is bij de beoordeeling van de gevolgen, dan moet men toch zeggen, dat de val van Stalingrad de offensieve kracht der roode legers voor altijd breekt. De Moskousche correspondent van de Daily Herald meldt, dat de Duitschers met een totdusver ongekende woede strijden. Geen enkel gebouw, dat zij bezetten, ge ven zij weer prijs. DE STRIJD AAN DE TEREK. Naar het opperbevel der weermacht meldt, zijn Duitsche tanks aan het Terek- front Donderdag in een veelomvattenden aanval door de bolsjewistische stellingen linie heengebroken. In zware<gevechten drongen de Duitsche pantservoertuigen tot in den rug van een groep vijandelijke strijdkrachten door, rol den haar op en vernietigden haar. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN OP HOSPITALEN. Donderdag om twaalf uur, dus op klaar lichten dag, hebben Engelsche vliegtuigen het hospitaal van Mersa Matroe gebombar deerd, zoo meldt de speciale verslaggever van Stefani. Vier bommen vielen binnen de omheining, die van het voorgeschreven roode kruis was voorzien. Italiaansche ge wonde soldaten en twee Duitschers werden door scherven getroffen. Gisteren is het rapport ontvangen over een bombardement van de hosnitaalafdee- ling van een der Italiaansche divisies in den nacht van 28 op 29 Augustus. Uit het rapport blijkt, dat omstreeks middernacht Engelsche vliegtuigen verscheidene malen boven de hospitaalafdeeling hebben gevlo gen en lichtkogels uitgeworpen. Korten tijd daarna wierpen zij bommen van groot kaliber uit, die binnen de omheining terecht kwamen, waar de ambulancewagens en ver dere uitrusting zich bevonden. Vervolgens wierpen zij verscheidene bommen tusschen de tenten en de opslagplaatsen der medicij nen, juist op het oogenblik, waarop ernstig gewonden werden vervoerd. Een der ge wonden werd gedood en twee verplegers ernstig gewond. De aanval duurde een uur. Het veldhospitaal was gelegen op een dui delijk zichtbare plaats en van de vereischte roode-kruis-teekens voorzien. Op zeer grooten afstand waren noch militaire in stallaties noch kampementen, noch opslag plaatsen aanwezig. DE STRIJD OP MADAGASCAR. Over de gevechten op Madagascar is Vrijdagmiddag het volgende officieele communiqué gepubliceerd: Vrijdag om zeven uur heeft de tegen stander met aanzienlijke strijdkrachten een aanval gedaan op de stad Ankazobe, op 120 K.M. van Tananarivo. Om 9 uur verschenen 20 Britsche schepen aan de oostkust van het eiland in de buurt van Tamatave, nadat zij het havengebied had den beschoten. Onze troepen boden tegen stand aan den Britschen opmarsch in het binnenland. WINTERHULP NEDERLAND LOTERIJ 1942 BETEEKENT OOK: „VOOR HET VOLK, DOOR HET VOLK". Slotzitting van het Europee- sche Jeugdcongres Het Europeesche jeugdcongres is giste ren na vier dagen bijeen te zijn geweest, gesloten. De slotzitting werd' bijgewoond door talrijke vertegenwoordigers van staat, partij en weermacht. Ook „Reichorganisa- tionsleiter" dr. Ley en de Stabschef der S.A. Viktor Lutze waren aanwezig, even als de Japansche gezant Sakoema en een officieele waarnemer door de Portugee- sche regeerimg gezonden. De voorzitter der Arbeidsgemeenschap pen brachten hun eindrapporten uit. Met grooten bijval werd de resolutie der Ar beidsgemeenschap „Ethische Opvoeding" ontvangen, voorgelezen door den voorzit ter dezer gemeenschap Louhivouri (Fin land). „De Arbeidsgemeenschap", zoo luidt deze resolutie, „ziet in de waarden en deug den, waarvan de soldaten van Europa op de slagvelden van dezen oorlog in den strijd tegen het bolsjewisme en zijn bond genoot en een lichtend voorbeeld geven, de geestelijke en zedelijke grondslagen van het nieuwe Europa. Deze heldhaftige, fun- damenteele krachten en het bewustzijn der Europeesche lotsgemeenschap in het hart der jeugd te prenten, is de taak en het hooge doel der arbeidsgemeenschap" ethische opvoeding. Zij wil het geloof aan God en de waarden gezin, volk, vaderland^ eer, arbeid en vrijheid tot onverwoestbare fundamenten maken van de nieuwe Euro peesche gemeenschap". Rijksjeugdleider Axraann. verklaarde, dat het Europeesche jeugdverbond geen kwestie van vertegenwoordiging is, doch van ernstigen arbeid. Het dient geen we reldmacht, doch het nieuwe Europa, en is daarvan een eigen idee, dat het door En geland uit imperialistische doelmatigheids redenen geleide en gecontroleerde wereld- verbond der boys scouts heeft overwonnen. Europa wordt niet gevormd door een met koele inikt onderteökend verdrag, doch slechts met het bloed1 van de beste Euro peesche jeugd. WILHELMSTRASSE OVER DE VERKLARING VAN TA NL In de Wilhelmstrasse wordt de verkla ring van den nieuwen Japanscheri minister van buitenlandsche zaken beschouwd als een bewijs, dat de politiek van het driemo- gendhedenpact onveranderd wordt voort gezet. Tani's verklaringen, zoo zeide men, vormen een zoo duidelijke formuleering van de bondgenootschapspolitiek, dat de pogingen van zekere kringen om Japan's politiek op de een of andere wijze in twij fel te trekken, hierdoor ad absurdum wor den gevoerd. De nieuwe Japansche minis ter van buitenlandsche zaken heeft met zijn ondubbelzinnige verklaringen alle ver moedens en speculaties van den gemeen- schappelijken vijand van de mogendheden van het pact van drie den bodem ingesla gen. SPIONNAGEVONNIS IN ZWEDEN. Weer is in Zweden een vonnis geveld tegen een spionnage- en sabotage-organi- satie in Britschen dienst. Volgens T.T. heeft de stedelijke rechtbank van Goete- borg Vrijdag de z.g. Blackman-liga ver oordeeld. De voornaamste verdachte, Iwan Blackmail, kreeg 7 jaar tuchthuis wegens samenzwering en voorbereiding tot sabo tage, deelneming aan spionnage, ontoelaat bare agitatie en zesvoudigen diefstal ten einde aan ontplofbare stoffen te komen. De kok- Gustaf Sigfrid Lindstroem kreeg wegens dezelfde misdrijven 5 jaar, de cor respondent Bestil Austrinsky 11/2 jaar. Een beambte van het hoofdkantoor der douane te Goeteborg kreeg een geldboete, daar hij bepaalde onderdeelen der sabo- tage-plannen kende, maar had nagelaten aan zijn chef rapport uit te brengen. De hoofdverdachte had bij het vooronderzoek bekend, dat hij van een ongenoemden Brit schen onderdaan geld had gekregen voor zijn sabotageplannen. IN EEN PAAR REGELS Te Londen is officieel meegedeeld, dat het watervliegtuig „Clare" op een vlucht van West-Afrika naar Engeland met dertien passagiers en een bemanning van 6 personen verloren is gegaan. Het verlies is geen gevolg van een vijandelijke actie. De president van de Turksche repu bliek is te Istanboel aangekomen. Bij Columbia is kort na den start een Amerikaansche bommenwerper neerge stort. De uit vier leden bestaande beman ning kwam hierbij om het leven. Het Canadeesche corvet „Charlotte- town" is door een vijandelijke duikboot tot zinken gébracht. De commandant van dit schip kwam om het leven, terwijl vijf le den der bemanning worden vermist. Lissabon is Donderdagavond geteis terd door een hevige wolkbreuk. De regen overspoelde in zeer korten tijd de straten en drong de huizen binnen, waar groote schade werd aangericht. Door den storm werd de stedelijke telefoonverbinding ge deeltelijk onderbroken. De Amerikaansche minister van bui tenlandsche zaken, Huil, heeft meegedeeld, dat Myron Taylor, zijn taak als persoonlijk vertegenwoordiger van Roösevelt bij het Vaticaan weer heeft opgevat en dat hij „voor een beperkten tijd" te Rome zal ver blijven. Bij verordening van de regeering worden de Hongaarsche kooplieden ver plicht de in him bezit zijnde peulvruchten aan te melden. De verordening machtigt den minister van Voedselvoorziening de aangemelde voorraden uit den vrijen han del te nemen en deze tegen vastgestelde prijzen aan te koopen. (Europapress). DEZE WEEK IS DE VERDUISTERINGSWEEK Niet alleen voor u, maar ook voor uw medeburgers of dorpsgenooten dient gij te zorgen, dat uw woning 's avonds goed verduisterd is. Wij le ven in een tijd van oorlog, d. i. een tijd van sterk vergroot levensgevaar. Goed verduisterd, goed beschermd. DOORBRAAK NAAR DE ZWARTE ZEE Was het slechts een droom? Mijn keel is kurkdroog en ik heb een naren, bitte ren smaak in den mond. Over de stad strijkt een heerlijk koel ochtendbriesje. Het verre ratelen van een machinegeweer maakt mij frlots klaarwakker en dan staat mij alles weer voor den geest: de verbit terde gevechten om de hoogten vóór de stad, de doorbraak naar de haven in de late stralen der ondergaande zon, de ge stalte van den jongen ridderkruisdrager, de overwinnaar van dien dag, in de hel van straatgevechten, de machtige, zware havengebouwen rood overgloeid door het flakkerende licht der brandende huizen overheerscht door het jubelende weten: Noworossisk is in onze hand! Nu staat de prille, zilvergrauwe ochtend over de stad en de door de bolsjewiki aan gestoken huizen zijn bijna uitgebrand. Dik ke, zware walm trekt in „yuil-donkere slier ten over de haven en hangt als een drei gende onweerswolk boven ons. Kleumend loopen de schildwachten hun ronde en luisteren gespannen naar elk ge luid in den omtrek. Tot laat in den nacht trachtten de bolsjewiki den ijzeren ring te verbreken, die hun thans den weg naar het zuidoosten verspert. Nu is het rustiger geworden. Langzaam loop ik den weg terug, waar langs wij gisteren tot aan de haven door stootten. Ruïne naast ruïne, één chaos van beroete en zwartgerookte muurbrokstuk ken breidt zich voor mij uit. De terreur der terugtrekkende bolsjewiki moet vree- selijk geweest zijn. In deze wirwar van nagloeiende puinhoopen kan geen men schel ijk wezen meer leven! En toch.... daar ginds beweegt zich iets! Menschelijke gestalten kruipen uit hun schuilhoeken te voorschijn, loopen gebukt en schichtig naar de bron midden op stradt en vullen hun kannen en emmers, een oogenblik la ter zijn ze weer in hun schuilplaatsen ver dwenen. Een onwerkelijk spookachtig too- neel! En hier was het! Hier waagden de stuk ken zwaargesehut een doorbraakpoging. In een verward kluwen liggen de in-elkaar- geschoten tractors en verbrijzelde affuiten dwars over de straat, paardenkadavers ste ken stijf de beenen in de hoogte. Daar is een munitiewagen in de lucht gevlogen lang na middernacht hadden wij den on onderbroken donder der ontploffende, berstende granaten dreunend over de stad hooren rollen. Vreemd is het, nu zoo door deze straten te gaan, dezelfde straten, waardoor wij ons nog slechts enkele uren geleden vechtend een weg baanden. Daarachter dien muur hadden wij dekking gezocht toen' eensklaps uit de fa briek aan den overkant een machinege weer begon te ratelen, hier waren wij in lange sprongen dwars over het kruispunt gerend. Eiken steen komt op de een of andere manier bekend voor en toch is de indruk zoo anders, zoo verschillend met gisteravond. Lange rijen vrachtwagens, zwaar bela den, rollen voorbij. Munitie voor onze compagnie, die gedurende den nacht het havengebied bezet hield. Munitie! De nieuwe dag kan komen Even buiten de stad. in een dalkopi krioelt een menigte vuilbruine gestalten door elkaar, bolsjewistische gevangenen, die wachten op hun transport. Hoe vaak reeds zagen wij deze volkomen nederlaag, hoe vaak deze starre strakke gezichten, maskers zonder uitdrukking! Terzijde, gescheiden van de menigte zit een eenzame gestalte, een bolsjewistische luitenant, stroef voor zich uit te kijken. Als ik hem aanspreek, slaat hij de oogen neer en zegt schouderophalend: „Wij moes ten de stad houdentot iederen prijs. Wij hebben ons geweerdwaarvoor?" Hij zwijgt en trekt nogmaals met zijn schouders. Uit het havengebied dreunen mokersla gen der inslaande bolsjewistische granaten. De Sowjets nemen van de bergen in het zuidoosten de stad onder 'vuur. Onze artil lerie antwoordt. De nieuwe dag is aangebroken. SS-Kriegsberichter dr. Richard Stürmer. URLAUBERKARTE DIENEN OOK DOOR WINKELIERS IN ONTVANGST GENOMEN TE WORDEN. Aangezien er nog steeds misverstand blijkt te bestaan omtrent het al dan niet geldig zijn van de 'bonnen der „Urlauiber- karte" vestigt het departement van Land bouw en Visscherij er nogmaals met na druk de aandacht op, dat de bonnen der „Urlauherkarte" met blauwgroenen onder grond en voorzien van een blauwen ade laar hier te lande geldig zijn, zoodat win keliers derhalve verplicht zijn bij aanbie ding van deze bonnen de daarop verkrijg baar gestelde artikelen af te leveren. DE N. S. B. In „Volk en Vaderland" deelt de Secreta ris-Generaal der N. S. B. mede: In den naam der Beweging is een kleine verandering aangebracht. Zij zal voortaan heeten: „Nationaal-So- cialistische Beweging der Nederlanden". De afkorting blijft echter als van ouds: N. S. B.; dit als tegenspraak van onjuiste berichten in een gedeelte der pers. De chef van het opperbevel der Duit» sche weermacht, Generaal-veldmaar- schalk Wilhelm Keitel, viert op 22 September zijn óOsten verjaardag Hoffmann-Stapf-Pax Holland m DE NEDERLANDSCHE OOST-COMPAGNIE DE MOGELIJKHEDEN ZIJN ONGELOOFLIJK GROOT. De persdienst van de Nederl. Oostcom pagnie meldt o.m.: Begin September heeft een bijzondere studie-commissie, onder leiding van den president der Ned. Oost-Compagnie, Mr. M. M. Rost van Tomninjgen, een reis ge maakt naar Wit-Roethenië en de Oekraine Wij weten, dat velen in d'en lande uitzien naar de mogelijkheden, die het oosten den Nederlanders bieden kan, en naar den weg- •bereidenden arbeid, dien de Ned. Oost- Compagnie verricht. Wij hebben daarom Mr. Rost van Tonningen en zijn reisgenoo- ten bereid' gevonden in een persgesprek hun indrukken mee te deelen, waarvan wij de. voornaamste hier in een vraaggesprek laten volgen. Naar het doel van de reis behoefden wij feitelijk niet te vragen: dat was het be studeer en van de mogelijkheden, welke er zijn voor den Ned. inzet, die thans een aanvang neemt. De Ned. Oost-Compagnie zal aan dezen inzet leiding moeten geven. Hoewel de N.O.C. een monopoliepositie inneemt en dus alle inzet voor het oosten haar zal moeten passeeren, moet dit niet zoo uitgelegd worden, dat zij zelf handel drijvende onderneming is. Integendeel, alle particulier initiatief zal te allen tijde aan gemoedigd worden. „Hoe stelt u zich onzen inzet in het oos ten voor?", werd o.m. gevraagd. Op twee wijzen luidde het antwoord. Zoowel firma-gewijs als individueel. De mogelijkheden voor het bedrijfsleven zijn ongelooflijk groot. Zelfs wij, die ons veel hadden voorgesteld, kunnen den in druk daarvan niet onder woorden bren gen. Voor het grootbedrijf ligt er thans een ontzaglijke taak in het herstellen van be schadigde groote werken. Wij denken daar bij bijvoorbeeld aan den grooten stuwdam in de Dnjepr bij Zaporozje; zoodra deze hersteld zal zijn zal het geheele verkeers probleem van de westelijke Oekraine zijn opgelost. Zoo staat mij thans ook de ha ven van Nikolajew weer voor oogen, waar Nedèrlandsche firma's, thans reeds werken aan het lichten van tientallen schepen en dokken. Is dit werk volbracht, dan zal daarmede de kern geschapen zijn van een Zwarte Zee-vloot. Ook voor het middel- en kleinbedrijf echter ligigen hier de kansen voor het grij pen. Men kan zich hiervan een voorstel ling imaken indien men bedenkt, dat een geweldige behoefte heerscht aan alle ge bruiksgoederen, van het boordeknoopje en den schoenveter af tot woonhuizen toe. Wel zou men moeten bedenken, dat men daar in het oosten niet zijn bedje gespreid zal vinden. Er zal hard en met initiatief gewerkt moeten worden; bij den opbouw van het bedrijf, van machines en derge lijke, zal men veel moeten inproviseeren! Wij hebben auto's en machines gezien, die op kunstige wijze uit allerlei wonderlijke deelen waren opgebouwd, maar die him werk voorloopig deden en den eigenaar den grondslag gaven, waarop in de toe komst een middel- of grootbedrijf kan worden opgebouwd! Zoo werken onze eer ste pioniers in dit economisch nog volko men maagdelijk terrein. Het spreekt overigens vanzelf, dat ook het ambacht hier alle kansen heeft. En ook de handel, hoewel er op dit oogenblik nog niet veel te handelen valt, 'heeft een principieele- en kansenbiedende taak te vervullen, wanneer de productie van gebruiksgoederen een aanvang neemt. Reeds nu zijn overal Duitsche handelshui zen gevestigd waarom zouden de Neder- landsche achterblijven? Ook wat den inzet van personen en dan met name van boeren betreft, streven wij er naar, deze organisch te doen geschieden. Dat wil zeggen, in groote groepen, ge meenschappen, die één geheel vormen. Ge lijk de boerenleider Roskam reeds uiteen zette zullen de N. O. C. daartoe voorloopig twee scholingscentra ter beschikking staan, een in de Oekraine en een bij Wilna, waar doorheen een voortdurende stroom van boeren zal moeten gaan. PRIJZEN VOOR CONSUMPTIE AARDAPPELEN. Met ingang van Maandag, 21 Sept. 1942, zijn nieuwe prijzen vopr consumptieaard appelen vastgesteld. In de bladen van he den is hierover een officieele mededeeling VERDUISTERINGSWEEK. Deze week is het verduisteringsweek geweest ,en ik heb er meer dan één blauwe scheen voor over gehad om te zien, hoe er bij mij in huis niets te zien was, dat van buiten af gezien kon worden, omdat zien de vijand van het duister is. Toen ik dan op een avond mijn dot poetskatoen uit liet, heb ik minstens met zes lantaarn palen kennis gemaakt (waarom rui men ze die dingen niet op?), voordat ik het dier weer in zijn-langharig nek vel had gegrepen. Ik zou liever als ik 's avonds thuis kom, eerst het licht ontsteken en daarna verduisteren, maar dat mag niet en er zit dus niets anders op, dan de kostelijke zaken, die je interieur versieren, eraan te wagen, want het is beter zijn gemeenschapsplicht behoor lijk na te komen dan het eigen gemak te dienen en de eigen spullen te ont zien. Aan deze gemeenschapsplicht heb ik deze week met blij gemoed en vroolijk hart geofferd: 1 Chineesche vaas; 1 schemerlamp; 1 kristallen aschbak; 2 kleinere aschbakjes; 1 theeservies; 1 glasruit van de vitrine; 3 blauwe schenen; 2 bloemenvazen; 1 melkkan. Maar het was dan ook verduiste ringsweek. Experts zeggen, dat ik het niet goed heb gedaan. Het hindert mij niet wat ze zeggen. Ik verheug mij in het voldane gevoel, dat mijn licht niet is afgesneden en dat ik geen 3.be hoef te betalen om het weer aange sloten te krijgen. Overigens kunnen zij zeggen wat zij willen. De kinderen der duisternis zijn nu eenmaal slimmer dan de kinderen des lichts. VJ REGELING IN ZAKE HET GEOPEND ZIJN VAN WINKELS IN DE A.S. WINTERMAANDEN. In de Staatscourant van 18 September 1942 zijn opgenomen een besluit tot wijzi ging van het winkelsluitingsbesluit 1941 en een nieuwe uitvoeringsbeschikking daarvan, waarbij de secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart met ingang van 1 October 1942 wijziging brengt in de thans van kracht zijnde regeling intake de ver plichte openstelling van winkels in dien zin, dat alle winkels in het algemeen op de werkdagen voor het publiek geopend zullen moe tem zijn van 10 tot 17 uur. Voor andere dan de levensmiddelenzaken blijft de vrijstelling der verplichting voor den Maandag tot 13 uur gehandhaafd. De nieu we regeling zal evenwel slechts gelden voor het tijdvak van 1 October tot 1 April; voor het overige deel des jaars blijft de huidige regeling gehandhaafd. De z.g. middagpauze zal dus komen te vervallen, hetgeen noodzakelijk was om vooral dat gedeelte van het publiek, dat overdag in een vasten werkkring werk zaam is, en dat practisch na het eindigen van den dagelijkschen arbeidstijd des avonds geen gelegenheid meer zal hebben tot het doen van inkoopen, de gelegenheid daartoe in het middaguur te bieden. Ver wacht mag worden, dat de winkeliers, wier arbeidstijd eenigszins verkort is en voor wie de verplichte openstelling hun ner winkels thans één uur later een aan vang zal nemen en één uur vroeger zal eindigen, te dezen hun dienende taak zul len verstaan. Vorenbedoelde regeling heeft de strek king, rekening te houden met de zuinig heid, welke in den komenden winter ten aanzien van het verbruik van electrisch licht, gas en brandstoffen zal dienen te worden betracht. Het winkelpersoneel zal voorts een redelijke mogelijkheid krijgen om nog vóór het invallen der duisternis zijn woning te bereiken. Waar het tijdstip, waarop de verplich ting tot openstelling van winkels eindigt, bijna een half uur vóór het vroegste tijd stip van zonsondergang ligt, volgt hieruit, dat bedoelde verplichting geen bezwaren meer zal kunnen doen rijzen met betrek king tot de naleving der verduisterings voorschriften. In de regeling inzake de vacantie van winkeliers en winkelpersoneel is in dien zin wijziging gebracht, dat voor wat be treft de levensmiddelenzaken voortaan ontheffing zal kunnen worden verleend hetzij vo°r meer dan tweemaal ten hoogste zes, hetzij voor niet meer dan driemaal ten hoogste vier achtereenvolgen de ,in één kalenderweek liggende, werk dagen. Hierdoor is tegemoet gekomen aan een van zie zijde van belanghebbenden ge- uiten vrensch. De aandacht wordt er nogmaals op gevestigd, dat het in het tijdvak van 1 October tot 1 April mogelijk zal blij ven de winkels voor het publiek ge opend te hebben op de eerste vijf werkdagen der week van 5 tot 18 en op Zaterdag van 5 tot 19 uur. PHILIPS KEERT ONVERANDERDE DIVIDENDEN UIT. De beheerder der N.V. Philips' gloeilam pen fabrieken en der N.V. gemeenschap pelijk bezit van aandeelen Philips' gloei lampenfabrieken heeft voor het boekjaar 1940/1941 de volgende dividenden vastge steld: 6 (v.j. 6) procent op de gewone aan deelen en 6 (v.j. 6) procent op de prefe rente aandeelen.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1