DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN GELDIGE BONNEN VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1942 33ste Jaargang No. 10357 S)eGcid^ch^Som<viit Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20Ó15, Administr. 20935 C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. V Een nieuwe economie Wie bestrijdt het liberale economisch stelsel, het kapitalistisch stelsel kapita listisch in den zin, zooals door ons herhaal delijk is uiteengezet schaart zich mede aan de zijde van den Paus van „Quadrage- simo Anno" Pius XI. In genoemde encycliek (verschenen in 1931) spreekt de Paus over „verschrikke lijke wantoestanden" en „betreurenswaar dig verderf der zielen" als gevolgen van het vigeerende economisch stelsel. Zeker, altijd en onder alle economische stelsels zullen menschelijke ondeugden tot verkeerde dingen leiden. Maar onder het liberale economisch stelsel, onder het kapi talistisch stelsel is er veel meer aanleiding voor het verkeerde, wat wij hier op het oog hebben, en wordt ook veel van dat ver keerde gesanctionneerd, niet meer als verkeerd beschouwd. Een „onverzadelijke zucht naar rijkdom en bezit", aldus Pius XI, „die de menschen weliswaar ten allen tijde er toe gebracht heeft, Gods wetten te verkrachten en de rechten van den evenmensch met voeten te treden, brengt bij den huidigen stand van het economisch leven de menschelijke zwakheid veel meer in verleiding". „Het gemak, waarmee iedereen in een absoluut vrijen handej geld kan verdienen, verleidt zeer velen tot het handeldrijven in allerlei goederen; daar hun eenig streven is, met den minst mogelijken arbeid ge makkelijke winsten te maken, voeren zij een wilde speculatie, door de prijzen naar willekeur en hebzucht nu eens te laten stij gen dan weer te doen dalen". (Men denke hier b.v. aan den handel op de beurs en aan den huidigen z.g. zwarten handel!). En even verder in zijn encycliek zegt de Paus, dat nog gewezen dient te worden „op die sluw-berekende personen, die er niets om geven, of hun bedrijf in gepaste behoef ten voorziet, maar onbeschaamd de men schelijke hartstochten prikkelen, om ze dan te exploiteeren ten eigen bate". Paus Pius XI is in zijn veroordeeling van de economische dictatuur, uitgeoefend door het kapitaal, even duidelijk als Leo XIII, die in zijn encycliek „Rerum Novarum" (uitgevaardigd in 1891) constateerde, ,",dat enkele weinigen nagenoeg de geheele heerschappij verkregen over de arbeids markt en over heel den handel, zoodat een klein aantal machtige kapitalisten een bijna slavenjuk hebben opgelegd aan de onafzienbare menigte proletariërs". Paus Leo XIII zoowel als Pius XI heb ben veroordeeld het economisch stelsel, waarin de winst geen middel, maar doel is, dus den geest van de liberale economie, van het kapitalisme, zooals dat in de practijk naar voren treedt en heerscht. Uit dezen tijd moet worden geboren een nieuwe, geordende economie; waarnaar door velen reeds zoovele jaren is gestreefd en verlangd! Maar voor die nieuwe economie is „een onmisbare voorwaarde" een „herstel der christelijke zeden" (Leo XHI); tegen het bederf der zielen, dat gevolg is van de slechte economische practijken, „bestaat geen enkel geneesmiddel, tenzij een open lijke en oprechte terugkeer tot de leer van het Evangelie" (Pius XI). STALINGRAD WANKELT. De weermachtsberichten van de laatste dagen vertellen ons van den strijd om Sta lingrad en zooals te voorzien wasdeze in een vesting herschapen stad, wankelt. Met den val van Stalngrad zal er weer een belangrijke overwinning op de bolsje wisten behaald en het bolsjewisme een stap nader tot zijn algeheele vernietiging gebracht zijn. En zoo wordt het bolsjewisme in harden en moeilijken strijd stap voor stap terug gedrongen. Zoo wordt de bevrijding van Europa langzaam maar zeker een feit. Landgenoot, aan dezen harden strijd ne men ook Nederlandsche mannen deel en het is voor deze mannen dat wij u vra gen ons verzorgingsfonds te willen steu nen. Indien u wist, hoeveel vreugde u zoo'n Oostfrontstrijder bereidt door het zenden van een pakket mogelijk te ma ken, dan. stort u vandaag nog een flink bedrag op girorekening 432100, t.n. Verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen Ne derland, Koninginnegracht 22, te 's Gra- venhage. VEEHOUDERS IN ZUID-HOLLAND HIELDEN MELK ACHTER. Verplicht tot levering van een groot deel van hun veestapel. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij heeft on langs de bevoegdheid gekregen om op te treden tegen landbouwers en veehouders, die handelen in strijd met de wettelijke voorschriften, door him producten geheel of gedeeltelijk aan hun bestemming te ont trekken. Wanneer geconstateerd wordt, dat een veehouder aanmerkelijk minder melk levert aan een melkverwerkend bedrijf of aan een standaardisatiebedrijf dan op grond van den omvang van zijn veestapel en andere factoren redelijkerwijze van hem kan worden verwacht, kan deze man wor den verplicht tot inlevering van andere pro ducten, bijvoorbeeld een deel van zijn vee stapel. In eenige provincies is dit laatste reeds geschied. Aan enkele veehouders is reeds een extra aanslag opgelegd in de ver plichte veelevering. Thans zijn, aldus bericht het A.N.P., het twee veehouders in Zuid-Holland, die zich een extra-leveringsplicht zien opgelegd. Aan een veehouder te Krimpen aan den IJssel is een extra-leveringsplicht van 9 koeien opgelegd, terwijl een veehouder te Alkemade niet minder dan 20 koeien boven zijn normale leveringsplicht zal moe ten afstaan. Men kan niet ongestraft de voedselvoorziening van zijn volk tegen werken! De strijd om Stalingrad De hardnekkige gevechten in de stad Stalingrad duurden ook gisteren voort. Te vergeefs trachtte ne bolsjewisten den worgenden ring van den Duitschen aanval te doorbreken en de dreigende vernieti ging tegen te houden. Op geen enkele plaats slaagden zij er in, de Duitsche in fanteristen, pantsergrenadiers en pioniers te stuiten. Alle tegenaanvallen werden af geslagen. Vaak hadden de bolsjewisten zich ver schanst in de huizen der stad, die voor het grootste deel door bommen en granaten reeds tot de fundamenten verwoest zijn. Met een aan zelfvernietiging grenzend verzet vechten de bolsjewisten om iedere straat, om ieder huis en om iedere puin hoop. Stap voor stap wordt hun het ter rain ontnomen. De zuivering der verover de wijken wordt met succes voortgezet. Eenige cijfers geven een indruk van de hevigheid der gevechten en hun vernieti gende gevolgen. Een voor Stalingrad vechtende gemotoriseerde infanteriedivi sie heeft sedert Juni 21.000 gevangenen gemaakt en 160 tanks, 281 stukken ge schut, 36 stukken snelvuurgeschut, 42 stukken pantserafweergeschut, 71 vlam menwerpers en 58 vliegtuigen vernietigd. Inzake den aanval, welke gisteren door Duitsche gevechtsvliegtuigen op Groot- Brittannië is ondernomen, deelt .het opper bevel van de weermacht nog het volgende mede: Lichte Duitsche gevechtsvliegtui gen hebben gisteren in verrassende aan vallen overdag herhaalde malen de En- gelsche zuidkust aangevallen en bommen van zwaar kaliber geworpen op voor den oorlog belangrijke en militaire installaties. In de stad Rye ontploften de bommen in groote gebouwencomplexen en veroor zaakten zij groote verwoestingen. Bij het vertrek nam een gevechtsvliegtuig een voor de kust kruisenden vijandelijken kot ter onder vuur en schoot het vaartuig in brand. Korten tijd later was de eveneens aan de Engelsche zuidkust liggende stad Eastbourne het doel van lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen. Het station van East bourne werd verscheidene malen getrof fen en verscheidene groote gebouwen cp het stationsemplacement werden in brand geworpen. Tijdens gewapende verkenning boven zee is gisteravond een Duitsch gevechts vliegtuig tot de Orkaden doorgedrongen. Het in het noordelijk deel van dit gebied liggende eiland Faer Isle werd met bom men en boordwapens van uit geringe hoogte aangevallen. Een met troepen be zet barakkenkamp werd door voltreffers vernield. Andere militaire installaties werden zwaar beschadigd. Volgens mededeelingen van het opper- Ibevel van de weermacht hebben lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen gisteren op nieuw verrassende aanvallen overdag ge daan op de Britsche Zuidkust en bommen van zwaar kaliber neergeworpen op voor den oorlog belangrijke en militaire instal laties. Ten Oosten van Eastbourne brach ten Duitsche gevechtsvliegtuigen een Britsch patrouillevaartuig tot zinken. In den afgeloopen nacht hebben Duitsohe gevechtsvliegtuigen het stad- en havenge bied van Kings-Lynn en Great Yarmouth gebombardeerd. Bommen van zwaar kali ber kwamen terecht op de haveninstalla ties van deze beide steden aan de Engel sche Oostkust en veroorzaakten verschei dene zware branden. Kings-Lynn is een bekend verkeers knooppunt en heeft een groote visschers- haven."Voorts is het een-invoerhaven voor hout en papier. DE BENOEMING VAN TANT. Omtrent de benoeming van den presi dent van het bureau van voorlichting der regeering, Tani, tot minister van buiten- landsche zaken wijst men in politieke kringen te Tokio volgens Domei vooral op de groote diplomatieke ervaring, die Tani gedurende tientallen jaren werkzaamheid voor het departement van buitenlandsche zaken heeft opgedaan. Tevens legt men den nadruk op zijn vriendschappelijke betrekkingen met den premier, Tojo, die reeds geruimen tijd be staan, en verklaart dat Tani voortreffelijk op de hoogte van alle buitenlandsche vraagstukken is. Men kan derhalve verwachten, dat zijn benoeming volledige overeenstemming in de Japansche buitenlandsche politiek en propaganda naar binnen zoowel als naar buiten zal hebben. TANI OVER JAPANS BETREKKINGEN MET DE SOVJETS. De nieuwe Japansche minister van bui tenlandsche zaken, Tani, heeft gister avond in zijn eerste gesprek met journa listen verklaard, dezelfde fundamenteele buitenlandsche politiek te willen volgen als zijn voorgangers ten aanzien van de Sovjet-Unie en de andere mogendheden. Er komt geen wijziging, zoo zeide hij, in de Japansche politiek van eerbiediging van het neutraliteitspact met de Sovjet- Unie. Op dit punt wensch ik speciaal den nadruk te leggen. De banden van vriend schap met de Asmogendheden en met Ja pans bondgenooten hoop ik verder te ver stevigen. Japan en de andere landen in dit deel der wereld dienen hand iri hand te gaan als een groot gezin met eerbiedi ging van elkanders onafhankelijkheid. HOWE OVER DE GEVOLGEN VAN DEN DUIKBOOTOORLOG. Naar de Engelsche nieuwsdienst uit Ot tawa meldt, heeft de Cahadeesche minister Howe gisteravond in een radiorede over de uitwerking van den duikbootoorlog mede gedeeld, dat er b.v. in Juli geen enkele oceaantankboot in Halifax (Nieuw Schot land!) is binnengeloopen. DE STRIJD OP MADAGASCAR. Inzake de gevechten op Madagascar zijn tot gisterochtend toe geen nadere bijzon derheden medegedeeld. In welingelichte kringen legt men er den nadruk op, dat de geruchten over het staken der vijande lijkheden daarom zeer waarschijnlijk zijn omdat een verder Fransch verzet tegen de verpletterende Britsche overmacht volko men kansloos zou zijn. Bovendien zijn op het oogenblik nog bestaande radioverbin dingen tusschen Madagascar en Vichy door den Engelschen opmarsch naar Ta- narivo in gevaar gebracht. Over de situatie op Madagascar is Don derdag het volgende officieele communi qué gepubliceerd: Als de gouverneur-generaal van Mada gascar door de opening van besprekingen met het Britsche opperbevel al heeft ge poogd een eind te maken aan het bloed vergieten, dan waren de Englesche eischen wel dermate onaanvaardbaar, dat geen re sultaat kon worden bereikt. De gouverneur-generaal is derhalve be sloten de verdediging van het eiland tot het uiterste voort te zetten. In denzelfden zin moet het publiek worden gewaarschuwd voor alle berichten uit buitenlandsche bron, die over deze aangelegenheid de ronde kunnen doen. De Engelschen hebben slechts 170 K.M. landinwaarts kunnen oprukken en wel in 61/2 dag. Hoe groot ook de wanverhou ding tusschen strijdkrachten en wapens aan beide kanten mag zijn, toch zijn alle maatregelen genomen om den strijd voort te zetten. DE TOESTAND IN SIBERIë. Japansche journalisten hebben de laat ste weken een reis langs de noordgren zen van Mandsjoekwo gemaakt. De ver tegenwoordiger van de Mijako Sjimboen meldt daarover, dat volgens mededeelin- gen van bolsjewistische deserteurs de le vensmiddelenrantsoenen in Siberië zijn geslonken tot een vierde of vijfde deel van de vooroorlogsche. Dat er een vree- selijk gebrek aan levensmiddelen heerscht, blijkt reeds uit het feit, dat het dagelijk- sche broodrantsoen van de bevoorrechte Russische soldaten in het Siberische grensgebied is verminderd van 1100 tot 350 gram. Er is in Siberië in de eerste plaats ge brek aan werkkrachten. Voor belangrijk werk worden voor meer dan de helft vrouwen gebruikt. Het Sowjetleger in het Verre Oosten telde voor het uitbreken van den oorlog ongeveer 700.000 man. Naar schatting zijn er thans nog 40 procent ac tieve troepen en 60 procent reserves, die zijn samengesteld uit geoefende en onge oefende mannen van 18 tot 52 jaar. In de grensstad Chabarowsk zijn, aldus de Ja pansche journalist, vele vrouwen onder de wapenen geroepen. De troepen vertrou wen hun officieren niet en dezen leven in voortdurende vrees voor de Gpoe. MYRON TAYLOR IN VATICAANSTAD. De persoonlijke vertegenwoordiger van Roosevelt bij het Vaticaan, Myron Taylor, is Donderdag na een afwezigheid van ge- ruimen tijd via Lissabon per vliegtuig te Rome aangekomen en heeft zidh naar Va ticaanstad begeven. In welingelichte kringen van het Vati caan verluidt, dat niet bekend is of Taylor in het bezit is van een persoonlijken brief van Roosevelt aan den Paus. De omstan digheden in aanmerking genomen kan dit niet uitgesloten worden geacht. Men brengt te Rome de laatste mislukte poging in herinnering om het Vaticaan in opdracht van Roosevelt te brengen tot een voor Sovjet-Rusland gunstige houding om zoo invloedrijke Katholieken in de Ver. Staten te winnen voor de pro-bolsjewjsti- sche politiek van Roosevelt. Zooals men weet, mislukte deze poging destijds ten gevolge van de houding van het Vaticaan, dat weigerde zich in dezen zin te binden. Boerenleider Roskam is zoojuist terug gekeerd uit Oostland (Oekraïne) en zal den boeren op Vrijdag van 19—19.20 uur over Hilversum I verslag van zijn reis uitbrengen. Herhaling van deze zeer be langrijke mededeeling Zaterdagmorgen van 730—7.50 uur, eveneens over Hilversum I Ned. Landstand- Koper-VNP-Pax Holland m IN EEN PAAR REGELS Naar de Britsche berichtendienst uit Pretoria meldt, heeft dr. Malan, leider der nationalistische oppositiepartij in Zuid- Afrika in een openbare vergadering de stichting eener Zuid-AfrikaansChe repu bliek na den oorlog geëischt. De Britsche berichtendienst geeft toe, dat bij de aanvallen van de Britsche lucht macht op West-Duitsch gebied' den afge loopen nacht 39 Britsche vliegtuigen ver loren zijn gegaan. De Noorsche minister-president Quis ling heeft een novelle op het Noordsche Wetboek van Strafrecht uitgevaardigd, krachtens welke bij alle deleten, die vol gens dat wetboek met levenslange gevan genis gestraft kunnen worden, ook de dood straf kan woraen uitgesproken, behalve tegen personen 'beneden 18 jaar. Volgens Radio Ankara zal in het staatsblad een regeeringsverordening ver schijnen, waarbij alle granen van den oogst 1942 in 'beslag genomen worden. BINNENLAND DE TAPTEMELKBONNEN. Zooals bekend geven de bonnen voor taptemelk tevens recht op het koopen van consumptiemelkproducten. De laatste be staan voor verreweg het grootste gedeelte uit tapte- of karnemelk; de overige be- standdeelen van de consumptiemelkpro ducten kunnen, wat de hoeveelheid be treft, gevoegelijk worden verwaarloosd. Tot nu toe gold, dat op één bon een hoe veelheid geleverd moest worden, waarin 13/4 liter tapte- of karnemelk ver werkt was. Het is echter in de practijk ondoenlijk gebleken dit precies uit te re kenen. Aangezien dit ook feitelijk de moeite niet waard is en het bovendien aanleiding gaf tot meeningsverschillen tusschen publiek en handelaren, zullen, naar het Departement van Landbouw en Visscherij thans bekend maakt, genoemde bonnen voortaan eHc recht geven op het koopen van 1 3/4 liter tapte- of karnemelk of 1 3/4 liter taptemelkproducten. VASTE BRANDSTOFFEN VOOR KOOKDOELEINDEN. Gedurende het tijdvak van 15 September 1942 tot en met 30 April 1943 geeft de met 04 KF gemerkte bon der DZ.-kaart voor vaste brandstoffen voor kookdoeleinden recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen met uitzondering van anthra- ciet. De verbruikers zullen met de op de zen bon aan te schaffen brandstoffen moe ten toekomen tot 1 November 1942, aange zien eerst op dezen datum een nieuwe bon zal worden aangewezen. DENDROLOGENDAG TE BOSKOOP. Heden hield de Nederlandsche Dendro- logische vereeniging haar jaarlijkschen Dendrologendag te Boskoop. Na de opening van de bijeenkomst door den voorzitter den heer S. G. A. Doorenbos, directeur van gemeente-plantsoenen te 's-Gravenhage, werd door den heer dr. J. van Wijk van 's-Gravenhage een lezing ge houden over het onderwerp: „Eenige pro blemen in het sierteeltcentrum Boskoop" en door den heer ir. J. G. W. Ignatius van 's-Gravenhage een voordracht over het on derwerp: „Enkele gegevens uit de economi sche ontwikkeling van het boomteelt-be drijf, in het bijzonder met betrekking tot het centrum Boskoop". In den middag gaf de heer .dr. E. F. Ja- cobi, directeur der rijkstuinbouwschool een beschouwing over het grondonderzoek te Boskoop. Hierna brachten de leden een be zoek aan het laboratorium, den proeftuin en de tentoonstelling van afbeeldingen, oude catalogi en litteratuur, betrekking hebbende op Boskoop. MILITAIRE DIENSTTIJD ONDERWIJZERS. Blijkens de Staatscourant van 16 Sep tember heeft de secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en kuituurbescherming per 1 September j.l. besloten als diensttijd aan te merkqn den tijd, door den onderwijzer na 10 April 1939 en vóór 15 Juli 1940 in militairen dienst doorgebracht, voor zoover hij in het bezit was van een akte van bekwaamheid als on derwijzer en op 11 April 1939 den leeftijd van 25 jaren had bereikt. De prinses van Piemont begeeft zich naar een bijeenkomst-van het Italiaan- sche Roode Kruis voor het uitreiken van diploma's aan gemobiliseerde vrijwillige ziekenverpleegsters Orbis-Luce*Holland-Pax Holland ra Alamentje DURE SCHOENEN. Er heeft een bericht in de bladen gestaan, dat de schoenen goedkooper gaan worden. Dit bericht is vanzelf sprekend slechts in zooverre van belang als men in de gelegenheid wordt gesteld om ook werkelijk schoenen te koopen. Wat gaat het mij persoonlijk aan of een schoen tien gulden of duizend gulden kost, indien ik toch op houten plankjes langs 's Heeren wegen klapper. Ik realiseer mij intusschen heel goed, dat dit standpunt, indien ik het zou huldi gen, een egoïstisch standpunt is. Men schen met bonnen, moeten de schoe nen ook kunnen koopen en betalen. Maar ik wil feitelijk alleen maar de aandacht vestigen op een zinsnede uit dit bericht, waarin vermeld stond, dat het kon gebeuren, dat een paar luxe schoentjes voor ƒ70.stonden ge- etaleerd en voor dien prijs ook wer den verkocht. Dat zij voor f 25 waren ingekocht, doet hier verder niets ter zake. Ik vraag mij echter af: wie gaat er nu in 's hemelsnaam doodgemoe dereerd op ƒ70 loopen trappen. Dat kan alleen een vrouw zijn, die niet beseft, hoe wij, mannen, (hm!) moe ten zwoegen om dat bedrag te kunnen verdienen. Hoe wij dagen lang hon derden kilometers afleggen in onze eigen stappers, die er hoogstens zes hebben gekost. Dat is een gevolg van het systeem, dat de vrouwen mogen uitgeven, wat de mannen verdienen. En het zou dan misschien goed zijn, als ook dat een beetje gedistribueerd werd, nademaal een koopje van 75 zeer slecht is voor onze zenuwen en niet bevorderlijk voor de rust in het gezin. Maar intusschen is de zaak al in orde gekomen. Er is nu een nieu we regeling en indien nu iemand weer eens schoenen voor ƒ75 tracht te verkoopen kan snel en afdoende worden ingegrepen, zegt het bericht. Waarlijk, het benieuwt mij. Want wat is bestand tegen vrouwe lijke ijdelheid? Wij mannen niet en een bepaling van onze hand waar schijnlijk evenmin. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: 20 tot en met 26 September: 48-A Brood 48-B Brood 48 Beschuit 48-A Vleesch 48-B Vleesch 48-A Aardapp. 48-B Aaardapp. 48 Melk 1-51 2r51 res. 48 Tabak 48 Sigaretten X 1 rants, basch. br. of geb. 4 rank. vL vLwnren 2 kg. aardappelen 1 kg. aardappelen 1 3/4 liter Melk 1 3/4 liter taptemelk 1 rants, tabak. 1 rants, sigaretten 6 Sept. tot en met 3 October. 382 algemeen 333 algemeen 392, 393, 394 395 algemeen 4-49 4-50 res. 384 algemeen 385 algemeen 386 algemeen 387, 388, 389 alg 46, 47, 48, 49 versnaD. 390 algemeen 1 kg. suiker 500 gr. jam. 1 rants, bloem, brood of gebak 250 gram rijst 250 gram peulvruchten 250 gram gort 100 gram vermicelli of maizena 100 gram kaas 100 gr. choc, suikerwerk I 250 gram koffiesurrogaat 13 tot en met 24 September: 47 Boter I rantsoen Boter 47 Vet I *4 rantsoen Boter 13 September tot en met 11 November: Nader aan te wijzen. rants. Boter 16 Aug. tot en met 30 Sept.: 370 Algem. 11 rants. Eenheidsz. M Eenheidsz. I rants. Eenheidsz. 371 Algem. 1 rants. Waschpoeder M Waschp. 1 rants. Waschpoeder M Toiletzeep 75 gr. Toiletzeep 80 pet. I Sept. tot en met 31 Dec.: M Textiel 45 gram scheerzeep. II Mei tot en met 31 December: 01 tot en met 05 B.V. 1 brandt. 1 eenh. 6 Sept. tot en met 3 Oct. (bijz. rantsoen): 377 algemeen I 100 gr. choc., suikerwerk Verlengd tot 30 September: 235 Algem. 336 Algemeen L Zeep L Toiletzeep 1 rants. Eenheidszeep. 250 gr. waschpoeder 1 rants. Eenheidszeep 75 gr. Toiletzeep 80 pet. Bonnen die afloopen DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNENKORT NIET MEER GELDIG. Na Zaterdag 19 September: 47 Brood, Beschuit, Vleesch, Aard appelen, Melk, Tabak. 50 Reserve (Taptemelk). DE NIEUWE BONNEN. De volgende week zullen de gebruikelij ke rantsoenen brood, beschuit (voor kinde ren tot 4 jaar), vleesch, aardappelen, melk (voor kinderen tot 14 jaar), tabak enz. (voor mannen) en cigaretten (voor dames) verkrijgbaar zijn op de bonnen 48, terwijl voor taptemelk zyn aangewezen de bonnen 1-51 en 2-51 reserve.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1