DUITSCHLAND rMomentje DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1942 33ste Jaargang No. 10356 3)c Ccicló'ch^ (Bou^a/ti£ Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Th. Wilmer, Hoofdredacteur. V De christen en het lijden Wij schreven gisteren enkele gedachten neer over de groote, de diepste bron van alle menschelijke kracht: waar en zui ver Godsvertrouwen. Godsvertrouwen, ook te midden van lij den! Het lijden in de wereld zal de christen zooveel het hem mogelijk is trachten te verlichten en te verzachten. Bij het lijden, dat onontkoombaar is, zul len wy niet verliezen het Godsvertrouwen! Emil Fiedler schrijft: „Wie eenmaal den Vader vond, den goeden God, en beleefd heeft, welke wonderbare rust en kracht uitgaan van dit ■weten, hem kan geen leed ter wereld het vertrouwen in God meer ontnemen. Want 't meeste lijden, dat op de menschheid drukt, ontstaat immers juist, omdat wij anders doen, daft God wil. De verbreking der god delijke orde is de bron der maatschappe lijke ellende van heden. De geloovige chris ten zal als zoon of dochter van den goe- tjen Vader in den hemel deze sociale el lende verzachten, waar hij kan. En hij zal zich met al zijn energie in de rijen van hen plaatsen, die probeeren de bronnen van nood en ellende dicht te stoppen, en de stel regels van den Vader weer in practijk brengen. Waar hemzelf het leed treft, zonder dat hij het waarom en waartoe kan begrijpen, daar weet zijn hart van oproer noch weer barstigheid. Er zal slechts een afwachten in hem wonen. Een luisteren. Want hij weet: Wanneer God ons den weg ver spert, dan wil Hij ons op een anderen heb ben, die beter is. Vriend, wanneer ooit God u vasthoudt, of uw plannen verijdelt, bedenk dan toch, dat zijn hand u wel zeer nabij moet zijn. „Al zou ik wandelen in de schaduwen des doods, ik vrees geen onheil, want Gij zijt bij mij."" Uit dit citaat moge, ten overvloede ho pen we, blijken, dat Godsvertrouwen niet beteekent een willoos en werkeloos neer zitten bij de ellende in deze wereld! - De geloovige christen zal zich met alle energie met alle energie! plaat sen in de rijen van hen, die probeeren de bronnen van nood en ellende dicht te stop pen. En hoe dicht te stoppen? Door de stelregels van den Vader weer in practijk te brengen! Dit is in korte woorden het program van den christen, diè geplaatst wordt tegen over nood en ellende, tegenover het lij den. Een program, natuurlijk ook voor dezen tijd. Een christen zal ook heden energiek streven, om de nood en el lende van den tijd zooveel mogelijk te be strijden. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-S.S. EN HET VRIJWILLIGERSLEGIOEN „NEDERLAND". Nieuwe keuringen. Het S.S.-Ersatzkommando deelt ons me de, dat vrijwilligers voor de Waffen-S.S. en het Legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoe gen teneinde gekeurd te worden: 18.9.42: 10 uur Hengelo Deutsches Haus; 16 uur Zwolle School Turfmarkt. 19.9.42: ,10 uur Assen Dienstgebouw, Vaart 161; 14 uur Groningen Concerthuis, Poelestraat. 20.9.42: 10 uur Leeuwarden Huize Schaaf, Breedstraat. 21.9.42: 10 uur Amsterdam School Iepen- weg 13; 16 uur Utrecht Wehrmachtheim, Mariaplein. 22.9.42: 10 uur Amersfoort, Dienstge bouw, Kapelweg. 23.9.42: 10 uur Den Haag Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Tijdens de keuringen voor de Waffen- S.S. en het Legioen kunnen zich ook die genen melden, die tot de Germaansche S.S. Nederland (Nederlandsche S.S.) willen toe treden. OPROEP NATIONALE JEUGDSTORM. Jonge Nederlandsche' mannen van 17 tot 25 jaar, die zich in de naaste toekomst als kaderlid van den nationalen jeugdstorm willen inzetten voor de leiding van de Ne- derlandsche jeugd in het nieuwe Europa, dienen zich daartoe aan te melden bij het stafkwartier van den nationalen jeugdstorm Koningslaan 9, te Utredht. Van 1 November 1942 tot 1 Februari 1943 volgen zij dan een leergang voor be roepskaderleden aan het kaderheem te Ommen (O) waar na gebleken geschikt heid een aanstelling volgt. De aanmelding moet voor 1 October 1942 geschieden en vermelden: naam en voornamen (voluit), volledig adres (even tueel telefoonnummer), geboortedatum en -plaats, beroep, genoten onderwijs en op leiding. Op de enveloppe plaatst men in den linkerbovenhoek „beroepskaderleergang". Lidmaatschap van den jeugdstorm is geen vereischte, maar dient wel vermeld te worden. Na de aanmelding worden de noo- dige formulieren met bijzonderheden toe gezonden. Voor nadere inlichtingen leze men de bladen en richte men zich tot het staf- kwartier van den nationalen jeugdstorm, Koningslaan 9 Utrecht STRIJDT VOOR EUROPA Verbitterde gevechten bij Stalingrad Het Duitsche weermachtsbericht van gisternamiddag luidt: „Aan den Terek mislukten verscheidene vijandelijke aanvallen. In den slag om Sta lingrad werden in verbitterde gevechten nieuwe terreinwinsten behaald. Formaties van de luchtmacht steunden den strijd van he leger en vielen het vijandelijke ravi- tailleeringsverkeer op spoorwegen en we gen in het mondingsgebied van de Wolga aan. In het gebied van Woronesj heeft de vijand zijn aanvallen met vrij sterke strijd krachten hervat. Hij \ferd in hevige ge vechten met zware verliezen afgeslagen. Bij Rzjef werden bij den afweer van herhaalde vijandelijke aanvallen in den sector van een legercorps gisteren overdag 106 tanks, waarvan 71 alleen in den sector van een infanterie divisie, vernietigd. Op ten andere plaats werd een eigen plaatse lijke aanval met succes uitgevoerd. In den Noordelijken sector van het front stortten plaatselijke aanvallen der bolsje wisten ineen. Ten Zuiden van het Ladogameer werden vrij zwakke vijandelijke strijdkrachten in gesloten en vernietigd. Artillerie bestookte vijandelijke vuurstellingen, kazematten en gevechtsstanden met waargenomen uitwer king. Op het Ladogameer werden een bolsje wistisch bewakingsvaartuig en een vracht schip door bommen beschadigd. In de periode van 5 tot 15 September verloor de bolsjewistische luchtmacht 1215 vliegtuigen. Hiervan werden 936 in lucht gevechten, 212 door luchtdoelartillerie en 43 door formaties van het leger neerge schoten. De overigen werden op den grond vernield. In dezelfde periode gingen aan het Oostelijke front 87 eigen vliegtuigen verloren. Met inbegrip van de reeds vroeger ge melde vijandelijke verliezen vernietigden Finsche en Duitsche vloot- en luchtstrijd krachten in den loop van dezen zomer 26 bolsjewistische duikbooten. Zóoals reeds in een extra-bericht is me degedeeld, werden de in den nacht van 13 op 14 September met gebruikmaking van vloot- en luchtstrijdkrachten bij Tobroek gelande troepen in nauwe samenwerking tusschen Duitsche en Italiaansche strijd krachten na een zwaren, snellen strijd ver nietigd of gevangen genomen. De vijande lijke oorlogsschepen werden door kustbat- terijen en luchtdoelgeschut onder een wel gericht vuur genomen, waarbij drie torpe dojagers, eenige korvetten en talrijke lan dingsbooten tot zinken werden gebracht. De daarop in Oostelijke richting wijkende schepen werden aangevallen door forma ties van de Duitsche en Italiaansche lucht macht, die twee kruisers, een torpedojager en verscheidene motortorpedobooten tot zinken brachten. Andere kleinere schepen werden zwaar beschadigd. Duitsche mij nenvegers brachten een Britsche motortor pedoboot met 117 gevangenen in de haven van Tobroek. Negen vijandelijke bommen werpers werden neergeschoten. In totaal werden 580 gevangenen, onder wie 34 of ficieren, gemaakt. Bovendien verloor de vijand een groot aantal dooden. Een om vangrijke hoeveelheid oorlogsmateriaal werd buitgemaakt. Onder de gevangenen bevinden zich talrijke schipbreukelingen van de tot zinken gebrachte Britsche oor logsschepen. De eigen verliezen zijn gering. Aan het front in Egypte bestookten lich te Duitsche gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers concentraties van auto's der Britten met groote uitwerking. Duit sche jagers schoten in luchtgevechten bo ven Noord-Afrika en Malta 25 Britsche vliegtuigen neer, waarbij een eigen vlieg tuig verloren ging. Boven het zeegebied ten Westen van Brest, alsmede bij vluchten boven de be zette gebieden in het Westen werden 5 Britsche vliegtuigen neergeschoten. In den strijd tegen Groot-Brittar.nië vielen gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht de haven en industriestad Boston aan. Er ontstonden talrijke branden. Op het Westelijke gedeelte van de Noord zee brachten, patrouillevaartuigen in een kort zeegevecht 2 Britsche motortorpedo booten tot zinken en schoten een derde in brand. Aan het Egyptische front behaalde eer ste luitenant Marseille zijn 145ste cot 151ste overwkinning in de lucht". AANTAL SLACHTOFFERS VAN ONLUSTEN IN INDIë. Sir Reginald Maxwell heeft in de giste ren te Delhi gehouden debatten meegedeeld dat bij de onlusten in Indië, volgens d^ voorloopige nog onvolledige berichten, door optreden van de politie 340 Indiërs gedood en ruim 800 gewond zijn. Hierin zijn nog niet begrepen de verliezen in de provincie Bihar, het deel van Indië, waar de onlus ten het hevigst woeden. Bovendien zijn door optreden van de militairen 318 per sonen gedood en 153 gewond. De verliezen van de politie zijn: 31 dooden en een groot aantal gewonden, terwijl vèn de militairen 11 gedood en 7 gewond werden. Voorts zijn er zeven civiele ambtenaren gedood en 16 gewond. De cijfers bevatten nog niet de verliezen onder het personeel der spoor wegen, die zeer hoog moeten zijn. De door Maxwell genoemde verliescijfers zijn aan zienlijk hooger dan die, welke Churchill in zijn redevoering over Indië op 10 Sept. heeft bekend gemaakt. DE OMSINGELING VAN STALINGRAD WORDT VOORTGEZET. Op het kaartje is met dikke zwarte lijn het Duitsche aanvalsfront op Stalingrad aangegeven. De twee uiterste vleugels van den midden-sector die langs den spoorweg via Woroponowo opereerden zijn in de Zuidelijke voorsteden van Stalingrad door gedrongen. Het middenfront heeft eveneens contact gekregen met de Noordelijke en Zuidelijke Duitsche eenheden. Stalingrad wordt nu van drie zijden ingesloten. De stad en vesting Stalingrad (voorheen Za- rizyn of Tzarizyn genoemd) telt 500.000 in woners, is «jen belangrijk industrie cen trum en wordt de stapelplaats van het Be neden Wolga-gebied genoemd; men vindt er groote hout- en vischmarkten, machine- en wapenfabrieken. „Wij willen wat wij welen" DR. GOEBBELS OVER DEN OORLOG. In „Das Reich" publiceert dr. Goebbels een hoofdartikel „De steile weg opwaarts", waarin hij zich bezig houdt met de vraag van dén vermoedelijken duur van den oorlog. Overal, aldus de minister, ziet men de dingen thans realistischer dan in den aan vang? Duiteschland heeft den oorlog van den beginne af van den realistischen kant gezien en er steeds voor gezorgd hem niet licht, maar ook niet te zwaar op te ne men. Wij zien in den strijd een geweldig tragisch volkerendrama, dat wij met in spanning van onze geheele nationale kracht tot een zegevierend einde moeten brengen en van welks afloop het afhangt, of wij in cnbeperkte mate zelfbeschikking zullen ver werven of zullen ondergaan. Het spreekt vanzelf, dat het daarbij niet onverschillig is, hoelang de oorlog duurt. Maar die vraag staat in geen verhouding tot het feit, dat wij den oorlog moeten winnen en dat daarvoor alle voorwaarden aanwezig zijn. De vraag naar den duur van den oorlog wordt meestal door den steller der vraag in zijn wenschvoorstelling bepaald. Zij is bijna altijd afhankelijk van wat de indivi du van den afloop van den oorlog verwacht. Een definitief antwoord kan men niet ge ven. Maar de ervaring leert, dat oorlog en vrede vaak niet komen, wanneer men ze dichtbij waant, en dat ze even vaak plot seling zijn, wanneer men ze niet verwacht. Geen Engelsche bewering, aldus Goeb bels, is zoo dom als deze, dat men alle slagen kan verliezen om den laatsten te winnen. Dit klopt alleen, wanneer een overwinnend volk, zooals wij in 1918, de noodlottige fout begaat vrijwillig afstand te doen van den troef der gewonnen veld slagen. Duitschland heeft thans zooveel van dergelijke troeven in de hand, dat het niet behoeft te vreezen voor den afloop van den oorlog. Nooit eerder in de geschie denis heeft zich een oorlogvoerende mo gendheid in een betrekkelijk zoo korten tijd zooveel voorwaarden voor de over winning geschapen. Terwijl Duitschland altijd nog in het of fensief is gebleven, bestond de wijsheid van den tegenstander in het telkens wach ten op den winter om een rustpoos te krij gen. Wij zouden ook niet weten, hoe en waarom de loop der dingen kan verande ren, want iedere nieuwe zomer heeft ons oorlogspotentieel op ieder gebied vergroot. Wat bijvoorbeeld grondstoffen en wape nen betreft, staan wij er thans veel en veel gunstiger voor dan in het begin van den oorlog, om nog te zwijgen van het aantal en de hoedanigheid onzer geschoolde troe pen. De Anglo-Amerikaansche mogendhe den zyn zelfs bij de grootste inspanning, waarvan zij nog ver verwijderd zijn, niet tegen ons opgewassen en de aan menschen en grondstoffen zoo rijke Sovjet-Unie is al zoozeer geamputeerd, dat haar oorlogs potentieel op zyn minst beslissend ver zwakt genoemd mag worden. Minister Goebbels besluit met de woor den: „Waarom zouden wij den toestand rooskleuriger zien dan hy is? Hij geeft ons toch al alle kansen op de overwinning. Nog veel offers en veel inspanning zullen van ons gevergd worden, maar wij achten het juister het publiek tijdig daarop opmerk zaam te maken, opdat noch wij noch ons volk in eenig opzicht misleid worden. Een steile weg opwaarts ligt nog voor ons. Aïaar wij gelooven, dat die eerder wordt afgelegd door een volk, dat door een ja renlange harde oefening in het bergbe klimmen getraind is dan door een volk, dat het bergbeklimmen slechts op de vlak te heeft leeren kennen. Wij hebben geen aanleiding, onszelf of de wereld iets voor te praten. Wij zijn ons volkomen bewust van onze taak, maar ook van onze kansan. Wij weten wat wij willen. Maar, wat nog belangrijker is, wij willen ook wat wij weten". WINTERHULP NEDERLAND LOTERIJ 1942 BETEEKENT: GROOTE KANS OP OP ééN DER TWEE MILLIOEN GELD PRIJZEN. DEZE WEEK IS DE VERDUISTERINGSWEEK Waarschuw uw buurman, als hij de verduisteringsvoorschriften overtreedt. Wijs hem zoo noodig op de gevaren, welke hierdoor kunnen ontstaan. Als gij een waarschuwing ontvangt door de nalatigheid van u zelf of een der leden van uw gezin, wees dan dank baar en zeg niet: waar bemoei je je mee. Goed verduisterd, goed be schermd. DENKT AAN HET TIJDIG VERDUISTEREN! Verduistering. Oorlogsnoodzaak met tweeledig doel. De orienteering voor vlieg tuigen onmogelijk te maken en de bevol king in de schutse der duisternis op te ne men. Of de burgerij dit laatste voldoende beseft, dient te worden betwijfeld. Een goed verduisterd perceel vindt lang niet altijd zyn oorzaak in het juiste inzicht van de(n) bewoner (bewoonster), doch veelal in de angst voor een bekeuring, al dan niet gevolgd door de nog onaangenamer maat regel van stroomafsluiting. De zorg, waarmede de verduistering wordt doorgevoerd, hangt dan af van de meer of minder intensieve controle door de politie uitgeoefend. Men verliest hierbij geheel uit het oog, dat het hier mede een maatregel van zelfbescherming betreft, een maatregel dus, die in de eerste plaats strekt tot eigen veiligheid. Wordt deze maatregel maar ten halve of onvoldoende doorgevoerd, dan levert men mede gevaar op voor de omwonenden. Dit maakt, dat de nalatigheid niet meer is een persoonlijke aangejegenheiddoch een ingaan tegen het gemeenschapsbelang. Het zou niet de eerste maal zijn, indien een onvoldoende verduistering de oorzaak is van een bomaanval, die niet de(n) na latige treft, dooh zijn medeburgers in de nabijheid. Een licht punt hoe, in beeldspraak ge bruikt, ook toe te juichen levert in oor logstijd ernstig gevaar op. Laat men dit 'beseffen en inzien. Dit in zicht zal de burgerij er toe brengen, niet te verduisteren uit vrees voor straf, doch uit welbegrepen eigenbelang en ter bevei liging van eigen en andermans leven en goed. MYSTERIEUZE ONTPLOFFING BRENGT SCHIP TE GIBRALTAR TOT ZINKEN. Uit La Linea wordt vernomen, dat toen verscheidene Britsche oorlogsbodems Gi braltar binnenliepen, men uit de richting van de haven een geweldige ontploffing vernam, waar een Engelsche vrachtboot van 3000 ton zóó snel zonk, dat de toege snelde reddingsvaartuigen slechts nog en kele leden der bemanning in veiligheid konden brengen. Het grootste deel der be manning vond den dood in de golven. Omtrent de oorzaken van de ontploffing, die in de vesting groote nervositeit heeft verwekt, tast men nog volkomen in het duister. Men veronderstelt, dat hier ofwel sprake is van een vijandelijken aanval of van een daad van sabotage. TANI JAPANSCH MINISTER VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN. Naar wordt medegedeeld is Masajoeki Tani, de leider van het Bureau van Voor lichting, benoemd tot minister van bui- tenlandsche zaken, waarmede ministerpre sident Tojo, die na het aftreden van Togo cp 1 September jl.i tijdelijk de portefeille van buitenlandsche zaken erbij had geno men, van deze taak weer wordt ontheven. Tani zal tevens de leiding in handen hou den over het Bureau van Voorlichting. ENGELSCHE AANVAL OP VELDLAZARET. Van militaire zijde verneemt het D. N. B.: Een Britsche lan<^ingsgroep, die in een beschut liggende baai ten Westen van To- rroek voet aan wal had kunnen zetten, heeft daar met zware infanteriewapenen een groot Duitsch veldlazaret aangevallen. Ofschoon dit lazaret van grooten afstand herkenbaar was aan de Roode-Kruisvlag, zetten de Engelschen hun aanval voort. Zij drongen binnen en vielen de gewonde Duit sche soldaten met messen aan. Den Engel schen in kwestie, allen afkomstig van het Eritsche eiland, werden gevangen genomen en verklaarden, dat zij uitdrukkelijk bevel tot dezen overval hadden gekregen, aan gezien men op deze plaats den minsten tegenstand verwachtte. IN EEN PAAR REGELS De Britsche admiraliteit heeft het verlies van de beide torpedojagers „Sikh" en „Zulu" tijdens de mislukte onderne ming bij Tobroek, toegegeven. In aanvulling op het Italiaansche weermachtsbericht van gisteren wordt of ficieel medegedeeld, dat de lichte Britsche kruiser, die volgens het weermachtsbe richt beschadigd was, later is gezonken. Volgens den Britschen Berichtendienst heeft het Amerikaansche vlootcommando thans toegegeven, dat in den slag bij Mid way het Amerikaansche vliegkampschip „Yorktown" tot zinken is gebracht. De president van de Union Pacific Spoorwegmaatschappij, William Jeffers, is volgens een persbericht uit Washington, door het bureau voor oorlogsproductie be noemd tot rubberdictator. Zijn taak zal bestaan in het uitvoeren van het door de senaatscommissie voor rubberkwesties op gestelde programma voor rubberbesparing. KOLEN EN KOUDE. De menschen zeggen, dat het met de kolenvoorziening 'n nare boel zal wor den dezen winter. De menschen zeggen zooveel. Zij zeggen ook, dat de winter nog kouder zal worden dan de drie voorafgaande. Wat weten zy ervan? Laat de natuur soms haar geheimen los? Maar goed, aangenomen, dat het zoo zal zijn, wat heeft het dan nog voor zin den menschen nu al de stuipen op het lijf te jagen. Zij hebben hun kolen- kaart en moeten immers toch afwach ten, welke bonnen er geldig zullen worden verklaard. Die bonnen kunnen zy dan verwisselen tegen kolen en ver der dienen zij maar af te wachten, wat er gebeurt. Nu is het nog volop zomer. Waarom tweemaal hoofdpijn te heb ben, als men het met één keer af kan? Maar toch ben ik eens gaan praten met mijn kolenbaas. Een bezadigd man. Vergrijsd in de kolen. Niet verzwart, maar vergrijsd. Ongeloofelijk, maar het is zoo. Ik- zat daar bij hem op zijn pri- vé-kantoor, waar geen kolengruisje en geen stofje te vinden was. En ik heb 'hem gevraagd, wat hij ervan dacht. Hij heeft eerlijk gezegd: mijnheer, ik denk tegenwoordig niet meer. Ik wacht en zie. Maar als ik U een goeden raad mag geven, stook hout! Koop bocwnen op stam. Dat is het voordeeligste sto ken. Ik wierp tegen, dat men mij altijd had voorgehouden dat dit zoo duur was, maar hij wees dit volstrekt van de hand. Van kolen heeft U één keer warmte zei hij. Van hout drie maal. Eerst bij het hakken, dan bij het kloven en tenslotte by het stoken. Ik probeer nu een klein woudje te 'bemachtigen. En laat het dan maar vriezen. V „WAGEN WE DEN SPRONG?" Hedenavond van 19.0519.20 spreekt 'Max Blokzijl vip den zender Hilversum 1 in de serie brandende kwesties over het onderwerp: „Wagen we den sprong?" Wateren voor de scheepvaart gesloten. De marinebevelhebber in Nederland deelt op grond van artikel 5, alinea 1 nummer 2, alinea 2 van de verorde ning No. 100/41 van den Rijkscommis saris voor de bezette Nederlandsche gebieden over bijzondere maatregelen inzake de kustbescherming mede: De West-Friësche Waddenzee, de wateren van Zeeland en het Hollandsch Diep tot aan de brug over den Moer dijk, zijn met onmiddellijken ingang van zonsondergang tot zonsopgang voor de geheele scheepvaart gesloten. Overtredingen worden gestraft vol gens artikel 7, alinea 2 van de veror dening No. 100/41. EEN EXTRA VERSNAPERINGSRANTSOEN De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat voor de distributieperiode van 6 September j.l. tot en met 3 October a.s. behalve het normale versnaperingenrant soen 100 gram chocolade- of suikerwerk- artikelen beschikbaar wordt gesteld op bon algemeen 377 van de bonkaart voor voedingsmiddelen. Dit beteekent derhal ve, dat iedere consument, onverschillig of hij in het 'bezit is van een rookerskaart of een versnaperingenkaart, ditmaal voor be doelde artikelen in aanmerking komt. Zij, die van genoemden bon gebruik willen maken, dienen deze uiterlyk Zaterdag 19 September a.s. bij den winkelier in te le veren. De winkelier wordt vervolgens in staat gesteld, zich met de bij hem ingele verde bonnen zoo noodig extra te beyoor- raden en zal daarna aan zijn klanten de hoeveelheid, waarop zij, gezien het aan tal door hen ingeleverde bonnen, recht hebben, kunnen afleveren. De aandacht wordt er op gevestigd1, dat voor deze af levering geen afzonderlijke bon zal wor den aangewezen. In verband hiermede be hoort de winkelier bij het in ontvangst ne men van de bonnen algemeen 377 aan den klant een ontvangstbewijs af te geven. Met nadruk wordt er op gewezen, dat het publiek er rekening mede dient te houden, dat men op bon algemeen 377 niet dezelfde artikelen zal kunnen koopen, welke als regel op de bonnen van de versnaperingenkaart worden betrokken, aangezien de aanwijzing van dezen extra bon ten doel heeft de fa brikanten en den handel in de gelegen heid te stellen de ten gevolge van de distributie minder gangbaar geworden soorten af te zetten. Het publiek zal derhalve bij het in ontvangst nemen van de op bon algemeen 377 verkrijg baar gesteld© hoeveelheid versnaperin gen genoegen moeten nemen met die soorten, welke de winkelier hem aan biedt. BRITSCHE LUCHTAANVAL OP CHERBOURG. Naar het opperbevel van de Duitsche weermacht mededeelt, heeft een gemengde Britsche vliegtuig-formatie Dinsdagavond brisant-bommen neergeworpen op stad en haven van Cherbourg, waardoor eenige schade aan gebouwen werd veroorzaakt. Door luchtdoelartillerie der luchtmacht werden bij dezen aanval een Britsche bom menwerper van het type Boston en een Spitfire neergeschoten.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1