DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Europeesclie jeugd fe Weenen bijeen DUITSCHLAND Momentje WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1942 33ste Jaargang No. 10355 Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 G. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. In Te, Domine, speravi Voor den enkeling zoowel als voor een volk ligt de stoerste levenskracht, de meest stabiele levensbasis in het: Gods vertrouwen. Godsvertrouwen doorbreekt donkere le venswolken met gouden zonnelicht. Godsvertrouwen overstraalt sombere le venservaringen met zachten glans. Godsvertrouwen werpt, terwijl wij door een wereld van kleine dingen wandelen, een heel breed en wijd perspectief voor ons open. Godsvertrouwen brengt in het voorbij gaande leven, in ieder oogenblik van dit leven, een stuk eeuwigheid.... Godsvertrouwen maakt on$ niet im muun, onvatbaar voor pijn en leed en •mart, voor zorg en angst en benauwd heid; doch het maakt ons het kruis lich ter en dragelijk, het staalt en sterkt ons met levensdurf en levensmoed. Maar: Godsvertrouwen is niet.... een soort bijgeloof, zooals in dezen tijd nog al eens wordt aangehangen, b.v. een gelooi in z.g. voorspellingen! Godsvertrouwen is niet een vermetel vertrouwen, waarmede wij hier bedoelen het vertrouwen van hem, wiens levensgedrag niet strookt met Gods wil en Gods wetten. Godsvertrouwen is een oprecht biddend vertrouwen, een aanbiddend opzien naar den Al-Bestuurder, een onbeperkt geloo- ven in Goddelijke Wijsheid en Goddelijke Goedheid. „In Te, Domine, speravi, non confun- dar in aeternum. Op U, o Heer, heb ik ge hoopt en ik zal niet beschaamd worden, in eeuwigheid niet". Dit gebed stijgt op als jubelende dank na het ervaren van Gods liefde, het spreidt uit een weldoende rust over den avond van iederen misschien moeielijken en zwaren levensdag, dien de mensch met Hem besluit. Wij weten, dat God alies ten goede leidt voor hen, die Hem liefhebben (Paulus Rom. 8. 28). In Te, Domine, speravi.... Mislukte landing bif Tobroek EXTRA BERICHT VAN HET DUITSCHE OPPERBEVEL. Het hoofdkwartier der Duitsche weer macht deelde gisternamiddag het volgende extra-bericht mede: „De Britsche troepen, die in den nacht van 13 op 14 September met gebruikmaking van lucht- en vlootstrijdkrachten bij To broek geland waren, zijn in nauwe samen werking tusschen Duitsche en Italiaansche strijdkrachten na een zwaren, snellen strijd vernietigd of gevangen genomen. De vijandelijke oorlogschepen werden door kustbatterijen en luchtdoelgeschut on der een welgericht vuur genomen, waarbij drie torpedojagers, eenige korvetten en talrijke landingsbooten tot zinken werden gebracht. De daarna in Oostelijke richting wijkende schepen werden aangevallen door afdeelingen van de Duitsche en de Italiaan sche luchtmacht, die twee kruisers, een tor pedojager en verscheidene motortorpedo- booten tot zinken brachten. Andere klei nere schepen werden zwaar beschadigd. Duitsche mijnvegers brachten een Britsche motortorpedoboot met 117 gevangenen in de haven van Tobroek. Negen vijandelijke bommenwerpers werden neergeschoten, In totaal werden 576 gevangenen gemaakt, onder wie 34 officieren. Bovendien verloor de vijand een groot aantal dooden. Een omvangriike hoeveelheid oorlogsmateriaal werd buitgemaakt. Onder de gevangenen bevinden zich talrijke schipbreukelingen van de tot zinken gebrachte Britsche oor logsschepen. De eigen verliezen zijn ge ring". Naar officieel te Rome wordt meege deeld, was volgens de bij de gevangenen gevonden oneratiebevelen het doel van de Britsche actie bij Tobroek een gelijktijdige landing ten Oosten en ten Westen van de haven. De Engelsehen wilden daarna van weerskanten de reede van Tobroek berei ken, zooveel mogelijk schade toebrengen aan de havenwerken en de in de haven lig gende schepen met speciale middelen tot zinken brengen. Voor zoover op het oogen blik vaststaat, werd aan de actie deelgeno men door twee kruisers, verscheidene ja gers en duikbooten en een aanzienlijk ge tal corvetten en motortoroedobooten. De poging had dus het karakter van een aan zienlijke gecombineerde operatie. Zij werd voorafgegaan door een zeer heftigen lucht aanval. die var Zondag 21 uur tot Maandag 3.30 uur duurde. Daarbii lieten de Engel- schen niet minder dan 500 bommen vallen, terwijl de vijandelijke schepen haven en stad onder vuur namen. Kort daarop volgden de landingen in de baai van Marsa el Aoeda, Westelijk van To broek. en in de baai van Marsa el Sjiaoese, Oostelijk van Tobroek. De Westelijke groep werd onmiddellijk tegengehouden door de plaatselijke verdediging, terwijl de Ooste lijke groep, die goede landingsmogelijkhe den had, over "een kleinen afstand kon op rukken. Toen echter werd deze afdeeling overweldigd^ waarbij zij gevoelige verliezen leed. De overlevenden werden gevangen genomen. Het eerst trad het marinebataljon San Marco tegen de Engelschen op. Dit ontving weldra steun van andere marinetroepen en Italiaansche en Duitsche troepen uit To broek. Volgens het verdedigingsplan wer den ook per auto troepen aangebracht, die echter niet in den strijd behoefden te wor den geworpen. Jeugd moet voorgaan naar nieuw Europa WEENEN IN FEESTKLEED. De speciale A. N. P.-correspondent meldh We.enen heeft zich ter gelegenheid van het Jeugd-congres in feestkleed gestoken. Al lerwegen wapperen de vlaggen van de veeitien landen, die op het Congres ver tegenwoordigd zijn. Het is een eenvoudige versiering en niet te vergelijken met de pracht en praal, die de oude Donaustad bij vroegere congressen tentoonspreidde. Want terecht heeft men zich op het standpunt ge steld, dat in 'n tijd, waarin zulk 'n groot ge deelte der Europeesche jeugd aan het front staat, geen groote feesten gehouden mogen worden. Men hecht meer beteeke- nis aan de innerlijke waarde, aan een uit gemeenschappelijk ideaal voortkomende kracht, dan aan uiterlijk vertoon, dat niet in overeenstemming zou zijn met den ernst van den tijd. De oorlog heeft juist in de kringen dergenen, die steeds voor de aan eensluiting van de Europeesche jeugd ge ijverd hebben, vele slachtoffers geëischt. Enkele dagen geleden nog is de jeugdlei der der Belgische Rexisten, J. Hagemans, die eveneens aan het Congres zou deelne men, in den strijd aan het Oostelijke front gesneuveld. De beide presidenten van het Europeesche Jeugdcongres, Axmann en Viduzzoni, zijn oorlogsverminkten. Beiden hebben in den strijd tegen het bolsjewisme hun rechterarm verloren. Ondanks de vrij sobere versiering echter maakt Weenen een feestelijken indruk en het geheele leven in de oude Donaustad staat geheel in het teeken van de histori sche gebeurtenis, die hier binnen haar mu ren plaats vindt. De hotels, waarvan de grootste geheel ten dienste van de congres sisten staan, zijn stampvol en voor den in gang verdringt zich een talrijk publiek, dat met belangstelling het komen en gaan der gasten gadeslaat. Op straat hoort men allerlei talen en ziet men de meest verschillende uniformen, waaronder het veldgrijs een groote plaats inneemt. De leden der Nederlandsche delegatie slaan in dit internationale gezelschap geen slecht figuur. Opvallend is de groote be reidwilligheid, waarmede zelfs kleine jon gens' van de .Hitler Jugend de buitenland- sche gasten behulpzaam zijn. Trouwens, voor de deelnemers aan het Congres is op uitstekende wijze gezorgd en de wijze,, waarop het geweldige organisatorische pro bleem, dat de verzorging van zulk een groot aantal gasten nu eenmaal vormt, is opgelost, dwingt bewondering af. De officieele stichting van het Europee sche Jeugdverbond is feitelijk niets anders dan de bezegeling van een reeds geruimen tijd bestaande samenwerking van de Euro peesche jeugd, niet op de laatste plaats de samenwerking op het slagveld. De eenheid der Europeesche jeugd is tot stand geko men, doordat zij in een historische ontwik keling door een gemeenschap van idealen bij elkaar is gebracht. Als gelijkgerechtigden werken de lei ders der nationale jeugd-organisaties sa men. In werkgemeenschappen, die onder de verantwoordelijke leiding staan van een in een Europeeschen leidersring vertegen woordigden jeugdleider, worden de erva ringen bij de opvoeding en vorming van de jeugd uitgewisseld. Op den voorgrond staat het streven naar een gezonde en krachtige jeugd en de bezinning op cultureele tradi tie en missie van Europa. Typeerend voor den will, het Jeugdverbond te maken tot een, de g'eheele Europeesche jeugd verte genwoordigende, organsatie, is het feit, dat in het kader van de Duitsche delegatie, ook vertegenwoordigers van de Tsjechische, Estlandsche en Latlandsche jeugd aan het Congres deelnemen. Zoo wordt te Weenen gestreefd naar de eenheid van een van het helang van een betere en rechtvaardige wereld orde overtuigde Europeesche jeugd, op dat deze eensgezind en hierin ligt de groote uitzonderlijke beteekenis van deze gebeurtenis voort zal- gaan op den weg naar een nieuw Europa, daar bij gedragen door banden van hechte kameraadschap, waartoe de grondslag op de Europeesche slagvelden is gelegd. Tijdens den duur van het Congres, dat Vrijdag a.s. in het Gouwhuis der N- S. D. A. P. besloten wordt, komen de werkcom- missies iederen morgen in niet-openbare zitting bijeen, ter bespreking van techni sche aangelegenheden, Daarna staan voor iederen dag bezoeken aan de bezienswaar digheden der stad, theaters e.d. op het pro gramma. Maandagavond werden' de deel nemers aan het Congres uitgenoodigd door den Secretaris-Generaal van de Unie van Internationale Journalistenbonden, dr. Freiherr Duprell, voor een ontvangst in het mooie paleisje Schoenbrunn, waar tot 1938 de Nederlandsche legatie gevestigd was en dat thans tot zetel dient voor de Unie van Internationale Journalistenbon den. Dinsdag heeft het presidium van het Europeesche Jeugdverhond de binnen- en buitenlandsche pers een maaltijd aangebo den in de feestzaal van het historische raadhuis. Voorts was het Dinsdag de dag van opening van de bijzonder belangwek kende tentoonstelling: „Documenten uit de Europeesche geschiedenis", in de Nationale Bibliotheek. Hier is een collectie bijeenge bracht van unieke beteekenis. Eeuwenoude documenten kan men hier bewonderen, zooals het gouden psalmboek van Karei den Groote, doch ook documenten uit den nieuwen tijd, zooals de laatste oorkonde van het Oostenrijksche ministerie van bui tenlandsche zaken over de voltrokken aan sluiting bij het Duitsche Rijk. Verder zien wij het Westphaalsche Vredesverdrag, de op kostbare wijze in fluweel gebonden slot- oorkonde van het Weensche Congres, het protocol betreffende den moord op den Oostenrijkschen troonopvolger en zijn ge malin te Serajewo, en de abdicatie-oorkon de van keizer Karei. Naast deze documen ten van politieke beteekenis, bevat de hier bijeengebrachte collectie nog ee-' - ur van handschriften, waaronder zeer oude. Onder voorzitterschap van den Reichs- sportfuehrer, von Tschammer und Osten, is in het gouwhuis der N. S. D. A. P. te Wee nen een arbeidsgemeenschap sport ge sticht. In een rede wees Tschammer er op, dat de gemeenschappelijke liefde der Europee sche jeugd van oudsher de sport heeft ge golden. Hij opperde de invoering van Euro peesche spelen, die geen tegenstelling vor men tot de gedachte der Olympische Spe len, maar dienstig zijn voor de oriëntatie en den sportieven strijd der volken van Europa. STRIJDT VOOR EUROPA Verdere terreinwinst bij Stalingrad Het Duitsche weermachtsbericht van gisternamiddag maakt bekend: „Ten Zuidoosten van Noworossisk werd een als een vesting versterkt fabriekster rein in weerwil van taai vijandelijk ver zet vervoverd. Aan de Terek mislukten sterke vijande lijke tegenaanvallen. De zegevierende stormloop op Stalingrad door de Duitsche troepen, door formaties van de luchtmacht schitterend gesteund, wint verder aan ter rein. Twintig tanks werden bij deze ge vechten vernietigd. Ravitailleeringsver- bindingen en vliegveldinstalalties van den vijand werden overdag en 's nachts ge bombardeerd. Op de Wolga is een sleepboot door bom- treffers tot zinken gebracht. Ten Noorden van Rzjef hernieuwde de vijand met ge bruikmaking van zware artillerie zijn aanvallen. Hij werd overal bloedig afge slagen. Een pantsertrein der bolsjewisten werd door een bomaanval vernietigd. Aan het Wolchof-front werden bij een succesvolle plaatselijke actie talrijke ge vechtstanden vernield, terwijl ten Zuiden van het Ladogameer plaatselijke aanval len van den vijand in het afweervuur in een, stortten. Op het Ladogameer brachten gevechts vliegtuigen een vrachtschip tot zinken. Drie andere schepen werden beschadigd. In den afgeloopen nacht bestookten ge vechtsvliegtuigen Moermansk en vliegvel den in de omgeving der stad met bommen van zwaar kaliber. Van 12 tot 14 Septem ber werden 227 bolsjewistische vliegtuigen neergeschoten. In dezelfde periode gingen aan het Oostelijke front 23 eigen vliegtui gen verloren. Enkele Britsche bommenwerpers vlogen gisteren overdag boven Noord-Duitsch- land. Enkele brisantbommen richtten slechts geringe schade aan gebouwen aan. In den afgeloopen nacht viel de Britsche luchtmacht het Noord-Duitsche kustgebied aan. De bevolking leed verliezen. Vooral in woonwijken van de stad Wilhelmshaven ontstonden brartden, materieele schade en schade aan gebouwen. Nachtjagers en luchtdoelartillerie scho ten vier der aanvallende vliegtuigen neer. Zooals reeds in een extra-bericht is me degedeeld. stootten op 9 September Duit sche duikbooten midden op den Noordelij ken Atlantischen Oceaan op eert krachtig beschermd van Engeland komen convooi. In ononderbroken hevige gevechten heb ben voor het grootste deel jonge duikboot bemanningen het convooi tot vandaag achtervolgd en aangevallen en er 19 sche pen met een gezamenlijken inhoud van 122.000 brt., alsmede twee tornedojagers en een korvet van de vijandelijke bewa king tot zinken gebracht. Zes andere sche pen werden door torpedotreffers zwaar beschadigd. Slechts kleine uiteen geslagen deelen van het convooi konden ontkomen. Luitenant-ter-zee 1ste klasse Rolf Muet- zelburg, commandant van een duikboot, drager van het eikenloof, behoórende bij het ridderkruis van het IJzeren Kruis, is in den strijd tegen den viiand gesneuveld. Met hem verliest het duikbootwapen een schitterenden commandant en succesvol strijder. De duikboot zet onder bevel van den oudsten wachtofficier de7 operaties voort". IEDER HUIS IN STALINGRAD IS EEN VESTING. In aansluiting op het weermachtsbericht verneemt het D. N. B., dat de frontale aan val op Stalingrad onweerstaanbaar voort gaat. In weerwil van den plotselingen re genval zijn de Duitsche troepen de stad verder binnengedrongen. Zij leveren daar zware gevechten, die hooge eisdhen stel len aan de soldaten, doordat de aanval niet in een geheele linie kan worden onderno men, maar door afzonderlijke stoottroepen moet worden gedaan. De bolsjewisten heb ben ieder huis, iedere binnenplaats en iede ren tuin in hun verdedigingsstelsel betrok ken, hindernissen, versperringen en mijn- velden aangelegd en vooruitspringende dee- !en van de stad tot sterke steunpunten ge maakt, die door flankvuur het terrein be- heerschen. Door vliegtuigbommen, artil lerie en granaatwerpers moeten deze nes ten van tegenstand rijp voor den storm aanval worden gemaakt, terwijl infanterie en pioniers met ontplofbare middelen en vlamenwerpers naderen om het werk te voltooien. In militaire kringen te Berlijn zegt men van de situatie bij Stalingrad, dat de bols- DEZE WEEK IS DE VERDUISTERINGSWEEK Een oogenblik van onbedachtzaam heid (uw zolderraam was geheel on- verduisterd en de lamp bleef per on geluk branden) kan maken, dat men jaren schreit. Goed verduisterd, goed beschermd. DENKT AAN HET TIJDIG VERDUISTEREN! Wat komt het niet vaak voor, wanneer men des avonds laat in den trein reist en een stad nadert, dat men uit diverse wo ningen het licht naar buiten ziet stralen! Men hoort dan zoo dikwijls door mederei zigers mompelen: „Daar mag ook wel eens beter verduisterd worden!" En wat valt het uitstralende licht van een boerderij niet op, wanneer men in dezen vacantietijd des avonds nog een wandeling maakt. Bedenkt men eigenlijk wel, welk een groot gevaar het inhoudt, wanneer men zijn woning niet goed verduistert? Het is nu eenmaal een oorlogservaring, dat licht luchtgevaar aantrekt. Bovendien loopt met de kans een pro« ..•es-verbaal te bekomen, wanneer men zijn zoning niet behoorlijk verduisterd heefl Weliswaar is het niet prettig iederen avond opnieuw te moeten verduisteren, maar gebeuren moet het toch! Zorg er daarom voor, nu de avonden weer langer worden, dat uw afscherming in orde is. Een degelijke afscherming is nu eenmaal noodzakelijk en liefst zoodanig, dat gij er in huis zoo weinig mogelijk last van hebt, dus: „Buiten donker, binnen licht!" jev/isten in dit gebied op het oogenblik een grooter terrein bezet houden dan de Duit- schers. die hier in £rie wiggen zijn doorge drongen. Steeds weer wordt er op gewezen, hoe wanhopig deze stad wordt verdedigd door de bolsjewieken en men verklaart, dat de slag om Stalingrad ongetwijfeld een der grootste en verbitterdste en daarmee ook bloedigste in dezen oorlog is. Als de inneming van Stalingrad al niet zoef vlug gaat als men wellicht in leeken- kringen heeft verwacht, dan ligt dit aan de zorgvuligheid, waarmee de Duitsche leiding haar troepen in den strijd heeft ge worpen om zooveel mogelijk menschen te sparen., zoo zegt men te Berlijn van be voegde zijde. De tegenstand der bolsjewieken in Sta lingrad is dusdanig, dat de Russen letter lijk stuk voor stuk doodgeslagen moeten werden. Daar de bruggen naar den Oostelijken oever van de Wolga zijn afgebroken, kun nen de bolsjewieken hoogstens nog probee- ren zich zwemmend in veiligheid te breu- gen. maar dan zouden zij zich blootstellen aan de machinegeweren van hun kamera den. op den Oostelijken oever. Ee bolsjewisten staan derhalve voor de keus door de Duitsche of door hun eigen kogels te vallen. In verband met het binnen afzienbaren tijd te verwachten einde van den strijd om Stalingrad omschrijft men in militaire krin gen de doeleinden van het Duitsche zomer- offensief van dit jaar aldus, dat men in de eerste plaats de verovering van het ge heele, Dongebied en van de rest der Oekraiüe op het oog had, waar het vrucht- bax*e gebied der Zwarte Aarde voor de voe ding der bolsjewisten van zeer bijzondere beteekenis is. Ook was men voornemens alle industrieele grondstoffen en de wapen industrie van deze waardevolle gebieden met inbegrip van Stalingrad in Duitsche handen te krijgen. Als het tweede oogmerk van het Duit sche zomeroffensief noemen de militairen de berooving der bolsjewisten van hun Kaukasische olie. Daaraan voegt men toe, dat deze gebieden ten slotte niet alleen ont nomen worden aan den tegenstander, maar bovendien nog worden ingelijfd bij het Duitsche bewapeningspotentieel. Indien men er in slaagt, aldus de Wil- helmstrasse, den geheelen Kaukasus. die even groot is als het oude Duitsche Rijk, van den romp der Sovjet-Unie af te schei den, kan men zeggen, dat de offensieve kracht der bolsjewisten hoogstwaarschijn lijk is uitgeschakeld voor dezen oorlog. Over de mogelijkheden tot gebruik der Duitsche en geallieerde troepen, die vrij komen na den val van Stalingrad, hult men zich hier in zwijgen. DE OORLOG IN DE LUCHT. De ook in September tot dusver door de Britsche luchtmacht ondernomen vluchten naar de bezette gebieden in het Westen hebben geen positief resultaat voor den vijand opgeleverd. De aan de kust van het Kanaal gestationeerde Duitsche jachteska- ders verdedigden met bijzonder succes het luchtruim en schoten sinds het begin van de maand September in totaal 93 Engel- sche machines omlaag. Daar er aan Duit sche zijde in hetzelfde tijdvak slechts 22 vliegtuigen verloren gingen, wordt hier mede opnieuw de superioriteit van de Duitsche vliegers aangetoond. Aan het Egyptische front werden sinds 1 September 109 vijandelijke vliegtuigen bij slechts twintig eigen verliezen vernietigd. Aan het front van de Noordelijke IJszee schoten Duitsche jagers binnen drie dagen tijds 43 vijandelijke vliegtuigen omlaag, bijna uitsluitend de types Hurricane, Cur- tiss en Cobra. Van Duitsche militaire zijde verluidt, dat Duitsche gevechtsvliegtuigen vannacht be langrijke militaire doelen in Oost-Engeland met brisant- en brandbommen hebben aan gevallen. Alle toestellen zijn op hun steunpunten teruggekeerd. DENKBEELDIG VERKEER. De bezuiniging op de electrisohe stroom en misschien ook het gebrek aan auto's hebben tot gevolg gehad, dat wij nu ook verstoken zijn van de kleurige stoplichten, die de laatste ja ren in onze stad onze niet meer zoo kostbare levens beschermden. Het had ook kunnen zijn, dat men voor de op heffing van deze verkeerslichten het argument had gebruikt: of de men schen nu een bomscherf in hun lever krijgen of onder een auto terecht ko men, is ook al hetzelfde. Draai uit dus die lampen. En in dat licht bezien is het sympathiek, dat ons leven ons le ven nog is en dat men er alleen maar op uit is om stroom te sparen. Overi gens was het bij dat kruispunt een raar geval. Daar stond soms nog wel eens een eenzame fietser nederig en onderdanig te waohten tot het het roo- de lampje beliefde om groen te worden. Dan kwam er eerst een heele poos van het Rapenburg niks, dan uit het Noord einde niks en vervolgens niks van het Kort Rapenburg en dan mocht de fiet ser uit de Breestraat doorfietsen. Die begon dus met die verkeerslichten zoo'n 'beetje voor zich zelf. Het was alleen jamifierv dat er geen verkeersagent meer bij stond om al dat denkbeeldige verkeer in goede banen te leiden. Maar goed! Wij worden nu daar tenminste niet meer opgehouden om met naam, toenaam, leeftijd, geboortedatum en ge slacht clandestien in het boekje van een agent te worden geschreven, om dat wij een centimeter teveel naar links zijn uitgeweken of een milimeter te ver op de verkeersdrempel stonden. Wij kunnen nu weer haast maken. Wij heb ben nu weer de vrijheid om door te fiet sen. En dat is prettig. Want ik zou nu soms wel eens nog méér willen uitwij ken en nog meer haast willen maken. En dat kan nu tenminste. Het Finsche hoofdkwartier heeft giste ren het volgende extrabericht gepubliceerd over de actie der vlootstrijdkrachten: „In de loopende scheepvaartperiode heeft de in het binnenste deel van de Fin sche Golf opgesloten Oostzeevloot der Sowjet-Unie voortdurend duikbooten uit gezonden om de zeeverbindingen in de Oostzee te storen. Ten koste van zware verliezen zijn enkele booten er ook in ge slaagd door te breken. Volgens de officieele mededeeling van 1 Juli waren door gemeenschappelijke ope raties der Duitsche en Finsche vlootstrijd krachten 11 vijandelijke duikbooten ver nietigd. Met inbegrip van de reeds vroe ger gemelde verliezen steeg het aantal duikbooten, dat dezen zomer in de Finsche Golf vernietigd is, tot 26. Daarbij komen nog eenige onzekere gevallen, waarin vijandelijke duikbootenop zijn minst zwaar beschadigd werden. Ook de lucht strijdkrachten hebben met succes aan het opsporen van de duikbooten deelgenomen en haar door bommen schade toegebracht". AAN AMERIKA's WESTKUST. Het opperbevel van het Westen van Amerjka maakt bekend, dat een watervlieg tuig van onbekende nationaliteit 9 Septem ber boven het Zuidelijk deel der Kust van Oregon een brandbom, vermoedelijk van Japanschen oorpsrong, heeft laten vallen, aldu« volgens Nya Daglight Allehanda ee i bericht van United Press uit San Fran- cicso. Een verkenningsvliegtuig van het leger meldde bijna tegelijkertijd, dat het 30 zee mijl uit de kust een onbekende duikboot had gesignaleerd. IN EEN PAAR REGELS De Fuehrer heeft de hoogste Dujtsche onderscheiding voor dapperheid, het eikenloof met de zwaarden en briljanten bij het ridderkruis van het IJzeren Kruis, verleend aan lsten luitenant Hermann Graf als vijfden officier der Duitsche weermacht. Graf heeft met 172 overwinningen in de lucht van de jachtvliegers van alle tijden en landen het grootste aantal vliegtuigen* neergeschoten. In den nacht van 13 op 14 September hebben vijandelijke vliegtuigen op Roe- meensch gebied bommen laten vallen zon der militaire of industrieele objecten te treffen. Onder de plattelandsbevolking echter zijn 14 slachtoffers te betreuren. De Turksche regeering neemt voorbe reidende maatregelen voor den 'terugkeer der personen uit Thracië en Istanboel, die verleden jaar vandaar geëvacueerd wer den. Als gevolg van het volkomen gebrek aan middelen ter bestrijding van besmet telijke ziekten zijn in de door de Engel schen bezette landen van de Levant op grooten schaal epidemieën uitgebroken. De commissie van onderzoek naar bolsjewistische gruwelen op de Krim heeft thans 32 protocollen voltooid be treffende gruweldaden, die door de bolsje wisten bedreven zijn op Duitsche krijgsge vangenen of op de bevolking. Naar Radio New York meldt, heeft Donals Nelson voor de Oostelijke staten en voor 13 staten van het Midden-Westen drastische rantsoeneeringsmaatregelen voor brandstoffen aangekondigd.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1