DINSDAG 15 SEPTEMBER 1942 DE LEIDSCHE COURANT PAG. 3 STADSNIEUWS Gelijk gemeld, organiseert de Neder- landsch-Duitsche Kuituurgemeenschap in „Amicitia"' op Donderdag a.s. een avond, waaraan de dichter Robert Hohlbaum en het Wiener Konzerthausquartett met prof. L. Walch van de Weensche Philharmonie en prof. Seidlhofer, eveneens uit Weenen, medewerking zullen verleenen. Dr. Robert Hohlbaum, bekend schrijver van de romantrilogie „Deutsche Passion"', „Weg nach Emmaus" en „Pfingsten in Wei- mar", alsmede van de romans „Zweikampf um Deutschland" en „Volk und Mann", leest voor uit eigen werken, terwijl het Wiener Konzerthausquartett, niet, zooals onlangs bericht werd, het klarinetten kwar tet van Mozart zal uitvoeren, doch het Kwintet B dur van Frans Schmidt. EEN GOUDEN JUBILEUM. Heden herdacht de heer J. Kooreman, 3e Binnenvestgracht 18 den dag, waarop hij vóór 50 jaren in dienst trad van de N.V. Koninklijke Nederlandsche Fabriek van wollen dekens v.h. J. C. Zaalberg Zn. De heer Kooreman werd ten kantore op feestelijke wijze door de directie ontvan gen en toegesproken, waarbij zijn groote Verdiensten voor de fabriek werden ge prezen en hij als voorbeeld werd gesteld van trouw en toewijding aan de jongeren. Aan hem werd een couvert met inhoud overhandigd. Verder werd hij toegespro ken door den bedrijfsleider namens de meesterknechts, welke de collegialiteit en de gelijkmatigheid van humeur van den jubilaris, prees. Deze bood hem namens de meesterknechts en kantoorpersoneel een aquarel aan. Tenslotte sprak nog een der collega's onder aanbieding van een rook stel en een fruitmand, terwijl aan de echt- genoote van den jubilaris bloemen werden overhandigd. De jubilaris mocht thuis nog vele blijken van belangstelling ontvangen. Jubileum pater C. Warnecke. De zeereerw. heer Clemens Warnecke, •Kruisheer, vierde gisteren in het college te Hannut (België) zijn 40-jarig professie- feest. Pater Warnecke, een géboren Leide- naar, is sedert zijn priesterwijding werk zaam in Hannut, waar hij belast is met de priester-opleiding. Hij is een groot bevor deraar van de devotie tot de H. Theresia van het Kindje Jezus in het Walenland en een deskundige op het gebied van kerk muziek. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving: 9267. „Economy" Motor Oil Import, Noord wijk, Heerenweg 21. Afkomstig uit 's-Graven- hage. Wijzigingen: 1406. Firma C. Ver- sney, Leiden, Oude Rijn 88. Boekbinderij. Ocerl. Venn.: C. Versney, Leiden, dd. 7 September 1942. 9241. P. Kolderman, Café „Passage", Leiden, Breestraat 51. Door uittreding van den vennoot P. Kolderman Jr. per 24 Aug. 1942 is de vennootschap ondtr firma ont bonden en wordt het bedrijf voortgezet door P. Kolderman Sr., als eenig eigenaar, onder diens eigen naam, Gevolm.: P. Kol derman Jr., Leiden. (B.P.), 9265. G. den Haan en Zoon, Rijnsburg, Oude Vlietweg 8. Bloemkweekerij, groen- tenteelt. Venn.: G. den Haan en C. den Haan, Rijnsburg. 2145. Joh. Groen, Hazerswcude, Rijn dijk A 72, Melk- boter- en kaashandeL Uittr. E.: J. Groen, Hazerswcude. Wijz. handelsn. in: G. J. Green. N.E.: G. J. Groen Hazerswoude. Geboren: Marianne, dr. van H. Zier- fuss en M. A. Cramer. Hendrica, dr. van A. J. v. d. Kwartel en H. Guldemond. Jacobus, zn. van H. Verburg en A. v. d. Vliet. Cornelis, zn. van F. Penseel en K. Riethoven. Jan Arend Leendert, zn. van B. Kenter en G. Hakker. Margare- tha Maria Theresia, dr. van J. G. v. d. Born erj J. M. v. Vliet. Yvonne Made leine dr. van J. C. Hofstede en J. R. Onne- kes. Elisabeth Hendrica Gemma Maria, dr. van L. Th. Burgmeijer en N. Verschoor Jeremias, zn. van M. IJzerman en G. v. Leeuwen. Si Ohou, zn. van T. J. Chang en J. C. Krom. Cornelia Carolina Jo hanna, dr. van J. Vogelenzang en H. Han sen. Cornelis Anthonius Hendrlkus, zn. van L. Th. v. Winsen en- A. C. v. Dam. Nicolaas, zn. van N. v. Rij en H. C. Boter mans. Johannes, zn. van M. Beker en H. C. de Wildt. Jacobus Johannes Antho nius zn. van M. H. van Kesteren en M. P. Smit. Margaretha Helena, dr. van J. Die- pendaal en H. Jongkind. Ondertrouwd: J. G. J. Senden gesch. 38 j. en A. M. J. v. d. Voort jd. 31 j. G e h u w d; H. Verwer jm. en D. Laman jd. C. v. Koperen gesch. en M. J. v. d. Laan jd. O v e r 1 e d e n: F. H. Rip, zn. 4 j. L. Mulder, hsvr. van G. Voorwinden 62 j. A. A. den Hollander hsvr. van J. A. Ruijg- rok 52 j. J. Apperlo, wed. van H. Schut te 79 j. WILT U IETS WETEN? Vraag: omtrent vrije dagen in het landbouw- of tuindersbedrijf. Antwoord: Het aantal vacantieda- gen met behoud van loon bedfaagt per contractjaar: a. voor vaste en los-vaste ar beiders tenminste 6, waarvan 3 in een aan eengesloten tijdvak moeten vallen tusschen 1 Mei en 1 October; b. voor seizoen- en losse arbeiders voor elke maand dienstver band bij denzelfden werkgever een halve dag. De vacantiedagen zullen in onderling overleg worden vastgesteld. Vraag: Hoeveel bedraagt het vastge stelde loon voor land- en tuinbouwarbei- ders, dat 2 Sept. j.l. in werking is getreden. Antwoord: Voor den landbouw gel den in de prov. Zuid-Holland de volgende iegels: Vaste en los-vaste arbeiders (bouw en melkknechts) 22.50'per week. Seizoen arbeiders in de maanden November, De cember, Januari en Februari 3.50 per dag en in de maanden Maart tot en met October 3.75 per dag. Overuren 45 cent per uur. Voor den tuinbouw zijn de loo- nen voor vaste en seizoenarbeiders 24. en het dagloon voor losse arbeiders f 4. Overuren 50 cent per uur. Dezelfde loonen gelden voor het bloembollenbedrijf. Vraag: Over een Yoghurtplant. Antwoord: Het gebruik vanYoghurt- voor de gezondheid zijn. Beter is het daar om gebruik te maken van een bacterie- cultuur die in vloeibare vorm in flesjes geleverd wordt door: het le Ned. Levens middelen Laboratorium te Apeldoorn. Ge bruiksaanwijzing hiervan wordt bijgele verd. Deze méthode biedt veel betere re sultaten wat smaak en dikte van het pro duct betreft. Het gebruik van z.g. Yoghurt- plantjes moet daarom afgeraden worden. Vraag: Hoe kan ik het beste citroenen voor den winter bewaren? Antwoord: De citroenen worden in ruim water gelegd en kunnen pl.m. 4 a 5 maanden goed blijven. Vraag: Mijn zoon is 3 Sept. 14 jaar geworden en zit in de 7e klas, mag hij nu van school af of niet? Antwoord: Volgens de nieuwe ver ordening op de Leerplicht is het 8e school jaar verplicht gesteld. Waar het nog niet kon worden ingevoerd, kan vrijstelling worden verleend. Wend u tot het hoofd der school. RIJNSTREEK ZOETERWOUDE Op waarlijk schoone en hartelijke wijze is gisteren het veertigjarig kloosterfeest van den zeereerwaarden pater G. J. Kla ver weijden, pastoor van de parochie H. Kruisverheffing gevierd. Den dag voor het feest bracht de Jubilaris aan de pasto- ïie van de Sint Janskerk door, onderwijl de voorbereidingen getroffen werden. Op den vooravond van het feest werd de Ju bilaris door den Prior afgehaald en feeste lijk het klooster, waarvan hij de stichter is, binnengeleid en in blijden jubel door het geheele convent opgewacht. De kunstschil der A. van Remmen had als aardige atten tie in een der kloostergangen een schild aangebracht in den vorm van een klaver blad, waarop een weide geschilderd was, waarin een kudde schapen geweid v/erden. De schaapherder was meesterlijk, verper soonlijkt door den jubilaris: de feestvieren de herder Klaver weij den. Hoewel het ju bileum een kloosterfeest was, hebben de parochianen spontaan deelgenomen aan het feest van den beminden herder en zoo was de kerk op Maandagmorgen geheel bezet toen de Jubilaris een plechtige H. Mis van dankbaarheid opdroeg. In het priesterkoor hadden plaats genomen Mgr. Bekkers uit Voorschoten, deken C. M. Jonckbloedt van Zoeterwoude en de prior, pater P. Bakker. Als nresbyter-as- sistens fungeerde pater M. Nillissen pas toor te Rotterdam, pl.v. generaal-vicaris in deze provincie. Diaken was pater W. Mul der, rector van het klooster te Neerritten en sub-diaken pater dr. Henry van Rooijen. Als ceremoniarius fungeerde de weleerw. pater J. Bosman zoon van de parochie. Onder de H. Mis hield pater W. Mulder, vriend van den jubilaris, een feestpredi- catie. De kerk was door de goede zorgen van de broeders, bijgestaan door de jon- gelingschao van de parochie, onder kunst zinnige leiding van pater A. Stringa, smaakvol versierd. Waar het. feest gevierd werd op het titelfeest van de narochie, het feest van de H. Kruisverheffing, zong het fraterskoor de Mis van dit feest in de wisselende gezangen en een gedeelte van d^ 3e mis van Haller. Credo ni en het Tantum Ergo van Janssen werd als volks zang door de geloovigen buitengewoon goed gezongen. Fraterskoor en volkszang werd gezongen onder de bekwame leiding van pater A. Stringa. Na de H. Mis werd van de gelegenheid om den jubilaris geluk te wenschen in het klooster een druk gebruik gemaakt. Het bestuur van ..het Wit Gele Kruis" kwam dc-n jubilaris, voorzitter van deze veree- niging, huldigen. De tweede voorzitter, de heer Joh. Vlasveld, sprak namens bestuur en de leden den jubilaris toe. Op deze re ceptie gaven bijna alle parochianen, uiting aan de genegenheid die er tusschen den herder en geloovigen bestaat en recht har- lelijk was dan ook deze feestelijke samen komst waar de Jubilaris te midden van zijn familieleden niet alleen de geluk wen schen van de parochianen, maar ook van velen daarbuiten in ontvanercf mocht ne men. De congregaties boden fraaie ge schenken aan en vele bloemstukken, tele grammen en schriftelijke felicitaties ge tuigden hoe en door hoevelen de Jubilaris wordt bemind. Des avonds werd het feest luisterrijk besloten met een plechtig Lof door den Jubilaris. Koor en geloovigen zongen de gezangen om beurt en samen en na het „Te Deum" werd het feest da verend besloten met „Aan U, o Koning der Eeuwen." RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1942. 7.30 B.N.O.: Nieuws; 7.40 Gram.; 8.30 B. N. O.: Nieuws; 8.40 Halfweg; 8.50 Gron. Or kestver.; 9.00 Gram.; 9.30 Spiegel van den dag; 9.40 Gram.; 10.00 Solistenplaatjes; 10.30 Vraaggesprek „Het Millioenenlijntje"; 10.45 Gerard van Krevelen en zijn orkest; 11.30 Cello en piano; 12.00 Almanak; 12.05 Klaas van Beeck en zijn orkest; 12.45 B. N. O.: Nieuws; 13.00 Amusementsorkest; 14.00 Gevar. progr.; 15.00 Een eeuw mode, luisterspel; 15.20 Gevar. progr.; 16.00 Zang, cello en clavecimbel; 16.30 Gram.; 16.45 B. N. O.: Nieuws; 17.00 Orgelconcert; 17.30 Op zoek naar de ziel van den visscher, re portage; 18.00 Ensemble Willy Kok; 18.15 Gram.; 18.30 Ensemble Willy Kok; 19.00 Wat niet in de krant staat, causerie; 19.15 Gram.; 19.30 B.N.O.: Nieuws; en zakelijk praatje over den landbouw; 19.55 Luister spel: „De zwarte handel lokt"; Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales; 20.15 Om- roep-Symphonie Orkest; 20.45 Groote Ne derlandsche vocalisten, causerie met muzi kale illustratie; 21.25 Piano; 21.45 B.N.O.: Nieuws; 22.00 Gram. HILVERSUM n, 301.5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I; 7.40 Ochtendgymn.; 7.50 Sport; 8.00 Voor de rijpere jeugd van het platteland; 8.40 Gram.; 9.15 Voor de huis vrouw; 9.30 Gram.; 10.00 Godsdienstige uitzending; 10.30 Piano: 11.00 Voor de kleu ters; 11.30 Ensemble Joan Lancé; 12.35 Gram.; 12.45 B.N.O.: Nieuws; 13.00 Land- bouwreportage: 13.15 Nederlandsche Ka meropera; 14.00 Godsd. uitzending; 14.30 Kamermuziek van de tentoonstelling „Vier Eeuwen Nederlandsch Muziekleven".. 15.15 Piano en orkest; 15.30 Voor de vrouw; 15.45 plantjes kan heel gemakkelijk schadelijk Piano; 16.00 Revidasextet; 16.45 B.N.O.: Nieuws; 17.00 Voor de jeugd; 18.30 B.N.O.: Nieuws; 18.40 Spiegel van den dag; 18.50 B.N.O.: Brabantsch praatje; 19.00 Gram.; 19.15 Wij Socialisten; 19.30 Gevar. progr.; Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales; 20.30 Luchtig pianospel; 20.55 Gevar. progr.; 21.45 B.N.O.: Nieuws; 22.00 Pol. praatje; 22.10 Avondwijding; 22.1024.00 Gram. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma: 7.1524.00 Hilversum 1. 2e Programma: 7.1522.15 Hilversum 2; 22.1524.00 Buitenlandsch Programma. 3e en 4e Programma: 7.0024.00 Buiten landsch Programma. Voedi ngsgewassen in eigen tuin Maakt uw broeiramen ook in het najaar productief! Gedurende het geheele najaar kunnen de broeiramen in een tuin nog voor verschil lende doeleinden worden benut. Laat ze dus niet ongebruikt liggen! Zoowel in September als in October kan men onder dit glas nog waardevolle mal- sche groenten als spinazie, raapstelen, snij- sla en tuinkers telen. Wie in de tweede helft van de maand September nog over een hoeveelheid vol groeide, ten naastenbij plukrijpe tomaten beschikt, benut een broeiraam om de vruchten onder het glas in de zon te laten narijpen. Uitstekend zijn broeiramen in het najaar en in den winter te gebruiken om steeds over versche peterselie en selderij te be schikken. Wanneer men in zijn tuin een hoekje selderij of peterselie heeft, brenge men daaromheen in September of October een bekisting van planken aan en dekke deze met een 'broeiraam af. Men kan ook voor dit doel in Augustus de peterselie en de selderij in de leeg geworden broeibak uitplanten. Het is zaak er zorg voor te dra gen, dat de temperatuur onder het glas in de wintermaanden boven het nulpunt blijft. Aldus gebruikt men den geheelen winter uit eigen tuin versche groenten. Beschikt men in November nog over een flinke hoeveelheid andijviestruiken, dan kan men deze struiken voorzichtig met de kluiten opsteken en dicht naast elkaar on der een broeiraam inkuilen. Dit moet ge schieden als de bladeren droog zijn. Bij zacht, vochtig weer zet men de ramen op een kiertje; bij koud weer houdt men ze dicht. Zoodoende kan men nog geruim en tijd uit zijn broeibak versche andijvie eten. Doch ook in dit geval dient er voor te wor den gezorgd, dat de vorst er niet in door dringt. Bij vriezend weer vragen ze een extra afdekking met een rietmat of iets dergelijks. Koolrapen, kroten en winterpeen. Terwijl het aardappellof reeds gaat af sterven en het rooien der aardappelen in vollen gang is, bevinden koolrapen en win terpeen zich in September nog in vollen groei. Wie deze producten voor winter voorraad wil gebruiken, behoeft zich met den oogst niet te haasten. Koolrapen kun nen nog tot eind October in omvang en zwaarte toenemen, tijdens een zachten herfst zelfs nog langer. In die periode wachte men niet, totdat het lof gaat afster ven. Het is goed om ze uit den grond te ne men, als het lof nog groeiende is. In ver band met de mogelijkheid van een vroeg invallenden winter geschiede dit niet la ter dan uiterlijk eind October. Bij het rooien wordt het lof van de koolrapen bij de wortelhals afgesneden. De kroten voor winterbewaring pleegt men omstreeks half October te rooien. Daar de broze ondereinden soms licht af breken, moet dit rooien met zorg geschie den. De bladeren worden er voor deze be- waarbieten niet afgesneden, doch boven den kroon afgewrongen. Winterpeen mag tot eind October op het volk blijven staan. Nadat de koolrapen, kroten en peen wat op het veld te drogen hebben gelegen en van modder of kleideelen zijn ontdaan, brengt men ze naar de bewaarplaats. Even als voor andere producten moet deze droog en koel, doch vorstvrij zijn. Aldus kunnen ze tot in het voorjaar gaaf blijven. Men kan ze in een drogen kelder leggen of in een koele kast of vorstvrij afgedekt ergens op zolder. Een goede methode is ook om de koolra pen, kroten en peen des winters in een kist met zand te bewaren. Ten slotte kan men ze afgedekt door droog stroo of riet en een laag aarde ook wel op de gebruikelij ke wijze in den tuin inkuilen. SPORT ATHLETEEK „Dwars door Alphen". Naar we ver nemen wordt de estafette „Dwars ,door Alphen" gehouden op Zaterdag 19 Sep tember. De route is: Toussaintstraat, Jonckindconingstr., Vondelstr. Het par cours bedraagt 800, 400, 200, 100, 400, 300, 200, 100 M.; aanvang om 5 u. 30 min. LAATSTE BERICHTEN VERWERKINGSVERBOD BEUKENHOUT. In de Staatscourant van 14 Sept. 1942 is opgenomen een bekendmaking van den di recteur van het Rijksbureau voor Hout, waarbij de dispensatie, verleend bij art. 7, lid 6, van de houtbeschikking 1941 no. 1 wordt ingetrokken ten aanzien van: a, het bewerken, verwerken, doen bewerken en doen verwerken van beukenhout; b. het verkoopen en afleveren door fabrikanten aan gebruikers, verbruikers, grossiers en detaillisten in consignatie geven daar onder begrepen van houtproducten, wel ke geheel of voor het grootste gedeelte van beukenhout of van beukenfineer zijn ver vaardigd. Een en ander komt hierop neer, dat bovenstaan-de handelingen voortaan slechts mogen worden verricht met een schriftelijke vergunning, afgegeven door of namens den directeur van het Rijksbureau voor Hout en tot geen grootpren omvang dan in de vergunning vermeld. Kind door vrachtauto overreden en ge dood. Gisteren is het anderhalf-jarig dochtertje van den heer Vos in de Markt straat te Delden' onder een melkauto ge raakt. Het kind is er vermoedelijk onder gekropen toen de auto stilstond. Bij het wegrijden gingen de wielen de kleine over het lichaam, waardoor het op slag werd gedood. HOE HET ITALIAANSCHE HOSPITAAL SCHIP GETROFFEN WERD. ROME, 15 Sept. (D. N. B.). Ter aanvul ling op de in het weermachtberipht van gisteren gemelde torpedeering van het hos pitaalschip „Arno" wordt van bevoegde zijde nog het volgende medegedeeld: Het hospitaalschip werd door de vijan delijke torpedo aan de boeg getroffen. Na ongeveer negen uur verdween het vaar tuig in de golven. Een deel der opvarenden wist zich in booten te redden. Een ander deel werd door torpedobooten, die terstond uit Tobroek waren vertrokken, gered. De omgekomen vier matrozen en 23 ziekenop passers bevonden zich meerendeels in het ueel van het schip, dat door de torpedo getroffen werd- Het hospitaalschip onder nam zijn 46e reis. Het had tot dusver 1178 schipbreukelingen gered en in totaal 17.541 gewonden en zieken vervoerd. Nogmaals wijst men er van Italiaansche zijde op, dat het uitgesloten is, dat het schip niet her kend kon worden, daar het overeenkom stig het Volkenrecht voer met alle lichten aar. alsmede met twee op de vlag gerich te schijnwerpers, een krans van electrische lampen van voor- tot achterschip en met een rood kruis in het midden van het vaartuig, gevormd door roode en witte lampen. ENGELSCH GENERAAL OP OEFEN TERREIN OMGEKOMEN. STOCKHOLM, 15 Sept. (D. N. B.). Naar de Engelsche Nieuwsdienst meldt, is lui tenant-generaal Potter op een oefenter rein van de troepen door de ontploffing van een granaat om het leven gekomen. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 15 Sept. Vee. Heden werden ter veemarkt aangevoerd 2377 die ren, waaronder 73 paarden, 143 veulens, 152 schapen, 1250 runderen, 291 nuchtere kal veren, 178 graskalveren, 73 biggen en 217 bokken en geiten. Prijzen per stuk: melk koeien 715—600—500, kalfkoeien ƒ720— 600500, varekoeien ƒ500400340, vaar zen 480360235, pinke.n 310230 190, graskalveren ƒ210—165—80. De aan voer van graskalveren was korter, met flauwer handel en onveranderde prijzen. Melk- en kalfkoeien aanvoer als vorige week, stugge handel, de prijzen van vorige week vertoonden neiging tot dalen. Vaar zen en pinken aanvoer klein, slechte han del met prijzen als vorige week. Gemeentel. Aankondiging WISSELBONNEN TAPTEMELK VOOR INSTELLINGEN. Ten einde consumenten in de gelegen heid te stellen taptemelk per glas te koo- pen wordt aan ingeschreven instellingen, zoowel als aan niet ingeschreven instellin gen, op aanvraag een voorschot wisselbon nen „taptemelk" a 1/7 rantsoen verstrekt, en wel als volgt: 1. aan hotels, café's en restaurants (w.o. cafetaria's en cantines): 10 rantsoenen 70 wissel'binnen); 2. aan lunchrooms en melksalons: 20 rantsoenen 140 wisselbonnen). De betreffende instellingen worden in de gelegenheid gesteld de wisselbonnen af te halen vóór 3 October 1942 in het geboqw Steenschuur 15 tusschen 912 uur en 14 15 uur. Hierbij dienen zij hun codekaart alsme de hun bewijs van inschrijving bij de Rijks- Horeca over te leggen. Het inwisselen van bonnen tegen wissel bonnen en omgekeerd is aan bovenvermel de instellingen toegestaan. De door instellingen van gasten ontvan gen heele bonnen moeten worden ingele verd bij den melkleverancier. INLEVERING ZEEPBONNEN. De detaillisten, die niet op de hoogte wa ren van het feit, dat in de week van 711 September zeepbonnen ingeleverd konden worden, kunnen dit alsnog doen in de week van 14—18 September. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Leiden, 15 September 1942. 1661 SPREEKUREN DISTRIBUTIEKANTOOR. Het spreekuur voor de afdeelingen „Schoenen" en „Textiel", zal voortaan voor dringende kwesties dagelijks worden ge houden in het gebouw Breestraat 117; van 1415 uur, uitgezonderd 's Zaterdags. WIJZIGING MARKTUREN. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat: a. de veemarkt en de poelierswaren markt in het tijdvak van 18 September 1942 t/m 2 April 1943, met zonsopkomst zullen aanvangen en zullen eindigen te 15 uur en dat het tijdstip, na hetwelk geen vee meer ter markt kan worden toegelaten, wordt gesteld op 2 uren na zonsopkomst op die dagen waarop de markten na 8 uur aanvangen; b. de kaasmarkt zal aanvangen in de maanden October en November 1942 te 9.30 uur, in de maanden December 1942, Januari en Februari 1943, te 10 uur, in Maart 1943 te 9.30 uur en in April 1943 te 9 uur; c de botermarkt en de algemeene (Zater- dagsche) dagmarkt zullen aanvangen in Novembe.r 1942 te 9.30 uur, in Decem ber 1942 en Januari 1943 te 10 uur en in Februari 1943 te 9.30 uur; d. de overige markten niet vóór zonsop komst en niet na zonsondergang wor den gehouden. De Burgemeester, STEVENINCK. De Gemeentesecretaris, VAN STRIJEN. Leiden, 15 September 1942. 1662 Officieele Mededeelingen De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zuid-Holland deelt den veehouders in haar werkgebied mede, dat het vervoer van runderen naar de markten Delft er Gouda op 17 September en de markt Leiden op 18 September door een geleidebiljet gedekt moet zijn. Geleidebiljetten zijn thans bij dc Plaatselijke Bureauhouders verkrijg baar. Met nadruk wordt er op gewezen, dat bij het aanvragen van een geleidebil jet het veeboekje benevens het persoons bewijs aan d^n Plaatselijken Bureauhou der getoond moeten worden. MAXIMUM GROSSIERS- EN DETAILLIS- TENfRIJZEN VOOR GROENTEN EN FRUIT. Bekendmaking No. 31/1942. Grossierspr, Det.pr, Ilollandsche bloemkool: p. 100 st. p st Ia boven 30 cm o. d. k. gem. 18.50 0.24 Ib 2530 cm. o. d. k. gem. 15.50 0.20 II 1825 cm. o. d./k. gem. ,,11.50 „0.15 III 1218 cm. o. d. k. gem. 8.0.10 p. 100 kg p. kg Witte kool 4.50 0.06 Roode kool 6.— 0.08 Savoye kool (geel en groen) 6.— 0.08 Chineesche kool 5.50 0.07 Spitskool* 5.50 0.07 Boerenkool 6.— „0.08 Snij- (dunsel) stoofsla 9.50 0.12 Andijvie I 8 0.10 Andijvie IJ 7.50 0 10 Postelein 15.50 0.20 Spinazie: blad 13.50 0.18 struik 12.50 0.16 Boonen: kasboonen 35.0.44 stok prinsesse 26.0.33 siamboonen zonder draad 19.50 0.25 snij spek ,19.50 0.25 overige soorten 16.50 0.21 Fronkboonen i4._ n 0.I8 p 100 st p. st. Kropsla I minstens 2 kg. p. 10 st. 4.— 0.06 II van 17-20 Ifg. p. 100 st. 3.50 0.05 Komkommers: Ia minstens 850 gr. p. st. f 17 0.22 Ib 700850 gr. p. st. 14.— 0.18 II 600700 gr. p. st. 11.0.14 III 500600 gr. p. st. 8.0.10 p. 100 kg p. .kg Iiomkommerstek 10.50 0.14 Tomaten I, II, III en IV 20.— 0.26 Tomaten bonken 15.50 0.20 Tomaten kriel, gescheurde 10 0.13 Tomaten natuur 15.50 0.20 p. 100 st. p. st Aubergines 22 0.28 pv100 kg. p. kg. Blad van knolselderie 8.0.10 p. 100 bos p. bos Peterselie, kervel 4.50 0.07 Bosselderie 4.— 0 OS Prei: p. 100 kg.p. k.g. boven 10 mm doorsn. 12.— 0.15 tot 10 mm. doorsn. 10.0.12 Zilveruien 15.50 0.20 Sjalotten 10.— 0.13 Augurken: Soort I 31.50—,, 0.40 Soort II 21.0.27 Soort III 13.0.17 Soort IV 10.— 0.13 Soort V 5.50 0.08 I II stippel 13— 0.17 III -f IV stippel 5.50 0.08 Pepers „.46— 0.58 p 100 st p. st. Paprika 13.— 0.17 Koolrabi (boven 7 c.m. doorsnee) 6.0.08 p. 100 kg p. kg Peen zonder lof: I van 2050 gram gewasschen 10.0.13 II van 51—200 gram ongewasschen 7.0.09 III van 201500 gram ongewasschen 6.0.08 IV van 501 gram en hooger ongewasschen 5.0.07 p. 100 bos p bos Jonge bospeen: minstens 25 st. p. bos 8.50 0.11 p. 100 kg. p. kg. Gekookte kroten: 3 st. of rneer per kg. 13— 0.16 minder dan 3 st. p. kg. 11.50 0.14 Kroten: 1 tot 1/2 kg p. st. 7.0.09 II van 1/2—1 kg. p. st. 6— 0.08 III van 1—1 1/2 kg. p. st. 5— 0.07 Herfstknollen 5.50 0.08 Zuchetti 10— „0.13 Bleekselderie 10.0.13 Uien B 7.50 0.10 Ramenas 11— 0.14 p. 100 st. p. st. Knolselderij: bov. 6 cm. doorsn. z. lof 11.0.14 ben. 6 cm. doorsn. m. lof 5.0.07 Perziken: Ia boven 8 cm. doorsnee 34.0.40 Ib van 68 cm. doorsnee 19.50 0.23 II van 56 cm. doorsnee 11.0.14 III van 45 cm. doorsnee 4.50 0.06 p. 100 kg p. kg IV beneden 4 cm. doorsnee 32.0.40 Druiven: Groep I, Gros Collman, Golden Champion, Mus- caat West-Frisia, Leopold 70.0.84 Groep II, Frankenthaler 59.0.71 Groep III. Overige soorten 54.0.66 Meloenen: suiker en kl. gr. ananas 35.50 0.43 overige soorten 24.50 0.31 Amerikaansche Bramen 60.0.75 Walnoten (gebolsterd) 95.1.15 Voor het snijden van kool mag 3 ct. per kg. berekend worden, met dien verstande, dat de kool na het snijden gewogen wordt Voor het schrappen van wortelen mag 1 ct per kg. of per bos berekend worden, met dien verstande, dat de wortelen vóór het schrappen gewogen worden. Voor bezorging van groenten en fruit mag door detaillisten 1 cent per kg. in re kening gebracht worden boven den ver koopprijs af winket Voor de afwijkende kwaliteit van boven genoemde producten, alsmede voor het zg. uitschot, moeten prijzen berekend worden, v/elke in een redelijke verhouding staan tot de hierboven gepubliceerde maximum prijzen, welke gelden voor de beste kwali teit. Bij inkoop tegen lagere dan de gepu bliceerde maximumprijzen moeten de ver koopprijzen dienovereenkomstig worden verlaagd. Voor de prijzen van appelen en peren v/ordt verwezen naar publicatie No. 25. Voor de prijzen van pruimen wordt ver wezen naar publicatie no. 30b, HET VRAGEN VAN HOOGERE PRIJZEN IS STRAFBAAR. Bewaar deze opgave en gebruik haar. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 3