DINSDAG 15 SEPTEMBER 1942 DE LE1DSCHE COURANT 2 Red- Buitenland: Mr- H. Gclse. Leiden: Red. Stad en Sport; M. Zonderop. Leiden; Red. Omgeving: L. Rooien. Lelden Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders. Lelden; verantwoorde lijk voor de advertentiïnC de Heiden. Lelden. Abonnementsprijs voor Leiden 20 cent per week. f 2.63 per kwartaal. Bij onze agenten 21 cent per week, 2.73 per kwartaal. Franco per post ƒ3.10 per kwartaal. Losse nummers 6 cent. Advertentiën 115 m.M. f 2.30, elke m.M. meer 15 cent. Ingezonden mede- deelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden: Dienstaanbie dingen en dienstaanvragen f 0.60 per plaatsing, alle andere 0.72 bij voor uitbetaling alleen Woensdag en Zater dag. WEEKBERICHT Zon onder 7.57 uur Dinsdagavond. Zon op 7.15 uur Woensdagochtend. Tnaschen dexe tilden moet worden ver duisterd. 15 September: De maan komt Dinsdag middag om 12.43 uur op en gaat Dinsdag avond om 10.32 uur onder. (Eerste kwartier). 16 Sept.: De maan komt Woensdagmid dag om 1.56 uur op en gaat Woensdag avond om 11.12 uur onder. 17 Sept.: De maan komt Donderdagmid dag om 3.05 uur op en gaat Donderdag avond om 12.uur onder. 18 Sept.: De maan komt Vrijdagmiddag om 4.07 uur op en gaat Zaterdagnacht om 0.57 uur onder. 19 Sept.: De maan komt Zaterdagmid dag om 5 uur op en gaat Zondagnacht om 2.03 uur onder. koenra4d van den arbeidsdienst „DEUTSCHES THEATER IN DTN NIEDERLANDEN". Het ,,Deutsches Theater in den Nieder- landen", waarvan dezer dagen gemeld kon worden, dat het met de repetities voor ope ra, operette en tooneel begonnen is, heeft nu tevens zijn volledige speelplan voor het kamende seizoen bekend gemaakt. Een keur van, in hoofdzaak Duitsche en Ita- liaansche auteurs heeft men gekozen om den inhoud te geven aan de drie kunstvor men, waarin het theater speelt, terwijl er tevens een aantal dansavonden op het pro gramma staan, als ook een viertal uitvoe ringen, die des morgens worden gegeven ter eere van een gedenkdag van den schrij ver. In de morgenuitvoeringen zal men Billin- ger, Hauptmann, Ibsen en Hoelderlin her denken. De eerste uitvoeringen zullen gegeven worden op het eind van October. Voor zijn grootsch programma heeft het theater een aardige gids uitgegeven, waar in men alle spelers kan vinden. Tevens heeft men hierin enkele aanwijzingen en wenschen ten aanzien van het „Deutsche Theater opgenomen, waarbij naast de gelukwenschen van den Rijkscommissaris dr. Seuyss Inquart den Hauptdienstleiter Schmidt, een stukje van den leider der af- deeling kuituur van het rijkscommissariaat de aandacht verdient. Dr. Bergfeld wijst er in dit stukje in de eeerste plaats op, dat de strijd van het Rijk op het oogenblik niet alleen voor zelfhandhaving wordt gevoerd, maar tevens, haast meer nog, voor de hand having van alles, wat cultureele waarde heeft. Daarom, zoo schrijft hij, vergezelt in dezen oorlog de lier het zwaard. Een practisch bewijs daarvan zijn de 25 Duit sche theaters die men nu reeds in de be zette gebieden heeft opgericht. Hij besluit zijn inleiding met deze woorden: „Hier in Nederland staan wij niet temidden van een vreemd volk. Daarom behoeven wij in ons Duitsóh theater ook niet ons vaderland te zoeken. Wij willen er echter kracht uit put ten om, in ons dagelijks werk, Nederland te helpen bij het vinden van een ruimer be grip van zijn vaderland. Dat vaderland het: „Het Germaansche Rijk". VERBRUIK UIT EIGEN BOOMGAARD TOEGESTAAN. Het is gebleken, dat het bericht, waarin onder meer werd bekend gemaakt, dat in boomgaarden of fruitteeltbedrijven de eet- gelegenheden van iruit niet meer zijn toe gestaan, alsmede dat de verkoop van fruit door telers rechtstreeks aan consumenten thans in het geheele land is verboden, tot misverstand aanleiding heeft gegeven. De meening heeft namelijk post gevat, dat het den telers nu niet meer is toegestaan van hun oogst een deel voor eigen gebruik te bestemmen. Uitdrukkelijk wijst het Rijks bureau voor de voedselvoorziening in oor logstijd er op, dat dit onjuist is. De telers kunnen over dat gedeelte van hun oogst, dat zij voor ei^en gebruik noodig hebben, vrijelijk beschikken. Vacantie voor werknemers in de beton- industrie. Blijkens de Staatscourant van 14 dezer heeft het College van Rijksbemid delaars bepaald, dat de werknemers in de betonindustrie, voor wie oorspronkelijk een v?caiitie van 4 dagen per jaar gold, met in gang van 1943 6 dagen vacantie per jaar zullen genieten. Deze beschikking gaat in op 15 September 1942. IR. MUSSERT OVER GEZONDHEIDS ZORG. Op den tweeden landdag van het Medisch Front in het N.V.-Huis te Utrecht, heeft de leider der Nationaal-Socialistische Bewe ging der Nederlanden, ir. Mussert, een re de gehouden over de volksgezondheid. Aan deze rede, welke de installatie inleidde van de leden van den „Raad voor de volksge zondheid der N. S. B." liet de leider een uit voerig overzicht voorafgaan over de hui dige situatie op het terrein der binnen- en buitenlandsche politiek. Daarin zeide hij o.m. dat het dieptepunt, waarin ons volk zich bevindt, alleen nog verergerd zou kunnen worden door een geallieerde lan ding en de daaruit voortkomende verwoes tingen of door bombardementen van onze steden. Ik weet één ding, aldus Mussert, dat Hitier geen Napoleon is. Op het mo ment, dat ik zou denken, dat hij het wel was, zou ik geen lust meer hebben een pas te verzetten. Maar Adolf Hitler is de Ger maansche Führer, die inderdaad Europa zal kunnen opbouwen en daarom van ons niet verlangt, dat wij tweede-rangs-Duit- schers worden, maar wel dat wij goede Nederlanders zijn, die de saamhoorigheid der Germaansche volkeren zullen beleven terwwille van het groote geheel. Ir. Mussert schetste vervolgens in groote lijnenn het werk dat op het gebied van de volksgezondheid zal moeten worden ge daan. De organisatie zal zóó zijn: de bewe ging is het kloppend hart der natie en mag als zoodanig slechts een minder heid zijn, die steeds meer van de beste volksgenooten zal omvatten. Een min derheid kan iets doen wanneer zij door idealisme wordt gedreven. Wat reeds gepresteerd is. Er is in ons land op het gebied van de volksgezondheid veel gepresteerd en wij hebben daarvoor groote achting en waar deering. De krachten waren echter versnipperd en er werd van de overheid weinig steun ontvangen. De leider legde er den nadruk op, dat de staat een normaal gezin, onder steunde met 14 tot hoogstens f 18 per week, terwijl aan een krankzinnige 20.-^ per week werd besteed, bij misdadigen aanleg tot ƒ24.verhoogd. Nergens vindt men in de groote steden woningen waar groote gezinnen met bijvoorbeeld acht kin deren behoorlijk kunnen leven. De volksgezondheid en de nieuwe tijd. Mussert besprak vervolgens de volksge zondheid in verband met den nieuwen tijd, die onder de meest ongunstige omstandig heid begint. Deze oorlog past een selectie toe in de verkeerde richting. Want niet de zieken en zwakken en ouden van dagen, maar de sterke jonge kerels vallen met tienduizenden en honderduizenden. In de tweede plaats worden de materieele om standigheden steeds moeilijker, omdat al les er op moet worden gezet den oorlog te winnen. Wij moeten dus roeien met de diemen die we hebben, ook al zouden die riemen niet veel meer zijn dan stompjes. Wij dienen uit te gaan van de voedselpor- tie, die ons gege wordt. „Wist u", zoo vroeg Mussert zijn toe hoorders, „dat de verpleegden in de krank zinnigen-gestichten grooter rantsoenen heb ben dan de werkende menschen? Als die rantsoenen gelijk gemaakt worden dan ge loof ik dat we toch aan onzen plicht tegen over het volk volledig hebben voldaan". (Instemming). In hetzelfde verband noemde spr. het een schandaal, dat verpleegsters, die de gevaarlijkste gevallen van open t. b. c. hebben te behandelen, geen extra-rant soenen krijgen. De jeugd. Laten wij onze gedachten concentreeren op dit ééne: hoe zorgen wij, dat wij de jeugd van Nederland, als toekomst van ons volk, zoo onbeschadigd mogelijk door dezen tijd heensleepen? Ten aanzien van de kleeding merkte Mussert op, de noodzakelijkheid niet in te zien, waarom meisjes fietstochten moeten maken en tennis moeten gaan spelen in een zoogenaamde „short", die met een oud Ne- derlandsch woord feitelijk „zwembroek" moet worden genoemd. Er zal scherper toezicht moeten komen op de zwem- en zonnebaden, die een heil zame werking kunnen hebben, maar die hier en daar ernstige, vooral geestelijke schade toebrengen aan de volksgezondheid. Wij hebben een ander klimaat dan de Ri viera en niet /voor niets dragen onze sohip- pers en visschers het geheele jaar door wollen truien. Voor de woning-politiek en de huwelijkszeg is het van beteekenis, dat vroege huwelijken en groote gezinnen wor den bevorderd. Buitenechtelijke geboorten moeten niet worden aangemoedigd, omdat de gezonde huwelijkspolitiek daardoor wordt geschaad. Het is noodig de aandacht te geven aan de bescherming van de meisjes van 15 tot 18 jaar; de ouders moeten verstaan dat de teugels strakker dienen te worden aange haald. De sociale zorg voor moeder en kind zal door den Volksdienst worden behartigd, in samenwerking met de N.S.V.O. Mussert drukte ten slotte aan zijn toe hoorders op het hart dat er in oorlogstijd twee gevaren zijn: de toename van de t.b.c. en de toename van de venerische ziekten. Eeiden moeten zoo krachtdadig mogelijk worden bestreden. De leider der N. S. B. ging vervolgens over tot de installatie van de volgende le den van den raad voor de volksgezondheid: dr. Bruyning, dir.-generaal van de volksge zondheid, dr. Croin, leider van de artsen kamer, dr. Kool, medisch adv. van de Rijksarbeidsbureaux, dr. van Roon, hoofd va nde medische afd. van den Ned. Vólks- dienst, dr. Siestrop, van den Nat. Jeugd storm, Nachenius van de Ned. S.S., en ver der de artsen van 't Hoek, v .d. Upwich en Hardenberg. Ook voor den piano- en orgelhandel vestigingseischen. In de Staatscourant van 7 September 1942 is opgenomen een besluit van den secretarisgeneraal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart betreffende de uitvoering van de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937. Hierby wordt de vestiging van een in richting, bestemd of mede bestemd voor de uitoefening van den piano- en orgelhandel afhankelijk gesteld van een vergunning van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken. WAT MOET MEN WETEN VAN HET ZIEKENFONDSENBESLUIT. De Centrale Persdienst van het N.A.F. meldt o.m.: Nogmaals wijzen wij er op, dat ieder, die in loondienst en dus krachtens de Ziekte wet verzekerd is, verplicht is, zich bij een erkend Ziekenfonds aan te melden. Daar toe dient een door den werkgever onder- teekende verklaring bij het fonds te wor den ingeleverd. Deze verklaringen worden door de fondsen beschikbaar gesteld. Eerst nadat hieraan is voldaan, kan inschrijving als verplicht-verzekerde plaats vinden. De enkele afgifte van een ziekenfondscou pon door den werkgever geeft dus nog geen recht op verstrekkingen van de zijde van het fonds. Bij ontslag is de werkgever verplicht dit op de laatst afgegeven coupon aan te tee kenen, waarbij de ontslagdatum moet wor den vermeld. Desgewenscht kan betrokke ne zich dan voor den duur zijner werk loosheid vrijwillig verzekeren. Hij kan hiertoe het verzoek tot het fonds richten. De vrijwillige verzekering omvat geen „in- direct-verzekerden", zoodat voor ieder ge zinslid apart premie zal moeten worden betaald. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de verplichte verzekering na ontslag nog een maand voortduurt, indien betrokkene gedurende de twee maanden, aan het ont slag voorafgaande, onafgebroken gewerkt heeft en over die periode de vereischte coupons zijn ingeleverd. Wanneer de arbeid wordt hervat, moet het fonds hiervan in kennis worden ge steld. Treedt men in dienst van een an deren werkgever, dan zal opnieuw aan melding bij het fonds op de bovenomschre ven wijze rpoeten plaats hebben. Heeft men zich voor den duur der werkloosheid vrijwillig verzekerd en verzuimt men het fonds mede te deelen. dat het werk is her vat en men dus weer verplicht-verzekerd is, dan kan van de zijde van het fords terecht op premiebetaling voor vrijwillige verzekerine aanspraak worden gemaakt. De vrijwillige verzekering moet dus be hoorlijk worden opgezegd. Voor een goeden gang van zaken is het zeer gewenscht, dat iedere verandering van werkgever aan den ziekenfondsbode wordt opgegeven. De verzekerde zal er in zyn eieen belang op moeten toezien, dat aan het einde van elke loonperiode dus wekeliiks of maandelijks de coupons door den bode worden in ontvangst geno men en de lidmaatschapskaart wordt afge stempeld Mocht de bode op den gebruike- lijken tijd niemand thuis treffen, dan zal de verzekerde goed doen, zelf voor inle vering bij het fonds zorg te dragen. Voorts blijkt het noodig te zijn. er nog maals op te wijzen, dat aanschaffing van kunstmiddelen. (brillen, breukbanden, enz.) uitsluitend op medisch voorschrift kan plaats vinden. De levering-geschiedt alleen door die zaken, welke daarvoor door het fonds zijn aangewezen. Het dok tersrecept moet in die gevallen ten kan tore van het fonds worden afgestempeld, voordat de leverancier tot afgifte kan overgaan. Specialistenhulp kan nimmer worden in geroepen zonder dat dit-door den huisarts wordt noodig geoordeeld. Bij een even- tueele oogziekte gaat men dus eerst naar den huisarts, welke zoo noodig naar den specialist verwijst. Verloskundige hulp kan in beginsel uit sluitend worden verleend door een vroed vrouw, welke bij het fonds is aangesloten. Alleen in plaatsen en in gevallen, waar geen vroedvrouw beschikbaar is, kan de hulp van den huisarts worden ingeroepen. Deze kan zoo noodig een snecialist ontbieden. Indien de vroedvrouw dokters hulp noodig oordeelt, kan zij deze inroe pen. Opname in >een ziekenhuis kan niet plaats vinden dan op medisch voorschrift en onder toezicht vanwege het fondsbe stuur of van den controleerend-geneesheer, welke aan het fonds is verbonden. Van groot belang is, dat in dit geval het daar voor bestemde formulier door den huisarts wordt ingevuld, onderteekend en bij het fonds wordt ingeleverd. Bij verzuim hier van bestaat zeer veel kans, dat alle kosten aan de opname verbonden, op den verze kerde worden verhaald. Niemand late zich dus opnemen alvorens overtuigd te zijn, dat aan deze overigens eenvoudige voorschriften is voldaan. Verlenging geldigheidsduur goedkeuring van hengsten. De Secretaris-Generaal van 't Departement van Landbouw en Vis- scherij heeft het volgende bepaald. De geldigheidsduur van goedkeuringen, die in bet najaar 1942 en in 1943 zouden afloopen, kan voor zoover het betreft goedkeu ringen van hengsten, die gedurende twee achtereenvolgende jaren en van hengsten, die, ingevolge art. 8 van het paardenbe- sluit 1939, voor drie of vier jaren zijn goed gekeurd door de stamboekvereenigingen met één jaar worden verlengd. De stam boekvereenigingen zijn bevoegd om, met machtiging van den inspecteur van het veeteeltwezen, een verlenging te weige ren, indien de kwaliteit der afstammelin gen van den betrokken'hengst of een an dere bijzondere omstandigheid verlenging cngewenscht maakt. .Loonen in cafétaria's. Blijkens de Staatscourant van 14 dezer heeft het col lege van Rijksbemiddelaars de regeling van arbeidsvoorwaarden voor het Hotelbe- drijf gewijzigd, door de aan die regeling toegevoegde bijlage, waarop de loonen voor werknemers in cafétaria's waren opgeno men, aan te vullen met eenige functies, die in de oorspronkelijke bijlage niet waren genoemd, Deze regeling gaat in op 1 Octo ber 1942. a Arbeidsvoorwaarden in het bontbedrijf. Blijkens de Staatscourant van 14 dezer heeft het College van Rijksbemiddelaars een regeling van loonen en andere arbeids voorwaarden voor de werknemers in het bontbedrijf vastgesteld. Voor mannelijke werknemers gaan de loonen van f 3. voor leerlingen in het eerste halfjaar tot 27.5035.voor volslagen werkne mers, 37.voor le bontwerkers en ten minste 50.voor den chef-bontwerker. Voor vrouwelijke werknemers gaan de ioonen van 3.in het eerste halfjaar tot ten minste 22.50 voor volslagen werk nemers. In gemeenteklasse 2 zijn de loonen 5 pet. lager. Deze beschikking gaat in op Maandag 21 September 1942. GEMENGDE BERICHTEN RAZZIA IN GOKKERSBUURT TE DEN HAAG. De bewoners van de Hekkelaan en om geving te 's-Graven'hage zijn Zondagmor gen omstreeks 12 uur zij het van verre getuige geweest van een wild-west-scè- ne, die zich afspeelde in de slopjes nabij die Laan. Mannen renden de huizen in, agenten in burger zonden waarschuwings schoten de lucht in en temidden van het tumult raasden de motoren der motorpo litie. De Haagsche recherche deed namelijk een inval in een gokkers/buurt. Naar aanleiding van klachten, dat er in de slopjes bij de Hekkelaan op straat ge gokt werd, hadden agenten van het bureau Buitenhof zich om elf uur daarheen be geven. Midden op straat troffen zij een groot aantal personen aan, gedeeltelijk zittend en anderdeels geschaard rond eeni ge tafeltjes. Men was bezig met het zooge naamde „boksen", een variant van het kaartspel „hartenjagen". De agenten, die in burger waren, mengden zich onder het publiek, kregen contact en ook al spoedig een uitnoodiging om ook eens een kansje te wagen. Nadat om half twaalf een tweede ploeg agenten onopgemerkt was gearriveerd, meldde motorgeronk even later de offi- cieele komst der politie. Spelers en om standers sprongen op en trachtten zich uit de voeten te maken, de agenten in burger maakten zich toekent} en signaleerden ieder op zijn plaats te blijven staan. Toen ver scheidene mannen daaraan geen gehoor gaven, vuurden zij waarschuwingsschoten af. De binnen de huizen gevluchte lieden werden met behulp der motorpolitie daar uit gehaald, en al spoedig stonden allen met de handen omhoog voor een muur in afwachting van -'het transport per arre stantenauto naar het bureau Buitenhof. Van de 21 arrestanten had men er acht op het fpelen betrapt, de overigen waren kij kers. Dat met het spel groote bedragen ge moeid waren, blijkt uit de groote bedragen, die de spelers bij zich droegen. Een hun ner had niet minder dan ruim duizend gulden op zak, terwijl zijn maatschappe lijke positie daarvoor geen verklaring kon geven. Het -;eld van spelers en kijkers is voorloopig in beslag genomen. Nadat proces-verbaal was opgemaakt, zijn de 21 arrestanten gisterenmiddag om 3 uur weer vrijgelaten. Meisje verdronken. Zondag is het \/ee).'tienjarige meisje J. de Pauw uit En schedé bij de Sluis in de nabijheid van den waterjnolen te Haaksbergen i'n de Schip beek geraakt en verdronken. Van rijdende auto geslagen. Toen Za terdagavond op den Naarderweg te Hil versum een hoog beladen auto onder het viaduct wilde doorrijden, sloeg een 20- jarige kantoorbediende uit Amsterdam, die, bovenop de vracht gezeten, buiten me deweten van den chauffeur meereed, van den wagen. Hij botste namelijk tegen het dak van het viaduct, daar de last van de auto geen verdere verhooging toestond. De jongeman werd tegen den grond geslin gerd en liep zware verwondingen op. Ontsporing Gooische stoomtram. Zon dagmiddag is de Gooische stoomtram op het traject HuizenBussum ontspoord. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Boerderijen afgebrand. Zaterdagmid dag woedde boven Zuid-Oost Brabant een hevig on weer. Te Geldrop sloeg de blik sem in de kapitale boerderij van Koster op Gijzenrooy. De boerderij brandde geheel af Tijdens een hevig onweer is aan de grens van de stad Nijmegen de bliksem in geslagen in de kapitale boerderij van den landbouwer Pansier. De geheele boerderij met inventaris ging verloren. Het Vee was voor het meerendeel buiten. 241 mud brandstof in voorraad. In Wil lemstad is men een geraffineerden zwen del in brandstoffen op het spoor gekomen, waarbij honderden mudden, voor verschil lende doeleinden bestemd, bij den toen- maligen loco-burgemeester, wethouder C. D., en den gemeentesecretaris terecht kwa men. Deze functionarissen zijn thans in verzekerde bewaring gesteld. C. D. vroeg als president-kerkvoogd' van de Ned. Herv. gemeente, in samenwerking met den ge meentesecretaris, die secretaris-penning meester van 'het kerkbestuur was, brand stoffen aan voor de verwarming van het kerkgebouw. Dit verzoek w?rd ingewilligd en in den afgeloopen winter werden in to taal 144 eenheden toegewexen. Toen men dit jaar wederom brandstof aanvroeg, stel de de desbetreffende distributie-instantie een onderzoek in en kwam tot dé verbijs terende ontdekking, dat de kerk alleen maar met..., olie verwarmd kon worden. Al spoedig bleek, dat de 144 eenheden brandstof den beiden aanvragers ten goede waren gekomen. Een nauwkeurig onder zoek bracht toen aan het licht, dat ook de brandstoffen voor het Vleeschkeuringsbe- drijf hun bestemming nooit bereikt hadden, terwijl andere gemeente-instellingen het met aanmerkeijl'k minder kolen hadden moeten doen dan haar toegewezen waren. Ook de voor het waterschap „De Ruigen- hil" bestemde brandstof C. D. is dijk graaf kwamen den ongetwijfeld aan zienlijken voorraad nog aanvullen. In to taal hébben beide mannen op deze wijze in den afgeloopen winter honderden mud den kolen aan hun normale bestemming onttrokken. Het behoeft dan ook geen ver wondering te wekken, dat bij een nauw keurige controle nog 241 mud brandstof ontdekt werden, n.l. 130 bij den wethouder en 111 bij den gemeente-secretaris. „Tijd" Geslachte schapen in kinderwagen. Zondagavond hebben ambtenaren van den C. C. C, D. in samenwerking met de ge meentepolitie te Eemnes een clandestiene slagerij ontdekt. Twee personen, zekere H. v. d. B. uit Eemnes en J. E. uit Laren (N.-H.) waren toen juist bezig twee pasge- slachte schapen in een kinderwagen te pakken om deze zoo naar de gemeente Laren te vervoeren. Het vleesch werd in beslag genomen, terwijl procesverbaal werd opgemaakt. Als bijzonderheid diene, dat de schapen ge slacht werden in een minder zindelijke huiskamer, terwijl elk behoorlijk slacht- gereedschap ontbrak. Alles werd met een gewoon mes gedaan. ONDER BESCHERMING DER DUITSCHE WAPENEN. Onder de bescherming van Duitsche wa penen worden de zendingen van het ver zorgingsfonds van het hoofdkwartier van het Vrijwilligerslegioen Nederland naar het front vervoerd. Hier in het vaderland worden de ge schenken in gesloten wagons verladen, die rechtstreeks doorgezonden worden naar het Oosten. Heel de machtige organisatie van de Duitsche weermacht en van de speciaal daartoe opgerichte afdeeling front- zorg van het hoofdkwartier van het Vrij willigerslegioen Nederland staat ter be schikking. Veel is er reeds voor de man nen aan het front gedaan. Maar er kan en. moet nog veel meer gedaan worden. Uw bijdrage is daartoe noodig. Stort haar van daag nog op girorekening 432100 Verzor gingsfonds Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Het „schandbord" te Hilversum weer in gevoerd. In opdracht van den burge meester Jhr. Mr. E. J. B. M. von Bönning- hausen, is in de gemeente Hilversum een oud gebruik uit vroeger eeuwen, nl. het „schandbord" weer ingevoerd. Aan den muur van het politiebureau in de Lange- straat is een groot bord opgehangen, waar op te lezen staat „uw gezin wordt be dreigd door waarna de naam van den overtreder, die in het algemeen be lang dient te worden gesignaleerd, wordt ingevuld, daaronder wordt een kort uit treksel van het gemaakte proces-verbaal opgehangen, waarin de burgemeester de aandacht vestigt op de gepleegde wanda den van den „gehangene". De- eerste, die op het schandbord ver scheen, was een groentehandelaar uit Loosdrecht, die Zaterdag jl. bij het venten +e Hilversum andijvie en groene kool te gen veel te hooge prijzen had verkocht. Hij zal op dit „schandbord" worden opge volgd door een ieder, die zich schuldig maakt aan zwarten handel, clandestiene slachtingen, prijsopdrijvingen en soortge lijke daden. RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN. Volkstuinders moeten beschermd wor den. In dezen tijd van voedseldistribu tie doet een ieder zijn best om nog te ma ken wat er van te maken valt. Tot de meest nijvere menschen béhooren thans wel de volkstuinders, die met veel inspanning, zorgen en moeite hun groenten en aardap pelen aan den grond ontwoekeren. Daarte genover staan menschen die het wel ge- looven en denken op een heel gemakke lijke manier aan deze artikelen te komen. H. de V. en K. E. uit Leiden behoor den tot deze menschen, want zij hadden van een volkstuinder onder Zoeterwoude, bloemkool en aardappelen gestolen. Hun excuus was, dat ze geen eten hadden. De ambtenaar eischte tegen elk veertien da gen hechtenis. De kantonrechter veroor deelde elk tot een geldboete van 6.— subs. 3 dagen hechtenis. De volkstuinders moeten evenwel beschermd worden en dat gaat al leen maar door het opleggen van flinke straffen. Aardappelen. J. M., H. C. M., W. H. v. d. L. en J. R. allen uit L ei den waren, volgens hun zeggen te Katwijk aardappe len gaan zoeken. Erg veel hadden ze niet gevonden en toch waren hun zakken vol gekomen, zoodat een ernstig vermoeden be stond, dat ze op oneerlijke manier aan de aardappelen gekomen waren. Daarvoor kreeg elk een geldboete van 5.subs. 3 dagen. VOOR DEN POLITIERECHTER. Rijwieldiefstal. M. v. S. uit Bos koop, die verstek liet gaan, had daar ter plaatse, op 28 Maart een fiets weggeno men voor een kruidenierswinkel, voor welk feit de Officier vier maanden gevan genisstraf eischte. De Politierechter von niste conform. Een hek opgestookt. F. A. M. te Zwammerdam had het in Februari koud en tevens was zijn brandstof op. Toen hij dan ook voorbij een groot houten hek ging, had hij dit keurig gesloopt en mee genomen. Aangezien hij alle schade ver goed had, kwam hij er voor ditmaal af met een geldboete van 15.subs. 15 dagen. Toen de trein vertrokken was. C. de V. uit Leiden was op 2 Mei per fiets naar Alphen a. d. Rijn gegaan Zijn nieuwe karretje was hem onderweg ontsto len en vanuit Alphen wilde hij toen per trein naar huis. Maar ook de trein was al weg en toen was verdachte boos gewor den. „Mijn fiets is ook gestolen en ik dacht de eerste de beste fiets die ik zie is voor mij", was zijn verdediging. En inderdaad had hy een fiets gestolen en wel de fiets van een dokter, die zijn ve hikel even onbeheerd had 'achtergelaten. De Officier eischte vier maanden gevan genisstraf. De Politierechter maakte er drie maanden gevangenisstraf van. Voor zijn landje. J. O. te Zoeter woude heeft een hoekje tuin, waar hij allerlei groenten op wilde zetten. Eén ding ontbrak hem echter en dat was kunstmest. Maar dat wist hij te staan bij een landbou wer en dus haalde hij een halve zak weg. „Er was zoo slecht aan te komen", was zijn verdediging. De Officier vond het erg om «en land bouwer van zijn toch al poovere voorraad kunstmest te gaan berooven. De eisch werd dan ook twee maanden gevangenisstraf. De Politierechter legde een geldboete op van 25.subs. 25 dagen. £iiWigie. WOENSDAG 16 Sept. Mis v. d. H.H. Cornelius em Cyprianus, Martelaren: In- tret. Gloria. 2e gebed v. d. quatertemper- Woensdag (Zie na den 17en Zondag na Pinksteren): 3e v. d. H.H. Euphemia, Lu cia en Geminianus. Martelaren; 4e voor den vrede. Geen Credo. Gewone Prefatie. Laatste Evangelie v. d. quatertemper- Woensdag. Kleur: Rood. Of: De Mis v. d. qua tertemper-Woens dag: Exsultate. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H.H. Cornelius en Cyprianus; 3e v. d. H.H. Euphemia en Gezellen; 4e voor den vrede. Geen Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Paars.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2