DUITSCHLAND Momentje DliwoAG 15 SEPTEMBER 1942 33ste Jaargang No. 10354 S)e£cki<x^K€(2oii/t<virit Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van llamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur, STRIJDT VOOR EUROPA Aan den rand van Stalingrad Het Duitsche weermachtsbericht van gis ternamiddag luidt: „Ten Oosten van Noworossisk werd een versterkte hoogtestelling van den vijand genomen. Aan den Terek braken Duitsche troepen door nieuwe, taai verdedigde stel lingen en brachten den vijand zware, bloe dige verliezen toe. In het vestinggebied van Stalingrad drongen de aanvalstroepen van het leger in weerwil van bijlander hevigen, door zwaar artillerievuur gesteunden tegenstand de versterkingen aan den rand van de stad binnen en werden beheerschende hoog ten ten Noordwesten van het centrale stadsgebied stormenderhand veroverd. Bij vergeefsche tegenaanvallen verloor de vijand 29 tanks. Sterke formaties van de luchtmacht mengden zich in de gevechten en bestook ten versche bolsjewistische strijdkrachten ten Oosten van de Wolga met goede uit werking. In den nacht werden vliegvelden ten Noorden en Oosten van de stad ge bombardeerd. Aan het Don-front werd door Duitsche en Hongaarsche formaties een aanvals- operatie succesvol uitgevoerd. Herhaalde tegenaanvallen van den vijand werden in hevige gevechten met medewerking van de luchtmacht afgeslagen; 13 tanks wer den vernietigd. In het gebied van Rzjef stortten ook gis teren door zware artillerie en tanks ge steunde vijandelijke aanvallen ineen. Ten Zuiden van het Ladogameer misluk ten verscheidene plaatselijke aanvallen van den vijand, gepaard met levendige we derzij dsche activiteit van artillerie en in de lucht. In den afgeloopen nacht vlogen bolsje wistische vliegtuigen boven de Oostelijke gebieden. Door enkele lukraak neergewor pen bommen ontstond geringe materieele schade. Na storingsvluchten overdag zonder eeni ge uitwerking boven West-Duitschland hebben formaties van de Britsche lucht macht in den nacht van 13 op 14 Septem ber een terreuraanval gedaan vooral op de stad Bremen. De burgerbevolking leed verliezen. In de woonwijken der stad ont stonden branden, materieele schade en schade aan gebouwen. O.a. werden ver scheidene kerken, ziekenhuizen en cultuur monumenten getroffen. Volgens de totdus ver ontvangen berich ten werden 14 der aanvallende bommen werpers neergeschoten. In den nacht van 12 op 13 September trachtte een Britsche landingstroep be staande uit 5 officieren, 1 onderofficier en 1 man aan de Fransche Kanaalkust ten Oosten van Cherbourg voet aan land te zetten. De nadering werd door de Duitsche afweertroepen onmiddellijk opgemerkt. Zij namen den vijand onder vuur en brachten het landingsvaartuig door voltreffers tot zinken. Gevangen genomen werden: 3 En gelsche officieren en een Gaullistische ma rine-officier. Dood geborgen werden een majoor, een onderofficier en een soldaat. In den sector van Tobroek trachtte de vijand in den afgeloopen nacht met ge bruikmaking van vloot- en luchtstrijd krachten op verscheidene plaatsen aan land te gaan. Deze poging is door het onmiddel lijke ingrijpen van Italiaansche en Duit sche troepen mislukt. Twee vijandeliike schepen werden in brand geschoten. Een groot aantal gevangenen werd gemaakt. Duitsche jagers hebben 2 vliegtuigen in luchtgevechten neergeschoten. Vier andere vliegtuigen werden door de luchtdoelartil lerie van Tobroek vernietigd". In aanvulling op het weermachtbericht verneemt het D. N. B. nog: De Britsche luchtmacht heeft, zooals reeds gemeld, in den afgeloopen nacht we derom een van haar bekende terreuraan- vallen op de stad Bremen uitgevoerd, waarbij slechts weinig militaire en in- Custrieele schade is aangericht, daarente gen woonwijken buitengewoon te lijden hebben gehad. Het aantal van veertien neergeschoten aanvallen op vliegtuigen, waarvan tot nu toe melding is gemaakt, en dat eventueel nog grooter kan blijken te zijn, vormt een hoog percentage van de in den strijd gebracht toestellen. Daarbij moet in het oog worden gehouden, dat zeer vele vliegtuigen als gevolg van de door sterk afweervuur der luchtdoelartillerie en door nachtjagers opgeloopen schade, hun steunpunten niet meer .hebben bereikt en onvermeld hun einde in de Noordzee hebben gevonden. Zeer opmerkelijk was de houding der burgerbevolking van Bremen, die door voorbeeldige discipline in de organisaties der luchtbescherming tot spoedig herstel van de schade heeft bijgedragen.':' Britsche bommenwerpers hebbefc in den afgeloopen nacht een aanval gedaan op een havenstad in Noörd-Duitschland. Voor namelijk in woonwijken braken branden uit en ontstond er. eenige materieele scha de» aan gebouwen, volgens tot dusver ont vangen berichten werden vier van de aan vallende machines neergeschoten. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT Het Italiaansche weermachtsbericht van gisteren luidt: „Na een vrij lang voorbereiden, met een groot aantal vliegtuigen uitgevoerden luchtaanval ondernam de vijand in den Negentien schepen tot zinken gebracht Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde gisteravond het volgende extra-bericht mede: Duitsche duikbooten zijn, zooals reeds in het extra-bericht van 13 September is aangekondigd, den 9en September 1942 midden op den Noordelijken Atlantischen Oceaan gestuit op een sterk beveiligd van Engeland komend convooi. In onafgebroken hevige gevechten hebben voor het groot ste deel jonge duikbootbemanningen het convooi tot vandaag aan toe achtervolgd en aangevallen en er 19 schepen van teza men 122.000 brt., alsmede twee torpedo jagers en een corvet der vijandelijke be veiliging van tot zinken gebracht. Zes an dere schepen werden door torpedotreffers zwaar beschadigd. Slechts kleine, uit e'kaar geslagen deelen van het convooi konden ontkomen. nacht van Zondag op Maandag met ge bruikmaking van valscher jagers en lichte vlooteenheden in het gebied van Tobroek landingspogingen. De actie werd door zes oorlogsschepen, waaronder krui sers en torpedobootjagers, gesteund. Het onmiddellijke ingrijpen van de Italiaansch- Duitsche verdediging deed de vijandelijke poging mislukken. Twee oorlogsschepen werden in brand geschoten, één hiervan is later gezonken. Duitsche jagers schoten :n een luchtgevecht 2 vliegtuigen neer. Vier andere vliegtuigen werden door de luchtdoelartillerie van Tobroek vernield. Het hospitaalschip „Arno" werd in den nacht van 9 op 10 September door een Britsch torpedovliegtuig aangevallen en op veertig mijl afstand van Tobroek, waar het gewonden aan boord zou nemen, tot zinken gebracht. Het hospitaalschip voer met vol licht en voerde de eveneens krach tig verlichte voorgeschreven teekenen van het Roode Kruis. Het grootste deel van het personeel, onder wie alle Roode Kruiszus- tc-rs, kon gered worden. De familieleden van de slachtoffers zijn op de hoogte ge bracht." DE GEVECHTEN OM MADAGASCAR. Van bevoegde zijde te Londen wordt verklaard, dat de landingsoperaties op Madagascar onder leiding stonden van ge neraal sir William Platt, welke eveneens een actieve rol heeft gespeeld gedurende de campagne in Abessinië. Uit door den opperbevelhebber der Brit sche strijdkrachten in Oost-Afrika ver- sirekte bijzonderheden blijkt, dat Engel- sche colonnes in weerwil van den door hen ondervonden weerstand steeds verder naar het binnenste gedeelte van het eiland op raken. De colonne, die in het uiterste Zuiden opereert met als vertrekpunt Mo- rondova heeft Vrijdag het gebied van Ma- raho bereikt, waar de gevechten worden voortgezet. Naar het schijnt hebben de Britsche troe pen op den v/eg van Majunga naar Tanana- riva de omgeving van de groote rivierha ven Betsiboka, op 200 km. van Majunga berenkt, waar de verdedigers bp hardnek kige wijze Aveerstand bieden. Anderzijds zou de opmarsch naar het Zuiden der Brit sche troepen, die langs de Westkust ope- reeren, gisteren gedurende den geheelen dag zijn opgehouden tengevolge van het feit, dat alle bruggen opgeblazen waren. Desniettegenstaande zouden zij 's avonds tot op minder dan 30 km. Ambaja zijn gena derd. Ook schijnt het, dat zij in den loop van gisteren de stad Vohomar aan de Noord-Oostkust hebben bezet. TAAPT MNPkU DE ENGELSCHEN ZETTEN HUN OPMARSCH OP MADAGASCAR VOORT. Op 5 Mei '42 werd Madagascar voor de eerste maal door de Engelsche aangevallen. Het voornaamste doel was toen het vloot- steunpunt Diego-Suarez, dat op 7 Mei werd ingenomen. Een wapenstilstand werd al daar Aioten alhoewel de vijandelijkheden buiten de zone van de Noordkust werden voortgezet. zie op de Kaart met dikke zwarte lijn .ut gebied omlijnd). Volgens berichten van 11 September hebben de En- gelschen hun aanvallen op de voornaam ste havens (met zwarte pijl aangegeven) hervat. Eenige dezer plaatsen o.a. Majun ga en Morfondava zijn reeds gevallen. Ook wordt de hoofdstad van het eiland, Ta nanarive bedreigd, daar Engelsche troepen tegen deze stad opereeren. De eilanden groep de „Comorenen" (Fransch bezit) werden reeds vroeger bezet. Het eiland Madagascar telt 370:000 inwoners. DE TOESTAND IN BRITSCH-INDIë. Naar de Britsche Berichtendienst meldt, heeft de leider van het Britsch-Indische Bureau voor Oorlogstransporten, Benthall, in een bijeenkomst van de wetgevende ver gadering verklaard dat tengevolge van de onlusten in Indië ongeveer 250 spoorweg stations beschadigd zijn. Voorts is mede- DEZE WEEK IS DE VERDUISTERINGSWEEK Wie niet goed verduistert, is mede verantwoordelijk voor slachtoffers, die bij vergissing getroffen worden. Dat wilt ge toch niet? Goed verduisterd, goed beschermd. gedeeld, dat 53 postkantoren volkomen afgebrand en 200 ernstig beschadigd zijn. Reuter verneemt uit Bombay, dot giste ren in verscheidene wijken van Bombay portretten van Churchill in brand zijn gestoken. De manifestanten werden door ae politie uiteengedreven. De Mohammedaansche leider Jinnah heeft verklaard, dat de Mohammedanen niet in de voorloopige regeering zullen tre den, tenzij hun eisch betreffende de „Pa kistan" d. w. z. de Mohammedaansche autonomies, wordt ingewilligd. De Europeesche Jeugdbond Gisteren is te Weenen in tegenwoordig heid van vertegenwoordigers der Europee sche jeugdorganisaties op plechtige wijze de Europeesche Jeugdbond opgericht. De Rijksgevolmachtigde voor de jeugdopvoe- ding, Rijksleider Schirach, legde hierbij een principieele verklaring af. Na een uiteenzetting te hebben gegeven van de voorwaarden en toestanden, waar onder de Duitsche jeugd tot 1914, dus vóór den wereldoorlog, is opgegroeid, verklaar de Schirach: Wat tijdens den wereldoor log opgroeide, was een jeugd zonder toe komstbesef. Het vredesdictaat van Versailles ontwa pende niet alleen de soldaten en maakte van een groote mogendheid een slaven staat, doch het trof vrouwen en kinderen en pleegde bedrog jegens de jeugd van een heele generatie. Het Jodendom stelde zich in het bezit van alle instrumenten, welke dienden om de openbare meening te beinvloeden en drong daarenboven in alle Europeesche regeeringen. Door de corrupte dagbladen werd liet Joodsche woord verspreid: „Er is geen dommer ideaal dan dat van den held". De jonge generatie werd hiervoor in de plaats een onbeperkte vrijheid van sexueel genot gepredikt. Vervolgens herinnerde Schirach aan de groote omwenteling, welke Adolf Hitler in Duitschland met de oprichting van de Na- tionaal-söcialistische Arbeiderspartij in luidde en die door Mussolini in Italië met de trotsche leuze „gelooven, gehoorzamen en strijden" werd teweeggebracht. Daarte genover stelde Baldur von Schirach het bolsjewistische Rusland, dat door zijn me thoden van stelselmatige uitroeiing van den invloed der ouders door de zedelijke ver wildering van zijn jonge generatie in de wereldstatistiek voor jeugdige misdadigers de eerste plaats veroverde en Engeland, dat van zijn feodale scholen opleidingsin stituten maakte voor een kleine verwende kaste, welke ondanks alle luid verkondigde democratische idealen er zorgvuldig voor waakte, dat zij onderling de politieke en economische zaken van het reeds te koop staande Empire konden doen. Met betrek king tot hetgeen in de V. S. gebeurde, merkte hij op, dat men daar bij gebrek aan eigen ideeën alleen Europeesche voorr beelden copieerde en dat men dus daar over geen beschouwingen hoeft te geven. Ten aanzien van de oprichting van den nieuwen Europeeschen Jeugdbond zeide Baldur von Schirach: Deze bond is het zin nebeeld van de nieuwe betere orde, welke Europa langs A/reedzamen weg wilde op richten. Een jarenlange ontwikkeling, waarbij de gedachte aan een aaneensluiting van de Europeesdie jeugd organisch uit onze kameraadschappelijke samenwerking is gegroeid, vindt thans haar bekroning. De beteekenis van de Europeesche bonden ligt in het feit, dat zij als uitgesproken natio- nade opvoedingsgemeenschappen in volken zelf zijn ontstaan. De nationale eigenaard van de hier vertegenwoordigde organisa ties staat er borg voor, dat de nieuwe Europeesche Jeugdbond zijn politieke en paedagogische taak zal vervullen. Hij be gint het leven met zijn program, waarin hij de onderlinge achting der afzonderlijke organisaties, welke in vele bijeenkomsten gegroeid is, en daardoor de eerlijke kame raadschap der Europeesche jeugd tot den grondslag van zijn werkzaamheid maakt. De structuur van den Jeugdbond. Aan het slot van zijn openingsrede heeft Reichsleiter Baldur von Schirach nadere bijzonderheden medegedeeld over de in wendige structuur van den Europeeschen Jeugdbond. In den kring der leiders van den bond, aldus zeide hij, heeft de jeugd van iedere natie, onverschillig of zij tot een klein of een groot volk behoort, zitting en stem. Al le leden hebben in beginsel gelijke rechten. De bond vergadert elk jaar. Als plaats van bijeenkomst voor 1943 stelde de Reichs- tere congressen stelde hij voor, dat de teree congressen stelde hij voor, dat de plaats wordt vastgesteld door het presi dium op grond van de ingekomen aanvra gen, waarbij in beginsel voor elk volk de mogelijkheid bestaat, dat op zijn grond een jeugdcongres wordt gehouden. Een aanvraag om het lidmaatschap van den bond kan slechts door een jeugdlei- ding, die daartoe door haar regeering ge machtigd is, gericht worden tot het presi dium, dat over opneming zal beslissen. Reichsleiter Baldur von Schirach en de eerste jeugdleider van het fascistische Ita lië, Renato Ricci, zijn uit erkentelijkheid voor de verdiensten, welke zij zich hebben yerworven bij het brengen van eenheid on der de Europeesche jeugd, tot eere-presi- dient benoemd. DENKT AAN HET TIJDIG VERDUISTEREN! Wanneer men 's avonds na zonsondergang door onze steden en dorpen gaat, consta teert men Arijwel overal, dat door de lan ge licht-zomeravonden de mensohen ver geten hebben, dat er verduisteringsplicht bestaat. Er blijft licht branden in een ach terkamer, Avaar men in een kast in een don kere hoek iets moet opbergen. Het licht straalt een uur later door de voorkamer ramen breeduit op straat. Het was een gezellig avondje. Reeds om 8 uur verdreven de schemerlampjes de naargeestige regensfeer van buiten. Al pra tende werd het tijdstip van zonsondergang vergeten en het licht schijnt in de donker te ongehindèrd naar buiten. Het was Avarm geweest binnen. Tot laat in den avond was men achter goed verduis terde ramen bijeen geweest. Niemand had echter gedacht aan het groote openstaande tuimelraam, waardoor fel licht naar buiten scheen. Gasten werden uitgelaten. Even maar knipte de vriendelijke gastheer zijn ganglicht aan, meende de bezoekers een dienst te bewijzen. Even maar golfde een breede lichtbaan over den weg die allen verblindde. De slaapkamer vzrduisteren zij niet, daar had men practisch gben licht noodig. De dunne overgordijnen sluiten was genoeg, 's Nachts komt er „luchtalarm" zij staan op enontsteken licht, dat door de dunne gordijnen overvloedig in de duisternis dringt. Een lange rij van nalatigheden van han delingen leidt overal tot ernstige ondoor dachte verduisteringsovertredingen. Al deze tekortkomingen leveren voor uw omgeving een ernstig gevaar op. Dan wordt het, nu het donker weer vroeger in- A'alt, thans tijd om zich voor het ontsteken van licht, eerst er van te overtuigen, dat ramen en deuren lichtdicht gesloten zijn. Het „eerst-even-licht" een verschijnsel, dat zoo vaak geconstateerd wordt voor dat men de lichtafscherming aanbrengt, is reeds een ernstige gevaarsfactor voor uw geheele omgeving. Waarschuwt elkaar, als goede buren, wanneer er licht zou branden. De politie heeft strenge orders. Zij waar- schuAvt niet meer. Elke avond vermeldt uw krant, wanneer gij moet aanvangen te verduisteren. Ver geet dit dan niet, Een gewaarschuwd mensch telt voor twee. HOOGERE RANTSOENEN BROOD EN VLEESCH IN DUITSCHLAND. Krachtens een verordening van Rijks maarschalk Goering worden van 19 Octo ber 1942 af in Duitschland de rantsoenen brood en vleesch verhoogd. Het broodrant soen wordt in vollen omvang weer op den stand gebracht, die vóór de rantsoensbe perking op 6 April 1942 bestond, hetgeen hierop neerkomt, dat de normale verbrui ker boven den leeftijd van 20 jaar weer 2250 gram brood per Aveek krijgt. Het vleeschrantsoen wordt per persoon en per week verhoogd met 50 gram, voor arbei ders die langdurig, des nachts, zwaar of zeer zwaar werk moeten verrichten met 100 gram. Deze verbetering der rantsoenen voedingsmiddelen -vindt haar oorzaak in de volgende -beweegredenen; 1). Dank zij den moed en de offervaar digheid van den Duitschen soldaat is het gelukt, de bekrompenheid van leef- en voedingsraimte te boven te komen, die ons volk sinds een eeuw heeft neergedrukt. De door de Duitsche weermacht veroverde vruchtbare gebieden in het Oosten begin nen thans, dank zij de energie der Duitsche landbouwleiders, die aldaar het werk van dén wederopbouw hebben aangepakt en dank zij de toenemende uitbreiding van het verkeer, ook overschotten van voe dingsmiddelen op te leveren voor het Duit sche vaderland. 2). De Duitsche oogst is dank zij de bui tengewone inspanning van den Duitsdhen boer in het voorjaar en als gevolg van de gunstige omstandigheden voor den groei in de laatste maanden, beter uitgevallen dan aanvankelijk na de zware winterscha- de gevreesd moest worden. De verminde ring van de bebouwde oppervlakte als ge volg van winterschade wordt opgevangen door de voorbeeldige aflevering van den Duitschen boer en door het gebruik van gerst als broodgraan. 3). De in heel Europa, naar het voorbeeld van den Duitschen en Italiaansdhen pro ductieslag genomen maatregelen tot op voering van de landbouwproductie, begin nen meer en meer hun uitwerking te doen gevoelen. Duitschland kan dientengevolge zijn leveranties van graan aan verschillen de Europeesche gebieden aanzienlijk ver lagen, vergeleken met den geweldigen om vang der laatste twee jaar. IN EEN PAAR REGEl.S De Amerikaansche minister van Mari ne, Knox, heeft aangekondigd, dat hij over zes of acht Aveken aan het hoofd van een Amerikaansche delegatie naar Brazilië en andere Zuid-Amerikaansche landen zal reizen, teneinde „een algemeene inspectie op alle Zuid-Atlantische havens te onder nemen en de voornaamste Zuid-Ameri kaansche steden te bezoeken." In den nacht van Zondag op Maandag Vlogen vijandelijke vliegtuigen van niet- herk—'de nationaliteit over Bulgaarsch ge bied. Onder de bevolking werden eenige personen geAvond. Het Engelsche verkeersvliegtuig, dat den koeriersdienst tusschen Adana en Cairo onderhoudt, is Maandag na den start te Adana als gevolg van motorpanne in de buurt van het station neergestort. De drie inzittenden werden zwaar gewond. President Roosevelt heeft in een ver klaring aan het Amerikaansche Congres o. a. betoogd, dat de Vereenigde Staten pas de helft van den weg hebben afgelegd, die hen moeten leiden naar de maximale oorlogsproiductie. ARK. Een dame bij ons in de buurt ver heugt zich in het bezit van twee gei ten, drie poesen, twee honden, enkele konijnen en een ezel, zijnde tot glorie en roem van de geheele straat, be halve de konijnen, die er nu zijn om ze dezen winter via de keuken naar haar maag en daarna nog verder weg te laten verdwijnen. De poesen koes teren zich in het schaarsch gedistri bueerde zonnetje, de hond blaft en maakt de kinderen bang, wat de ezel weer goed maakt door de geschrok ken kinderen op zijn geduldige rug te troosten met een retourtje naar de volgende zijstraat. De ezel is dus de glorie en roem van de heele buurt en het is bovendien een nette en welop gevoede ezel, want ik heb hem nog nooit op het trottoir voor onze propere huizen iets zien achterlaten, wat hij kwijt wilde zijn. Hier zou voor een krantenman gelegenheid te over zijn voor een zonderling commentaar op deze genegenheid voor zooveel dieren van verschillend ras. Ik doe dat niet. Want ook mijn kinderen rijden op dat ezeltje en het zou een zee van verdriet verwekken in onze straat als dat par ticuliere bedrijf zou worden stopgezet en de vergunning zou Avorden inge trokken. Ik constateer dus slechts, dat er lieve dames bestaan, die des avonds in hun huiskamer zitten met een geit aan hun voeten en een konijn op hun schoot, die ontbijten met twee hond jes aan tafel en een big naast hun ontbijtbordje en die gaan slapen met links een schaap en rechts een poes onder hun dekens en een kameel aan het voeteneind. En ik denk wel eens, dat zij er een particuliere ark van Noë op nahoudt om tenminste deze dieren te redden uit den zondvloed, die bezig is zich over ons allen te A/oltrekken. Alleen vraag ik mij af: wat eet die menage rie? J WINTERHULP NEDERLAND LOTERIJ 1942 BETEEKENT: GROOTE HANS OP OP ééN DER TWEE MILLIOEN GELD- Nieuwe keuringen voor Waffen-SS «n Vrijwilligerslegioen „Nederland" Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen zich op onderstaande data by de genoemde adressen kunnen vervoegen ten einde gekeurd te worden: 16.9.42: 10 uur Den Bosch, Hotel Noord- Brabant, Markt 45; 16 uur: Eindhoven, Huis Maria, Kruisstraat. 17.9.42 10 uur: Roermond N.S.D.A.P., SwaLmerstraat 61; 16 uur: Arnhem, We berstraat 16b. 18.9.42 10 uur: Hengelo, Deutsches Haus; 16 uur Zwolle, School Turfmarkt. 19.9.42 10 uur: Assen, Dienstgebouw, Vaart 161; 14 uur Groningen, Concertlhujs, Poelestraat. 20.9.42 10 uur: Leeuwaarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 21.9.42 10 uur: Amsterdam, School Iepen- weg 13; 16 uur; Utrecht, Wehrmachtheim, Mariaplein. 22.9.42 10 uur: Amersfoort, Dienstge bouw, Kapelweg. 23.9.42 10 uur, Den Haag, Café Den Hout, Bezu iden houtscheweg Tijdens de keuringen voor de Waffen- SS en het Legioen kunnen zich ook diege nen melden, die tot de Germaansche SS Nederland (Nederlandsühe SS) willen toe treden. Ruilen van „stad"- en „land"- kaarten Omtrent de „stad"- en „land"-kaarten, die thans bij de distributie zijn ingevoerd, toestaat bij het putoliek eenig misverstand. Het blijkt niet overbodig te zijn, er nog maals op te wijzen, dat van de voedings- middelenkaarten met zwarten opdruk, (de kaarten dus, die in zoogenaamd „landge bied" zyn uitgereikt) alleen de bonnen voor melk en taptemelk, boter en aardap pelen in „stadgebied niet geldig zijn. Alle andere bonnen van de „landkaart" (brood, vleesch, suiker enz.) zijn zoowel in de stad als op het land geldig. Dit laatste schijnt door sommige winke liers in de steden niet te worden begrepen, want er blijken bakkers of kruideniers te zijn, die bonnen met zwarten opdruk wei geren volkomen ten onrechte in ont vangst te nemen. Bewoners van het platteland, die een weekeind) in de stad willen doorbrengen, of daar voor langeren tijd vertoeven, doen verstandig na te gaan, of de plaats, waar zij heen gaan, in „stadgebied" ligt. Het zijn namelijk niet alleen steden, die tot „stad gebied" behooren, m~ar ook dorpen, bij voorbeeld Oegstgeest, Wasse naar, Beverwijk e.d. In ieder geval doet men er goed aan en voorkomt men voor zichzelf onaangenaamheden en ongemak, wanneer men de distributiestamkaart naar de stad meeneemt. Zonder distributiestam kaart worden in de tot stadgebied behoo- rende plaatsen beslist geen bonnen geruild. Ten overvloede vestigen wij er nogmaals de aandacht op, dat men met bonnen met rooden opdruk (dus bonnen van „stad- kaarten") overal terecht kan, in de steden zoowel als op het platteland.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1