DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsche troepen dringen Zuidelijk deel van Stalingrad binnen Aiamaitje MAANDAG 14 SEPTEMBER 1942 33ste Jaargang No. 10353 Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 G. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Laatste kusttort bij Noworossüsk veroverd Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Zaterdag bekend: Ten Zuiden van Noworossisk veroverde infanterie in hevige gevechten het laatste kustfort. In den Terek-sector doorbraken Duitsche troepen vijandelijke stellingen en vernietigden zij batterijen. Voor Stalingrad duren de hevige gevech ten om de verdedigingsinstallaties voort. Ontlastingsaanvallen van den vijand wer den afgeslagen. Het vijandelijke ravitail- leeringsverkeer was opnieuw het doel van zware luchtaanvallen. Bovendien werden des nachts Stalingrad en vliegveldinstalla ties ten Noorden van de stad gebombar deerd. Ten Zuidoosten van Rzjef mislukten nieuwe aanvallen van vrij sterke vijande lijke strijdkrachten door den taaien tegen stand van de Duitsche troepen. Ten Zuiden van het Ladogameer en uit Leningrad deed de vijand vergeefsche aan vallen, welke hem zware verliezen ople verden. Duitsche en Kroatische gevechts vliegers brachten den vijand reeds bij de voorbereiding zware verliezen toe. In het hooge Noorden bestookte de lucht macht vijandelijke troepenkampen en steunpunten voor vliegtuigen. De bolsje wistische luchtmacht verloor op 10 en 11 September in luchtgevechten, waaraan ook Italiaansche, Roemeensche, Spaansche en Hongaarsche jagers deelnamen en door de luchtdoelartillerie 171 vliegtuigen. Veertien eigen vliegtuigen worden vermist. In de eerste tien dagen van September verloren de Britten aan het Egyptische front in totaal 170 tanks en gepantserde verkenningswagens. Aan de Engelsche Zuidkust en in het Zuidoosten van het eiland plaatsten Duit sche vliegtuigen gisteren overdag met bom men van zwaar kaliber voltreffers op in- dustrieele- en verkeersinstallaties. Aan de kust van de bezette gebieden in het Westen werden twee vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. In den nacht van 10 op 11 September hadden Duitsche en Engelsche motortorpe- dobooten in het Kanaal gevechtscontact. Een vijandelijke boot zonk onmiddellijk. Andere booten keerden na talrijke treffers deels met zware rookontwikkeling om. Doorbraken aan de Terek Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde gisteren in zijn legerbericht mede: „Aan de Terek zijn Duitsche troepen door verscheidene als vestingen versterkte vijandelijke stellingen gebroken. Voor Stalingrad drongen de aanvallende troepen, na talrijke stellingen stormender hand te hebben genomen, in weerwil van den hardnekkigen vijandelijken tegenstand verder naar den rand van de stad door. Zij drongen het Zuidelijke deel van de stad binnen. Ontlastingsaanvallen, door den vijand uit Noordelijke richting onderno men, werden afgeslagen. Sterke afdeelingen van de luchtmacht steunden op de voornaamste punten van den slag de gevechten van het leger en bombardeerden de stad overdag en des nachts, waarbij uitgebreide branden wer den veroorzaakt. In het gebied van .Rzjef viel de vijand opnieuw op verscheidene plaatsen aan. Alle aanvallen werden in zware gevechten met groote verliezen voor den vijand afgesla gen. Aan het Wolchoffront werden door een krachtige operatie van een stoottroep tal rijke vijandelijke gevechtsstellingen ver nield en een vijandelijk bataljon vernietigd. Ten Zuiden van het Ladogameer en aan de Newa mislukten vijandelijke aanvallen door het Duitsche afweervuur. Daarbij wei-den 11 pantserwagens en acht booten, bestemd voor het oversteken van de rivier, vernield. Tot slot wordt het extra bericht herhaald, dat wij hiernaast publiceeren. Er Is geen uitweg meer BEZETTING VAN STALINGRAD MET DEN RUG TEGEN DEN MUUR. Het Russische militaire blad „Krasnaja Swesda" richt een oproep tot de verdedi gers van Stalingrad, om tot het laatste toe stand te houden. Er is geen terugweg meer uit de stad en de verdedigers moeten met de tanden op elkaar hun plicht vervullen door te strijden tot den dood. De stad moet tot iederen prijs verdedigd worden, om iedere straat, om ieder huis moet gestre den worden. Noodkreet van Moskou. Svenska Dagbladet meldt uit Londen: Een heel openlijk telegram van den cor respondent van de Times te Moskou heeft in Engeland groot opzien gebaard. In dit telegram wordt gezegd, dat het verlies van Stalingrad catastrophale gevolgen voor de geallieerden moet hebben, vooral wanneer de Westelijke mogendheden er niet in sla gen nog dit jaar een landing in West-Eu ropa uit te voeren. In het telegram wordt verder gezegd: het is geleidelijk een bijna ondraaglijke moreele last voor de Russen geworden, den geweldigen strijd tegen de Duitsche strijdmacht alleen te moeten uit vechten. Het feit, zoo voegt Svenska Dag bladet hieraan toe, dat een dergelijk tele- Nieuwe successen van Duitsche duikbooten Gistermiddag deelde het opperbevel van de Duitsche weermacht in een extra-be richt mede: Duitsche duikbooten hebben op de Sint Laurens, aan de Canadeesche kust op den Atlantischen Oceaan en voor de kust van Afrika, in zware gevechten, 18 in konvooi of alleen varende schepen met een gezamenlijken inhoud van 121.500 ton tot zinken gebracht. Een ander schip werd door torpedo's getroffen. Bovendien wordt op het oogenblik op den Atlantischen Oceaan een groote slag tegen een konvooi geleverd. gram de strenge Sovjet-censuur is gepas seerd, wordt in Engeland opgevat als een bewijs, dat de inhoud van dit telegram overeenkomt met de opvatting van toon aangevende kringen te Moskou. Men houdt let voor een duidelijk teeken, dat Moskou een tweede front wenscht en verwacht. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT Het Italiaansch weermachtsbericht van Zaterdag luidde als volgt: Aan het Egyptische front levendig artil lerievuur. In de eerste tien dagen van September heeft de vijand aan dit front 170 tanks en gepantserde voertuigen ver loren. Onze jagers hebben in een gevecht met numeriek sterkere vijandelijke vlieg tuigformaties 4 jagers neergeschoten. Twee andere vliegtuigen werden in luchtge vechten door Duitsche jagers neergescho ten, terwijl drie op den grond staande vliegtuigen vernield werden tijdens een aanval op het Britsche vliegveld in de Nijldelta. De luchtdoelartillerie van To- broek heeft een vijandelijk vliegtuig neer geschoten. Eén van onze vliegtuigen is niet teruggekeerd. In de Middellandsche Zee heeft de tor pedojager Orsa onder bevel van den luite nant ter zee 1ste klasse Enrico Bucci een Engelsche duikboot tot zinken gebracht. Het Italiaansche legerbericht van Zon dag luidt: „De gewone verkenningsbedrijvigheid aan het Egyptische front. In een gevecht met Duitsche jagers werden twee Spitfires neergeschoten, een derde vliegtuig werd neergehaald door het luchtdoelgeschut van de vestins* Tobroek. Het vliegtuig, dat gis teren in het weermachtbericht als vermist werd opgegeven, is binnen onze linies ge daald. Onze formaties hebben nachtelijke bom aanvallen op het vliegveld Micabba ge daan. Mitrailleurvuur, door vijandelijke vliegtuigen gericht op eenige boerenhui zen in de omstreken van Ragusa, veroor zaakte geen schade. Een vrouw werd ge wond". Op een bijeenkomst van opvarenden van geallieerde koopvaardijschepen, die er bij 'de konvooicatastrofes in de Middelland sche Zee en de Noordelijke IJszee in slaag den, de haven van bestemming te bereiken, heeft admiraal Chatfield verklaard, dat meer dan 16.000 Britsche zeelieden voor Engeland het leven hebben verloren. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht het Noord-West-Duitsche kustgebied aangevallen. De uitgeworpen trisant- en brandbommen veroorzaakten schade aan gebouwen en materieele scha de, vooral in woonwijken van een haven stad. Volgens de voorloopige berichten zijn dertien bommenwerpers neergeschoten DE STRIJD OP MADAGASCAR. De Britsche berichtendienst meldt om trent den Britschen aanval op Madagascar: De Zuidelijkste colonne heeft Vrijdag van Morondava uit het gebied van Mahabo be reikt, waar de operaties met succes worden voortgezet. Op den weg naar Majoenga be reikten de Britsche troepen de groote brug over de rivier Botaiboka, ongeveer vijftig kilometer van Majoenga verwijderd. De opmarsch van de colonnes naar het Zuiden langs de kust werd den geheelen dag door de vernielde bruggen vertraagd. Naar te Vichy verluidt is het den Fran- schen troepen op Madagascar gelukt, Vrij dag weerstand te bieden aan den druk der vijandelijke troepen op da rivier Betsibo- ka en den Engelschen aanzienlijke verlie zen toe te brengen. AANSLAG OP PAUSELIJK NUNTIUS. Naar de Britsche berichtendienst uit Montreal meldt, is op den Pauselijken Nun tius voor Canada en New Foundland, Ilde- brando Antoniutti, op den avond van zijn vertrek naar Moncton (New Brunswick) een aanslag gepleegd. De dader loste twee schoten, die echter hun doel misten. De Pauselijke Nuntius kreeg echter een zware zenuwschok. OPRICHTING VAN EEN EUROPEESCH JEUGDVERBOND. De jeugdleiders van Europa, die te Wee- nen bijeengekomen zijn ter oprichting van het Europeesche Jeugdverbond, zullen Goed verduisterd - Goed beschermd Verduistering.... och, hoevelen verstaan dit woord verkeerd! Een verzuchting, die door vele propagandisten op luchtbescher- mingsgebied en in het bijzonder door con- troleerende ambtenaren ontelbare malen is geslaakt. Verduistering, een zeer impopulaire ma terie van den beginne af, dat het gemeen goed onder de bevolking is geworden. Wie herinnert zich niet de talrijke verduiste ringsoefeningen in de jaren 1938 en 1939, welke door een groot deel van het publiek als een spelletje werden beschouwd, waar aan men mopperend meedeed. In zijn hart overtuigd, dat het toch onzin was. Het is helaas gebleken geen onzin te zijn. Hoeve len onttrokken zich bij deze oefeningen niet aan het treffen van verduisteringsmaatre gelen, door eenvoudigweg tijdens de oefe ningsperiode in het donker te gaan zitten of in schouwburgen en bioscopen zijn ver duisteringsplichten te vergeten. Men werd echter op dit gebied klaar wakker in de Meidagen 1940. Er ontstond een run op papierwinkels e.d. om het noo- dige verduisteringsmateriaal aan te schaf fen. Nadat men zich met veel moeite van het een en ander had voorzien, toog men aan den arbeid, doch, omdat men niet had willen luisteren naar de reeds herhaalde lijk gegeven aanwijzingen, werd het een gemodder van belang. Er zijn zelfs nu nog zeer veel menschen, die gebrekkig hun verduistering doorvoeren. Eiken avond zij met papierstrooken, punaises, enz. en worden in het donker bloempotten en andere huisornamenten aan vernietiging blootgesteld. Om van huiselijke ruzies maar niet te spreken, wanneer een lid van het gezin met ongeschoeide voeten op „ont snapte" punaises heeft gestapt. Nog steeds geldt in deze de raad: Brengt de verduistering zoodanig aan, dat met en kele handgrepen het geheel in enkele oogenblikken voor elkaar is. Dan vermijdt men moeite, ruzie, en ge mopper als voren omschreven. Wilt u een handleiding? Er zij dan nog eens gewezen op de uitgave van de Rijksinspectie Lucht bescherming „Aarfwijzingen ten behoeve van de zelfbescherming (voorbeelden van lichtafscherming)", verkrijgbaar bij de Ne- dérlandsche Vereeniging voor Luchtbe scherming en hare organen, voor slechts 5 cent per stuk. De verplichting, in de verduisteringsver ordening opgelegd, is overduidelijk, n.l. men mag van buiten niet zien, dat binnen licht brandt. De reden waarom dit voorschrift is ge geven en nu komen we op het eigenlijke onderwerp van dit artikel zal een ieder begrijpen, die in kan zien, dat er een groot gevaar schuilt in een niet goed verduister de woning. Het gevaar is niet het opdoen van een proces-verbaal, doch het feit. dat de woning uit de lucht zichtbaar is en daar door een gevaaraantrekkend object vormt. Waar licht is, is leven! Welk effect lichtschijnsels, hoe klein ook, op grooten afstand hebben, wordt zoo dui delijk gedemonstreerd op een maquette op de luchtbeschermingstentoonstelling, wélke in verschillende plaatsen in ons land wordt gehouden. U kunt het ook zoo goed con- stateeren, wanneer u bijv. 's avonds per trein door open landstreken reist en men op grooten afstand heeft verzuimd een raam geheel of gedeeltelijk te verduisteren. Het minste lichtschijnsel in den donke ren nacht is en blijft een aanwijzing: hier wonen menschen! Wanneer men hiervan overtuigd is, zul len de verduisterings voorschriften punc tueel worden toegepast. DEZE WEEK IS DE VERDUISTERINGSWEEK De nachten worden langer, de avon den beginnen steeds vroeger. Het is noodzakelijk, dat allen hun woningen behoorlijk verduisteren, zoodat ner gens licht naar buiten straalt. Hij, die zich aan deze plicht meent te kunnen onttrekken, vergeet, dat hij hierdoor niet alleen zichzelf, maar ook anderen in gevaar brengt. Goed verduisterd, goed beschermd. DE HEL VAN DIEPPE. Hebt u het journaal van deze week ge zien? Zag u de verschrikkingen van den modernen oprlog? Voelt u waarom door de Engelschen gesproken wordt over „de hel van Dieppe"? Begrijpt u nu wat onze Ne- derlandsche mannen in het Oosten te doorstaan ikrijgen? Beseft u van hoe veel waarde een goede verzorging van onze dappere Oostfrontstrijders is? Landgenoot, onze mannen strijden daar in het Oosten, om Europa en dus ook ons land te behoeden voor de gruwelen, die ons deel zouden zijn, indien de bolsjewisti sche horden hun kans zouden krijgen. Zij hebben hun leven veil ons daarvoor te be hoeden en zij vragen daartegenover slechts begrip voor hun strijd. Wij vragen u meer. Wij vragen u onze strijders daadwerkelijk te steunen door geregeld uwe bijdrage te zenden op girorekening 432100 t.n. Verzor gingsfonds Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22. te 's-Gravenhage. Maandagmiddag een bezoek brengen aan den Reichsleiter Baldur von Schirach en den Reichsjeugdleider Axmann, alsmede aan de Italiaansche gevolmachtigden ge neraal Viduss'oni en minister Ricci. Daarna zal de oprichting plaats hebben van het Europeesche Jeugdverbond, ter gelegen heid waarvan Reichsleiter Baldur von Schi rach zich in een groote rede tot de Euro peesche jeugd zal richtèn. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS EN HET VRIJWILLIGERSLEGIOEN „NEDERLAND". Nieuwe keuringen. Het SS-Ersatzkommando deelt ons me de, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen teneinde gekeurd te worden: 15.9.42 10 uur: Rotterdam, Deutsches Haus. 16 uur: Tilburg, Werklieden vereeni ging, Tuinstr. 68. 16.9.42, 10 uur: den Bosch, Hotel Noord- Brabant, Markt 45. 16 uur: Eindhoven, Huis Maria, Kruisstraat. 17.9.42, 10 uur: Roermond, N.S.D.A.P., Swalmerstraat >61. 16 uur: Arnhem, We berstraat 16b. 18.9.42, 10 uur: Hengelo, Deutsches Haus. 16 uur: Zwolle, School Turfmarkt. 19.9.42, 10 uur: Assen, Dienstgebouw, Vaart 161. 14 uur: Groningen, Concerthuis, Poelestraat. 20.9.42, 10 uur: Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 21.9.42, 10 uur: Amsterdam, School Iepenweg 13. 16 uur: Utrecht, Wehrmacht- heim, Mariaplein. 22.9.42, 10 uur: Amersfoort, Dienstge bouw, Kapelweg. 23.9.42, 10 uur: den Haag, Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. JHR. VON BONNINGHAUSEN NAAR HET OOSTFRONT. Commissaris der provincie Overijsel. Nu jhr. E. M. L. M. Th. J. von Bönning- hausen als vrijwilliger naar het Oostfront is vertrokken, is de waarneming van het commissariaat der provincie Overijsel op gedragen aan den heer Jos. E. Vogt, be stuursraad der provincie te Zwolle, AANSTELLING BIJ DE NEDERLAND- SCHE POLITIE EN DE BEROEPS BRANDWEER. Van officieele zijde wordt de aandacht erop gevestigd, dat wederom de gelegenheid is opengesteld tot dienstneming bij de Ne- derlandsche politie en de beroepsbrand weer. Na de aanneming van gegadigden voor de politie, ontvangen deze hun eerste opleiding in een politie-opleidings-batal- jon. Na deze scholing, die ongeveer 6 maan den duurt, worden zij bij een der Neder- landsche politiecorpsen tewerk gesteld. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de desbetreffende „officieele pu blicatie" in dit blad. HOOGE BOETE OPGELEGD. Zeer groote hoeveelheden aardappelen waren verdwenejti. Controleurs van den centralen crisis controledienst hebben indertijd vastge steld, dat een landbouwer te Zoeter- m e er aardappelen frauduleus verhandel de. Het onderzoek in deze zaak heeft ge leid tot een vervolging en onlangs is de bewuste landbouwer door den tuchtrechter veroordeeld tot een boete van 10.000. Deze hooge boete, waarmede 's mans plichtsverzaking ten aanzien van de voed selvoorziening van ons volk is bestraft, staat in verhouding tot den ernst van het geval. Volgens administratieve gegevens moest de landbouwer op het moment van het onderzoek nog zeer groote hoeveelhe den roode star en eigenheimers in voor raad hebben en er bleek slechts zeer wei nig aanwezig te zijn. Verdachte verklaar de, dat de eigenheimers allemaal waren verrot en dat de opgave van de roode star op een vergissing moest berusten. Waar de rotte aardappelen dan gebleven waren, kon hij niet verklaren. De tuchtrechter heeft, blijkens de opgelegde boete, niette min de overtuiging, dat de landbouwer zich aan een ernstige overtreding van de voor hem geldende voorschriften heeft schuldig gemaakt. Op bon 386 van de bonkaart algemeen is voor de loopende distributieperiode al leen vermicelli, marcaroni of spaghetti ver krijgbaar gesteld. Dit is geschied om de voorraden in evenwicht met het verbruik te brengen. Inderdaad is de wijziging van het systeem tot verstrekking van de keoi- zeartikelen maizena, sago, aardappelmeel, puddingpoeder, vermicelli, macaroni of spaghetti in overweging genomen, dodh, Nederlandsche vrijwilligers bij de Waffen SS. Op het juiste neervallen komt het aan. Daarbij moet in het bij zonder rekening worden gehouden met het geweer, leder onderdeel wordt nauwkeurig beoefend SS PK Fritx-St-P M m HONGAARSCHE SCHOTEL. Er zijn menschen, die je eenvoudig niet met rust kunnen laten. Dat zijn doorgewinterde Lucullisten, die beslist zoo nu en dan eens een aparte schotel willen hebben en als dat op de bonnen, laat ons zeggen, wat moei lijkheden oplevert, moet ik er maar voor zorgen. Iemand vraagt mij nu het recept van een fijne Hongaarsche schotel, kennende mijn deskundigheid in culinaire zaken en in Hongaarsche aangelegenheden tevens. Zij treft het. Er is momenteel groene, versche pa prika in aanvoer en roode paprika is in overvloed te koop. Daar gaat ie dus. Neem 12 groene paprika's, snijdt de koppen eraf, haal het zaad eruit en wasch ze goed schoon onder de kraan. Vervolgens fruit u wat uitjes in 40 gram varkensvet. Smelt daarna op nieuw in een andere pan 2 ons var kensvet en maak dat aan met vijf eet lepels meel. Kook in een ander pan netje een half pond rijst en vermeng dat alles met een Jrilo varkensgehakt, dat u van te voren met een kalfs schenkel in water met wat zout, pe per, een stukje laurier en een hand vol rijst hebt laten trekken. Fruit op nieuw wat uitjes in boter goudgeel, roer daarbij een lepel roode paprika, het sap van een halve citroen, een scheutje cognac, een nougatbloc, een mespunt knoflook, zes eetlepels rum, de gesnipperde schil van een sinaas appel en een liter room, smoor het geheel gaar in boter en giet het over het gehakt met meel, uitjes rijst enz. Haal het dan door de paneermeel en bak het nu aan beide kanten in boter. Giet er mayonnaise overheen, en be strooi dit met gehakte peterselie, ge raspte kaas en gemalen' worteltjes. Zeef vervolgens 2 kilo tomaten op een liter water en breng dit aan de kook, na de groene paprika met het verkre gen mengsel te hebben gevuld. Kook deze dan in het tomatenat. Opdienen met kersengelei, ansjovis en een apart kannetje room. Aanbeveling verdient een buisje norit en een lepel gebismureerd mag nesium naast ieder bord te leggen. Geen dank! „ENGELAND OVERLEEFT ELKE NEDERLAAG, BEHALVE DE LAATSTE" Hedenavond om 19.05 uur spreekt Max Blokzijl over Hilversum I, in zijn politiek weekpraatje over het onderwerp: „Enge land overleeft elke nederlaag, behalve de laatste". naar men van bevoegde zijde mededeelt, staat nog niet vast, dat na September beutelings een bon voor vermicelli en een bon voor maizena zal worden aangewezen. MUZIEK EN VOLKSKARAKTER. De persdienst van de N.S.B. meldt: He denavond van 19.25 to 19.40 uur spreekt over Hilversum I opperhopman E. W. Sterk, hoofd van den dienst muziek der W.A., over „Muziek en Volkskarakter. De N.S.B. brengt bloei en groei in de Neder landsche Volksmuziek". SOVJET-VLIEGTUIGEN BOVEN OOST-DUITSCHLAND. BERLIJN, 14 September. (D.N.B.) In den afgeloopen nacht hebben eenige bol sjewistische vliegtuigen storingsvluchten ondernomen boven Oost-Duitschland en hier en daar bommen laten vallen, die slechts onbeteekenende schade veroorzaak ten. TOKIO, 14 Sept. (A.N.P.) De in Sho- nan werkende Zuidzee-ontwikkelingskas heeft in verband met de gunstige omzetten besloten haar arbeidsterrein ook uit te breiden tot Sumatra. Er is reeds een filiaal geopend op Palembang. De zaken van de filiaal worden voorloopig waargenomen door het filiaal van de Yokohama Specie Bank. Ak een specht kleeft de artillerie- waarnemer aan den boomstam om, ongezien voor den vijand, die zich op nauwelijks 200 meter afstand tegenover hem bevindt, het vuur van zijn batterij, welke meerdere honderden meters achter hem is opgesteld, te leiden PK Rehe-PBZ-R-P H m

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1