DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De vrijheidsstrijd van Britsch-Indië Momentje GELDIGE BONNEN VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1942 33ste Jaargang No. 10351 Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Churchill acht toestand geruststellend Naar de Britsche berichtendienst meldt heeft Churchill gisteren in het Lagerhuis het woord gevoerd over Indië. Hij zeide, dat de toestand in Indië „beter geworden en over het geheel genomen geruststellend is". Gandhi en zijn aanhangers zullen echter zoo' lang „in verzekerde bewaring blijven" tot de onlusten hebben opgehou den. Sedert het begin van de onlusten zijn ongeveer 500 personen gedood. Groote versterkingen zijn in Indië aangekomen en het aantal aldaar aanwezige blanke troepen is grooter dan te eenigertijd tij dens de Britsch-Indische betrekkingen. Verder verklaarde Churchill, dat de Congrespartij niet de meerderheid van het Indische volk vertegenwoordigt. Bui ten deze partij en in principieele oppositie jegens haar staan 90 millioen Mohamme danen in Britsch-Indië. Verder 50 mil lioen „paria's" en 95 millioen onderdanen van de Indische vorsten, met wie Engeland bindende verdragen heeft. De Congrespartij heeft thans de poli tiek van geen geweld opgegeven en is tot een revolutionaire beweging overgegaan, die ten doel heeft algemeene onlusten te veroorzaken. Met is mogelijk, dat zij daar bij door een Japansche vijfde colonne wordt gesteund. In elk geval heeft de op standige beweging tot uitwerking, dat zij de verdediging van Indië tegen de Japan sche invalslegers hindert en onder die om standigheden heeft de Britsch-Indische re geering het noodzakelijk geacht de Con grespartij en de provinciale organisatie van die vereeniging te onderdrukken, die zich hebb.§n schuldig gemaakt aan „vijan dige en misdadige handelingen". BERLIJNSCHE BLADEN OVER CHURCHILLS VERKLARING. De gisteren door Churchill afgelegde verklaring over den toestand in*' Indië wordt vandaag door de Berlijnsche bladen beschouwd als een uitvlucht en als een teeken, dat Churchill evenals voorheen het beginsel „verdeel en heersch" huldigt. De „Berliner Boersenzeitung" levert commentaar op de poging van Churchill, den indruk te wekken alsof Indië over het geheel genomen een land is, waar rust heerscht en waarover men zich geen zor gen behoeft te maken. Deze meening komt duidelijk naar voren in zijn uiteenzetting van het Indische „zelfbestuur", volgens welke het geheele regeeringsbestuur in handen van de Indiërs is, terwijl het aan tal leden van het Indische burgerlijke be stuur niet grooter is dan 600. Churchill verzwijgt hierbij de hoofdzaak, n.l. dat deze 600 Engelsche ambtenaren de leiden de functies bekleeden, terwijl de Indische ambtenaren slechts uitvoerende organen ziin. Weliswaar is volgens Churchill het „complot van het Congres" mislukt, toch heeft hij gemeend mogelijken twijfel weg te moeten nemen door de mededeeling, dat groote versterkingen in Indië zijn aange komen. Voorts zeide Churchill, dat de Britsche regeering van plan is den onder koning door harde, zij het gematigde maatregelen te steunen. Het Indische volk, zoo schrijft hfet blad. weet wat het kan verwachten van deze maatregelen. De „Voelkischer Beobachter" levert kri tiek op de mededeeling van Churchill dat in Indië 500 Indiërs om het leven zijn ge komen. Hoezeer de Britsche autoriteiten ook moeite hebben gedaan om alle cijfers over het aantal slachtoffers te onderdruk ken, toch staat het vast dat het aantal slachtoffers een veelvoud bedraagt van het door Churchill genoemde aantal. ERNSTIGE INCIDENTEN. Woensdag is het in Kahtav in de presi dentuur Bombay tot ernstige incidenten gekomen. Indische vrijheidstrijders wilden het politiegerecht aldaar bestormen, waarop de politie het vuur opende. 4 In diërs werden gedood, 13 gewond. In Surat heeft de politie geschoten op een samen scholing van ongeveer 3000 personen. Er is niets bekend gemaakt over het aantal slachtoffers. In Allahabad is de politie Donderdagavond met looden knuppels op getreden tegen Indiërs, die een vergade ring wilden houden. Mevrouw Indira Gandhi, de dochter van Nehroe en haar man Feroze Gandhi, die op deze vergade ring redevoeringen wilden houden, werden met een dozijn andere Indiërs gearres teerd. Het uitgaansverbod van 19.30 tot 6.00 des morgens is opnieuw met een week verlengd. De opstand der Huren tegen de Engel- schen in Sind, duurt nog even heftig voort. De Huren zijn er in geslaagd door te dringen tot het Zuiden van Sind, na een afstand van 200 K.M. te hebben afge legd, ondanks het meedoogenlooze Brit sche optreden. De stad Haiderabad wordt daardoor ernstig bedreigd. DE LIGA VAN INDIëRS IN AMERIKA. De bijeenkomst van de Liga van Indiërs in Amerika, die gisteravond zou worden gehouden, zou een resolutie worden inge diend, die zegt, dat de Liga „een dringend beroep op Roosevelt, Tsjang Kai Sjek en de overige leiders der verbonden volken" doet om in het conflict tusschen Indië en Engeland te bemiddelen. De resolutie eischt het bijleggen van het conflict tusschen Indië en Engeland in overeenstemming met de beginselen van alle volken tot erkenning der wettige rechten der minderheden, doch niet de verdeeling van Indië. Tevens eischt zij de „erkenning van Indië als onafhankelijk verbonden volk in den bond der overige verbonden volken, opdat de bescherming der wederzijdsche 'belangen gewaarborgd zij". De Liga van Indiërs in Amerika zou naar aanleiding van de bijeenkomst het volgende telegram aan Churchill zenden: „De te Washington bijeenzijnde burgers op de vergadering van het vrije Indië eischen onvoorwaardelijke vrijlating van de leiders van het Al-Indische Nationale Congres en van de overige politieke ge vangenen, alsmede inwilliging van de eischen van het Indische Nationale Con gres met betrekking tot de Indische onaf- sche onafhankelijkheid, teneinde het ver trouwen van de volken der wereld in het Atlantic Charter te herstellen. De Brit sche koloniale politiek van zelfmoord mag Indië niet tot een tweede Malakka maken en de Amerikaansche integriteit, die de vier vrijheden eerbiedigt, twijfelachtig doen worden". De strijd om Stalingrad DE DUITSCHERS REEDS IN BINNENSTE VERDEDIGINGSGORDEL. „Wij weten, det een groot gedeelte van de burgerbevolking van Stalingrad tezamen met de troepen vecht". Met deze woorden beantwoordden militaire kringen te Ber lijn de vraag, of de'bevolking van Stalin grad voor het begin van den aanval van de Duitsche en verbonden troepen geëva cueerd is. Men noemt het vanzelfsprekend, dat deze burgers overeenkomstig het Vol kenrecht als francs tireurs behandeld wor den. Naar te Berlijn verder verluidde, maakt de aanval op Stalingrad evenals voorheen, vorderingen. Voor het grootste deel, zoo verklaarde men van bevoegde zijde te Berlijn, strijden de Duitsche en verbonden troepen reeds in den binnen sten verdedigingsgordel van de stad. De economische positie van Europa EEN VERKLARING VAN DR. FUNK. De Duitsche minister van Economische Zaken, dr. Funk, heeft, naar het Hongaarsch Telegraaf Agentschap M. T. I. mededeelt, op een receptie van journalisten gespro ken over de huidige positie en de vooruit zichten der economie van Europa. Hij zeide, dat de Hongaarsche industrie zich de laatste jaren buitengewoon heeft ontwikkeld. De ontsluiting der grondstof- gebieden van het Oosten noodzaakt Hon garije tot een bepaalde verandering der economische structuur. Wanneer de Zwarte Zee vrij zal zijn, zoo zeide dr. Funk, zal de Donau een geheel andere rol spelen dan tegenwoordig. Een .geweldig scheep vaartverkeer zal zich ontwikkelen en Boe dapest zal door het transitoverkeer een ge heel nieuwe positie in den handel van Europa innemen. Het Hongaarsche econo misch leven zal voor buitengewoon groote opgaven gesteld worden. Als gevolg van de ontsluiting der Oostelijke gebieden moet de Europeesche industrie naar het Oosten worden verschoven. Dit zal niet alleen ge schieden uit een oogpunt van transport, doch ook uit dat van algemeene ruimtepo- litiek. Daarbij staat de Hongaarsche indus trie op de eerste plaats. De minister wees er daarna op, dat men in Europa de politiek van vaste prijzen en vaste valuta moet doorvoeren. Tenslotte gaf hij als zijn mee ning te kennen, dat de economische betrek kingen tusschen Duitschland en Hongarije in de toekomst nog inniger zullen worden. Nieuwe Engelsche landing op Madagascar HAVENS AAN DE WESTKUST AANGEVALLEN. Naar te Vichy bekend wordt, hebben gisterochtend vroeg Engelsche strijdkrach ten aanvallen gedaan op verscheidene ha vens van Madagascar. Op verschillende plaatsen van het eiland zijn Britsche troe pen aan land gegaan.' Naar uit Stockholm wordt gemeld, heeft Reuter in een extra-bericht inzake den reeds gemelden aanval op Madagascar me degedeeld, dat gelijktijdig de volgende ha vens aan de Westelijke kust van Madagas car zijn aangevallen: Majunga, Ambaja op 120 mijl ten Zuiden van Diego Suarez, alsmede Morondara op 340 mijl ten Zuiden van Akjunga. Officieele mededeeling van Vichy. Betreffende de nieuwe Britsche llndings. pogingen op Madagascar, wordt te Vichy officieel medegedeeld: „Na een vergeefsche landingspoging van Gaullistische strijd krachten op 8 Sept. op 15 kilometer ten Noorden van Majunga op Madagascar heb ben Britsche strijdkrachten Donderdagoch tend een aanval ondernomen, even onge rechtvaardigd, als die op Diego Suarez. De aanval was gericht op verscheidene havens aan de Westkust. Een groote vloot, die over aanzienlijke middelen beschikte, minstens e*/en groot als indertijd bij Diego Suarez, heeft tegelijkertijd bij het aanbreken van den dag op 10 September Majunga aange vallen, de grootste haven aan de Westkust van Madagascar. Verder Ambaja, 200 km. ten Zuiden van Diego Suarez, Morondava, 350 km. ten zuiden van Majunga. Alleen reeds bij Majunga telde men 18 schepen. Het Britsche luchtwapen is tot minstens 160 km. diepte over het binnenland van het eiland gevlogen. Alle Franschen zul len dezen niet te kwalificeeren aanval brandmerken. Hun gedachten en gevoe lens zijn bij de verdedigers, die onder on gelijke Voorwaarden strijden voor de be langen en de eer van Frankrijk." Ridderkruisdrager generaal der infante rie, Friedrich Wilhelm von Chappuis, het laatst kommandeerend generaal van een legercorps in het Oosten, is op 27 Augus tus 1942 in Maagdenburg overleden. WAARSCHUWENDE WOORDEN De Duitsche Rijksminister Alfred Rosen berg heeft onlangs een artikel geschreven in de „Völkische Beobachter", waarin hy een ernstige waarschuwing richt speciaal tegen diegenen in de bezeitte gebieden in West-Europa, die de consequenties van een nederlaag nog altijd niet schijnen te wil len beseffen. Deze waarschuwing is ernstig genoeg om haar eens terdege te onderstreepen. Dat Nederland, evenals de andere bezette gebieden, nu in de oorlogszone is komen te liggen, brengt vanzelfsprekend zijn con sequenties mee ten aanzien van het econo mische leven. En toch.... „Men is ver ontwaardigd, schrijft Rosenberg, wanneer aan hen eischen worden gesteld, die leiden tot intensiveering van den gemeenschappe- lijken oorlog. Daarom moet duidelijk voor allen worden verklaard, dat, indien iemand aanspraak mag maken op een bevoorrechte plaats, het Duitschland en zijn onmiddellijk verbonden mogendheden zijn. Duitschland is in dezen strijd, evenals zoo vaak in het verleden, de vertegenwoordiger van Euro pa geworden. Het heeft zich het recht ver worven, geen acht te slaan op de eischen van die kringen, die Duitschland vroeger dood en verderf toewenschten." „Wanneer thans Franschen, Belgen en Nederlanders nog leven kunnen en werken, zoo gaat de Rijksminister voort, wanneer zij nog niet door het bolsjewisme zijn weg gesleept en van hun bezittingen zijn be roofd, dan danken zij dit niet aan him re geeringen of aan Engeland, maar uitslui tend aan de in het Oosten strijdende Duit sche en verbonden legers. Dat is de eenige maatstaf, die by aüle eischen van het Duit sche Rijk moet worden aangelegd." „Wanneer er evenwel lieden zijn, die zelfs meenen aanspraak te kunnen maken op een levensstandaard van 1930, dan moe ten zij zich er niet over verbazen, dat er in Duitschland langzamerhand een verbitte ring kenbaar wordt, dat daarenboven de Duitsche edelmoedigheid zich verdicht tot harde eischen, die slechts tot doel mogen hebben den oorlog te winnen". Het zijn harde woorden in den mond van den Rijksminister; woorden, uitgesproken met zekere bitterheid om de miskenning der bedoelingen van Duitschland, dat zoo als de Rijkscommissaris het eens uitgedrukt heeft, liever met de opgeheven hand ten groet dan met het zwaard in de vuist Ne derland zou zijn binnengekomen. Maar achter deze bitterheid is ook voelbaar de harde wil om door te zetten, ondanks alle tegenwerking en gebrek aan medewerking. Dan slaat de goede gezindheid om in mee doogenlooze hardheid en is het niet moei lijk te raden in welke hoek de slagen zullen vallen. Evenwel zijn de woorden behalve als waarschuwing, ook op te vatten als een laatste oproep om de openlijke en niet- openlijke tegenkanting te laten varen en in een geest van goede nabuurschap mede te werken aan den bouw van een nieuw Europa. De onvermijdelijke hardheden van den oorlog mogen geen beletsel zijn, want wij mogen er wel aan denken, zooals Roosen- berg schreef, dat „in vele deelen van Euro pa zelfs een groote nederlaag nog lang niet de hardheden heeft aangetoond, gelijk ze plaatselijk menige groote Duitsche stad, ve le plaatsen bijv. van de groote industrie van het Westen, te dragen hebben." BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. Naar het D. N. B. van Duitsche militai re zijde verneemt, hebben formaties van de tot dusver ontvangen rapporten werden nacht aanvallen gedaan op verscheidene plaatsen in West Duitschland. Volgens de tot dusver ontvongen rapporten werden 21 der aanvallende vliegtuigen door lucht doelartillerie en nachtjagers neergescho ten. Het aantal Britsche bommenwerpers, dat in den afgeloopen nacht bij den aanbal op West-Duitschland is neergeschoten, is vol gens latere berichten, gestegen tot 25. De vijand, die met ongeveer 160 bommenwer pers boven Duitschland verscheen, heeft door de afweerkracht van Duitsche nacht-' jagers en luchtdoelgeschut derhalve weer gevoelige verliezen aan bommenwerpers en vliegend personeel geleden. BRITSCH PATROUILLEVAARTUIG TOT ZINKEN GEBRACHT. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gis teren ten Zuid-Westen van Folkestone een Engelsch patrouillevaartuig door bommen tot zinken gebracht. Engelsche vliegtuigen naderden gisteren herhaaldelijk België en Noord-Frankrijk, doch nergens kwamen zij tot een aanval. Zij keerden onmiddellijk om, wanneer Duitsche jagers tot den aan val wilden overgaan. DE POSITIE DER AUSTRALISCHE TROEPEN OP NIEUW-GUINEA. De positie van de Australische troepen op Nieuw-Guinea is, zoo meldt radio-Can- Lerra, weer bedenkelijk slecht geworden, daar het den Japanschen troepen gelukt is bij Isoci en Myola een omtrekkende be weging te maken langs de Australische stellingen, terwijl andere Japansche troe pen door de Australische linies heen kon den breken. Aan den Kokoda-pas in het otanley-gebergte is een strijd van man te gen man ontstaan. In het bericht werd ten slotte verklaard, dat de gevechten bij Isoci, welke plaats op nauwelijks 80 kilometer afstand ligt van Port Moresby het lot van deze belangrijke plaats beslissen. Mussert over de toekomst van Nederland Gisteravond werd te Utrecht een open bare vergadering van de N. S. B. gehou den, waarin de leider der beweging, Mus sert een .rede hield over de toekomst van Nederland. Voor deze bijeenkomst bestond zoo groote belangstelling, dat zeer vele be zoekers zich met een staanplaats tevreden moesten stellen. Behalve verschillende functionarissen van N. S. B. en N. S. D. A. P. waren ook enkele groepen van den Ne- derlandschen Arbeidsdienst aanwezig. Mus sert, die met luide toejuichingen werd ont vangen, stelde vast, dat de periode van op gang en neergang elkaar afwisselen. In ons volksleven zijn de grootste periodes altijd die van oorlog en revolutie geweest. De oorlog van 19141918 was eigenlijk het voorspel van den huidigen oorlog, die, wanneer zij tot 1944 voortduurt voor het Duitsche volk een tweede dertigjarige oor log beteekent. Indien door God niet bij tijds nationaal-socialisme en fascisme wa ren gezonden, zou er nu geen Europa meer zijn, want wie zou zonder Hitier en Musso- linie de communistische macht hebben te ruggeslagen? Na er op gewezèn te hebben, dat nie mand ontkomen kan aan de keus tus schen nationaal-socialisme en commu - nisme, gaf Mussert in een historisch overzicht de groote lijn aan van 1918 1940. Door de beweging uit alle amb ten te houden hebben de democraten de volle verantwoordelijkheid op zich geladen. Zij zijn ook verantwoordelijk voor de grootste misdaad, ooit aan ons volk verricht, n.l. de oorlogsverklaring aan Japan. Wij staan thans op het dieptepunt, maar wij gelocven aan de herrijzenis. Wij zullen alle krachten moeten inspan nen, om er weer bovenuit te komen en om weer iets te worden. Ons vo»lk heeft groo te dingen volbracht en is nog toi groote dingen in staat. In het nieuwe Europa wil len wij ons volk 'n plaats geven. Wat we nu beleven heeft met nat.-socialisme niets uit te staan. Er is oorlog en bezetting en het grootkapitalisme heerscht in Nederland als nooit tevoren. Üerst na de afrekening met kapitalisme en bolsjewisme komt het nat.- socialisme aan bod. De leider onderstreepte, dat alleen een sterk solidair Europa zich zal kunnen handhaven. Krachtens zijn ras, zijn ligging, en zijn wezen als volk, behoort Nederland tot Europa. Mussert legde ten slotte aan zijn hoorders de keuze voor en wel tus schen tegenwerking, met als consequen tie om na de overwinning van het nat.- socialisme een kolonie te worden, of vrij en doelbewust aan de zijde van Duitschland te staan. Wij moeten thans onze plichten opvoeren, opdat straks onze rechten grooter zullen zijn. Wij moeten eensgezind zijn als volk en in de toekomst sociale gerechtigheid bren gen en volksgezondheid verbeteren, deel nemen aan de Oostkolonisatie, den arbeids dienst instellen en onze weermacht doen herrijzen, als een deel van de groote Ger- maansche weermacht. Dit zijn fundamen ten, die gelegd moeten worden. Eens zal de gesdiiedenis over ons oordeelen en dat oor deel zal gunstig uitvallen. Mussert eindigde met een kort overzicht van de positie der beweging, die Jiet klop pend hart der natie zal moeten zijn en schetste nogmaals de zes- arbeidsgemeen schappen, waarboven de staat zal staan als machtsinstrument ten behoeve van het ge heele volk. Ons vaderland is zoo mooi, ons volk is zoo goed, er valt zooveel te doen, dit volk mag niet ten ondergaan. Na de rede van den leider, die verschil lende malen door luide toejuichingen on derbroken werd, werd de bijeenkomst met het zingen van het volkslied besloten. Nedtsrlandsche vrijwilligers bij de Waffen SS. Voor het schieten wordt de loop van het geweer nauwkeurig onderzocht, of deze goed schoon Is SS PK Fritz-VNP-P H m NIEUWE BONNEN AARDAPPEL-RANTSOEN VERHOOGD. Voor de volgende week zijn voor het ver krijgen van de gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit, vleesch, melk, taptemelk en tabak voor (mannen) de bonnen 47 aangewezen. Okk voor aardappelen geldt dit bonnummer met dien verstande, echter, dat de per bon te verkrijgen hoeveelheid is verhoogd tot 2 kilogram. Van 13 tot en met 24 September zal boter gekocht kunnen worden op bon 47 van de boter en vetkaarten. VACANTIE IN HOLLAND V. De regeling, die wij tenslotte trof fen, was deze. Wij kochten uit de ge- gezamenlijke reiskas voor geld en vele goede woorden een stoop bier, die wij zouden meetorsen op onzen vacantie- weg. Maar omdat wij bevroedden, dat de slager tenslotte de grootste lief hebber zou blijken te zijn en hij dus dat gedeelte van de reiskas alleen zou consumeeren, stelden de koeko- loog en ik Voor, dat ieder, die een glas bier dronk, daarvoor telkenmale een kwartje zou betalen. Dat leek ons een billijke vergoeding, waartegen de prijsbeheersching wel geen bezwaar zou maken. En nog wat meer zweet druppels te laten, moest je voor 'n goed glas bier over hebben vond de sla ger. Hij torste dus de bolle mand. En al heel spoedig kreeg hij dorst. Hij diepte dus een kwartje op uit een zij ner vestzakken en overhandigde dat aan den koekoloog. Daarna tapte hij zich een glas schuimend Pils en dronk het met vreugde. Na vijf minuten merkte de koeko loog dat hij dorst had. Ook hij zocht een kwartje op en dronk. Ik ben geen bierdrinker. Ik vind, dat je er maar warmer door wordt. Ik dronk dus niet en spaarde mijn centen. Maar de koekoloog en de slager dronken om beurten en naar hartelust. En na een goed uur was de stoop leeg. Leeggedronken met één zinken kwar tje. Dat besefte ik toen eerst. De sla ger had een kwartje aan den koeko loog gegeven, de koekoloog had het weer teruggegeven aan den slager, die daarna weer dorst kreeg en het weer aan den koekoloog overhandigde. En daar de koekoloog het laatste glas bier had gedronken, had de slager zijn kwartje weer terug en was ik het kind van de rekening geworden. En toen kregen zij ruzie wie nu de leege stoop moest dragen. Dat wilden zij voor mijn aandeel mij laten doen. Laten wij zeggen, dat wij hierna onze vacantie hebben afgebroken. De sla ger kon het bij zulk een hitte ook niet volhouden. Over mijn vijf pondjes werd eenvoudig niet gepraat. Maar daar zal ik nog eens een Vergadering over beleggen. Van drie personen. Dat mag. Want dat kan ik er zoo niet bij laten zitten. Elk der volgende bonnen 13 tot en met 19 September: 47-A Brood 47 B Brood 47 Beschuit 47-A Vleesch '♦7-B Vleesch 47-A Aardapp. 47 B Aardapp. 47 Melk 1-50 2-50 res. 47 Tabak brood of gebak 4 rants. y rants. 1 rants, besch. br. of geb. ranï. 'l °f vl waren 2 kg. aardappelen 1 kg. aardappelen 1 3/4 liter Melk 1 3/4 liter taptemelk 1 rants, tabak. 6 Sept. tot en met 3 October. 382 algemeen 383 algemeen 392, 393, 394 395 algemeen 4-49 4-50 res. 384 algemeen 385 algemeen 386 algemeen 387, 388, 389 alj 46, 47, 48, 49 versnan. 390 algemeen 1 kg. suiker 500 gr. jam. 1 rants, bloem, brood of gebak 250 gram rijst 250 gram peulvruchten 250 gram gort- 100 gram vermicelli of maizena 100 gram kaas 100 gr. choc, suikerwerk 250 gram koffiesurrogaat 13 tot en met 24 September: 47 Boter I y rantsoen Boter 47 Vet J y, rantsoen Boter 13 September tot en met 11 November: Nader aan te wijzen, y. rants. Boter 16 Aug. tot en met 30 Sept.: 370 Algem. I 1 rants. Eenheidsz. M Eenheidsz. I rants. Eenheidsz. 371 Algem. 1 rants. Wpschpoeder M Waschp, 1 rants. Waschpoeder M Toiletzeep 75 gr. Toiletzeep 80 pet. I Sept. tot en met 31 Dec.: M Textiel 1 50 gr. scheerzeep II Mei tot en met 31 December: 01 tot en met 05 B.V. 1 brandt. 1 eenh. Verlengd tot 30 September: 835 Algem. 336 Algemeen L Zeep L Toiletzeep 1 rants. Eenheidszeep. 250 gr. v/aschpoeder 1 rants. Eenheidszeep 75 gr. Toiletzeep 80 pet. Bonnen die afloopen DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNENKORT NIET MEER GELDIG. Na Zaterdag 12 September: 46 Brood, Beschuit, Vleesch, Aard appelen, Melk, Tabak, Sigaretten; 49 Reserve (Taptemelk); 44 boter, vet.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1