1PAAR DUITSCHLAND DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1942 DE LE1DSCHE COURANT PAG. 5 STADSNIEUWS 70-JARIGE ECHTVEREENIGING. Hendrik Melchior Swaak en Wilhelmina Petronella Calkhoven, Jan de Laterhof, 2e Einnenvestgracht, zullen op 18 September a.s. den dag herdenken, waarop zij zeven tig jaar geleden trouwden. De krasse brui degom is 61 jaar onafgebroken als wever in de weverij van de v.m. Katoenfabriek aan de Heerengracht alhier werkzaam ge weest en heeft pas op zijn 75sten jaar 18 jaar geleden het werkneergelegd. Maar ook de bruid is nog zeer actief, en verricht nog steeds haar huishoudelijke werkzaamheden! Het huwelijk werd ge zegend met de geboorte van vier kinderen, waarvan twee dit zeldzame feest van hun ouders mogen beleven. Een zoon heeft we gens hoogen leeftijd eveneens zijn intrek in het Jan de Laterho| genomen. Voorts telt de familie 12 klein- en 2P achterklein kinderen, waarvan het oudste over eenigen tijd in het huwelijk zal treden. Hun leeftijd in aanmerking genomen de bruidegom is 93 jaar er de bruid 90 jaar mogen beiden zich nog in een goede gezondheid verheugen, hoewel de bruidegom nu wat doof wordt. Door de goede zorgen van de kinderen, kleinkinderen en de bewoners van het hofje, is de aardige woning in een bloemhof herschapen, terwijl ook het hofje in feesttooi is gestoken; borden „Hulde aan bruid en bruidegom" zijn aangebracht. Het zal hun zeker op dien dag niet aan belangstelling ontbreken. SCHIMMEN- EN MARIONETTEN THEATER „DE SPEELMAN". De sierkunstenaar en declamator Joop Koevoets heeft zijn voorstellingen met zijn schimmen- en marionettentheater hervat. Hij geeft nu zijn voorstellingen in huize „Mekel", Hoogewoerd 87, iederen Dinsdag en Vrijdagavond en voert daar oude mid- deleeuwsche spelen zoowel als moderne sprookjes op. Wij hebben nu een dier voor stellingen bijgewoond en verbaasd gestaan over wat er met deze schimmen, een goed verzorgde, litterair verantwoorde tekst en verbindend^ muziek kunstzinnig te berei ken valt. Zoo werden de legende van Ma- riken van Nimweghen en Beatrijs een kleurig en ontroeren^ geheel, dat velen mogen gaan zien en genieten. In dezen zelfden trant zal de heer Koe voets opvoeren „Don Quichot de la Man- cha" van Cervantes, „Danse Macrabe" en „Ballade". In kindervoorstellingen worden bekende kindersprookjes gebracht als Hans en Grietje e.a. De silhouetten en ma rionetten zijn allen door Joop Koevoets ontworpen en gesneden. Fr. Schneiders. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen. 7326a. Meelfabriek Koechlin N.V. Leiden Oosterkerkstraat. De N.V. is met ingang van 31 Dec. 1941 in li quidatie getreden. Liq.: A. D. de Koster te Oegstgeest. De N.V. heeft haar bezittin gen en be1 ar gen, alsmede verplichtingen op den voet van het Overdrachtbesluit 1942 overgedragen aan de comm. venn. Meelfa briek Koechlin C.V. (B. P.) Beh. venn.: A. D. de Koster, Oegstgeest (H.V.) en H. J. de Kosler, Wassenaar (H.V.). Aann. venn. b.*v. geldsoh.: één. 7807. Handelsonderneming Standaard. Leiden, Haarlemmerstraat 235. Hoofdz Enschedé. Vischhandel. Het filiaal te Leiden is opgeheven. 6875. H. W. Collee, Oegstgeest, Ge versstraat 85. Leesbibliotheek, boekhandel, sigarenmagazijn, kantoorboekhandel. De leesbibliotheek, en leesbookhandel wordt voortgezet in een vennootschap onder fir ma: Leesbibliotheek en Leesboekhandel Collee en Z-oon. Venn.: H. W. Collee on H. W. A. Coiiee, Oegstgeest. 602. Naaml. Venn. Leidsche Bre:£a- fcriek voorheen P. en J. van Poot en Comp. Leiden, Lammermarkt 46. Procuratie ver leend aan mej. E. Ph. Aalders, Leiden. 5571. N.V. Reederij van der Sohuyt, l eiden, Haven 14. Hoofdz.: Rotterdam. Oos terkade 2. Overl. beh. fil. Leiden: H. Knook dd. 16 Aug. 1942. 3841. A. Kukler, Leiden, Heerenstraat 128, grossierderij in fruit. De zaak is d.d. 1 Jan. 1942 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: Firma A. Kukler en Zoon. (B.P.). Venn.: A. Kukler en J. Kukler, Leiden. - 4880. M. van Rijn, Katwijk a. Zee, Cattenstraat. 47, winkel in koloniale wa ren, boter, kaas enz. Overl. E.: M. van Rijn, d.d. 14 Juli 1940. Bij den rijksaccountantsdienst is, gere kend te zijn ingegaan 1 Augustus j.l. ver plaatst de accountant J. Veenedaal van Leiden naar Almelo. Bij den P. T. T.-dienst is benoemd tot in strumentmaker J. Slootweg, te Leiden. Geboren; Jacobus Amoldus, zn. van C. J. Wesseling en J. Kouwemberg. Adri- ana Geertje, dr. van P. Beekman en G. M. Lindeniberg. Antihonie Jacob Willem, zn. van S. M. Brugmans en W. S. Vooijs. Andreas Albertus Franciscus Maria, zn. van A. J. de Jong en M. G. van Brussel. Martina Adriana, dr. van C. J. H. Franse en A M. Plug. Willem, zn. van A. Zeil- stra en G. A. van der Kraan. Marinus Nicolaas Bemhard, zn. van M. N. Blonk en M. Visser. Elisabeth Maria, dr. van K. M. Verkuijlen en M. H. Rietveld. Pie- ter Hubertus Josef, zn. van J. W. Schlag- wein en H. de la Rie. Jacobus, zn. van B. Bastiaan en C. Taf fijn. Hendriika He lena Wilhelmina, dr. van H. Claven en A. H. M. van Es. Aafje Hermina Francina, dr. van I. Coster en C. C. Bonte. Mathil da Catharina Johanna dr. van J. A. van der Raad en M. J Vink. Theodorus Jo- sepbus Cornelis, zn. van G. Schreurs en W. van Haastrecht. Agatha, dr. van D. Haasnoot en G. van Rijn. Willem, zn. van M. F. W. van Huis en E. Buys. Gerrit Jan zn. van D. de Geus en M. de Tomlbe. Frans zn. van G. Knotter en E. Hoefsmit. Martinus zn. van P, Pauw en S. Vogelenzang. Adrianus Simon z. van D. A. Jansen en E. Koets. Arnoldus Nicolaas z. van T. Mosselman en F. Seijin. Antonia Sibilla d. van M. van der Kaay en M. S. La Lau Wilhelmina, d. van M. Rietveld en M. N. Vermeulen Maria Cornelia, d. van A. Roosemalen en M. C. Lam Wilhelmina, d. van G. de Knecht PANTSERSLAGEN. De pantsers van de strijders voor het nieuwe Europa rollen aan het Oostfront, niettegenstaande schier onoverwinnelijke terreinmoeilijkheden, onverstoorbaar in Oostelijke richting. De bolsjewistische hor den worden opgejaagd door een offensief dat nu reeds maanden duurt. Enorme veldslagen worden geleverd en daaraan nemen ook onze dappere Oostfront strijders deel. Onze Oostfrontstrijders, on versaagde kerels die begrepen hebben dat deze strijd gestreden en gewonnen moet worden terwille van ons aller toekomst. Landgenoot, gij die begrepen hebt waar om het gaat, aarzelt niet langer maar durft te strijden voor uw vaderland en voor de toekomst van ons volk. Meldt u aan bij 'iet vrijwilligerslegioen Nederland, Ko ninginnegracht 22, te Den Haag. en A. M. Voorburgh Cornelia Margare- tha, d. van A. G. v. Rijn en C. M. Schuur Abram Pieter, z. van A. P. de Jong en E. W. Schrarya Jannetje Hotske Dou- wina, d. van H. Arnoldus en D. Krop Helena, d. van J. F. Neuteboom en J. W. de Romijn Jacob, z. -van J. Hoogkamer en A. Bekooij. Ondertrouwd: J. C. Honders jm. 25 j. en J. C. Gressie jd. 24 j. P. Buriks jm. 27 j. en A. E. Vis jd. 28 j. W. K. H. Karstens jm. 34 j. en D. W. G. Wicherink jd. 28 j. B. Kruit jm. 23 j. en M. Starre jd. 2 Oj. H. J M Godijn jm 28 j en H J. M. van Avendonk jd. 24 j. H. C. van Noort wedn 59 j. en M. C. Wittenberg jd. 46 j. G. D. de Kruijf jm. 25 j. en M. Borgerding jd. 28 j. A. v. Benten jm. 27 j. en J. C. v. d. Meij jd. 24 j. Getrouwd: C. Pouderoijen jm. en H. M. Creijghton jd. B. W. van den Berg jm. en H. Huibers jd. H. W. Bothe jm. en C. Gijsman jd. W. Eduard jm. en H. W. S. van Weeren jd. H van Oosten jm en M. van der Huizen jd. B. Ouwer- kerk jm. en H. van der Voorde jd. J. Vonk jm. en H. Koome jd. J. C. Hon ders jm. en J. C. Gressie jd. J. J. v. d. Berg jm. en S. v. Loef jd. G. J. Bodt jm. en M. J. Humme jd. P. W. Brandt jm. en W. Dijkhuizen jd. P. Burgerjon jm. en C. Bonte jd. A. Chaudron jm. en J. M. Huijgens jd. S. Corba jm. en H. B. Wijland jd. G. de Graaff jm. en M. J. F. Martijn jd. H. Th. v. d. Horst jm. en J. Later veer jd. A. Kamphues jm. en J. Nieuwenburg jd. J. Minke jm. en E. Calkhoven jd. B. Neuteboom jm. en J. Hoppenbrouwer jd. A. Piket jm. en E. v. d. Blom jd. H. Tegelaar jm. en E. A. v. Laar jd. J. G. L. Tervooren jm. en K. de Boer jd. A. de Vrind wedn. en J. L'Abée gesch. C. G. Werk jm. en J. M. Sjardijn jd. A. v. d. Berg jm. en J. L. Belt jd. O v e r 1 e d e n: A. J. Momberg, man 60 jaar. K. W. J. Schutter, wed. van D. Nieuwenhuis 66 j. H. B. Middelkoop, dochter 2 mnd. J. M. van Beelen, doch ter 3 jaar. W. M. Maan Voogd Bergwerf, man, 30 jaar. C. W. Noordermeer, wed. van J. P. van den Berg, 87 j. M. Lank- horst huisvr. van W. Groenenboom 59 S Ouwerkerk huisvr. van J. F. Landes- bergen 59 j. V. Versneij wedn. 85 j. J. Hanno wedn. 81 j. A. Heruer zn. 26 j. WILT U IETS WETEN? Vragen betreffende het sauzen, fer menteeren, bereiden of rookbaar maken van eigen geteelde tabak. Antwoord: Raadpleeg hiervoor het boekje van Ir. Slits „De teelt van tabak", waarin u alles kunt vinden. Dit boekje is voor 0.32 verkrijgbaar bij de Algem. Landsdrukkerij in Den Haag en kan ber steld worden ten postkantore. Het is ech ter momenteel in herdruk. Vraag: Kimt u mij ook adressen op geven waar ik kan leeren voor kraamver- Antwoord; Voor kraamverpleegster kunt U leeren in een ziekenhuis. U moet dan een aanstelling zien te krijgen als leerling-verpleegster en daar de betreffen de cursus volgen, die naast het practische werk gegeven wordt. Vraag: Kan men appelmoes zonder sui ker in jampotjes doen met papier afdekken en tot den winter bewaren? Antwoord: Dit gaat niet. Men moet daarvoor appelmoes steriliseeren wat in de jampotten kan geschieden als er behalve de schroefdeksel nog een plat plaatje met gummiringetje bij is. Dit wordt dan op de fleschjes gelegd; de deksel niet te vast aan geschroefd, de appelmoes 15 min. op 100 gr. gesteriliseerd, het deksel direct vastge draaid. Men kan controleeren of de flesch jes goed gesloten zijn, door na afkoeling het schroefdeksel te verwijderen; het plaat je moet dan vastzitten. Vraag: Kan men een stuk zeildoek, dat niet geheel waterdicht i$, weer water dicht maken. Het moet gebruikt worden in- plaats van een rubberzeiltje in het kin- derledikantje. Liefst met materiaal wat rog te krijgen is. Antwoord: Waterdicht maken: 1 ons aluin, 1 ons loodacetaat, afzonderlijk op lossen in pl.m. 2 1. water, pl.m. 12 uur laten staan, heldere vloeistof afgieten en hierin de stof pl.m. 6 uur laten staan (af en toe omkeeren). Vraag: Wij hebben een geemailleer- den emmer, waarin 3 jaar geleden eieren hebben gezeten met waterglas. De emmer is goed schoon. Zou er nog groenten in ge zouten kunnén worden (inmaak)?. Antwoord: Ja. LAATSTE BERICHTEN VERGUNNINGEN VOOR BOEKVER- KOOPINGEN. Voor het organiseeren van een verkoo- ping, waarop boeken, geschriften, docu menten of andere geschreven verveelvul- digde of gedrukte stukken of afbeeldin gen dan wel spreekrollen of gramofoon- platen zullen worden aangeboden, is ver gunning noodig. Deze vergunning wordt in overeenstemming met den Secretaris-Ge neraal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart verleend door den Secretaris-Generaal van het Departe- STRIJDT VOOR EUROPA Zware verliezen voor de Sow|ets HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEH- RER, 10 September. (D.N.B.). Het opper bevel der weermacht deelt mede: „Ten Zuidoosten van Noworossiisk zijn in het door kazematten versterkte ge vechtsterrein opnieuw hoogten genomen. Zware artillerie van het leger heeft aan de kust der Zwarte Zee vijf transportsche pen tct zinken gebracht. Aan de Terek heeft een afdeeling van een Duitsch ge pantserde divisie den met massale strijd krachten aanvallenden vijand terugge worpen. Zij drong in de vijandelijke artil leriestellingen binnen en vernielde batte rijen. In het vestinggebied van Stalingrad wer den met steun van de luchtmacht opnieuw zeer versterkte en hardnekkigg verdedigde vestingwerken genomen. Bij den afweer van krachtige ontlastingsaanvallen wer den 59 Sowjet-pantserwagens buiten ge vecht gesteld. Duitsche gevechtsvliegtui gen bombardeerden havenwerken en op slagplaatsen te Astrakan. Nachtelijke aan vallen waren gericht op vliegvelden ten Oosten van de Wolga. In het gebied van Rzjef hervatte de vijand zijn aanvallen met sterke infanterie en panlserstrijdkrachten. Zij werden in sa menwerking met de luchtmacht in zware gevechten afgeslagen, waarbij 77 vijande lijke pantserwagens vernietigd werden. Ten Zuiden van het Ladogameer en aan het omsingelingsfront van Leningrad mis lukten herhaalde bolsjewistische aanval len. Bij vtrgeefsche pogingen van den vijand om een overtocht over de Newa te forceeren, werden 36 vijandelijke booten vernietigd. In den afgeloopen nacht hebben de bol sjewisten storingsvluchten boven Oost- Duitsch gebied ondernomen. De Sowjet- luchtmacht verloor gisteren 128 vliegtui gen. Bovendien werd een kabelballon door jachtviiegeis neergeschoten. Acht Duitsche vliegtuigen keerden van vluchten naar den vyand niet terug. In de middag- en avonduren van 9 Sep tember vlogen afzonderlijke Britsche vliegtuigen over West-Duitschland. Door eenige brisantbommen ontstond geringe schade. Patrouillevaartuigen schoten bo ven het Kanaal twee Britsche vliegtuigen neer". ROME, 10 September. (Stefani). In zijn weermachtsbericht nr. 836 maakt het Ita- liaansche hoofdkwartier het volgende be kend: Gisteren viel er aan het Egyptische front geen enkele gevechtshandeling van betee- kenis voor. Het luchtdoelgeschut van To- broek heeft twee Britsche vliegtuigen neergehaald. Italiaansche vliegtuigen, die een konvooi escorteerden, bonden den strijd aan met vijandelijke bommenwerpers en schoten er een van omlaag. Geslaagde luchtaanvallen werden weer ondernomen op het vlieg veld Micabba (Malta). Boven Scoglitti (Ragusa) werden vier vijandelijke jagers door onze jachttoestellen aangevallen. Een vijandelijke machine werd genoodzaakt te dalen. De bestuurder, een Amerikaan, werd gevangen genomen. Van onze toe stellen zijn twee niet op hun basis terug gekeerd van de operaties der laatste da gen. De torpedoboot Polluce onder bevel van den kapitein ter zee Tito Burattini heeft in d-' Mididellandsche Zee een Engelsche duikboat tot zinken gebracht. Tn een aanvulling op het weermachtbe- richt deelt het Italiaansche hoofdkwartier nog mede, dat de vlooteenheden, die vijan delijke duikbooten tot zinken hebben ge bracht, zooals vermeld stond in de weer- machtberichten nr. 828, 833 en 835. onder bevel stonden resp. van den kapitein ter zee Achille Zoli, den kapitein ter zee Aldo Cocchia en den luitenant ter zee Enrico Mucci. ment van Volksvoorlichting en Kunsten of van het Departement van Opvoeding, We tenschap en Kuituurbescherming, dan wel door beide laatstgenoemde Secretarissen- Generaal gemeenschappelijk. De voor de vergunning aan de Kamers van Koophan del en Fabrieken verschuldigde rechten zijn thans vastgesteld op f 2.50. De desbe treffende bekendmaking is opgenomen in de Nederlandsche Staatscourant van 9 Sep tember 1942. IN DE TOEKOMST GEEN KEUZE-BON MEER VOOR VERMICELLI, MAÏZENA, SAGO ENZ. Naar aanleiding van het feit, dat in de periode van 6 September tot 3 October geen maizena, sago of aardappelmeel ver krijgbaar zijn gesteld, wordt van bevoeg de zijde medegedeeld, dat een wijziging van het bestaande systeem voor deze ar tikelen in voorbereiding is. Uit de practijk is namelijk gebleken, dat de vraag zich voornamelijk richtte op mai zena. sago en aardappelmeel, terwijl ver micelli. pakjes kippensoep en andere keu ze-artikelen minder gezocht waren. In ver band hiermede wordt het beter geacht met het systeem van keuze te breken en de ar tikelen om beurt in een bepaalde rangorde op den bon verkrijgbaar te stellen. Tot op. heden zijn aan de technische hoo- geschool te Delft, naar wij vernemen, om streeks 400 studenten ingeschreven. Verwacht wordt, dat het totale aantal hooger zal zijn, aangezien Woensdag a.s. nogmaals gelegenheid tot inschrijving zal worden gegeven. Vorig jaar werden in to taal 093 studenten ingeschreven. DE TOESTAND IN SOWJET-RUSLAND. STOCKHOLM, 10 September. (D.N.B.). In een commentaar van den Britsche om roep wordt gezegd, dat de toestand der Sow jet-troepen bij Stalingrad en in den Kaukasus uiterst kritiek is geworden. GemeenteL Aankondiging UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Leiden brengt ter Elgemeene kennis, dat een ontwerp tot her ziening van het plan van uitbreiding voor de gemeente Leiden, ten aanzien van gron den gelegen ten Zuiden van Fruinlaan en begrensd door de Cobetstraat, de De Gijze laarstraat en de Burggravenlaan, met in gang van 10 September a.s. tot en met 7 October d. a. v. voor een ieder ter inzage zal liggen ter gemeente-secretarie (afd. Algemeene Zaken). Leiden, 9 September 1942. STEVENINCK Burgemeester. POTERKIEMBAKKEN. De Provinciale Inkoopcentrale van Ak kerbouwproducten voor Zuid-Holland, Den Haag, deelt aan belanghebbenden mede, dat thans reeds aanvragen moeten worden ingediend voor de aanschaffing van po- terkiembakken, welke eerst in 1943 noodig zijn. Te dien einde kunnen belanghebbende telers en handelaars een aanvraagformu lier bij hun Plaatselijken Bureauhouder aanvragen, welk formulier duidelijk inge vuld binnen 2 dagen na ontvangst weer bij den Plaatselijken Bureauhouder moet zijn ingeleverd. Na 24 September worden door hen geen formulieren meer in ontvangst genomen. Met den meesten nadruk wordt er op ge wezen, dat in 1943 geen poterkiembakken zullen kunnen worden verstrekt, zoodat bij de mvulling van het aanvraagformulier hiermede rekening behoort te worden ge houden. Indien aan de ingediende aanvra gen geheel of gedeeltelijk wordt voldaan, zullen de geleverde poterkiembakken nog dit najaar door belanghebbenden moeten worden afgenomen en contant betaald. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zuid-Holland maakt bekend, dat particu liere paardenhouders, die in aanmerking "wenschen te komen voor een aankoopver- gi'nning voor voederbieten, daartoe vóór 16 September a.s. een schriftelijk verzoek dienen te richten tot den plaatselijke bu reauhouder van het district, waarÖnder zij ressorteeren. Aangevraagd kan worden 10 K.G. per dier per staldag met een maximum van 1800 K.G. per dier. Op de aanvrage dient te worden ver meld: a. Volledige naam en adres van den aan vrager. b. Aar.tal paarden, opgegeven op de regi- stratitkaart van 23 Augustus j.l. c. Aangevraagde kwantum bieten (maxi maal dus 1800 K.G. per paard). d. Kwantum voederaardappelen, waarvoor reeds een -aankoopvergunning werd ont vangen. Onder particuliere paardenhouders wor den verstaan zij, die één of meer paarden houden en over geen bouw- en/of weiland beschikken. Opgemerkt zij, dat reeds verstrekte kwanta voederaardappelen op de te ver strekken aankoopvergunning voor voeder bieten in mindering zullen worden ge bracht. TWEEDEHANDS-GENERATOREN EN ONDERDEELEN VAN GENERATOREN. De directeur van het bur-'a1 generato ren en tankgas (B. G. T.) vestigt de aan dacht op het volgende: 1. Volgens de generatoren- en tankbe schikking 1940 No. 1, artikel 6, lid 1 en 2, is het verboden, zonder schriftelijke ver gunning van den directeur der bovenge noemd bureau, generatoren, compressorin stallaties of drukvaten te fabriceeren en/of af te leveren, terwijl het volgens artikel 7, lid 1, van genoemde beschikking eveneens verboden is generatoren, compressoren, en/of drukvaten te gebruiken zonder schriftelijke vergunning als bovenbedoeld. Hieruit volgt, dat ook zoogenaamde twee dehandsgeneratoren niet zonder toestem ming van den directeur van B. G. T. mo gen worden afgeleverd of gebruikt op an dere voertuigen dan die, ten aanzien waar van door bovengenoemden directeur aan den eigenaar een gebruiksvergunning voor den desbetreffenden generator is verleend. Voor elke wijziging van de oorspronkelijke bestemming van een generator, compres sorinstallatie of drukvat dient aan het B. G. T. vergunning te worden aangevraagd. 2. Volgens artikel 1 van voornoemde beschikking woeden onder generatoren en compressorinstallaties ook verstaan onder deden van generatoren en compr»ssorin- stallaties. 3. Hiertoe gemachtigd door den Secre taris-Generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, heeft de directeur van het B. G. T. ontheffing van het in artikel 6, lid 2, gestelde ver leend, voor wat betreft de levering van ge- neratoronderdeelen door fabrikanten aan bij het B. G. T. ingeschreven handelaren resp. door fabrikanten en hanedlaren aan houders van gebruiksvergunningen voor gasgeneratoren van het fabrikaat, waar voor de betrokken onderdeelen bestemd zijn. De levering van generatoren zelf en iedere andere levering van onderdeelen blijven dientengevolge, zonder schriftelij ke vergunning van den directeur van het B. G. T. uitdrukkelijk verboden. Belang hebbenden wordt er op gewezen, dat zij zich bij het overtreden van bovengenoemde be palingen schuldig maken aan overtreding van de distributiewet. Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat ingevolge het bindtouwbesluit 1941 iedere landbouwer verplicht is bij het dorschen van graan, dat met de graanmaaier-zelf- binder gemaaid is, de vrijkomende eindjes touw in te zamelen en deze ingezamelde eindjes touw bij de daarvoor in aanmer king komende handelaren in bindtouw in te leveren. Bij den aanvang van het dorschseizoen 1942/1943 wordt nogmaals de aandacht op c.eze verplichting gevestigd en er op ge wezen dat degenen, die het vorige jaar voldoende gezameld hebben, bij de toewij zing van bindtouw voor het maaiseizoen aSWP0j.au DF Jr ^PAAR^| WIJSHEID VERSTANDIG EN VOORUITZIEND ZIJN ZIJ, DIB KWEEKEN EN RUSTIG VERGAREN, DAT MOES» TEN ALLB MENSCHEN DOEN... DAN ZOUDEN ZIJ GENIETEN VAN EEN STEEDS GROOTER WORDEND BEZIT EN DAARVAN TE JUISTER TIJD DG VRUCHTEN PLUKKEN. PIT 1942 een lageren prijs hebben betaald voor hun bindtouw, dan degenen, die niet inge zameld hadden. VERVOER VLAS OOGST 1942. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zuid-Holland wijst er nogmaals met na druk op, dat het afleveren en vervoeren van vlas van den teler naar den kooper al leen mag plaats vinden, indien kooper in het bezit is van een machtiging tot afname en deze door den Plaatselijken Bureauhou der is afgestempeld. Ongestempelde machtigingen zijn ongel dig als vervoerbewijs. Overtreding zal streng worden gestraft. Ook vlassers en handelaren die vlas ge teeld hebben in en buiten de provincie waar zij wonen mogen hun vlas alleen ver voeren op een machtiging tot afname, die zij bij de Ondervakgroep Vlasbewerk. In dustrie, resp. Ondervakgroep, groothandel in stroovlas, Heemraadsingel 93 te Rotter dam kunnen aanvragen. Het vervoer van het vlas door den teler van het land naar zijn bedrijfsgebouwen is vrij, mits deze niet meer bedraagt dan 10 K.M. Wanneer de af stand meer bedraagt, dient de teler voor het vervoer bij den Plaatselijken Bureau- houder een vervoerbewijs aan te vragen. AANVRAGEN VOOR NATTE PULP. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zuid-Holland maakt aan belanghebbenden bekend, dat natte pulp dit jaar waarschijn lijk uitsluitend op aankoopvergunning zal worden beschikbaar gesteld. Teneinde tijdig de noodige maatregelen te kunnen treffen, dienen degenen, die voor een toewijzing van natte pulp in aanmer king wenschen te komen, vóór 14 Septem ber a.s. schriftelijk een verzoek in te die nen bij den plaatselijken bureauhouder van het district, waaronder zij ressorteeren. Aangevraagd kan worden 1500 K.G. per stuks vee boven 1 jaar, dat per 1 Decem ber 1941 mocht worden aangehouden, en per paard boven 1 jaar, dat op 24 Augus tus j.l. op het bedrijf aanwezig was. In het verzoek dient vermeld te wor den: a. organisatienummer, naam en volledig adres van den aanvrager, b. oppervlakte bouw- en grasland, c. aantal stuks vee boven 1 jaar, dat per 1 December 1941 mocht worden aange houden, d. aantal paarden boven 1 jaar, per 24 Augustus j.l. op het bedrijf aanwezig, e. totaal aangevraagde kwantum natte pulp (het totaal van c. en d. x 1500 KG), f. zelfverbouwende oppervlakte voeder bieten en/of mangelwortelen, g aangekochte of op eigen bedrijf reeds vrijgegeven partij- en veevoederaardappe len. De Voedselcommissaris behoudt zich het recht voor om de aanvragen van hen, die over voldoende ruwvoeder van eigen be drijf of anderszins beschikken, zoo noodig af te wijzen. Opgemerkt zij, dat het verstrekken van een aankoopvergunning nog niet geran- deert, dat in elk geval natte pulp zal kun nen worden aangekocht. Het totaal beschikbare kwantum alsmede de vervoerskwestie zullen hierbij den door slag geven. INSCHRIJVING PAPIERVERWERKERS. De Directeur -van het Rijksbureau voor papier maakt bekend, dat ingevolge het bepaalde in de papierbeschikking 1939 No. 1, iedere verwerker van papier of karton verplicht is zich by genoemd bureau te doen inschrijven. Deze verplichting geldt niet alleen voor de ondernemingen, welke van de be- of verwerking van papier of karton haar hoofdbedrijf maken, doch eveneens voor de ondernemingen, waarin deze handelingen als nevenbedrijf worden vei richt. Voorzoover dit nog niet is geschied, die nen laatstgenoemde ondernemingen, ook indien papier of karton uitsluitend wordt verwerkt voor eigen gebruik, alsnog onver wijld een schriftelijk verzoek tot inschry- ving als verwerker van papier of karton in te zenden bij het Rijksbureau voor papier, Zaanenstraat 18 te Haarlem. Zij niet-nako- ming van deze verplichting welke niet geldt vcor ondernemingen, welke zijn inge schreven bij de sectie grafische industrie van hei Rijksbureau voor verwerkende in dustrieën zullen strafmaatregelen wor den toegepast.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 3