DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Mamentje DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1942 33ste Jaargang No. 10350 Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Nieuwe heuvelstellingen om Stalingrad veroverd De A. N. P.-correspondent meldt: On danks de verrassend sterke tegenstand hebben de Duitsche troepen in den strijd om Stalingrad nieuwe heuvelstellingen veroverd. Deze heuvelstellingen zijn voor de voortzetting der operaties van het groot ste belang. Zij vergemakkelijken de aan vallen op de sleutelstellingen van het door de bolsjewisten met de modernste middelen aangelegde verdedigingssysteem. De gevechten in het gebied van Stalin grad behooren tot de felste en verbitterdste van dezen oorlog. Beide partijen zijn er zich van bewust, dat het om meer gaat dan om de verovering van een stad. Het is geen belegering in den gebruikelijken zin, daarvoor zijn de afstanden, waarover zich de operaties uitstrekken, ook te groot. De stad zelf strekt zich reeds over een afstand van 30 km. aan de Wolga uit en de afme tingen van het eigenlijke slagveld zijn nog veel grooter. De Duitsche troepen zien zich geplaatst tegenover een front, dat ondanks den onge woon zwaren tegenstand langzaam wordt ingedrukt. Tvergeefs trachten de bolsjewisten door massale aanvallen op het in het Noorden, tusschen Don en Wolga, gevormde afweer- front het voortschrijden der operaties te verhinderen. Pas de laatste dagen wordt van deze aanvallen op groote schaal mel ding gemaakt en het is dan ook aan te ne men, dat zij worden ondernomen door re serves die pas kort geleden daar ter plaat se zijn opgesteld. Het is natuurlijk niet te zeggen, vanwaar deze reserves zijn geko men. doch het is niet onmogelijk, dat de verplaatsing er van een vermindering van de kracht der bolsjewistische aanvallen in andere deelen van het front tengevolge heeft. Kenmerkend voor de gevechten, die op het oogenblik aan het Oostelijk front wor den geleverd, is het grpote aantal pant serwagens. dat de bolsjewisten dagelijks moeten inboeten. Hieruit blijkt niet alleen, dat de bolsjewisten door een massaal ge~- bruik van dit wapen trachten de krijgskan sen te keeren, doch tevens, dat de afweer tegen dit wapen uitstekend functionneerte. Omtrent de gevechten in het Kaukasus- gebied toonen militaire kringen zich nog steeds uiterst zwijgzaam. Het ontbreekt echter niet aan aanwijzingen, dat ook hier de operaties een gunstig verloop hebben. Aan de Terek, welke rivier reeds op 'een niet nader genoemde plaats is overschre den, wordt thans een strijd gevoerd om de bruggehoofden. Volgens sommige berichten hebben de bolsjewisten in de Kaukasische gebieden militaire commissarissen benoemd, waar uit kan blijken, dat Moskou rekening er mede houdt, dat deze gebieden eerlang bui ten het bereik van het centrale gezag zul len komen te liggen. Duitsche rechtspleging Dr. THIERACK OVER ZIJN TAAK. Woensdag heeft de nieuwe Duitsche mi nister van justitie, dr. Thierack, voor ver tegenwoordigers der Duitsche pers gespro ken over doel en beteekenis van de hem onlangs door den Fuehrer verleende op dracht. Als zoodanig ziet dr. Thierack den opbouw van een sterke nationaal-socialis- tische rechtspleging voor de vervulling van de geweldige tegenwoordige en toe komstige taak van het Grootduitsche Rijk. De minister zal het daarheen zien te lei den, dat het Duitsche volk in de toekomst in den Duitsohen rechter een helper ziet*. De rechter mag niet meer een uitsluitend voor het bestuur werkend jurist zijn. Weliswaar kan de rechter slechts met de wet recht spreken, doch het mag niet zoo ver komen, dat hij de wet beheerscht maar het leven niet meer ziet. De opdracht van den Fuehrer tot reor ganisatie van de Duitsche rechtspleging vormt de inleiding tot een ontwerp, waar naar sedert vele tientallen, ja bijna hon derden jaren steeds weer was gestreefd, doch dat nooit bereikt kon worden. Dat de minister van justitie zoo noodig van het bestaande recht kan afwijken beteekent natuurlijk niet, dat hij in de rechterlijke beslissingen kan ingrijpen. Even onjuist is de meening, dat de rechter thans kan doen en laten wat hij wil. Oppositie in het Lagerhuis CREDIET VAN 1 MILLIARD POND GOEDGEKEURD. Het Engelsche Lagerhuis heeft gisteren na een kort debat door handopheffing het door een minster van financiën voorgestel de crediet van een milliard pond sterling goedgekeurd. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, heeft de arbeidersleider Pethwick Lawren ce gisteren tijdens de Lagerhuisdebatten verklaard, dat de arbeiders zich ervan be wust zijn, dat wanneer er een tweede front komt, dit een uiterst ernstige en boven dien bloedige aangelegenheid zal zijn. De Labour-afgevaardigde Bevan ver klaarde; Het feit, dat Churchill steeds nog op zijn post is, moet als het grootste natio nale ongeluk bestempeld worden. De arbei ders stellen meer vertrouwen in de woor den van Worosjilof en Timosjeniko dan in die van Churchill. De arbeiders weten, dat de Russische generaals verklaard hebben, dat de oprichting van een tweede front „mogelijk" en een „nationale noodzake lijkheid" is. Bevin heeft voorts Churchill ervan beschuldigd de pers onder druk te houden, vooral, wanneer zij te sterke cri- tiek op zijn politiek uitoefent. Wanneer Stalingrad valt, zoo verklaarde Bevin, zul len de arbeiders luid de vraag stellen: Waarom? En zij zullen er zich dan niet NEDERLANDERS IN HET OOSTLAND Behalve dat de president van de Neder- iandsche Oost-Compagnie, Rost' van Ton ningen, met een staf van medewerkers een bezoek aan het Oostland brengt en de '/oorwaarden voor een Duitsch-Nederland- sche samenwerking in dit gebied bestu deert, vertoefde dezer dagen te Riga een door de Nederlandsche Oost-Compagnie uitgestuurde commissie van deskundigen, om met vertegenwoordigers van het Rijks commissariaat te onderhandelen over het werk in den landbouw van Nederlanders in het Oostland. Men kwam overeen, dat voor dergelijk werk slechts vakkundige en voor de speciale taak van het Oosten uit stekend voorbereide arbeidskrachten in aanmerking komen. Voor de werving en opleiding van deze arbeidskrachten zijn richtsnoeren vastgesteld. Als arbeidster rein heeft men hierbij in de eerste plaats op het oog Wit-Roethenië."*" meer tevreden stellen wanneer Churchill weer zal antwoorden, dat het om militaire redenen niet te houden was. Het Lagerhuis heeft er in toegestemd na de huidige zitting het Huis voor nog een kort reces te verdagen. Naar het Hongaarsche persbureau M.T.I. meldt, hebben Sowjetvliegtuigen in den nacht van Woensdag op Donderdag aanvallen gedaan op Boedapest en op ver scheidene andere plaatsen des lands. De luchtaanvallen hebben volgens de voor luchtaanvallen hebben slechts gering scha de veroorzaakt. Eenige burgers werden ge dood; verscheidene gewond. Naar de Engelsche Nieuwsdienst in een extra bericht uit het hoofdkwartier van generaal MacArthur bekend maakt, heb ben de Japansche troepen in het gebied van Ohan Stanley op Niéuw Guinea een hevi- gen „infiltratie-aanval" geopend, die snelle vorderingen maakt. Naar in het bericht verder gezegd wordt, staan de Japanners thans 44 mijl van Port Moresby af. De En gelsche Nieuwsdienst VQpgt hier nog aan toe, dat de toestand op Nieuw Guinea ern stig is. ITALIAANSCHE VERLIESLIJST VOOR AUGUSTUS. Het Italiaansche hoofdkwartier deelt me de, dat de verliezen, geleden in Augustus aan de verschillende fronten zijn: leger en militie Egyptische front 508 dooden, 893 gewonden, 5.956 vermist. Russische front, elfde lijst, 280 dooden, 947 gewon den, 105 vermist. Front op den Balkan 295 dooden, 387 gewonden, 31 vermist. Mari ne 39 dooden, 143 gewonden, 109 vermist. Luchtmacht 52 dooden, 85 gewonden, 104 vermist. DE TOESTAND IN INDIë. De Britsche politie in Bombay heeft gis teren 4 maal gevuurd op betoogende In dische volksmassa's. Gearresteerd werden 350 Indiërs, meerendeels studenten. De betooging werd gehouden ter gelegenheid van het feit, dat Gand'hi thans een maand geleden is gearresteerd. Naar de Britsche berichtendienst uit Pat- na meldt heeft de regeering van Bihar toe gegeven, dat bij een poging tot uitbreken uit de centrale gevangenis van Bhagalpoer 28 gevangenen gedood zijn en 87 gewond. Ongeveer 600 gevangenen namen aan deze poging tot uitbreken deel. ROOSEVELTS MAATREGELEN TEGEN PRIJSSTIJGING. Volgens een bericht uit Washington zijn uit Amerikaansche boerenkringen reeds de eerste protesten gehoord tegen de maatre gelen ter voorkoming van prijsstijging voor landbouwproducten, aangekondigd in Roosevelts boodschap. De vertegenwoor digers der boeren in het Congres wijzen er op, dat dergelijke maatregelen in strijd zou den zijn met de belofte, die regeering van Roosevelt den landbouw heeft gedaan. De senator Norris heeft verklaard, dat Roose velt in ernstig conflict met het Congres zou komen, indien hij zou trachten prijzen voor landbouwproducten vast te stellen. CANADEESCH GRAAN VOOR DE SOVJET-UNIE. De A. N. P.-correspondent meldt: Te Londen is een handelsaccoord tusschen Canada en de Sovjet-Unie gesloten, waar- oij Canada zich verplicht, de Sovjet-Unie graan te leveren tot een bedrag van tien millioen Canadeesche dollars. In Berlijnsche politieke kringen acht men het sluiten van deze overeenkomst hoogst belangwekkend, daar er uit blijkt, dat de Sovjet-Unie, die steeds geweldige hoeveel heden graan heeft kunnen uitvoeren, thans zooveel van haar graangebieden heeft ver loren, dat zij in Canada graan moet koopen. Men acht dit veelbeteekenend voor de le vensmiddelenpositie van de Sovjet-Unie. Voorts acht men het interessant, dat En geland is ingeschakeld voor het beschik baar stellen van de noodige scheepsruimte en men herinnert er aan, dat kort geleden het vervoer van levensmiddelen pakket ten van de V. S. naar Engeland is verbo den, omdat de daartoe benoodigde scheeps ruimte onontbeerlijk was voor de bewape- nings-industrie. Thans zou Engeland ech ter de noodige tonnage beschikbaar moe ten stellen voor het vervoer van graan raar de Sovjet-Unie. DE BOLSJEWISTISCHE OORLOG VOERING. Van militaire zijde verneemt het D.N.B.: Majoor Milif Smirnoff heeft voor den plaatsvervangenden volkscommissaris van binnenlandsche zaken een geheim bevel geteekend, waaruit weer eens de metho den van de bolsjewistische oorlogvoering blijkt. Het bevat nauwkeurige aanwijzin gen over de wijze, waarop Duitsche solda ten in het achterland door gif vermoord moeten worden. Het geheime bevel draagt het nummer 877 en luidt als volgt: Voor succesvolle acties in het achter land van den vijand is de toepassing van sterk werkende vergiften voor massaver giftigingen van groote beteekenis. Als gift wordt u arsenicum toegestuurd verborgen in lucifersdoosjes. In deze doosjes zit een dosis vergif van telkens een gram onder een dubbele bodem. Daarboven liggen de lucifers. Deze dosis arsenicum is voldoen de voor het vergiftigen van tien man. Bo vendien wordt arsenicum verstrekt in ge- latinecapsules in een doseering van twee gram, voldoende voor het vergiftigen van 18 man. Voor uwe troepen ontvangt u 8 lucifersdoosjes en 15 gelatinecapsules. De ze hoeveelheid moet zoo worden uitge reikt, dat het gif daar wordt overhandigd, waar de toepassingsmogelijkheid gewaar borgd is. Hiervoor komen in aanmerking vrouwen, koks, keukenpersoneel en perso nen, die toegang hebben tot de levens middelen". IN EEN PAAR REGELS Gisteren is in de Westminster Abbey in tegenwoordigheid van Churchill en bij na alle ministers van het Britsche kabinet een rouwplechtigheid gehouden voor den doodelijk verongelukten hertog van Kent. De Britsche nieuwsdienst verneemt uit het hoofdkwartier van 'generaal Mac Arthur, dat de gevechten ten Noorden van Port Moresby zidh in grootere mate ont wikkelen en heviger worden. Naar de zender Shenectody Woensdag avond meldde, is de zoon van den opper bevelhebber der Britsche troepen in den vorigen wereldoorlog, captain Haig, door Italiaansche troepen in Egypte gevangen genomen. In Jeruzalem is vanaf September het verkeer van alle particuliere auto's met uitzondering van die, welke voor oorlogs doeleinden rijden verboden. BINNENLAND WEDEROM TEGEN VEE- HANDELAREN OPGETREDEN Enkele dagen geleden is melding ge maakt van het optredén der overheid te gen een boer in Overijssel, die de melk ^an zijn bedrijf niet afleverde. Thans kruinen nieuwe gevallen worden gemeld, waarin de Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij krasse maatregelen heeft genomen tegen landbouwers, die hun plichten ten aan zien van de voedselvoorziening verzaken. Veehouders in Haren, Adorp, Groningen en Noorddijk moeten een aantal koeien in leveren. Ook in de overige provincies kun nen soortgelijke maatregelen binnenkort worden verwacht. Deze veehouders, die de voedselvoorziening van hun volk tegen werkten, hebben deze ernstige gevolgen uitsluitend aan zichzelf te wijten, HUISHOUDZEEP. Zooals bekend, is het voor het tijdvak van 16 Augustus tot en met 30 September 1942 toegestaan om op bon „370" van de bonkaart ;.lgemeen ongeveer 45 gram huishoudzeep te koopen, indien deze zeep nog voorradig was. Het is noodzakelijk ge bleken deze bepaling te wijzigen in dien zin, dat met ingang van 10 September 1942 tegen inlevering van bon „370" alge meen tezamen met bon „371" algemeen een stuk huishoudzeep van 80 a 90 gram kan worden betrokken, eveneens voor zoo ver de winkelier deze stukken voorradig heeft. Burgemeester van 's-Gravenzande geïn stalleerd. De nieuwbenoemde burge meester van 's-Gravenzander, mr. E. G. Bisschop, is gisteren geïnstalleerd, welke DE WERELDTABAKSHANDEL GEWIJZIGDE TOESTANDEN TENGEVOLGE VAN DEN OORLOG. Oorlogen plegen over het algemeen be langrijke omschakelingen in de grondstof- fenvoorziening ter wereldmarkt teweeg te brengen, doch deze omschakelingen wor den nadien gewoonlijk weder voor een be langrijk deel gerectificeerd. Vooral bij de genotmiddelen is zulks sterk bemerkbaar, hetgeen echter in mindere mate voor ta bak heeft gegolden. De ten gevolge van vorige oorlogen ontstane wijzigingen op de wereldtabakmarkt hebben n.l. ook blijven de gevolgen gehad. Zoo heeft de vorige wereldoorlog tengevolge gehad dat het si- garettenverbruik in tal van landen aan merkelijk is gestegen en ook na dezen oorlog zeer hoog bleef. Zulks geldt in bij zondere mate voor de Europeesche staten en dit was vooral te verklaren uit het feit, dat in het geblokkeerde Europa voldoende sigarettentabak aanwezig was, zoodat de Europeesche sigarettenindustrie zich tot een bepaald productieniveau wist op te werken en zich ook na den oorlog op de Europeesche markt heeft kunnen handha ven. De productie aan speciale soorten si garettentabak onderging n.l. in de periode van 1914 tot 1937 een verhooging van cir ca 160.000 ton tot circa 170.000 ton. Naast deze speciale Orient- en Virginiasoorten wordt nog voor een belangrijk deel andere ruwe tabak in de sigaretten verwerkt, zoo dat in den vorm van sigaretten tegenwoor dig reeds meer dan 2/3 van de wereldta baksoogst tot een hoeveelheid van 2,3 mil lioen ton verwerkt wordt. Hier geldt het niet alleen de fabriekssigaret, doch even eens de zelf gedraaide sigaret. Vooral in oorlogstijden wordt deze laatste soort meer en meer gebruikt, aangezien de ver bruiker bij beperkte toewijzing van tabak uit een bepaalde hoeveelheid tabak meer sigaretten maakt dan hij anders toegewe zen zou krijgen. In gewicht blijft de ta- bakshoeveelheid weliswaar gelijk, doch het aantal sigaretten wordt in bepaalde gevallen bij het zelf draaien iets grooter. Bij de vervaardiging van sigaretten speelt de Virginia-tabak een belangrijke rol en het is temeer opvallend dat de Vereenig- de Staten als de wieg der Virginia-tabak in de periode tusschen 1918 en 1939 een te ruggang in den tabaksexport vertoonden. De oorzaak hiervan is te vinden in het feit, dat de verbouw van Virginia-tabak ook in landen buiten de Vereenigde Sta ten ter hand werd genomen, zoodat in meerdere mate Virginia-tabak uit andere gebieden werden betrokken. De omschakeling van het tabaksverbruik naar de sigaretten heeft ertoe geleid, dat vooral de handel in sigarentabak op de wereldmarkt een teruggang boekte. In het bijzonder geldt zulks voor Sumatra en Cu ba. Zoo daalde de uitvoer van de Sumatra- tabak van 23.500 ton in 1918 tot 2.726 ton in 1938. De tegenwoordige oorlog heeft dit proces voor de kwaliteitstabak der siga- renindustrie nog belangrijk geforceerd, aangezien het hoofdinvoergebied. n.l. het vasteland, van Europa, van den toevoer de zer tabakssoorten werd afgesneden. Door deze gewijzigde positie zijn de Ja panners voornemens de tabakscultuur op de Philippijnen en Sumatra om te scha kelen en de voor de sigarenindustrie be langrijke tabakssoorten te gaan vervangen door den verbouw van sigarettentabak. Deze omschakeling is een nieuwe mijl paal op den zegetocht van de sigaret in het wereldtabaksverbruik. Gelijk ook na den oorlog 1914/18 is men in tabakskrin gen van oordeel, dat ook na dezen oorlog meer rookers sigaretten zullen blijven ver bruiken en het sigarenverbruik daarmede een evenredige vermindering zal onder gaan. (Europapress). plechtigheid o.a. werd bijgewoond door de burgemeesters van de Westlandsche ge meenten en vertegenwoordigers van N.S.B. en Landstand. Met een korte toespraak heeft de loco-burgemeester, wethouder J. Schelle vis den burgemeester geïnstalleerd. Achtereenvolgens is het woord gevoerd door wethouder A. C. van Geesth, den heer F. ter Hark namens de ambtenaren, den burgemeester van Naaldwijk namens de collega's in het Westand, den heer L. Boers namens den Landstand. Daarna hield mr. Bisschop een rede, waarin hij verklaarde krachtig orde en rust te zullen handhaven, en met alle middelen den strijd te ziullen voeren tegen den sluikhandel. Nederlandsche vrijwilligers naar het Oostelijk front Steeds grooter wordt het aantal vrijwilligers, dat aan het front door daadkracht bewijzen zal den nieuwen tijd te hebben .begrepen. U de Waffew SS en het Legioen strijden zij voor een nieuwe toekomst, een nieuw Europa. Dezer dagen zijn weer ruim 300 man uit Den Haag naar het Oosten vertrokken Fellinga-Pax Holland m VACANTIE IN HOLLAND IV. Het was de koekoloog, die zei, dat wij verder moesten anders komen wij niet klaar zei hij. Hebben wij vacantie om klaar te komen? vroeg ik. Thuis, in je atelier, daar moet je klaar komen, als de klanten in den winkel om taartjes staan te jengelen, maar in de vacantie moet je heelemaal niet klaar komen. Laten wij een poosje in de hooiberg gaan liggen. Wisten wij onnoozelen, dat zelfs een hooiberg tegen het gewicht van onzen dikken slager niet bestand zou zijn? Hij zonk in de diepte weg en wij zou den hem nooit meer gevonden hebben, als wij niet eenvoudig de hooiberg hadden uitgehaald. Zweetend en proes tend stonden wij gedrieën aan den kant en wie het was, die het voor stelde weet ik niet, maar wij waren het er volmaakt over eens, dat wij voor afkoeling het best konden gaan zeilen. Als wij maar niet al te ver behoe ven te loopen zei de slager. Wij vonden na een fiksche wande ling een jachthaven. De zon wapperde er op vele witte zeilen en wij zochten een aardig scheepje uit, dat ons als een Lohengrin zacht over Holland's wa teren zou dragen. Hoe heerlijk zou dat zijn, zacht zwevend over water en in wind, alsof alle zwaarte van ons was afgevallen en wij zonder materie op deze zonnige wereld waren. Maar de eigenaar der booten keek ons eens aan en zijn blik bleef hangen aan den dikken slager en hij zei: Neet heeren, daar geef ik mijn boot niet voor. U moet een ijzeren vlet huren van honderd ton of anders een onderzeeër. Daar stonden wij weer. En ik, die gedacht had aan al de heerlijkheden, die een vacantie met zulke gezellen mij zou doen ten deel vallen! Wanneer gaan wij nu eens eten? „EEN SLOTWORD OVER DE JEUGD:" Hedenavond van 19.05 tot 19.20 uur spreekt Max Blokzijl via den zender Hil versum I in de serie brandende kwesties over het onderwerp: „Een slotwoord over de jeugd." WINTERHULP NEDERLAND LOTERIJ 1942 BETEEKENT: BLIJDSCHAP IN VELE GEZINNEN. STEUNT AUTOMATISCH. Steeds meer Nederlandsche mannen ver sterken de gelederen van onze strijders in het Oosten. Steeds meer paketten worden door ons Verzorgingsfonds gereed ge maakt om onze mannen te bewijzen, dat het thuisfront voor hen zorgen wil. Gere geld vragen wij uw steun voor ons werk en indien u ons dezen steun wilt verleenen, waarom zoudt u dan hiervan geen gewoon te maken? Het eenvoudigste is een auto- matische overschrijving op onze giroreke ning. Stuurt ons vandaag nog een bedrag en geeft dan meteen opdracht dit bedrag iedere week of iedere maand automatisch van uwe rekening af te schrijven. (Op aan vraag zenden wij u gaarne de benoodigde formulieren). Steunt „automatisch". Ons gironummer is 432100, t.n Verzorgings fonds Vrijwilligerslegioen „Nederland", Ko ninginnegracht 22, te Den Haag. KERKNIEUWS PROF. H. C. A. FRANSES t. Gisternamiddag is plotseling overleden prof. dr. Desiderius Franses O.F.M., doctor in de philosophie, hoogleeraar in de pa trologie en oude kerkelijke geschiedenis aan de R.K. Universiteit te Nijmegen. Prof. Franses is in 1888 te 's Graven- hage geboren. Na zijn intrede in de Orde der Minderbroeders en zijn priesterwij ding heeft hij van 1915 tot 1919 gestudeerd aan de Universiteit te München, waar hij is gedoctoreerd in de philosophie. Sedert 1923 was hij hoogleeraar aan de R.K. Uni versiteit te Nijmegen. Prof. Franses was een hoogstaand mensch en groot geleerde. Prof. Franses was gistermiddag per fiets op weg vanvNijmegen naar Wychen. Hij werd door een hartverlamming getroffen en viel van zijn fiets neer. Het stoffelijk overschot werd overge bracht naar Alverna, waar Zaterdag de begrafenis zal geschieden. PATER J. J. KEA, S.J. t. Te lieert is overleden de'weleerw. pater J. J. Kea S.J., in den ouderdom van 57 jaar. De overledene verbleef meestal te Nij megen en was directeur van het apostolaat des gebeds. Eenige dagen geleden werd hij te Heyt- huizen ongesteld. Vandaar werd hij naar Weert overgebracht, waar hij gistermid dag is overleden. PATER C. HOOGEWEEGEN S.J. t Dinsdagavond is in het St. Ignatiuscol- lege te Amsterdam plotseling overleden pater Chr. H. M. Hoogeweegen S.J., oud moderator der studenten te Nijmegen, leeraar aan het St. Ignatiuscollege te Am sterdam, in den ouderdom van 56 jaar.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1