DINSDAG 8 SEPTEMBER 1942 DE LEIDSCHE COURANT 2 Red. Buitenland i Mi. H. Gtlse. Lelden i Red. Stad es Sport i M. Zonderop. Lelden; Red. Omgevingi L. Rooien, Leldent Red. Letteren en Kunati Fr. Schneider*. Leldenverantwoorde tijk voor de advertentlin i B. Bonnet. Lelden. WEERBERICHT Zon onder 8.12 uur Dinsdagavond. Zon op 7.04 uur Woensdagochtend. Ttuschen deze tijden moet worden ver duisterd. 8 Sept.: De maan komt Dinsdagmorgen om 4.24 uur op en gaat Dinsdagavond om 7.18 uur onder. 9 Sept.: Dt maan komt Woensdagmorgen om 5.29 uur op en gaat Woensdagavond om 7.46 uur onder. (Nieuwe maan). Zweminr.: „De Zijl" 19 gr. C. DE VERLIEZEN VAN HET ROODE LEGER. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: In de zware gevechten aan het Oostelij ke front werden in den tijd van 1 Mei tot 31 Aug. 1942 vooral in den Zuidelijken sec tor door de oprukkende Duitsche troepen 56 divisies en 39 brigades van het Roode Leger verslagen. Bijzonder krachtig was het optre den van de bolsjewistische pantserbriga des, die ter ondersteuning van de infante rie wanhopig probeerden de oprukkende Duitsche aanvallers tegen te houden. De bolsjewieken verloren bij deze gevechten duizenden pantserwagens. BRITSCHE VLOOtf NAAR DERDE PLAATS VERDRONGEN. Volgens een door het opperbevel van de Duitsche weermacht opgestelde balans der sterkte van de Britsche vloot na drie oor logsjaren heeft de Britsche vloot van het uitbreken van den oorlog af tot eind Augus tus 1942 precies een derde van haar aantal haar kruisers, meer dan een derde van haar vliegkampsohepen, bijna een derde van haar kruisers, meer dan ee nderde van haar torpedojagers en veel meer dan de helft van haar duikbooten verloren. Ook de vlootafdeelingen der Dominions werden grootendeels vernietigd. Zoo zijn er van het Australische eskader nog slechts één of twee kruisers en een paar torpedo jagers overgebleven. Ook het Britsche es kader in de Aziatische wateren, dat ter ver dediging van Singapore en Indië uit eeni- ge zware eenheden was samengesteld, is vernietigd. Door deze verliezen heeft de Britsche vloot haar eerste plaats in de rij der zee mogendheden moeten afstaan en is zij naar de derde plaats verdrongen. RADIOREDE VAN DEN PAUS. De Paus heeft een radiorede voor de deelnemeds aan het Eucharistisch Congres te Sao Paolo in Brazilië uitgesproken. Hij vermaande de geloovigen in him geloof aan Christus te volharden en in den schoot van het groote Katholieke gezin vereenigd te blijven. IN EEN PAAR REGELS De Rijksminister van economische za ken, Funk, is gistermiddag op uitnoodiging van den Hongarschen minister van finan ciën, RemenyiSchneller, voor een offi cieel bezoek te Boedapest aangekomen. Wendell Willkie is gisteren op het vliegveld Ankara aangekomen in een vlieg tuig van de Panamericaft Airways. De leider der Fransche regeering, La- val, heeft Maandag den Amerikaanschen zaakgelastigde, Tuc, ontvangen, wien hij het officieele protest der Fransche regee ring wegens het bombardeeren van Fran sche steden ter hand stelde. Het Fransche staatsblad bevat een me- dedeeling van het bureau van den minis ter-president, volgens welke sedert den 22sten Augustus Brazilië als een vijande lijken staat moet worden beschouwd. Naar den zender van New York meldt, is aan de Westkust van Afrika een koop vaarder van middelmatige tonnage door een duikboot der Spil getorpedeerd. Het schip is ondergegaan. tNaar de Britsche berichtendienst uit Washington meldt, heeft het ministerie van buitenlandsche zaken medegedeeld, dat een militaire overeenkomst van „groote draag wijdte'" met Cuba is onderteekend, die ten doel heeft gemeenschappelijke voortzetting van den oorlog door de Vereenigde Staten en Cuba. Het Amerikaansche Congres heeft be sloten den leeftijd, waarop jonge mannen kunnen worden opgeroepen, tot 18 jaar te verlagen. Volgens een United Press-bericht is het Mexicaansche tankschip „Amaplan" in de Golf van Mexico getorpedeerd en ge zonken. BINNENLAND BEHANDELING JOODSCH KAPITAAL. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld: De toepassing van de verordening nr. 148/1941 inzake de behandeling van Jood- sche kapitaal vermogens is niet beperkt tot die personen, die ingezetenen zijn in den zin van de deviezenverordening 1941, doch de eerstgenoemde verordening geldt ook voor deviezen-buitenlanders. Op dezelfde wijze is de verordening nr. 58/1942 inzake de behandeling van Joodsche vermogens waarden van toepassing op alle Joden, on verschillig of zij ingezetenen dan wel bui tenlanders zijn in den zin van het devie- zenrecht. Voor zoover Joodsche vermogenswaar den totdusver niet volgens deze beide ver ordeningen bij de bankiers Lippmann, Ro senthal en Co. zijn ingeleverd, resp. aan gegeven, moet dit thans zonder uitstel ge schieden. COLLEGES VOOR EERSTEJAARS STUDENTEN BEGINNEN 1 NOVEMBER. Door het departement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescherming'wordt het volgende medegedeeld: Met het oog op den duur van den voor aanstaande studenten verplichten arbeids dienst beginnen aan alle universiteiten en hoögescholen de colleges, die uitsluitend bestemd zijn voor eerstejaars-studenten, niet vóór 1 November 1942. Colleges, die mede bestemd zijn voor eestejaars en practica, kunnen met toe- stemming van den rector magnificus eerder beginnen. In dit geval wordt de vóór 1 No vember behandelde stof voor de op of na 1 November komende eerstejaars herhaald. UITREIKING VERSNAPERINGS- KAARTEN ENZ. AAN PATIëNTEN IN ZIEKENHUIZEN E.D. Patiënten in ziekenhuizen en andere bij zondere instellingen, aan wie als regel de nieuwe distributiebescheiden eerst bij hun ontslag uit de inrichting door de distribu tiediensten ter hand werden gesteld, zullen in den vervolge de nieuw uitgereikte ver snaperingen onderscheidenlijk tabaks- of sigarettenkaart reeds tijdens hun verblijf aldaar ontvangen. Deze kaarten worden door de distribu tiediensten, onder afkruising van een bon van het inlegvel van de distributiestam kaart, aan de administratie van het zie kenhuis uitgereikt, die de kaart dan aan den patiënt ter hand stelt. Deze regeling geldt ook, indien de patiënt in een andere gemeente woont, dan waar het ziekenhuis is gevestigd. Wanneer men zich na ontslag uit het ziekenhuis tot den distributiedienst wendt ter verkrijging der overige nieuwe uitge reikte distributiebescheiden, zal, indien de desbetreffende bon van het inlegvel is af- gekruist, dientengevolge geen versnape ringen-, tabaks- of sigarettenkaart meer uitgereikt worden. In verband met het bovenstaande wordt er nogmaals op gewezen, dat personen, die in een ziekenhuis wor den opgenomen, verplicht zijn al hun distributiebescheiden voor voedings middelen bij de administratie van het ziekenhuis in te leveren. Deze ver plichting geldt dus niet voor de ver- snaperingenkaart en de tabaks- of sigarettenkaart. Een ieder wordt in zijn eigen belang aangeraden deze bepaling na te leven, aan gezien bij niet voldoen aan de verplich ting tot inlevering de distributiediensten ter gelegenheid van de eerste uitreiking van bonkaarten voor voedingsmiddelen na het ontslag uit het ziekenhuis, de bonnen, welke niet hij de administratie daarvan zijn ingeleverd, van de nieuw uitgereikte bonkaarten zullen kunnen inhquden. WIJZIGING IN EXTRA-RANTSOENEN. Voor a.s. en jonge moeders. In de verstrekking van extra rantsoenen ten behoeve van aanstaande en. jonge moe ders is een wijziging gebracht. Het extra rantsoen, dat gedurende een termijn van 26 weken, te weten 20 weken vóór en 6 weken na de bevalling, wordt verstrekt, bedraagt thans 3 1/2 liter melk per week, benevens voor één der volgende groepen artikelen naar keuze: a) 350 gram haver mout per week -f 350 gram gort per week of b) 700 gram brood per week of c) 500 gram brood per week 125 gram boter per week DE SCHOENEN WORDEN GOEDKOOPER Ook de sandalen vallen onder deze regeling Tot nu toe heerschten er vrij zonderlinge toestanden op prijzengebied in den schoe- nenhandel, aldus het A.N.P. Zoo kon het gebeuren, dat een luxe schoentje, dat voor 25,was ingekocht voor 70.werd geëtaleerd en ook verkocht. Maar ook op het terrein van het minder modieuze schoeisel kwamen misstanden voor, welke energieke bestrijding behoefden. Welis waar bestond het voorschrift, dat de win keliers in geld op eenzelfde paar schoenen niet meer mochten verdienen dan voor 9 Mei 1940, maar in de praktijk kwam daar niet veel van terecht, daar de steeds wis selende modellen en kwaliteiten een ver gelijking uiterst moeilijk maakten. Wel werd tegen enkele prijsknoeiers, die het heel bar makten, .streng opgetreden, maar velen, die in werkelijkheid te hooge prij zen vroegen, bleven buiten schot. De nieu we regeling, welke in de staatscourant van 7 September 1942 gepubliceerd is, zal er ongetwijfeld toe leiden, dat de prijzen voor schoeisel lager worden. In deze regeling worden de marges vastgesteld, welke de winkeliers berekenen mogen, zoodat thans aan de hand van de inkoopfacturen op een voudige wijze de prijzen gecontroleerd kunnen worden. In deze regeling zijn alle soorten schoeisel begrepen, behalve klom pen, waarvoor reeds vroeger prijzen zijn vastgesteld. Indien het thans voorkomt, dat voor een eenvoudig paar schoenen, sandalen of pantoffels een te hooge prijs gevraagd wordt, kan snel en afdoende wor den ingegrepen om aan deze ongewenschte praktijken een einde te maken. Uitreiking nieuwe bonkaarten. De dis- trilbutiediensten der gemeenten, waar men in het 'bevolkingsregister is opgenomen, zullen op nader te bepalen tijdstippen ge durende het tijdvak van 14 September tot en met 3 October 1942, tegen overlegging van de distributiestamkaart en tegen in- ontvangstneming van een bon van het in legvel, bonkaarten „voedingsmiddelen 11e periode", alsmede nieuwe aardappelkaar- ten uitreiken. Evenals voor de vorige pe riode zal ook ditmaal onderscheid worden gemaakt tusschen stad- en landkaarten. De diensten zullen uitreiken: aan houders van een inlegvel KI of LI een bonkaart K 108 en twee aardappel- kaarten N 108; aan houders van een inlegvel K2 of L2 een bonkaart K 208 en drie aardappel- kaarten N 108; aan houders van een inlegvel K3 of L3 een bonkaart K 308 en twee aardappel- kaarten N 108; aan houders van een inlegvel K4 of L4 een bonkaart K 408 en een aardappelkaart N 108. Houders van L-mlegvellen ontvangen bovendien een toeslagkaart voor aardap pelen N 208. In een aantal gemeenten dient men ter verkrijging van een aardappelkaart een formulier MD 32 in te vullen; de plaatse lijke distributiediensten zullen hierover nadere mededeelingen doen. Van zelfverzorgers voor aardappelen, brood en vleesch zullen onderscheidenlijk de verschuldigde aardappel-, brood of vleeschkaarten worden ingehouden. Wat de melkveehouders betreft, zullen van de bonkaarten K 108 en K 208 onder scheidenlijk de reserve bonnen 1-57 en met 1-60 en 2-57 tot en met 2-60 verwijderd worden, terwijl van kinderen van melkvee houders de mel'kbonnen worden ingehou den. Zij, die geboren zijn tusschen 6 Septem ber en 5 October van de jaren, 1928 en 1938, dienen alvorens hun bonkaarten in ontvangst te nemen, hun inlegvellen te ruilen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat men terstond bij het in ontvangst nemen der kaarten dient te controleeren, of men alle bescheiden, waarop men recht heeft, heeft ontvangen, aangezien latere recla mes uiteraard niet in behandeling kunnen worden genomen. Ook moet men er op toe zien, dat slechts één bon van het inlegvel en wel degene, waarvan het nummer over eenkomt met dat der uit te reiken bon kaart, wordt verwijderd. Tevens dient men na te gaan of op de distributiestamkaarten de afkruising der vakjes op de juiste wijze heeft plaats ge vonden. Bij de uitreiking van een bonkaart „Voedingsmiddelen 11e periode 1942" K 108, 208, 308 of 408 moet het vakje K 14 worden afgekruist, bij de uitreiking van één of meer aardappelkaarten het vakje L 14. Nieuwe voorschriften inzake drijfriemen. Met het oog op de huidige schaarschte aan grond- en hulpstoffen, welke voor de vervaardiging of herstelling van drijfrie men noodig zijn, is het ter waarborging van een geregelde voorziening der vitale bedrijven met deze onontbeerlijke techni sche middelen noodzakelijk gebleken, o.m. nieuwe voorschriften te geven betref fende het in voorraad hebben, gebruiken en koopen van drijfriemen. Deze nieuwe voor schriften zijn vastgelegd in een beschik king van den secretaris-generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en in twee bekendmakingen van den directeur van het Rijksbureau voor huiden en leder, opgenomen in de Staatscourant van 4 September 1942. Ieder die drijfriemen, vallende onder de ge noemde beschikking in bezit heeft, is ver plicht daarvan opgaaf te doen. Voor nadere bijzonderheden zie men de officieele publi catie elders in dit blad. Brieven voor Zuid-Afrika alleen via het Ned. Roodekruis. Het komt nog al eens voor, dat men poogt brieven van Nederland uit over het Portugeesche Róode Kruis en het Zuid Afrikaansche Roode Kruis naar inwoners van Zuid Afrika te zenden. Wij wijzen er op, dat dit door de bezettings overheid niet wordt toegelaten en zelfs strafbaar is. Met Zuid Afrika kan alleen door middel van de bekende Roode Kruis formulieren worden gecorrespondeerd. GEMENGDE BERICHTEN Doodelijk ongeval op Staatsmijn Emma. Hedenmorgen omstreeks kwart voor ze ven is de 34-jarige meesterhouwer H. Bor in een steen galerij op de 546 meter verdie ping van Staatsmijn Emma bekneld ge raakt tusschen een ontspoorde mijnwagen en den zijwand der galerij. Hij werd hier door zoo ernstig gewond, dat hij bijna on middellijk overleed. Bor was gehuwd en had 3 kinderen. Hij woonde te Treebeek. Wielrijder door vrachtauto gedood. Zondagavond is de 70-jarige rijvvielbewaar der Rademaker, wonende in de v. Brakel- straat te Utrecht, toen hij van de Ramstraat naar de Emmalaan wilde oversteken door een pas&eerende vrachtauto aangereden en vrijwel op slag dood. Gevallen van dysenterie te Arnhem. De burgemeester van Arnhem heeft ter kennis van de bevolking gebracht, dat het aantal gevallen van bacillaire dysenterie in, die gemeente zich uitbreidt. In verband hiermede wordt een ieder aangeraden zich te onthouden van het eten van ongewasschen en ongeschild fruit en van rauwe groenten. Naar aanleiding van bovenstaande be kendmaking van den burgemeester van Arnhem vernemen wij, dat zich daar ter stede eenige doodelijke gevallen van dy senterie hebben voorgedaan. Op het oogenbfik bevinden zich in het ge meente-ziekenhuis aldaar twee volwasse nen en vier kinderen en in het kinderzie kenhuis vier kinderen, allen lijdend aan dysentrie. Aangezien allen bewoners van de Geitenkamp zijn, wordt vermoed, dat zij vanuit een zelfden haard zijn besmet. Geen van deze gevallen geeft reden tot onge rustheid. De gemeentelijke geneeskundige dienst heeft terstond alle maatregelen ter voor koming van uitbreiding genomen. De hui zen der patiënten zijn ontsmet. Voorts is aan kinderen uit gezinnen, waarin dysen terie is opgetreden, voor den tijd van acht dagen de toegang tot de scholen ontzegd. RECHTZAKEN VREDESGERECHTSHOF. UITLATINGEN IN BELEEDIGENDEN VORM OVER DE N.S.B. W. B. te Rheden werd. in beroep door het Hof veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie weken. Het Hof overwoog, hier bij, dat het aan het Hof uit eigen weten schap bekend is, dat het woord „hallo", in dien daaraan de beteekenis wordt toege kend- van ,,'hang alle laffe landverraders op", een der gebruikelijke wijzen is, waar mede vijanden der Nederlandsche volkseen heid het volksdeel der N.S.B. plegen te beschimpen. Onder deze omstandigheden heeft het woord „hallo" in de vorenbedoel de beteekenis gelijk verdachte het blij kens verklaringen van getuigen en zijn mededeeling, ter terechtzitting gedaan, heeft gebruikt het karakter gekregen van een uitlating in beleedigenden vorm ten aanzien der nationaal-socialistisohe be weging in Nederland, terwijl het bezigen van het woord in vorenbedoelde betee kenis op den openbaren weg ten aanhoore van anderen op zichzelf reeds rederlijker- wijs het oogmerk geacht moe! worden in te sluiten zich over die 'beweging in be leedigenden vorm uit te laten. Voorts veroordeelde het Hof P. B. te Rot terdam tot een geldboete van 25.B. had op den openbaren weg, ziende naar de vlag der N. S. B., het woord „landverraad" ge bezigd. Het Hof overwoog hierbij in soort gelijken zin als hierbocven vermeld en meende met het oog op de geestelijke en lichamelijke gesteldheid van den verdach te bij uitzondering met een geldboete te moeten volstaan. VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER Bonnen gekocht. J. J. van Veen te A1 p h e n a. d. R ij n had tot tweemaal toe honderd bonnen gekocht, hetgeen hij be kende. Eisch en uitspraak werden drie maanden gevangenisstraf met onmiddellij ke gevangenneming. Schapen geslacht. W. Hogeveen, J. van Reeuwijk en L. Waltman, allen uit Zoetermeer, hadden zich schuldig ge maakt aan het clandestien slechten van schapen. W. Hogeveen en L. Waltman kregen elk zes maanden gevangenisstraf, terwijl J. van Reeuwijk zeven maanden gevangenis straf werd opgelegd, allen met onmiddel lijke gevangenneming. Vrijgesproken. In een vorige zitting had terecht gestaan K. Merbis uit Zoe- terwoude, Hij zou opdracht hebben ge geven een groote hoeveelheid clandestien vleesch in melkbussen te vervoeren. De persoon die de verzwarende verklaringen had afgelegd, wijzigde deze verklaring thans, zoodat men het vermoeden van een meineed kreeg. Verdachte Merbis werd evenwel door den economischen rechter vrijgesproken. Zware straffen opgelegd. Verder deed de economische rechter uitspraak in de zaken tegen den vader en twee zoons M. Tol, A. Tol en C. Tol, allen uit Reeu- w ij k, die terecht hadden gestaan wegens een clandestiene slachterij en verboden vleeschvervoer. M. Tol kreeg twee jaar gevangenisstraf, A. Tol werd veroordeeld tot een jaar en negen maanden gevangenisstraf, terwijl C. Tol werd veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf met bevel tot de onmiddellijke gevangenneming van allen. De eisch was tegen ieder twee jaar gevan genisstraf geweest. Twee jaar gevangenisstraf en 8000. boete. W. v. d. Enden te Monster werd ervan verdacht meerdere koeien te hebben geslacht. Voldoende bewijs voor een ver oordeeling ter dier zake kon niet worden bijeengebracht. Doch één ding was qnom- stootelijk komen vast te staan n.l., dat ver dachte clandestien vleesch had verhandeld. Een en ander combineerend met de aan wijzingen betreffende het clandestien slachten eischte de Officier van Justitie twee jaar gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke gevangenneming en bo vendien nog een geldboete van f 8000. De econ. rechter vonniste conform. Koeien verkocht. A. van Santen uit Voorschoten zeide niet geweten te hebben, dat de koeien, die hij aan den vo- rigen verdachte v. d. Enden geleverd had, bestemd waren om clandestien geslacht te worden. Bij het eerste verhoor had hij zoo half en half bekend, dat hij wel zooiets vermoed had. De Officier hield zich aan dit eerste verhoor en eischte een geldboete van 200 subs, drie maanden hechtenis. De econ. rechter veroordeelde hem tot een geldboete van 300 subs, vier maanden hechtenis. Het zieke kalf. P. v. d. Burg te Noordwijkerhout, had op verzoek van T. L. Duivenvoorden uit N o o r d w ij- kerhout een kalf geslacht. Beide ver dachten voerden thans aan, dat het hier een noodslachtirig betroffen had, omdat het veertien dagen oude kalf ziek geweest was. In eerste instantie hadden de verdachten daarvan evenwel niets gezegd. De econ. rechter hield zich geheel aan de in eerste instantie afgelegde verklaring en veroor deelde elk der beide verdachten tot acht maanden gevangenisstraf met bevel tot on middellijke gevangenneming. De slachter Jacob van Nieuwenhuizen te Ermelo heeft in den loop van een jaar in vereeniging met den los-werkman Just Townsend in totaal 15 varkens en 6 koeien clandestien geslacht en het vleesch met winst verkocht. De op deze wijze aan de rechtvaardige distributie onttrokken hoe veelheden vleesch zouden voldoende ge weest zijn om meer dan 200 personen ge durende 1 jaar de hun toekomende vleesch- rantsoenen te verstrekken. Het Duitsche Obergericht heeft beide daders wegéns overtreden van de Kriegswirtschaftsver- ordnung tot elk 4 jaar tuchthuis veroor deeld. De medebeklaagde, de landarbeider Peter van Olst, die den beiden hoofdda ders enkele malen zijn schuur voor het clanestiene slachten ter beschikking heeft gesteld, doch- zelf niets van het vleesch heeft gekregen, werd wegens medeplichtig heid tot 6 maanden gevangenisstraf veroor deeld. ECHTPAAR ZWAAR GESTRAFT VOOR ANTI-DUITSCHE HANDELINGEN. Het Duitsche Landesgericht te Den Haag heeft het echtpaar, den herbergier J. Roos en diens vrouw C. Roos uit Den Haag, we gens vergrijp tegen de radio-bepaling, het doorgeven van een anti-Duitsch geschrift en anti-Duitsche demonstratie veroordeeld, en wel den man tot een totale straf van 3 jaar en 6 maanden tuchthuis, de vrouw tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden. Het echtpaar heeft niet alleen zelf sinds vrij langen tijd geregeld naar de berich ten van den Engelschen zender geluisterd, doch steeds opnieuw ook gasteir-jn de ge legenheid gesteld mede naar den zender te luisteren. De man heeft voorts op boos aardige wijze den Fuehrer beleedigd en een anti-Duitsch geschrift doorgegeven. HAAGSCHE RECHTBANK. Dertien schapen gestolen. Drie jeug dige personen hadden zich voor de Haag- sche rechtbank te verantwoorden voor een, vooral in deze tijden, ernstig delict. Het waren P. J. Goemans, Ch. C. Goemans en N. J. de Bruyn, allen uit Nootdorp en thans gedetineerd in het Huis van Bewa ring. Begin December hadden zij twee schapen gestolen te Nootdorp, ten nadeele van het R.K. Kerkbestuur uit die gemeen te. 23 December hadden ze twee schapen gestolen te Pijnacker. 20 Januari hadden ze maar liefst acht schapen gestolen, eveneens te Pijnacker om hun diefstallen-reeks te besluiten op 26 Mei met den diefstal van een schaap. Alle verdachten bekenden vol mondig, waarna de Officier het woord ver kreeg, die de feiten buitgewoon ernstig noemde. Daartegenover staat de jeugd van de verdachten. Met alles rekening houdende werd de eisch tegen elk een gevangenis straf voor den tijd van twee jaar. Ver dachte P. J. Goemans riep de uiterste clementie in, daar de economische rechter hem wegens het slachten van een der scha pen reeds veroordeeld had tot zeven maan den gevangenisstraf. Uitspraak over 14 da gen. Gingen voor visch en kwamen met scha pen terug. Vervolgens hadden zich te verantwoorden I. Verhoef f en J. van Eijgen, beiden uit Leiden, thans gedetineerd. Volgens hun zeggen waren ze op 28 Juni gaan visschen en waren toen op de idee ge komen om schapen te gaan stelen. Dit had den ze gedaan te Oegstgeest ten nadeele van een landbouwer. Beiden bekenden het feit, waarna de Officier, rekening houden de met hun uitgebreid strafblad tegen elk een jaar en zes maanden gevangenisstraf eischte. Uitspraak over 14 dagen. SPORT WATERPOLO L.Z.C.Maas. Donderdagavond zullen in de zweminrichting „De Zijl" nederlaag- wedstrijd'en worden gespeeld tusschen LZC en Maas uit Rotterdam. De wedstrijden vangen om half acht aan. De beide eerste en de beide tweede zeventallen van ge noemde clubs zullen tegen elkaar uitko men. SCHAKEN Leidsche Schaakclub „Taveno". Na een paar maanden rust is bovengenoemde club weer met haar oef-èningsavonden be gonnen. Het seizoen wordt dit jaar geopend met een simultaanvoorstellinig, te geven door den heer G. Bosscha alhier. Deze sé ance wordt gehouden op Vrijdagavond a.s. te half acht in het Geb. voor Chr. Belan gen a. <1. Ouden Singel. Voorzoover er plaats is, kunnen ook niet-leden medespe len. BILJARTEN Het tournooi in de Maasstad. De voort zetting van het driebanden concours van het Ibiljaiittournooi te Rotterdam bracht weer verscheidene aardige partijen. Het voornaamste was wel, dat Sengers zoowel Sweerings als de Leeuw versloeg, die bei den nog ongeslagen waren. Bij Sweering lukte dat vrij vlot, maar de partij tegen de Leeuw was wel heel zwaar. Het gevolg is, dat beide Amsterdammers nu in den laatsten wedstrijd van het tournooi elkaar moeten bekampen. Het zal dan tusschen hen wel gaan om de eerste en derde plaats, want Sengers zal vermoedelijk wel de tweede plaats 'bezetten. Een andere interessante partij was die tusschen Sweering en Verbeek, welke de eerste in 49 beurten won, daarbij een ge middelde van 1.02 'behalend, het hoogste tot nog toe in dit tournooi, terwijl Verbeek de hoogste serie maa'kte nl. 9. De volledige uitslagen zijn: Vreeswijk 50 71 4 0.704 Tournier 28 71 3 0.394 Gehrels 50 97 5 0.515 Heinrich 22 97 2 0.225 De Leeuw 50 53 5 0.943 Verbeek 36 53 5 0.679 Sengers 50 55 7 0.909 Sweering 34 55 3 0.618 Vreeswijk 50 82 4 0.609 Gehrels 39 82 7 0.475 Tournier 50 103 4 0.485 Heinrich 46 103 4 0.446 Sweering 50 49 5 1.020 Verbeek 30 49- 9 0.012 Sengers 50 94 4 0.533 de Leeuw 46 94 4 0.489 KERKNIEUWS St. Theresia-noveen 24 Sept2 Oct. Ter voorbereiding voor het feest van de H. Theresia van Lisieux wordt wederom in ons land van 24 Sept.2 Oct. een no vene gehouden. Plaatjes met noveengebed zijn verkrijgbaar bij de Zusters Carmelie- tessen te Egmond a. d. Hoef. £JUtWiqic. WOENSDAG 9 Sept. Mis van den H. Gorgonius, Martelaar: Laetabitur. Gloria. 2e gebed A Cunctis; 3e naar keuze van den priester; 4e voor den vrede. Geen Credo. Gewone Prefatie. Kleur: rood. In de kerken van de E.E. P.P. Franciscanen. WOENSDAG. Mis van de Z. Seraphina Sforza, weduwe: Cognovi. Gloria. 2e ge bed van den H. Gorgonius, Martelaar; 3e A Ounctis; 4e voor den vrede. Kleur: wit. RABIO-PROGRAMMA WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1942. HILVERSUM L 415,5 M. 7.15 Gram. 7.30 B.N.O.: Nieuws 7.40 Orkestcon cert 8.30 B.N.O.: Nieuws 8.40 „Dien tengevolge desondanks' 8.50 Viool m. Diano 9.00 Gram. (9.30 Spiegel v. d. dag" 10.30 „Proost!" Met de microfoon in een Limburgsche bierbrouwerij 10.45 Ensemble Jack der Kinderen 11.30 Zang met piano 12.00 Almanak 12.05 Fians Wouters en zijn orkest 12.45 B.N.O.: Nieuws 13.00 De Melodisten 14.00 Vr ooi ijk progr. (15.00—15.20 Causerie „Een eeuw mode'') 16.45 B.N.O.: Nieuws 17.00 Piano 17.30 Rotterdam in het Nieu we Europa 18.00 Zang, fluit en piano 19.00 Causerie „Oude betrekkingen: Tus schen Thailand en Nederland" 19.15 Er na Sack en Marcel Wittrisch 19.30 B. N. O.: Nieuws 19.55 „De zwarte handel lokt'", luisterspel Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales 20.15 Zang met piano 20.35 Omroepsymphonie-orkest 21.45 B.N.O.: Nieuws 22.00 Gram. HILVERSUM II, 301,5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I 7.40 Ochtendgymn. 7.50 Sport 8.00 Landbouwreportage 8.15 Pop. gram. 8.80 B-N.O.: Nieuws 8.40 Menuetten voor syymphonie-orkest, Mozart 9.00 Gram. 9.15 Voor de huis vrouw 9.30 Rococo-octet 10.00 Gods dienstige uitzending 10.30 Piano 11.00 Voor de kleuters 11.20 Orkest 11.30 Ensemble Willy Kok 12.15 Duo Ja met orkest 12.35 Symphonie-orkest 12.45 B.N.O.: Nieuws 13.00 „Wat doet de Di rectie van den Landbouw?" 13.15 Holl. Kamermuziek-ensemble 14.00 Godsd. uitzending 14.30 Zang met piano 15.10 Impressions d'Italie, Charpentier ^15.30 Lezing „Over huwelijk en staatszorg" 15.45 Opera-concert 16.00 Zang met piano 16.30 Pro Arte Kwartet 16.45 B.N.O.: Nieuws 17.00 Voor de jeugd 18.15 Marschen 18.30 B.N.O.: Nieuws 18.40 Spiegel van den dag 18.50 B.N.O.: Bra- bantsch praatje 19.00 Marschen -19.15 Een ernstig woord tot het Prot. Christ, volk 19.30 Holl. Instrumentaal kwintet (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centra les) 20.15 Lichte klanken 21.45 B. N. O.: Nieuws en Pol. praatje 22.10 Avond wijding 22.2024.00 Gram. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma: 6.4524.00 Hilversum I. 2e Programma: 6.2522.15 Hilversum II 22.15—24.00 Duitsch programma. 3e en 4e Programma: 7.0024.00 Duitsch programma.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2