DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DUITSCHLAND cMomentje v DINSDAG 8 SEPTEMBER 1942 1 33ste Jaargang No. 10348 S)e Êeid&eh^Soii/ta/nt C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. NA 3 JAAR OORLOG. Deze interessante kaart, die voor zichzelf spreekt geeft een duidelijk beeld van de ontwikkeling van de Europeesche oorlog gedurende 3 jaren. Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 HET DUIKBOOTWAPEN Dat de duikboot, zoo klein als hij is, niettemin een geducht wapen is in de hand van een oorlogvoerende mogendheid, is in den wereldoorlog 191418 reelds aange duid', doch thans voorgoed bewezen. De duikboot verkeert (vooral bij dien aanval onder water) tegenover de groote snelheden van vijandelijke schepen welis waar in een moeilijke positie, waarbij van den commandant een groote tactische han digheid en van de omstandigheden een ze ker geluk worden vereischt om in een gunstige aanvalspositie te komen, doch de duikboot is in staat de groote afstanden op de Oceanen te overwinnen, op zee te blijven en weken lang in ver afgelegen zeegebieden zelfstandig te opereeren. Het bewijs daarvoor leveren de successen der Duitsóhe duikbooten voor de Amerikaan- sahe klist, in de Caraibische Zee, in de Golf van Mexico, in de Noordelijke IJszee, in het Zuidelijke deel van den Atlantischen Oceaan en in de Middellandsche Zee. Men moet dus overal met het duiJkbootgevaar rekening houden. En dit gevaar is niet gering, want de torpedotreffers kunnen tot den onmiddelij- ken ondergang leiden. Men denke aan de „Royal Oak", de „Courageous", de „Ark Royal", de „Baiham" en de „Eagle". Reeds deze mogelijkheid op de Oceanen brengt de heerschappij ter zee van den vijand, voor zoover deze tot dusver bestond, voort durend en practisoh overal in gevaar. Dit kan bij een voldoende aantal, een juist en dapper optreden van de duikbooten onge twijfeld tot een krachtige belemmering, tot een kneveling en zoodoende tenslotte tot het verlies van de heerschappij ter zee van den vijand leiden. Inderdaad staan de Duitsche duikbooten op het punt, in be paalde zeegebieden de vijandelijke heer schappij ter zee op deze wijze niet alleen te verhinderen en uit te schakelen, doch zelf de heerschappij ter zee uit te oefenen. Want heerschappij ter zee be teekent: vrijheid, het overwinnen van de afstanden door de eigen schepen en voor zoover dit noodzakelijk is door de eigen zee transporten, en controle en uitschakeling van de vijandelijke oorlogsscheepvaart en koopvaardij in hetzelfde zeegebied. Inder daad is voor Groot-BritanniëVer. Staten het transport over zee een levenskwestie en de heerschappij ter zee vormt hiervoor een noodzakelijke voorwaarde. Voor Duitschland is het transport over zee dank zij het vierjarenplan van den Fuehrer en de intusschen veroverde grondstof- en levensmiddelenbases geen levenskwes tie. De controle en de uitschakeling van de vijandelijke oorlogsscheepvaart ten koopvaardij in bepaalde zeegebieden door de Duitsche duifebooten is echter een onloo chenbaar feit. Waarom mijden anders (met de zwaarste offers voor de binnenlandsohe voorziening en de dringend noodzakelijke transporten van oorlogsmateriaal en troe pen) onze vijanden bepaalde gebieden van den Atlantischen Oceaan? Dat de Duitsche duikbooten bovendien in staat zijn de zwaartepunten van haar strijd plotseling te verleggen, is zeer wel geschikt om het gevaar voor haar vijanden te vergrooten. Deze prestaties van de Duitsche duikboo ten zijn mogelijk door haar verrassende actieradius, door het aantal torpedo's, dat medegevoerd wordt, door het schitterende kunnen en den heldenmoed van comman danten en bemanningen alsmede door de geestdriftige operatieve strijdlust van het duikbootwapen. WINTERHULP NEDERLAND LOTERIJ 1942 BETEEKENT: GROOTE KANS OP OP ééN DER TWEE MILLIOEN GELD PRIJZEN. Levenskracht Hoe langer de oorlog duurt, des te meer inspanning wordt van velen gevraagd, om de moeilijkheden, die steeds grooter wor den, te overwinnen, te doorstaan. En toch: men moet zorgen dat men er niet onder komt te liggen; dat men zich zelf blijft, recht staande te midden van de vele moeielijkheden! Mogen wij vandaag op een paar overwe gingen wijzen, die ons het dragen van het lijden lichter, véél lichter kunnen maken? Hebben velen, de meesten van ons niet héél veel minder moeielijkheden en ver drietelijkheden dan zoo vele andere mede- menschen in dezen ontzaglijken wereld- strijd? Als wij vergelijken, wordt dan ons lijden niet véél lichter? De meesten onzer hebben een buitengewoon gemakke lijk leven in vergelijking met zoo velen, die dag-in dag-uit in den wapen-strijd meestrij den, met zoo velen, wier heldhaftigheid in de grootste moeielijkheden voor óns vaak beschamend moet zijn! Een een tweede overweging als wij klagen over schaarschte aan vele mate- riëele dingen, moeten wij dan óók niet eens bedenken, dat vele mede-menschen in een tijd van overvloed in een zelfde schaarschte hebben moeten leven. E!n is tot dezen uitgegaan ons medelijden, het ech te m e d elijden, dat het lijden van an deren voelt als eigen lijden en alles doet, wat mogelijk is, om dat lijden weg te nemen of te verzachten? De derde en belangrijkste overweging, die voor ons een bron kan zijn van ster ke geesteskracht, zouden wij willen voor houden met woorden van G. Mulder S.J. in zijn brochure „Waarom ons oorlogs leed?" „Werkelijk: de ware, volledige troost in onze moeielijkheden is een christelijke! Deze oorlog zal veel menschen dwingen, hun hulp te gaan zoeken bij den „Vader van Barmhartigheid en den God van alle troost, die ons troost bij al onze weder waardigheden". Véél katholieken zullen nu tot een beter besef komen van hun christen-zijn". En elders in dezelfde brochure: „Welk lijden God ons oók heeft toege dacht, onze menschelijke flinkheid en dap perheid alleen zijn nooit in staat het waar dig te dragen. Lijden is een werk van God. De Man van Smarten is immers God Zelf. Hij is de eenigste, die in Zichzelf de kracht om te lijden vond: alle andere men schen moeten de kracht putten uit Hem. Daarom heeft Hij gezorgd, dat de men schen van alle. tijden, die allen tot een voortzetting van Zijn leven en lijden ge roepen werden, in onmiddellijk contact ko men met de kracht van Zijn kruis. Aan het begin van eiken dag herhaalt Hij, overal waar Zijn geloovigen wonen, het Offer van Zijn leven: de H. Mis in onze kerken". Ziehier in enkele woorden, enkele overwegingen, welke ons, bij nadenken en practiseering, kunnen sterken en stalen tot een blijde levenslust, een frissche levenskracht, óók onder moeielijke om standigheden! OPROEP VAN GOERING TOT GAS- EN STROOMBESPARING. De Duitsche bladen publiceeren een op roep van Rijksmaarschalk Goering als ge volmachtigde voor het vierjarenplan, waar in hij de autoriteiten, bedrijven en huis houdens verzoekt, elk onnut verbruik van gas en electrischen stroom te vermijden, daar dit voor de bewapening en daarmede voor de overwinning van belang is. In de landen van onze vijanden, zoo verklaar de de Rijksmaarschalk hierbij o.a., wordt overal een actie gevoerd tot besparing van gas en stroom, waarbij) streng wordt opge treden. Ik vertrouw op onze vrijwillige mede werking» De oproep tot inzicht en hulp vaardigheid van het Duitsche volk zal ook hier voldoende zijn. STRIJDT VOOR EUROPA Vruchtelooze ontlasHngs- aanvallen Het Duitsche weermachtsbericht van Maandagnamiddag luidt als volgt: Zooals in een extrabericht is medege deeld, is de land- en zeevesting Noworos- sisk, de laatste oorlogshaven van belang, die nog overgebleven was voor de bolsje wistische Zwarte Zeevloot, gevallen. Wur- tembergsche, Badensche, Frankische en Hessische divisies hebben, met medewer king van formaties Roemeensche cavalle- rie, in dagenlang durende, zware vesting gevechten onder de moeilijkste terreinom standigheden dit trotsche wapensucces be vochten. De buit is nog niet te overzien. In den slag om Stalingrad hebben Duit sche en Roemeensche troepen in zware ge vechten opnieuw terrein gewonnen. De vijand hernieuwde met gebruikmaking van sterke infanterie- en gepantserde formaties zijn hevige ontlastingsaanvallen uit Noor delijke richting op de Duitsche grendel stelling. Alle aanvallen werden bloedig af geslagen en 108 vijandelijke pantserwa gens vernield. Pantserwagens en gemoto riseerde infanteriedivisies, gesteund door afdeelingen vliegtuigen en luchtdoelgeschut hebben hierin een beslissend aandeel. De luchtmacht deed overdag en des nachts aanvalen op de stad. Bovendien werden in den loop van den nacht vliegvelden ten Oosten van de Wolga gebombardeerd. Ten Noordwesten van Medyn zijn her haalde vijandelijke aanvallen, deels in te genaanval, afgeslagen. Bij nachtelijke bomaanvallen werden vliegveldinstallaties ten Noorwesten van Moskou en de vijande lijke aanvoer effectief getroffen. Ten Zuiden van het Ilmenmeer misluk ten plaatselijke Sovjetaanvallen. Ten Zui den van het Ladogameer werden eveneens verscheidene vijandelijke aanvallen met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Bij een tegenaanval werden vijandelijke strijdkrachten ingesloten en vernietigd. De bolsjewisten verloren hierbij ruim 1200 man aan dooden. Op het Ladogameer wer den door bomtreffers een bewakingsvaar tuig en een sleepboot tot zinken gebracht, een ander bewakingsvaartuig en 3 sleep- booten beschadigd. In den centralen sector van het front in Egypte werd een vijandelijke aanval afge slagen. Gevechtsvliegtuigen en Stuka's opereerden ook gisteren met goede uitwer king tegen Britsche artilleriestellingen, concentraties van tanks en auto's en tegen een vliegveld aan de Arabische Golf. Duit sche jagers schoten in luchtgevechten 15 vijandelijke vliegtuigen neer. Een 16e vlieg tuig werd boven de wateren ten Zuiden van Korfoe neergeschoten. Na enkele vruchtelooze, overdag onder nomen storingsvluchten deden afdeelingen der Britsche luchtmacht in den afgeloopen nacht een aanval op West-Duitschland De burgerbevolking leed verliezen. In woon wijken van verscheidene plaatsen, vooral van Duisburg, ontstonden materieele scha de en schade aan gebouwen. Volgens de totdusverre ontvangen berichten werden 11 der aanvallende vliegtuigen neergeschoten. Zeven andere vliegtuigen verloor de vijand bij vluchten naar het bezette gebied in het Westen. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben gisteren overdag voor den oorlog be langrijke doelen in Zuid- en Midden-Enge- land en havenwerken aan de Noordoost kust van Engeland met zware bommen be stookt. Des nachts bombardeerden ge vechtsvliegtuigen werven in Sunderland. Talrijke ontploffingen werden waargeno men. Zooals in e#»n evtra-Kprirht is medege- GROENTENVEILING OP HET MATJE. 10.000.— BOETE. De groenten- en fruitveiling Zwijndrecht en omstreken heeft in den loop van het vorig jaar tot tweemaal toe getracht de van overheidswege voorgeschreven maximum veilingprijzen te ontduiken. Zij beriep zich hierbij op de eigendunkelijke interpretatie van circulaires der groenten- en fruitcen- trale. Het merkwaardige hierbij was wel, dat de conclusies, welke uit de rondschrijvens werden getrokken, altijd in het voordeel van de bij de veiling aangesloten tuinders waren. Bij den aanvoer van spinazie ging het veilingbestuur ervan uit, dat de offi cieel e prijzen bedoeld waren voor glasspi- nazie. De spinazie van den kouden grond zou dus ,vrij" zijn en hoogere prijzen mo gen opbrengen. Bij de aardbeien paste het beter dit om te keeren. De glasaardbeien zouden vrij zijn en dus duurder geveild mogen worden en slechts voor die van den kouden grond gold de officieele prijs. Er werden dan ook prijzen varieerend van 52 tot 65 cent gemaakt, terwijl aan den groot handel hoogstens 50 cent per K.G. bere kend mocht worden. Het ^onderscheid van „glas" en „kouden grond" kennen de voorschriften echter in het geheel niet, zoodat hier van een opzet telijke ontduiking gesproken kan worden. Bij de behandeling van deze zaak in hoo- ger beroep werd evenwel opgemerkt, dat juist van een veilingvereniging verwacht mag worden, dat zij de voorschriften op behoorlijke wijze nakomt en niet tracht zich er aan te onttrekken. De Zwijndrecht- dan ook eeu boete van 10.000.veroordeeld. deeld hebben Duitsche duikbooten aan de Oostkust van Amerika, op den Atlanti- sefcen Oceaan en voor de Westkust van Afrika m zware gevechten 17 in konvooi of alleen varende schepen met een gezamen- Hjken inhoud van 108.000 ton tot zinken gebracht. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT Het Italiaansche weermachtsbericht van gisternamiddag meldt: In de centrale zone van het Egyptische front is gisteren een gevecht geleverd, waarbij den vijand gevoelige verliezen werden toegebracht. In luchtgevechten werden 15 vliegtuigen neergehaald door Duitsche jagers, en 2 door luchtdoelbatte rijen van het landleger. Een ander vlieg tuig, dat door het afweergeschut van To bbek werd getroffen, viel bij Bardia in zee. Drie vijandelijke bommenwerpers werden vernield boven Het! eiland Sira (Cycla- den). In het centralebekken der Middelland sche Zee stortten bij een aanval op een van onze convooien 4 Engelsche torpedo vliegtuigen in zee tengevolge van de snelle reactie van ons escorte. Een vijandelijke duikboot, die door onze oorlogsschepen werd getroffen, kapseisde en zonk met den neus naar benedenL. Dreigende economische chaos in Amerika ROOSEVELT VERLANGT STABILISATIE DER KOSTEN VAN LEVENS ONDERHOUD. Naar United Press uit Washington meldt, heeft Roosevelt een iboodsohap tot het Con gres gericht, waarin hij vóór d'en lsten October het tot standfcomen van wettelijke maatregelen verlangt, die hem machtigen de kosten van levensonderhoud en de prij zen van alle landbouwproduct en te stalbi- liseeren. Hij zegt in deze boodschap, dat in dien het Congres niet aldus handelt, hij de verantwoordelijkheid op zich zal nemen en zelf handelen. Roosevelt zal dan de noo- dige maatregelen nemen om een onheil af te wenden, dat de Vereen ig de Staten zou verhinderen den oorlog te winnen. De oorlogsinspanning mag niet langer door een dreigende „economische chaos" in gevaar worden gebracht. Sam Rayburn, de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden heeft de afgevaardig den, die niet te Washington aanwezig zijn, voor 14 September a.s. opgeroepen om de beraadslagingen in het Congres te hervat ten. Het Huis zal dan zijn standpunt bepa len ten aanzien van het anti-inflatie pro gramma van Roosevelt.. Rede van Roosevelt. In een praatje bij het haardvuur heeft Roosevelt Maandagavond gezegd, dat de oorlog den Ver. Staten in 1943 bijna 100 milliard dollar zal kosten. Na gewezen te hebben op de nederlagen, welke de Sow jets lijden, verklaarde Roo sevelt: „In de Middellandsche Zee en in het Midden-Oosten zijn wij ons van het gevaar bewust, wij zijn echter hoopvol wat betreft den afloop. Ons doel op het Euro peesche operatiegebied is het offensief te gen Duitschland. Roosevelt gaf voorts zijn luisteraars de verzekering, dat zoowel in de Ver. Staten als ook in Groot-Brittan nlë de voorberei dingen hiervoor werden getroffen. De macht van Duitschland moet op de slag velden in Europa gebroken worden. Het Amerikaansehe volk kan ervan overtuigd zijn, dat geen van de „vier groote oorlogs- tooneelen veronachtzaamd wordt. „Zeke re belangrijke militaire besluiten" zijn ge nomen, welke betrekking hebben op het begin van het offensief. Inzake zijn boodschap aan het Congres over de stabilisatie van de kosten van le vensonderhoud zeide Roosevelt, dat een onmiddellijke actie noodzakelijk was om „een ernstige binnenlandsohe economische crisis" te voorkomen. „Wanneer ik nog twee, drie, of vier of zes maanden zou wachten, zoo verklaarde hij, zou het reeds te laat zijn". VACANTIE IN HOLLAND H. Ik zou mijn vacantiegezellen te kort doen, als ik zeide, dat zij de hitte niet heldhaftig verdroegen. Nu is heldhaf tigheid in dezen tijd niet meer zoo heel bijzonder, in dien zin dan, dat er zoo onmenschelijk veel heldenmoed aan den dag wordt gelegd, dat de markt er overvoerd van zou raken, als het een verkoopsartikel was. Maar het is de heldhaftigheid, welke je treft, waar van je het meeste bent vervuld. En de eerste week van onze vacantie wan delde de heldenmoed in persoon naast mij. Mijn dikke slager smolt. De zweetdruppels glibberden vet om laag. Dat hij volkomen weg zou smel ten, dat gevaar 4vas niet aanwezig. Dat zou een jaar lang zonneschijn ver- eischen. En tusschen twee blikken door op de zomersche schoonheid en weelde van ons eigen land, vroeg ik wel eens: Heb je 't warm, Wullem? Wullem liet het zweet gutsen en zijn blik gleed intusschen de huizen langs. Nooit keek hij eens naar de zuivere blauwe lucht, naar het groen en de bloemen, of naar de aardappelen en de rooie kool in de stadsparken. Hij keek naar de huizen, als een architect, die de stijl van de stad bestudeerde. Maar wij hadden hem door, de koeko- loog en ik. Hij zocht naar kroegen, op dat hem geen enkele koele dronk zou ontgaan. En stonden wij voor zulk een localiteit, dan hadden de koekoloog en ik alle moeite om Wullem tot doorloo- pen te bewegen. Als dat niet lukte zetten wij ons schoor tegen zijn bree- den rug en duwden hem in andere richting. Maar duw eens 125 kilo op zij, als je gewend bent niets ahders te hanteeren dan een spuitzak of een vel papier. Wullem zei ik dan achter zijn rug ik ben met jou op vacantie ge gaan om te eten, niet om te drinken. En samen duwden wij hem dan in de richting van mijn eethuis. Ik dacht aan de vijf pondjes, die ik mij zelf had beloofd. V KEURINGEN VOOR DE WAFFEN S.S. EN HET VRIJWILLIGERSLEGIOEN NEDERLAND. NIEUWE KEURINGEN VAN 15 TOT 23 SEPTEMBER. Het S.S.-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-S.S. en het Legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen teneinde gekeurd te worden: 15 Sept. 10 uur Rotterdam Deutsches Haus; 16 uur Tilburg Werkliedenvereeni- ging, Tuinstraat 68. 16 Sept. 10 uur Den Bosch hotel Noord- Brabant, Markt 45; 16 uur Eindhoven Huis Maria, Kruisstraat. 17 Sept. 10 uur Roermond N.S.D.A.P., Swalmerstraat 61; 16 uur Arnhem Weber straat 16b. 18 Sept. 10 uur Hengelo Deutsches Haus; 16 uur Zwolle school Turfmarkt. 19 Sept. 10 uur Assen Dienstgebouw, Vaart 161: 14 uur Groningen Concerthuis, Poelestraat. 20 Sept. 10 uur Leeuwarden Huize Schaaf Breedstraat. 21 Sept. 10 uur Amsterdam school Iepen- weg 13; 16 uur Utrecht Wehrmachtheim, Mariapl. 22 Sept. 10 uur Amersfoort Dienstge bouw Kapelweg. 23 Sept. 10 uur Den Haag café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. De eerste vrijwilligers van het Neder- landsche Legioen met het IJzeren Kruis 1ste klasse. Voor de bijzondere wijze, waarmede zij zich bij de laatste ge vechten aan het Oostelijk front hebben ingezet, is aan een aantal vrijwilligers van het Nederlandsche Legioen het IJzeren Kruis uitgereikt Fellinga-SS PK Brantsen-Pax Holland m DE AANVALLEN OP ENGELAND. Naar het D.N.B. van Duitsche militaire zijde verneemt, hebben Duitsche gevecht vliegtuigen in den afgeloopen nacht voor den oorlog belangrijke doelen in Oost-En- geland met brisant- en brandbommen be stookt. Nadere bijzonderheden zijn totdus- ver nog niet ontvangen.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1