DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DUITSCHLAND fMomentje v J MAANDAG 7 SEPTEMBER 1942 33ste Jaargang No. 10347 Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 STRIJDT VOOR EUROPA Tamanskaja genomen Het Duitsche weermachtsbericht van Za terdagnamiddag luidt: „Op het schiereiland Taman werd in een snelle manoeuvre stad en haven Tamans kaja genomen. Ten Noordwesten van No- worrossisk vordert de aanval van Duitsche en Roemeensche troepen in verbitterde ge vechten. In de haven van Noworossisk werden twee transportschepen door bom men beschadigd. In het vestinggebied van Stalingrad ver overden de Duitsche aanvalstroepen tal rijke taai verdedigde en modern uitgeruste gevechtsinstallaties. Vijandelijke tegen aanvallen werden afgeslagen. Ten Noorden van de stad deed de vijand met sterke in fanterie- en pantserstrijdkrachten ont- lastingsaanvallen, die werden afgeslagen. Hierbij werden 40 tanks kapotgeschoten. In aanvallen overdag en 'snadhts zette de luchtmacht de vernieling van verikeers- en vliegveldinstallaties ten Oosten van de Wolga voort. Ten Zuidwesten van Kaluga duren de zware afweergevechten voort. Ten Noord westen van Medyn en ten Zuidoosten van Rzjef mislukten herhaalde door tanks en sterke vliegtuigformaties gesteunde aan vallen der bolsjewisten. Des nachts werd een steunpunt van de vijandelijke lucht macht met goede uitwerking getoomlbar- deerd. Ook ten Zuiden van het Ilmenmeer en voor Leningrad mislukten vijandelijke aanvallen. In de Finsche Golf werd een bolsjewis tische mijnenveger door bommen bescha digd. Aan het Oostelijke front werden op 3 en 4 September 182 vijandelijke vliegtuigen in luchtgevechten en door luchtdoelartille rie neergeschoten, 5 andere werden op den grond vernield. Veertien eigen vliegtuigen worden vermist. In den afgeloopen nacht voerden de bol sjewisten storingsvluchten uit boven het Gouvernement-Generaal en Oost-Duitsoh- land. Lukraak neergeworpen bommen ver oorzaakten enkele verliezen onder de be volking. Er ontstond geringe materieele schade. De vijand verloor één vliegtuig. In den Zuidelijken sector van het front in Egypte mislukten verscheidene met steun van tanks ondernomen Britsohe aan vallen. De vjjand leed zware verliezen en verloor verscheidene honderden gevange nen, onder wie zich de commandant van de zesde Nieuw-Zeelandsche brigade be vindt. In het Oostelijke deel van de Middelland- sche deel van de Middellandsche Zee plaat ste een Duitsche duikboot een torpedotref fer op een Britschen torpedojager. Stad en haven van Dover werden door batterijen verdragend geschut zwaar onder vuur genomen. De Britsche luchtmacht heeft in den nacht van 4 op 5 September een terreur- aanval ondernomen op woonwijken van de stad Bremen. Vanuit groote hoogte neer geworpen brand- en brisantbommen trof fen o.a. verscheidene kerken en ziekenhui zen zwaar. Nacht jagers en luchtdoelartille rie schoten 11 der aanvallende bommen werpers neer. In den strijd tegen Groot-Brittaimië vie len Duitsche vliegtuigen, deels in scheer- vlucht, industrieele- en verkeersinstallaties aan de Engelsche Zuid- en Zuidoostkust aan. In den Noordelijken sector van het Oos telijke front hebben zich bij de hevige, succesvolle afweergevechten der laatste maanden de 11e en 21ste Oost-Pruisische infanteriedivisies zeer bijzonder onder scheiden. Eerste luitenant Graf, Staffelka- pitaen in een jaöhteskader, behaalde op 4 September aan het Oostelijke front zijn 150ste overwinning in de lucht. Schiereiland Taman geheel bezet Het Duitsche weermachtsbericht van Zondagmiddag luidt: „Op het schiereiland Taman werd in een snel oprukken naar het Zuiden de laatste vijandelijke tegenstand gebroken. Daarme de is het geheele schiereiland ten Oosten van de straat van Kertsj genomén. Talrijke gevangenen werden gemaakt en onder meer 37 stukken licht en zwaar geschut buitgemaakt. Voor Noworossisk drongen Duitsche en Roemeensche troepen in harden strijd te gen zeer versterkte kazematstellingen steeds dichter tot de stad door. Duitsche motortorpedobooten opereerden in het Oostelijke deel der Zwarte Zee. Zij brach ten 4 schepen en 4 lichters met een geza menlijk en inhoud van 9500 ton tot zinken. In den Kaukasus hebben bergtroepen na een strijd van verscheidene dagen tegen een hardnekkig en vijandelijken tegenstand opnieuw een pas in het hooggebergte ge nomen. De verbitterde gevechten in het gebied1 van Stalingrad duren voort. Ook gisteren mislukten, mede door toedoen van de lucht macht, ontlastinigsaanvallen, door zeer sterke vijandelijke strijdkrachten uit het Noorden ondernomen. Daarbij werden 84 pantserwagens vernietigd. Stalingrad, vliegvelden ten Oosten van de Wolga en aanvoerwegen der bolsjewisten werden overdag en des nachts gebombardeerd. Twee Wolgasleepbooten werden door bom men beschadigd. In het gebied van Woronesj werden bij vijandelijke luchtaanvallen op Duitsche vliegvelden in luchtgevechten 27 vliegtui gen zonder eigen verliezen neergeschoten. Ten Zuidwesten van Kaloega en ten Zuidoosten van Rzjef mislukten wederom vijandelijke aanvallen. Verscheidene vij andelijke vliegvelden werden bij verras sing aangevallen, waarbij 20 sowjetvlieg- Duitschland wint voor Europa op alle fronten Novorosslsk gevallen NA LANGEN EN ZWAREN STRIJD. Gisteravond maakte het opperbevel van de Duitsche weermacht in een extra-be richt bekend: De land- en zeevesting No- vorossisk de laatste oorlogshaven van be lang, welke nog was overgebleven voor de bolsjewistische Zwarte Zee-vloot, is ge vallen. Wurtembergsche, Badensche, Fran kische en Hessische divisies hebben, met medewerking van formaties Roemeensche cavalerie, in dagenlang durende, zware ves tinggevechten onder de moeilijkste terrein- omstandigheden dit trotsche wapensucces bevochten. De buit is nog niet te overzien. De val van Noworossisk beheerscht de frontpagina's van alle Berlijnsche bladen. Alle bladen vestigen de aandacht op het feit, dat Noworossisk na den val van Se- bastopol de eenige groote bruikbare haven was aan de Oostkust van de Zwarte Zee Het „Zwoelf Uhr Blatt" wijst er op, dat zich weliswaar nog enkele kustplaatsen, zooals Batoem, Soechoem en Toeapse in de handen van den vijand bevinden, doch dat deze verreweg niet van zoo'n beteekenis zijn voor de bolsjewistische marine ale Noworossisk. Stad en haven Noworossisk v/erden in de laatste jaren volgens de mo dernste beginselen versterkt. De haven zelf Is 2.5 k.m. breed. De ligplaatsen bieden plaats voor 20 groote Oceaanschepen, wel- xe tegelijkertijd kunnen laden en lossen. tuigen op den grond vernield werden. Bij een bruggehoofd aan de Wolchof ten Zui den van het Ladogameer en aan het om- singelingsfront van Leningrad mislukten herhaalde vijandelijke aanvallen. Marine artillerie heeft by Kroonstad een Sowjet- mijnveger en een sleepboot in den grond gehoord. In de Finsche Golf werd een mijn- veger door bomtreffers beschadigd. Aan het Noordelijke IJszeefront hebben ge vechtsvliegtuigen den oorlogshaven Moer mansik en spoorweginstallaties met goed gevolg gebombardeerd. Van 25 Aug. tot 4 Sept. verloor de Sow- jetluohtmacht 1062 vliegtuigen, waarvan 812 in luchtgevechten, 175 vliegtuigen werden neergeschoten door luchtdoelge schut en 33 door afdeelingen van het le ger. De overige werden op den grond ver nield. In dezelfde periode gingen aan het Oostelijke front 49 Duitsche vliegtuigen verloren. In Noord-Afrika hebben de Duitsche en de Italiaansche luchtmacht geopereerd te gen Britsche stellingen, concentraties van pantserwagens en vliegvelden. Na voltref fers werden ontploffingen en branden waargenomen. Bovfin het Noord-Afrikaan- sche gevechtsgebiéd en boven Kreta wer den door Duitsche en Italiaansche jagers en door luchtdoelgeschut 20 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Bij vluchten naar het bezette gebied in het Westen werden 10 Britsche vliegtuigen, boven de Noordzee en het Kanaal door schepen der marine 2* Britsche vliegbooten neergeschoten. Duitsche vliegtuigen heb ben gisteren indiustrie- en verkeersinstal laties aan de Zuidkust van Engeland en in Oost-Enigeland aangevallen". HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT Het Italiaansche weermachtsbericht van Zaterdagmiddag meldt: In den Zuidelijken sector van onze stel lingen in Egypte is gisteren een gevecht geleverd met vijandelijke infanterie-een- heden, welke door tanks gesteund werden. De vijand leed zware verliezen en liet eenige honderden gevangenen in onze han ded: achter, onder wie de bevelvoerende generaal van de zesde Nieuw-Zeelandsche brigade. Onze luchtmacht bestookte concentraties vijandelijke tanks en vrachtauto's met bommen. Veertig van deze voertuigen vlo gen in brand. In luchtgevechten werden 6 vijandelijke vliegtuigen, neergeschoten. Een van onze jachtvliegtuigen is niet op zijn steunpunt teruggekeerd. Het weermachtsbericht van Zondagmid dag meldt: „Aan het Egyptische front gisteren geen noemenswaardige gevechten. De Ita- liaansch-Duitsche luchtmacht ontplooide een groote bedrijvigheid en viel herhaal delijk met duidelijke uitwerking groepen tanks en auto's in de vooruitgeschoven li- niën en achter het vijandelijke front aan. Vijandelijke vliegvelden ten Zuidwesten van Alexandrië werden door onze vlieg tuigen krachtig gebombardeerd. Bij talrij ke gevechten werden 16 Britsche vliegtui gen door de jagers der Spil neergeschoten. Bij een aanvalspoging van Amerikaan- sche vliegtuigen boven Kreta werden 4 vliegtuigen van het type „Liberator" ver nield, twee door Duitsche jagers en twee door het afweergeschut van het eiland. Onze bommenwerpers hebben ook giste ren talrijke brisant- en brandbommen la ten vallen op het vliegveld Mikabba. Drie onzer vliegtuigen zijn niet van hun vluch ten teruggekeerd. Britsche jachtvliegtui gen hebben een machinegeweervuur ge opend op eenige visschersvaartuigen ter hoogte van Sicugliana Marina (Agrigen- to). Een visscher werd gedood, eenige an dere gewond". DE OORLOG IN DE LUCHT. De stad Rouaan en omgeving is Zater dag door Engelsche vliegtuigen aangeval len. Er werd een vrij groot aantal bommen neergeworpen. De burgerbevolking leed verliezen en er werden huizen vernield. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht West-Duitsch gebied aan gevallen, zoo verluidt van militaire zijde. Brisant- en brandbommen veroorzaakten in enkele steden materieele schade en schade aan gebouwen. Volgens tot dusver ontvan gen rapporten werden zes der aanvallende vliegtuigen neergeschoten. Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben in den afgeloo pen nacht voor den oorlog belangrijke in stallaties aan de Engelsche Oostkust aan gevallen. DE TOESTAND IN INDIë. In Bombay zijn, naar de Britsche berich- tendiens meldt, 12 Indiërs gearresteerd, o.m. zes vrouwen. Optochten werden met gummiknuppels uiteengedreven, waarbij 12 Indiërs gewond zouden zijn. Op ver scheidene plaatsen hebben Indische vrijheid strijders getracht het tram. en autobusver- keer tegen te houden en een autobus in brand te steken. De politie heeft de me nigte verstrooid en bovendien traangas gebruikt. Twintig arrestaties" zijn verricht. Van 10 uur 30 tot 6 uur mag in de gebie den der ongeregeldheden niet uitgegaan worden. Zaterdagavond zijn in Bombay volgens Reuter opnieuw ongeregeldheden uitgebroken, toen Congresleden trachtten een optocht te houden. De politie schoot op de menigte, waarbij twee Indiërs ge wond zouden zijn. VOORWAARDEN VOOR DE VRIJLATING VAN GANDHI. Naar de Britsche berichtendienst meldt, zijn aan Gandhi de voorwaarden bekend gemaakt, waaronder de Indische regeering bereid is hem vrij te laten. De Indische regeering, zoo wordt in het bericht gezegd, kan Gandhi slechts in vrij heid stellen, wanneer hij zijn dreigement, een massabeweging tegen de regeering te organiseeren, intrekt. Wanneer Gandhi dit niet doet, dan zal Gandhi tot aan het einde van den oorlog geïnterneerd blijven. VERKLARINGEN VAN MAÏSKY. Naar aanleiding van een „internationale jeugdontmoeting" te Londen en de in ge heel Engeland door de „jongcommunisti- sche Liga" georganiseerde meetings heeft de Sowjetambassadeur Maisky volgens den Britschen berichtendienst opnieuw in een boodschap verklaard: „Tot dusver drukte de voornaaste last van den strijd tegen Duitschland op de schouders van Rusland; wij verwachten echter, dat deze last reeds spoedig gelijkmatiger ook door onze bondgenooten zal worden gedragen". BIJEENKOMST VAN EUROPEESCHE JEUGDDELEGATIES. Op uitncrodiging van Reichsleiter Baldur /on Schirach zullen op 14 September te Weenen de delegaties der Europeesche jeugd bijeenkomen voor de oprichting van een Europeeschen Jeugdbond. Onder lei ding van Duitschland en Italië zullen, naar wordt medegedeeld, de jeugdleiders van Europa getuigenis afleggen van hun trouw aan de revolutionnaire opvoedings-idealen, die een jeugd bezielen, welke aan het Oos telijke front door vergoten bloed en ge meenschappelijk behaalde overwinningen aaneengesmeed is. BINNENLAND Hulp van de schooljeugd bij het rooien ZIJ IS ALLEEN ALS RESERVE TE BESCHOUWEN. Betreffende het verzoek van den secre taris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbe scherming aan de scholen om in het uiter ste geval hun medewerking te verleenen bij het rooien van aardappelen, wordt het volgende bericht. Zooals in de eerste mededeeling aan gaande de oogsthulp reeds werd bekend gemaakt, zal de hulp van de schoolklassen die zich daarvoor hebben opgegeven, al leen worden ingeroepen in die streken, waar het niet mogelijk zou blijken de aard appelen voor den aanstaanden winter tij dig te oogsten. Hiervoor zal dan gebruik worden gemaakt van de schooljeugd uit den omtrek. Indien eens een afstand per trein of tram zou moeten worden afgelegd, zal dit steeds zóó geregeld worden, dat de schooljongens, die gedurende den geheelen dag onder leiding van een leeraar of on derwijzer blijven, niet te vroeg van huis behoeven en omstreeks etenstijd weer thuis kurfiren zyn. Dit beteekent, dat er geen verre reizen met de klassen ondernomen zullen worden en dat de jongens ook niet bij boeren zullen overnachten, doch ge woon thuis zullen slapen. 'De kosten voor eventueele vervoermiddelen zullen uiter aard door de overheid gedragen worden. De geheele organisatorische regeling hier van berust bij de Nederlandsche Heide maatschappij, die er voor zal zorg dragen, dat de schoolklassen op de plaats van aan komst zullen worden opgewacht door één harer vertegenwoordigers, die de klassen naar de oogstvelden zal brengen en aldaar op de werkzaamheden toezicht kan uit oefenen en technische aanwijzingen zal ge ven. De klassen blijven echter onder de leiding van den leeraar of onderwijzer. Uiteraard behoeft er geen vrees te be staan dat de jongens als volwassenen zul len worden beschouwd en dat zij dienover eenkomstig langdurigen en zwaren arbeid zullen moeten verrichten. De overheid is zich in dezen haar groote verantwoordelijk heid bewust, welke verantwoordelijkheid zij alleen aanvaardt in de wetenschap, dat, op deze wijze de geheele oogst veilig kan worden binnengebracht en dat daarmede de aardappelvoorziening voor ons volk voor dezen winter is verzekerd. Er wordt voorts nog de aandacht op ge vestigd, dat, incfien door de overheid een beroep op deze schoolklassen zal worden gedaan, dit geschiedt buiten het kader van het hier en daar gebruikelijke landbouw- 40.000.— VOOR EEN TEXTIEL- GROSSIER. OOK ZIJN 5 REIZIGERS BEBOET. De Rottordamsche grossier in textiel- goederen, P. van Buren, heeft in 1941 ge durende ruim een half jaar getracht aan zienlijke extra-winsten te maken bij den verkoop van wol en wollen sokken. Hij verkifcht zijn voorraad van voor-oorlog- schen prijs en kwaliteit bij voorkeur aan die winkeliers, die bereid waren per do zijn paar sokken een toeslag van 6.te betalen. De wolprijs verhoogde hij met 2.50, ƒ4 en 6 per kg., al naar het mindere of betere kwaliteit was. Teneinde ontdekking der prijsovertredingen te voorkomen, berekende de grossier op zijn verkoopfacturen slechts den officieelen prijs, liet de koopers echter aan zijn reizi gers den toeslag zonder afgifte van kwi tantie bijbetalen. De normale distributie van den goederenvervoer onder de afne mers kwam door deze praktijken natuur lijk in het gedrang, want zooais dat in der gelijke gevallen altijd gaat, kregen zij, die bereid waren den hoogeren prijs te beta len, een aanmerkelijk grooter kwantum toe gewezen dan de winkeliers, die aan de oude prijzen vasthielden. Deze omvangrijke prijsopdrijving werd door den inspecteur voor de prijsbehcer- srhing te 's Gravenhage bestraft met een boete xan '40.000.terwijl de 5 rffti- gers van Van Buren, die extra-provisie van de toeslagen hadden genoten, met be dragen varieerend van 400.tot f 900. zijn beboet. verlof om. Verzoeken om landbouwverlof of oogstvacantie voor leerlingen, die op eigen bedrijf of in den omtrek de nood zakelijke landbouw-werkzaamheden kun nen verrichten, behooren dan ook niet bij het bureau oogsthulp van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbe scherming te worden ingediend, doch moe ten nog steeds gericht worden tot dezelfde instantie als in voorgaande jaren. De aan meldingen van leerkrachten en leerlingen bij het bureau oogsthulp worden uitslui tend beschouwd als de laatste reserve, waarop de overheid in uiterste noodgeval len een beroep zal kunnen doen. Ten behoeve van het werk op den akker worden voor deze jongens vele klompen beschikbaar gehouden, die na afloop der werkzaamheden hun .eigendom blijven. Ook krijgt iedere jongen, die in dit ver band heeft meegeoogst, san het einde der week 10 K.g. aardappelen mee naar huis. Bij de voedselvoorziening mag niets verloren gaan De sec.-gen. van het departement van Landbouw en Vissoherij deelt aan hen, die' op eeniigerlei wijze in hun beroep de be schikking hebben over versoli fruit het vol gende mede; In de huidige omstandigheden moet tot eiken prijs worden voorkomen, dat van het beschikbare fruit eenige hoeveelheid door bederf verloren gaat. De mogelijkheid; be staat, dat ten gevolge van incidenteele oor zaken als stagnatie in het vervoer, weers omstandigheden enz. fruit dreigt te beder ven. Dit bederf zal nog kunnen worden voor komen, indien men plaatselijk in bepaalde situaties snel zou kunnen optreden. Daar toe staan echter wettelijke maatregelen in het belang der voedselvoorziening in vele gevallen in den weg. Dit nu kan nooit de bedoeling van deze wettelijke voorschriften zijn. Derhalve is bepaald, dat aan een ieder, die met zijn fruit in bovenvermelde om standigheden komt te verkeeren, door de veiling of den plaatselijken bureauhouder ontheffing kan worden verleend van elke bepaling op het struk der voedselvoorzie ning het hetzij dit een verbod1 inhoudt dan wel een verplichting oplegt welke het voorkomen van bederf en bij gevolg de aanwending voor de voedselvoorziening in den weg zou staan. Dit geldt niet enkel voor demgene die over het fruit beschikt ten tijde van het optreden der incidenteele oorzaak, doch ook voor diens rechtsopvol gers, mits door hen aangetoond kan wor den, dat de partij fruit in de bovenbedoel de omstandigheden verkeerde. Ten over vloede moet er op worden gewezen, dat met dezen vorm van toepassing van het „nood -breekt wet" op geen enkele wijze bedoeld wordt de bestaande wettelijke be palingen aan krafcht en beteekenis te doen inboten. Voorts zal zorgvuldig worden gewaakt en streng worden opgetreden tegen mis bruik en tegen eiken vorm van persoon lijk toedoen in verband met het bederf. HERDENKING STERFDAG PETER TON. Gisteren heeft op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen te 's-Gravenhage, de heer ban Den Haag het feit herdacht, dat weer man Peter Ton voor twee jaar in den strijd van de beweging gevallen is. Er was veel belangstelling. Deputaties van het rechts front, van den jeugdstorm en van andere organisaties waren aanwezig. De waarne mend heerbancomandant, banleider A. F. Henken, sprak een herdenkingrede uit, waarin hij de wijze memoreerde waarop Peter Ton gevallen is: als offer van den nieuwen tijd, zooals Koot, Pelser en Janse vielen. Vervolgens sprak onderbanleider J. van der Hout, die herinnerde aan den strijd van de beweging en hoe Peter Ton in het midden van dezen strijd zijn leven voor de bescherming van de jeugd en de toekomst heeft gegeven. Nadat mevrouw Ton een krans op het graf van haar zoon had gelegd, volgden kransen van den lei der der Nat. Soc. Beweging eivhet district. Dr. Schuon legde een krans namens het Arbeitsbereich der N. S. D. A. P. Voorts legden vertegenwoordigers van het vendel Peter Ton, jeugdstorm en N. S. K. K. en van nevenorganisaties kransen op het graf. De herdenking werd besloten met het laat ste appèL C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. VACANTIE IN HOLLAND. Mijn vriend de koekoloog uit de Boterstraat en de blozende slager, deze witte mijnwerkers hebben zich weer omgord met het witte kleed van hun dagelijkschen arbeid en staan weer klaar met mes en schuimspaan in de hand om hun arbeid te doen tot heil der volksgemeenschap. De schoo- ne dagen van Aranjuez zijn voorbij. Och, wij hebben wat gedrenteld langs Holland's dreven. Wij zijn blij ge weest met de hitte, de koekoloog en ik, en blij met een regendag, de sla ger. Wij zagen hem immers zijn vele kilo's torsen in de brandende zon. Ik moest groeien van de buitenlucht, hij slinken en voor hem was de hitte daartoe zeer geëigend. Maar hij pufte langs de wegen als een auto met een. aanhangsoepketel. Het werd zijn nood lot ook in zijn vacantiedagen de kilo's vle'esch te moeten meedragen, waar vele menschen met zulk een begeerte naar keken. En toen wij in den die rentuin naar de olifanten stonden te kijken, nam een knaap hem eens aan dachtig op en riep daarna tot^ zijn makkers, op mijn dikken, blozenden slager wijzend: Hé jongens, wij staan aan den verkeerden kant van het hek! Deze en andere vreugden genoten wij. Nu zit ik weer in mijn confectie pak] e van gedistribueerde ondermelk achter mijn schrijfbureau en schrijf weer Momentjes. Maar telkens dwaalt mijn blik naar buiten. Achter de vensters is' het zonnige Holland. POLITIEK WEEKPRAATJE MAX BLOKZIJL. Hedenavond om 19.05 tot 19.20 spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum I zijn politiek weekpraatje uit, getiteld: „Een vreeselijke ervaring". W.A.-PLECHTIGHEID IN UTRECHT. De herdenking van den dood van wachtmeester Janse. De heerban 8 van de W.A. der N.S.B. heeft Zondagmiddag in de plechtige bij eenkomst den dood herdacht van wacht meester Jacob Janse, die op 6 Juni 1942 te Utrecht het slachtoffer werd van een moordaanslag, gepleegd tijdens een colpor- tagetocht met nationaal-socialistische pro- pagandalectuur. Te twee uur marcheerden ruim driehonderd W.A.-mannen van het kringhuis der N.S.B. aan de Kromme Nieuwe Gracht te Utrecht naar de Kanaal straat, waar de moord plaats vond. Op de plaats van den moordaanslag, waar door vier W.A.-mannen de eerewacht was be trokken, werd halt gemaakt en een mi nuut stilte in acht genomen, terwijl de commandant den groet bracht. De stoet marcheerde vervolgens naar het kerkhof, waar reeds vele leden der N.S.B. tezamen waren gekomen. Onder hen bevonden zich de burgemeester van Utrecht, de heer C. van Ravenswaaij en de waarnemend chef van den staf der W.A., banleider Harten. Nadat de ban met een doffe roffel der trommen geopend was, werden verschillen de kransen op het graf gelegd, o.a. van den Leider der N.S.B., ir. Mussert, namens het stafkwartier der W.A., het vendel Jacob Janse en den Nationalen Jeugdstorm. Hier na werd het appèl van het vendel Jacob Janse gehouden en speelde het muziek corps het „de laatste groet". De vormings leider der W.A., onderbanleider J. J. van der Hout, sprak een korte herdenkings rede uit. Tot slot van de herdenkingsplech tigheid vond een défilé Van alle vendels langs het graf plaats. HET ZIEKENFONDSENBESLUIT. Een verplichting voor werkgevers. Herhaaldelijk komt het voor, dat werk gevers niet de op hen rustende verplichting nakomen, om op de voorzijde van de laat ste coupon voor ziekenfondspremie, welke bij het eindigen van de dienstbetrekking aan den arbeider wordt ter hand gesteld, het ontslag, alsmede den datum van ingang daarvan te vermelden. Daar allerlei moei lijkheden van deze nalatigheid het gevolg kunnen zijn, vestigt het Staatstoezicht op de Ziekenfondsen nog een nadrukkelijk de aandacht der betrokkenen op vorenstaande verplichting. Installatie van burgemeester P. A. J. Schipper te Ouddorp (Z.-H.). Zaterdag middag had onder groote belangstelling van N. S. B.-zijde de installatie-plaats van den heer P. A. J. Schipper tot burgemees ter te Ouddorp (Z.-H.) als opvolger van burgemeester Hermans, die naar Rijnsburg is overgeplaatst. Wethouder Westhoeve hield een rede. Nadat hij den nieuwen bur gemeester den ambtsketen, had omhangen, hield burgemeester Schipper zijn-installa tierede, waarin hij de drie bronnen van het nationaal-socia'lisme uiteenzette, n.l. gods vertrouwen, liefde voor volk en vaderland cn eerbied voor den arbeid. Hij sneed de belangrijkste vraagstukken aan. die in Ouddorp zijn aandacht zullen vragen en zegde Winterhulp, Ned. Volksdienst, t.b.c.- bestrijding, enz. zijn steun toe. Hij hoopte hierbij het vertrouwen van de burgerij te zullen winnen. Daarna spraken burgemees ter van Houten van den Driel, de heer M. M. van der Baan te Melissand namens de groep West-Flakkee der N. S. B., de heer Koert van Middelharnis namens den Land stand, burgemeester L. J. den Hollander van Middelharnis namens de burgemeesters van het eiland en ten slotte een der Orts- kommandanten van het gewest.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1