DUITSCHLAND WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1942 OE LEIDSCHE COURANT PAG. 3 BESLUITEN VAN DEN BURGE MEESTER n Verhooging subsidie M. H. De jongste wijziging van de steunregeling voor valide werkloozen heeft aanleiding gegeven om ook de steunnormen voor hen, die door de Gemeentelijke Commissie voor Maatschap pelijk Hulpbetoon worden ondersteund te herzien. De aanpassing is zoodanig tot stand ge bracht, dat de ondersteuningen voor arm lastigen in het algemeen zijn verhoogd en gebracht op bedragen, welke gemiddeld 0.50 per week beneden den steun voor ongeorganiseerde werkloozen blijven. Be halve deze verhoooging dient nog op de gemeentebegrooting te worden geregeld de verhooging van het subsidie over 1942, voortvloeiende uit het mede verstrekken van een extra-winter-uitkeering aan door de Commissie ondersteunden. Beide ver hoogingen te zamen worden begroot op 77 133.000.—. Ook zal aan de kinderen van armlastigen op overeenkomstige wijze als aan de kinde ren van werkloozen kosteloos melk worden verstrekt. De kosten van deze verstrekking worden voor 1942 geraamd op 7 14.200. en zullen eveneens door verhooging van het gemeentelijk subsidie moeten worden gevonden In totaal zou het subsidie dus moeten worden verhoogd met 133.000.-j- 14.200.of 147.200.Aangezien ech ter op de begrooting van de Commissie een bedrag van f 30.000.is uitgetrokken voor extra-verstrekkingen, kan met een subsi- dieverhooging van 7 117.200.worden vol staan. Mitsdien heeft de burgemeester besloten het subsidie voor M. H. te verhoogen met f 117.200. Bestuurscommissies. Volgens de gel dende bepalingen treden leden van door de gemeente ingesteld commissies en bestu ren in den regel slechts periodiek af. Er kunnen zich echter omstandigheden voor doen, welke tusschentijdsche aftreding wenschelijk of noodzakelijk maken, zooals langdurige ziekte, afwezigheid, dan wel an dere redenen, welke leden ongeschikt ma ken hun lidmaatschap te blijven waarne men. Ook is het niet noodig imperatief voor te schrijven, dat, alvorens tot een keuze door den Burgemeester, waarne mende de taak van den Raad of B .en W., wordt overgegaan, een aanbeveling of voordracht aan hem 'wordt gedaan of dat raadpleging moet plaats hebben, gelijk ten aanzien van verschillende commissies of besturen is bepaald. Verder is het, nu de werkzaamheden van den Gemeenteraad rusten en openvallende plaatsen in dien Raai niet meer worden aangevuld, ge- wenscht om het voorschrift in sommige ver-rdeningen, bepalende, dat een of meer raadsleden in commissies oLbesturen moe ten worden benoemd, buiten werking te stellen. Ten slotte maakt de omstandigheid, dat ook de werkzaamheden van B. en W. rusten, afwijking van het voorschrift in verordeningen, bepalende' dat de voorzit ter van commissies of besturen door B. en W. uit hun midden wordt aangewezen, noo dig. Met het oog op een en ander heeft de Burgemeester de noodige bepalingen ge troffen. LETTEREN EN KUNST PRIJSVRAAG VOOR DE BESTE ROMAN IN 1943. Door de firma J. H. Gottmer en Co. te Haarlem, mr. Cornelisstraat 2, is een prijs vraag uitgeschreven voor de beste roman in 1943. Gevraagd worden Nederlandsd/e of Vlaamsche romans, omvang ongeveer 18 vel van 16 pagina's, per pagina ongeveer 350 woorden, in totaal ten hoogste 100.000 woorden. De romans moeten in duidelijk handschrift óf getypt worden ingezonden op slechts aan één zijde bedrukt papier. De schrijver is geheel vrij in de keuze van het onderwerp, zoowel als in de te volgen spel ling. De romans moeten in voortreffelijken stijl geschreven, van inhoud en handeling moreel gezond en voor ieder aanvaardbaar zijn. De boeken zijn bedoeld voor een groo- ten lezerskring en daarom zal over het al gemeen een boeiende handeling meer wor den gewaardeerd dan diepzinnige bespie gelingen of uitvoerige psychologische ont ledingen. Prijzen: 1. een eereprijs, groot 712.500. 2. een eerste prijs groot 7.500.3. een tweede prijs groot 5000.4. een aanmoe digingsprijs groot 7 .500.Deze laatste prijs is bedueld als aanmoediging voor een schrijver (of schrijfster) van wie nog nim mer een werk is uitgegeven en die niet in aanmerking komt voor een der onder 1, 2 en 3 genoemde prijzen. Jury: De namen der jury-leden zoowel voor Nederland als voor België zullen m.der worden beki_nd gemaakt. Het spreekt vanzelf, dat voor deze jury alleen de meest deskundige menschen zijn aangezocht. Bepalingen: Door de inzending van hun copy worden de auteurs geacht zich onder worpen te hebben aan de volgende bepalin gen: 1. De door de jury bekroonde ma nuscripten gaan met het recht van uitgave in vollen eigendom over aan de firma J. H. Gottmer en Co. Over rechten van verfil ming en vertaling zal bij voorkomende ge legenheid overleg gepleegd worden. De niet bekroonde manuscripten worden na de uitspraak van de jury aan de inzenders te ruggezonden. 2. Deelnemers aan de prijs vraag zenden hun manuscripten, zonder vermelding van naam, onder motto in. Zij voegen bij hun handschrift een goed geslo ten en verzegelde enveloppe, die op duide lijke wijze, in den rechter bovenhoek, het zelfde motto draagt als het manuscript. In de enveloppe sluiten zij een brief, vermel dende hun volledige naam en adres, bene vens een korte levensbeschrijving, en een opsomming van de eventueel reeds van hun hand, zoo onder eigen naam, als onder pseu doniem, verschenen werken. 3. De uitge versfirma Gottmer en Co. heeft alleen dan het recht niet alle prijztn toe te kennen, indien de ingezonden romans, volgens het oordeel van de jury niet zoodanig aan de gestelde eischen voldoen, dat alle prijzen kunnen worden toegekend. 4. De datum voor of waarop de manuscripten in het be zit moeten zijn van de firma J. H. Gottmer en Co., is bepaald op 18 April 1943. 5. De uitspraak der jury is bindend en zal voor of op 1 Juli 1943 worden bekend gemaakt. STRIJDT VOOR EUROPA De aanval grijpt voort HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEH RER, 2 Sept. (D. N. B.). Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Ten Zuid-Oosten van Anapa vordert de aanval van Duitsche en Roemeensche troe pen op den taai strijdenden vijand in ver sterkte hoogtestellingen. Voor Stalingrad won de aanval in hevige gevechten verder terrein. Snelle formaties die ten Noorden van de stad tot aan de Wolga zijn door gedrongen, sloegen verscheidene door vrij sterke strijdkrachten ondernomen tegenaan vallen van den vijand af. Op de Wolga werd door de luchtdoelartillerie een mo torschip van 500 brt. tot zinken gebracht. Een verkenningsvliegtuig bracht in de delta van de Wolga ten Zuiden van Astrakan een bolsjewistisch tankschip door bommen tot zinken. Ten Zuid-Westen van Kaluga en bij Rzjef werden verscheidene plaatselijke aanvallen van de bolsjewisten afgeslagen en gereed staande troepen door artillerie vuur en aanvallen van de luchtmacht uit eengeslagen. Ten Zuiden van het Ladogameer mis lukten nieuwe vijandelijke aanvallen met zware, bloedige verliezen. Op het meer werden door bomtreffers een bolsjewisti sche torpedoboot tot zinken gebracht en 2 transportvaartuigen beschadigd Gevechtsvliegtuigen vielen overdag en 's nachts een belangrijk spoorwegknoop punt ten Noord-Westen van Moskou aan. Ontploffingen en zware branden werden bij het vertrek waargenomen. In den afgeloopen nacht vlogen bolsje wistische vliegtuigen boven het Gouverne ment-Generaal en boven Oost-Pruisen, waar zij voornamelijk woonwijken in de stad Warschau aanvielen. Er ontstonden verscheidene branden. Bij aanvallen van Duitsche en Italiaan- sche snelle troepen op de Britsche stellin gen in Egypte werden 30 vijandelijke tanks vernietigd. In het kader van deze gevechten werden op 31 Augristus en op 1 Septem ber in luchtgevechten door Duitsche en Italiaansche jagers 51, door luchtdoelartil lerie 4 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Een Duitsche duikboot bracht in de Mid- BURGERL1JKE STAND LFIDEN Geboren: Frans Willem Geleijn, z. v. L. A. v. d. Putte en A. W. J. Catsman Robert Jan Theo, z. v. J. J. Fekkes en M. B. Hardey Hendrikus Jacobus Jozef, z. v. J. Vermeer en H. J. v. Yzendoorn Andries Jacob Antonius, z. v. J. Vermeer en H. J. v. Yzendoorn. Ondertrouwd E. de Boer jm 26 j. en J. Schild jd 24 j. H. J. Sloos jm 27 j. en A. M. C. Koper jd 26 j. J. G. Schoo- nens jm 25 j. en A. K. L. Witzke gesch. 31 j. Overleden: A. lOeijn, hsvr. van J. den Heijer 46 j. J. v. Leeuwen m. 64 j. J. Meijrink m. 69 j. F, Scholten m., 60 jaar. VOOR DE KINDEREN WIE IS JARIG? Van 6 tot en met 12 Sept. Op 6 Sept.: Jopie Vlasveld, Z'Woude; Mien Hoogervorst, Langeraar; Corrie van Britsum; Rietje Broers; Tinie Bos. H'Wou- de; Marietje Koeleman, Leidschendam; An nie v. Teylingen; Gerard en Jos. v. d. Velde, Hillegom. Op 7 Sept.: Mina v. d. Ven, H'Woude; An nie van Schie, Oegstgeest; Jopie v. d. Bosch, Leidschendam; Greetje Veeren; Jopie Ver steeg. Op 8 Sept.: Henk Brama, N'Hout; Kees Heetvelt; Marietje Overdevest, Z'Woude; Betsy van Schage, Hoogmade; Annie Pley; Truus Warmerdam, Voorhout; Wim v. Haa ien; Annie Gründemann; Treesje Snijers; Nellie Driessen; Ria Zqet, Oude-Wetering: Co v. d. Meer, Hoogmade; Nicolaas Peter de Vries, Warmond; Mies Vink, Bodegra ven. Op 9 Sept.: Theo Kleijhorst, Lisse; Mien v. d. Poel, Z'Woude; Jan van Ruiten, R'Veen; Tilly Lagerberg; Henk Rooze; Rietje Zandbergen, Z'Woude; Nellie v. Schie, Warmond; Gatha de Vroomen, War mond; Marietje v. d. Velde, Hillegom. Op 10 Sept.: Truus v. d. Klugt, Lisse; An nie Ouwerkerk; Piet v. d. Zwet, Voorhout; Corrie Klein; Kees van Dijk, H'Woude; Eif Stipdonk; Rika Straathof, Z'Woude; Hennie Boon: Jan Bartels, RVeen; Theo v. d. Voort, Leimuiden. Op 11 Sept.: Bernard Heetvelt; Maarten v. d. Ploeg, Noordwijkerhout; Marietje van Sonderen; Jo v. d. Hulst, Z'Woude; Bep v. d. Meer, R'Veen; Nellie v. d. Poel, Weipoort; Lenie v. Stein, N'Hout; Jan Kraan, Ter Aar; Nico v. Rijn, Kwakel. Op 12 Sept.: Annie v. d. Ploeg, H'Woude; Toos Juffermans; Niek Wensveen, Stomp- wijk; Kees v. Hoorn; Jourt Hoekstra, O'Wetering; Jan L'Ortije: Kees v. Schie, Voorhout; Corrie Bekkering; Maria Over- dijk; Piet Angevaare, Zevenhoven; Kees Streefland; Theo de Jong, R'Veen; Annie Hilgersom, Stompwijk. Ik feliciteer de jarigen. Waar geen plaats genoemd is, is dit Lei den. De namen van niet schoolgaande kin deren, worden niet geplaatst. Bij verzoek op plaatsing, ook opgeven den ouderdom van den jarige. Oom WIM. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 2 Sept. Kaas. Prijzen: le kwal. met rijksmerk f 62,00—62.50, 2e kwal f 59.5061.00 per 50 kg. Handel maag. Gemeentel. Aankondiging GEMEENTELIJKE VISCHVERKOCP. De Burgemeester van Leiden maakt be kend, dat op Vrijdag 4 September a.s., des morgens vaft 1012 uur, 'in den gemeente lijken visschwinkel Hartesteeg hoek Nieuw. stiaat, een beperkte hoeveelheid versche zeeyisch zal worden verkocht, waarvan de prijs 40 cent per kg. bedraagt, aan ge- dellandsche Zee een schip van 4000 brt. uit een convooi tot zinken. Bij vluchten overdag boven de bezette gebieden in het Westen verloor de Brit sche luchtmacht gisteren 2 jachtvliegtui gen. In den afgeloopen nacht viel de Britsche luchtmacht verscheidene plaatsen in de Saarpalts aan. De burgerbevolking leed verliezen. In woonwijken, vooral in Saar- lautern, ontstond materieele schade en schade aan gebouwen. Twee der aanvallen de vliegtuigen werden neergei&hoten. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen plaatsten op een troepenkamp aan de En- gelsche Zuidkust bomtreffers van zwaar kaliber. In den nacht werden voor den oor log belangrijke installaties in de Midlands en in Noord-Oost-Engeland met brisant- en brandbommen bestookt en verscheidene branden veroorzaakt. Het opperbevel van de~- weermacht deelt voorts nog het volgende mede: In het bij Dieppe buitgemaakte Engel- sche bevel, aanhangsel I, alinea 4, nummer b 2 wordt gezegd:: :„Waar het ook maar mogelijk is, moeten de handen van de ge vangenen worden samengebonden, opdat zij hun papieren niet kunnen vernietigen. In het officieele communiqué van het opp^> fcevel van de weermacht van 30 Augustus 1942 werd o.a. deze passage van het En- gelsche operatiebevel gepubliceerd. De En- gelsche regeering heeft hierover gezwegen. Het opperbevel van.de weermacht heeft derhalve bepaald, dat alle bij Dieppe ge nomen Britsche officieren en soldaten van af 3 September 1942 om 14.00 uur geboeid zullen worden. Het motief voor deze be handeling is den gevangenen medegedeeld. Deze maatregel zal pas worden opgehe ven, zoodra de Britsdhe regeering de in het bovengenoemde bevel uitgevaardigde be paling inzake het boeien van Duitsche krijgsgevangenen in een officieele mede- deeling intrekt. Het opperbevel van de weermacht ver klaart voorts, dat voortaan alle wild west methoden van deze soort, welke een belee- diging en miskenning van dappere soldaten vormen, onmiddellijk met de scherpste re presailles beantwoord worden. De Duitsche troepen hebben tot dusver talrijke fo tografische opnamen van Diepe bewijzen het de gevangen Britten als een fat soenlijken vijand behandeld en verzorgd. Het staat aan het Britsche commando te beoordeelen, of deze door dit commando veroorzaakte verandering in de behande ling van gevangenen na de ervaringen van Dieppe meer Duitsche dan Britsche gevan genen zal treffen. steunden door Maatschappelijk Hulpbetoon, doch uitsluitend aan hen, die daartoe bon nen bij dien dienst hebben gekocht. Pakpapier dient te worden medegebracht. De bonnen zijn verkrijgbaar Donderdag 3 September a.s., 's morgens van 1011 uur, in het wachtlokaal achter het school gebouw Lammermarkt, echter alleen voor degenen, die in het bezit zijn van een oranje legitimatiebewijs, uitgezonderd al- Icenwonenden. 1374 Leiden, 2 September 1942. De Burgemeester, STEVENINCK. VERKOOP VAN VISCHKOEKEN. De Burgemeester van Leiden maakt be kend, dat op Zaterdag 5 September a.s. van 912 uur en van 1416.30 uur door de door den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zakèn gesteunde werkloozen, die over de loopende week steun hebben ont- vangen, vischkoeken kunnen worden ge kocht. De verkoop vindt plaats in het gebouw Levendaal no. 1 tegen inlevering van den gc-len contra-bon. Pakpapier dient te worden medegebracht. Leiden, 2 September 1942. De Burgemeester, STEVENINCK. Officieele Mededeelingen ZAAIZAADREGELING 1942—1943. Het bedrijfschap voor zaaizaad en poot- goed maakt bekend, dat voor het seizoen 1942-1943 de hiervolgende zaaizaadrege ling zal gelden. Door den N.A.K. te velde en op partij goedgekeurde zaaigranen, zaaipeul- vruchten en fijne zaaizaden. In principe zal ook dit jaar slechts de handel in door den N.A.K. te velde en op partij goedgekeurde zaaigranen, zaaipeul vruchten en fijne zaaizaden zijn toege staan. Deze zaaizaden kunnen onder de be kende vervoersvoorschriften door den han del bij de telers worden aangekpcht tegen de door het bedrijfschap voor zaaizaad en pootgoed vast te stellen prijzen. Niet te velde door den N.A.K. gekeur de zaaigranen, zaaipeulvruchten en fijne zaaizaden. Wanneer verwacht wordt, dat een tekort aan door den N.A.K. te velde en op par tij goedgekeurde zaaizaden zal optreden, zal tijdig worden overgegaan tot het vrij geven van niet te velde goedgekeurde par tijen. Deze partijen zullen echter eerst in den handel mogen worden gebracht nadat ze door den N.A.K. op partij gekeurd en na goedkeuring geplomlbeerd zijn. Om te voorkomen, dat het te velde en op partij door den N.A.K. goedgekeurde zaaizaad concurrentie ondervindt van het alleen op partij gekeurde zaad, zal op dit laatste een heffing worden gelegd, waardoor de prijs van dit zaad ongeveer op hetzelfde prijs niveau komt, als dat van de goedgekeur de 2de en oudere nabouwzaden. Deze hef fing, welke voor elk product nog nader zal worden vastgesteld, moet betaald zijn, al vorens tot plomtoeering wordt overgegaan. In afwijking van de regeling van het vori ge jaar zal het den handel dit jaar niet toegestaan zijn, behoudens in door het be drijfschap voor zaaizaad en pootgoed na der aan te wijzen gevallen, niet door den N.A.K. tè velde goedgekeurde granen, peul vruchten en fijne zaden van de telers te koopen. Dit laatste geldt niet voor kool zaad, waarvoor reeds een eenigszins af wijkende regeling werd bekendgemaakt. Door de provinciale afdeeling van het aan- en verkoopbureau voor akkerbouwproduc ten (P.I.C.A.) zal echter een voldoende re serve van voor uitaaai geschikte partijen ongekeurde granen, peulvruchten en za den worden aangelegd, uit welke reserve de handel zoo noodig zal kunnen putten. Bovendien kan de handel aan de pro vinciale afdeelingen van het aan- en ver koopbureau (P.I.C.A.) verzoeken, van hem bekende telers partijen, waarvan hij weet dat ze voor zaaizaad geschikt zijn, voor hem te reserveeren. Overeenkomsten. In afwachting van de nieuwe regeling, v/elke het bedrijfschap voor zaaizaad en pootgoed hiervoor zal treffen, zal voorloo- pig de handel in zaaigranen, zaaipeulvruch ten en fijne zaaizaden zijn toegestaan aan die handelaren die een o-oreenxc mst resp. voor zaaigranen, zadpeulvruchten en zaai- lijnzaad met de Nederlandsen» Akkerbouw Centrale hebben afgesloten. Quoteering. De handel in zaaigranen zal niet worden gequoteerd. Echter is in de zaaizaadveror dening 1942, waarvan de publicatie bin nenkort is te verwachten, een bepaling op genomen, die het bedrijfschap voor zaai zaad en pootgoed mogelijk maakt een ieder te verplichten zijn voorraden zaaizaden ge heel of gedeeltelijk in te leveren. Zulks zal bijv. kunnen geschieden, wanneer naar het oordeel van het bedrijfschap een han delaar door zijn handelingen een goede zaaizaadvoorziening in gevaar brengt. De handel in zaaipeulvruchten zal worden ge quoteerd volgens nader aan den betrokken handel mede te deelen richtlijnen. Bin nenkort zal aan eiken handelaar in peul vruchten, die een overeenkomst zaaipeul vruchten met de N. A. C. heeft afgesloten, worden medegedeeld, welk quantum door hem in het a.s. seizoen mag worden ver handeld. Aflevering zaaipeulvruchten aan volkstuinders. Aflevering van zaaipeulvruchten aan volkstuinders is tot nader order verboden. Eveneens zijn voorloopig verboden afleve ringen aan detaillisten en zaadwinkels, die deze peulvruchten afleveren aan volkstuin ders. Een regeling van dezen handel zal r.og nader worden bekendgemaakt. Zaaizaadregeling lijnzaad. Deze zal nog nader worden bekend ge maakt. Handel van boer tot boer. De handel van boer tot boer blijft toe gestaan. Er mag slechts zaaizaad van eigen oogst worden verhandeld. Te velde goed gekeurde granen, peulvruchten en zaden mogen slechts, nadat ze definitief geplom beerd zijn, worden afgeleverd. Niet te velde goedgekeurde granen, zaden en peul vruchten mogen eerst worden afgeleverd, wanneer deze handel door het bedrijfschap voor zaaizaad en pootgoed is vrijgegeven. Deze niet te velde goedgekeurde partyen moeten eveneens door den N. A. K. op partij zijn goedgekeurd en geplombeerd. Het plombeeren geschiedt eerst, nadat de .-erschuldigde heffing is betaald. AANMELDINGSPLICHT BEDRIJFS GROEP ZUIVEL- EN MELKPRODUCTEN INDUSTRIE EN MELKINRICHTING WEZEN. Bij besluit van de hoofdgroep „Industrie" van 6 Augustus 1942 goedgekeurd* bij be schikking van den secretaris-generaal van het dep. van Handel, Nijverheid en Scheep vaart van 15 Augustus 1942, opgenomen in de Staatscourant no. 160 d.d. 19 Augustus 1942, is de beschikking van de organisa tie commissie van 13 October 1941 (Staats courant no. 199) in dien zin gewijzigd, dat thans ook verplicht zijn zich bij de bedrijfs groep Zuivel- en Melkproductenindustrie en Melkinrichtingwezen aan te melden: a. 1. Zij die korstlooze en/of smeerkaas be reiden. 2. Zij, die weipoeder, weibrokjes, weipasta, melksuiker of andere producten uit wei bereiden, b. 1. Zij, die een vergun ning hebben voor het standaardiseeren van melk, ook wanneer zij deze melk niet rechtstreeks aan consumenten afleveren. 2. Zij die uit melk of melkproducten op fa briekmatige wijze consumptie-ijs bereiden. Aanmeldingsformulieren kunnen worden aangevraagd bij de bedrijfsgroep Zuivel- en Melkproductenindustrie en Melkinrich- tingwezen, B-ankastraat 147, 's Gravenha- ge. Zij, die zich reeds bij de betreffende vakgroepen hebben aangemeld, behoeven zich niet opnieuw te melden. Voor zoover r.oodig zullen deze bedrijven een formulier ter invulling van nadere gegevens ontvan gen. RECTIFICATIE FRUITPRIJZEN. In de publicatie V. d. gemachtigde voor de prijzen: max. grossiers- en detaillisten- prijzen voor fruit" die d.d. 2 September a.s. moet worden geplaatst, dienen de vol gendes veranderingen te worden aange bracht: Het begin, „pruimen (natuur) enz." tot en met tweede kwaliteit 7 15.per 100 kg. en 7 0.19 per kg." komt te vervallen, zoo dat de publicatie begint met den prijs voor perziken, de zin „voor den prijs van appe- 7en en peren wordt verwezen naar publ. nummer 24 d.d, 28/7/42 moet veranderd worden in „voor den prijs van appelen en peren wordt verwezen naar publ. nummer 25 d.d. 28/7/42. Voor „het vragen van iuiogere prijzen enz." moet de volgende zin alsnog worden geplaatst: „voor de prijs van pruimen woi'dt verwezen naar publi catienummer 26". HANDEL IN POOTAARDAPPELEN. De Provinciale Inkoopcentrale van Ak kerbouwproducten voor Zvuid-Holland deelt aan belanghebbenden ten'overvloede nog eens mede, dat de handel in Pootaardappe- 'en van oogst 1942 alleen is toegestaan aan die handelaren, welke door het Bedrijf schap voor Zaaizaden en Pootgoed (N. I. C. A.) als zoodanig zijn erkend. Deze handelaren zijn in het bezit van een erkenningskaart gesteld, waarop zij de diverse bescheiden, benoodigd voor de ver zending en aflevering van pootaardappe- len, bij de P. I. C. A. kunnen aanvragen. Vergunningen of erkenningen van an dere instanties, waarop handel in Poot- aardappelen zou zijn toegestaan, zijn beslist niet» geldig. AARDAPPELBONNENINLEVERING. De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de bonnen „44b" der aardap- pelkaarten, welke bonen gedurende de week van 30 Aug. 1942 tot en met 5 Sept. 1942 elk recht geven op het koopen van 1 kilogram aardappelen, op aparte opplak- vellen moeten worden ingeleverd, waarbij men er rekening mede dient te houden, dat drie bonnen „44b" één rnastoen vormen. INVENTARISATIE TUINBOUW- GEWASSEN. De Nederlandsche Groenten- en Frpit- centrale maakt bekend, dat eerstdaags een inventarisatie van den tuinbouw, met na me van de te velcfe staande wintergewas sen plaats vindt, zulks naar den toestand op 1 September 1942. Daartoe wordt in het tijdvak van 31 Aug. tot 14 Sept. aan eiken teler van warmoezerijgewassen door de Land'bouw-Crisis-Organisatie, binnen wel ker werkgebied het bedrijf van den teler is gelegen, een driedeelige groene kaart uit gereikt. De teler is verplicht de daarop voorko mende staten naar waarheid in te vullen en te onderteekenen en vervolgens uiter lijk 4 dagen na ontvangst terug te zenden naar de Landbouw-Crisis-Organisatie, wel ke hem de kaart heeft uitgereikt. Niet-na- koming van deze verplichting zal streng worden gestraft met boete en mogelijk schrapping als georganiseerde. Wellicht ten overvloede wordt er op gewezen, dat als veiling slechts mag worden ingevuld de veiling of één der veilingen, waarover de teler reeds vroeger verklaard heeft zijn producten te zullen veilen. Voorts wordt medegedeeld,, dat indien gewassen worden geteeld in door- of tus- schenteelt, m.a.w. zijn uitgezet op grootere afstanden dan gebruikelijk bij volveldsche teelt, de teler verplicht is een zoodanige op pervlakte in te vullen, waarop deze in door- of tusschenteelt geteelde gewassen bij normale volveldsche teelt zouden kun nen staan. VERVAARDIGING VAN COSMETICA. De Directeur van het hét Rijksbureau voor Chemische Producten maakt, in over leg met de directeuren van het Rijksbureau voor Aardolieproducten en het Centraal Bureau voor Margarine, Vetten en Oliën, bekend, dat het koopen van natriumsulfaat, natriumbicarbonaat, sel de soude, wassen, stearine, vaseline, witte oliën (vaseline- en paraffine-oliën) voor de vervaardiging van cosmetische producten nog slechts geoor loofd zal zijn op een, voorzoover betreft natriumsulfaat, natriumbicarbonaat, sel de soude en wassen door den Directeur van het Ryksbureau voor Chemische Produc ten, voor vaseline en witte oliën (vaseline. en paraffine-oliën) door den Directeur van het Rijksbureau voor Aardolieproducten en voor Stearine en op basis daarvan ver vaardigde grondstoffen, door den directeur van het Centraal Bureau voor Margarine, Vetten en Oliën, afgegeven koopvergun ning. Alle vóór s September 1942 door een der hierboven genoemde directeuren voor ge noemd doel verleende dispensaties en alle door anderen dan de bovengenoemde direc teuren afgegeven koopvergunningen, b.v. de door het Rijksbureau voor Genees- en Verbandmiddelen aan de cosmetische fa brieken verstrekte toewijzingen van aard olieproducten, zijn hiermede ingetrokken. Tot het verkrijgen van inlichtingen om trent de voorwaarden, waaronder in het vervolg nog koopvergunningen voor de cosmetische industrie kunnen worden ver leend, worden de betrokken ondernemin gen verwezen naar het Secretariaat van de vakgroep Cosmetische Industrie, Alexan- derstraat 6, 's-Gravenhage tel. 116087. REPELEN VAN VLAS OOGST 1942. De Land'bouw-Crisis-Organisatie voor Zuid-Holland deelt aan belanghebbenden mede, dat het repelen van vlas alleen toe gestaan is aan de telers die dit altijd heb ben gedaan. Zij moeten, wanneer zij vlas van oogst 1924 willen repelen, hiervan minstens 3 dagen vóór den aanvang aan de Landbouw- Crisis-Organisatie of den Plaatselijken Bu reauhouder kennis geven. Het vlas moet echter voor 1 Maart 1943 afgerepeld zijn. Indien aan deze bepaling niet kan worden voldaan moet het vlas on gerepeld verkocht worden. Telers, die voor het eerst willen repelen kunnen dit, zooals reeds in de „Vlasbode" van 15 Augustus j.l. werd bekend gemaakt, voor 4 September a.s. bij het Bedrijfschap Vlas en Hennep, Zwarteweg 75, Den Haag, aanvragen. MAXIMUM GROSSIERS- EN DETAILLIS- TENPRIJZEN VOOR FRUIT. Bekendmaking No. 29b/1942. Deze prijslijst geldt van 2 September 1942 af. FRUIT: p. 100 kg. p. kg. Pruimen (natuur): Groep I Dubb. Boeren Witte enz. Extra kwaliteit 7 41.0.51 lste kwaliteit 33.0.41 2de kwaliteit 15.0.19 Groep II Reine Victoria enz. Extra kwaliteit 32.0,40 lste kwaliteit 26.50 0.33 2de kwaliteit 15.0.19 Groep III Overige soorten Extra en lste kwaliteit 26.50 0.33 2de kwaliteit 15.0.19 p. 100 st. p. st. Perziken: la boven 8 cm. doorsnee 7 35.7 0.42 1b van 68 om. doorsnee 20.0.24 II van 56 cm doorsn. 11.0.14 III van 45 cm. doorsnee 5.0.07 IV beneden 4 cm. doorsnee 32.7 0.40 Druiven: Groep I. Gros Collman, Golden Champion, Mus- caat, West-Frisia, Leopold 84.1, Groep II, Frankenthaler 73.0.88 Groep III. Overige soorten 68.0.82 Meloenen: suiker en kl. gr. 'ananas 35.50 0.43 overige soorten 24.50 0.31 Voor bezorging van fruit, mag door de taillisten 7 0.01 per K.G. in rekening ge bracht worden boven den verkoopprijs af winkel. Voor de afwijkende qualiteit van boven genoemde producten, alsmede voor het /g. uitschot, moeten pry zen berekend wor den die in redelijke verhouding staan tot de hierboven gepubliceerde maximumprij zen, welke gelden voor de beste kwaliteit. Bij inkoop tegen lagere dan de *gepubli- ceerde maximumprijzen moeten de ver koopprijzen dienovereenkomstig worden verlaagd. Voor den prijs van appelen en peren wordt verwezen naar publicatienummer 24 d.d. 28.7.42. HET VRAGEN VAN HOOGERE PRIJZEN IS STRAFBAAR. Bewaar deze opgave en gebruik haar. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere on geldig maken.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 3