Spaar rM. WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1942 DE LEIDSCHE COURANT Red. Buitenland i Mr. H. GeJae. Leiden i Red. Sud en Sporti M. Zonderop, Lelden; Red. Omgevingi L. Rooien. Leldenj Red. Letteren en Kunsti Fr. Schneiders. Leiden i verantwoorde» WEERBERICHT Zon onder 20.28 uur Woensdagavond. Zon op 6.53 uur Donderdagmorgen. Tuaochen deze tijden moet wórden ver duisterd. 2 Sept.: De maan komt op Woensdag nacht 0.09 en gaat Donderdag onder 14.56 uur. (Laatste kwartier). 3 Sept.: De maan komt Donderdagnacht om 0.10 uur op en gaat Donderdagmiddag om 3.51 uur onder. 4 Sept.: De-maan komt Vrijdagnacht om 0.49 op en gaat Vrijdagmiddag om 4.44 uur onder. Arbeidsvoorwaarden in den land- en tuinbouw. In de Staatscourant van 1 September is een landelijke regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden in den land- en tuinbouw gepubliceerd. De arbeidsduur en de loonen zijn in deze re geling in het algemeen provinciegewijze vastgesteld. De overige arbeidsvoorwaar den zijn in het geheele land gelijk. De re geling gaat in op 2 September 1942. Arbeidsvoorwaarden in de textielindus trie. Daar de in Januari j.l. vastgestelde regeling van arbeidsvoorwaarden in de textielindustrie op sommige punten tot twijfel aanleiding gaf. heeft het college van rijksbemiddelaars deze beschikking in de Staatscourant van 1 September in gewij- zigden vorm gepubliceerd, waarbij de re dactie der regeling verduidelijkt is". De be wuste bepalingen hebben betrekking op extra-betaling voor ploegenarbeid en over werk en doorbetaling van loon bij z.g. kort verzuim en verzuim op feestdagen. Per jaar zal 6 dagen vacantie worden gegeven. Deze beschikking treedt in werking op 2 September 1942. Toelating tot het Nijverheidsonderwijs. De secretaris-generaal van het dept. van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbe scherming heeft bepaald, dat tot de eerste klassen van hieronder genoemde nijver heidsscholen voor lager schoolonderwijs al leen zij wprden toegelaten, die bij den aanvang van den cursus, welken zij wen- schen te volgen, aan de daarbij vermelde vereischten voldoen. Voor toelating tot de dagscholen voor een ambacht of een hand werk, en voor nijverheid, nijverheidskunst en kunstambacht is vereischt het doorloo- pen hebben van het eerste leerjaar van de school voor voortgezet lager onderwijs c.q. van het zevende leerjaar van de school voor gewoon lager onderwijs. Voor toela ting tot de dagscholen voor het visscherij- bedrijf en de binnenscheepvaart, voor huis houden, landbouwhuishouden. vrouwelijke handwerken en maatschappelijk werk en voor speciale doeleinden, is de vereischte het doorloopen hebben van het zesde Jeer- jaar van de school voor gewoon lager on derwijs. Ten slotte moet men voor toela ting tot de avondscholen en cursussen niet meer leerplichtig zijn ingevolge de leer plichtwet. Nederl. Middenstandsbank. In de gis teren gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der Ne derlandsche Middenstandsbank N.V. werd aan alle commissarissen ontslag verleend, waarna tot commissaris werden benoemd de heeren: ir. M. C. E. Bongaerts, mr. J. W. Goedbloed, L. de Groot. mr. J. G. de Hoop Scheffer, G. Kamper, H. F. J. Keip, J. J. Korff, H. J. Peletier, F. L. Rambonnet, J. Robertson, H. G. J. van de Sand en C. J. G. Struycken. Tot lid van de directie werd benoemd met ingang van 15 September de heer E. J Cool. GEMENGDE BERICHTEN Tijdens kanotocht verdronken. Teza men met eenige vrienden was de 22-jarige van Gelder uit Oss, eenige dagen geleden, een kanotocht gaan maken op de Waal. Bij het passeeren van een aak, sloeg van G. te water. De vrienden van den jongeman, die snel afgedreven waren, zagen hem niet meer, doch meenden, dat hij door de aak was opgepikt, daar zij iemand zagen wui ven. Bij nader onderzoek, bleek echter geen enkel schip de jongeman aan boord te (hébben genomen. Thans is aan alle on zekerheid over het lot van den drenkeling een einde gemaakt. Nabij Rossum is zijn lijk uit de Waal opgedregd. Doodelijke val van een fiets. Te Gen nep is het tweejarig kindje van de familie Peters, dat achter op de fiets van een der familieleden zat, zoodanig gevallen, dat het korten tijd later aan de bekomen ver wondingen overleed. Overreden en gedood. Toen Maan dagavond de autobus, die den dienst tus- schen Ommen en Almelo onderhoudt, op den rijksweg van den Ham naar Vrooms- hoop reed, stak plotseling het 3-jarig doch tertje van den heer ten B. die met ande ren aan den kant van den weg stond te pra ten, de straat over en werd door de bus overreden. Het kind was onmiddellijk don- - Gistermiddag is wederom, thans reeds, voor de derde maal in enkele dagen, een verkeersongeval te 's-Gravenhage voorge komen, dat het leven kostte aan een jon gen. De zesjarige J. S. uit de Walnoot- straat stak den Loosduinscheweg over, voor het perceel 309, waarbij hij door een autobus van de W.S.M. werd gegrepen. De jongen was op slag dood. Boerderij door bliksem getroffen. Gis ternacht omstreeks 'half vier is tengevolge van blikseminslag de boerderij, bewoond door den heer H. Douwes Gzn. te Peize, tot den grond toe afgebrand. Van den in boedel kon weinig worden gered. Brand in grasdrogerij. Maandagavond heeft een korte felle brand gewoed in de grasdrogerij Barneveld te Barneveld. Het vuur ontstond door zelfontbranding in een partij gedroogd gras. De temperatuur in de drogerij was zoo hoog gestegen, dat de partij gras, toen zij uit de trommel en in aanraking met de versohe lucht kwam, on middellijk in brand geraakte. Het vuur greep zeer snel om zich heen. De Barne- veldsohe brandweer was spoedig ter plaat- VREUGDE spaarzin kweekt een geslacht. niet om op moe ders schoot te zitten, maar om stevig op eigen beenen te staan. niet Alles, wat u wenscht kan in vervulling gaan maar jong gewende spaar zaamheid schenkt vreugde en geeft het leven een stevigen grondslag. DERUKSPOST- SPAARBANK ^STAATOV^ 160-1351 se. Zij greep de vlammen krachtig aan, het geen tot dit resultaat leidde, dat de brand in een half uur bedwongen was. Alles was verzekerd op beurspolis. Inbrekers in actie. Na vernieling van een ruit hebben zioh dieven toegang ver schaft tot de sigarenfabriek van Driessen aan de Woenselschestraat te Eindhoven. Zij hebben een partij sigaren, groot 14855 stuks gestolen, terwijl tevens 800 doosjes, elk inhoudende 10 stuks, werden vermist. De gezamenlijke waarde van het ont vreemde is 1200. Verder werd gisternacht ingebroken in het fabriekskantoor van de firma Volker aan den Kanaaldijk. Uit het privé kantoor werd o.a. een cassette, inhoudende 2200 gestolen. De totale waarde van het hier ontvreemde 'bedraagt f 2750. Tijdens afwezigheid van de bewoners wisten ongenoode gasten zich aan de ach terzijde toegang te verschaffen tot een be nedenhuis in de Rubensstraat te Amster dam. De gevarieerde buit bestond uit een bontmantel, 1000 Sigaren, 40 pakjes siga retten, een radiotoestel, zes kruiken jene ver, eenige pakken vet, blikken boter, als mede een aantal sieraden. Sluikhandelaar gesnapt. Ambtenaren van den C.C.C.D. zijn er te Almelo in ge slaagd een zwarthandelaar te arresteeren, die juist voornemens was zich met een paar duizend bónnen voor diverse levens middelen naar Den Haag te begeven. De bonnen waren op vernuftige wijze verbor gen en werden eerst na nauwgezet onder zoek gevonden op den man, die zooals uit een nader onderzoek bleek, geregeld in Den Haag bonnen tegen hooge prijzen aan den man bracht. Ook leverde hij massa's eieren, die hij tegen 40 cent per stuk ver kocht. RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gram. en Ochtendgymn. (7.00 en 8.00 B.N.O.: Nieuws) 9.15 Voor de Huisvrouw 9.20 Gevar. concert 10.30 Hobo, piano en zang 10.50 Utr. Sted. Orchest 11.00 Voor de kleuters 11.20 Zang met piano 12.00 Ensemble Willy Kok 12.40 Al manak 12.45 B.N.O.: Nieuws 13.00 Amusementsorkest 14.00 Zang met piano 14.30 Piano 15.00 Zang met piano 15.30 Voor de zieken 16.00 Zondag 28 Heidelb. Catechismus 16.30 Sylvestre Trio 17.15 B.N.O.: Nieuws 17.30 Gram. -"= 18.00 Het afgeloopen cricketseizoen 18.15 Melodisten 18.45 B.N.O.: Nieuws 19.05 Brandende kwest'es 19.20 Om- roep-Symphonie-Orkest (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschik ken 20.15 Causerie: „Torenmuziek 20.30 Beiaardconcert 20.50 Mozartpro- gramma 21.45 B.N.O.: Nieuws 22.00 Gram. HILVERSUM n, 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I 8.15 Gewijde muziek 8.42 Fluit, viool en piano 9.00 Haydn- Brahms-concert 10.00 Morgenwijding 10.15 Piano 10.40 Landbouw-Huishoud- school,causerie 11.00 Orkest Carlo Car- cassola 11.40 Operette-Aria's van Franz Lehar 12.00 Otto Hendriks 12.45 B. N. O.: Nieuws 13.00 Akkerbouw en vee teelt in het Groninger land, causerie 13.15 Orkest concert 13.45 Voordracht 14.00 Omroeporkest en orgelspel 15.00 Een modepraatje voor den komenden win ter 15.30 Altviool en piano 16.00 Re- vida Sextet 16.45 Voor de jeugd 17.15 B.N.O.: Nieuws 17.30 Varia 18.30 Reeks „Arbeidsdienst" 18.45 Volkslied jes 19.00 Reportage 19.15 Marschen 19.30 B.N.O.: Nieuws 19.50 Spiegel van den dag 20.00 Lichte gram. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio be schikken) 20.15 Filmmelodieën 21.45 B.N.O.: Nieuws en Mil. overzicht 22.10 Avondwijding 22.1524.00 Gram. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma: 6.4522.15 Hilversum I. 2e Programma: 6.4522.15 Hilversum II 22.1524.00 Duitsch Programma. 3e en 4e Programma: 7.0024.00 Duitsch programma. SPORT ATHLETEEK JEUGDCLUBKAMPIOENSCHAPPEN IN DEN LEIDSCHEN HOUT. Recordpogingen 4 x 1500 M., estafette en polshoog. Een bijzonder sporteyenement staat op Zondag 13 September voor Leiden op het programma. Dien dag worden nl.. op de Sintelbaan van het Leidsohe Hout-Sport park nationale athletiekwedstrijden ge houden, waar de Junioren Clubkampioen schappen van Nederland verwerkt zullen worden. De wedstrijden, die onder auspiciën van de N.A.U. georganiseerd worden door de Leidsche Athlethiekvereeniging „Holla-jd" zullen tal van interessante nummers be vatten. In de eerste plaats zullen twee recordpo gingen worden ondernomen, n.l. op de num mers 4 x 1500 M. estafette en polsstokhoog springen. De 4 x 1500 M. vooral zal een at tractienummer worden, daar tal van loo- pers van naam hieraan zullen deelnemen, o.a. Slijkhuis, Bouman, de Ruyter, Vis, de Roode, Stuivenberg en van Bakel. Niet minder interessant belooft,het num mer 100 M. hardloopen te worden, want voor dezen kamp staan o.m. ingeschreven Osendarp, Spree, Nota, Berger, Houtman en Grijseels. Na de verschillende interessante duels, welke in het afgeloopen seizoen reeds op dit nummer plaats vonden, kan men de kamp van Zondag 13 September als de be kroning van het seizoen beschouwen. De hardnekkige tegenstanders Osendarp, Spree, Berger en Nota kunnen opnieuw voor een spannende race zorgen. Het programma bevat verder: 300, 800 en 4 x 100 M. hardloopen, speerwerpen, dis cuswerpen, kogelstooten en hoog- en ver springen. Een record aantal toeschouwers kan op dezen laatsten athletiekdag verwacht wor den. VOETBAL L.F.C. wint het Leidsche Hout-Schild. De seriewedstrijden van Roodenburg wer den gisteravond beëindigd met de finale van het tournooi tusschen L.F.C. en Rouw koop. De wedstrijd moest op een bij terrein gespeeld worden, daar het hoofdterrein niet beschikbaar was. Rouwkoop versoheen met twee invallers, terwijl L.F.C. vier spelers uit het eerste en zeven uit het tweede opstelde. Onmiddellijk na het begin nam Rouw koop het spel in handen, een gevolg van het onmogelijk ver opdringen der verdediging en de buitenspel-tactiek. L.F.C. werd daar door tenslotte geheel ingesloten, doch deze speelwijze wreekte zich, omdat zij tegen een handigen speler als de L.F.C.-midvoor, die over voldoende snelheid beschikt, niet is te handhaven. Toen Bijl immers na een kwartier een goeden pass kreeg van Sloos, rende hij op het doel af en hij maakte geen fout (10). Van een Rouwkoop-overwicht was toen geen sprake meer en hoe meer de eerste helft verstreek, des te grooter werd de druk op het Rouwkoop-doel, hetgeen tenslotte in de laatste vijf minuten»tot drie doelpunten voor LF.C. leidde. Vijf min. voor rust forceerde Bijl een doorbraak en hij verhoogde den voorsprong (20). Onmid dellijk daarop ondernam hij weer een ren en hoewel gehinderd door een der backs en vóór zich de uitloopende Rouwkoop keeper slaagde Bijl er toch in fraai te doel punten, waarbij zijn twee tegenstanders met»elkaar in botsing kwamen. (30). Nog vond Bijl het niet genoeg. Uit een duel met den keeper naast het doel kwam Bijl als winnaar te voorschijn, hij zette voor en Ouwerkerk had den bal slechts in het ver laten doel te loopen (40). De tweede helft van den strijd was min der interessant. Het L.F.C.-doel werd nu verdedigd door den jongeren Duffels. Na omstreeks 20 min. verhoogde Bijl den voor sprong opnieuw (50), waarna R. van Berne door een verkeerde opstelling van Duffels Jr. de eer wist te redden (51). De wedstrijd ging letterlijk als een nachtkaars uit, want tien min. voor het einde riep de scheidsrechter de aanvoerders bij elkaar om den strijd wegens de duisternis te staken, hetgeen geschiedde. L.F.C. legde daardoor beslag op het Leidsche Hout-Schild. De volgorde der winnaars was: 1. L.F.C., 2 Rouwkoop, 3. L.D.W.S., 4. A.S.C. Na afloop werden de prijzen door den eere-voorzitter van „Roodenburg'', den heer H. Boom, uitgereikt. BILJARTEN Tournooi te Rotterdam. Gisteren is te Rotterdam een belangrijk biljarttournooi begonnen, dat acht dagen zal duren en waaraan, met uitzondering van van Vliet en Kobus, alle prominente Nederlandsche spelers deelnemen. Deze achtdaagsche wed strijden hebben een bijzonder karakter door hun veelzijdigen vorm. De verschillende spelers zullen n.l. niet alleen uitkomen in 45/2 en 71/2, doch de meesten van hen zullen ook den strijd tegen elkaar aanbin den over drie banden. Deelnemers aan dit tournooi zijn: van der Pol, kampioen 45/2, Sweering, kampioen 71/2, Sengers, kam pioen drie banden, de Leeuw, Dommering, Vreeswijk, Jacobs, Verbeek, Gehrels, Hein- rich en Tournier. Gisteren werd een begin gemaakt met de partijen de LeeuwSweering en van der PolJacobs. De Leeuw pleegt tegen zijn clubgenoot altijd heel sterk te spelen, maar ditmaal was hij werkelijk formidabel op dreef. In vier beurten maakte hij de par tij van 400 punten uit, aldus spelende met een gemiddelde van 100, hetgeen in een^of- ficieelen wedstrijd in ons land nog nooit is voorgekomen. Als record kan deze presta tie echter niet erkend worden, daar zij niet in een kampioenwedstrijd gemaakt is. De Leeuw maakte achtereenvolgens 1, 85, 120 en 194. Sweering bracht het tot 50, dank zij een serie van 43 in den nastoot. De uitslagen zijn: de Leeuw 400 4 194 100 Sweering 50 4 43 12.50 Jacobs 400 26 90 15.38 van der Pol 373 26 67 14.86 Vreeswijk 400/ 46 47 8.69 Dommering 240 46 37 5.21 Sweering 400 29 92 13.79 Jacobs 361 29 86 12.44 van der Pol 400 16 113 25 Vreeswijk 138 16 34 8.62 de Leeuw 400 46 69 8.69 Dommering 336 46 67 7.30 Goede Nederlanders weten, dat zij hun volk dienen, door lid te worden van den Nederlandschen Volksdienst. EEN VERHEUGEND FEIT. Een verheugend feit is het te kunnen vaststellen, dat de Nederlandsche ambu lance gesteund wordt door schier alle ge zindten der Nederlandsche bevolking. En terecht. De Nederlandsche ambulance, die onder de witte vlag met het roode kruis arbeidt, staat boven alle partijen. Zij kent een doel, het verzorgen van gewonden. Daarom zal niemand zich kunnen onttrek ken aan de plicht die op hem rust. Daarom wordt uw bijdrage verwacht. Stort haar op girorekening 87600 Neder landsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Voedingsgewassen in eigen tuin Verwaarloost Uw moestuin niet! Duizenden bewoners van stad en land hebben zich dit jaar voor het eerst op de teelt van eigen aardappelen en andere voe dingsgewassen toegelegd. Zeer velen van, hen hebben zich met ambitie van de nieuwe taak gekweten. De droge voorzomer was weliswaar ongunstig voor den groei van verschillende groenten, doch door die droogte was de bestrijding van de onkrui den te gemakkelijker. Toen kwam de re gen. Dat beteekende niet alleen een hér- groei voor de groenten, maar ook voor de onkruiden. Deze nestelden zich tusschen de aardappelen en overwoekerden de boon tjes en andere groenten. Indien die onkruiden zich verder ont wikkelen, dan gaan zé zaden voortbren gen. De kweekgrassen vormen in den grond de beruchte kweekdraden. Men late der gelijke verwaarloosde hoeken grond niet in deze conditie tot het volgend voorjaar liggen! De zaden verspreiden zich bij tien duizenden over eigen tuin en over dien van de buren. De kweekdraden in den grond worden steeds talrijker. Thans kan dit kwaad nog verholpen worden. Houdt na den oogst van de aard appelen en boonen een groote opruiming onder al die parasiteerende onkruiden. Verwijdert eerst de zaaddragende exem plaren en gooit deze vooral niet op de mesthoop. Voor zoover aanwezig worden daarna de kweekgrassen met hun wortel draden opgerooid en verwijderd. Wat van de onkruiden over blijft, moet men af schoffelen en oip 'hoopen harken. Indien zioh in die hoopen geen zaaddra gers en kweekworteldraden bevinden, kan men ze gerust tot organische mest laten verrotten. Laten zij, die veel onkruiden in hun tuin hébben het vorenstaande ter harte nemen. Stelt het niet uit! Doet het nu! Wanneer het een zonnige, zachte na zomer wordt, dan kan de oogst van ver schillende zomergroenten nog de geheele maand September voortduren. Bij gunstig weer kunnen pronkboonen zelfs tot in het begin van October worden geplukt. Indien Uw slaboonen nog in bloei staan en het gewas nog levenskrachtig is, dan kunnen ook deze in September nog een aardige laatste oogst opleveren. Helaas was de stand van de slaboonen dezen zomer vaa'k zoodanig, dat ze grootendeels een mislukking werden. September is ook de maand, waarin de rijp geworden bruinéboonenstruiken in zon en wind te drogen worden gehangen en daarna droog naar binnen worden ge bracht. De tomaten, die zich tengevolge van de koude én donkere weersgesteldheid dezen zomer laat ontwikkelden, zullen in een zonnig en nazomer nog e enigermate kunnen afrijpen, althans de vruchten, die dan nog plukrijp worden. De laatste van de rij pende, volgroeide tomaten kan men onder een broeiraam of op de vensterbank doen narijpen. Wie hoekjes grond beschikbaar heeft, kan deze de laatste dagen van Augustus of begin September nog eens bezaaien met spinazie, raapstelen, tuinkers, of snijsla. Men zaait deze groenten op rijtjes die 15 a 20 cM. uit elkaar liggen. Om den groei te bespoedigen is 'het wenschelij'k, dat men het spinaziezaad vóór het uitzaaien 1 a 2 dagen in het water zet. Deze bladgroen ten kunnen zoodoende nog in September of beigin October worden geoogst. Om der gelijke oogsten in het late seizoen te be reiken, moet de grond voldoende vrucht baar en Voedzaam zijn. Wie over broeiramen beschikt, kan deze in September uitstekend benutten' om spinazie, postelein, raapstelen, snijsla, tuinkers en radijs onder glas te telen. Hoe zonniger de nazomer, hoe beter de resultaten van dit alles. BRAMEN. VLIERBESSEN EN BOSCH BESSEN. Het voorlichtingsbureau van den voe dingsraad schrijft: In de maanden Augustus en September worden we door de natuur wel bizonder te goed gedaan. Vele vruchten zijn er dan in het wild te vinden: bramen, vliehbessen, roode boschbessen of vossebessen en veen bessen, die iet kleiner zijn dan roode bosch bessen en vooral in veenstreken voorko men, kunnen we verzamelen. We moeten deze vruchten, die de natuur ons ten geschenke geeft, niet versmaden. In smaak noch voedingswaarde doen zij voor de gekweekte vruchten onder. Blau we bramen smaken b.v. heerlijk op de bo terham of indien men heeft, met wat yog hurt, hangop of pap. Zoowel van bramen als van vossebessen en vlierbessen kan men jam maken. Ook lijsterbessen worden er wel' voor gebruikt. Zij zijn echter te wrang om ze zonder meer te verwerken. Het beste smaken ze in combinatie met vruchten, welke een minder pittige smaak hebben zooals vlierbessen, druiven, of appelen. Een goede verhouding is: 250 gr. lijster bessen op 750 gr. andere vruchten. Wie geen suiker aan de inmaak wil besteden kan het sap van de bramen en vlierbessen in flessdhen bewaren. Men moet daarbij zeer nauwkeurig werken. In onderstaand recept zult u zien welke voorzorgsmaat regelen genomen moeten worden om het sap voor bederf te vrijwaren. Vossebessen conserveeren zich zelf, men kan ze eenigen tijd in een doosje, kistje of jampot bewaren. U ziet wel, dat er met de wilde vruchten nogal wat te beginnen is. Maak er gebruik van wanneer ze in uiw omgeving groeien, maar denk er om, nooit vruchten van planten te gebruiken, die gij niet kent. Er zijn vergiftige bessen, die iemand zonder Vlierbessen- of bramensap. De vruchten met een kleine hoeveelheid water opzetten, bijna aan de kook bren gen en warm houden, totdat er voldoende sap is uitgetreden. De bessen hiet langer verwarmen dan noodig is. De massa op een doök of een vergiet laten uitlekken. De flessdhen zeer goedi schoonmaken en met gekookt water naspoelen; de kurken uitkoken. Het bessensap doorkoken en de flesschen ermee vullen. De kurken in de flesschen drukken en in gesmolten lak of kaarsvet dompelen. Wanneer men geen kurken bezit kan men er een dubbel ge vouwen stukje cellophaan over spannen. Gortmout met vlierbessen, vossebessen of bramen. 150 gra gortmout, VA L. melk, zout, 150 gr. vlierbessen, vossebessen of bramen, suiker. De vruchten wasschen, wat kneuzen, met wat suiker bestrooien en eenigen tijd laten staan. De gortmout minstens een uur weeken. De taptemelk aan de kook bren gen en de gortmout daarin met wat zout zachtjes gaar koken. Kooktijd plm. 20 min. naar verkiezing de pap koud laten worden. De vruchten bij de pap geven. £iiuAqie. DONDERDAG, 3 Sept. Mis v. d. vorigen Zondag: Protector. Geen Gloria. 2e gebed A Cunctis; 3e voor alle overledenen (uit het eerste requiemformulier); 4e voor den vrede. Geen Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Groen. STADSNIEUWS PAUL VAN KEMPEN, DE NIEUWE ALGEMEEN MUZIEKLEIDER VAN AKEN. De stad Aken heeft een buitengewoon gelukkige oplossing gevonden voor het moeilijke vraagstuk, wie de opvolger moest zijn voor Herbert von Kara jan, die tot dus verre algemeen muziekleider was. Dank zij de tegemoetkomende houding van den burgemeester der stad Dresden, heeft de leider van het Dresdensche philharmonisch orkest, onze oud-stadgenoot Paul van Kempen, een buitengewoon verlof gekre gen, vooreerst voor den tijd van twee jaar, om de muzikale leiding op zich. te nemen van de stedelijke concerten en de opera te Aken. De dirigent zal reeds in den loop van de eerstvolgende weken het seizoen ope nen met een nieuwe ensceneering van de „Fidelio". Hierdoor kan Herbert von Ka- rajan, naast zijn taak aan de Berlijnsche Staatsopera, ook zijn verplichtingen tegen over het buitenland nakomen. Met het engagement van Paul van Kem pen is de stad Aken er ongetwijfeld in ge slaagd, de groote muzikale traditie, die door Peter Raalbe en Herbert von Kara jan in stand werd gehouden en nog werd ver sterkt, voort te zetten met een der beste dirigenten, van het rijk. MR. P. A. PIJNACKER HORDIJK 70 JAAR De dijkgraaf van Rijnland, mr. P. A. Pijn- acker Hordijk is 70 jaar geworden. In Tiel geboren, studeerde hij te Amster dam in de rechten en te Leiden voor de rechterlijke macht in Ned.-Indië en was van 1900 tot 1903 werkzaam bij diverse landraden op Java. Toen repatrieerde hij, was van 19041906 ambtenaar O.M. bij het kantongerecht in Utrecht en werd vervol gens secretaris van het Hoogheemraadschap Rijnland. In 1910 verliet hij dit ten gevolge van een benoeming tot directeur der Oranje Nassau Hypotheekbank te Den Haag, doch toen hij in 1915 werd benoemd tot dijk graaf van Rijnland, heeft hij dit directoraat neergelegd. ZANGKOOR HARTEBRUG. Voor de uitvoering van de Requiem-Mis van Perosi op morgen (Donderdag 3 Sept.) om half tien wordt door bovengenoemd zangkoor de zeer gewaardeerde medewer king gevraagd van heeren kerkzangers. Reeds bij voorbaat daarvoor vriendelijk dank! Handelsregister K. v. K. Wijziging: 3152. Leidsche Goud- en Zilverhandel van Rossum du Chattel en 'Driessen, N.V., in liq. Leiden, Breestraat 3. Bovengenoemde N.V. heeft haar bezit tingen en belangen, alsmede verplichtin gen, op den voet van het Overdrachtsbe- sluit 1942 overgedragen aan de Comman ditaire Vennootschap: Leidsche Goud- en Zilverhandel van Rossum du Chattel en Driessen. C.V. (B.P.). Beh. Venn.: H. A. E. van Dishoek, Amsterdam en J. P. J. M. Driessen, Leiden, Ant. venr.. b. w. v. geldsch.: 2. Te Oegstgeest, Huize Duinzicht, slaagden voor het examen coupeuse de dames A. Gussenhoven en L. Korste. Te Den Haag zijn geslaagd voor coupeuse de dames C. v. d. Putten en A. v. d. Berg. De adjunct-commies J. J./van der Kamp is bevorderd tot commies ten hypotheek-1 en kadasterkantore.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2