DINSDAG 1 SEPTEMBER 1942 DE LEIDSCHE COURANT 2 Lelden i Red. Stad 'ingeving i L. Rook Fr. Schneider». Lelden I veri WEERBERICHT Zon onder 20.29 Dinsdagavond. Zon op 6.51 uur, Woensdagoohtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. 1 September: De maan komt Dinsdag avond om 11.36 op en gaat Woensdagmid dag om 2.54 onder (Laatste kwartier). 2 Sept.: De maan komt op Woensdag nacht 0.09 en gaat Donderdag onder 14.56 uur. (Laatste kwartier). 3 Sept.: De maan komt Donderdagnacht om 0.10 uur op en gaat Donderdagmiddag om 3.51 uur onder. 4 Sept.: De maan komt Vrijdagnacht om #.4y op en gaat Vrijdagmiddag om 4.44 uur onder. BINNENLAND Aangifte melkbussen en lettermetaal De Rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied en de commissaris-gene raal voor financiën en economische zaken hebben d.d. 31 Aug. de volgende bekend making uitgevaardigd. Op grond van de paragrafen 3 en 6 der metaalverordening (No. 79/1942) wordt be paald, dat de eigenaar of houder van melk bussen en lettermetaal in den zin van pa ragraaf 1, onder 5 en 10, der bedoelde ver ordening de genoemde voorwerpen tot uiterlijk 15 Sept. 1942 by de „Ruestungs- inspektion", afd. Nijverheid, Carel van By- landtlaan 30, te 's-Gravenhage schriftelijk dient aan te geven. De aangifte van melkbussen moet be vatten: 1. aantal, 2. inhoud in liters, 3. adres van den persoon, die aangifte doet. De aangifte van lettermetaal moet be vatten: 1. gewicht in K.G., 2. soort, 3. plaats waar het metaal wordt bewaard, 4. adres van den persoon, die aangifte doet. De aangifte moet bevatten zoowel nieu we als gebruikte, zich al of niet in gebruik bevindende, zoowel bruikbare als onbruik bare, mede tot verkoop of aflevering be stemde melkbussen en lettermetaal. Aangegeven dienen mede te worden alle melkbussen en lettermetaal, uiterlijk tot 15 Sept. 1942 verkregen. Deze bekendmaking wordt in de dagbla den afgekondigd. Zij treedt 1/9 1942 in werking. Ook voor paarden identiteits kaarten In het op 31 Augustus 1942 verschenen voedselvoorzieningsb'lad is opgenomen de paardenverordening 1942 van het bedrijf schap voor vee en vleesch, waarbij o.m. is bepaald, dat voor elk paard, ouder dan drie maanden, een identiteitskaart, waarop het signalement van het betrokken paard nauwkeurig is omschreven, aanwezig moet zijn. Deze kaart wordt uitgereikt door den voedsélcommissaris van de provincie, waar in de eigenaar of houder van het paard woonachtig is. Voor bijzonderheden van de regeling zie men de desbetreffende officieele publicatie. OPLEIDING HEILGYMNASTEN EN MASSEURS. De Ned. Staatscourant bevat de eerste uitvoeringsbesluit van den stecretaris-gene- raal van het departement van sociale za ken tot uitvoering van zijn besluit van 6 Mei 1942 betreffende de paramedische be drijven. Hierbij wondt bepaald, dat dit be sluit op 1 November 1942 in wenking treedt voor heilgymnasten en/of masseurs. O.m. wordt bepaald, dat de opleiding tot heilgyimnast en/of masseur plaats heeft aan inrichtingen of op cursussen, die daar toe de goedkeuring van den secretaris-ge neraal behoeven. De opleiding bestaat uit twee gedeelten, een voorbereidend en een ■theoretisch-praktisch gedeelte. In het eer ste gedeelte wordt onderwezen de anato mie, de physiologie, de theorie van de gym nastiek met eigen werk en het lesgeven aan kleine klasjes. In het tweede gedeelte wordt onderwezen de theorie en de prak tijk van de heilgymnastiek en de massage, de orthopaedie, de hygiene, de pathologie en het waarnemen en behandelen van pa tiënten en het verband leggen. Aan het einde van het voorbereidend gedeelte der opleiding wordt een examen gehouden, het voorexamen geheeten. Het bewijs van be voegdheid wordt alleen uitgereikt aan hen, die den leeftijd van 21 jaar bereikt heb ben, uitgezonderd aan degenen die op het oogenblik dat dit besluit in werking treedt reeds in opleiding zijn en voor het examen, afgenomen aan het eind van het voorbe reidende gedeelte zijn geslaagd. Alvorens het bewijs van bevoegdheid te ontvangen, moet de candidaat in handen van den voorzitter der examen-commissie, de vol gende belofte afleggen: „Ik beloof geheim te zullen houden al wat mij by de uitoefe ning van het beroep van heilgymnast en/of masseur als geheim is toevertrouwd of te mijner kennis is gekomen". In een tweetal bijlagen worden nadere bijzonderheden ge geven over de examens en de bewijzen van bevoegheid. STUDIE CO MINUS S IE NAAR DE OEKRAÏNE. Naar de persdienst van de Ned. Oost- Compagnie ons meldt, vertrekt hedenavond de president, mr. M. M. Rost van Tonnin gen, tezamen met een aantal leidende figu ren uit het Ned. economisch en agrariséhe leven voor een studiereis van een tweetal weken naar de Oekraine. Morgen vertrekt weder een landbouw- commissie naar het Oostland) waar in de buurt van Wilna een groep landgoederen als eerste vestigingsgebied door de N.O.C. zal worden overgenomen. Naar verwacht wordt, zal reeds tegen het einde van deze of het begin van de vol gende maand een aantal voor dit doel spe ciaal uitgezochte boeren naar dit gebied1 vertrekken. OOK GEESTELIJK- EN LICHAMELIJK ONVOLWAARDIGEN KUNNEN EEN ZWEMBAD GENIETEN. Wordt er propaganda gevoerd, dat elk gezond kind in Nederland moet leeren zwemmen in ons waterrijke land, ook licha melijk onvolwaardigen kunnen profiteeren van het zwembad, ja, verschillende van hen kunnen zich de zwemkunst eigen maken. Het is een verheugend verschijnsel, dat, vooral in de overdekte inrichtingen in ons land ernstige proeven zijn genomen (en met verrassende resultaten bekroond) om lichamelijk onvolwaardigen de zwemkunst bij te brengen. Baden en zwemmen zijn een verjonging, een verfrissching voor geest en lichaam beiden. Ook kinderen, lijdende aan kinderver lamming, een aantal blinden, dooven en verminkten ook oorlogsslachtoffers) heb ben reeds het zwemmen, in betrekkelijk korten tijd geleerd. Toewijding en liefde was en is hun deel bij dit onderwijs. Als al die groepen van getroffenen pro- beeren, om de zwemkunst machtig te wor den, bestaan er dan beletselen voor gezon de kinderen en menschen, om zich de zwemkunst eigen te maken? Neen, ze be staan niet. Met wat goeden wil, met wat doorzettingsvermogen en een dosis geduld kan iedereen leeren zwemmen, zelfs op vrij hoogen leeftijd. Er zijn mannen en vrouwen, die nog op 60, ja diep in den 70-jarigen leeftijd leerden zwemmen, om.... zich betrekkelijk veilig te stellen tegen den verdrinkingsdood in dezen tijd van verduisteringsplicht. HANDEL IN EN VERVOER VAN VISSCHERIJPRODUCTEN. De Ned. Staatscourant van heden bevat het Visscherijbesluit 1942, waarbij het te koop aanbieden, verkoopen, afleveren, be- of verwerken van visscherijproducten Jarenlang ondragelijke hoofdpijn. Thans weer plezier in het werk. Mevrouw M. G. te W. schrijft, dd. 18-7-'40: „Tien jaar lang kwelde mij ondragelijke hoofd pijn. Nadat ik evenwel een kuur met Ovaaltjes heb gevolgd, zijn de pijnen geheel verdwenen. Nu doe ik weer met plezier mijn werk." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoudheid, griep,zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het Trineral Agentuur. Deze hebben geen schade lijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trineral Agentuur, Nassaukade 373. Amsterdam. 80-1332 wordt verboden, uitgezonderd voor dege nen, die als ge organiseerden bij de Ned. Vissdherijcentrale zijn aangesloten. Voorts is 'het vervoeren en doen vervoeren van visscherijproducten verboden, uitgezon derd indien kan worden aangetoond, dat hiermede is gehandeld met inachtneming van de door de Ned. Visscherijcentrale op grond van het Visscherijbesluit 1941 gege ven aanwijzingen en voor sport en gelegen- heidsvissohers voor zoover het vervoerde visscherij product is verkregen uit eigen vangst en deze vangst een hoeveelheid van 3 k.g. niet te boven gaat. Schippers, wier gezin uit 7 of meer per sonen bestaat en die nog geen aanvraag voor een extra-toes'lag voor vaste brand stoffen hebben ingediend, kunpen zich hier toe tot en met 19 September 1942 alsnog wenden tot den distributiedienst der ge meente, waar zij tijdelijk vertoeven, onder overlegging van het grijze- respectievelijk bevrachjingsboekje, dan wel de afzonder lijke verklaring. Bij goedkeuring van de aanvraag zullen zij de bonnen onmiddellijk in ontvangst kunnen nemen. Het bedrijfsschap voor vee en vleesch heeft bij verordening, gepubliceerd in het op, 31 Augustus 1942 verschenen voedsel voorzieningsblad, een fonds ingesteld, dat bestemd is voor de bevordering van de be strijding van schapenziekten. De middelen zullen worden verkregen hoofdzakelijk door een heffing op de levering van slacht schapen, ten beloope van 0.10 per geleverd TE HOOGE PRIJZEN. Drie boeten van ƒ10.000 opgelegd. De inspecteur voor de prijsbeheersching te Amsterdam heeft weer enkele zware geldboeten opgelegd aan firma's, die wegens ernstige prijsovertredingen hadden terecht Zoo is een N.V.' te Amsterdam met 10.000.beboet wegens het verkoopen van rijwielbinnen- en buitenbanden bij vijftigtallen tegelijk tegen prijzen, va- rieerend van ƒ110.tot ƒ125.per stel van vier stuks. Ook waren er rijwielen met een waarde van circa 100.verkocht voor 200. en 235.en had de N.V. o.rr\. nog radiotoestellen, waarvan de prijs 140.tot 230.bedroeg voor 300. tot 500.te koon aangeboden. Een N.V., die in en buiten Amsterdam een drietal schoenenzaken exploiteert, had gedurende het geheele jaar 1941 bij den verkoop van schoenen, welke duurder wa ren ingekocht dan voor dien tijd gebruike lijk was, ook een hoogere winstmarge in rekening gebracht. De prijsvoorschriften verbieden zulks echter uitdrukkelijk. Ook deze N.V. kreeg een boete van 10.000. Een maatschappij, handelend in scheeps- benoodigdheden en gevestigd te IJmuiden, had bijna twee jaar lang verschillende soor ten olie en ander materiaal verkocht tegen hoogere dan de vooroorlogsche prijzen, eventueel verhoogd met de geoorloofde toe slagen. Ook herstellingswerkzaamheden werden duurder berekend. Deze overtredin gen zijn eveneens gestraft met een boete van 10.000. Tenslotte heeft de inspecteur nog een Amsterdamsche firma beboet met ƒ7.500, wegens het verhoogen van de prijzen voor landbouw- en werktuiggereedschappen, hoefbeslag enz. In dit geval vond de hooge boete ook weer haar oorzaak in het feit, dat de ongeoorloofde prijsverhoogingen ge durende niet minder dan twee jaren in pjractijk waren gebracht. Het met bloembollen te beplanten areaal. De Ned. Sierteelt Centrale brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, vooruitloopende op de desbetreffende schik king. reeds thans kan worden medegedeeld, dat het beplantingspercentage voor Hya cinthen en Tulpen voor dit jaar op 100 zal worden vastgesteld. Het beplantingspercentage voor Narcis sen wordt op 93 vastgesteld, met dien ver stande, dat de bedden niet breeder mogen zijn dan 0,94 m. en de tusschenpaden min stens 0.47 m. moeten zijn. Voor die kwee kers, die reeds Narcissen opgeplant hebben volgens de normale plantwijze, zal het be plantingspercentage 80 moeten bedragen. Prijs van gasolie gewijzigd. Op heden is de gasolieprijs voor vebrruikers verhoogd. Het ligt echter in de bedoeling aan verbrui kers van gasolie voor de kustvaart, de in ternationale binnenscheepvaart op den Rijn en de kust- en zeevisscherij binnenkort een restitutie te verleenen, welke gelijk zal zijn aan het verschil tusschen den door hen be taalden prijs en den Duitsdien prijs per 100 liter. Kwaliteitseischen voor fruit. In de Ned. Staatcourant is opgenomen een be sluit van de Nederlandséhe groenten en fruitoentrale, waarin zijn opgenomen de vereiséhten, waaraan fruit moet voldoen, om te mogen worden geveild. Het besluit bevat bijzonderheden over de kwaliteits eischen van aalbessen, appelen, bramen, druiven, frambozen, kersen, kruisbessen, loganibessen, noten, peren, perziken en pruimen, en treedt 1 September in wer king. GEMENGDE BERICHTEN Verdronken. Zaterdagmiddag is de 21- Jarige timmerman W. J. van Kuik uit Tiel bij het zwemmen in de Waal eensklaps in de diepte verdwenen en verdronken. Zaterdagavond werden aan den wal kant van het Merwedekanaal achter de markthaven 'te Utrecht de kleeren gevon den van den 17-jarigen scholier A. E. T. M., wonende op de Willem Arntzkade. De jon gen was gaan zwemmen en is waarschijnlijk daar ter plaatse verdronken. Even voorbij de plaats, waar men gedregd had, werd het ontzielde lichaam gevonden van den 27- jarigen hulpkok M. W. van Z. Deze woonde aan de Balijelaan, was daar gaan zwem men en eveneens verdronken. Bij het baden in de Waal, onder de gemeente Beuningen, is de 18-jarige W. F. Phoelick, spoèlster op de kunstzijdefabriek, en wonende te Nijmegen, verdronken. Jongen door tram gedood. Gistermid dag is de negenjarige L. F., wonende in de Hofwijkstraat te 's-Gravenhage, op het Rijswijkscheplein, toen hij achter een tram om den rijweg wilde oversteken, gegrepen door een uit de andere richting komende tram. Hij was op slag dood. Noodlottig gevolg van echtelijke twist. Naar wij eerst thans vernemen,heeft zich Vrijdagavond j.l. in de Theresiastraat te Delft een afschuwelijk drama afgespeeld, waarvan een jonge vrouw het slachtoffer is geworden. De 30.-jarige fabrieksarbeider H. had n.l. om een kleinigheid ruzie ge kregen met zijn 28-jarige vrouw. Daarbij ontstak hij zoo in drift, dat hij haar met de vuist op het linkeroog sloeg. De vrouw viel neer en overleed vrijwel onmiddellijk. Naar uit de sectie op het lijk is komen vast te staan, is de dood tengevolge van dezen slag ingetreden. De vrouw laat drie jonge kin- dere nachter. De man, die in arrest is ge steld, heeft een volledige bekentenis-afge legd. Steeds is het huwelijk goed geweest en de ma nkan dan ook niet anders verkla ren, dan in drift gehandeld te hebben. Inval in speelhol. Gistermiddag om streeks 16 uur heeft de justitieele dienst A van de politie te Den Haag, een inval ge daan in het perceel Valkenboschkade 181, aangezien vermoed werd, dat in genoemd perceel aan hazardspel werd gedaan. Nadat de recherche had aangebeld en er opengedaan werd, gingen zij naar binnen en troffen in de achterkamer 23 personen aan, die om een tafel met groen laken za ten, waarop een roulette, fiches en geld. Deze personen waren bezig met hazardspel. Allen zijn aangehouden, evenals de hoofd bewoonster van het perceel, en overge bracht naar het hoofdbureau van politie. Diefstal van kunsthoning. Door cri sis-ambtenaren werd te Schiedam aange houden de 27-jarige aldaar woonachtige H. van D., die op zijn fiets 40 pakjes kunstho ning vervoerde. Daar bleek, dat deze kunst honing van diefstal afkomstig was en ont vreemd uit de fabriek van de N.V. Hol- landia te Vlaardingen, werd een en ander aan de Vlaard'ing&che recherche doorgege ven. Deze stelde een onderzoek in, waarbij aan het licht kwam, dat sedert Mei uit de exoeditieloods van deze fabriek ongeveer 1350 pakjes kunsthoning voor een waarde van plm. 800 waren ontvreemd. Bij deze diefstallen waren betrokken de 24-jarige expeditieknecht K. van D., de 25 jarige chauffeur B. S., de 31-jarige chauffeur A. D. en de 41-jarige baas J. v. d. B„ allen bij de Hollandia werkzaam en te Vlaar dingen woonachtig. Behalve de reeds ge noemde H. van D. uit Schiedam bleek, dat ook de 40--jarige J. B. van E. uit Schiedam en de 29-jarige N. van G. uit Vlaardingen, zich aan heling hebben schuldig gemaakt. KERKNIEUWS JUBILEERENDE PATERS FRANCISCANEN. Op 7 September a.s. zullen onderstaan de paters Franciscanen het feit herdenken, dat zij voor 25 jaar geprofest werden in de Fianciscaansche kloosterorde: pater dr. Isaias Onings, géb. te Wateringen, pastoor te Den Haag; pater Arcadius v. d. Hoeven, geb. te Den Haag, pastoor te W oerden; pater Wunibald v. d. Steen, geb. te Rosma len, missonaris in Brazilië, pater Ghihus Ouwendijk, geb. te Loosduinen, missiona ris in Brazilië; pater Cyprianus de Graaf, geb. te Rotterdam, missionaris in Ohina; pater Ohrysostomus Beverborg, geb. te Groenlo, assistent te Sittard; pater Wilhel mus de Leeuw, geb. te Rotterdam, pastoor te Leiden; pater Adelhertus Ruyse- naars, géb. te Haarlem, kapelaan te Am sterdam; pater Sophonias Balvert, géb. te Barwoutswaarder, missionaris in Brazilië pater Calasanctius Verhaar, geb. te Alke- made, kapelaan te Gouda; pater Florianus Groen, geb. te Woerden, missionaris in Brazilië; pater dr. Crispinus Smits, géb. te Woerden, lector te Weert; pater Carolus Tesser, geb. te Nijmegen, lector te Maas tricht; pater Augustus de Hart, geb. te Rotterdam, assistent te Vorden; pater Ro- gatianus Rouwendal, geb. te Bussum, ka pelaan te Rotterdam; pater Othmarus Cor- nelissen, geb. te Oploo, missionaris in Bra zilië. Benoemingen paters Jezuïeten. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot assistent te Utrecht (H. Aloys.) den weleerw. pater Th. van Peper straten S.J. en tot assistenten te Gronin gen (O. L. Vr. O. O.) de weleerw. paters A. Hulsebosch S.J. en Th. Toeibosoh S.J. De weleerw. pater J. Walenkamp S.J., die kapelaan was te Groningen, is overge- plaats naar Spaubeek (Limburg). Z. H. Exc. de Bisschop van 's-Hertogen- bosch heeft benoemd tot assistent te Nij megen (H. Jos.) den weleerw. pater A. Tinnmers S.J. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot assistent te Amsterdam (II. Ign.) den weleerw. pater J. Spauwen S.J., tot assistent te 's-Gravenhage (O. L. Vr. O. O.) den weleerw. pater A. Wolf S.J., tot assistent te 's-Gravenhage (H. Ther. v. Avila) den weleerw. pater P. Soe- karta S.J., tot kapelaan te Rotterdam (H. Ign.) den weleerw. pater A. Baltussen S.J. en tot assistent aldaar den weleerw. patèr J. Morel S.J. £ituAgie. WOENSDAG, 2 Sept. Mis v. d. 11 Stepha- nus, koning en Belijder: Os Justi. Gloria. 2e gebed A Cunctis; 3e (naar keuze v. d. priester; 4e voor den vrede. Geen Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Wit, In de kerken van de E.E. P.P. Franciscanen. WOENSDAG. Mis v. d. Z.Z. Joannes Franciscus Bur té, Appollinaris Borel en Se. verinus Gerault, Martelaren: Salus autem. 2e gebed V. d. H. Stephanus; 3e voor den yrede. Kleur: Rood. SPDR'Ï WATERPOLO Nederlaag wedstrijden L.Z.C. A.s. Don derdagavond komt HZ en PC, de club, die j.l. Zondag het landskampioenschap op HPC behaalde, bij LZC op bezoek voor de nederlaag wedstrijden. Gespeeld worden LZC—HZ en PC en LZC IIHÉ en PC II. BILJARTEN Ned. Biljartbond afd. Leiden. In de tweede ronde om den Amstelbe'ker vielen de volgende viertallen uit: D.O.S. 1, T.O.P. 1, S.D.O. 1, Poort v. Cleef 1 en 2, en 4. Het programma voor deze week luidt: Dinsdag 1 Sept.: Q.S.L. 3—D.O.S. 2 bij S.D.O. Dins dag 1 S-djpt.: Vierk. 1—S.D.O. 3 bij B.O.S. Woensdag 2 Sept.: T.O.P. 2O.S.L. 2 bij P. v. Cleef; T.O.G. 1—Vierk. 2 bij O.S.L. Tevens beginnen deze week de voorwed strijden voor het driebanden kampioen schap: De data zijn; 31 Aug. 3, 8, 10, 15 en 17 Sept. bij S.D.O. 1, 8 en 15 Sept. bij P. v. Cleef en 4, 11 en- 18 Sept. bij B.O.S. SCHAATSEN Dwars door Nederland op rolschaatsen. Elf honderd k.m. legden zij af, dwars door Nederland trokken zij van stad tot stad, van dorp tot dorp. En dat op een paar gewone rolsohaatsen. Een mooie en zeld zame prestatie verrichtten daarmede de ijshockeyspelers L. Benjamins en N. J. Molenijzer, die Zaterdagmiddag na 24 da gen rollen in Amsterdam terugkeerden. Hartelijk was de ontvangst, welke aan het sportieve duo werd bereid, toen de twee knapen over het trottoir de Apollohal •met haar kunstijsbaan bereikten. Een ©ere haag hadden de leden van de „Ijsvogels" gevormd. Tusschen de hockeyers in hun blauwe truien en onder een boog van sticks door traden Moolenijzer en Benjamins het gebouw binnen. Nog was de toch van k.m.- vreters niet af geloop en. De rolschaat sen werden verwisseld met de ijshockey- ijzers. En terstond volgden eenige rondjes op het spiegelgladde ijs. Officieel openden zij op deze wijze het seizoen van de kunst ijsbaan. Maar weinige minuten later volg den een paar honderd enthousiaste jonge ren en een enkele anderen hun voorbeeld. Het feest, dat zoo'n acht a negen maanden zal duren, was begonnen. Benjamins en Moolenijzer, twee stoere knapen, bleven echter ondanks deze alge- meene feestvreugde, de „helden van den dag". Vrijwel ongeoefend begonnen zij aan hun tocht door eigen land. Moolenijzer had, in tegenstelling met zijn vriend, zelfs nog maar zeer zelden op dit soort schaat sen gestaan. En toch ging alles op „rolle tjes". Een sportieve vacantie beleefden zij, één, waarin zij bovendien in alle opzichten genoten van ons mooie land, waarvan zij tien provinciën Zeeland kon niet „mee genomen" worden doorkruisten. De belangstelling voor hun tocht is overal zeer groot geweest. In meer dan een plaats waren comité's van ontvangst om het duo te verwelkomen. De jeugd van 's-Hertogenhosch kwam het tweetal zelfs tot Vught op de rolschaatsen tegemoet. Valkenburg stond natuurlijk op ons pro gramma, vertelde Benjamins ons. We zijn daar den Cauberg op gegaan. De menschen beweerden, dat we dien klim nooit kon den halen, maar het ging fantastisch goed. Een keurig bijgehouden dagboek bewees, dat inderdaad vrijwel alle groote plaatsen zijn aangedaan, benevens tal van dorpen. Steeds lieten de twee rolschaatsers, die de beste wegen uitzochten van Leeuwarden naar Groningen moesten zij echter loop en, omdat het plaveisel te slecht was. Op een postkantoor, in hun hotel of bij een an dere gelegenheid een stempel in hun boek zetten. Zoo ontmoetten we zelfs de hand- teekeningen van een bruggewachter en een dorpsslager te Hardegarijp (Fr.) tusschen de vele namen. f Een bijzonder voorval beleefden de man nen in een dorp in Gelderland. In het voor bijkomen zagen zij vlammen uit een huis slaan en zij aarzelden niet om hun/ reis te onderbreken. De woning, waarin pas een kind was géboren, werd door hen leegge haald en zij begonnen met de blussching. Toen later de vrijwillige brandweer ver scheen, namen zij de spuiten van enkele corpsmenschen over. Pas toen het vuur ge- bluscht was, zetten Benjamins en Moolen ijzer den tocht voort. Verschillende opmer- RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gram. en Ochtendgymn. (7.00 en 8.00 B.N.O.: Nieuws) 9.15 Voor de huisvrouw 9.30 Composities voor strijkkwartet 10.00 Uit Theater en concertzaal 11.00 Kleuter liedjes en -melodietjes 11.20 Orgelcon cert en zang 12.00 Ensemble Willy Kok 12.40 Almanak 12.45 B.N.O.: Nieuws 13.00 Zang en piano 13.25 Piano en orkest 14.00 Strijkorkest 15.00 Reeks: „Gesproken portretten" 15.20 Klarinet en piano 16.00 Bijbellezing 1-6.20 Voor de jeugd 17.00 Walsencyclus B 17.15 B.N.O: Nieuws 17.30 Volksdansen is mannenwerk 17.45 Amusementsorkest 18.45 B.N.O.Nieuws 19.05 Alphons Diepenbrock-herdenking 19.55 De zwar te handel lokt, luisterspel - (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschik ken) 20.35 Residentie-orkest 21.45 B.N.O.: Nieuws 22.00 Gram. HILVERSUM H, 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I 8.15 Gram. 10.00 Morgenwijding 10.15 Zang met piano 10.40 Voordracht 11.00 Piano 11.40 Viool en orkest 12.00 Frans Wouters en zijn orkest 12.45 B.N.O.: Nieuws 13.00 Bedrijfsreportage 13.15 Orkest Malando 14.15 Uit Neerlands Gouwen 14.30 Verkorte Opera „La Bohème" 16.00 Viool en piano 16.30 Zang met piano 17.00 Den Tuin in 17.15 B.NXD.: Nieuws 17.30 Groot Omroeporkest 19.00 Nat. soc. Mijnbouw, causerie 19.15 Marschen en marschliederen 19.30 B.N.O.: Nieuws 19.40 B.N.O.: Brabantsch praatje 19.50 Spiegel van den dag 20.00 Omroëp- Harmonie-Orkest (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijn verbinding met de studio beschikken) 21.00 De Familie de Boer 21.15 Musette- orkesten 21.45 B.N.O.: Nieuws en Pol. praatje 22.10 Avondwijding 22.15 24.00 Gram. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma: 6.4522.15 Hilversum I. 2e Programma: 6.4522.15 Hilversum II -r- 22.1524.00 Duitsch Programma. 3e en 4e Programma: 7.0024.00 Duitsch, programma. RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN. Geknoei - Kappers - Vrouwelijk per soneel - Een beetje gras. De winkelbediende H. Th. V. B. te Lei den had het in 'zijn hoofd gehaald, om aan het jaartal van zijn persoonsbewijs te gaan knoeien, hetgeen hem: op een eiséh kwam te staan van 15 subs. 5 dagen. Vonnis 7.50 subs. 3 dagen. De kapper A. T. had te K a t w ij k aan Zee een kapperszaak begonnen zonder daarvoor vergunning te hébben van de K. van K. te Leiden. Wegens overtreding van de Vestigingswet eiséhte de ambtenaar een geldboete van 15 su'b. 5 dagen. De kan tonrechter zal nader vonnis wijzen. De colporteur Th. H. P. uit Winschoten had té N o o r d w ij k a. Z. eveneens zon der vergunning een kapperébedrijf ge- opend. Ook hier werd de eisch 15 suhs. 5 dagen. Uitspraak 10 subs. 4 dagen. De caféhouder P. F. B. te N o o r d w ij k had pas geleden een geldboete van 20 ge kregen wegens het in dienst hébben van vrouwelijk personeel in zijn café waarvoor hij geen toestemming van B. en W. had. Thans stond! hij opnieuw voor zulk een feit terecht. Thans eischte de ambtenaar een geldboete van 40 sulbs. een maand hech tenis. Vonnis 30 subs. 10 dagen. D. van 't O. te L i s s e had zonder toe stemming van den eigenaar diens grasland groot 1500 M2, gemaaid en het gras per schuit weggevoerd. Toen de eigenaar het gras aan zijn beesten wilde gaan voeren zag hij niets meer en kon zelf voer gaan koopen. Eisch een geldboete van 15 subs. 10 dagen. Vonnis 6 subs. 3 dagen. VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER. Drie varkens thuis. Aan A. v. d. Voort te Sassenheim was. ten laste gelegd het onbevoegd in voorraad hebben van drie varkens en het vervoeren van een runderhuid. De officier wees er op, dat verdachte geen vergunning had voor de varkens en niet in het bezit was van een veeboekje. De eisch werd dan ook_ zes maanden gevangenisstraf. De ver dediger wees er op, dat het absoluut vrij is een fcoeienhuid te vervoeren, waarna de economische rechter de zaak aanhield om hierover een getuige te hooren. Een ham gevischt. S'h. Kentie uit Pijnacker ging te R ij n- saterwoude visschen. Hij kwam even wel niet met visch thuis, maar met een clandestien gékochte ham. De ham is hij kwijt, want die werd verbeurd verklaard terwijl hij thans nog een geldboete moet betalen van 25 subs. 25 dagen. Verboden verkoop. A. Voordouw te Ter Aar had te Nieuwkoop gerst, tarwe en bruine boonen verkocht. Het werd nog erger voor hem, want het bleek, dat dit alles van zijn baas was. Eisch en uitspraak werden hier een gevangenisstraf van drie maanden met be vel tot onmiddellijke gevangenneming. Te uitgebreid^ menu in een restaurant. De economische rechter te Arnhem heeft een Nijmeegsch restauranthouder, die met Kerstmis van het vorig jaar voor zijn vaste klanten een te uitgebreid menu heeft laten opdienen, veroordeeld tot een geldboete van 250 gulden subs. 50 dagen hechtenis. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: A. Jansen Pzn., koopman te N o o t- dorp, our. mr. M. Teekens te Leiden. P. A. van der Kooij, expediteur te N o o t- d o r p, our. mr. E. Caalen te Den Haag. kingen en aanteekenhugen in hun boek her inneren aan dezen dag. „De kordate hulp van flinke kerels" wordt daarin door ver schillende „dorpsautoriteiten" als de veld wachter en den leider der brandweer ge roemd.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2