DINSDAG 1 SEPTEMBER 1942 33ste Jaargang No. 10342 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 9a Ccid^eHeSou^cmt Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 Tegen het kapitalisme Eenvoudige waarheden, die wij reeds kenden als kleine kinderen, moeten nog steeds voor ons worden herhaald en moe ten wij onszelf nog steeds voorhouden, om.ze niet te vergeten! Als kleine kinderen wisten we al, dat God alles ziet en alles weet, en dat wij Hem eenmaal rekenschap zullen moeten af- leggen van al ons denken en van al ons doen. En toch.... is het niet noodig, dat wij ons deze klare waarheid iederen dag en iederen dag meermalen voor den geest stel len, opdat wij niet vergeten er naar te han delen? Wat wij hier opmerken over de grond waarheid voor ons zedelijk leven, geldt ook voor zoovele andere waarheden, die her haald moeten worden, opdat ze onze acti viteit leiden en richten. Dit is in zekeren zin een verontschul diging voor onze herhaalde herhaling van de waarheid, dat in dezen nieuwen tijd het kapitalisme moet worden vernietigd! Als deze waarheid niet telkens wordt herhaald, dan verzeilen we zeker vteer in de oude sleur, zooals de ondervinding bewijst. Dat liet kapitalisme radicaal moet worden uitgeroeid, beteekent, dat radi caal moet worden gebroken met de winst economie. Onder winst-economie verstaan wij een economie, waarin over de nuttig heid van voortbrenging en verdeeling van goederen wordt beslist door het ant woord op de vraag, of e» hoeveel winst er mede gemaakt wordt. In de toekomst zal er moeten zijn een geordende voortbren ging en verdeeling, waarbij maatstaf is: het algemeen belang, het belang van het volk, het belang van de menschheid. Winst.kan zijn conditie en stimulans voor voortbren ging en verdeeling, maar mag "niet zijn de beslissende, de alles-beslissende factor, zooals in de kapitalistische economie. De bezitter van kapitaal zal bij het ge bruik van het kapitaal zich de vraag moe ten stellen, hoe hü er de gemeenschap het best mee kan dienen, en niet allereerst, of alleen en uitsluitend, de vraag, hoe hij er het grootste dividend mee kan verdienen. Het is een hooge levenswijsheid van meni- gen overigqps eerzamen katholiek, om er alleen op te letten, hoe zijn kapitaal het best rendeert, er zich niet om bekomme rend, in wélke onderneming het wordt ge stoken, of die onderneming al dan niet het algemeen belang dient, of in die onderne ming al dan niet rechtvaardige loonen wor den betaald, behoorlijke arbeidsvoorwaar den bestaan. Wie zich door laatstgenoemde overwegingen laat leiden, is immers geen financier, geen zakenman: zaken zijn zaken. Daar er niet op vertrouwd kan worden, dat de bezitter van kapitaal het zóó ge bruikt als het behoott zóó, als de groote St. Thomas van Aquino het kernachtig uit drukt: het private bezit moet worden ge bruikt als ware het bezit van de ge meenschap moet het gezag in den Staat het economisch leven ordenen. Zeker, er was al reeds ordening gekomen in de economie, maar deze bleef toch nog hangen aan kapitalistische overwegingen. Het beruchte feit, dat er zooveel groente werd vernietigd, op de mestvaalt gesmeten, is typeerend voor de kapitalistische econo mie, de wins t-economie. Zooals ook ty peerend is voor de kapitalistische mentali teit, dat in vele kringen ook waar men een meer gecultiveerd geestelijk leven zou verwachten het geld wordt „aanbeden" in de personen, die het bezitten. Een der gelijke mentaliteit harmonieert met de ka pitalistische economie, waarin geld-verkrij gen alles is. Wij moeten het geld weer gaan waardee- ren op zijn juiste, inderdaad niet te onder schatten, waarde: zijn waarde als ruilmid del. En wij moeten geld en kapitaal en alle bezit weer gaan waardeeren in den ouden christelijken zin, n.L als middelen om God te dienen en de medemensdien, de gemeen schap om God. De christelijke leer over den eigendom legt den grondslag voor een gezonde econo mie, wier doel is: het ^ware volksbelang, het ware belang van de gemeenschap. ZIEKENDRAGERS NAAR VOREN. „Ziekendragers naar voren''. Hoe dikwijls N heeft deze roep niet geklonken aan het Oost front als een gewonde kameraad hulp noo dig had. En nimmer heeft die roep tever geefs geklonken. Steeds weer waren de heldhaftige man nen van het Roode Kruis daar, waar de plicht hen riep, ongeacht de gevaren, die er aan verbonden waren. Nimmer is ook tevergeefs een beroep gedaan op de Neder- landsehè ambulance, die ginds aan het Oostfront arbeidt. Thans doet die ambulance een beroep op u. Steunt de Nederlandsche ambulance. Stort een bijdrage op girorekening 87600, Nederlandsche Ambulance, Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. Oproep van den Fuehrer voor het Wlnterhulpwerk De Fuehrer heeft bij het begin van het Oorlogs-Winterhulp werk van het Duitsche volk 1942/43, den volgenden oproep ge daan: Bij het begin van het vierde jaar van een oorlog, dien het Duitsche volk om zijn of niet zijn, voor heden en toekomst, voert, roep ik voor de tiende maal het Duitsche volk op zijn vrijwillige offers voor het Win- terhulpwerk te brengen. In een gebied, dat zich over de geheele wereld uitstrekt, strijden de soldaten van onze weermacht met inzet van hun leven en hun gezondheid. Bij hen hebben zich het grootste deel der Europeesche volken en ook van de volken van het Verre Oosten gevoegd in een ver bond van trouw, dat zal verhinderen, dat onze landen vervallen aan het bolsjewisti sche barbarisme of Joodsch-Angelsaksisch- kapitalistische exploitatie. De vijanden van het Duitsche rijk van weleer, toen wij in het binnenland om de macht streden, zijn ook thans weer tegen ons vereenigd. De internationale wereld jood leidt bolsjewis me en plutocratie, niet slechts met het doel der vernietiging van de Europeesche cul- tuurstaten, doch vooral tot uitroeiing van allen, die een zelfstandig bestaan leiden. Wanneer thans Amerikaansche en Engel - sche agenten beweren, dat zij een nieuw wereldbeeld opbouwen, dat beter is dan hun eigen vroeger is geweest, waarin in de toekomst eenieder arbeid, kleeding en huis vesting zal vinden, dan was het niet noodig geweest juist het Duitsche Rijk aan te val len. Want deze problemen heeft het natio- naal-socialisme of reeds lang opgelost, of zij waren op weg naar een succesvolle op lossing. Neen, de bedoeling van deze inter nationale misdadigers is niet het opbouwen van een betere sociale wereld, doch de bru tale vernietiging van de tegenover hun ka pitalisme staande nationaal-sociale staten van Europa. Hun doel is de slavernij, zooals Indië die moet dulden. Dat de bolsjewisti sche Jood daarbij als laatste aanhitser in beide kampen de leiding heeft, is in het groot niet anders dan het in Duitschland eens in het klein was. In dezen reusaohtigen strijd zonder weer ga nu hebben de Duitsche en verbonden sol daten dit jaar het leefgebied der Europee sdie volken geweldig uitgebreid. De po ging van de internationale gelukkig-ma kers der menschheid, Roosevelt, Churchill en Stalin om de Europeesche volken uit te hongeren, kan daardoor reeds thans als de finitief mislukt worden beschouwd. Indien echter in dezen geweldigsten strijd van alle tijden de Duitsche soldaat onder nauwelijks voor te stellen ontberingen in gevechten zijn zware offers brengt, dan is het vaderland juist dit jaar nog meer ver plicht ook het hoogste aan offers te geven. Zelfs dan zal het nog slechts een fractie presteeren van dat, wat onze weermacht te land, ter zee en in de lucht volbrengt. Het is echter ook de zin van het Winterhulp- werk, niet slechts in vredestijd, doch eerst recht in den oorlog, de onverbreekbare lot- gemeenschap van het Duitsche volk te be krachtigen, niet zooals in Engeland en Ame rika met frazen, doch door daden. Want uit deze worsteling der volken moet en zal het Duitsche Rijk als een door en door natio- naal-socialistische staat in den vrede terug- keeren. Deze krijgt zijn verwezenlijking niet slechts door de offers van het front, doch ook door die van het vaderland. In 1939 en '40, ja misschien ook nog in 1941 mogen onze geestlooze tegenstanders ge dacht hebben, het Duitsche volka als eens in 1918, door innerlijke oneenigheid te kunnen storten in uitwendige afhankelijk heid en daarmede in de slavernij van een nog erger dictaat van Versailles. Het is de taak van het front en van het werkende Duitsche volk te huis om de hoop van deze internationale goudhyena's en bolsjewisti- sche beesten steeds meer te verstoren en hun duidelijk te maken, dat deze oorlog niet zal eindigen met de mogelijkheid van een verdere exploitatie door de bezittende volken, doch met een voor de wereld be slissende overwinning der „Habenichtse''. Ik verwacht derhalve, dat het vaderland zijn plicht vervult voor het vierde Winter- hulpwerk in oorlogstijd. SOVJET-RUSSISCHE KANONNEERBOOT TOT ZINKEN GEBRACHT. Van militaire zijde wordt gemeldt: De kust van de Krim en de straat van Kertsj waren gisteren het tooneel van succesvolle gevechten van Duitsche artillerie met bol sjewistische marinevaartuigen. Van twee vijandelijke schepen, die uit de Zee van Azof onder bescherming van kunstmatigen nevel door de straat van Kertsj naar het Zuiden wilden doorbreken, werd het eene in brand geschoten en het andere door tref fers tot omkeeren gedwongen, zoodat het zwaar beschadigd naar de baai van Tama- nin moest terugkeeren. Een bolsjewistische kanonneerboot, die de kust van de Krim nabij Lalklawa na derde, werd door Duitsche artillerie hevig onder vuur genomen. Door verscheidene treffers werd de wand van het schip open gereten. Het verdween na korten tijd bran dend in de diepte. CHINEESCHE TROEPEN VERSLAGEN. Naar Domei meldt, hebben Japansche elite-troepen, die sinds 24 Augustus bezig zijn met nieuwe krijgsverrichtingen tegen de pas opgestelde dertiende divisie van het 78e leger van Tsjoengking, den vijand in het gebied tusschen Koetianfang en Tsjen- maosjah omsingeld en verslagen. De Ja panners maakten een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal en munitie buit. JAVA. Het Japansche' militaire bestuur heeft medegedeeld, dat Java voortaan Djawa zal heeten, in overeenstemming met de Malei- sche taal. Meester Cornelis zal voortaan Djati-Negara heeten. De successen aan het Oostelijk tront De correspondent van het A.N.P. meldt uit Berlijn: In den strijd om Stalingrad hebben de Duitsche troepen thans den bin nensten verdedigingsgordel der stad be reikt. De uit het Noordwesten, Westen en Zuiden oprukkende formaties vormen een halven cirkel rond het tot een vesting ver sterkte stadgebied en op verscheidene plaatsen zijn reeds wiggen in het verde digingssysteem gedreven, niettegenstaande de verdedigers blijkbaar alles op alles zet ten om den aanval te stuiten. In overeen stemming met het groote belang van Sta lingrad als industrie- en verkeerscentrum zijn hier groote massa's troepen samenge trokken, die tot de beste behooren, waar over de Sovjet-Russische legerleiding nog kan beschikken. De positie der verdedi gers wordt evenwel met den dag slechter. De strijd is thans in een beslissend stadium gekomen, en, hoewel de tegenstand der bolsjewisten nog steeds krachtig is, koestert men te Berlijn geen twijfel omtrent den afloop der gevechten. De bolsjewistische divisies, die met de Wolga in den rug strij den, vormen op den Westelijken oever in zekeren zin een groot bruggehoofd, dat voortdurend aan hevige aanvallen bloot staat. De stad zelf wordt dag en nacht door de Duitsche luchtmacht gebombardeerd en staat in brand. De situatie is dan ook voor de verdedigers alleszins hachelijk. Terwijl de Wolga voor de bewegingsvrijheid der bolsjewisten in het gebied van Stalingrad een belemmering vormt, beteekent deze machtige barrière daarentegen voor de Duitsche strijdkrachten in het gebied tus schen Don en Wolga een flankdekking van groote strategische beteekenis. Tegenover de geweldige Duitsche succes sen op den Zuidelijken vleugel stelt men te Berlijn het vrijwel volkomen falen van de bolsjewistische ontlastingsaanvallen bij Rsjef vast. Ondanks alle krachtsinspanning zijn de bolsjewisten in dertig dagen tijds nergens verder dan 10 tot 15 K.M. opge rukt en hoewel de aanvallen nog voortdu ren, acht men in militaire kringen alhier de grootste aanvalskracht door den succes vollen tegenstand reeds gebroken. Eén ding is niet twijfelachtig: ontlasting voor de verdedigers van Stalingrad heeft dit door de bolsjewisten zelf geschapen „tweede front" niet kunnen brengen. Bij het Hmenmeer. Naar het D.N.B. van militaire zijde ver neemt zijn ten Zuid-Oosten van het Ilmen- meer 28 voor de Duitsche stellingen liggen de vijandelijke kazematten door Duitsche stoottroepen veroverd. Talrijke gevangenen zijn binnengebracht. Toen de bolsjewisten trachtten door een tegenaanval het verloren terrein te her overen, werden de vijandelijke concentra ties door artillerievuur uiteengeslagen. In een door talrijke meren moeilijk pas- seerbaar gevechtsgebied trachtte de vijand met groot gebruik van infanterie, artillerie, tanks en slagvliegtuigen de Duitsche stel lingen binnen te dringen. Slechts op een plaats gelukte het den in massa aanvallen den bolsjewisten ongeveer ter sterkte van een compagnie binnen te dringen in de vooruitgeschoven Duitsche stellingen, waar zij terstond in tegenaanval werden vernie tigd. Bij Leningrad. Van militaire zijde wordt aan het D.N.B. medegedeeld, dat aan het omsingelings front van Leningrad een aanval, dien de bolsjewisten over een rivier heen trachtten te ondernemen, door tankafweergeschut met succes is verhinderd. Talrijke vijan delijke transportbooten werden door vol treffers tot zinken gebracht. Bij felle luchtgevechten in het Noorden van het Oostelijk front zijn zonder eigen verliezen elf bolsjewistische toestellen door Duitsche jagers neergeschoten. Nog twee vliegtuigen werden door afweergeschut vernield. Bij Stalingrad. Met betrekking tot de succesvolle ge vechten ten Zuiden van Stalingrad deelt het opperbevel der weermacht nog mede: De bolsjewisten hebben in talrijke tegen aanvallen getracht het oprukken der Duit sche infanterie en pantserformaties tot staan te brengen. Noch de versterkingswer- ken, noch de zich wanhopig verwerende bolsjewisten konden den energieken Duit- schen aanval weerstaan. Gebruik makend van de met succes bekroonde doorbraakpo ging zetten snelle Duitsche troepen de ver slagen vijandelijke strijdkrachten na, waar bij zij opnieuw versterkte stellingen door braken. Uiteengeslagen vijandelijke ge vechtsgroepen werden na taai verzet opge rold en gevangen genomen. Duitsche infan terie, die achter de snelle formaties aan kwam, brak den tegenstand van de door de Duitsche voorhoede overvleugelden vijand in kazematten en veldversterkingen. De bolsjewisten leden zware verliezen aan menschen en materiaal en verloren, behal ve talrijke gevangenen, groote hoeveelhe den wapens. FOTO'S VAN ENGELSCHE GEHEIME BEVEL VOOR DIEPPE. Daar de Britten de waarheid der Duit sche bewijzen dat bij Dieppe niet een klei ne plaatselijke actie doch een grootscheep- sche landingspoging verijdeld werd door valsche berichten probeeren te ontzenu wen, zijn van officieele Duitsche zijde langs fotografische:} weg verkregen copieën van het Britsche geheime bevel, dat den om vang der voorgenomen operaties bewijst, aan de Duitsche en de buitenlandsche pers ter beschikking gesteld. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT Het weermachtbericht van gisteren luidt als volgt: Coups de main van vijandelijke patrouil les zijn mislukt aan het Egyptische front, waar levendige bedrijvigheid in de lucht viel waar te nemen. Twee toestellen wer den in den strijd neergeschoten door onze jagers en talrijke andere doeltreffend met mitrailleurs beschoten tijdens gevechten met vijandelijke formaties, die grooter in getalssterkte waren. Tijdens aanvallen op onze Koopvaardij schepen in de Middellandsche Zee zijn vier vijandelijke toestellen vernield door Italiaansche jagers, twee door het lucht doelgeschut van een onzer oorlogsschepen en twee andere door Duitsche vliegtuigen Een schip werd licht beschadigd. Twee van onze toestellen keerden niet terug. Op het Ladoga-meer is Donderdag een Sovjet-transportschip van 1300 ton op weg naar Leningrad getorpedeerd en tot zinken gebracht door een Italiaansche motortorpe doboot onder bevel van onderlt. t. z. Aldo Benvenuto. DE ITALIAANSCHE MOTORTORPEDO- BOOTEN IN HET LADOGAMEER. De „Mas" (motortorpedobooten), die op het Ladogameer opereeren, hebben meer dan 3000 km. afgelegd, langs den weg, per trein en gedeeltelijk op eigen kracht. Zij werden op speciaal voor dit doel vervaar digde wagentjes geladen en door tractoren getrokken, nadat de zware en niet speciaal noodzakelijke accessoires waren gedemon teerd en op vrachtauto's overgebracht. Dit buitengewone convooi vertrok uit Spezia, trok over de hooge toppen van Cisa en Brenner en vervolgens door Duitschland. In enkele kleine dorpen was het noodzake lijk hoeken van huizen gedeeltelijk te sloo- pen. Bij sommige viaducten, die te laag waren, moesten de „Mas" van de wagentjes genomen worden, op rollen geplaatst en aan de andere zijde van het viaduct weer opgeladen worden. Ook bij het vervoer door de Finsche bos- schen moesten verscheidene moeilijkheden worden opgelost. De vaartuigen konden daar groote gedeelten te water op eigen kracht afleggen. Het vervoer geschiedde in recordtijd. In totaal, het monteeren van de verwijderde deelen inbegrepen, heeft de reis twintig dagen geduurd, waarna de boo ten haar operaties konden beginnen. DE ONLUSTEN IN INDIë. Radio-Delhi meldt, dat gisteren in den loop van den dag nieuwe demonstraties door de Indische bevolking zijn gehouden. Zoo werden in Amla in de centrale provin cie twee personen gedood en vier zwaar ge wond toen de politie de demonstranten uit een wilde jagen. Er werd een „aantal" ar restaties verricht. Ook in Madras ontstonden opnieuw vrjj omvangrijke demonstraties. Te Bombay werd op verschillende plaatsen getracht de Indische nationale vlag te hijschen. De po litie trachtte de menigte te verspreiden. Twaalf leden van het congres werden ge arresteerd. Naar de vrije radiozender Sjonan (Sin gapore), zijn dagelijks gemiddeld onge veer 50 dooden en 200 gewonden in Indië op grond van de wreede Engelsche maatre gelen te beklagen. Bovendien bevinden zich in iedere provincie honderden Indiërs in de gevangenis. Naar de zender verder meldt, is te Madras een spoorwegstation door demonstreerende Indiërs aangevallen. Hierop werden troepen ontboden, die op de menigte het vuur openden. Hierdoor wer den 3 personen gedood, terwijl 20 gewond werden. DE STAAT VAN BELEG IN IRAN. De afkondiging van den staat van beleg in Iran wordt van Britsche zijde een „voor zorgsmaatregel" genoemd, waardoor den geallieerden de mogelijkheid geboden moet worden om het gebied militair te organi- seeren om iedere verrassing te voorkomen, welke zou kunnen voortvloeien uit de ont wikkeling van de militaire operaties in den Kaukasus. Daarenboven is in Iran het oor logsrecht afgekondigd om, zooals in het of ficieele communiqué wordt gezegd, iedere poging tot een opstand ten gunste van de Spilmogendheden te kunnen onderdrukken. Ten slotte hoopt men door den staat van beleg de laatste haarden van verzet te kun nen uitroeien. Dit communiqué is, naar men in Berlijnsche politieke kringen op merkt, moeilijk aan te vullen, daar zij een helder licht werpt op den toestand, waarin Iran zich op het oogenblik onder de Britsch-bolsjewistische bezetting bevindt. Zelfs de officieele instanties van de bezet tingsmacht zijn gedwongen den opstand van de Iraansche bevolking en de onte vredenheid over de vreemde indringers toe te geven. Het afkondigen van den staat van beleg wordt derhalve in toonaange vende kringen in de rijkshoofdstad slechts beschouwd als een nieüw bewijs voor de verergering van den toesland in het Nabije Oosten. In dezelfde kringen geeft men als zijn opvatting te kennen, dat de dag der vrijheid ook voor dit gebied in eerj niet al te ver verschiet zal liggen. MAJOOR GOLLOB ONDERSCHEIDEN. De Fuehrer heeft majoor Gollob, commo dore van een jachteskader, ter gelegenheid van diens 150ste overwinning in de lucht, de hoogste Duitsche onderscheiding voor dapperheid, het eikenloof met de zwaarden en brillanten bij het ridderkruis van het ijzeren kruis toegekend. Bovendien heeft hij hem een persoonlijk schrijven doen toeko men. Majoor Gollob heeft een grooter aan tal overwinningen in de lucht behaald dan eenig ander vlieger. Hij is de derde soldaat der Duitsche weermacht, wien de onder scheiding is verleend. C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. QRIE JAAR OORLOG HET GEHEIM VAN HET DUITSCHE SUCCES. In den herfst van 1941, kort voor het deelnemen van Amerika aan den oorlog verklaarde de Amerikaandbhe minister van Marine Knox, „de wereld, hoopt, dat de zeemacht voor de eerste honderd jaar in de handen van de beide landen zal berus ten, die deze macht thans bezitten". En bijna op het zelfde oogenblik liet Chur chill zich ontvallen: „Het initiatief is nu, evenals voordien, aan den kant van Duitschland. Wij weten niet, wanneer en waar Duitschland de volgende maal zal toeslaan". De Engelsche minister van, landbouw verklaarde ten slotte: „Wij kun nen Duitschland niet uithongeren". In deze drie uitspraken weerspiegelen zich de ver wachtingen en de vrees van de geallieer den evenzeer als de werkelijke feiten, die ten slotte doorslaggevend zijn. Wanneer men aan het einde van het der de oorlogsjaar de toestand! vergelijkt met die van het jaar 1917, dan ziet men, dat ook destijds de successen van het duikboot wapen groot waren, maar dat de duikboot- oorlog, te laat begonnen, niet meer door slaggevend kon zijn. Hoewel de Duitsche vloot bij het begin van' den 'huidigen oorlog veel kleiner was dan in1 1914 en het bouwprogramma slechts ten deele was voltooid, heeft desondanks de Duitsche marineleiding overweldigende successen weten te behalen en juist daar toegeslagen, waar dit door de Engelsohen het minste werd' verwacht. Het duikboot- wapen overtreft verre de resultaten, welke in den vorigen oorlog geboekt konden worden. Duitsche zware kruisers door braken het nauw van Calais, Duitsche snel- booten en mijnenvegers, voorpostenbooten en torpedojagers opereerden in allé wate ren, die eens door de Eng. en Amerikaan sche vloten werden beheerscht. Met slechts geringe strijdkrachten werd de Sovjet- vloot teruggedrongen in den versten uit hoek, van de Finsche Golf en uit de Oost zee verdreven. Een zelfde resultaat werd in de Zwarte Zee verkregen. Nog belang rijker is de rol van de Duitsche oorlogsma rine in de Middellandsche Zee. Hier ver loopt de ravitailleering van maarschalk Rommel zonder groote verliezen, het En gelsche Oostwestverkeer daarentegen is bijna geheel onmogelijk geworden. Niet in de laatste plaats danken Rommel en zijn beproefde troepen hieraan een deel van hun successen. Terwijl de opgejaagde en ononderbroken belaagde Engelsche vloot na drie jaren oorlog steeds zwakker wordt, neemt de sterkte van de Duitsche vloot steeds meer toe. Drie jaren oorlog brachten een ononder broken reeks van successen voor het Duit sche luchtwapen. Uit de kleine „Risiko luchtvloot" zooals de Rijksmaarschalk eens de eerste eskaders van het Duitsche luchtwapen in 1925 heeft gekenschetst is een luchtmacht gegroeid, die tot nu toe niet geëvenaard kon worden en de sterkste ter wereld genoemd mag worden. Waar in ligt nu het geheim van deze onover troffen successen? Vliegcapaciteiten en de kwaliteit van toestellen en bewapening zijn zeer zéker een garantie voor een succes; in de eerste plaats echter moet het geheim van dit succes gezocht worden in de lei ding van het Duitsche luchtwapen. Om alle mogelijkheden van het moderne luchtwapen te kunnen uitbuiten en zoo ef fectief mogelijk te maken werd de lucht macht als zelfstandig onderdeel van de weermacht onder één opperbevel gebracht. In de afgeloopen drie jaren bleek deze straffe leiding ten volste te voldoen. Het oppercommando van de luchtmacht kon steeds sterke eskaders inzetten bij den aan val, zonder de afweer op andere fronten te verzwakken, en toch nog voldoende re serves overhouden voor eventueele plotse linge gebeurtenissen, die het ingrijpen van sterke luchttsrijdkrachten noodzake lijk maakten. Reeds in vredestijd werd de luchtmacht afgericht op het breken van verstarde stellingsgevechten en het mo gelijk maken van den dynamisohen bewe gingsoorlog. In nauwste samenwerking met de ge motoriseerde legers schiep de luchtmacht een instrument, waartegen de geallieerden niets van gelijke beteekenis konden zetten. De groote successen van de omsingelings slagen in het Oosten zouden zonder de luchtmacht ondenkbaar geweest zijn. De samenwerking tusschen marine en lucht wapen heeft tenslotte geleid tot de opmer kelijke successen op den Atlantischen Oce aan en de Middellandsche Zee. Hoe juist het inzicht van de Duitsche legerleiding is geweest bewijzen wel de resultaten, welke in den strijd tegen de Britsche vloot behaald: konden worden. Zelfs de wateren rondom het Britsche eiland zijn niet veilig meer voor het trotsche Albion. OVERSTROOMINGEN IN CHINA. Geweldige overstroomingen heben vele dee len van het onbezette Chineesche gebied geteisterd. Naar de provinciale regeering van Anhwei meldt, zijn 21 districten dezer provincie volledig overstroomd, waardoor de oogst geheel en al is vernietigd. Millioe- nen menschen zijn dakloos. Het aantal doo den en gewonden is nog niet te ramen. In het-district Toenchi zijn al bijna 3000 huizen vernietigd. Ofschoon nadere bijzon derheden ontbreken, geeft de gouverneur toch te kennen, dat deze ramp de grootste van de laatste 100 jaar is. Ook het Zuid-Westen van China heeft veel te lijden van overstroomingen, ver oorzaakt door een ontzaglijk onweer met regenval. Het gebied van de Jim en, een 50 K.M. ten Zuid-Westen van Koenming in de provincie Junan, is volkomen over stroomd. en verwoest. Vijf rijstpellerijen en honderden huizen werden weggespoeld.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1