DUITSCHLAND MAANDAG 31 AUGUSTUS 1942 33ste Jaargang No. 10341 Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 w-v m g-y wj f w-v w T /Ch Tl T T? T n raT r* JVT Tl M C HP Tl 1? TT M? H.T M. van Hamersveld, Directeur. Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 DAGBLAD VOOR LEID EN EN O M S 1 K E II E N Th. Wilmer, Hoofdredacteur. STRIJDT VOOR EUROPA Voortgang in de Kaukasus Het Duitsdhe weermacht/bericht van Za terdag luidt; Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In den Kaukasus braken Duitsche en verbonden troepen in verscheidene ge- vechtssectoren door taai verdedigde vij andelijke stellingen heen. In het gebied van Stalingrad blijven de Duitsche troepen met succes in den aan val tegen ten deele zwaar versterkte vij andelijke vestingwerken. Zij sloegen daar bij veelvuldige tegenaanvallen af. Bij aan vallen overdag en des nachts van de lucht macht ook tegen de achterwaartsche spoor lijnen leden de Sowjets weer zware ver liezen. Op de Wolga werden twee tankbooten in brand geworpen en 12 vrachtschepen beschadigd. Ten Zuid-Westen van Kaloega viel de vijand met sterke strijdkrachten van infanterie en pantserwagens, gesteund door vliegtuigen, aan. De aanvallen wer den door formaties van het leger en de luchtmacht in voorbeeldige samenwerking in felle gevechten afgslagen. In tegenaan vallen werd de vijand onder zware bloe dige verliezen naar zijn punten van uit gang teruggedreven. In deze gevechten werden 111 pantserwagens vernietigd, waarvan 91 alleen in den sector van een pantserdivisie. Ook bij Rzjef werden hernieuwde aan vallen van sterke vijandelijke strijdkrach ten verijdeld door tegenaanvallen van Duitsche troepen en door den samenge- bundelden aanval van eskaders gevechts vliegtuigen en duikbommenwerpers. Ten Zuiden van het Ladogameer werden her haalde doorbraakpogingen van den vijand in tegenaanvallen tot staan gébracht. In de Finsche golf bestookten gevechts vliegtuigen een vliegveld op een eiland met bommen en beschadigden vijf vijande- lijke bewakinsvaartuigen. In Noord-Afrika en boven het eiland Malta werden in luohtgevechten drie Brit- sche vliegtuigen zonder eigen verliezen neergeschoten. Formaties van de Duitsche luchtmacht vielen vannacht Britsche vliegvelden ten Zuiden van Alexandrië met bommen van zwaar kaliber aan. In hangars en tusschen geparkeerde vliegtuigen ontstonden uit gestrekte branden. Bij herhaalde vijandelijke luchtaanval len op een Duitsch konvooi in de Middel- landsche Zee werden door boordwapens zé ven van 24 aanvallende Britsche bommen werpers neergeschoten. Het konvooi be reikte onbeschadigd zijn haven van be stemming. Twee Britsche vliegtuigen, die op 28 Augustus naar West-Duitschland en boven de Duitsche Bocht vlogen, werden in een luchtgevecht neergehaald. Vijf andere ma chines werden bij vluchten naar de bezet te Westelijke gebieden omlaag geschoten. In den afgeloopen nacht ondernam de Britsche luchtmacht storingsaanvallen op Zuid- en Zuid-West-Duits ah gebied. De burgerbevolking leed verliezen. In woon wijken van eenige steden ontstond mate- rieele schade en schade aan gebouwen. Nacht jagers en luchtdoel-artillerie schoten' volgens de voorloopige berichten 32 der aanvallende bommenwerpers omlaag. In den strijd tegen Groot-Brittannië vie len Duitsche vliegtuigen overdag en des nachts belangrijke militaire inrichtingen in Zuid-West en Noord-Oost Engfeland met geconstateerde goede uitwerking aan. Nieuwe doorbraken en algeslagen aanvallen Het Duitsche weermaohtbericht van Zon dag luidt: Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Ten Zuiden van den benedenloop van den Koëban rukken Duitsche en Roe- meensche tioepen ondanks sterk vijande lijk verzet in het moeilijke terrein verder op. In het gebied van Stalingrad braken infanterie-divisies en snelle formaties, door sterke strijdkrachten van de luchtmacht gesteund, door krachtig versterkte stellin gen heen en drongen zij in hevige gevech ten diep in het vijandelijke verdedigings systeem binnen. Ten Zuid-Westen van Ka- Nederlandsche vrijwilligers bij de Waffen SS. De Kp-Führer overtuigt zich persoonlijk of alle handgrepen bij het scherpstellen der handgranaten juist worden uitgevoerd SS PK Fritz-VNP-Pax Holland Inga werden opnieuw aanvallen van ster ke vijandelijke formaties infanterie en tanks afgeslagen. Bij Rzjef trachtte de vijand ook gisteren door sterke strijd krachten in den strijd te werpen, het front te doorbreken. Met medewerking van de luchtmacht werden aanvallen, deels in een tegenaanbal, afgeslagen. Het is den bolsjewistischen troepen nu de slag om Rzjef reeds een maand duurt, ondanks den massalen inzet van menschen en materieel ter sterkte van vier tot vijf legers, niet gelukt het Duitsche front te doorbreken. De terreinwinst van den vij and staat tactisch noch operatief in eenige verhouding tot de hem hierbij toegebrachte verliezen aan menschen en materiaal. Al le beweringen van de bolsjewisten over een geslaagde doorbraak zijn onjuist. Het front is gesloten, terwijl de aanvalskracht van den vijand meer en meer verlamt. Se dert den dertigsten Juli werden in deze gevechten 1572 bolsjewistische tanks stuk geschoten, deels door vliegtuig-formaties en formaties luchtdoelartillerie van de luchtmacht vernield of in gevechten van zeer- dichtbij vernietigd. 547 Vliegtuigen neergeschoten bij 25 eigen verloren vlieg tuigen en talrijk materieel werd door het Duitsche afweervuur en de aanvallen van de Duitsche luchtmacht vernield. De bloe dige verliezen van den vijand zijn buiten gewoon hoog. Ten Zuiden van het Ladoga meer verloor de vijand bij nieuwe ver- geefsdhe aanvallen 21 tanks. In den afgeloopen nacht hébben bolsje wistische bommenwerpers deels op groote hoogte storingsvludhten ondernomen bo ven Noord-Oost Duitschland. Door lukraak neergeworpen bommen ontstond op enke le plaatsen geringe schade. In Noord-Afri ka werden door Duitsche en Italiaansche jachtvliegtuigen en door luohtartillerie twaalf Britsche vliegtuigen neergeschoten. In het zeegebied van El Daba werd een BritsChe torpedojager door bom treffers zwaar beschadigd. Duitsche gevechtsvliegtuigen hébben ten Zuiden van Korfoe een Britsche duik boot tot zinken gébracht. Tijdens vluchten van Britsche formaties boven de bezette gebiedenin het Westen werden gisteren in luchtgevechten vijf vij andelijke vliegtuigen, zonder eigen ver liezen, neergeschoten. In den strijd tegen Groot-Brittannië vie len Duitsche vliegtuigen overdag indu- strieele en ravitailleeringsinstallaties in Zuid- en Oost-Engeland, alsmede schepen aan de EnigelsChe kanaalfcust aan. Een Britsch koopvaardijschip van 5.000 brt. en een convooivaartuig werden door voltref fers tot zinken gebracht. Een- ander con vooivaartuig bleef zwaar beschadigd lig gen. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT In zijn weermachtbericht no. 824 van Za terdag, maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: In den centralen sector van het Egypti sche front is een aanval die werd uitgevoerd door gemotoriseerde vijandelijke strijd krachten mislukt als gevolg van onze snelle krachtige reactie. Talrijke vijandelijke voer tuigen werden in brand geschoten en buiten gevecht gesteld. Meer ten Zuiden daarvan werd een andere aanvil met gemotoriseer de strijdmiddelen eveneens verijdeld. Eeni ge krijgsgevangenen en een pantserwagen vielen in onze handen. Tijdens pogingen tot het bombardeeren van onze vooruitgeschoven stellingen, heeft de Engelsche luchtmacht drie vliegtuigen verloren, die getroffen werden door het luchtdoelgeschut der divisie Ariete. Twee andere machines werden neergehaald in een luchtgevecht met Duitsche jagers. Bom menwerpers van de as hebben de operaties tegen de bases van het eiland Malta voort gezet. Een Spitfire werd in een luchtgevecht neergehaald. Een in de Middellandsche Zee varend konvooi is aangevallen door Britsche vlieg tuigen, waarvan er drie in zee zijn gestort, na getroffen te zijn door het vuur van de escorteerende schepen. Vijandelijke 'vliegtuigen lieten gisteren bommen vallen en schoten met machinege weren op eenige bewoonde centra van Sici lië. De burgerbevolking leed geen verliezen. Een van onze „escadrilles „Mas" (motor- torpedobooten), welke opereeren op het Ladogameer, viel in den nacht van 15 Augustus een groep Sovjet-eenhedfen aan, die zich naar Leningrad begaven. De mo tortorpedoboot onder bevel van den luite nant ter zee tweede klasse Renato Bechi torpedeerde en vernietigde een kanonneer- -boot van 1300 ton. Het Italiaansche weermachtbericht van Zondag meldt: Aan het Egyptische front artillerievuur en wederzijdsche activiteit van verken ningstroepen. De Britsche luchtmacht heeft opnieuw bomaanvallen gedaan, vooral op den Zuidelijken sector van onze stellingen. De batterijen luchtdoelgeschut van enkele groote troepenonderdeelen. waaronder die van de divisies Littorio en Bologna, hebben vier aanvallende vliegtuigen neergeschoten; twee piloten werden gevangen genomen. Acht andere vliegtuigen werden door Ita liaansche en Duitsdie jagers in herhaalde luchtgevechten neergeschoten. In de Middellandsche Zee werd een vijan delijke duikboot door Duitsche vliegtuigen tot zinken gebracht. In den nacht van 27 op 28 Augustus werd door een kleine vijandelijke af deeling een poging ondernomen om op het eiland Ceri- gotto, ten Noord-Westen van Kreta, te lan den. Door het onmiddellijk optreden van ons garnizoen werd de vijandelijke afdee- ling op de vlucht gedreven. Voor de Egyp tische kust werd een Britsche torpedojager door een van onze motortorpedobooten ge torpedeerd en zwaar beschadigd. WINTERHULP NEDERLAND LOTERIJ 1942 BETEEKENT OOK: „VOOR HET VOLK, DOOR HET VOLK". AANVALLEN OP ENGELAND. Van militaire zijde wordt medegedeeld: Gisteren in den loop van den dag hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen de stad Swin don aan de Zuidkust van het Britsche eiland gebombardeerd. Voltreffers richtten in een groote voor den oorlog belangrijke fabriek zware schade aan. Andere Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben een aanval gedaan op Brighton met doeltreffende uitwerking. Er werden vol treffers waargenomen op een gasfabriek. In het gebied ten Noorden van Falmouth vielen Duitsche gevechtsvliegtuigen een al- leenvarend koopvaardijschip van 5000 brt. aan. Het schip kreeg midscheeps voltreffers en zonk. Bovendien hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen aanvallen gedaan op sche pen in het Konaal. Volgens de tot dusverre ontvangen rap porten werd een convooivaartuig zwaar ge troffen en is waarschijnlijk gezonken. Een ander convooivaartuig werd zwaar bescha digd. DUITSCHE PERSSTEM OVER HET SOVJET-OFFENSIEF. De mislukking van het Sovjet-offensief bij Rzjef wordt vandaag door de Voelki- scher Beobachter behandeld in haar be- leekenis voor de overige sectoren van het front. Het blad schrijft o.a.: Alle beweringen der bolsjewieken over een geslaagde doorbraak zijn onjuist. Het front is gesloten en de aanvalskracht van den vijand steeds meer verlamd. De uit werking van dit offensief op de andere sec toren zal geheel anders zijn dan men te Moskou had gedacht. Dit offensief, aldus het blad, is niet het resultaat van een grootscheepschen strate- gischen opzet geweest, maar een wanhoops daad, die tot eiken prijs een tegenwicht had moeten scheppen. Buitengewoon hoo- ge verliezen aan menschen en materieel zijn de gevolgen van deze „krampachtige reflexbeweging" geweest. BIJZONDERHEDEN OVER TWEEDE SLAG BIJ SALOMONSEILANDEN. De woordvoerder van de Japansche mari ne, kapitein Hiraide, heeft nieuwe belang wekkende bijzonderheden onthuld over den tweeden slag bij de Salonmonseilanden. Het doel van de tweede Amerikaansche actie, zoo zeide hij, was om versterkingen te brengen naar de Amerikaansche troepen, die op de eilanden Toelagi en Guadalcanar geland waren. De Japanners vielen de Ame rikaansche vlootformatie, die na den eersten slag bij de Salomonseiteinden van nieuwe eenheden voorzien was, ten Oosten van de eilandengroep aan. De strijd werd hoofdza kelijk gevoerd tusschen de wederzij dsche vliegkampsohepen, vanwaar de vliegtuigen voor den aanval opstegen. Ondanks de Ja pansche overwinning en het afslaan van het vijandelijke offensief mag men niet denken, dat de operaties in deze wateren zijn afge loopen. De Amerikanen hebben op de eilanden Toelagi en Guadalcanar meer dan 10.000 man geland, die op het oogenblik volkomen zijn afgesneden, doch stellig door de Ver. Staten niet in den steek zul len worden gelaten. Nieuwe aanvallen van de Ver. Staten zullen echter precies zoo eindigen als de eerste en tweede slag bij de Salomonseilanden. Het verdient bijzon dere aandacht, zoo vervolgde Hiraide, dat de Ver. Staten ondanks de reeds geleden groote verliezen van vliegkampschepen en vliegtuigen weer nieuwe vliegkampschepen geriskeerd hebben. Voorts deelde Hiraide mede, dat de Ver. Staten sinds het uitbre ken van den oorlog 45 oorlogsschepen met een gezamenlijken inhoud van 750.000 ton, meer dan 2000 vliegtuigen en 447 koopvaar dijschepen met een gezamenlijken inhoud van 2.8 millioen ton verloren hebben. In de wateren om de Salomonseilanden en in de Koraalzee, zoo besloot Hiraide, zijn op het oogenblik verschillende acties aan den gang, waarover het Japansche volk te zijner tijd zal worden ingelicht. Aan de maatregelen van de Amerikaansche regee ring valt reeds te zien, dat de vijand een strijd voert op leven en dood. DE TOESTAND OP NIEUW-GUINEA. „De toestand in het Zuid-Westen van Nieuw-Guinea wordt slechter voor de Ge allieerden", zoo luidt een bericht van het hoofakwartier van generaal Mac Arthur te Melbourne. Onder bescherming van vrij sterke zeestrijdkrachten, aldus gaat het be richt verder, is het den Japanners gelukt versterkingen in de Milne-baai aan land te zetten, waar op het oogenblik hevige ge vechten worden gevoerd. De laatste Ja pansche landing is niet tijdig ontdekt. Der halve konden tegenmaatregelen eerst te laat worden genomen. De. Amerikaansche bommenwerpers verschenen eerst, toen de Japansche troepen reeds aan land waren gebracht Het bericht uit het hoofdkwar tier van Mac Arthur spreekt de vrees uit, dat de Japanners zich in het Zuid-Westen van Nieuw-Guinea een positie kunnen ver schaffen, die niet zonder beteekenis voor de gebeurtenissen op de Salomonseilan den zal zijn. Volgens een ander berioht van den Brit- schen berichtendienst moet sedert vier da gen in het Zuid-Oosten van Nieuw-Guinea nabij de Milnebaai een hevige rimboeslag woeden. De.strijd van de Australische troe pen met de Japanners neemt in hevigheid toe. De Japanners hebben hun beste rim- bcestrijders in den strijd'gebracht. DE ONLUSTEN IN INDIë. De correspondent van de Daily Herald meldt uit New Delhi aan zijn blad het vol gende: Sedert het uitbreken der onlusten in In- dië heb ik door het land gereisd. Hierbij heb ik willen vaststellen, of de krachtsin spanningen van Indië voor den oorlog van de ongehoorzaamheidscampagne der Con grespartij te lijden heeft. Dit is wel het „Herlevend Nederland" IR. MUSSERT HEEFT DE TENTOON STELLING IN UTRECHT GEOPEND. In het gebouw Zuilenstraat 8 te Utrecht is Zaterdagmiddag de tentoonstelling „Her levend Nederland", een keuze uit de ver- zameling-Schuilenburg, officieel geopend. De expositie zal gedurende vier achtereen volgende weken geopend blijven. Een groot aantal genoodigden, zoowel Duitsche als Nederlandsche gasten, woonde de openings plechtigheid bij. Deze werd verricht door den leider van de N.S.B., ir. A. A. Mussert. Het begroetingswoord werd uitgesproken door Max Blokzijl, waarnemend leider van de hoofdofdeeling pers en propaganda der N.S.B. en waarnemend hoofd van de afdee- ling actieve propaganda van» het Departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten. Spr. zeide, dat hij niet voornemens was, een uiteenzetting van het karakter van deze tentoonstelling te geven, omdat hij daartoe niet de bevoegdheid bezit. Immers een groot deel van de afgeloopen strijdja- ren had spr. in Duitschland doorgebracht, zoodat hem daarvan veel uiteraard ontgaan is. Het organiseeren van deze tentoonstel ling bracht vele moeilijkheden met zich mede. Spr. bracht dank aan den burgemees ter van Utrecht, die deze zaal voor dit doel beschikbaar heeft gesteld en bracht tevens dank aan den waarnemend wethouder van onderwijs, den heer Breedvelt, en den heer Vermeer van den dienst van gemeen tewerken. Spr. herinnerde er aan, dat deze expositie eigenlijk een éénmans-tentoon- stelling was, omdat al het benoodigde ma teriaal hiervoor bijeengebracht was door één man. Het ligt in de bedoeling om te komen tot de stichting van een nationaal museum, want het hier geëxposeerde vormt slechts een klein gedeelte van alles, wfct de heer Schuilenburg op dit gebied in de af geloopen tien jaren heeft weten bijeen te brengen. Spr. uitte tenslotte den wensch, dat deze tentoonstelling er het hare toe zou mogen bijdragen om kracht te verza melen voor den komenden strijd, die naar sprekers overtuiging nog zwaarder zal zijn, dan die, welke achter ons ligt. Met een woord van dank aan den heer en mevrouw Schuilenburg besloot de heer Blokzijl zijn toespraak. Mqt een sober woord zette de heer Schui lenburg vervolgens het karakter van de expositie uiteen. Zij geeft een beeld van den in de afgeloopen jaren ge voerden strijd. Spr. bracht hulde aan de helden die in dezen strijd voor het nationaal-socialis- me zijn gevallen. Alle aanwezigen her dachten staande de gevallenen. Openingswoord van ir. Mussert. Het openingswoord werd gesproken door den leider van de N.S.B., ir. A. A. Mussert, die er aan herinnerde, dat er vele dingen geval. Voorts bestaat het gevaar, dat de storing van de Indische oorlogsproductie steeds grooter wordt. Reeds voor de zitting van het al-Indische Congres, zoo schrijft hij verder, bestonden er overal in Indië door de Congrespartij georganiseerde scha- duwcomité's, die vanaf de arrestatie van Gandhi en zijn medewerkers in actie moes ten komen. Voorts meldt de correspondent, dat men zich geenszins mag verbeelden, dat met de andere arrestaties den doodsteek is toege bracht aan den vrijheidsstrijd van de InJ diërs. Integendeel, de kloof tusschen In diërs en Engeland wordt steeds grooter. Hoe zeer de krachtsinspanningen van In dië door den oorlog te lijden hebben van de ongehoorzaamheidscampagne, blijkt uit de vele berichten over beschadigd regee- rihgseigendom, dat door opstandelingen is aangevallen en vernield. De sabotage schijnt beslist niet het werk te zijn van op zichzelf staande onruststokers, doch, naar de regeering van Madras onlangs in een communiqué duidelijk heeft verklaard, het stelselmatige gevolg zijn van de door de Congrespartij getroffen maatregelen. De Britsche berichtendienst meldt uit Karatsji. dat als gevolg van een incident op Vrijdagavond, toen een tram door Indi sche demonstranten in brand werd gesto ken, het gemeentebestuur heeft bekend ge maakt, dat iedereen, die door brandstich ting schade veroorzaakt, voortaan doodge schoten zal worden. HERSTEL VAN HET SPOORWEG VERKEER OP JAVA. Op drie onbelangrijke lijnen na is op Java het geheele spoorwegnet van 5230 kilometer wederom in bedrijf. Het rollend in het leven zijn, die slechts voor korten tijd van waarde zijn. Daarom stelde de lei der de vraag, of deze tentoonstelling van blijvende waarde was, of dat zy over tien jaren reeds weer vergeten zou zijn. Wij be leven op het oogenblik een revolutie, die zelfs de groote Fransche revolutie over treft. Vele malen reeds in de geschiedenis heeft Europa zich moeten beschermen, om dat het ging om het zijn of niet zijn van Europa. Ook in deze tijden wordt Europa bedreigd door een gevaar, het grootste van alle tijden, het bolsjewisme. Spr. zeide, dat met het fascisme het nationaal-socialisme absoluut noodig is voor het behoud van Europa. Dit feit is van beteekenis zelfs ook nog over enkele eeuwen. Daarom zul len de figuren van Adolf Hitler en Musso lini in de geschiedenis blijven voortleven, zoolang er een Europa zal bestaan. Ons, als nationaal-socialisten, verheugt het, dat wij daartoe een klein aandeel kunnen bijdra gen. Spr. herinnerde aan den strijd van het nationaal-socialisme, welke in Duitschland begon in het jaar 1919, toen Duitschland in diepe ellende was gedompeld. De strijd in Nederland begon elf jaar geleden, toen Ne derland welvarend was. Thans, na elf jaar zwoegen, bevinden wij ons in denzelfden toestand als Duitschland in 1919. Wanneer wij in ons pogen zullen slagen, zal dat voor een belangrijk del te danken zijn aan de hulp van onze Duitsche kameraden. Wij willen eerlijk en behoorlijk onze plicht doen om ons volk weer een plaats in de geschiedenis te veroveren. Tenslotte bracht de leider den heer en mevrouw Schuilen burg dank voor het prachtige werk, niet omdat de heer Schuilenburg de eenige is, die dit werk kan doen, maar omdat hij de eenige is geweest, die het heeft gedaan. Velen zijn er aan begonnen, doch niemand heeft het werk weten te voltooien. Ook deze expositie heeft haar blijvende waarde. Hierna verklaarde ir. Mussert de tentoon stelling voor geopend, waarna de aanwezi gen een rondgang maakten. Twee groote zalen beslaat deze interes sante expositie. De eerste zaal is bestemd voor het „verleden" en het „heden", de tweede is uitsluitend ingesteld op de toé- komst. De bezoeker krijgt een inzicht van den strijd van de N.S.B. en in de bestrij ding van de N.S.B., welke helaas slacht offers heeft gemaakt, en de bereikte re sultaten. In de vitrine „Blokzijl" wordt gedemon streerd, op wel een waarlijk schandelijke wijze sommige volksgenooten» aan hun an ti-gezindheid uiting geven. Men ziet in geschrift en beeld het werk van „Vreugde en Arbeid"; van het N.A.F., van den N.V.D., van het Vrijwilligersle gioen, van den Kultuurraad, van de W.A., S.S., Jeugdstorm. De tentoonstelling is voor iedereen gratis toegankelijk. Zij blijft vier weken achter een geopend. materieel is bijna geheel intact gebleven. De overige spoorweginstallaties zijn voor 70 pet. wederom hersteld. Van de 46 ver woeste spoorwegbruggen werd reeds 80 pet. gerepareerd. De lijnen zelf zullen in November a.s. geheel hersteld zijn. Van de 153 verwoeste wegbruggen zijn er 30 reeds vernieuw. Het grootste probleem vormt de zeescheepvaart, vroeger bedroeg de aan voer uit zee per dag 700.000 ton. Men is er toe overgegaan ook houten schepen in bedrijf te stellen .In Centraal-Java is men begonnen met den aanbouw van houten schepen. VOOR NIEUWE BONNEN ZIE PAG. 2 HITTE EN STOF. Na een winter, zoo streng als in geen 150 jaar is voorgekomen, rukt nu het Duitsche leger en zijn bondgenooten Steeds verder in de Sovjet-Unie op. Hevige gevechten worden geleverd in een verzengende hitte. Niettegenstaande hitte en stof wordt de eene overwinning na de andere bevochten en het zijn ook Nederlandsche mannen die op de slagvelden in het Oosten lauweren oogsten. Nederlandsche mannen trotsééren deze ontberingen en veroveren daannede voor ons land een eervolle plaats in het nieuwe Europa dat geboren wordt. Een nieuw Nederland in een nieuw Europa. Landgenoot het is waard, dat u zich daar voor inzet. De toekomst van ons land en volk ligt in de handen van onze Oostfront strijders. Terwille van deze toekomst: meidt u aan bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland", Ko ninginnegracht 22, te 's-Gravenhage. De t'.-.v.'_-opstelling „Herlevend Nederland" van de N.S.B. is Zaterdag te Utrecht door den leider der N.S.B., ir. A. A. Mussert officieel geopend. Tijdens de ope ningsrede van den leider. Fotodienst N.S.B./Otto Polygoon Pax-Holland m.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1