DUITSCHLAND VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1942 DE LEIDSCHE COURANT PAG. 3 STADSNIEUWS VERVOERBEPERKING N.Z.H.T.M. De directie der Noord-Zuid-Hollandsche Tramwegmaatschappij heeft besloten een aantal haltes op de verschillende lijnen op te heffen met ingang van 1 September. Een nieuwe dienstregeling zal na 13 September van kracht zijn en daarbij is bepaald, dat de laatste tram om halfnegen in de remi ses moeten zijn en dat voor Zon- en feest dagen het aantal ritten beperkt wordt. Met ingang van 1 Sept. worden alzoo de navolgende halteplaatsen opgehevpn: Dienst LeidenHaarlem: Groene Kerkje, Klinkenberg, Terwegen, Tulpenlaan, Beek brug, Tuinbouwschool, Veldhorststraat, Els- broek, Veenenburgerlaan, Postkantoor (Hillegom). Van Tetsstraat, Pastoorslaan, Patrimonium, Dageraad. Nieuwe halten zijn: Elsbroek (bij H.M. paal 31.4), Vosselaan, Weerestein (bij H.M. paal 33.5). Dienst Leiden—Oegstgeest: Opgeheven worden de halten: Utrecht- schebrug, Burggravenlaan, Rijnstraat, Beestenmarkt. Boerhaavelaan (ziekenhuis). Nieuwe halte: Plantage. Dienst Den HaagLeidenKatwijk Noordwijk: Opgeheven worden de halten: Charlotte de Bourbonstraat, Het Plein (voorheen Ju- lianaplein), Voorschoten Zuid, Groentevei ling, Oude Remise. Douzastraat, Prins Hen drikstraat, Zeeweg. GOUDEN ECHTVEREENIGING. Onze stad huisvest wederom een gouden echtpaar. Ditmaal valt dat voorrecht aan onze stadgenooten C. C. A. Onvlee en C. v d. Blom, won. Koddesteeg 32 te beurt, wier huwelijk op 7 Sept. 1892 op 't stadhuis alhier werd voltrokken. De krasse bruide gom was eerst 34 jaar werkzaam bij de firma Perquin, kolenhandel alhier, en daarna eenige jaren bij de firma Osinga, Na de opheffing dezer zaak, bleef hij nog eenige jaren bij de firma Passchier werken. Maar door de opheffing dezer zaak werd hij genoopt zijn welverdiende rust te nemen en leeft nu met zijn echtgenoote van het ouderdomspensioen. Het huwelijk werd gezegend met negen kinderen, waar van er nog zeven in leven zijn. De feeste lingen zijn resp. 75 en 71 jaar en mogen beiden zich nog in een goede gezondheid verheugen. RONDLEIDING POORTEN EN WALLEN. In Verband met de groote belangstelling zal op Zaterdagmiddag om 3 uur wederom in het Stedelijk Museum „De Lakenhal" een rondleiding met deskundige voorlicht ting plaats vinden op de zomertentoonstel- ling Leidsche Poorten en Wallen.. ORGELCONCERT FEIKE ASMA. Feike Asma speelt Maandagavond in de Hooglandsche Kerk Fantasieën en Variaties over Oud Nederl. Volksliederen van Jan Zwart en Willem Mudde; de Koekoek en Nachtegaal van Handel; Toccata et Fuga in d van Bach; Weeklacht van Guilmont en Finale over Psalm 72 11 van Jan Zwart. In verband met de verduistering begint dit concert om half acht. De toegang is vry. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 76. Luxe Broodbakkerij A. H van Noort N.V., Leiden, Doezastraat 2. N. Dir.: J. Chr. A. J. van Noort, Leiden en M H. A. J. van Noort, Leiderdorp. Opheffing: J van Amerongen, in li quidatie, Leiden, Haarlemmerstraat 61, ma- nufacturenhandel. J. van Frank, in' liquidatie, Leiden, Haarlemmerstraat 109, handel in ondergoe deren, confectie, bedrijfskleeding. M. van Frank voorheen Scheffer's Kle dingmagazijn, in liquidatie, Leiden, Haar lemmerstraat 79. Bedrijfsappèl bij de „Vita". Door het verschuiven van een verkeer den regel ter zetterij is in het verslag van het bedrijfsappèl bij de „Vita" het slot onduidelijk geworden. Wij plaatsen het hier nog eens: Na deze rede dankte de heer Braams den heer v. d. Hoeven voor zijn gesproken woord en den heer Koch, door'wien deze bijeenkomst kon worden gehouden. Na afloop maakte de-directie met ge- noodigden eer. rondgang door de fabriek. Bij het te Amsterdam gehouden examen van de Vereeniging tot Bevordering van het Electrotechnisch Vakonderwijs, zijn ge slaagd voor het V.E.V.-diploma: J. v. d. Bent te Noordwijk aan Zee; P. J. v. Haas teren te Leiden; Th. A. v. d. Heijden te Lisse; H. Hollebeek te Leiden; A. J. Ver- steege te de Kaag; H. Woenstenburg te Oegstgeest; P. H. Ysselmuiden te Sassen- heim, allen leerlingen van den V.E.V.-cur- sus van de Vakavondschool, verhonden aan de Ambachtsschool alhier. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Financiën is de heer M. A. W. Geselschap, inspecteur van 's rijks belastingen, hoofd van de inspectie der belastingen hier ter stede, 3e afdeeling, met ingang van 1 October 1942 benoemd tot bewaarder van de hypotheken, het ka daster en de scheepsbewijzen te Haarlem. Donderdag 3 September a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer W. F. Piket en zyn echtgenoote als huisbewaarder wer den aangesteld by de firma Lezwijn en Eigeman. Bij de overname van deze firma door de Amsterdamsche Bank N.V., op 15 Februari 1918, gingen zij naar deze instel ling over. Geboren: Wilhelmus Johannes, zn. van W. J. Stokkel en A. Bavelaar. Cor nelia Maria Jacoba, dr. van L. A. Schrier en A. M. Zwetsloot. Petrus Leonardus Andreas zn. van N. J. Overdevest en F Diepol d. O n d er tr o u w d: J. G. L. Tervooren jm. 22 jaar en K. de Boer jd. 21 jaar. A. Chaudron jm. 29 j. en J. M. Huijgens jd. 27 j. G e t r o u w d: J. A. van Duren jm. en J. L. Veenhoff jd. Overleden: B. Grickspoor m. 54 j. L. G. van Maris zn. 19 uren. A. de Bolster m. 41 j. J. Regenboog wed. van: F. H. de Bruijn 76 j. LAATSTE BERICHTEN BOMMEN OP NEDERLANDSCH GEBIED Bij zijn gisteren ondernomen vluchten naar het Nederlandsche luchtruim, had de Engelschman het weer in het bijzonder voorzien op de Nederlandsche burgerbe volking. Aangezien hij door het geconcen treerde Duitsche afweervuur zijn doelen niet systematisch kon naderen, ontstond door blindelings uitstrooien van bommen schade aangebouwen, o. m. ook aan een schoolgebouw. De Nederlandsche burger bevolking heeft hierdoor en door aanvallen met boordwapens 37 gewonden en 18 doo- den te betreuren. De Nederlandsche bevolking wordt nog maals in haar eigen belang dringend uit- genoodigd bij het vuren van afweergeschut in huis te blijven of anders terstond op eenigerlei wijze dekking te zoeken. DE INVOERING VAN HET VOORT GEZET LAGER ONDERWIJS. Door de invoering van het achtste leer jaar en de uitbreiding van de leerplicht tot acht jaar, hoopt men te bereiken, dat de normale leerling na het verlaten der school en bij zijn intrede in de maat schappij een breedere ontwikkeling zal hebben bereikt en een voor het maatschap pelijk leven meer bruikbaar mensen zal zijn dan zijn huidige collega, die na zeven jaar onderwijs zijn intrede in het leven aanvangt. Dit achtste leerjaar wordt bij voor keur niet toegevoegd aan de huidige school, met zeven klassen, doch zal, waar zulks mógelijk is, met het zeven de leerjaar een afzonderlijke school voor „voortgezet onderwijs" vormen, alwaar een geheel eigen leerplan er voor waakt, dat een meer op het maat schappelijk leven ingesteld onderwijs zal worden gegeven. Daar, waar niet voldoende leerlingen aanwezig zijn tot vorming van een eigen school, zullen deze zevende en achtste leerjaren aan de gewone lagere scholen verhonden moeten worden, in het vertrouwen ech ter, dat de leiding van deze scholen zich goed zal realisecren, dat zij voor deze leerjaren een meer daarvoor be doeld onderwijs zal weten op te bou wen. Of de resultaten, welke men met de in voering van het achtste leerjaar beoogt, zullen worden bereikt, zal dan ook geheel afhangen van hen, die met de leiding van deze leerlingen worden belast. Dat zij, zoo zulks nog niet het geval is, spoedig er van doordrongen zullen geraken, dat het onder wijs in het zevende en achtste leerjaar voortaan niet meer een simpele voortzet ting zal mogen zijn van het onderwijs der zes daaraan voorafgaande jaren, is daar toe een eerste vereischte. De invoering van dit achtste leerjaar is voor de scholen afhankelijk van den aan vang van het nieuwe schooljaar of van een nieuwen schoolcursus. Eerst bij den aan vang van het nieuwe schooljaar of den nieuwen schoolcursus, aanvangende n a den datum van inwerkingtreding van de betreffende verordening, zijnde n a 26 Aug. 1942, wordt de invoering van het achtste leerjaar of van de school voor voortgezet onderwijs voor het zevende en achtste leerjaar verplicht. Reorganisatie van de school, midden in het schooljaar of den schoolcursus brengt het voorschrift dus niet mede. LUCHTAANVALLEN OP ENGELAND. BERLIJN, 28 Aug. (D. N. B.). Naar het opperbevel van de Duitsche weermacht mededeelt, hebben gisteren in den loop van den avond lichte Duitsche gevechts vliegtuigen tijdens een verrassenden aan val in scheervlucht voor den oorlog be langrijke installaties in de stad Folkestone aan de Engelsche Zuidkust met bommen van zwaar kaliber bestookt. Ten Noorden en ten Zuiden van een belangrijke spoor weginstallatie namen de gevechtsvliegers hevige ontploffingen waar. In den loop van den nacht waren aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen gericht op de stad Leeds in de Midlands, waar talrijke fabrie ken van de Britsche bewapeningsindustrie zijn gevestigd. In de getroffen doelen ont stonden verscheidene branden. Bovendien werden installaties voor de economische oorlogvoering in verschillende steden van Oost-Engeland, zoo o.a. de havenstad Huil aan de monding van de Humber gebombar deerd. Alle in den strijd geworpen Duit sche vliegtuigen keerden op hun steun punten terug. STOCKHOLM, 28 Aug. (D. N. B.). De Britsche admiraliteit maakt bekend, dat de patrouillebooten „Manor" en „Laertes" tot zinken zijn gebracht. RECHTZAKEN OMGEVING OEGSTGEEST Kapelaan Kluytmans. De weleerw. heer J. Kluytmans is door Z. H. Exc. den Bisschop van Roermond mgr. dr. G. Lem- mens benoemd tot kapelaan te Neerbeek. VOORSCHOTEN Ongeval. Tijdens het glijden van de glijbaan in de speeltuin van v. V. alhier, had mej. J. W. H. het ongeluk den enkel van haar rechtervoet te breken. Diefstal. Ten nadeele van den heer v. S. is geld ontvreemd uit zijn jas, die op gehangen was in het kleedlokaal van het personeel. WASSENAAR Diefstal van 1900. Bij de politie deed mevT. O., filiaalhoudster alhier, aangifte van diefstal van 50.uit haar woning. Zij deelde mede, dat vorige week 250. en in het afgeloopen jaar 1600.ont vreemd was. Als dader is aangehouden een zekere 16-jarige K. alhier, die na aanvan kelijk ontkennen toegaf den diefstal van de 1900.te hebben gepleegd. Toen de politie den loopjongen van mevr. O. ar resteerde en fouilleerde kwamen de laat ste 50.die hij gestolen had, uit zijn schoenen te voorschijn. Wegens heling is de vader aangehouden, die eveneens be kende. Van het géheele bedrag was nog slechts 20.— over. DUITSCH HOOGGERECHTS HOF Te half vijf gistermiddag zette het Duit sche hooggerechtshof de behanedling van de zaak .tegen de elf verdachten, betrok ken bij de groote inbraak in het Bever- wijksche distributiekantoor voort. Verdachte J. P. Catoen, nogmaals ge hoord, handhaaft zijn in eersten aanleg ge dane mededeelingen en verklaringen. Hij zegt den 17en April te zijn gearresteerd (de inbraak was in den nacht van 1 op 2 April geschied). In het begin van Augustus heeft hij uit zijn politiebewaring weten te ont vluchten. Hij is toen een week op estap ge weest, o.a. te Amsterdam bij de vrouw, met wie hij sedert drie jaren samenleefde. Den elfden Augustus werd hij weder aangehou den. De 48-jarige krantencolporteur A. van der Linden, te Beverwijk, in wiens woning zijn zwager, n.l. Levie de Groot, en de mon teur Catoen den buit aanvankelijk ver deeld hadden, verklaart dat de Groot hem een brief had geschreven met het verzoek hem een dag of tien onderdak te verlee- nen, in welken tijd hij een ander kosthuis wilde zoeken. Dat was in Februari. Het gevraagde onderdak werd verleend. Later n.l. op 27 Maart, kwam de Groot terug en vertelde, dat hij een bezoek wilde bren gen aan het distributiekantoor. Kort daar na bleek hem, dat Levie de Groot en J. P. Catoen daar een nachtelijke inbraak wil den plagen. In den ochtend van 2 April, omstreeks 5 uur, kwamen de Groot en Ca toen ieder met 'n fiets en een koffer, zoo mede een pakket, bij hem, van der Linden, aan, die toen te bed lag. In deze koffers en in het pakket bevonden zich tal van distri butiebescheiden. De Groot en Catoen kon den in de woning binnenkomen door een klein raampje te openen, waarvan zij wis ten, dat het niet was afgesloten, omdat van der Linden's vrouw daarvan bij het thuis komen gebruik placht te maken als van der Linden 's avonds wegens werkzaamhe den niet thuis was. Van der Linden had de binnenkomst van de Groot en Catoen kunnen verhinderen door het raampje te sluiten, doch hiertoe is hij niet gekomen. Het tweetal legde 100.op tafel neer voor van der Linden, met het verzoek, na hun vertrek eenige door hen achtergelaten goederen te verbranden. Het spijt hem, dat hij die 100.niet heeft geweigerd. Ove rigens heeft hij niet van den buit gehad. Verdachte Heiman Meijer, veekoopman, 31 jaar oud, verklaart op een ochtend in April in zijn woning te Amsterdam bezoek gehad te hebben van Aldewereld, Levie de Groot en J. P. Catoen. Hij kende Aldewe reld van het abattoir, waar zij zaken deden. Hem werd toen het aanbod gedaan een groote partij distributiekaarten van het tweetal te koopen. Daar hij aanvankelijk niet meer dan 3000 ter beschikking had, werd de koop voorloopig tot een gedeelte van de aangeboden distributiekaarten be perkt. Des avonds was Heiman Meyer in de gelegenheid nog 3000.te betalen. De voorraad distributiekaarten (o.a. 5000 maandkaarten, die 12.per stuk moesten opbrengen) werd bij Heiman Meyer achter gelaten. Deze heeft hiervan verkocht aan Clement, Kroon, Piloo, Canes en Hendrik Meyer. In totaal heeft hij voor 170.000 verkocht. Heiman Meyer en Aldewereld heb ben aan deze transacties elk ongeveer 25.000 „verdiend". Zijn grootste afnemer was Piloo. De overigen hadden tezamen voor ongeveer 12.000 aan distributiekaar ten verhandeld. De 38-jarige slager Joh. Aldewereld er kent aan de affaire ƒ24.000 te hebben ver diend. Hij zegt alleen aan Clement eenige partijtjes kaartten verkocht te hebben. Daarna was hij beangst geworden en wilde met deze zaak niet meer te doen hebben. Heiman Meyer bleef er echter op aandrin gen den bonnenhandel voort te zetten. De 39-jarige autobestuurder Joh. Cle ment kelde Aldewereld slechts oppervlak kig .Toen deze hem een partij distributie kaarten voor ruim 1100.aanbood (dit was het bedrag waarover Clement de be schikking had) is hij op dat aanbod inge gaan omdat hij zonder werk was en derhal ve gaarne wat wilde verdienen. Eenige par tijtjes kaarten' heeft hij later met winst verkocht, ongeveer voor 4000, waarbij hij ook handel in thee en zeep heeft gedreven. De rest van de in zijn bezit zijnde kaarten heeft hij verbrand. De zitting werd te half zeven verdaagd tot heden (Vrijdag) Vandaag, den tweeden zittingsdag van het proces tegen de elf verdachten, die be trokken zijn bij de inbraak in den nacht van 1 op 2 April 1942 gepleegd in het dis tributiekantoor te Beverwijk en den daar op gevolgden handel in distributiebeschei den, ving het Obergericht aan met het hoo- ren van den getuige-deskundige den heer de Hoo, directuer van het Centraal-distri- butiekantoor te 's-Gravenhage. Deze ver strekte inlichtingen over de wijze, waar op de bescheiden opgeborgen waren, den termijn waarvoor de in een kantoor op geslagen hoeveelheden doorgaans dienen enz. Van den voorraad levensmiddelen, die de gestolen distributiebescheiden vertegen woordigen, zouden zijns inziens achthon derd tot duizend menschen een jaar heb ben kunnen leven. Naast de schade, hier door toege,bracht aan de voedselvoorzie ning van het Nederlandsche volk, wees hij ook op de desorganisatie in het distributie apparaat, die van daden als deze het ge volg is. Het verhoor der verdachten werd, nadat verdachte Clement nog eenige aanvullende verklaringen had afgelegd, vervolgens voortgezet met dat van Gerrit, Hendrik Meyer, veekoopman, geboren 25 Juli 1895 te Haarlemmermeer. Deze verklaarde door zijn oom in de affaire betrokken te zijn. Van een Jood, zekeren Barend, dien hij van een markt kende, had hij drie duizend gulden geleend om zaken te doen. Achter naam en adres van dezen Jood zeide ver dachte niet te weten, evenmin als deze zijn achternaam en adres kende. President: „Denkt u dat ik dat geloof? Men leent iemand geen 3000 gulden zonder zijn naam en adres te weten." Verdachte: „Ik kende hem al jaren van de markt. We noemden elkaar Gerrit en Barend. Misschien heette hij Barends. Ik wendde mij tot hem, om dat hij zich had aanbevolen voor het ge val er wat te handelen viel." Nadat omzet en verdiensten van ver dachte zijn nagegaan, is de beurt aan Pie- ter Kroon, boter- en kaas winkelier, geb. 16 Aug. 1918 te Abcoude. Deze kwam door Al- STRIJDT VOOR EUROPA Duitsche aanval wint terrein bij Stalingrad hoofdkwartier van den fueh- RER, 28 Aug. (D. N. B.). Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „In den Kaukasus veroverden bergjagers den doorgang door nog meer passen in het hooggebergte. Verstrooide vijandelijke strijdkrachten werden vernietigd. Ten Westen van Stalingrad wint de Duit sche aanval ondanks taai vijandelijk ver zet terrein. Bij den afweer van wanho pige tegenaanvallen werden alleen gisteren overdag in den sector van een legercorps met schitterenden steun van batterijen luchtdoelgeschut 135 bolsjewistische tanks vernietigd of buitgemaakt. Sterke forma ties gevechtsvliegtuigen en vliegende artil lerie mengden zich op vernietigende wijze in de gevechten te land. Bovendien werden Stalingrad en de achterwaartsche verbin dingen der bolsjewisten bverdag en des nachts gebombardeerd. Twee groote Wol- gavrachtschepen en een tankschip werden in brand geworpen. Aan het Don-front sloegen Duitsche en Italiaansche troepen vijandelijke aanval len af. Ten Zuid-Westen van Kaluga en bij Rzief werden op verscheidene plaatsen aan- valsvoorbereidingen van den vijand in samenwerking met formaties van de lucht macht uiteengeslagen. Plaatselijke vijan delijke aanvallen mislukten. Ten Zuiden van het Ladogameer viel de vijand met sterke strijdkrachten de Duit sche stellingen aan. De bolsjewisten wer den in hevige gevechten deels in een te genaanval teruggeworpen, hierbij werden 35 tanks stukgeschoten. De bolsjewistische luchtmacht verloor gisteren overdag in luchtgevechten en door dt luchtdoelartillerie 10i vliegtuigen, ze ven andere werden op den grond vernield. Een eigen vliegtuig wordt vermist. Bij vluchten boven de bezette gebieden in het Westen werden gisteren in luchtge vechten 15. door patrouillevaartuigen 3 Britsche vliegtuigen zonder eigen verliezen neergeschoten. Na storingsvluchten overdag zonder eeni ge uitwerking boven West- en Noord-West- Duitschland hebben formaties van de Brit sche luchtmacht in den nacht van 27 op 28 Augustus aanvallen ondernomen, vooral op de stad Karsel. De burgerbevolking leed verliezen. In woonwijken ontstond mate rieel e schade en schade aan gebouwen. Door nachtjagers en luchtdoelartillerie werden volgens de totdus ver ontvangen rapporten 35 der aanvallende Britsche bom menwerpers neergeschoten. In de periode van 14 tot 27 Augustus verloor de Britsche luchtmacht 315 vlieg tuigen, waarvan 52 boven de Middelland- sche Zee en in Noord-Afrika. In dezelfde periode gingen in den strijd tegen Groot- Brittannië 63 eigen vliegtuigen verloren. De Duitsche luchtmacht viei overdag en 's nachts voer den oorlog belangrijke in stallaties aan de Zuidkust van Engeland, alsmede in Midden- en Oost-Engeland met brand- en brisantbommen aan ITALIAANSCH WEERMACJNTRERICHT. ROME, 28 Aug. (Stefani). Het Italiaan sche weermachtbericht, van heden luidt als volgt: Verkenningspogingen van vijandelijke af- deelingen, gesteund door een welonderhou. den artillerievuur, zijn aan het Egypti sche front afgeslagen. Duitsche jagers heb ben in luchtgevechten drie vijandelijke toestellen neergeschoten. Luchtaanvallen zijn ondernomen op Gela en Comiso door Britsche vliegtuigen, waarvan er één, ge troffen door afweervuur, brandend neer stortte in de omgeving van Comiso, terwijl een tweede, ernstig beschadigd, gedwon gen was te landen nabij Marina di Ragusa. De piloot werd gevangengenomen. Ge meld wordt, dat één persoon is gedood en dat er onder de burgerbevolking eenige gewonden vielen, terwijl lichte schade is aangericht. dewereld met Meyer in contact, die hem op zekeren dag opzocht met een tasch vol distributiebescheiden bij zich. Daarop ont wikkelde zich de handel. Eien deel der le vensmiddelen, die verdachte op de toewij zingen kreeg, verhandelde hij in den win kel. Wanneer de president hierop wat die per ingaat, vertelt verdachte o.m. ook ver kocht te hebben aan een paar man der Ordnungspolizei, een paar vliegers en en kele parachutisten, die hij had leeren ken nen in café's. Op de vraag of hij van deze menschen geen namen kan geven, herinnert verdachte zich alleen zekeren Franz. President: „Ja, ze heeten allemaal Franz, noem eens een achternaam". Verdachte zegt er geen te weten. Hij leverde den man nen, wanneer ze met verlof waren. Vol gens zijn verklaring uit dankbaarheid voor het feit, dat hij door toedoen der Duitsche politie na de oorlogsdagen uit de gevange nis zou zijn gekomen President: „Maar waarom nu juist al leen aan dien zoogenaamden Franz. Dan had u toch eigenlijk aan het heele politie corps uw diensten moeten aan/bieden"..., (gelach in de zaal). Verdachte antwoordt dat hij nu eenmaal met deze mannen kennis had gemaalkt. Nadat uit het verdere verhoor is gebleken, dat hij zijn medeverdachte Piloo. die bij hem in den winkel kwam, met Meyer in contact heeft gébracht, besluit de presi dent dit vertioor met de opmerking, dat hij van verdachtes verhaaltjes niet veel ge looft. Vooral niet van dat over dien ze keren Franz. Hij zou liever eens namen hebben gehoord. Hierna komt Gijrtbertus Piloo, handelaar in boeken en groenten, geboren 23 Juni 1898 te Amsterdam voor het hekje. Diens verhoor bepaalt zich vrijwel tot het na gaan van betrekkingen tot medeverdach ten, omzet en verdiensten. Hetzelfde is het geval met dat van Salomon Canes, lompenhandelaar, géboren 7 November 1891 te Amsterdam. De laatste verdachte. Mozes van Loggen, coupeur, geboren 25 Februari 1921 te Am sterdam, blijkt een neef van Salomon Ca nes te zijn. In het begin der affaire bracht hy zijn oom met Meyer in contact, later deed hij met dezen ook zelfstandig zaken. Ii vergelijking met die zijner voorgangers zyn deze weinig omvangrijk. De getuigen. Hierna worden de getuigen gehoord. Als eerste is de 38-jarige koopman en make laar, J. M. Rodrigues, aan de beurt. De president wijst Rem erop, dat hij mag wei geren een verklaring af te leggen, indien hij zichzelf daardoor van het plegen van een strafbare handeling beschuldigt. Ge tuige antwoordt niets te verzwijgen te hebben. De president, die daarvan niet zoo zeker is, waarschuwt hem nogmaals en blijkbaar niet zonder reden, want uit een gemoedelijk praatje, waarmee de president zyn verhoor begint, blijkt, dat getuige het niet zoo nauw neemt met wat wel en wat niet sluikhandel is. Getuige, die verdachte de Groot al van vroeger kende, kreeg van hem 38000 gul den ter hand gesteld om te beleggen. Een quitantie werd daarvoor niet overgelegd, want de Gcoot had haast. Denzelfden dag kochten zij ten kantore van notaris Lub- oers twee perceel en. Volgens getuige te gen billijken prijs, andere die ten verkoop stonden, waren volgens getuige, die zich deskundig noemde op dit gebied, echter te duur, weshalve een kostbaar schilderij en briljanten werden aangekocht. Vervolgens legden de politiebeambten M. Veenstra en Achterberg verklaringen af omtrent verschillende verdachten. Eerst genoemde deed een omstandig verhaal over de eerste arrestatie van den later nog eens uit Amersfoort ontsnapten verdachte Catoen, dien hij kenschetste als een be rucht inbreker, die steeds verzet pleegt, poogt uit te breken en de politie op een dwaalspoor tracht te brengen. Toen getui ge te zy'nen huize huiszoeking deed. bleek dat hy zich placht te verstoppen in een nis boven een schuifdeur tusschen twee ka mers. Een matras lag erin en de berg plaats was handig gecamoufleerd. De ar restatie ging met geweld gepaard. Omstreeks 12 uur pauzeerde het Ober- gericht. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zware straf voor het stelen van brood. De 40-jarige glazenwasscher H. G. te L e i- d e n had op 14 Februari een aantal broo- den weggenomen uit een bakkerswagen, die op de Langegracht te Leiden stond bij de -broodfabriek van W. Z. v. d. Mey. Verd. voerde aan, dat zijn vrouw in het zieken huis lag en dat zijn kinderen thuis honger leden. De officier vond 'het hoogst laak baar van verdachte, dat hij zijn knechtje J. Th. B. te L e i d e n, eveneens tot dezen diefstal had aangezet. Verdachte heeft een heel verkeerde mentaliteit aan den dag gelegd en spr. eischte daarom vijf maan den gevangenisstraf. Tegen het knechtje werd de eisch veertien dagen gevangenis straf. De Politierechter veroordeelde G. tot vijf maanden en legde B. een geldboete van 30 subs. 30 dagen op. G. C. te Leiden had op 2 Maart te Leiden, zonder dat daartoe eigenlijk eenige reden bestond, twee brooden uit een bak kerswagen gestolen, voor welk feit de of ficier drie maanden gevangenisstraf eischt- te. De politierechter vonniste conform den eisch. De punten waren op. Het was een heel verkeerde mentaliteit, die mej. M. J. V/. uit Voorhout aan den dag legde. Zij heeft, volgens haar zeggen, een vrien din welker huis vol hangt met gestolen artikelen en die nog nooit tegen de lamp was geloopen. Dit was voor haar, hoewel zij een moeder van elf kinderen is, reden om het ook eens te probeeren. Zij heeft het in totaal drie maal geprobeerd en was driemaal tegen de lamp geloopen. Immers twee veroordeelir.gen heeft zij al achter den rug en thans was uitgekomen, dat zij bij C. en A. te Leiden een kinderrokje en by V. en D. een paar wollen sokken had gestolen. Haar excuus was thans, dat haar punten op waren. De officier eischte vijf maanden gevangenisstraf. Het vonnis werd drie maanden gevangenisstraf. DIEFSTAL VAN VEE UIT DE WEIDE. Veertien dagen geleden eischte de advo caat-generaal bij het Gerechtshof te Arn hem twee jaar en zes maanden gevangenis straf tegen den 19-jarigen arbeider W. van M. uit Andelst, die in Januari j.l. tezamen met twee anderen te Valburg een schaap uit de weide had gestolen. De jongeman verklaarde gezwicht te zijn voor het vele geld, dat men voor geslacht schapen- vleesch geboden had. Van M. was in eerste instantie wegens dit feit veroordeeld. Het Arnhemsche gerechtshof heeft heden dit vonnis bevestigd. WILT U IETS WETEN? Vraag: Kan ik slaiboonen in zout in maken en hoe? Antwoord: In ons blad van Maandag jl. heeft uitvoerig vermeld gestaan hoe men slaboonen voor den winter kan bewaren. V r a a g: Is het toegestaan in openbaar water te zwemmen, o.a. in de nieuwe vaart? Antwoord: Art. 59 der Politiever ordening verbiedt -in het openbaar zwem men. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 28 Aug. Vee. Aanvoer: 19 stie ren; 72 kalf- en melkkoeien f 500800 en 5n varekoeien e.a. f 290500, handel vlug; 250 vette koeien; 103 pinken 200300, nandel tamelijk; 30 graskalveren; 65 nuch tere slachticalveren; 25 vette schapen; 525 wtideschapen f 7075, handel vlug; 2 zeugen; 1 rnestvarken; 329 biggen 2034, handel tamelijk; 1 paard; 51 veulens 500 800 en 95 bokken of geiten 2080 per stuk, handel tam. vlug. Kaas. Aanvoer totaal 54 partijen w.v. 43 partijen Goudsche kaas le soort f 61.50 --62.50 en 2e kwal. 60—61, en 6 partijen Leidsche kaas le soort f 5960 per 50 kg. Handel matig. .LEEUWARDEN, 28 Aug. Vee. Aanvoer: 94 stieren, 305 vette koeien, 796 melk- en kalfkoeien 320—675, 410 pinken f 230— 280, 732 graskalveren f 70—130, 115 lam meren 2540, 136 kleine biggen 2070 en 102 paarden. Totaal aanvoer 3157 stuks. Kaas. Vereen, van Zuivel Mij. Prij zen: Edammer kaas 20 plus f 0.87, idem 40 plus 1.12, Goudsche kaas 20 plus f 0.87, idem 40 plus 1.12, broodkaas 40 plus 1 12, Leidsche kaa3 -20 plus f 1.02 per kg. DELFT, 27 Aug. Vee. Aanvoer:: 356 runderen, 87 graskalveren, 57 nuchtere kal veren, 2 magere varkens, 287 biggen, 68 weidelammeren, 82 geiten of bokken, 3 veulens. Prijzen: kalfkoeien f 375650, varekoeien 250415 en biggen 1635 per stuk.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 3